Van Houfen's Cacao BUITENLAND. BINNENLAND. Verkoopingen Boel huizen, enz. NIEÖiS UIT DEN OMTREK. Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prys. OVERZICHT. IISEZDHDEi. Van iden TURKSCH-ITILIAAN- BOHEN oorlog komt nu een bericht, dit maal weer eens „uit goede bron", dat een Italiaansche vlootactie in de Engelsche Zee voor vandaag', morgen of overmorgen ver vracht wordt! De actie zou boe taan in de bezetting van een of ander eiland. Of het ditmaal gebeuren zal, durven we giet bevestigen: echter zal Italië er einde lijk wel eens toe mekten overgaan, wil het wat verder komen! De telegrammen melden.de onuitspre kelijke en on onthoud bare namen van de leden van het CHINEESCHE kabinet, het eerste onder de republiek. De meesten hunner aldus de correspon dent van de „New York Herald" zijn jonge mannen, die in dienst van de zaak der revolutie hebben gestaan. Twee hunner slechts zijn te voren nog' eens minister ge weest, acht van de elf zijn geheel zonder ondervinding wat betreft het bestuur van bet rijk. Het is dus een behoorlijke toevoe ging van nieuw bloed. Daar echter de namen der nieuwe minis ters geen bekenden klank hebben, heerseht er geen groote geestdrift onder de bevolking hoewel men algemeen toegeeft dat de pre sident en de premier hun best hebben ge daan en een stel ministers gevonden hebben, die wel in staat schijnen', den zoo gecompli ceerd en toestand te beheerschen. We willen het gelooven...... en onze le zers zullen ons de mededeeling' van de pre- eiese waarschünliik wel willen schen ken! In HONGARIJE hebben de partijen zicli, zooals te verwachten was, bij den nu zoo uitdrukkelijk vooropgezet;en wil van den cuden koning-keizer neergelegd. Minister Khuen verklaarde gisteren in de kamer: „de regeering zal hare meening, wat .betreft iiet recht van het oproepen van re servisten, niet handhaven. JYaj hebben de leiding der zaken op ons genomen om ons Üe welwillendheid van den souverein te ver zekeren en wij zullen deze taak voortzettten in het belang van het land. Mij op dit stand punt plaatsend, vraag ik de Kamer mij haar .vertrouwen te schenken." Dat deed de Keizer, ook Zeker onder pres- Bie van het volk, want een geweldige ovatie en manifestatie heeft gisteren te Budapest plaats gehad. Terwille van het prestige der regeea-ing worden voorts de berichten tegengesproken, idat keizer Frans Jozef Van plan zou ge feest zijn, naar aanleiding van de Hongaar- sche crisis afstand te doen van den troon. De keizer is zeer welwillend en denkt er piet aan af te treden, heet het nu: Als hij in zijn brief een bijzonder forschen toon aansloeg, dan was dat met het oog pp het puitenland. Oostenrijk moet verschillende handelsverdragen vernieuwen en kan daar om dergelijke kwesties niet hebben. Opk ma ken moeilijkheden met de militaire wetge ving Oostenrijk-Hongarije minder waard als pondgenoot. Daarom had de keizer de Hon- gaarsche oppositie er eens op willen wijzen, waar de gren^em van haar macht lagen, Nu ja, Uit Mexico, wordt gemeld, dat het Ameri kaansche blad „Herald" door de regeering ge- confiskeerd is. De Amerikaansche gezant Wil son protesteerde tegen den onrechtmatigen maat regel. Uit Washington seint men, dat twee slag schepen en een kruiser te New-Orleons gereed liggen om ingeval van een interventie de troepen te ondersteunen,, die naar Vera Cruz zullen wor den gezonden. De correspondent van de „Lokal- Anzeiger" seint echter, dat president Taft op nieuw verklaard zou hebben, dat hij niet van plan is in Mexico tusschenbeide te komen. Het eenige doel der regeering te Washington is slechts ü>m de Amerikaansche ingezetenen van Mexico- City bij een overval van de revoluiionnairen te allen tijde te kunnen beschermen. De voor bereidingen daartoe nemen eiken dag grooter af metingen aan. De dagbladen, waar Hearst eige naar van is, beweren, dat Duitschiand plan heeft, troepen en schepen naar Vera Cruz te zenden, pm te intervenieeren. Volgens andere berichten moet Hearst in een syndicaat zitten, dat er- alles op zet om de Vereenigde Staten tot een interventie te dwingen en om Later Mexico te annex eeren. Duitsche legertoestanden. Een onderofficier in Bronswijk stond terecht voor den krijgsraad wegens soldatenmisliandeling. Hij had een sol daat zulk een kLap om de ooren gegeven, dat het trommelvlies was stukgeslagen. De man ver dedigde zich aldus: „Ik heb toch het recht, als een recroui mij niet gehoorzaamt, hem een ma tigen oorveeg toe te dienen?" „Wat verstaat ge daaronder?" vroeg de president. „Wel, een klap die niet met vollen kracht aankomt.," De krijgsraad achtte deze verdedigiug blijkbaar nog al juist, want de onderofficier ontving slechts 11 dagen arrest. Vrage: wat er van den soldaat zou zijn terechtgekomen, als er eens een klap „mèt volle kracht" was gegeven. Militante suffragettes. De Berlijnsche „Post" weet te vertellen, dat de Engelsche militante suffragettes nu ook voornemens zouden zijn, op het Europeesche vasteland, in Duitschiand, Oos tenrijk en Rusland, een campagne te beginnen voor het vrouwenkiesrecht. Een zekere Mrs. .Wells zou de leidster der beweging zijn. Heel waarschijnlijk lijkt liet bericht niet, maar de „Post" waarschuwt niettemin de Engelsche da mes, om haar baldadigheden maar niet in Duitschiand te probeeren: „De militante suffra gettes behoeven in Duitschiand niet op veel toe gevendheid te rekenen", zegt 't blad. „De suf- fragetlebeweging is hier geheel anders dan in Engeland. We hebben hier geen ruitenbreeksters. En als de Engelsche dames zouden probeeren dan zouden ze van een kouden kermis thuis komen." Weer een aanslagpoging: op een banklooper te Parijs. De Parijsche politie heeft gistermid dag twee misdadigers gearresteerd, die het plan hadden gevormd een looper van de „Banque de France" te vermoorden en te be- rooven. Een hunner, die vroeger bediende was geweest in een behangerszaak in de rue St. Honore eu wist dat de looper den eerste van de maand een groote som moest ontvan gen bij zijn vroegeren patroon en bij andere firma's in de wiik. had aan een vriend, een uuuüJuiaKer, voorgesteld den aansrag te wa gen en deze bad bet voorstel aangenomeu. i De politie, die gewaarschuwd was, volgde de boosdoeners, die den looper den geheelen j dag naliepen, in afwachting van het oogen- blik, dat hij al bet geld zou hebben ontvan gen. Omstreeks vier uur kwam de looper op de „Banque Industrielle", waar men hem mede- deelde, dat hij aangevallen zou worden, maar dat de politie hem zou beschermen. De looper weigerde, uit vrees dat de politie te laat zou i komen, om heen te gaan. De politie arres teerde daarop de bandieten, die aan de deur de terugkomst van den looper afwachtten zon der dat de misdaad tot een begin van uitvoe ring was gekomen. De gewezen bediende heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op de bandieten werden een hamer, een spuitje, cyaankali en een tang om den ketting van den geldzak door te snij den, bevonden. De looper had meer dan een millioen in waarden en geld bij zich. D© Amerikaanschei rechter en zijn vrouw." Aan klassieke voorbeelden herinnert het gedrag van den rechter Reeman te Chicago, die naar een telegram meldt, zijn eigen vrouw tot een boste veroordeelde. Mevrouw Beeman begaf zich Zaterdag naar de rechtbank, om haar man af te halen. Toen zij de rechtzaal binnen kwam was de rechter juist bezig met een jong mensch wegens wanordelijk gedrag terecht staande. De jonge man werd beboet eu toen hij verklaarde geen geldte hebben, gaf de rechter last, hem naai de gevangenis te brengen. Dat is schandelijk riep mevrouw Beeman luide uit. Stilte, riep de rechter, maar mevrouw Beeman, blijkbaar mee- nende dat ze thuis was, wilde niet stil zijn en weigeirde beslist den rechter het laatste woord te laten. Toen raapte de rechter al zijn mannen moed bijeen en legde de oproerige vrouw een boete van 25 dollars op. Over wat er in de woning van rechter Bee man later volgde, zwijgen de bladen met zeer te waardeeren bescheidenheid. De expeditie van kapitein Scot*. Er is nieuws eindelijk van kapitein Sco t's Zuid- poolexpeditie: het vaartuig van kapitein Scott, de „Terra Nova", kwam te Akaroa (Kieuw-Zee land) aan. Vo'gens een telegram aan de dagbla den uit Akaroa was kapitein Scott niet aan boord van de „Terra Nova". Hij zond den 3en Januari een boodschap naar de 'ankerplaats der „Terra Nova" te Momurdo, om te melden, dat hij r.og een winter aan de Zuidpool blijft om zijn weten schappelijk werk te voltoo'en. Hij en zijn gezellen bevonden zich toen op honderd vijftig mijlen van de pool en drongen nog steeds verder voort. Hoe liet in de „groote wereld'' toegaat! Achttien dames uit de groote wereld van Londen hebben een verbond gesloten om op te treden tegen de sa'onpara ie en, die a's echte tafelschui mers optreden. AI reeds geruim en tijd. maken onberispelijk gek'eet e heeren er hun gewoonte van op soirees te verschijnen, hoewel zij daar op niet uitgenoocli :d zijn, onder voorwendsel, een bekende, die zich onder de gasten bevindt, nood zakelijk even fe moeten spreken. Zij veriaten de salons echter niet, vóór zij zich eerst ter dege te goed hebben gedaan aan de doorgaans welvoorziene buffetten. Deze gewoonte is den laatsten tijd zon schrikjbarend toegenomen, dat men bestolen heeft daar zooveel mogelijk paal en perk aan te stellen. Eenige heeren zullen zich daartoe ongezien bij den ingang posfeeren en zoodra een verdachte, onbekende gast ver schijnt, zulten zij zich aan den indringer voor stellen ©n vragen of hij tot de uitgenoodigden behoort. Op deze wijze hoopt men deze be- roepsgasten af te schrikken, ofschoon men er van overtuigjd is, dat er een lange tijd mede heen zal gaan en men déze maatregelen zonder onderbreken zal moeten toepassen. DE AUTO-BANDIETEN. Zooals we gisteren gemeld hebben, schijnt de Fransclie politie de auto-bandieten op het spoor te zijn. j Zaterdag kwam de onderchef der veilig heidspolitie, Jouin, die een der bandieten op het spoor heette te zijn, plotseling te Berck- sur-Mer aan met 4 detectieven. Nadat hij ver nomen had, dat de gezochte persoon zich be vond in het liuis van een anarchist, Baraye genaamd (men noemt den man elders ook i Baraille) begaf men zich op weg. Het huis van Baraye ligt geheel afgelegen op meer dan een kilometer afstand van iedere woning en is zeer geschikt om iemand een schuil plaats te verleenen. Het doel der politie was de vogel levend te vangen. Gedurende den ge heelen morgen bewaakten zij het huis van den spoorwegwerker. Na het ontbijt zagen zij Soudy uitgaan en zich begeven in de richting van het station, waar bij een kaartje nam voor Amiens. Op dit oogenblik wierpen Jouin en zijn mannen zich op hem en maakten zich j van hem meester, alvorens hij tegenstand kon bieden. Niettemin deed hij nogeen poging om uit zijn zak een fleschje met cyanzuui te halen, blijkbaar met het doel zich te ver giftigen. In zijn bezit werden gevonden een Browning-revolver met zes patronen gela den en een som van 960 francs in bankpapier en geld. Na hun gevangene in verzekerde be waring te hebben gebracht, keerden de detec tieven naar het huis van Baraye terug en stelden een nauwkeurig onderzoek in. Zij von den een tweede Browning-revolver, eveneens geladen en een karabijn. Om vier uur na- j middags werd ook Baraye gearresteerd, toen deze van zijn werk terugkwam onder be schuldiging, dat hij Soudy een schuilplaats, had verleend. Baraye zal vervolgd worden als lid van een vereeniging van misdadigers. De arrestant Soudy is nog geen 20 jaar oud. Eenigen tijd is hij kruideniersbediende geweekt bij de socialistische coöperatieve ver eeniging „Egalitaire" te Parijs, maar hij werd wegens diefstal ontslagen. Reeds vroeger had Soudy, daar hij aan tu berculose leed, voor zijn gezondheid gerui- men tijd te Berck-sur-Mer vertoefd, zoodat hij goed mét de plaatselijke gesteldheid op de hoogte was, waarom bet niet te verwonde ren is. dat hij daar een schuilplaats gezocht heeft. Men gelooft, dat Baraye hem niet lan ger wilde huisvesten, en dat hij daarom naar Amiens wilde gaan om zich bij een anderen anarchist te verbergen. Wegens diefstal beeft Soudy reeds gevan- genisstraf ondergaan. De portretten, welke teen van hem genomen zijn en in het bezit der politie zijn, werden, zoo deelt de „Figaro" mede, door ooggetuigen van den bankdief- stal te Chantilly erkend als die van den ban diet, die met de karabijn aan de deur van het bankgebouw de wacht hield. De arrestatie van Soudy en Baraye te Berck-sur-Mer ie gevolgd door een sensatio neel incident te Wimereux, in de nabijheid van Boulogne-sur-Mer. Ongeveer een uur. nadat fle arrestatie tan Soudy te Wimereux bekend geworden was, beeft een jonge man van circa 20 jaar zich een kogel door het hoofd gejaagd. Al zijn papieren, waaruit zijn identiteit vastgesteld zou kunnen worden, had hij zorgvuldig vernietigd. Het is een zekere Emile Berguin, te Suresnes woonachtig. De politie tracht na te gaan, in hoeverre deze zelfmoord in verband staat met de arresta tie van Sondy. De Parijsche politie beeft nog iemand ge arresteerd, nl. een zekeren Alexander Mane Lebours, die in de anarchistenkringen wel bekend is. Men beweert, dat ook bij tot de bende der auto-bandieten behoort, en dat hij in gezelschap van Bonnot en Garouy te Char leroi en Luik is geweest. De officier van justitie heeft Zaterdag bovendien de anar chisten Rodriguez, Bélonie, de Boé en Medge weder aan een scherp verboor onderworpen. Laatstgenoemde gaf toe, dat hij Garouy ge durende twee dagen een schuilplaats bad ver leend, maar verklaarde, dat men hem er niet van kon beschuldigen, dat hij tot een bende misdadigers behoorde, daar hij wist, dat Ga rouy niet aan de misdaad in de rue Ordener medeplichtig was. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin beeft den 16den April vastgesteld als datum van vertrek der Ko ninklijke familie naar Het Loo, voor het ge wone jaarlijksche verblijf aldaar. PALEIS-RAADHUIS. Naar men verneemt, zal de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 21 Maart, inzake de vraag, of de Regeering wil bevorderen, dat het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam weder ter beschikking van de gemeente worde gesteld, in de ge heime zitting, waarmede openbare Gemeente raadszitting van Amsterdam van aanstaan den Woensdag zal worden onderbroken, een punt van bespreking uitmaken. VERVROEGDE WINKELSLUITING. De Alg. Ned: Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft aan de gemeenteraden van een 20-tal grootere gemeenten een adres gericht, verzoekende een verordening op ver vroegde winkelsluiting af te kondigen. HET MARIA-CONGRES TE MAASTRICHT. Men schrijft ons De circulaires zijn thans alom verspreid. Iedereen weet nu wat het Maria-congres is, wat er zal behandeld worden en hoe die dagen van half Augustus één groote en grootsche Maria- dag zullen zijn. Groot en grootsch beide. Men spreekt van drie kardinalen, van tal van. bis schoppen, waaronder Z. D. H. de Aartebisschop van Utrecht en een groot aantal gemijterde abten. Ook een samenkomst van Katholieke univer siteitsstudenten wordt er gehoopt; ten minste zijn reeds verschillende aanvragen aan het co mité gericht door Vlaamsch-Belgische studen ten of ar gelegenheid zoude zijn met de Katho lieke studenten onzer hooge scholen in aanra king te komen en kennis te maken. De aartsbroederschap der H. Eamilie zal niet achterblijven bij de Mariacongregaties en de Derde Orde geheel Nederland door: vtan uit het noordelijk deel des lands zal ©en speciale trein georganiseerd worden naar Maastricht op 18 Augustus: een grootsche betooging zonder weerga. De bedevaartplaatsen worden uitgenoodigd om door een schilderachtige groep, bij wijze van deputatie, aan de plechtige Mariahuldiging deel te nemen. Een keur van redenaars, geleerden en kunstenaars zullen optreden in de keirken, in de Lieve Vrouwekerk vooral, in de secties, in de algemeene vergaderingen. Op 15 Augustus geschiedt de plechtige kro ning van O. L. Vrouw, Sterre der Zee, waarna een luisterrijke processie, die door de breede straten der sad aal schrijden, zoo hoopt men. Z.Eminentie kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, zal die processie, door zijn liooge tegenwoordigheid opluisteren. Maastricht zal zich in een feestdos hullen zooals nooit te voren. De kleinste straatjes zul len niet ten achter blijven, want alle inwoners van de oude vesten vereeren het 600 jaren oude wonderbeeld als het heilige palladium der stad en de Lieve Moeder Gods als hun Moeder en Beschermster PAASCHDRUKTE IN DE JOODSCHE WIJK TE AMSTERDAM. Zooals men wellicht weet, was het den Joodschen venters toegestaan twee dagen voor Israëlietiscb Pasehen hun koopwaar langs den openbaren weg uit te stallen. In verband met de verordening op het venten en het steeds toenemende verkeer langs de Joden Breestraat had de politie last den ven ters te verbieden met hun karren te blijven staan. Dit verbod zou een belangrijke schade voor de venters tengevolge gehad hebben. Het meest voor hen die eetwaren ten verkoop aan te bieden hadden. De tusschenkomst van bet gemeenteraadslid mr. Jules N. de Vries werd ingeroepen, deze wist te bewerkstelli gen dat Zondag in de stegen die uitkomen op de Joden Breestraat mocht uitgestald worden en ook gisteren op de Joden Bree straat, evenals andere jaren. Zakkenrollers. Op de Palmpaardenmarkt te Utrecht hebben gisteren de zakkenrollers hun slag geslagen; o. a. mist een landbouwer 'n portefeuille met f 440, een ander 'n portemon- naie met f 325, 'n bewoner van Beemster mist 'n portefeuille met 1025, weer een ander een portefeuille met 210, enz. Valscho munter gearresteerd. Te Amsterdam is aangehouden een valsehen munter. Hij heet H. K. en is 60 jaar oud. Hij gaf eenige valsche dubbeltjes in betaling aan een kastelein in de Westerstraat, die het onmiddellijk bemerkte en de geldstukjes niet wilde aannemen. Daarop nam hij ze terug, legde er eenige goede dub beltjes voor in de plaats en ging heen met zijn vrouw, die buiten stond te wachten. De kaste lein volgde hen en leverde hem aan de politie ever. Zeventien valsche dubbeltjes werden, op hem bevonden. Het i.s niet de eerste keer, dat hij wegens valsche munterij in handen van po litie geraakt. Zijn vrouw schijnt geheel onschul dig te zijn en vun de zaak niets af te weten. Aanvang, Bij het verlaten van de haven RONA te Nieuwediep, heeft het pantserschip Korte- naer, door stroommisleiding, gistermorgen het aan den steiger liggende stoomschip de Dage raad aangevaren, dat daardoor schade beliep. De Dageraad, die van Nieuwediep op Texel vaart, kan in de vaart blijven. De Kortenaer werd ©ogenschijnlijk niet beschadigd. Gestoken. Zondag heeft te Amsterdam in een huis in de Land van Belofteni&teeg een be jaarde man zijn 18-jarigen kleinzoon met een dolkmes in de rechterzijde gestoken. De jongen was zoo ernstig gewond, dat hij in een der gast huizen moest worden opgenomen. Zijn groot vader is in hechtenis genomen. Een schot. Terwijl Zondagavond een man met zijn vrouw en twee kinderen op de voet brug over liet Zuid-Bevelandsch Kanaal bij Wemeldingen wandelden, werd van een sleep boot, die in de richting IJansweert voer, op ben geschoten. De vrouw en een van de kin deren werden getroffen. Storm op Terschelling. De duinen aan de Noordkust van Terschelling, die in den storm van begin November ernstig waren bescha digd, doch door zandstuivingen weer vrijwel in den oorspronkelijken staat waren terugge bracht, hebben in den N.W.-storm van Zater dag 30 Maart weer ernstige schade bekomen, zoodat zij op enkele plaatsen vrijwel lood recht op het strand staan. Een April-mop, die insloeg. J.l. Zater dagavond bevatten enkele Haagsche bladen een advertentie, houdende de mededeeling, dat Maandagmiddag te 2 uur in den Konink lijken Schouwburg een gratis matinée zon worden gegeven „tot herdenking van het feit der definitieve sluiting", aangeboden door bet Comité tot behoud van „Stedenschoon" en „Natuurmonumenten", met medewerking van Willem Royaards, Louis Bouwmeester, Jos. Orelio, Nap. de la Mar, Leon Boedels, mevr. Mann-Bouwmeester, mevr. van Eysden-Vink en den heer en mevr. Speenhoff. Plaatsbe wijzen zouden naar volgorde worden afgege ven. Hoewel hier de „mop" er dik bovenop lag en hoe ongelooflijk het ook moge klinken, van de vele gedebiteerde Aprilgrappen is deze een der meest geslaagde. Tusschen twaalf uur en kwartier voor tweeën stonden in het Korte Voorhout een groot aantal menschen, die toegang wenschten tot den schouwburg en aan het loket kwamen velen een toegangs bewijs vragen voor de gratis-matinée, terwijl den geheelen ochtend op 't bureau van den di recteur de telephoon aanhoudend klingelde van aanvragen voor deze gratis 1-Aprilvoor- stelling. Vooral het dameselement was sterk verte genwoordigd. Torenbrand. Al heeft de plotselinge, lie vige onweersbui die Zaterdag over Gronin gen trok, althans voor zoover men kon na gaan, daar ter stede geen ongelukken ver oorzaakt, te Den Ham, dicht bij Aduard, sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv. Gemeente, zoodat er brand ontstond en de dertig meter hooge toren tot op den nok van het kerkgebouw is afgebrand. TE VERKOOPEN: Woensdag, 1 April. HAARLEM de Korenbeurs 10 uur deurw. D. A. W. Henskes. Plan ten vei'ing. OVERVEEN buitenplaats „Vaart en Duin", Korte Zijhveg. Mak. A. Overak-ker. Not. J. H. Wiidervauck de Bic court. Boedelveiling. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden slakken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Amsterdam, 1 April 1912. Geachte Redactie. Het doet mij veel genoegen, dat de heer Van der Kop op mijn vorig stukje geant woord heeft, omdat bij mij daardoor de gele genheid geeft te verklaren, dat ik in mijn stuk inderdaad niet hem bedoeld heb. Toen de Vereeniging van Haarlemmer Ver kenners in het vorig jaar geconstitueerd werd, was de heer van der Kop niet ter ver gadering aanwezig en werd die toen gepre sideerd door Dr. Heringa. In mijn stukje heb ik dan ook van den toenmaligen voor zitter gesproken en draag dus niet ik de schuld van het misverstand, dat ik vertrouw, dat hierdoor is opgeheven. Voor 't overige kunnen de woorden van den beer Van der Kop geen wijziging brengen in den inhoud van mijn vorig stukje. Het wezen der Padvindersbeweging hier te lande, zoowel als daarbuiten, eischt bij de Padvinders-opleiding als eerste grondslag: liefde voor het vaderland, tro\iw aan bet Vorstenhuis en een anti-athëistische, anti- materialistische wereldbeschouwing en na tuurlijk de openlijke erkenning daarvan in de statuten. Erkenning van het eerste punt de vader landsliefde heeft men van de andere zijde toegegeven, maar de twee anderen trouw aan de Koningin en erkenning van het gods dienstig bewustzijn heeft Haarlem beslist geweigerd te aanvaarden. Door deze besliste weigering heeft zij, zoowel als de nieuwe Bond, waarbij zij zich lieeft aangesloten, een anti-monarchaal en athëistisch stempel op zich gedrukt. Dat wascht al het water van de zee niet af en is met mooie woorden niet goed te praten. De Bond is daarom méér als eene separa tistische beweging te beschouwen, in wezen en beginselen verschillend niet alleen met de hier te lande bestaande oorspronkelijke Ne- derlandsche Padvinders-Organisatie, maar ook met de Padvinders-Organisaties in het buitenland. De heer Van der Kop moge het als oud officier vervelend vinden, dat hierop gewe zen wordt, maar het feit is niet te loochenen. A. E. DUDOK VAN HEEL. Wij sluiten hiermede de discussie. Red. HEEMSTEDE. Letterlievende vereeniging „In Vriendschap bloeiende". Een goedbezochte vergadering hield deze waardige oude vereeniging gisterenavond in de zaal van de wed. Steenvoorden. De voorzitter, de heer van der Horst, opende de vergadering met ©enige huishoudelijke mededeelingen en gaf daarna het woord aan den heer F. X. M. Schip horst, hoofdredacteur der „Nieuwe Haarl. Cou rant", diie zou spreken over princi- piëele Middenstandsorganisatie. In een uitvoerig betoog behandelde spre ker allereerst de langzamerhand overal ge bleken noodzakelijkheid van Middenstandsver- eeniging, zette uiteen hoe eerst de idéé der or ganisatie bij de Middenstanders ontstond en groeide, en hoe door den drang der noodzakelijk heid de Roomsche principiëele actie is ontstaan, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem op het' juiste oogenblik ten plicht gesteld aan dj Roomsche Middenstanders in dit diocees. Daar na toonde spr. aan, waarop de principiëele te genstelling van neutrale (liberale) midden standsorganisatie en Roomsche organisatie rust f op de sociaal-economische beginselen, die zoo in den grond verschillen; hij ging na waarom derhalve van beginselstandpunt reeds voor Ka tholieke Middenstanders een confessioneele ver eeniging de eeniig-goede moet worden genoemd, om na de pauze ook van den praetischen kant dezelfde conclusie te belichten. Spr. wees daar bij op den keer, die de Middenstandsorganisatie dra nemen gaat door de publiekrechtelijke ver tegenwoordiging, welke door de Staatscommis sie is aanbevolen en ongetwijfeld zal worder aanvaard. Hij zette uiteen, hoe het hoognoodig is, dat de vorming dezer publiekrechtelijke mid- denstandsvertegenwoordiiging wordt voorbereid en uitgevoerd door zooveel mogelijk bijeenigeor- ganiseerde Katholieke middenstanders. En na dit in den breede te hebben aangetoond, paste spr. het toe op de plaatselijke toestanden en wees hij er op, dat dus de practijik voor de toe komst ook in Heemstede spreekt voor de nood', zakelijkheid van oprichting eener R. K. Midden, standsvereeniging. Spr. deed uitkomen dat hef federatieve karakter van samenwerking met an dersdenkenden ook hier noodzakelijk zou moeten^ bewaard worden, waarna hij nog eens op princi-, piëele gronden, die ten slotte het zwaarste we-, gen, ook voor Heemstede de confessioneele orga nisatie aller Roomsche Middenstanders sterk aanbeval Met de hoop dat alle aanwezigen dezer ver--" eeniging, hetzij Middenstander of niet, daartoe zouden willen medewerken, eindigde spr. zijn; causerie die met veel belangstelling werd aan* hoord. Met een passend en hoffelijk dankwoord elooy de heer van der Horst, nadat de verkiezing van een vierde bestuurslid tot de zomervergadering was uitgesteld, de geanimeerde vergadering. Yoor wjjlen Mgr. Konings. Het bestuur van de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volks bond roept al de leden dier afdeeling op, a. s. Zondag de H. Mis bij te wonen, die voor de zielerust. van den hooggeschatten algemeenen adviseur, wijlen Mgr. Konings, zal worden op gedragen, waaronder een algemeene H. Com munie der leden zal plaats hebben. Met bijzon doren nadruk wijzen wij hierop, en hopen, da> geen enkel lid der afdeeling achterwege zal blij' ven, door een H. Communie en een hartelijk gebed zijn dankbaarheid jegens den verdienste liiken overleden adviseur te toonen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2