Stelio-Cigarettes 1 Verkoopingen Boel- BUITENLAND. ONDERWIJS. huizen, enz. Nagekomen Kerkberlcht inggzonaeB ïeiiedëelinpsi. Vrouwen zoöwe! a?s Mannen gpHSI DE zijn NOOIT overtroffen ft'Sm Machinale liet kietel era d» schooi, x. Staten-Generaal. VOGELENZANG. omgang van Roomschen met andersdenkenden) Pius X genaamd, zijn op aandringen van den pastoor oommissiën gevormd, die door huisbe zoek bij den ge'ooviren een en ander kracht bijzetten en nagaan of aan het herderlijk bevel Wordt voldaan. „Nu heeft het feit, dat verschillende pers» nen dezer commissiën tot den winke'.iersstand behooren, die onder hun klanten ook niet-Ka- tho'ieken te! en, bij verschil'.enden dezer laats,!en ergernis verwekt, ook omdat men vermoedt, dat het niet zal blijven bij pogingen tot s eun, alleen der R. K. pers. Onder niet-Kalholieken gaan dan ook stemmen op om een tegenactie op touw te zet en en eveneens „kracht te zoeken in isolement." In verschil'em'e opzieh'en is dit stukje leer zaam. Zoo zelfs dat niet al'een Katholieken er iets leerzaams uit kunnen halen, maar ook an dersdenkenden. Zoo wijst de „Stichtsehe Courant" op twee dingen Vooreerst acht zij dit stukje opmerkelijk, om dat er uit blijkt, „boe onder de Roomschen een krachtige actie wordt gevoerd tegen de li berale en neutrale pers. Een uitnemend voorbeeld voor onze jkies- vereenigingen, zegt het blad. „Zulk huisbezoek om de menscheu eens Ie gaan waarschuwen tegen het gevaar van de ons vijandige pers en hen op te wekken onze bladen te lezen, is ook voor de leden onzer kiesvereenigingen, schier de nuttigste arbeid die men zich denken kan." Maar hel hierboven overgenomen stukske is ook nog in een an 'er opzicht leerzaam, vervolgt de „Slichtsehe" dan! „liet is n.l. weer een nieuwe bij-drage tot de kennis van de iiberale „verdraagzaamheid". Omdat de Roomschen een principiëele en geestelijke actie voeren voor hun pers en legen "cc „neutrale" eu liberale kranten, meent men anderzijds gerechtigd te zijn, deze Roomschen te treken in hun brood. De liberalen wovÜen hier toch eigenlijk opgestookt, niet meer bij Iloomsehe winkeliers te koopen. Precies als on langs in een dorp in Groningen, waar de !i- beraie werkgevers bes lol en, den Anti-revolutio nairen geen werk meer te geven, omdat deze hun kinderen van de openbare schooi afnemen. Eu een groot „vrijzinnig" dagblad plaatst ooi nu weer zonder commentaar deze goed praterij van. wat niet goed te praten is. Men „vermoeit", dat liet niet blijven zal bij pogingen tot het steunen der Roomsehe pers. Eu op grond van dit vermoeden zal men zelf - naar vast beginnen met de tegenstanders te tref fen in hun brood. O, onverdraagzaamheid, uw naam isVrij zinnigheid". Een brutale aanslag. Dinsdagavond had er op de PoLsdammer Ringbahn iusschen cle stations i o'sdajn en Schöneberg een brutale aanslag in ven trein plaats. Een 18-jarige jonge dame zat met een man, naar het scheen een arbeider, al- .con in een coupé In de aangrenzende coupé bevonden zich geen reizigers. Plotseling sprong de man op het jonge meisje toe ea trachtte haar taschje af te nemen. Zij verdedigde zich en vluchtte in de coupé er naast. De man achtervolgde haar en wilde haai' uil den trein werpen. Er ontstond een korte, doch wanhopige wor steling, waarbij het meisje zich krampachtig aan hel portier vasthield. Ten slotte weid zij door den man op de rails geworpen. Toen men het meisje vond, had zij geen letsel bekomen, maar was zoo door en door uitge put, dat het haar niet mogelijk was, de Loedifaeht der zaak te vertellen. De politie steile onmiddellijk een onderzoek in, hetgeen echter Lot nu toe nog tot geen resul taten. heeft geleid. De troebelen in China. De correspondent tc Peking van de „Daily Telegraph" meldt, dat de moeilijkheden voor Joeansjikai blijkbaar met den dag toenemen. Het Verbond van Mantsjoas, dat streeft naar het herstel van den troon, ver dubbelt zijn bedrijvigheid Bommen en vuurwa penen worden in gro-o e hoeveelheden in het geheim Peking binnen gesmokkeld. Zeven noordelijke provinciën, daaronder de drie provincies, die Mantsjoerije vormen, heb ben zich tot een statenbond vereenigd, die be oogt, tegenstand te bieden aan de revolutionai ren van Zuid-China. Op de hoogte! De „Kölnische Zeitung" vertelt, en alle liberale en „neutrale" bladen ten onzent kauwen het na, dat „Kardinaal Hohenlohe" benoemd is tot „geheim Kamer heer" van den Pans!Nu is er vooreerst geen kardinaal Hohenlohe, en dan pleegt men t en kardinaal, die op één na de hoogste waar digheid bekleedt in de Kerk, niet te benoemen i tot een eerefnnctie, die b.v. aan pastoors op hun gouden Priesterfeest wordt geschon ken! Wat zijn de heeren toch op de hoogte! Brand in een ministerie. Te Constanti- nopel is brand uitgebroken in het paleis van den minister van Buitenlandsche Zaken. De Duitsche gezant redde persoonlijk de kinde ren en bracht hen met hun moeder in zijn eigen woning in veiligheid. De schade wordt op een half millioen gulden geschat, maar wordt door verzekering gedekt. Spoorwegstaking in Spanje? Uit Valla- dolid wordt geseind, dat 4000 beambten van het Spaansehe Noordernet 'besloten hebben in staking te gaan. Zij eischen een loonsver- hooging van 25 procent. Een consul-generaal op den loop! De eon- sul-generaal van Costa Rica te Berlijn, de heer W. A. Muller, die een groote zaak in passementeriën en confectie had. is uit de Duitsche hoofdstad verdwenen, met achterla ting van een schuldenlast van ongeveer een millioen mark! De consul leefde op zeergroo- ten voet, bezat een prachtige villa in Schlach- tensee, met een talrijk dienstpersoneel in schitterende livfei, hield automobielen en paarden, gaf fijne dinprs, en stond hekend als een royaal man. Maar die rol van grand seig neur was hem toch te machtig, en gisteren is hij uit huis en zaak verdwenen. Zijn credi teuren, waaronder groote bankinstellingen, zijn talrijk. Hij had verteld, dat hij naar Zwit serland ging. Maar niemand weet, waar hij gebleven is. De officier van jnstitie heeft een aanhoudingsbevel tegen bem uitgevaardigd, DE AUTOBANDIETEN. Heel Frankrijk ziet de autobandieten in deze dagen... in verbeelding! Zoo vinden we een vermakelijk verhaal van een kapper in iLyon, die een chauffeur binnen zag komen, die verzocht onmiddellijk en vlug geschoren te worden. Hij leek op Bonnot. De kappej kwam hem beleefd een handdoek om den hals doenen stropte den handdoek toen ste vig dicht. De chauffeur spartelde en protes teerde woedend en vuurrood, maar de kapper hield stevig, op gevaar af hem te verstikken, dien klant van 100 000 frank vast, terwijl een bediende de politie ging halen. Maar... het bleek een totaal onschuldig chauffeur te zijn! De Matin weet mede te deelen, waarom de bandieten niet te vinden zijn! Bonnot is een meester in de grimeerkunst. Het boulevard blad dat trouwens gisteren maar twee ko lom aan de zaak wijdde, wel een bewijs, welk een absoluut gebrek aan nieuws er is! gaf 24 portretten van Bonnot, Carouy en Gamier, alle geheel verschillende types vertoonende. Geen wonder dus, dat ze niet te snappen en waarschijnlijk rustig op de boulevards zitten en in de bladen vol belangstelling van hun „heldendaden" lezen!.... Welk een overhoerschende rol de moorde naars in ieders verbeelding spelen, blijkt nog wel uit het volgende verhaal: Er is op een auto komende van Parijs en gaande in de richting van Beauvais, ia de on,geving van deze laatste plaats gevuurd. Bij onderzoek is gebleken, dat op het oogen- blis, dat de auto passeerde, door een paar man geschoten is op een dollen hond; de a uto mobilisten dachten dat zij tot schijf dienden en vertelden later, dat zij waren aangerand! Een schijnbaar niet onbelangrijke arresta tie is te Bergen in België gedaan. Ongeveer te twaalf uur werd de aandacht van de op hot station surveilleerende poli tie gevestigd op een persoon, die op het punt stond in den trein voor Brussel te stappen. Toeü twee agenten op hein toetraden om zijn papieren te vragen, voorkwam hij hen: den dichtstbijzïjnden beambte gaf hij een stomp, tegelijkertijd naar de zak van zijn overjas tastende. Men slaagde er echter in, den man te overmeesteren en naar het paleis van jus titie te brengen. Hier weigerde bij zijn naam te zeggen en verklaarde slechts in bijzijn van een advocaat te zullen spreken. Bij den geheimzinniger reiziger rden een browning-pistool en een groot aantal scherpe patronen gevonden, benevens eeii voorraad kruit, zooals de anarchisten gebruiken voor hun hommen. Een later bericht meldt evenwel dat geble ken is dat deze man met de Fransche auto bandieten niets te maken heeft. Die zijn en blijven zoek! hebben nier- en Maagaandoeningen. Vrouwen zoowel als mannen zijn onderhevig aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel van luin gestel, dat hun gezondheid tenslotte geheel ondermijnd wordt. Gewoonlijk zullen de nieren het eerst aange tast worden, omdat deze het zwaarste werk te doen hebben zij verliezen gaandeweg hun ge schiktheid om de gevaarlijke vergiften uit het bloed te filtreeren. Gij wordt humeurig, prikkelbaar en terneer geslagen. Des morgens bij het ontwaken hebt gij een ellendig gevoel in uw rug. Uw oogen zijn misschien opgeblazen en dof, en uw ledematen op ere/, nv oil e/nBVj VccTvtig '\v%er fcyjil uw le-cleu stram en rheumatisch, en kunt gij u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen een nierengeneesmidel kan ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het geringste konteeken van de ver schrikkelijke ziekte kunt opmerken, zijt gij niet veilig voor een plotselinge ondergang der nie ren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een ge neesmiddel speciaal en uitsluitend voor de nie ren en blaas. Zij bereiken de werkelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend gene zen. Zij voeren de nieren zachtjes' tot gezond heid terug, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlijke wer king der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaarloosd wordt, des te dieper wortelt zij zich in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren graad bereikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplettend ge noeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillende krijgen. De handieekenïng van -Tames Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de heeren J. .T. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franc» na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.- voor zes doozen. Voor den inhoud de*er rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. 't Was mijn stellige plan, het gulden zwijgen te betrachten, als, geheel buiten de zaak staan de, al mag ik niet verhelen, d.at de ingezonden stukjes van den heer Bodenst'aff (E. R. K.) nu juist niet getuigen van Eerste klas Roomsch Karakter, want dan,.dan mocht er wel wat meer liefde uitstralen, en die is nergens te be merken. Nu ik echter zie, welk een verwarring be doeld schrijven brengt, dat het Bestuur der R. K. Boekh. en Uitg. Vereen, dit als een staaltje van minder nobele concurrentie aanhaalt, acht. ik het mij ten plicht tegen een en ander op te komen, te meer daar ik zonder dat iemand daar kennis van draagt indirect er bij betrokken ben, en ik voor de eer en goeden naam van een werkelijk „hoogstaand Katholiek" mij wel iets getroosten wil. De heer Bodenstaff beschuldigt den beer van Stijn, dat hü de Red. Chr. Actie noodzaakte uit de 38 nummers hier gelezen, de advertentie uit te lichten,.... uit concurrentie. Dit is ten eenenmale geheel onwaar, want dat is vermoe delijk op m ij n aandringen geschied. En waar om? Ik kreeg een order tot het plaatsen van een advertentie in de Chr. Actie, en vroeg aan de administratie prijs en voorwaarden aan. Het antwoord dat ik daarop ontving, was, dat de -,Chr. Actie" geen advertentïën opnam, waar op ik den agent van dat blad (de heer v. Stijn) op de advertentie van de E. R. K. wees en op de onbillijkheid ervan, ook al werd het niet als advertentie beschouwd. Ik wil, om misverstand te voorkomen, er nog aan bijvoegen, dat de inhoud der advertentie niet aan de adm. Ch. A. is bekend geworden," en men alzoo niet denken moet dat soms om den inhoud of strek- sing een weigerend antwoord inkwam. Wat daarna voorgevallen is, weet ik niet, wel dat ik hier de advertentie niet (want adverten tie is het toch, dat blijkt nu) op andere plaatsen wel in de Ch. A. aantrof. Wel wil ik er nog aan toevoegen, dat het door mij beschouwd is als een advertentie van een zuiver financiëele instelling, en ik dit ook aanvoerde toen ik den agent er over sprak. Doch, Bestuur d. E. K. B. en Uitg. Ver., die de bevoorrechting van een boekbespreking afkeurt, is dit dan ook geen onbillijke bevoorrechting? En nu de directie van de E. R. K. in haar minder liefdevol stukje zegt dat het een advertentie is, en de Chr. Actie zegt wij nemen geen ad ver te n- tiën op, dan spreekt óf de Chr. Actie on waarheid, want die neemt ze w e 1 o pof ie directie van de E. R. K. liegt, want die zegt het is een advert eut ie. Ik meen dat de goede zaak niet gediend wordt door lieden die haar voorstaan, in discre- diet te brengen en hun goeden naam en brood winning in gevaar te brengen, 't Is zelfs on- Roomseh. Als men tenminste aecoord gaat met den Hooggel. Spreker op den laatsten Katho liekendag, en de 32e les van het door hem aan bevolen boekje raadpleegt. En daarom zou het zijn nut kunnen hebben, dat als men dan wer kelijk de goede richting uit wil, wat meer lief de en rechtvaardigheid te betrachten, want op dat punt zijn wij heusch nog niet waar wij wezen moeten. Hoogachtend en dankend voor plaatsing-, A. TH. BADER. Warmond, 27 Maart 1912. Wij hebben, om de discussie te bekorten, aan de Directie der E. R. K. van het hierboven geplaatste stuk mededeeling gedaan. In ant woord daarop schrijft de Directie liet volgende: Zeer Geachte Redactie. Waar de geachte inzender de heer Bader .mij ter zelfverdediging dwingt om te antwoorden, moet ik nogmaals een beroep doen op Uwe on baatzuchtige gastvrijheid. Hoe jammer, dat de heer Bader niet het „audiatur et altera pars"-.hééft betracht, zeker had dan deze minder aangename polemiek ach terwege kunnen blijven. Ik beging eene fout, toen ik in mijn ingezon den stuk sprak van eene advertentie in de Christelijke Actie, daar het eene mede deeling is. Van de mij schriftelijk gedane mededeeling', dat de agent van dit lioogstver- dienstelijk propagandablad te Warmend ver zocht heeft aan de uitgevers het blad niet meer te zenden, tenzij de E. R. K. eruit verdween, kan de heer Bader zich ieder oogenblik: van den dag ten onzen kantore komen overtuigen. Ik zou dit niet gepubliceerd hebben, ware het niet, dat mij telkens en telkens weer zoowel van onzen ambtenaar der inspectie uit die streek, als van den agent daar. ter plaatse, klach ten Tbereilrtën óver tref hfrrSir optreden vafi den agent der „Utrecht" die ook agent der Christe lijke Aetie is. Waar ik mijne ambtenaren en agenten op straffe van onmiddellijk ontslag in hunne 3n- structiën verbied aan de soliditeit van concur reerenden te tornen, daar eisch ik hetzelfde van de concurrenten. Ik wil hier nog niet eens spreken van de an dere middelen die worden aangewend om de E. R. K. te bestrijden, deze zijn zelfs onchristelijk in plaats van onkatholiek. Er is echter één groote troost hij, dat de ge schiedenis van den laatsten tijd ons voldoende doet zien, dat .het geen nulliteiten zijn, wier- politiek of stelsels door persoonlijke verdacht makingen worden afgebroken. Ik hoop nog eens in de gelegenheid te zijn den heer Bader hiervan te overtuigen, ik zal dan trachten deze gelegenheid meteen te benutten, hem te bewijzen, dat de E. R. K. nog iets meer is dan eene zuiver financiëele instelling, en dat zij daaraan de medewerking der Itoomsche Fgts dankt. Voor haar geldt vooral het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind". Wij tellen niet weinig aandeelhouders onder de „fine fleur" van Nederlands Katholieken, die er vroeger den neus voor optrokken en later al leen uit sympathie nret hare Strekking.liare ver-, dedigers werden. Misschien wordt de geachte inzender, de heer Bader, ook nog wel haar vriend, wie weet! Mijnheer de Reacteur, beste dank en hoog achting van den directeur der E. R- K. Lev.-Mij., BODENSTAFF. Naschrift der Redactie. Wij ontvingen van andere belanghebbend en (agenten van concurreerende Maatschappijen) nog meer stukken, die in het algemeen en /.on der eenig bewijs te leveren op de E. R. K. afgeven. Ons dunkt, dat bovenstaand antwoord ook voor die heeren volstaan kan, en mitsdien sluiten wij hiermede de discussie. Redactie N. H a a r 1. C t. Geachte heer Redacteur Ondergeteekende verzoekt beleefd cenige plaatsruimte voor het- onderstaande DE NEGEiN-.UUR-SLUITING. 'tls negen uur, het uur der Daimaten, 't Is duister in de et-ad, en donker in jd© (straten, Zoo even straalde uit de vensters nog! een (zee van licht, 'tls negen uur.... en de reclame-etalages zijn (nu dicht. 'tls negen uur, het uur van winkelsluitan, Allen zijn nu binnen, geen .koopkracht ziet (men. buiten; Ja! toch!..... en' de dienaar der politie: Om van de nienwe verordening te nemen (notitie. 1 r 'tls negen' uur, liet uur der Dam laten, 't Is donker in do huurt, in steeg1 en slop en (gaten Er is geen brood, maar wel vergunning om (drank te koenen. Die gelegenheid heeft verlof om tot twaalf (uur te blijven open, Doch 't is begen uur, en ziet men hier oï (daar een winkel nog' verlicht D» dieHa-ar der politie, sommeert tot slui- (tingsplicht, 'tls iieglejn iiur; strafe hoolrt mein van het (Stads- of Landsbestuur Een w«t Vato kracht, en vastgesteld is het (sluitingsuur, Reglementaire older door aangesnoerde bam iden, Is dat de toekomststaat voor alle bandftfe (stamden Qtf zal 't Fortuin', dé tevönisvïucht der ne- (ringi Voor Ide vrije handelsbeweging een verkwij- (ning' worden gelijk de... tering? Ts negen uur, het uur van een sluimerend (berusten in hot Levenegewoeh... Waarom is het middel "Wat is het doel JOHANNES SMIT. Haarlem, 29 M;a|art 1912.. omdat Rat is HASDWESK waarvoor uitsluitend de fijnsta TurkseRo Tabak gebruikt kan worden. ESN STSiLIO-Cigarette aan ge- g wicht ZWAARDER dan TWEE fs Een „Sweaters Systeem". Oncier den kap van 't groote station stonu hij avond aan avond, nu eens niet couranten dan weer met bloemen en hij vroeg met zoo'n bescheidenheid in zijn stem, dat menigeen tot koopen neigde. Avond aan avond zag ik hem daar staan, nu eens in den feilen regen, dan weer om- stoeid door zonnestralen, wanneer deze even voor hun verscheiden, nog een laatste krij gertje speelden op het groote stationsplein. Avond aan avond zat hij daar, daar boven op zijn kamertje van 3 meter lang en 2 me ter breed. Tegen den eenen muur stond zijn bed, tegen den anderen wand het tafeltje met zijö lamp en er diebt bij hing' het knopje van de electrisehe bel, die hij in cle vacantie aan gelegd had en die al sinds weken niet meer ging en waarnaar hij zou kijken, zoo gauw ais hij eenigszins tijd had. Maar voorloopig mocht hij zich' niet met zijn hel bemoeien. Want had liet hoofd der school vader niet meegedeeld, dat als hij geen betere cijfers voor rekenen, of welk vak gij kiezen wilt, kreeg, de knaap niet over zou gaan oï het. "toGlatVueseixaxxieii niet kou kun- 3] en afleggen* Klein ambtenaar als vader was, zag' hij dagelijks de jongelieden,die de Iloogere Burgerschool bezocht hadden, plaatsen inne men, waaraan een jongen met uitgebreid la ger onderwijs niet, denken kon en eenmaal den voet in den stijgbeugel, viel het opklim men gemakkelijk. Nog gekomen op het kantoor in een tijd, dat het opklimmen, gemakkelijker ging, had hij het tot een hoogte gebracht, waarop, naar hij zeker wist, nu een knaap met zijn school kennis het niet meer brengen zou en als hoogste ideaal had zijn ouderliefde gekoes terd bet denkbeeld, dat zijn jongen, zijn eenigst kind, eenmaal met het diploma H.B.S. op het bureau zou komen. Had hij gekoesterd Want toen de frissehe kleur op zijn Wan gen verbleekt was, toen er klachten kwamen over slecht slapen, zich vooral uitend in slecht kunnen inslapen, toen de eetlust min der werd, het anders zoo gewillig kind on rustig, vergeetachtig, soms zelfs onwillig werd, toert besloot de moeder toch eens den geneesheer te raadplegen Daar zat hij dan voor mij, mijn over huurt je sinds zoo lange jaren. Hoe vaak hadden wij 's avonds niet naar onzen jongen onder de stationskap zitten kijken, hij kan over het lage gordijntje, dat het uitkijken te beletten heette, schuin turend naar 't groote stations plein, terwijl ik rustig' door do groote ramen het gewoel van .komende en gaande reizigers gadesloeg. Hoe menigmaal had ik niet op mijn horlogo gekeken en in stilte mijn over buurman vermaand om nu toch maar eens te beginnen, want anders zou 't van avond weer laat worden, wanneer ik het silhouet van zijn gebogen gestalte op het groote lancaster gor dijn zich eindelijk zag oprichten ea het gas uitgedraaid werd, soms .ver over de negen uren Daar zat hij voor mij, bleek, met dien loo- men oogopslag, dien ik maar al te goed ken de, met die wat neerhangende wangen, die lichte bloedarmoede, die niet past nocli te verwachten is op zoo jongen leeftijd bij het kind. En toen ik het verhaal van de moedér ge hoord had, en haar vraag, of haar jongen mischien niet te zwak was voor het vel o werk dat hij te doen had, toen kwam een oogenblik bij mij de gedachte op, of de leu gen hier niet beter dan de waarheid was? Bij dat „te zwak" zon de geestelijke arbeid, die het kind verrichtte, lichter worden* zon wel een droombeeld dier eenvoudige lieden ver loren gaan, maar wellicht een kind gered worden van een nu en later nerveus leven! Maar wij hebben de stoelen eens aangescho ven; wij hebben als oude buren eens gepraat en er kwam meer begrijpen in de ziel dier eenvoudigen, die uitgerekend hadden dat m 19.12 hun zoon op de H.B.S. komen en in 1917 eind-examen kon doen, om in 1920 dan al zoo veel te verdienen, dat de grootste zorgen voor het, gezin verdwenen waren. En aldoor stond daar maar op het Stations plein onze jongen, met zijn couranten, zijn bulletins, in den striemenden regen die hij- vlagen nederschoot. Maar voor mij zat een patiënt, een kind nog die al gebogen ging onder den last die te zware geestelijke inspanning hem op legde. Een kind, dat van 9 uur tot half één op school ging zonder 'n vrij oogenblik, dat van 2 uur tot half 5 andermaal de groote deu ren -van de „wetenschappelijke fabriek" aeh- ter zich gesloten zag en die daar niet als het fabriekskind nog kon lachen, kon prater» met zijn speelmakkers, maar die had op te letten en stil te zitten, te luisteren, zondes dat een oogenblik zijn geest afdwalen mag naar zijn electrisehe bel, die niet meer gaat, of ander zelf gemaakt werktuig dat hapert. En als om half vijf de deuren geopend wor den, dan komt nog geen rust voor het elf jarig kind dat de wet niet beschermt voor te groote arbeidsgave maar er komen nog uren van overwerk, des avonds in huiskamer of 't kamertje waar hij slaapt en waar hij rustig zit en waar hem de lucht bederft die bij dien nacht zal inademen door gas- en pe troleumlamp en waar bij soms tijden zit te turen over 't gordijntje heen tot de voetstap van één der ouderen hem soms doet weg- schrikken en haastig nedervallend op zijn stoel hem den schijn doet aannemen van in zijn werk verdiept te zijn. Ik zat weer te kijken dien avond naar mijs overbuurman, toen een ongewoon geloop, een samenscholen van mensehen op het stations plein een ongeval deed vermoeden. Er kwam beweging in de saamgehoopte menschenmas- sa en voor mijn deur hielden ze stil. Een rijtuig had te kort gedraaid, den con- ranter jongen aangereden, die nu bloedde uit diepe hoofdwond. Daar stond hij voor mij die friseh blozende knaap met zijn stevige wangen en flinke open kijkers. Wij hebben hem verbonden en in de dagen die volgen en waarop hij even aankwam voor oen nieuw verband, had ik gelegenheid veel van zijn levensloop te vernemen. Maar ik moest oppassen, dat wij niet te dicht bij bet raam stonden hij 't wisselen van 't verband, want mijn overbuurman bad het gordijntje wat opengeschoven en ik zag zijn gezicht wel gebogen over zijn hoeken, maar zijn oogen turend ter zijde naar wat bij mij gebeurde. Een verhaaltje, lezer! Maar één, uit hef hoek, dat voor mij ligt, en waarin ik week op week weer dezelfde klachten schrijf van moe ders, die met hunne kinderen hij mij komen, waarin ik week op week weer invul de diag nose, die wij hierboven bij onzen buurjongen te zamen maakten en waarvan ik in de eerste jaren de oorzaak niet zoo scherp gevoelde, maar die in later jaren al scherper naar vo ren trad. En wanneer ik dan heden avond 't scheen als ware het een vertelseltje u over vermoeidheid bij schoolkinderen spreek, dan zie ik ze voor mij, al die „overladenen", en 't is als zie ik bun betrokken gezichtjes glimlachen, in de hoop dat er verandering kan komen in die geestelijke overlading on zer kinderen, een overlading, die de grenzen overschrijdt. Een volgenden keer gaan we met onzen, overbuurman proeven doen, over vermoeid heid, over uitrusten, over niet geheel weer op streek zijn, als de volgende dag begint, door het gemis aan behoorlijken rusttijd rust tijd voor eenkind. Haarlem. G. A. OOTMAR* TE VERKOOPEN: HAARLEM. Door een ongelukkig toeval zijn gisteren eenig© nummers van de notitie der pereeelen, die hedenavond in ,,De Gou den Leeuw" verkocht worden, in ou&e op gave in de war geraakt, iWSj geven hier die nummers nog .eenk,; nu in goede Volgorde: i Not. B. E. C. SEIGNETTE en J. WILLEMS.; No. 16. Een winkelbuis met bovenwoning, en erve aan de Kruisstraat, get. no. 28 zwart en rood. No. 17. Een gebouw ingericht tot koetshuis; en paardenslalling, met erve aan het Klein Heiligland. Get. No. 86. Notaris J. A. WILKENS. No. 18. Een huis, erf en tuin aan den Gaste5 huissingel, get, no. 8. No. 19. Een huis, erf en tuin aan den Gaste' huissingel, get. no. 10. De pereeelen no. 18 en 19 gecombineerd. ----- Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield gisteren wederom een vergadering, waarin verschillende kleine wets-1 ontwerpen werden aangenomen. Voorts werd besloten tot toelating van den lieer P. B. J. Ferf, benoemd tot lid voor Noord- Holland, die, na aflegging der beloften, zitting, nam. 'I De heer 't Hooft merkte hierbij op, dat hij het onderzoek der geloofsbrieven twijfel was gerezen over de vraag of nieuwe leden moeten overleggen het bewijs dat zij hooge ambten lieb-t ben bekleed en de verklaring, dat zij tot de, hoogstaangeslagenen behooren. Om dienaan-, gaande zekerheid te erlangen, stelde hij een motie voor, waarbij de Kamer verklaart, dat nik het inzenden van een dezer verklaringen,' kan worden volstaan. De motie zal later worden behandeld. De vergadering werd verdaagd, tot naderu bijeenroeping. -- ZONDAG, ten half 8 de Vroegmis; tón 10 uur de Hoogmis; 'snamidda.gs te hal» 2 Catechismus; ten half 3 Meditatie etn Los ter ©ere van den 11. Jozef met „Tle Deiuo-» laudames". i i i ,L,'. MAANDAG, Dinsdag1 en Woensdag jde, Iw H. Missen ten half 8 en 8 uur. J JVlOENSDAG, 's middags van 3 uur |E$ gelegenheid om te biechten!, DONDERDAG, Witte Donderdag'. Teh 91 uur gezongen HL Mis. Na de Pv ."ojpblo blijlt het Allerheiligste ter aanbidding^ uitgesteldrij Des avonds ten half 8 Meditatie. j VRIJDAG, Goede Vrijdag1, ten nalf uitstelling' van het Allerheiligste; tien 9 uw aanvang' der plechtigheden. Des middags fdSj half 3 oefening; van den' Kruisweg, J ZATERDAG, Paasch-Zaterdag, ten 7 ttwj aanvang' der plechtigheden!. Die gezongen- Pa asehmis, omstreeks 9 uur A Woensdag teSn half Ig G^itefehifahus,- o-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6