Parapluie-Magazijn Th. WANDERS, Zijlstraat 57. Telefoon 429. speciale Atdeeiing Wandelstokken. I MODE 1912! I Adverteert in de Nieuwe Haarl. Courant. PAARLAARSTEEG 8 - - ANEGANG 18 HEERENJONGEHEEREN en KINDERKLEEDING KHQSPEK, 117 Kleine Houtstraat 117. KNOSPEH, Grootste Verscheidenheid. De directie bericht, dat de prijs van het bekende dat van de beste ingrediënten bereid wordt, dit jaar wederom gesteld s op Meest gesorteerde Inrichting van Moderne KERKNIEUWS, üMarklnieuws. P. A SWEERTS, Kleine Houtstraat 117. „De KnoopenwEnkel 1*1 4' HAARLEM, APRIL 1912. mm-T..; m Gemaakt voorhanden of naai* maat. Bij vergelijking van prijs is H E N S E N 'S Kieeding steeds de beste en de goedkoopste. VLIEGEN- EN MUSK1ETENBESTRIJDING. Sedert -vastgesteld is diat muskieten en "vlie gen niet aleen onaangenaam zijn, maar oolc oor zaak van malaria, gele koorts ontsteking ene. heeft men in de Vereenigde Staten Eet initia tief genomen ter bestrijding dier insecten. Door Eet EntomologiscE Bureau van Eet De partement van Landbouw in de V. S. worden de bijzonderheden medegedeeld van deze bestrij ding door verschillende personen en vereeni- gingen; daaraan is ht navolgende ontleend, dat ook hier te lande algemeen bekend verdient te worden. Door vóór het ter ruste gaan gelaat en han den in te wrijven met Kamferolie of Kruize munt en eenige druppelen op het hoofdkussen te sprenkelen, houdt men de vliegen wel is waar eenigen tijd weg, maar niet gedurende de geheele nacht. Ook wordt vaak teerolie gebruikt, maar het beste en meest afdoende wordt geacht een mengsel van 1 Once Citroenolie. 1 Once Kamferolie. V2 Once Cederolie. (1 Once is ongeveer 28,3 gram Door een doek, met eenige druppels be sprenkeld aan het hoofdeinde van het bed te bevestigen wordt in den regel het doel bereikt; heter is het gelaat met eenige druppels in te Wrijven. De gelekoortsvlieg heeft de eigenschap bij het aanbreken van den dag te steken. In de Zuidelijke Staten, waar deze insecten vooral voorkomen, zijn de vloeistoffen spoediger vervluchtigd dan in de noordelijke. Men wendt ze daarom zoo mogelijk eest in den nanacht aan en gebruikt als krachtig midei 1 once rieinusolie. 1 once alcohol. 1 onee lavendelolie, of 1 once citroenolie. 4 once vloeibare vaseline. Als meest doeltreffend midiel tegen de gevol gen van muskietensteiken, wordt gewone zuivere toiletzeep aanbevolen. Door er de gestoken vlek vochtig mede in te wrijven, verwijnt de ontste king, minstens even spoedig als door het aan- wenden van ammoniak, alcohol of glieerine. j Nog worden aanbevolen indigo, naftaline en jodium, terwijl ten slotte het in. aanraking brengen der plaats met een warm lampenglas deer afdoende geacht wordt. Als zeer natuurlijke vijanden van vliegen en muskieten worden goudvissohen en grondelin- gen genoemd, die de larven vernietigen. In I Texas en de Antillen worden dieze visschen met goed gevolg in kunstmatige vijvers gekweekt, en te Rio en Janeiro gebruikt de publieke ge zondheidsdienst een bijzondere soort gronde- ling op plaatsen waar petroleum niet aange wend kan worden. Ook vindt men veel moerasinsecten die zich met Üe larven voeden, en anderen 'die de vol wassen diertjes verslinden. .Verschillende vogels, waaronder vleermuizen, leven voornamelijk van vliegen en muskieten. Te San Antonio in Texas is een onderneming, die een vleermuizenvangerij heeft ingericht, met het tweeledig doel die dieren te gebruiken voor het dooden van vliegen en het verzamelen van den mest dezer beestjes. Onder de planten, die de eigen schappen heb ben vliegen verwijderd te houden, noemt men verschillende soorten van Encalyptus, xicini en zekere pioensoorten (paconia momtan). De opi nie hieromtrent loopt echter uiteen, daar vele geleerden er niet de minste waarde aan toe kennen. Scheep vaartberichten Zes stoomschepen zoek. Er zijn op het oogenblik niet minder dan zes groote stoomschepen zoolang over tijd, dat zoo goed als alle hoop op behonden aan komst is opgegeven. De schepen zijn: de Maroa, 4451 netto regis- terton, de Monntoswald, 2079 netto ton, de Er na, 2173 ton, de Belle lie, 1382 netto ton, de Angshnrg, 2763 netto ton en de Koombana, 3668 bruto ton. De drie eerstgenoemde zijn Engelsche stoomschepen, de Belle lie is een Fransch- man, de Angshnrg behoort aan de Duitsch- nstralische Dampfsch 1 rfahrt-Gesel lschaD te 'arnburg en de Koombana is een passagiers stoomschip van de Adelaide Steamship Com pany. De Koombana, die in 1908 aan de Clyde ge bouwd werd, vertrok 21 Maart van Port ïïed- land naar Broome (West-Australië), een reis van één dag, en is sedert spoorloos verdwe nen. Er waren 48 passagiers en 77 man equi page aan boord en als het schip verloren is, beteekent dit een hevigen klap voor Londen, daar de Adelaide Steamship Co. haar vloot dit jaar voor het eerst aldaar had verzekerd. De waarde van het 6chip is 100,000 pd. st., waarvan 70,000 pd. st. gedekt in Londen en de rest eigen risico. De Maroa vertrok 7 Maart van Cardiff naar Colombo. Het schip is voor 40,000, de lading voor 6000 pd. st. te Londen verzekerd; de Monntoswald vertrok 20 Febr. van Baltimore naar Hamburg en de Belle lie 2 Maart van Penartb naar Las Palmas. De Maroa, die reeds als hopeloos over tijd aan de herverzekeringsmarkt is onttrokken, nadat er tot 92 pet. op was betaald, is zeker een van de grootste schepen, die in de laatste jaren spoorloos verdwenen. De Erna vertrok 28 Pebr. van de Clyde naar St. John's Newfoundland. De Augsburg, die 2 Pebr. van New-York naar Port Natal en Batavia vertrok met een lading petroleum in kisten, beteekent even eens een zeer zwaar verlies. De bemanning van dit schip bestaat uit 39 personen Op al deze schepen is de herverzekering reeds gestegen tot 90 pCt. en zeker is dat nssurafleuren of) öe zware verliezen, die zij den Jaatsten tijd leden, binnenkort ook wee?' bet verlies van eenige mooie ladingbooten te boeken zullen hebben. Om van bet treurig verlies aan mensehen- levens niet te spreken. Z. D. ET. 1de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assaeemt te de Bildt deS ïffijelEerw, Heer J. ffigj. M. Ö&ibba. PATER FR. VER ZE TT. f Gisterenavond om 6 uur is zoo meldt de MsK, in het Carmeliefenklooster te O&s overleden de Z.Eerw. pater Fr. Verzett. De overledene werd den 5en November 1840 te Gennep geboren, volbracht zijn lagere studies aan het college tv Weert en trad op 17 October 1861 te Boxmeer in de orde van O. L. Vr. van den Berg Carmel, LEIDEN, 2 April. Vette varkensmarkt^ Aanvoer 129 stnks, vet soort 110 6tuk6 61 62 ct., licht soort 54—55 ct. per K.G. Handel vlug. SCHIEDAM, 2 April. Moutwijn f 16.25, Jene ver f 20.25, Commissie f 15.75. Stemming flauw. Spoeling f 1.80. Graanspiritus f 26.5. MeOlassd f 22—22.25. Ruwe Spiritus f 12.25—12.50. PUIK BAKMEEL, BEST BAKMEEL, KBEN1EN, ROZIJNEN,zonder pitten, SUCA DE. ROZIJNEN, met één pit, 7 en 8 cent. 10 en 12 18, 20 en 25 30 en 35 30, 40 en 50 15, 20, 25 en 30 Alles per 5 ons. HUISHOUDJAM „de Betuwe", overheerlijk, in 1-ponds flacons. Prima, die aan alle eischen voldoen. Per flacon 32 cent, met flacoD. JAM8, uitgewogen, de 5 ons 25 cent. A PP El.SI KOOP. extra fijn, de 5 ons 20 cent. CACAOPOEDER, per ons 9, 10, 12, 14, 16 en 20 cent. in Eenigst speciaal adres Warmoesstr. 14. Tel. Interc. 727, HAARLEM, GEBR. LOOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFOON 721. Roode- en Witte Port 90 eentper flesch. Onlangs verscheen de Ttie Uitgave van Busïngep's Bïjbeïsche Geschiedenis vertaald door A. H. PO 1 BERG, kapelaan, met verwijzing bij elke les naar de toepasselijke vragen van den Grooten Katecbismus door H. m, H. BARTELS, Pastoor. 336 bladz. met 140 zwarte plaatjes en een gekleurde titel plaat (Christus de kinderen zegenend) Piijs gecartocneerd met rood linnen rug 50 ets., bij 50 stuks 45 ets., bij lt'O stuks 40 ets. Over Scapulieren en Scapulier-medaille Geschiedenis, aflaten, voorwaarden, opmerkingen door A. KOENDERS, Karmeliet. 64 bladz. ingen. 10 ets. bij 50 stuks 9 ets., bij 100 stuks 8 ets. Alom te bekomen en bij den Uitgever G. EÜSSMANi, Senior Venloo. vh '..vLtAó;-. naast ALBERT HEIJN Onze eigengemaakte kleeding voldoet aan de HOOGSTE EISCHEN, zoowel wat aangename, elegante pasvorm betreft, als de SOLIDITEIT der STOFFEN en FOUR NITUREN, terwijl door een deskundige be werking het goede model in het dragen be houden blijft. De Populariteit onzer kleeding berust op liet feit dat na 15 jaar de in den aanvang zeer kleine zaak in de PAARLAARSTEEG, trots de zoo menigvuldige concurrentie, tot zulk een debiet is opgevoerd; zoodat we een gelegenheid meer naar de eischen des tijds hebben moeten oprichten en wel in het perceel ANEGANG 18. Neen, niets! De Graves, die behendiger is dan ik, heeft alles gedaan wat hij kon. Alleen beeft hij kunnen bewerken, dat we een aalmoes krijgen van drie millioen, om een tnder huis op te richten onder de firma De ♦raves en Co. tls toch altijd wat, drie millioen, zou ik 100 zeggen, merkte de man van Toulouse op. Louis haalde de schouders op. T Beteekent niets, als men de rest van het fortuin en de positie van Michel in aan merking neemt, zeide hij. En kijk eens aan wat er een handigheid en verstand en wils kracht noodig zullen zijn om een clientèle te bezorgen aan een nieuw huis, dat niet eens den naam heeft, die alles welbeschouwd, mij toekomt! Dus je bent dezen keer geheel en al vast besloten? vroeg Lafont, die wel zag waar hij heen wilde. Ja, mijn laatste angstvalligheden zijn verdwenen door het hatelijk gedrag van mqn neef. Ik heb kinderen, aan wier toekomst ik moet denken, 'tls een strijd om het leven! Michel, die Amerikaansch bloed in zijn ade- i ren heeft, had dat moeten begrijpen. Des te erger voor hem! Op leven en dood!hij j heeft het gewild! Hij vernietigt mij. Al deze zinnen waren hem hortend en hij- gend over de lippen gekomen, onderbroken door kreten van woede. Hij was als ware het bedwelmd door zijn eigen woorden, zichzelf niet meer meester. Lafont had hem zijn hart laten lucht geven, zonder hem in de rede te vallen, en toen hij eindelijk zweeg, antwoord de do dokter hem met onverstoorbare kalmte: Spreek toch niet, om niets te zeggen, drijfjachten, als je klaar bent. mijn waarde vriend. Je weet toch dat twee jaar geleden de verdwijning van je neef tus- Als ik klaar hen!... Maar waarvoor zon ik dan wilskracht en volharding hebben en sehen ons is vastgesteld! De aankoop van dit, verstand, indien ik in die twee jaren dat ik gesticht: de nieuwe richting aan mijn leven dag en nacht over dezelfde zaak nadenk, niet gegeveü; alle pogingen van mijn hersenen en mijn maatregelen had kunnen nemen om ons mijn wil; het goede in deze streek gedaan; de' doel te bereiken wanneer het uur zou slaan? inspecteurs, die ik misleid en opgetogen ge- j Al drie maanden lang heb ik iemand onder- maakt beb; de zieken door mij opgenomenbanden, die den dood nabij is, om hem in de ef kosteloos verzorgd, dat alles heeft plaats te stellen van je neef, naar gelang van slechts eén doel gehad: aan jou de rijkdom-j omstandigheden. Maar zoodra ze verdwenen men ,®nae Positie te verschaffen en aan mij waren ging ik op weg, en hetzij in de gemeen- een kleine schadeloosstelling, die mij einde lijk in staat zal stellen op de grillige godin Fortuin de hand te leggen. Laten we geen tijd verspillen met nuttelooze woorden, daar heb ik ten hekel aan. 'tls nu al eenigen tijd ge leden dat ik je zeide, dat alles gereed was. Ik had je alleen maar gevraagd, je neef over te halen een jacht bij te wonen op het terrein, dat ik voor dat doel heb laten huren. Tot nu toe heb ;je me bevestigd, dat Michel Berthier de nitnoodigingen beslist had afgewezen. Zoo lang je niet slaagt in je pogingen kan ik niets uitvoeren. Alleen te handelen is mij on mogelijk. Ik ben geslaagd, zeide Louis zacht. Lafont sidderde alsof een electrische stroom telijke gestichten, hetzij in bijzondere, onder voorwendsel met hen proeven te nemen, die der wetenschap belang inboezemen, verschaf te ik mij weldra weer den persoon dien ik noodig had. En nu, vroeg Louis, hebt ge zoo iemand? Ja, het geluk heeft me nooit zoo goed gediend. Sedert een maand heb ik in een bij zondere kamer en door mij alleen verzorgd een aardigen jongen, een scheepssckilder, die plotseling hoogmoedswaanzin gekregen heeft. Hij is groot, slank, blond, en zoo al niet zijn gelaat, zijn gestalte lijkt zeer veel op die van je neef. Welk plan heb je nu? Zoo je neef aan je uitnoodigiugen vol door hem ware gevaren en bleef plotseling strekt geen gehoor wilde geven en tot geen staan. Wat! zeide hij. Neemt hij het aan? Ja! En zal hij je komen, hier? Ja! Wanneer? Overmorgen voor de eerste van prijs hij je wilde komen, had ik een zeer in gewikkeld en moeilijk plan moeten beramen. Maar nu baron Michel morgen de drijfjacht zal hijwonen, wordt het kinderspel. Goed, wat ga je dan doen? Ik heb toch het recht je plannen te kennen, want mijn onze ••mrantwoovdeli.iklieid is er evenzeer mede be moeid als de jouwe. En als bet niet slaagt, zal bet op mijn hoofd neerkomen. 'tls zoo klaar als de dag. Voordat zij in den zadel stijgen zul je aan al je genoodigden zooals dat gewoonte is, een min of meer weel derig ontbijt aanbieden. Hoe matig je neef ook zij, zal hij toch niet weigeren zijn lippen j te bevochtigen aan een glas champagne. En daar je met hem zult klinken, en uit dezelfde flesch zult drinken, zal niemand je kunnen verdenken. Wat! riep Louis, bevend van angst, wil je mij dan ook vergiftigen?... Is mijn neef, om je doel te bereiken, niet voldoende? Lafont baalde de schouders op. Je denkt nog maar altijd dat ik een sul ben of een dwaas; hernam bij. Als je bet ge duld hadt om te wachten, zou je gehoord heb ben dat ik je geen van beiden wil vergiftigen, Dat begrijp ik niet. Ik zou je kunnen zeggen dat dit ook niet noodig is, inaar daar ik je noodig heb, zal ik je de zaak haarfijn uitleggen. Je zult me een van de glazen geven van die waaruit je gasten zullen drinken voordat ze op jacht gaan. Ik zal het met een door mij klaarge maakt slaapdrankje omepoelen, dat kleurloos is en krachtig genoeg om door het weinige, dat aan de wanden van het glaasje blijft han gen, dengene die eruit gedronken beeft, na zekeren tijd te doen inslapen. O, nu begrijp ik het, zei Louis, de Cham pagne zal dezelfde voor allen zijn, alleen het glas van mijn neef zal vooraf zijn klaarge maakt en van de andere glazen verschillen. Zno is het. ie bent er achter En als de bediende zieh eerst moeht ver gissen? Dat laat ik aan jou over. Ik zal ei een bijzonder, zeer duidelijk kenteeken aan ma ken, een klein scherfje uit den voet of iets anders. Het zal je daardoor niet moeilijk zijn over het ding te waken en het niet uit het oog te verliezen. Jij hebt alleen voor dat ged »elte van 't program te zorgen, het schijnt ma toe dat dit zoo heel moeilijk niet zal zijn! Ik zal op mijn tellen passen, verzekerde Louis. Ga verder. Nu heb ik het begrepen; ik sta in voor bet slagen ervan. Zoodra de jachtstoet het boseh zaj in gaan, zul je je neef volgen, wat de namur- lükste zaak der wereld zal schijnen. Je zult stipte bevelen aan je pikeurs geven, en ter wijl de jachtstoet en al je genoodigden naar links den kant van Perray zullen opgaan, moet je zorgen achter te blijven en bi den eersten zijweg met den jongen baron rwdits af te slaan, d. w. z. naar mijn gesticht. j Maar MicheLzal er misschien niet i» toe- 1 stemmen zieli van het gros van den jacht- j stoet te scheiden? j Hij zal er zelfs niet aan denken zich re kenschap te geven waarheen gij hem vieren zult. Zoodra hij in den zadel gestegen »Ja en frissche lucht inademt, zal het slaapdrankje reeds zoo verdoovend op hem werken, dat hij niet meer weet wat er om hem heen gebeurt. Deze bijzondere soort van dronkenschap zal langzamerhand erger worden, totdat hij ge< heel en al zijn verstand verliest en bijna I totaal gevoelloos wordt. (Wordt Tcrvolgd). i- 'Ür w i Haarlemsche en Meelfabriek. Fijne Krentenbrood of Paaschbrood Vijftig cent per K.G. J. HEIiSEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 7