NIEUWS UIT SEN UMTREK. STADSNIEUWS. Verkoopingen Boel huizen, enz. Wetenschappelijke Berichten Wetenswaardig Allerlei. Letteren en Kunst, Sport en Wedstrijden. Boekbeoofdeeiiiig, fSeeSifs&aken - JAARVERSLAG VAN DEN BOND VAN BLOEMBOLLENHANDELAREN OVER 1911. ALGEM. NEDERLANDSCH VERBOND. HET NEDERLANDSCHE SPORTPARK. SVAT ZANGERS VROEGER VERDIENDEN. VAN FLOERS. SANTPOORT. kffi. (de Pleroq. tï Maandag is na een 'langdurig lijden' op den huize Zorgvrij, in Üen ouderdom van 60 'jaren overlejdettt de heer JEL de Olercq, die in verschillende vereeni- gingen op landbouwkundig gebied zitting had. IJMUIDEN. Aanbesteding. MaandagSaiddag .is publiek alanbesteed de verbouwing1 der Chr. school alhier. Architect de heer A. de Man ker te Heemstede. 6 bilejtten waren ingekomen van de na volgende firma's: Dunnebier, IJnrnjden f 9950; Zemel en Veldwijk, Haarlem f 10976; Maijér, IJmui den f 11950; Cornelissen, Haarlem f12297: •W- Hoek. Haarlem f 12575; Kriiger, Haar lem, f 12598. SASSENHEIM. R. K. Volksbond. Zondagavond ver gaderde de afd. Sassenheim en Omstreken van den Ned. It. K. Volksbond in de zaal Van den heer Jac. de Koning'. De voorzitter opende de vergadering met gebed en herdacht in zijn openingswoord, Mgr. Konings, den ijverigen ohd-bonds-ad- Viseur. Besloten werid met [de a.U Meimeeting èene H. Mis voor den HoogEerw. overledene te doen opdragen en gezamenlijk ter H. Ta fel te naderen tot intentie van Z.HoogEerw. Geïnstalleerd werden 14 nieuwe leden. Na het lezen .van de notulen, bracht de 2de secretaris een keurig' jaarVterslag uit. 'Ook werd 't jaarverslag uitgebracht Van den pennnigmeester, waaruit bleek, dat- de in komsten en uitgaven sloten met een bedrag Van f 639.42 en f 18.60 zich in ide lias be- .bevond. Het jaarverslag Van „Hulp in Nood" sloot met een nadeelig saldo van 'f O.O8V2. tredende waren de beer en H. Hom an, P. Alsnu volgde de bestuursverkiezingen af- DangelaaU. J. P. Rotteveel, J. Hedjmans en (Wi. Verkolf, beide laatstgenoemde heeren haidden zich niet meer herkiesbaar gesteld. Na. gehodden stemming werden als gekozen verklaard, de heeren H. Homan', J. P. Rot teveel, J. Broekhof1, G. Elfring en J. Hoo- genboom. Beide laatstgenoemde van JVar- mond. De voorzitter diahkte de aftredende be stuursleden voor dein' ijVcr, dien zij altijd voor den b'ond alan Iden Idag1 gelegd hadden. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden Van Hulp en Nood, de hoeren O. Van Vel zen en A. de Winter, herkozen. Aan het bestuur werd overgelaten maatre gelen te temeln, dat een lokaal beschikbaar :omt voor het KoWdeU viah1 vergaderingen' en Voor de repetitiën VaW tooneel en turnclub. Na. Ide behandeling Vata' eelntge huishoudelij ke Zaken sloot de Voorzitter de vergadering". Van Palm-Zondag totPaschen. Door Oscar Huf S. J. Inlei ding van J. Alherdingk Thijm S. J. Band- en Boekversiering- van Engène Unieker. Hymne- vertalingen van Dr. Felix Rutten. Tweede druk. Bij L. C. G. Malmberg te Nij megen 1912. Prijs 0.95. Met bizonder genoegen doe ik een poging !>m, ondanks de „dure tijden", toch de lezers van dit blad koopgraag te maken naar het extra-mooie hoek van meer dan vierhonderd bladzijden dat hier, als in pracht-uitgave, voor nog geen gulden te koop wordt geboden. En die poging doe ik niet in het belang van den uitgever, die, als hii het hoek hij honderdtallen kwijt raakt, er heusch geen zijde bij zal spinnen; noch zelfs in het be lang van den belangeloozen religieus, die het samenstelde; eenig en alleen in dat der Bventueele koopers, wien ik dit koopje zoo van harte gun en wien ik de misschien wat stoutmoedige toezegging durf doen, dat voor hem of haar, die na kennismaking zich be kocht mocht achten, de betaalde 0.95 bij mij terug zijn te krijgen. Wat toch geeft het boek van den Eerw. Heer Huf? Het geeft eene uiteenzetting van de verheven plechtigheden, die wij, te begin nen met de Palmeu-wijding van aanstaan den Zondag, in de zgn. Goede Week weer m onze kerken voor oogen zullen zien, en waarin wij weer hopen te vinden een dankbaar ber denken en aanbiddend vieren van de in en door lijden zegepralende Liefde onzes Heeren. Al heeft de Eerw. Heer Huf ten dezen zeer verdienstelijke voorgangers gehad, toch ge loof ik dat voortaan zijn werk eene bizondere aantrekkelijkheid zal blijven uitoefenen, al leen reeds vanwege het waarlijk hoog-artis- tieke kleed dat hij er bij Eugène Liicker voor liet maken. Wie graag mooie boekverluch ting ziet, acht zieli stellig alleen reeds door ie zinrijke kop-vignetten, sluitstukken en initialen, die kwistig hoven en over den tekst zijn uitgestrooid, voor den betaalden koop prijs schadeloos gesteld. Te meer wijl de tee kenaar van de voornaamste zijner vignetten de ongekunstelde symboliek zelf ook ver klaart. I)at de inhoud van het hoek dat fraaie kleed ten volle waardig is, bewijst dunkt mij wel deze aanbeveling, die het van den ge leerden Mechelsclïen Aartsbisschop, Z. Em. Kardinaal Mercier, ontvangen mocht: „Het werk is stichtend en leerrijk, zeer wel ge schikt om de geloovigen in te lichten over de gebeurtenissen die de H. Kerk gedurende deze groote Week aan hare kinderen herin nert en voorstelt. Moge dit nuttig hoek over vloedig verspreid worden en mogen onze he- dendaagscke Kristenen door hetzelve de schoonheid en de verhevenheid onzer kerke lijke plechtigheden leeren hoogachten en lief hebben." Onze Haarlemsche boekhandelaren hebben het werk allen in voorraad. Dr. Th. V. EINDEXAMENS H. B. S. _Noord-HollandDe Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland heeft bepaald, dat •Ie eind-examens der H. B. S. met 5-j. c. in deze provincie zullen gehouden worden te Hilversum en te Alkmaar. De commissie te Hilversum (de „eerste commissie'*) zal héb ben te examineeren de candidaten afkomstig van de openbare H. B. S. te Amsterdam en te Hilversum, de commissie te Alkmaar (de „tweede commissie") de candidaten, afkom stig van de Openb. H. B. S. te Alkmaar, Haarlem, Den Helder, Hoorn en Zaandam en de zoogenaamde extra-neï, die zich moeten aanmelden bij den voorzitter dier commissie. Benoemd zijn: tot voorzitter tevens lid der commissie te Hilversum, G. C. Hooge- werff, dir. Gem. H. B. S. aldaar; tot leden: dr. J. C. Costerus, dir. Ie H. B. S. met 5-j. c. te Amsterdam, tevens plaatsv. voorzitter; dr. J. H. Meerburg, H; W. M. Roelants, dr. W. A. van der Vet, J. L. P. M. van Dijck, P. F. N. Moesveld en G. P. J. Kalemink, leeraren Gem. H. B. S. te Hilversum; dr. J. G. Rutgers, J. Rienstra, dr. I. H. Gosses, H. J. de Leeuw en S.. J. van de Vliet, leeraren le H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam; A. L. J. Bouten, dir. van en dr. B. J. Gong grijp, Dr. G. Doyer van Cleeff, dr. P. C. M. Bos, P. de Vos Jr., L. Versteeg, A. Kolkman en H. J. Horn Jr. leeraren 2de id.dr. D. Coelingb, dir. van en dr. G. C. A. Valewink, dr. G. van Rij, dr. H. C. Bijl, G. Bolkestein en dr. E. Leviticus, leeraren 3de id.dr. G. F. Pabius, dir. bijz. H. B. S. te Bussum dr. L. Scbmeddiug, dir. id. te AmsterdamL. Bouman Jzn., leeraar aan de 2e H. B. S. m. 3-j. c. te Amsterdam C. J. J. Westermann, oud-leeraar aan de Gem. H. B. S. te Hilver sum tot voorz., tevens lid der commissie te Alk- maai', dr. A. C. Antusck, dir. R. H. B. S. al daar tot leden W .C. G. H. van Mourik Broekman, dir. H. B. S. m. 5-j. c. te Haarlem, tevens plaatsvery. voorz.W. B. Peteri, P. H. Maschhaupt, A. Meyer, F. H. Delasehaux, leeraren R. H. B. S. te AlkmaarH. van den Heuvel Rijiiders, H. Wieringa, R. Zuidema, P. Frisius de Haan, J. J. Bauer, leeraren m. 5-j, e. te Haarlem IJ. L. Bouwman, H. Scluii- tema. C. de Boer, M. van Maanen, leeraren R. H. B. S. te den Helder dr. W. C L. Bronsveld, dir. van en dr. E. H. J. Cunaeus, G. M. de Jongli Schiffer, G. Welbergen en J. C. Kerkmeyer, leerai'en R, H. B. S. te Hoorn; dr. C. L. van den Broek, dir. van en P. Bak ker, dr. P. C. E. Meerum Terwogt, mr. M. J. Prins en W. C. van Doorn leearen H. B. S. te Zaandam dr. H. Brongersma, oud-dir. H. B. S. m. 5-j. e. te HaarlemW. N. Fran- cken, wonende te Den Helder, leeraar R. H. B. S. te Alkmaar, Den Helder en Hoorn M. J. Boeye, leeraar 2e H. B. S. m. 5-j. c. te Amsterdam; J. Hempenius, leeraar Openb. Handelsschool te Amsterdam N. J. Vlasveld en dr. A. J. Luyt, leeraren Bijz. H. B. S. te Hilversum. NARCISSEN-TENTOONSTELLING. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereen, voor Bloembollencultuur deelt mede, dat inge- 'volge besluit van de 121ste Algemeene Verga dering eene tentoonstelling van afgesneden bloemen van Narcissen zal worden gehouden op Maandag 1 April a.s. in de bovenzaal van „de Kroon", Groote Markt, te Haarlem. In bet Weekbl. voor BI. Cultuur lezen wij: ln bet afgeloopen jaar is weder eene vermeer- dewing: van liet aantal grroep>.sle<leja te constatee- ren3 daar wij 1 Jftmiarï 1911 met 269 gr oeps- leden aanvingen en het jaar met 296 Groeps leden afgesloten kon worden, eene vermeerde ring dus van 27 Groepsleden. In het afgeloopen jaar bedankten 9 groeps leden, vertegenwoordigende 6 firma's om ver schillende redenen, terwijl zich sedert 1 Januari 1912 weder 15 groepsleden aansloten, zoodat hun .aantal thans 302 bedraagt. De zwartboeken werden dit jaar zooals het vorig jaar op het bureau samengesteld en door de Groepsvergaderingen gerevideerd. Het aantal der firma's waarover de Bond in- formatie's kan verstrekken niam steeds toe. Ondanks dat informatie's vóór 1910 uit het archief verwijderd werden, kunnen nu nog over pl.m. 40,000 firma's inlichtingen over de jaren 1910, 1911 en 1912 gegeven worden. Eene vermeerdering dus van 1945 informa ties vergeleken bij 1910, en van 3000 tegenover 1909. Door het Bureau is weder meer dan het vo rige j.aar geind; het- geïnde bedrag was J 124,385, hiervan werd nog aan posten vóór 1910 in handen gesteld, 14124 geind, terwijl alleen ten behoeve van boomikweekers pl.m. 15500 geinkasseerd werd. Sedert de oprichting van den Bond wa3 op 1 Januari 1912 geind 968.739. Van belangstelling in de tentoonstelling te Boskoop werd uitdrukking gegeven door het disponibel stellen van een gouden medaille. De beursavonden en de vergaderingen voor de vaststelling van vermoedelijke inkoopsprij zen door den Bond gehouden, vooral laatstge noemde weiden druk bezocht. De bekende Vlaamsche toonkunstenaar en „ridder van de Kroon van België", de heer Einiel Hullebroeck, uit Gent, zal op a.s. Vrij dagavond 29 Maart een voordracht houden over „Vlaamsch Leven en Leute", voor de leden van de afdeeliug- Haarlem van het Algemeen Nederlandscli Verbond. Na de pauze zal de dichter eigen liederen zingen. DE ZANDVOORTSCHE KWESTIE. Het Hoofdbestuur der Maatschappij voor Geneeskunst zal zich tot den Zandvoortschen Raad wenden met het verzoek morgen het voorstel tot ontheffing van dr. Vorstman van zijn functie als adviseur-bacterioloog aan te houden en inmiddels de zaak te doen on derzoeken door een Raadscommissie, die ook dr. orstman hooren zal. OPONTHOUD. Gistermorgen ongeveer 12 uur trof een melk boer het ongeluk dat een wiel van zijn wagen al i iep. Daar dat in de zoo drukke Barteljoris- struat gebeurde gaf dit wel een weinig opont houd voor bet verkeer. Op een inmiddels gehaal de w agen werden de melkketels overgeladen en kon de zaak in het reine gebracht worden. TE WATER. Gistermiddag tuimelde een kleine jongen die op een zandhoop aan de Kinderhuissingel aan het spelen was, te water. Daar er volk genoeg in de nabijheid was, werd de kleine weer snoe- dig op bet droge gebracht. PROGRAMMA fan de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Maart, des namiddags van 2—8 uur, door den heer W. Ezerman. No. 1. Toccata in F-dur, J. 8. Bach. No. 2. Adagio, Mendelssohn. No. 3. Sonate No. 9, J. Rheinberger. a. Praludium. b. Romanze. c. Fantaisie und Eu ge. No. 4. Andantino. César Franek. TE VERKOOPEN: Donderdag 28 Maart. BEVERWIJK Maison Strouek'en 12 uur Not. C. H. Moens 1. Een woon- en winkelhuis en erf aan de Begijnestraat no. 21 teBeverwjjk. 2. Drie huizen en erven aan den Hoflanderweg no. 53, 55 en 57 te Beverwijk. 3. Een woonhuis met schuur en stalling in den Zuid-Wijkermeerpolder aan den Kager- weg onder Assendelft. 4. a. Een heerenhuis met tuin aan de Zeestraat no. 51 te Beverwijk, b. Twee huizen, met afzonderlijk opgaande bovenwoningen aan de Zeestraat aldaar, nos. 67, 67a en 69 en 69a. VOORHOUT Café Boerhave 11B uur Not. Binnerdijk een woonhuis met schuur, erf en tuin te Voorhout aan den Voorhouterweg. WIJK AAN ZEE aan de stal van den heer C. Bol 11 uur Not. M. Donker Verkooping. VOGELENZANG Hotel Oostduin 10 uur deurw. M. S. Waning Afbraakvei ling. OVERVEEN Café „Van Ouds het Raad huis" 8 uur Not. J. A. Wildervanck de Bléeourt I. De villa „Vrede-Oord" aan den Bloemendaalschen straatweg, hoek Busken Huetlaan te Bloemendaal. II. De tegenover die villo gelegen tuin aan den Bloemendaal schen straatweg. NOORDWIJKERHOUT - Café de Zwaan 11 uur Not. Frijlinek 1. Een bloem- bollenschmir, kantoor, schuren, erf en hollen- land, aan den Kerkewg, in de gem. Noord wijkerhout. 2. Een perceel teelland, eveneens gelegen aan den Kerkweg, te Noordwijker hout. 8. Het erfpachtrecht van een schuur en erf aan den Kerkweg, te Noordwijkerhout. 4. Een perceel bouwterrein en weg, aan het harde pad, te Noordwijkerhout. gëWëizeE ~f?égelbs gelijk feit jverd yeruie tigiJ wegens onvoldoende' motiVeering. De Zaak werd verwezen haar het gerechts hof te Amsterdam. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 18 Maart. E. Monniken dam, slager, Waterlooplein 86; C, P. van Opstal, aanspreker, 2de Van Swindenstraat 19; W. Löding, laatst te Amsterdam, thans te Berlijn, doch zaak drijvende Runstraat 1; de nalatenschap van D. A. Warnies, ge woond hebbende Marnixstraat 95, allen te Amsterdam. 21 Maart. C. Blom, smid, Obdam. M. van Essen, winkelbediende te Leeuwarden. M. Bolkestein, Wijhe. 22 Maart: G. J. Schrooten, klompenmaker, Enter. H. de Groot, caféhouder, Amster dam, Singel 182. W. P. Henneke, aanne mer; H. Wiegmink, rijwielhandelaar, beiden te Amsterdam, resp. Ger. Doustraat 32 en Gov. Flinckstraat 87. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen Z. Zijlstra, destijds kapper, Amersfoort, en H. Wesse- ling, Emmen. Een kunstenaarshnis. De Amsterdamscke letterkundige Herman Robbers heeft in een bijeenkomst van schil ders, architecten, letterkundigen, toonkunste naars en kunstnijveren te Amsterdam gespro ken over het plan tot stichting van een kun stenaarshuis in de hoofdstad. Hij deed dit aan de hand van een vlugschrift dat over dit ontwerp dezer dagen onder Nederland- sche kunstenaars is verspreid. In zijne toe lichting wees de heer Robbers er op hoe de artisten blijkens de vorming hunner vakver- eenigingen meer en meer bewust worden van de plaats, welke zij bakleeden als leiders van ae maatschappij m aesthetischen zin. De beer Robbers sprak over de wensche- lijkheid van een verbond van kunstenaars- vereenigingen, en noemde o.a. ook de voor deelen aan de werkzaamheid van zulk een lichaam verbonden: artistieke voordeelen, ontstaand uit den omgang van beoefenaars van verschillende kunsten en practische voor deelen, voortspruitend uit het gezamenlijk optreden naar buiten. Bij zijne bespreking van de inrichting van het Kunstenaarshuis herinnerde de spreker eraan, dat er reeds Künstlerhauser bestaan in verschillende groote buitenlandsehe ste den, zooals Berlijn, Weenen en München: ner gens echter treft men eene combinatie aan van zoovele en velerlei lokaliteiten als men te Amsterdam wil houwen, volgens het ont- werp-Berlage. Op grond hiervan vooral ver wacht men een gunstig financieel resultaat van de exploitatie van het gebouw. In het Huis zouden worden ondergebracht o.a. een kleine concertzaal, een voordracht zaal, een tooneelzaal, enz. GöBEL GEHULDIGD. Gisternamiddag is Göbel a,an het Centraal station te Utrecht van uit Zwolle door stu denten, leden van het Utrechtsche Studen tencorps. opgewacht. Na eenige woorden van begroeting trok men met muziek na,ar de studentensociëteit. Er was veel belangstelling. Naar de Tel. meldt, is het benoodigde bedrag tot stichting van een sportpark te Amsterdam, zijnde 300,000, gistermiddag definitief voltee- kenid geworden. Inderdaad een groot succes dus Het comité, dat het initiatief nam tot stich ting van dit sportpark, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop het een en ander heeft voorbereid. Doordat daarin zitting namen een aantal Amsterdammers van naam, benevens ver-1 sfchillende sport-autoriteiten, liet het groote: publiek zich ook niet onbetuigd, in het volste vertrouwen, dat thans weldra Amsterdam een sportpark zal bezitten, waarop heel Nederland trots zal mogen zijn- Verwacht mag worden, dat in de toekomst alle groote sportevenementen thans in Amster dam zullen worden gehouden, zoodat de bur gerij indirect «root voordeel hiervan za\ heb ben. OLIE TER VERVANGING VAN STEENKOLEN. Nu de vraag naar steenkool zoo dringend is geworden in deze dagen yan de mijnwerkers staking, komt het groote belang, dat de iudis- trie kan hebben bij het gebruik van olie als stookmiddel meer dan ooit naar voren. Niet dat het een nieuwe uitvinding betreft, want reeds jaren is men bezig met het verbreiden van lit principe, en b.v. in de Vereenigde Staten en Rusland worden veel locomotieven en andere machines door middel van olie gedreven. Ook niet dat olie ooit de steenkool zal verdringen, doch ze kan zeer goed naast steenkool gebruikt worden. Men moet natuurlijk onderscheid maken tus- schen het gebruik van olie om stoom te ver wekken, en het direct gebruik van olie door middel van elkaar opvolgende ontploffingen als in motoren, etc. Bij het gebruik van olie om water te verhit ten en stoom te verwekken is alleen maar noo- dig het daartoe inrichten van de stookplaats, de machinerie zelf kan geheel blijven zooals ze is. De olie wordt in fijne straaltjes in het vuur ge spoten en terstond in brand gestoken bij het verlaten van de sproeiers, waarna de hitte de stoomketels op de vereischte temperatuur brengt. Olie van iedere soort kan gebruikt wor den waarbij weinig vloeibare olie alleen maar vóór-verhitting vereiseht tot ze dun genoeg ie om gesproeid te worden. Mexico is het land waar ongeveer alle locomo tieven gestookt worden met olie en dat- wel olie uit eigen bronnen. Daar dit ook het eenige land is waar op groote schaal het systeem wordt toe gepast blijken daar pas eigenlijk de groote voordeelen. Want niet alleen heeft olie als stookmiddel bijna de dubbele waarde van steen kool, doch de gemakkelijker vervoerbaarheid in tanks, minder vereischte van werkkrachten, etc., etc., veriaaren de kosten bovendien aanmer kelijk. Ook de machines van stoomschepen kunnen met betrekkelijk geringe kosten veranderd wor den voor het stoken van olie. Natuurlijk heeft men hermetisch-afsluitbare tanks noodig, maar hoe groot het voordeel verder is laat onderstaan de rekening, betrekking hebbend cp de Oceaan- vaarder „Lusitania", zien, welk schip vaart tus- schen New-York en Liverpool. Het is de reke ning voor één overtocht Met ko 1 e n5500 ton kolen a 18 shilling 6 d. 5087.105.0 pd. et. d. 312 stokers tegen een loon van 244 per week 390.05.0 pd. st., d., totaal 5.477.105.0 pd. et. d. Met olie: 300 ton olie a 26 shilling 4292.050 pd. st. d., 27 stokers tegen een loon van 255 per week 33.155.0 pd. st. d., totaal 4325.155.0 pd. st. d. Men ziet dus dat hier een voordeel van 1151 pd. set. werd verkregen 13,812 guldens in één week. Ten slotte mag nog gewezen worden op j het toenemend gebruik van olie voor motoren, ook op groote schepen toegepast en d,an zal ze ker duidelijk blijken de waarheid1, dat olie een uitstekend vervangingsmiddel kan zijn van. steenkool en d;at zij schitterende diensten kan bewijzen nadst steenkool. DE ZONSVERDUISTERING. In de pas verschenen „Natuur" geeft dr. L. Yntema naar aanleiding van de zoneclips van 17 April een verklaring van totale en annulaire eclipsen, waaruit zeer duidelijk spreekt, dat het van de onderlinge afstanden van zon, maan en aarde, die voortdurend aan verandering onder hevig zijn, afhangt, welk geval'zich bij een bepaalde verduistering zal voordoen. De bijbehoorendfe figuur laat den Schaduw- kegel zien, waarvan de as over den aardbol een lijn beschrijft, op welke de verduistering voor een deel totaal, voor een deel ringvormig zal zijn. Voor plaatsen evenwijdig aan deze centrale lijn is de eclips naar gelang van den afstand meer of minder partiëel. De bedoelde lijn loopt van Venezuela over Engelsch-Guyana, den At- lantischen Oceaan en Europa (Portugal, Zuivl- Limburg) naar Siberië. Zooals gezegd, zal de eclips hier ten deele totaal zijn, zal de donkere maanschijf voor andere plaatsen van waarne ming (langs die lijn altijd) door een lichtende ring omgeven zijn. Dr. Yntema schrijft dienaangaande verder: De resultaten van de hierop betrekking heb bende berekeningen hangen af van de gebruikte waarden voor de zon- en maanmiddellijn. Om trent die van de maan is men niet eenstemmig. gaven van de Na.utieal Almanao in deze meet vertrouwen verdienen, want bij de laatste .eclipi sen is gebleken, dat de totaliteit 8 tot 5 see;' korter duurde dan berekend was. Men had du^ waarschijnlijk voor de maandiameter «ene té groote waarde genomen. Tot slot ontleenen wij aan het uitvoerig op stel alleen nog voot eenige plaatsen in ons land. de uurcijfers ter aanduiding van begin en einde der (óf partiëele óf zoo goed als ringvormige) eclips. Voor Amsterdam is dan de tijd van intrede 11 u. 17 m. 2 sec., van uittrede 1 u. 57 m. Q sec. Terwijl deze tijden zijn: Voor Utrecht 11 u. 17 min. 0 en 1 57.2 Voor Vlissingen 11 14 4 1 55.3 Voor Groningen 11 20 4 1 59.1 f Voor Maastricht 11 16 0 1 57.6 Voor Sit-tflrd 11 16 5 1 58.9 Voor Roermond 11 17 1 tl 1 58.2 EEN ONHEBBELIJK LANDJE. Frankrijk bezit in zijn 87ste departement, het eiland Corsica, een land dat tot nog toe geheel onberoerd is gebleven van de golf van het femi nisme. De vrouw neemt er tot op den huidigen dag een zoo ondergeschikte positie in, dat het? geboorteland van den grooten Corsikaan de suf. fragettes wel als de hel moet voorkomen. De Corsikaan veracht het sehoone geslacht uit tra ditie en hoe diep deze verachting ook thans nog wortelt, daaromtrent leert de volgende geschie denis, welke een Parijsch reisgezelschap bij eer. bezoek aan het eiland overkwam, het een er. ander. De Franschen waren voor het ontbijt genoo. digd bij een der voornaamste advocaten,den heer Galvini. Men had een levendig gesprek over merkwaardige zeden en gebruiken der eilandbewoners, sprak lang en breed over de Corsikaaneche bloedwraak en de barbaarsche overleveringen, om ten slotte te informeeren naar mevrouw Galvini. De heer des huizes scheen de vraag eerst nauwelijks gehoord te hebben. Hy keek zjjn gasten met sombere, nieis goeds aankondigende blikken aan en antwoord de trotsch en stug: „Mevrouw Galvini heeft ia haar leven maar één enkele keer met rnjj aan dezelfde tafel gezeten, en dat was op den dag van onze bruiloft. Inderdaad was de ijverige, smaakvol geklee» de persoon, die achter den stoel van den huis heer stond en met de andere dienstmeisjes aan tafel de gasten bediende, wijn inschonk en de borden aanreikte, niemand anders dan de vrouw des huizes, mevrouw Galvini, die volgens oud-Corsikaansch gebruik, als dienstmeisje fun. geerde, zonder zich ook maar eenigszins bewust te zijn van het vernederende van deze verhou ding. HONDEN IN DE SNEEUW Een inzender deelt in het Haagsche „Vader land" mede, hoe hem is opgevallen, dat de Haagsche honden, die hij in de binnenstad ont moette, mank liepen. Hij noemt als de vermoe delijke oorzaak daarvan het pekelen der stra ten, waardoor op het plaveisel een koudmakend mengsel ontstaat, waarvan de temperatuur op 21 gr. C. kan dalen. Tusschen de teenen ont staan daardoor kristalletjes van sneeuwwater, die den honden veel pijn veroorzaken. De redactie van „Het Vaderland" meent, dat het ook de sneeuw zelf is, die dezen viervoeters ongemakken bij het loopen veroorzaakt. De zaak is, dat de sne.euw zich samenpakt tusschen de teenen van den hond, daar aanvankelijk ont dooit door de aanraking met de warme huidh doch vervolgens opnieuw bevriest, en dan pun tige stukken ijs vormt, die zich tusschen de' teenen vastzetten en den voet verwonden. WiU men zich hiervan overtuigen, dan onderzoeke men de voeten van een hond, die in de sneeuw geloopen heeft, maar eens nauwkeurig. In den' regel verraadt het ongemak zich trouwens al spoedig door moeilijk gaan en ten slotte door, kreupel loopen. Dit ongemak van den hond bij sneeuwval, hetgeen bij den een erger, bij den ander minder erg, maar bij alle eenigermate voorkomt, is niet onbekend. In Canada, Klondyke en andere streken, die 's winters maanden lang onder de sneeuw zit ten, en waar de hond het eenige trekdier is, omwoelt men de voeten der slede-honden met lappen, en bij elke rust is het eerste werk deze te ontdooien, ze los te maken, de voetzool schoot te maken en met vet of Zalf in te smeren. De bewering, dut ide inzonderheid in Ame rika. gebruikelijke sprookjesachtige honoraria v. zangers en zangeressen in vroegere tijden onbekend geweest zijn. wordt door een studie van Gino Monaldi in de „Nuowa Antologia," afdoende weerlegd. Vóór 1830 betaalde men, zooals uit een brief van Rossini blijkt, voor een goed' .zangersensemble vooft' een tournee van ongeveer veertig dagen de volgende ho noraria de primadonna kreeg 2000 lire, de eerste bas en de eerste bariton elk 1500, de eerste tenor 1750, de kapelmeester 950 lire. Maar nia 1830 stegen dë gages tot fabelach tige hoogte. De tenor Donzelli werd in 1836- 37 door het koninklijk theater te Madrid voor den camavalstijd met 38000 lire geho noreerd, aan Ungher betaalde men' te Paler mo voor enkele avonden 17000 lire en in het jaar 1838 te "Weenen voor één enkel engage-, ment 72000 lire. Te Parijs kreeg Grisi voor Jtea maanden 80000 franes en in Draden be taalde men liapr voor drie avonden 15000 fres. De bas La/blanche werd met 1500 tot 2000 frajios per avond gehonoreerd en Taehi nardi Perriani kreeg zelfs 3000 francs voor haar cp treden. De beroemde tenor van dien van dien tijd, Rohini. genoot bij vast engage- Volgens de Nautical Almanac begint de eclips ment een honorarium van minstens 190000 irOOGE RAAD. De. Hooge Raad verwierp het cAssaiiebe roep van H-. S. en S. S.. heiden tandteeh- nicus te Amsterdam, tegen de vonnissen der rechtbank te Amsterdam, waarbij zij tot een j geldboete of vervangende hechtenis waren veroordeeld wegens de onbevoegde uitoefe- J ning1 dor tandheelkunst. Het vonnis van do] Haarlemsche rechtbank teaem laatstj&ènoemde met annulair te zijn in Venuzuela en wordt ze op de Atl. Oceaan totaal. In Portugal zal ze nog 0.1 sec. totaal, maar Terder gedurende het francs em in Lcmden betaalde men. hem voer. een tournee van twee maanden nog 10000C francs extra. Brieven en bescheiden njt dien geheele beloop ringvormig zijn. Volgens de Con- tpd tooaOn aan, dat destijds voor benende naissance des Temps zal de verduistering .totaal 28 W o zijn tot ongeveer 4% O.L van Greenwich en f^ 30-40000 fencB veelmM^ VOei- - Tj kwamen. VV anneer men dan bovendien m aan- ruim 50 gr. N.B., d n ongeveer, waar de cen-jmerMng destijdfi ket eetf trale lyii <le iranseh-Belgische grens passeert: gelijk liooigere waarde had dan te^Tiwcxxr- in Spanje zal de totaliteit 6, in de Vendée 4 en dajl wordt het duidelijk, dat beroemd* vlak bij Parijs, in de buurt van St. Germain 2 artiesten der opera ooik omstreeks 1830 eep sec. «luren. Er is reden aan te nemen, dat de op- onbezorgd leven kond® leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 7