1 Stelio-Cigarettes i I a buitenland: STADSNIEUWS. Sociale Berichten. Bloembollencultuur. I1GEZ0IDEI. Spartpraaije. zijn IMOOIT overtroffen Y oor dé zoove,eiste maal moest Nederland lier. op voetbalgcLied tegen Engeland afleg gen. En met de 4O nederlaag mogen de (Hollanders tevreden zijn. Immers, de En- g' lschen waren ver in de meerderheid, en alleen de meer dan schitterende verdediging heeft ons gevrijwaard voor een verpletterende ibederlaag. Om de verrichtingen, héider teams weer te herhalen, zon vervelend zijn. Alleen dit: iWas Göbel. in Antwerpen de man van het Nedc-rlandsch Elftal in Hull, tegen En geland waren zijn capaciteiten onovertroffen en jla.t zegt wat. Verschillende Engelsche bladen schrijven; de Hollandsche spelers -staan ver beneden de onzen, maar een doelverdcdiger als Gö bel bezitten we niet. Zoo zal dan ons Nederlandsch team a.s. Zondag ha.ai' eersten thiüsmatoh spelen tegen Duitschland op het veel besproken nieuwe terrein van de Oostelijke le Idasser Z. A. O. te Zwolle. Dit zal de derde officieele ontmoeting wor den tussehen Nederland en Duiten-hl a nd. Be eerste wedstrijd had plaats den 24sten April op liet Vitesse terrein te Arnhem. In een hizonder spannende kamp wisten ten slotte onze oranje-mannen met 4—-2 te zege vieren. De tweede ontmoeting werd gespeeld te Kleef en met slechts 21 bleven we in de meerderheid. jWa.t zal nu de dag van mor gen brengen. We beschikken, over een stork team. dat hoewel niet tegen Engeland opgewa s n, het tegen de Duitschers wel zal bolwerken. Er zijn zelfs twee goede veranderingen ingebracht, v. Eerekei speelt weer op de linksbuitenplaats, terwijl eindelijk Mannus Francken eens links-binnen geplaatst wordt. Dat hij hier beter op z'n plaats is, staat bij mij vast als twee maal twee vier is. Het laat zich ook heel gemakkelijk begrijpen, daar hij in H. F. O. altijd binnen voor waarts speelt. Voor deze internationale ont moeting komen de volgende elftallen in 'i veld. D u i t s c h 1 a n d. Werner Eöpnack, Holstein GrosZ, Breunig', Burger, ÏJVegelcr, Forderer, Fuehs, Hirseh. Oberle, Scheidsrechter is J. T. FToweroft. Nederland. Göbel Feith Heyning Fortgens De Korver Hörburger Breda Kolff Van Berekel Jan Vos Fraucken Jan Thomee. Grensrechter voor Nederland isH. J. Wil ling. Met spanning Zal ongetwijfeld de uitslag tegemoet gezien worden. Dat de voorhoede der Duitschers sterk ge noeg is onze verdediging te verschalken, ge loof ik geenszins. Een ©verwinning-der önzen zal wel het Resultaat zijn. Enfin, wp zullen -afwachten. In Verband mot iden strijd te Zwolle draait Het competitie rad der Westelijke le klasse 'zeer langzaam. Er staat slechts 1 wedstriid ou 't pro gramma. D. F. O.Velocitas. Twee weken geleden eindigde deze ont moeting in gelijk spel. D. P. O., met kam pioenskans Voor oogen'. zal wel haar beste Deentje voorzetten om 2 kostbare puntjes in £Le wacht te sleepen. Het verdere programma hiidt: Hercules II—Velocitas II. West el. reserve 2e Klasse. Neplpnus II—Sparta III. Concordia II—Ajax II (L.) Kampong IIAllen Weerbaar II. Promolie-compe'iiie Westel. 3e 11. D. V. V.—Victoria. DordrechtBloemendaal. V. F. C.-D. E. C. Kampioens-competilié reserve 2c klasse. Ajax II (A.)-V. V. V. II. Bloemendaal heeft .zich verschenen Zondag lapper geweerd en een 21 overwinning op D. V. V. maakte haar kans om te degradeer en aanmerkelijk kleiner. Morgen moeten ze naar Dordrecht, om de kampioen der derde klasse, Dordrecht, le bestrijden. Opgepast witten. Vat u tegenstander niet fe Hcht op, want voor de zooveelste maal wordt pp die manier schipbreuk gel-eden. J. Bi. BEKERLOTING. Do loting voor de domi'inale der bakercom- petitie had liet volgend resultaat: winner H. F. C.—Haarlem tegen H. B. S„ V, O. C.;—Vitesse De wedstrijden zullen op nader vast te stellen neutrale terreinen worden gespeeld. De vereenigingen, die het eerst genoemd zijn, hebben de verplichting van ontvangende vereemi- jging. Haarlem zoowol H. F. C. vrij zijnde van com- peilie, spe'en geen vriendschappelijiken wedstrijd. Er worden hier ter stede toch aardige wed- «trijden. gespeeld. Het bestuur van den Haarlomsehen Voetbal bond n.L wil het 12i/a-jarig beslaan dor Bond tiet onopgemerkt voorbij laten gaan. Ze is op het idee gekomen tot het houden van serie- wedstrijden. Elke vereeniging, die in het afge- ioopen seizoen met één of meer elftallen in de competities van den H. V. R. uitgekomen Is, heeft het recht met een elftal aan boven-' genoemde seriewedstrijden deel te nemen. In deze wedstrijden mogen alleen spelers uitkomen, Hie gerechtigd zijn te spelen in den H. V. B. De loting voor deze seriewedstrijden is ge schied en had het volgend resultaat 24 Maart. Wedstrijden op het terrein van H. F. C. aan 'fle Spanjaardslaan. Wedstrijd A,: V. V. Here.—Bloemendaal II. (Wedstrijd B.: V. V. C.-Schoten. Wedstrijd C.: Haart. V. V. II-Kinheim is Jfeeds door Kinheitn gewonnen gegeven. -Wedstrijd D.Heemstede II—P. J. Wedstrijden op het terrein van Haarlem aan den jSehoterweg. Wedstrijd E.: Edo IIZ. V. V. II. Wedstrijd F.: Victrix—Haarlem III. Wedstrijd G.: Klein Haarl.—F. C. A. 1 Wegrijd H.i H. F. c. III IJ. F. a Voor Jen Inbond dezer rubriek «telt de Redactie eieh niet aansprakelijk. Tan Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. PADVINDERIJ. Aan de Redactie der Nieuwe Haarl. Courant. Mijnbeer de Hoofdredacteur. In uw blad van 19 dezer lees ik een stukje van den heer H. H. Schouwenburg, waarop ik, als u het mij wilt toestaan, een enkel woord wensch te antwoorden. Haarlem is eene afdeeling van den onlangs opgerickten Ned. Padvinders Bond. De af- deelingen van dezen Bond hebben zich niet willen aansluiten bij de Nederlandscke Pad vinders Organisatie, en evenmin heeft die Bond in zijn geheel zich willen aansluiten uitsluitend en alleen, omdat men wei gerde de door de Organisatie gestelde eisek te aanvaarden: erkenning van hetGods- gezag en uiting van tronw aan de Koningin. De Bond heeft zich dns door die besliste weigering geplaatst op atkëistischen en anti- monarchalen grondslag. Dat is duidelijk en een onloochenbaar feit, dat met mooie woor den niet goed te praten is. Door de conse- qnenties van zijne daden te willen wegdoeze- zelen, wordt het prestige van die daden niet verhoogd. Toen in den zomer van 1911 het Hoofd bestuur der Nederlandsclie Padvinders OR GANISATIE aan Haarlem voorstelde om zich bij baar aan te sluiten, hebben de toen malige voorzitter en een ander lid van het Haarlemsohe Comité aan schrijver verklaard, dat zij als athëisten, op de genoemde voor waarden niet aan die aansluiting wilden medewerken. Het wezen der Padvindersbeweging in alle landen is echter anti-atkëistisch en tegen de revolutieleer en die beginselen worden ook in de Nederlandsche Padvinders Organisatie hooggehouden. De Bond is dus als eene separestische ver- eeniging te beschouwen, in wezen en begin selen op ethisch gebied afwijkend, van wat de Padvindersbeweging in alle landen be oogt. Even dwaas als men het zon vinden, dat b.v. een anti-miltairist zitting zou ne men in eene Vereeniging tot bevordering van de militaire weerbaarheid des lands, even merkwaardig is het, dat er in een Padvin- dersvereeniging athëisten en anti-monarcha- len zitting hebben en men in die vereeniging het Godsgezag en de trouw aan de Koningin weigert te aanvaarden. 'tls te hopen, dat men in Haarlem nog eens tot deze overtuiging komen mag. TI dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. E. DT7D0K VAN HEEL, wu. Voorziter Nederlandsche Padvinders Organisatie. Haarlem, Ma-art 1912. iedereen die Het zien wil, duidelijk te Kien is, dergelijke bestrijding! eene reusachtige reclame die niets kost.; Instellingen' waarvan eene zedelijke Kracht is uitgegaan werdein en worden,' nog .steeds het felst met onedele wa.penen bestred&n, de historie hs Üèjair 'om dit te bewijzlen. Eb hier mede Geachte RM&icitie wénschte ik: te ein digen'. LT 'TanKend voor Uwe welwillendheid. Hoogachtend', De Directie Eer Eerste Rjo-oansch Katholieke Eevehsverz1. MpiafscHaJppij. OE omdat het Is HANDWERK waarvoor uitsluitend de fijnste Turksche Tabak gebruikt kan worden. EEN STELIO-Cigaretto aan ge wicht ZWAARDER dan TWEE BKH3R Machinale BH Geachte Radactie. De .vrees misbruik fe maten van .Uw-e gast vrijheid weerhield mij sinds gvruim-en. tijd, om ee'nige ruimte te vragenIn 'de kolom men van Uw veelgelezen blad, teneinde Uwe in het wel en wee dep E. E. K. belangstel lende lezers eens in te lichten pver de wijze ■waarop .deze instelling door de concurrentie wórdt bestreden en afgebroken. Hare sta tuten waren nog niet gepubliceerd in de staatscourant toen er reedis in een destijds 'in ro-oden omslag verschijnend vakbla-adje een aanval werd gedaan op het Roomsch beginsel der' E. RL IC in zake uitkeering bij E, K. Huwelijk en Geboorten ujt zoodanig Huwelijk. De wijze waarop onze beginselen hier werden besproken en de achterstelling onzer Maatschappij, om haar "beginsel bij de Centrale Arbeidersverzekering Mij. der S. D. A. P. teekent de strekking van dit blaadje voldoende. In een onzer groot© bladen citeer- den wij dit blaadje, dat toen klaarblijkelijk nog niet zooveel lezers telde a/.s „roodblaad- je" evenals de Groene Amsterdammer de „Groene" wordt genoemd. Van het volgend nummer wa-s de omslag niet meer rood. De steeds voortgezette steeiis tot lager peil af dalende actie van dit blaadje tegen de E. R. K. en haren Directeur is voor dit vakorgaan blijkbaar een reusachtig succes geweest. Het is ons bekend dait eene Maatschappij die nog al veel 11. K. agenten telt aan al hare agenten een exemplaar van het nummer j zond. waarin de rubriek correspondentie in oen antwoord -van deze redactie aan een der a,bonne's stond te lezen da-t de E. RL K voor geen enkele verzekering hoe klein ook goed geacht werd. Dat in onze Wetgeving zöoiets straffeloos kan gebeuren, is zeer te betreuren, maar dat Directies van Maatschappijen zich verlagen om hare agenten en ook de Katholieken on der hen als wapen tegen eene Roomsahe in- stelling -die zich mag verheugen in de sym- I pathie Van ieder onbevooroordeeld Katholiek, te- laten gebruiken het geschrijf van eene redactie, van wie bekend is hoe. zij over j onze R.oomsehe beginselen denkt, zie Geach j te Redactie da-t bewijst met welken feilen ha.at !de E. R>. K. bejegend wordt. .Wij vra gen öins af waarom toch al dien strijd tegen zoo'n nietig wurmpje „een doodgeboren kind- je" volgens het hierboven aangehaald blaad je. De redactie verlekkerd door het succes van haai' blaadje met de aanvallen op de Eerste Roomsch Katholieke, kondigt in een harer laatst verschenen nummers maar al vast weer eene critiek a-ain op ons jaarver slag'. Zoude het niet wenschelijk zijn voor de redactie dat zij zich alvorens met hare critiek to beginnen even ten onze kantore kwam c-vertuigen hoe het „doodgeboren kind je" opgroeit en wat een veelbelovend kind het is Nog een staaltje van de nobele wijze waarop de E. RL K. bestreden wordt. In het dorpje Wl. bij Leiden is ageint van het propagandablad de „Christelijke Actie" een overigens zeer hoog staand Katholiek die ook agent, is eener Levensverzekering Maatschap pij. Deze agent, die ter plaatse 38 abomné's telt van genoemd Roomsch Propagandablad noodzaakt de uitgevers om uit deze 38 num mers de advertentie der E. E. K. te lich ten. commentaar overbodig. Er is niets wat meer verblindt dan vrees voor -en haat tegen concurrentie zij gaan zoover dat de oorzaak ervan doorzichtig1 wordt, de oiogen van het publiek opengaan en dan. ja- dag'wordt zóoajs bij het succes, 'bij do E. RL K. y.oor Nederlandsche Arbeidsbeurzen. De Vereeniging van Nederlandsche arbeids beurzen, hield gisteren een algemeene vergade ring, te 's-Gravenhage. Uit de jaarverslagen die op de vergadering werden behandeld, bleek, dat tot de Vereeni ging zijn toegetreden de Gemeentelijke Arbeids beurzen te Deventer, Schiedam, Gouda, en En schedé. Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurzen t© Utrecht, Roermond, en 's-Hertogenbosoh werden met bet oog op toetreding inlichtingen verschaft omtrent de inrichting der vereeni ging. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat aanvang Januari 1912 zijn toegetreden, de Ge meentelijke Beurzen te Utrecht, 's-Hertogen- bosch en Hilversum, zoodat thans het totale getal aangesloten Beurzen 19 bedraagt. Het totaal der aangevraagde werkkrachten bedroeg 1787, om diverse redenen konden 420 niet worden behandeld, zoodat in het geheel 1317 aanvragen in -aanmerking kwamen, waar van weder 881 plaatsingen werden bereikt, (zijnde 67 pCt. van de geldige aanvragen.) Ter vergadering werden behandeld, de prae- adviezen over het vraagstuk over mogelijke samenwerking tussehen de vereeniging en de bij de vereeniging aangesloten arbeidsbeurzen en andere instellingen, die de arbeidsbemidde ling ten doel hebben. Praeadvies hebben uitgebracht de hoerenJ. Gerritsz en dr. M. P. Roozeboom. De beer Gerritsz rubriceerde zulke instellin gen inplaatsingsbureaux van arbeidersver- eenigingen; plaatsingsbureaux van werkgevers; vereenigingen met een filantropisch doel en be roepsbemiddelaars, uitvoerige cijfers geelt de lieer Gerrita over den omvang der arbeids- bemiddeling tot meëfderen bloei moet worden ge bracht, zullen de beurzen meer eu meer aan baar doel beantwoorden. Wat de vraag betreft aangaande de samen werking met andere instellingen, stelt de heer Gerritz op den voorgrond, dat die met de be roepsbemiddelaars natuurlijk is uitgesloten. Ook samenwerking met plaatsing-bureaux, die of uitsluitend door werknemers, of uitsluitend door werkgevers worden beheerd, acht de heer Gerritz bedenkelijk. Ook met filantropische instellingen is bet niet anders. Komen we dus alleen tot een negatief resul taat? vraagt de beer Gerritsen ten slotte, Moet dan heel dat uitgebreid© terrein v-an arbeids bemiddeling, dat we in de vorige blad-zijden verkenden, buiten den werkkring der apenbare arbeidsbeurzen blijven? Ook dat is onze mee ning niet. De Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen en bare leden, moet niet met de bureaux in het vraagpunt bedoeld samenwer ken. Ze overwege zelf hoe deze arbeidsbemid deling tot zich te trekken, baar werken zij er op gericht dezen instellingen den wind uit de zeilen te nemen. Men vrage zich af of elke openbare beurs op-zich-zelf wel voldoende actie beeft ontwikkeld om te voorzien in die uitge breide behoefte aan arbeidsbemiddeling gelijk boven bleek te bestaan. Bestuur en directie treft zeker wel 't minst deze vraag. De fout schuilt misschien 't meest bij de gemeentebe sturen, die niet voldoende geldmiddelen be schikbaar stellen om d-e beurzen goed in te richten. Maar beeft de vereeniging, hebben bare leden wel altijd 't mogelijke gedaan de ge meentebesturen te overtuigen. De beurzen zelf kunnen o. i. door het openen van afzonderlijke afdeelingen voor bepaalde beroepen, door op meerdere uren ook 's avonds geopend te zijn, door alle aanbiedingen niet te doen geschieden in één lok-aal, door uitbreiding v&n het aantal, ook vrouwelijke bestuursleden, zoodat meerdere vakken vertegenwoordigd kunnen zijn, d-oor eene betere bezoldiging van directeuren, zoo- -at deze zich geheel met alle krachten aan hun taak kunnen wijden, en zich daarvoor vormen door activiteit en energie, veel terrein winnen op de arbeidsbemiddeling der hier bedoelde in stellingen. De h-eer Gerritsz besloot zijn praeadvies met de opmerking, dat de arbeidsbemiddeling een rijksbelang is en dat we thans ervaring moeten opdoen voor een naderende rijkswet. MANIFEST VAN DE FEDERATIE DFR DIO CESANE R.K. VOLKSBONDEN EN WERKLIEDEN-ORGANISATIES IN NEDERLAND. Het volgende manifest is verspreid aan de bestuurders en leden der aangesloten orga nisaties van de Ned. R. K. Volksbonden en R'. K. Werkliedenorganisaties. Waarde Vrienden. Het Partijbestuur der S. D. A. P. is weder om bezig het géheele land zoo mogelijk', in be weging te brengen, om naar bet beweert, een pens'oen (e bezorgen aan de ouden van dagen. De aanleiding daartoe is de bekende motie, door mr. P. J. Troelstra in de zitting der 2de Kamer van 5 December j.l. voorgesteld, luidende: „De Kanier, overwegende!, dat het gewens-cht is de pensionnea'ing- der personen, bedoeld in art, 357 van het ontwerp tot verzekering tegen de geldelijk© gevolgen van invaliditeit en ou derdom, afhankelijk té malleen van evenlueele vertraging In de tot stand komen der; sociale verzekeringswetten „verzoekt de Regeëring, zoo spoedig moge- Lijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen, waarbij, met gebruikmaking van de Postkan toren of van andere bestaande administratieve lichamen, 'de regeling, in bovengenoemd artikel voorgesteld, wordt ingevoerd, om te werken, tot dat de wet, regelende de materie in haar geheel In werking is getreden." In de motiveering dezer mötié beet liet o.m., dat de kosten sLechts enkele mil-lioenen per jaar zullen bedragen, die heel wel op een andere wijze te vinden zijn, ook al wordt het bedrag op f 2— of f 3.— per week gebracht. Intusschen verwierp de Tweede Kamer de dadelijke behandeling dezer motie en is deze tot later uitgesteld. Altéén de sociaal-democra ten en vrijzinnigen stemden vóór. Uitstel is echter geen afstel, en binnenkort zal de motie worden behandeld, in afwachting waarvan door de S. D. A. P. een manifest wordt verspreid, om het Nederlandsche volk goed gunstig voor de motie te stemmen. „Het Volk" staat er dagelijks vol van en zoo.... worden de arbeiders en arbeidsters bij den neus ge nomen. Dit is 't ware woord. i j We gaan dit in 't kort verklaren. De motie-Troelstra helpt slechts een deel der 70-jarigen en doet niets voor de enorm veel tal rijker zijnde invaliden, die pp vroeger en leef tijd niet meer in staat zijn, in hun onderhoud te voorzien. En onder die invaliden zullen er zeer velen zijn, die nog een gezin te onderhou den hebben, wat. van weinig 70-jarigen zal ge zegd kunnen worden. Erger nog. Die motie beoogt uitstel van t Wetsontwerp-Talma, dat zoowel de 70-jarigen aLs de op vroageren leeftijd invalide zijnd© arbei ders wil helpen. De motie-Troelstra is eenvoudig een klein deel uit genoemd Wetsontwerp. AVerd zij aangenomen, dan zou een nieuw Wetsontwerp moeten worden klaargemaakt, dat nog alle stadia van wetgeving moest doorkro pen. Neemt men hierbij, in aanmerking, dat het Ontwerp van minister Talma bijna voor open bare behandeling gereed is, dan zal een ieder toegeven, dat de uitvoering der mOilie-Troelstta veel meer tijd. kost dan de aanneming van het Wc tsontw erp - In val idi teils ar; ek er ing. Door de motie-Troeislra in de S. D. A. P. wordt dit niet onder sloelon of banken ges to ken beoogt men een begin van Staalspen- sionneerüig. De socialisten willen den werkman als .aalmoes toewerpen hetgeen hij door ver zekering moet verkrijgen als een recht. Verschillende sociaal-democraten in 't buiten land hebben zich dan ook om deze redenen zoo krachtig mogelijk verzet tegen een regeling als hier door hunne partijgenoot en wordt voorge staan. Men kan denken, wat de reden is. De slechtste partijpolitiek is hier in 't spel, en daaraan worden de arbeidersbe'ange» een voudig opgeofferd. Onze Christelijke Regeering, die een einde heeft gemaakt aan den sleur van jaren op het gebied der sociale wetgevingen nu gereed iis met een aantal flinke wetsontwerpen, moet een hak gezet worden. Liever in den ellcndigen toestand blijven voortleven, dan de eer der redding toe te kennen aan een Christelijke Riegeering!" Dit is klaarblijkelijk de leuze der Liuksche par tijen, met de S. D. A. P. voorop. Arbeiders en arbeidsters, wanneer gij in deze dagen zelfs iemand als de oud-liberale heer Van Houten sympathiseeren ziet met de motie-Troei slra, wordt 't u dan niet duidelijk, dat er een vreeselijk spel met u wordt gespeeld 1 .Weest toch op uwe hoede en steunt met ons uit alle macht de Christelijke Regeering, die zich trouw toont aan haar program, waarvan de beteekenis is gelegen in de leuze van onze Utrechtsche.r celing: „Socia'e Wetgeving voorop.' Blijft deze leuze getrouw en toont uwe afkeu ring over het socialistische gedoe, opdat de Re geering de overtuiging krijge, dat de mannen en vrouwen van de Utreschtsche meeting en zij, die er werden vertegenwoordigd, nog. steeds aan hare zijde staau. Het bestuur van de „Federatie der Diocesane RL K. Volksbonden en Werklieden-Organisaties In Nederland: J. W. Smit, Voorzitter Amster dam; B. Lammers, secretaris, Amsterdam; W. Mentink, Penningmeester, Breda; W. G. van Slobbe, Breda; J. W. C. Herboldt, 'sHertogen- bosch; O. Sanders, Nijmegen; Henri Hermans, Maastricht; F. Werry, Kerkrade. san. Dat Is dus reeds meer oan wij ®t tjftgfc de bemesting inbrachten. Dat t« korf'moet du» dus aangevuld worden door de bodem kali, «e in elke grond aanwezig is maar slechts gelefc delijk voor de planten opneembaar wordt G'& bruikt men, wat men tegenwoordig merf het öSg op de hooge opbrengsten, veel toepast enrfan als voorvrucht, dan komt men nog iu öngunsth ger conditio. Deze toch bevatten Op elke IOC K.G. niet minder dan 2 K.G. lcaH. Wanneer wl] hier spreken van ongunstiger omstandigheden door de teelt van erwten en boonen, dan zijn wij geheel (n overeenstemming me! de praktijk. Deze leerde ons toch, uit eigen ervaring dal de gronden, waarop erwten en boonen waren geteeld en deze droog waren gewonnen, bet vol gende jaar de hyacinthen bet gewoonlijk Heten zitten. Toen -. isten wij niet hoe dat kwam, nu echter wel, het was gebrek aan kali. Dit zulten wij in een volgend opstel nader uiteen zetten. IS EENE KALI BEMESTING VOOR HYA CINTHEN NOODIG? Alom in de bloembollenstreek is men bezig, of men denkt er aan om er mede te beginnen, de gronden bestemd voor de hyacintenteelt in te niesten. Wanneer iemand, die met de cultuur niet bekend is, de verbazende mas-sa's mest ziet, die daarvoor gebruikt worden slaat hij de ban den vol verbazing ineen. Want zelfs in tie "stre ken waai* men de tuinbouw uitoefent op eene wijze, dat vaak drie of meer vruchten in het zelfde jaar op denzelfden grond worden ge teeld is zutk een meslgebruik onbekend. Maar ook langzamerhand komt er in de bloembollen streek, onder d'e beoefenaars van het vak zelf, eene strooming die er met ernst aan begint te twijfel en of de tegenwoordige bemesting niet ge lijk staat met grove geldverspilling. En reeds vindt men zoo hier en daar kweekers, die met minder bemesting even goede resultaten ver krijgen. Hier is naar onze meening een ruim veld voor de kunstmestbemesting, deze toch is in het gebruik veel voordeeligar en veel ge- makkelijiker aan te wenden. De gewone stal mest, die wij gebruiken voor de bemesting dier hyacinthengronden is, behoudens de humusvor- mende stoffen, van geheel dezelfde samenstel ling als wij met kunstmest aan den bodem kun nen toevoegen. De samenstelling der koemest is als volgt: op 100 deelen bevat zij 83.8 water, 14.5 humusvormende stoffen, 0.29 stikstof, 0.17 phosphorzuur, 0.10 kali en 0.34 kalk. Wij zien uit deze cijfers dat de aanwezige kali al zeer gering is. Wanneer wij de gebruikelijke bemes ting, drie kruiwagens per R.R. nu eens gaan berekenen op 300 K.G., dat ongeveer juist is, dan brengt men met deze bemesting 0.30 kali per R.R. Wanneer wij nu eens nagaan wat de voorteelt daarvan vraagt, dan blijft de rest voor do bollen, over. Aardappelen, een der meest als voorvrueht geteeld wordende gewassen, bevatten op 1000 K.G. aan knollen en loof 7.8 K.G. kali. Bij een gewone oogst zal per R.R. wel 75 K.G worden geoogst, deze bevatten aldus 0.585 K.G Noodlottige ontploffing. Een telegram bracht reeds het bericht van een stoomketel ontploffing te San-Antonio in do Tereenigde Staten, waarbij 14 personen gedood zouden zijn. Tlmns melden latere berichten, dat in het geheel 32 personen zijn gedood en bovendien nog veertig arbeiders werden gekwetst. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het ongeluk veroorzaakt werd door het springen van een hom. De deskundigen van de Southern Pacific verklaren, dat de vernielde locomotief uit het beste materiaal was vervaardigd en pas se dert kort in gebruik was genomen. Hieruit en uit 't feit, dat de dooden eu de gewonde arbeiders allen werkwilligen waren, leidt men af, dat men te doen heeft met een wraakne ming der georganiseerde arbeiders op de werkwilligen. De ontploffing was zóó hevig, dat niet alleen de machine doch ook de ge- heele loods werd vernield. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat behalve de loods ook verschillende naburige gehouweu vernield werden, waaronder de ko persmederij en de grofsmederij, l'n de grof smederij alleen werden 15 lijken gevonden, die gedeeltelijk tussehen dakspanten en ma- chinedeelen beklemd lagen. Het voorgedeelte der vernielde locomotief werd op het dak van een verwijderd huis geslingerd, ver woestte drie kamers en hoorde zich ten laat ste diep in den grond. Prettig! Rusland en Engeland moeten ove. verschillende punten, Perzit: betreffend, tot over eenstemming gekomen zijn. De onderhandelingen over bet Perzische rijk worden te Londen en Petersburg gevoerd en dc Perzische regeering wordt bij wijze van vriendelijkheid zoo'n' beetje op de boogie gehouden. Zij heeft echter niet mee te spreken over het lot van het rijk. Amerikaanse lie zeden! De overgebleven le den van de bende -die iu de rechtszaal te HilLs- viüe in Virginië zoo moorddadig hebben huisge honden (we hebben daar deze week over g meld) nog 68 in getal, hebben zich in het ge berg'e verschanst. Hun veilige, wijk plaat SI is hel zoogenaamde Duivelsnest, een bijna ontocganke Kjke plek omringd door zware rotsen en diepi kloven, van ouds het hoofdkwartier van een ge- vaarlijken troep bandieten, die de geheeie streek onveilig maken en hun bestaan vinden in. het stoken van whiskey zonder vergunning. Nu wordt er een geregelde guerilla gevoerd tussehen deze bandieten en de politie, versterkt met troepen. De regeering overweegt om de rotsige holen te doen springen mtet dynamiet en gebruik te maken van mitrailleuses om het rooversnest uit te roeien, want de boeven hebben veel ammunitii en kunnen een lang beleg doorstaan. Mijnramp In Rusland. Te Taganrog heeft een groote mijnramp plaats gehad in de mijn „ïtalianta". Door een gasontploffing werden me Cr etan 50 mijnwerkers gedood, terwijl 23 zwaar gewonden uit de puinhoopen te voorschijn wer den gebracht en over de 60.0 arbeiders in de mijn zijn ingesloten. Met ware doodsverachting woldt het reddings werk verricht. Telkens dringt men in de mei giftige gassen gevulde gangen om geworden te hulp te komen en vermisten te zoeken. Omtren' het lot van deze laatsten verkeert men nog in het onzekere. Eensdeels vreest men, dat zij al thans voor het grootste deel de ramp ten offer zijn gevallen, andersdeels hoopt men, dat het velen is mogen gelukken in de gangien van na burige mijnen door te dringen en daar in veilig heid te komen. Aan de ingangen van de mijn aanschouwt men hartbrekende tooneelen. Vrouwen en kinderen staan wcenend en jammerend het verschijnen van de ter redding nedergedaald en af te wach ten, val verlangen, maar ook vol vress, eehtge noot en vader te zien bovenbrengen, die. onge dec.rd, verwond, doch ook gedood kan zijn. De directeur dier ruijncompagnic is op last van do rechterlijke autoriteit in hechtenis genomen en onder sterk politiegeleide naar de gevange nis gevoerd. Men duchtte n.l., dat hij door de radetooze arbeidersbevolking zou worden ge lyncht, daai' aan hem algemeen het ontzettende onheil wondt geweten. De mijn „ïtalianta" behoort aan de mijncom- pagnie Darsetzkiz Makeevfca, welke in dit deef des rijks buitengemeen rijke steenkolenmijnen en petroleumbronnen bezit. Omdat er meermalen ongelukken in voorkomen, wordt de „Italianta"- oader de gevaarlijkste mijnen van het revier, gerekend. Die ontploffing van l.l. week zou, naar men vermeejat, hebben plaats gevonden bij het uitdoen der mijnlampen. - De campanile te Venetië. De nieuwe klok kentoren op het San Marcoplein te V enetië, die weer sinds langen tijd in de lucht oprijst, ia eigenlijk eerst dezer dagen voltooid. Thzns heeft hij ook zijn °ud© „Spits" herkregen, nl. den grooten vergulden engel, die als windwijzer dient en de stad geheel beheerscht. Het beeld, door Vittorio Munaretti Vervaardigd, stelt vod-. gen aartsengel Gabriël, die ten teeken van zijn hoogheilige opdracht, een lelie in de band houdt. Armen en voeten zijn uit massief brons en de rest van het lichaam is uit koperen pla ten samengesteldeen ijzer geraamte hou it do verschillende deelen te zamen. Het beeld staat boven op een lange, ijzeren staaf, en wel zoo dat het zich naar den wind draait. Het hoofd is door een aureool^ van 40 c.M. doorsnede omgeven en alleen de lelie weegt 9 K.G. en is 1.75 M. lang. De definitieve inwijding van den toren zal op 25 April, het feest van den H. Marcus, plaats vindeu; voor deze gelegenheid zijn 8rootsch« plechtigheden en feesten georganiseerd, Het bj Marcusplein zal b.v. schitterend verlicht wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 10