p. W.TWEEHUiJSEN SeitaeiiBtiagazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770. Kerknieuws. Vragenbus. Damrubriek. liiEZOlDEH, V r. Wanneer er een stuk werk wordt aan genomen voor een bepaald bedrag met -goed vinden van den aannemer, en als er met dat werk een goed begin is gemaakt, doch de aanne mer dan het werk staakt en het wil laten uit breken, omdat hij de som, waarvoor het is aan genomen, te hoog vindt, heeft de eigenaar van het hu is er recht op om een ander ervoor te nemen, ja of neen? A 11 t w. Wij snappen uwe vraag niet. Noch de uiteenzetting van de kwestie, noch eigenlijk .Vat u vraagt. Zoudt u ons het genoegen willen doen, wat duidelijker uwe vraag te stellen? V r. 1. Waar wordt de tentoonstelling voor jHuisvlijt gehouden? 2. Kan iedereen daaraan meedoeD, zoowel Katholiek als Protestant? 3. Is er nog ecnige kosten aan verbonden om tn le te dingen naar een prijs? 4. Waar kan ik mij vervoegen om nadere inlichtingen A u t w. Wendt u tot den heer O. A. P. Dam mers," K. Houtstraat 41 rood. Deze heer zal wel zoo vriendelijk zijn u alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. V r. Als een oomzegger erfgenaam wordt va :t een oom zonder kinderen en de Notaris verklaart een te kort, en er is successierecht betaald, waar kan dit van zijn? A n t w. Het spijt ons wel, maar de vraag is ons niet duidelijk. Als u meer licht in deze zaak brengt, zullen wij trachten op uwe vraag t antwoorden. V r. Ik krijg van een handelaar 128 en ben er al meermalen om geweest en kon ze niet loskrijgen. Ik ben zelf onbemiddeld, hoe moet ik er nu mede aan om geen kosten te krijgen? A n t w. U zult een deurwaarder in den arm moeten nemen, doch die zult ,u toch zelf moeten betalen. U kunt licht de kosten op die schulden verhalen. Yr. Een familielid uit de lies idea tie stelt mij de volgende vraag-, en het niet wetende wend ik mij tot de vragenbus. Is aan het Museum van Stolk aan do Jansstraat ook een Atelier verbonden voor kerkelijke kunst, en bij wien moet men zich aanmelden? Antw. Het museum van Stolk sluit zich aan bij het atelier voor kerkelijke kunst, van den heer Cf. A. D. J. B. v. Ka leken, Jans straat 48. U kunt zich tot den heer v. Kalcken wenden om toegang tot het Museum. Vr. Weet U ook in welken tijd Paus Ho norius heeft geleefd, en wanneer diens Naam dag wordt gevierd? Welke zijn ide naam dagen der vier Pausen? A n t wPa,us Honorius I was paus van 625638; zijn naamdag js ons niet bekend; Paus Honorius II was. Paus van 11241130, feestdag 14 FebruariHonorius III, van 1216 1227, feestdag 18 Maart; Honorius IV Van 12851287, feestdag 4 April. Vr. Op 6 Mei a.s. moét. ik opkomen Wj ïïc landweer en wil verlof vragen om buiten de kazerne te overnachten. Hat verzoek moet, meen ik. gericht, worden tot den commandant van 'tt landweerdistrict waartoe men behoort. Kunt u mij nu naam en adres noemen van den commandant .van het 21ste landweerdistrict? Antw. De commandant van het 21ste landweerdistrict is, majoor T. L'. van W ag- tendonk. Uw brieven kunnen geadresseerd worden aan het CfaraizoensbureauGroote Markt, te Haarlem. Vr. Wanneer komt de lichting 1905 op van het 4de Regiment Vestingartillerie? Antw. De vijfde compagnie van dit re giment komt dit jaar onder de wapenen van 2 tot 14 September; de 1ste. 2de, 3de, éde, 6de. 7de, 8ste, 9de en 10de compagnie van 6 tot 18 Mei. De Israëlieten van dit re giment van 617 Mei. Vr. Ik moet voor een tiental dagen op reis. Bestaat er nu een inrichting' in Haar lem, waar men voor zoo'n tijd een kat in bewaring kan geven? Zoo ja, dan verzoek ik U om Ket adres. A n t w. Wendt u met uw katje tot den heer D. J. van Amerorn, concierge der in richting- Van de Vcrecnigin g tegen het mis handelen van dieren voor Haarlem en Om streken, op het terrein' van „de Phoenix" bp het Bippefdapark, waarschijnlijk weet deze heer wel raad voor u. U kunt hem spreken op 'eiken werkdag' van 24 uur. Vr. Mevrouw had mij gehuurd als werkster voor de eerste vier dagen van de weeik. Toen ik kwam was mevrouw ongesteld en zou zij een boodschap sturen, als zij wederom sen. Nog later wilde ik, dat Zizette aan mijn moeder zeggen kon: „Sabine heeft hem om hem-zelven liefgehad, daar zij aan een een voudig, bijna bekrompen bestaan dacht. Wat komt er dat alles op aan, zeide Sa bine, Michel onderbrekend. Hebt ge ons niet gered? Zijt ge niet voor ons een voorzienig heid geweest? Moogt ge op dit punt niet doen en zeggen wat ge wilt? Maar de baron Berthier, kind, denk je daar wel aan? Ach, waarom zijt gij zoo rijk? Om nog meer goed te kunnen doen. De kleiue handjes van Sabine zullen evenals die van Zizette weldaden en het goud rond strooien, die alle wonden heelen en alle on rechtvaardigheden herstellen. Kom, lach maar weder, mevrouw Christine, en laat dat wanhopige gezicht varen. Sabine zal zooveel te beter de naastenliefde begrijpen, omdat sij-zelve geleden heeft Ja, maar uw geluk en het hare, zal dat duurzaam zijn? Zullen de drukte en de. zor gen van uw ontzaglijke bezigheden, of de ve lerlei^ bekoringen, waaraan een man van uw leeftijd en uw fox-tuin blootstaat, u niet van uw vrouw verwijderen?.... Kan een duur zame liefde, een onbegrensd vertrouwen, dat er de grondslag van is, met die volstrekte in nigheid van omgang, zonder welke geen ge luk mogelijk is, kan dat alles wonen in de mooie paleizen der rijken te midden van die tallooze vreemde betrekkingen, bij die over dadige weelde?... O! de rijken, die men zoo zeer benijdt!... Hoe weinig zijn er, die vol strekt, geheel en al gelukkig zijn, die dat in nige en zoete leven kennen van ware liefde, hersteld was. Toen ik niets vernam, ging ik er heen en hoorde toen dat mevrouw haar andere werkster weder in dienst genomen had. Heb ik nu recht op verg'oeding, daar ik twee andere werkhuizen voor mevrouw heb laten gaan', en ik voor haar mijt# vorige betrekking heb opgezegd Antw. Als u geen deugdelijk (schriftelijk) bewijs hebt van het werkelijk afsluiten van uwe arbeidsovereenkomst, vreezen wij dat er met rechterlijke middelen weinig aan te doen is. Pro beer langs minnelijken weg door mevrouw uw toestand voor te leggen, schadevergoeding te krijgen. V r. -Hoe moet ik patent-olie-vlekken uit een houten vloer verwijderen. Antw. Wij vreezen dat dit u niet gelukken zal. Ons is tenminste geen middel daarvoor bekend. V r. Kunt u een onschadelijk middeltje aan geven, waardoor men Paaseheïeren kan kleuren, terwijl ze gekookt worden? Antw. Paascheieren kleurt men als volgt: Met uienschillen kleurt men geel, met meloen donkerblauw, met koffienat kan men licht- en donkerbruin kleuren; met aftreksel van Cam- pêchehout rood, met lakmoes blauw en met lin debloesem rose. Spinaziedater geeft 'n fraaie groene kleur. Na 't- koken moeten de eieren met een spekzwoerd afgewreven worden. Kleine versjes en spreuken kan men met was zeer gemakkelijk op de eieren schrijven. Hier voor laat men was in een pannetje smelten tol dat ze geheel vloeibaar is. Dan bevestigt men een speld aan een stokje en doopt de speld in de vloeistof ook kan men het met een gewone stalén pen doen, maar dan zijn de strepen dik ker. Met die bevochtigde voorwerpen schrijft men dan op het ei of teekent er figuren op. De dunne waslijnen worden onmiddellijk hard. Daarna legt men de eieren in kokend water, waarin uienschillen zijn; dan worden zij gelijk matig geel of lichtbruin en naarmate zij er langer in blijven, roodbruin. De waslijntjes blij ven wit of worden lichtgeel. V r. van P. M.M te V. Antw. Wij zullen u antwoorden per brief. Redacteur II. C. v. OORT. Nassauslraal 14. Telephoon 1434, Haarlem. Aan alle secretarissen van Damclubs in Haar lem en omliggende dorpen, het verzoek, bijzonderheden van het vereenigingsleven te vermeiden aan den Redacteur dezer rubriek. Belangrijke mededeeüngen worden dan in het eerstvolgend verschijnend nummer onzer cou rant geplaatst, minder belangrijke in de rubriek. Gelieve oplossingen steeds binnen 10 dagen in te zenden. VOOR DAMMERS EN HEN DIE HET WILLEN WORDEN. Oplossingen. Stand van Vraagstuk No. 117. Wit: 13 16 22 33 42 47. Zwart: 2 3 6 10 18 20 36. Dit was voorgekomen in een gespeelde par tij. Wit had als laatsten zet gespeeld 22—22; zwart dacht nu zeker 1 schijf te winnen, daar om speelde hij 1218. Maar wij hebben al herhaalde malen met par- tij..slanden aangetoond, dat schijven vragen van zijn partner heel slecht is. Voor men dat doet, moet men wet terdege de stand goed bekeken hebben, d.w.z. zoo n stand goed doordrongen heb ben. Wanneer dat niet zoo is, komt -de bereke ning, ja van de 10 wel 9 keer verkeerd uit. Zooals ook deze stand; wit speelt en wint Wit: 47-41 16-11 13:4. 1 Zwart: 36:29 6:28. Stand van Vraagstuk No. 118. Zwart: 6 7 13 14 16 17 18 19 20 23 24 28. iWit: 25 26 27 35 36 38 41 42 43 45 48. Deze stand is ook uit een gespeelde partij. In deze partij deed zwart een foutenzet, n.L 12 47. Je kunt natuurlijk niet alles overzien, daar om is het ook wel eens goed, zoo'n stand Later weer eens ie zien met de uitwerking. Wit had op de volgende wijze gebruik kunnen maken van zw. foutenzet: i Wit 27—22 35-30 43—39 38:9 25:1. Heet ieuk niet waart Het is werkelijjk pfo- blemistisch uitgemaakt i Stand van Vraagstuk Np. 119. Zwart: 3 4 7 15 17 26 37. .Wit 13 20 24 29 34 36 38 47. 38-32 37:28 3631 23:37 47—42 37:48 29—23 48:29 24:2 en wint. welke geen enkele wolk-kan verduisteren? Miehei schoof zijn stoel dichter naar de plaats van mevrouw De Terrenoire. Gij hebt gelijk, zeido hij, en de verplich tingen van een leven zooals het onze, de we- reldsche betrekkingen, de bezigheden om zulk een aanzienlijk huis te bestieren zijn hoogst gevaarlijke klippen en ook in mijn oog een bijna onoverkomelijke hinderpaal voor het geluk. Christine opende reeds met een wanhopend gelaat den mond. Val mjj niet in de rede, vervolgde de jonge man. Deze denkbeelden heb' ik van mijn moeder. Sedert ik zie en begrijp, heb ik steeds besloten mijn geluk te beschutten te gen de valstrikken, waarvan gij spreekt, toen ik op mijn levensweg mijn geluk ontmoette. Het oogenblik is gekomen, om mijn plan te verwezenlijken. Nu ben ik sedert twee jaar de chef van het huis Berthier, twee jaar werk ik eraan om de zaken eerlijk af te wikkelen, welke mijn vader ondernomen heeft. Wij zijn thans in October. Vóór het einde van het jaar zal het huis Berthier niet meer bestaan. Zijn kantoren worden gesloten, alle bedienden zullen bedankt worden, met een geldelijke vergoeding. En wij zullen met ons vijven, onze heide moeders, Zizette, Sabine en ik, ge lukkig als koningen leven, meestal onder dien schoonen hemel van Provence op het landgoed van Saintes, of wel te Parijs, zoo als gij wiltmaar altijd en vooral ver van de wereld en zooveel mogelijk goed doende. Staat n dat aan? Of ons »Ut aanstaat! riep Christine uit. Dit was weer een „Coup, de Turc.'s ln dank goede oplossingen ontvangen van; P. Hopman no. 118, J. P. Tigchelaar, no. 119 en J. Fase po. 117, allen te Haarlem en G. v. d. Berg no. 117 en 118 te Noordwijkerhout. Vandaag moeten wij het weer eens over Üe opening hebben, idie naar mij bij ondervinding gebleken is, nog bij weinigen bekend is, of be ter gezegd door weinigen begrepen wordt. Ik bedoel in hoofdzaak de onregelmatige opening, die door onze wereldkampioen, I. Weiss en door sterke spelers meer en meer in practijk wordt gebracht. Vooral de laatst genoemde spelers (ik voor mij ook) hebben voor do onregelmatige openingen een groote voorliefde. De oorzaak hier van is, dat de klassieke partij, de Hollandsche Opening, vrij algemeen bestudeerd is, zoodat de sterke spelers in den aanvang van het spel meestal niet veel voordeel kunnen behalen op hunne soms minder sterke tegenstanders. Van daar het loepassen van onregelmatige openingen, waarvan men in de bestaande theorie der ope ningen nog slechts weinig aangeteekend vindt en waarin dus meerdere practische kennis meer tot haar recht komt. Het gevolg is echter, dat men nu de onregelmatige partij ziet spelen, zon der dat men weet, waar het in deze opening ei genlijk om gaat. Ook in dit onregelmatige spel zijn grondbeginselen, die men niet mag ver- waarloozen. j Ik zal nu beginnen met een variant te be handelen, die meermalen gespeeld wordt. Onregelmatige Opening. 25-30. ."5—30 20—25 10-35 15—20 44—40 20—24 33—28 Hier is nu een der stellingen waar 't om gaat. Vele spelers vervolgen nu met 50—44? Een voortzetting, die zeer zwak is en bij goed tegenspel voor wit zelfs nadeelig. Bij een der volgende zetten kom ik hierop terug. 18-23 39—33! 12—18 31-27 17—21 37-31 14-20 Zwart. 1 2 3 4 8 46 47 49 10. We zijn nu aan een stand gekomen, waar uit zal blijken, dat het niet opbrengen van schijf 50 tot 39 groote waarde heelt. Nu kan wit, doordat 39 niet bezet is, uit de insluiting geraken; als deze ruit echter wel bezet wordt, is dit niet mogelijk. Zie maar. 34—291 23:24 Op 25:34, dan wit 27—22, zwart 18:27, wit 29—18, zwart 13:22, wit 28:29, met winst 30:29 en wit is uit de oplossing. Met dit eenvoudige voorbeeld is aange'.oond de waarde van 't wel of niet bezetten van ruit 39. In 't algemeen zij nog opgemerkt, dat men in deze opening ruit 44 niet moet bezetten met schijf 50, maar in Jxet uiterste geval wel met schijf 49. SLAGZET No. 123. 1 2 3 4 6 46 47 48 49 f>0 O! zeker!Zou het laatste spoor van be zorgdheid niet verdwijnen, na zulke wijze, loyale en redelijke woorden? Dus staat ge mij toé, Sabiue, mijn bruids geschenken aan te bieden? Het gelaat van mevrouw De Terrenoire be trok weder, maar het jonge meisje sloeg haar armen om den hals barer moeder. Zeg niet neen! sprak zij. Ik ben er ze ker van dat ze mooi zijn!zoo mooi!dat ik er nog mijn zinnen bij zal verliezen! Zij was achttien jaar en verzot op juweelen. Alles wat mooi was, vooral die prachtige zuivere edele steenen, diamanten en saffieren van een betooverenden glans, boeiden haar, evenals het licht 's avonds vlinders aantrekt. Sabine keerde het hoofd om en keek in het rond met de begeeriglxeid van een kind, dat een lang verwacht stuk speelgoed krijgt. O, daar, daar!riep zij plotseling uit, terwijl zij op het tafeltje wees, waarop de azalia's stonden en waar sterren schenen ne- dergelegd. O, mama, ik had het u wel gezegd!... wonderen Ga ze maar halen!... zei Michel zacht, terwijl zijn hart opsprong van geluk. Eindelijk had hij dan die zeldzame parel gevonden, die niet bedroog, die niet loog, bij wie elke indx-uk dadelijk in de waarheid en oprechtheid geopenbaard werd van haar rei ne, kinderlijke ziel. Sabine naderde. Zij stond sprakeloos. Toen zij de op het tafeltje verspreide bloemen weg schoof, ontdekte zij een snoer zeldzaam schoo ne paarlen. ter grootte van hazelnoten, met In bovenstaande stand moet zwart spelen, waarna wit een slag kan maken. iWat speelt zwart? .Wat doet wit voor een sllagzet? Correspondentie wordt in de volgende rubriek geplaatst. H. G. v. O. Voor den inhond dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelük. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven, PADVINDERIJ'. I Mijnheer de Hoofdredacteur [Wkte het niet om mijzelf te verdedigen tegenover onware gezegden, te mijnen op zichte, v,an den heer A. E. Dudok van Heel, w.n. voorzitter dei' Nederlandsche Paidvin- dersoi'ganisatie te Amsterdam, in een inge zonden stuk in Uw blad van 23 Maart j.i. ik zou niet geantwoord hebben op moedwil lig' twistgeschrijf over Padvinderij, daar wij, Kennemer Padvinders, met hun Bestuur, waarv.an ik sinds April 1911 onafgebroken de eer heb Voorzitter te zijn, ons niet op houden met twisten, v,a,n welken a.ard ook. Wij bewegen ons niet op godsdienstig ge- t leddoch zijn daarom geen atheïstenWij rten onze Padvinders beloven „liun ui ter- te best te zullen doen, te trachten, flinke i lollandsche jongens to zullen, worden," doch mag men ons daarom toch niet anti-monar chaal noemen! Het onware gezegde van den Keer Du- dok van Heel is, dat hij rustig: .neerschrijft dat „de Voorzitter van het Hftaglemseli eo- mité (dat was ik dus) met nog een lid in den zomer van 1911 hem verklaard heb ben dat zij als athëisten op de genoemde voorwaarden niet aan aansluiting met de N, P- O, wilden medewerken," En dit is niet waai', daar ik den heer Dudok van Heel nooit over Padvinderij heb gesproken! Eerlijk en ronduit kan ik hier verklaren dat de Kennemer Padvinders zich reeds in Maart 1911 schaalden onder de .vanen van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding en dat mij als Voorzitter niets hekend is van een verzoek der N, P.- Q- om ons bij hen aan te sluiten. De heer Dudok van Heel, w.n. voorzitter der Nederlandsche Padvinders-organisatie heeft, dus willens of onwillens onwaar heid gesproken (tegen welke slechte ei genschap wij onze Padvinders steeds waar schuwen Waarom bemoeit de heer Dudok van Heel zich met de Kennemer Padvinders Waarom tracht hij door hoogdravende, veelzeggende uitdrukkingen alsathëdst, anti-monarchaal, weigeren te aanvagaden van Godsgezag en trouw aan de Koningin, ons eerlijk streven verdacht to maken maffl?l?!g, dat men na een jaar werken', hier in Haarlem wel beter weet, dan dat men nog geloof zou slaanaan zijne ver dachtmaking; doch, als oud-kapitein der Mariniers kan ik niet toestaan dait de heer Dudok van Heel in hot publiek neerschrijft, dat ik verklaard heb athëist te zijn, en in éénen adem genoemd wordt met anti-monar- chalen. En verzoek ik hem ook beleefd doch dringend, hét onware gedeelte uit zijn stuk te herroepen. Verder hoop ik van harte, dat nu dat ge schrijf, dat tot niets goeds dient, en dat zoo vervelend begint te worden, moge eindigen, want heusch, het wordt langza merhand al te doorzichtig dat het zoeken van het kwasi-slechte in alles wat niet is N. P. O. alleen maar voortspruit ui tr Schar- denfreude om ons succesvol werken. Wij werken in 't publiek, iedereen kan zich overtuigen var onze wijze van werken en van onze bedoelingen, en wij zullen voort gaan op onzen eerlijken weg, om te trach ten van onze Padvinders flinke Holland sche. jongens te maken met alle goede eigen schappen die men 'aan zulke jongens kan toekennen, zonder ons hiervan te laten afhou den door verda chtm akend twistgeschrijf van wien ook. U dankend voot de plaatsruimte, Hoogachtend; J. VAN DER KOP. Oud-Kapitein der Mariniers, Voorzitter van het Bestuur dei' Kennemer Padvinders. O.vcrveen. 27 Maart 1912. satijuen, zachtrooden -weerschijn. Daarna twee diamanten sterren, oorknoppen, fonkelende in kleurenpracht, en eindelijk nog een ring, be staande uit één parel en een kleinen briljant, maar wellicht nog schitterender dan de an dere. Zijt ge nu tevreden, lieve? vroeg Michel. Tevreden? herhaalde zij naief. Zeg liever dol vau tevredenheid En dankbaar!O ja, zoo dankbaar!... Welnu, betaal me dan daarvoor! Zij viel in zijn armen en Michel drukte haar eeu innigen kus op het voorhoofd, terwijl hij haar fluisterend vroeg: En zult ge mij altijd zoo liefhebben? Ja, steedssteeds zoo!mompelde zij. Hij hing vervolgens het prachtige hals snoer om Sabine's hals en stak den ring aan haar vinger. Leg dien ring nooit af, Sabine, sprak hij, in afwachting van den eenvoudigen gouden hand, die slechts door den dood wordt ont bonden. Zij kuste den ring en antwoordde als een getrouwe echo: Nooit!.tot aan den dood!... Die avond was een avond van het reinste geluk. De heide jongelui, hand aan hand op den divan gezeten, onder het moederlijke oog van mevrouw De Terrenoire, droomden van de schoonste toekomst. Wat zouden zij geluk kig zijn, als zij elkander niet meer behoefden te verlaten!O, die schoone dag zou niet lang meer op zich laten waehtenl... De ba rones zou spoedig met Geneviève terugkee- ren.... Michel zou zich inmiddels met alle SOLDAATJE SPELEN. Geachte Heer Hoofdredacteui*. Met zooveel instemming en genoegen lx net „Alledagje" van Dinsdag j.l. met bovenstaand opschrift las, waarin op hartige wijze het lummelachtige drillen der recruten op de Nieuwe Gracht wei-d aan de kaak gesteld, met zooveel vei'ontwaardiging heb ik het ingezon den stuk gelezen van de drie koi-poraals vau het 10de Reg. Infanterie in uw blad van gis teren, waarin zij vallen over de boutade van uwen Alledagjesschrijver. Hoe is het nu toch mogelijk dat zulke allei*- misselijkste poppenkasterij nog verdediging vindt? Docli ook hier geldt natuurlijk de on- omstootelijke waarheid: „iedex-e uil vindt zijn jongen mooi". Die menschen, die dag in, dag uit, gewend zijn genjaakt aan die kinderachtigheid, waar van de militaire dienst vol is, die misschien heelemaal opgaan in hun carrière, (watzeer, prijzenswaardig is), kunnen zich niet meer voorstellen, dat er andere menschen zijn, die hun bedrijf minder voornaaixi, minder belang rijk vinden dan zij zelf het doen. M. de Redacteur, ik zou er een aardig ding om durven verwedden dat al die stukken over deze historie (waarvan u in uw naschrift spreekt) alle uit denzelfden hoek waaien, en alle afkomstig zijn van (beroeps?)-militairen. Maar laat ik nu die lieden, met alle respect voor hunne overtxxiging, eens hier op het hart drukken en de vaste verzekering geven, dat het gx-oote publiek die meening niet is toege daan, en dat het voor al die (voorname) pop penkasterij niets meer dan glimlachjes heeft. Het is misschien een ontnuchtering voort hen, maar blijft niettemin even waar. Zij lachen om die mannen van 20 jaar en ouder, die behandeld worden als „jongens", als „lummels", door hixn „wa.ardige instruc teur", die hot stooteude vau dat doen blijk baar niet eens inzien. Gymnastiek? Ontwikkeling der spieren? Ik hexx je man, heeren inzenders! Ik hen een zeep gezien gymnast. Soldaat? Ik ben het twaalf maanden met genoegen geweest, maar ik hen ook meer dan 25 jaar burger geweest, en als „hurgex*" laat ik hier mijn protest hooren. Wil men de spieren ontwikkelen door haasje-over springen, en jongensspelletjes a la honhenrl Maar laat men dat dan doen' achter een heining, zooals nw schrijver het aanbeval, M. de R. Dat is heter dan die be spottelijke vertooning op de Nieuwe Gracht, die een doorn in het oog van alle voorbij-1 gangers is, en geloof mij, heeren inzenders,! niet alleen van baliekluivers en leegloopers. Van een goede gymnastiekvertooning op de Nieuwe Gracht zouden alle Haarlemmers liefhebbers zijn, maar nu is het een bespot-: ting en hier raken wij juist het hart van de zaak. De meeste recruten zijn krukken op het gebied der gymnastiek en ook die recruten; zijn dikwijls „reeds gehuwde mannen" en be lmoren niet "bloot gesteld te worden aan den lachlust van het publiek, hun kameraden en hun sxxperiexxren. U, M. de R., dankend voor de plaatsruimte, Een oud-milicien-sergeant. NAAR HET VADERLAND. De Eerw. Kroten- Raidulphus Hermus is nai' een vei'blijf van 22 j aren op Curacao (Weet-1 Indië) op weg1 naar zijn vaderland, wijl zijn' tegenwoordigheid in Holland vcx-eischt wordt voor de verkiezing' van een nieuw kapittel. Geboren te Moerdijk te het jaar 1869 be zocht bij de lagere school aldaar; deed op' 18-jarigen leeftijd zijn intrede te het Fra terhuis te Tilburg, waar hij aidh geheel aan de studie wijdde. Na, een bijna. 4-jarig verblijf in het Moeder- huis vertrok hij in 1890 naar de West, waa,t hij een breed terrein voor zijn werkzaam heden vond. Met hart en ziel gaf hij zich aan de Ou- racaosche jeugd en heeft vooral op onder wijsgebied belangrijke verbeteringen aange bracht. Nauwgezet en kundig, uitmuntende in we tenschap en ga,ve des harten, toonde de Eerw. Frater zich steeds een sieraad zijner Con gregatie. Zijn superieuren wisten dan ook deze onbetwistbare eigenschappen en hoogo verdiensten niet beter te waardeeren, dan door hem te benoemen tot Directeur van het St. Thomas-College en te. be vorderen tot In specteur van het Eu K. Onderwijs voor Cu racao c. a. welke moeite vol te betrekkin gen' door hem tot op heden met de grootste toe wijding' werden vervuld. Wij wenschen Frater Rad nl pluis intnösoheW voor zich en zijn gen oh te familie een voor- moedige reis en roepen hem een hartelijk, Wees welkom" toe. (N. Tilb. Cé.) toebereidselen bezighouden, met alle formali teiten van het huwelijk, en zelfs vóór den winter, d.w.z. over een maand ongeveer, zou het weelderige huis in het park Monceauj zijn deuren openen voor de schitterende ver-j schijning, die er de fee en de vreugde vau' zoxx worden. Bij die verzekering van Michel glansden: de oogen van Sabine hem vol liefde en ver trouwen toe. Dat hij de schati'ijke baron Berthier was, in staat om een gouden voetstuk op te rich ten voor haar die hij beminde, en haar leven te vervullen met al het weelderige, dat een vrouw maar wenschen kan, daaraan dacht Sabine niet! Hij, aan wien zij voor altijd zou toebehoo- ren, was de schoone, edele jonkman, die hen op een winteravond in zulk een groot ver driet, in zulk eeu verschrikkelijke ellende had aangetroffen. Hij was voor haar als een engel uit den hemel komen vallen, de rouw was in vreug de verkeerd, en de rust, het verzekerde brood,, het eerlijke bestaan waren op het verdriet ge volgd, op de slapelooze nachten, op de uit gedoofde kachel hij de strenge koude... op do ledige kast.... En Sabine had hem ver-i goodEerst van verreZij vond hem schoon, zoo ver hoven haar verheven zelfs toen zij nog dacht dat hij slechts een eenvou dige kantoorbediende was. En nu stak hij haar een verlovingsring aan den vinger en zeide tot haar: Voor altijd! (Wordt vcrrolgoD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 10