POPES', PHILIPS, en OSRAM Allerfijnst Paasch-cadeau „Koopt geen brood op beide Paaschdagen!" Het van ouds bekende adres Sociale Berichten. 154. Telephoon 1129. Zee- en Riviervischhandel Voor de Paaschdagen Leger en Vloot. Bloembollencultuur. Sport en Wedstrijden, Landbouw en Visscherij. Letteren en Kunst. Kerknieuws. Wetenschappelijke Berichten T. A. BOM MEE. er Reehtszaken Rlai*kf nieuws. Eleutro-Technisch Installatie Bureau, Bloemendaal, METRAALDRAADLAM L. KOUWENS. Bloemendaalscheweg prima fijne magere geldersche en westfaalsche Bankethammetjes Wed. BlfSÈ, Barteljorisstr. Mo. I, Steunt de Bakkersgezellen Adverteert in de „NIEUWE HAARL, COURANT." J. A. OKHUIJSEN, I1GEZG UitEotingen. Massage-, Droog-, Kogel, Peer, Kaars en andere Strijk-, Kook- en Verwarmings-Appnraten PEN. modellen. in de wicht van 2-5 Kilo. Achterhammen van 4-6 kilo. Machinale vleeschsnijderij. Da gelijks aanvoer van versche Deventer Markteieren, mooi groot en geel van dooren. Verder de bekende fijne kaassoorten. Kleine Houtstraat 62. Telefoon 469. Tel. 264. Tel" beveelt zich voor de Paaschdagen beleefd aan voor de levering van fijne VRUCHTEN, COMMESTIBLES en DESSERT- ARTIKELEN. alles 1ste kwaliteit en tegen concurreerenden prijs. Aanbevelend, Wed BUSÊ, Barte'jorisstraat Ho. TeL 284. KOHIISGSTRAAT 47 Telefoon 590. Aanbevelend, N. DE WIT HriTIB ROOS. Gierstraat no. 34 Telef 877. beveel ik aan zuivere Bordeaux-wijnen vanaf 65 ct. per flesch. Friesche boerenjon gens vanaf f 1,00 per Literpot. verduurzaamde advocaat vanaf f1,20 per flesch. Specialiteit in fijne Cognacsoorten» Hoofdvertegenwoordiger van de alom bekonde fijne Italiaansche Likeur „Sara' Let s, v. p, op 't at/ros) gezondheidsredenen eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vries of de heer Yan der Laarse te Osdorp Dog les gaf. De voorzitter antwoordde, dat den heer v. (i. L. het toezicht en de administratie waren opgedragen. Door het groot getal sollicitanten (pl.m. 100) "blijft de voordracht zoo lang weg, öoch de commissie is hijna met haar onder zoek gereed. Eerstdaags kan een voordracht verwacht worden. De vergadering ging hierop in comité-gene raal ter bespreking van een mededeeling aan gaande den Adm. de Buyterweg. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, gepiaatat of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Den Haag, April 1912. Amsterdam, Het Bestuur Van den A. N. [Wl B. Toeris tenbond voor Nederland; Het Bestuur van de Nederlandsche Auto mobiel Club; en Het Bestuur van de Nederlandsche Mo torwielrijders Vereen ig in g richten zich door middel van de Nederland sche Pers tot H.H. Automobilisten en Motor- wielrijders met het beleefd, doch zéér drin gend verzoek, het gebruik Van den vrijen uitlaat (z.g1. open knalpot) in de bebouwde kommen geheel en op den open weg z o,o- veel mogelijk na te laten. Het Dag. Bestuur van .den A. N. Wl. B. Toeristenbond voor Nederland EDO J. BERGSMA, Voorzitter. L. O. STEEF EL A AR, Secr.-Penningm. Het Bestuur- van de Nederlandsche Auto mobiel Club Jhr. Mr. R. A. P. SANDBERG TOT ES- SENBTJRG, Voorzitter. B. Wl. VAN WELKEREN Baron REN- GERS, Secretaris-Penningmoeister. Het Bestuur van de Nederlandsche Motor- wielrijders Vereeniging: RiOBT. R. TOE LAER, Voorzitter. A. CITROEN Kzn-, Secretaris. o DE MELKPRIJS, Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ond erge toekende eenige piaatjs- ruimte in uw veelgelezen blad naar aanleiding van het Alledagje r.o. 532 in uw bLad van Dirls- dag 2 April over den „Melkprijs". In (de eerste plaats wijst u Mijnheer da Re dacteur op hetgeen in het alge'oopen jaar heeft plaats gehad bijl bet .toenmaals onder de vee stapel lieerschende mond-en klauwzeer en dit was naar uwe moening een alleszins gegrond motief de melkprijzen te verhoogen. Overigens stemmen wij volkomen, met u in dat er sinds dien tijd wel iets in veranderd; het mond- en klauwzeer is geweken, daaraan heeft u volkomen gelijk, maar wat tegelijk veranderd is, dat zijn de alge meen® omstandigheden welke de melkprijzen be- heerschen. Wat is de eerste factor die daartoe de r.an- leiding gaf? Het steeds grooter worden van de Vraag naar melk. In de groote steden toch zoo- als Rotterdam, Amsterdam, den Haag enz., wor den heden prijzen besteed die die hier in Haarlem geldende prijzen ver te boven gaan, vooral Amsterdam geeft hier de boventoon aan. Hierbij is nog in aanmerking te nemen, de steeds grooter wordende verzending van geconserveerde melk naar het buitenland, zoodat een groot deel der hier in deze omgeving geproduceerde melk vjoor de consumptie voor deze gewesten ont trokken wordt. Zoo ook de reusachtige voor uitgang der margarinefabrieken, die dagelijks enorme hoeveelheden melk verslindt (b.v. zooals van den Bergh's Limited le Rotterdam verbruikt alleen dagelijks honderd vijftig duizend! liter dit is ongeveer twee en half maal de hoeveelheid welke Haarlem dagelijks gebruikt en dat ook die onderneming de jongste tijd melk is gaan betrekken uit onze naaste omgeving wat vroe ger nooit heeft plaats gehad) en ten laatste, en dit is nog niet het minst belangrijke de min dere toevoer van melk uit de N. W. en W. aangrenzende gemeenten zooals IJmuiden, Velsen, Santpoort, Bloemendaal, Schoten, Zandvoort en Heemstede, waar niet alleen éen snelle toename van het zielental plaats heeft, maar tegelijker tijd groote oppervlakten grond voor bouwterrein of bloembollenteelt of voor den tuinbouw in gebruik genomen worden. Mij dunkt dat in de hierboven genoemde redenen argumenten genoeg gelegen zijn, die voor ieder die «enigszins met de plaatselijke toestand op de hoogte is begrij pelijk zijn. Duidelijk blijkt dus dat de vraag naar melk onevenredig grootter wordt dan het aanbod, en steeds moeielijker valt het ons melkhandelaars om voor het direct gebruik een voldoende hoe veelheid melk te kunnen hekomen. Steeds worden de eischen aan den melkver- koop gesteld hooger opgevoerd. Geen plaats van eenige beieekenis waar geen melkverordening is. Hieruit volgt dus dat een gedeelte 'der melk welke niet aan de in die verordening gestalde eischen kan voldoen, niet in den handel mag komen, Dat dit van zeer groeten invloed is kan blijken dat in Amsterdam sinds het in wer king treden der melkverordening van af Januari de melk van ongeveer twaalfhonderd koeien on verkocht is gebleven. Een gevolg hiervan is dat dat Amsterdam zijn gebied van melkverkoop be langrijk heelt uitgebreid en vele veehouders wier melk vroeger le Haarlem werd verkocht, gaan thans naar Amsterdam omdat de prijzen welke onze Amsterdamische collega's besteden de onze verre 1e hoven gaan (te Amsterdam is de ver koopprijs der melk 11 cent per liter). De door u in uw Alledagje genoemde plaatsen liggen bui ten de kring van melkinkoop voor Haarlem. Het ligt toch niet in uwe bedoeling Mijnheer de Redacteur ons voor melkinkoop naar Schie dam, Deventer of Tilburg te verwijzen, wij zijn ten opzichte van de melkinkoop absoluut aan onze naaste omgeving gebonden. Ik meen hiermede uwe vraag hoe dat hier in Haarlem zit voldoende beantwoordt te hebben. U dankend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik met de meeste achting. TH. RUIGROK V. D. WERVE, Secretaris der H. M. V. „Onderling Belang". die Klerck (H. F. C.j; H. A. Visman (Velocitas); Rl O. v. d. Nagel (Velocilas); voor: A. R. Cl Bijvoet (Velocitas); A. Gerdes (Quick, Den Haag); P. Boel mans ter Spill (Alcmaria Victriix); T. Kessler (H. V. V.); J. J. van Steenbergen (Ve locitas). Reserve-spelers: W. Oudemans (Velocitas); A. J. Staal (Vitesse); J. G. A. C. P ieder iel ('t Zesde). Strengere krijgstucht. De manschappen, onderworpen aan de stren gere krijgstucht, worden ingedeeld: voor wat de infanterie betreft bij het 5e reg. inf., de ca valeristen bij het le reg'. huzaren en de bereden artilleristen bij het le rg. veld-art., alles te Amersfoort. Bloembollen. Door de bloembollenkweekers te Uitgeeat, is een Tros-Narcissen-comité gevormd, dat beslo ten heeft voor verschillende soorten, zooals Glo- riosa, Grand Monarque, Lord Canning, Bat- hurst enz. een minimum prijs te stellen en de leden op straffe van nogal hooge boeten te verplichten niet beneden dien prijs te verkoo- pen. Een overlandsvlucht. Gistermorgen is de aviateur-vaandrig Henri Bakker om halfzes te Ede met een tweepersoons Blériot opgestegen, vloog over den toren van Ede, vervolgens via Rhenen, Tiel, Gorhnchein, Hardinxveld, Werkendam, Keizersveer, Oester- hout naar Breda, waar hij te 7 uur prachtig daalde op het exercitieterrein achter de Chassé- kazerne. Bakker had onderweg veel last van mist gehad, waardoor hij slechts op 300 a 350 M. kon vliegen. Bovendien hinderde de wind hem zeer boven de rivier. Bakker zal, behoudens toestemming van het bestuur der E. N. V., vlie gen naar de Molenheide, van daar rond den toren van Breda en weer naar de Molenhei te rug. HET NEDERLANDSCH MILITAIRE ELFTAL. Het Nederlandseh militair elftal, dat Zondag] 21 April te Antwerpen tegen het Belgisch mili tair elftal speelt, werd als volgt samengesteld: Doel: A. K. Steup (H. F. C.); achter: H. Colenbrander (M. V. V.) en G. Britt (Velocitas) of H. H. Versluijs ('t Zesde); midden: F. A. J. Prijs, uitgeloofd voor eene nieuwe roos. De „Daily Mail" heeft voor de groote Lon- densche tentoonstelling in Mei a.s. een gouden beker uitgeloofd ter waarde van 650 voor de schoonste nieuwe roos, aangeboden als plant. Mahler's Achtste Symphonic te Frankfort. Men seint uit Frankfort aid. Main d.d. gis teren De uitvoering van Mahler's achtste sympho- nie had een reusachtig succes. De feesthal was gevuld met 13,000 toehoorders. Vorstelijke per sonen en bekende autoriteiten op muzikaal ge bied waren van heinde en ver gekomenook Mahler's weduwe was tegenwoordig. De ont vangst bij het publiek was uiterst gunstig. Men gelberg werd herhaalde malen teruggeroepen en door de Hollandsche vereenigingen te Frankfort met bloemen gehuldigd. De aeoustiek in de reusachtige bal was uitmuntend, de har monie in den zang en het orkest van Hollan- landers en Duitscheis onberispelijk, de uitwer king van de symphonic zelve schitterend. De 200 medewerkers bleven voortdurend in over eenstemming. De soli waren subtiel, de koren machtig en overweldigend, zonder het geheel ook maar één oogenblik te overheerschen. De vertolking onder Mengelberg's leiding heeft Mahler volkomen in het gelijk gesteld, dat de volledige bezetting de compositie juist weergeeft. DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Mr. W. K. F. P. Graaf van By- landt. Mgr. Dr. W. H. Nolens. De Holland sche bloemenvelden op 't mooist. (2) De R. K. Hoogere Burgerschool der E.E. P.P. Fran ciscanen te Heerlen (Limburg). De vrouwen aan het graf van Jezus op Paasehmorgen. „En zij herkenden Hem aan bet breken des broods". De opening der nieuwe stoomtram- lijn Venlo—Maasbree—Helden. (5) De auto mobiel, die de Fransche automoordenaars stalen. Een vreeselijk echt Amerikaansch on geluk. Pastoor L. P. J. Soons. Pastoor J. L. H. Eygelshoven. Een doorbraak in den Ber- lijnscben onderaardschen spoorweg. TEKST: Mgr. Dr. W. H. Nolens. Zijn Paaschcommunie. De stem van Isabelle (slot). Mr. W. K. P. P. Graaf van Bylandt. Een nieuwe tramlijn in Limburg. Haar Paasch- feest. Bij de Platen. Bericht. Inhoudsopgave. De Kath. Soc. Actie en de Godsdienstige Vereenigingen. De K. S. A. heeft weer twee vlugschriften uitgegeven, die de lezing zéér waard zijn. No. 33 handelt over de Derde Orde van St. Franciscus, no. 34 over de H. Familie. Op overtuigende wijze wordt in het eerste aangetoond, na een uiteenzetting van wat de Derde Orde is, dat dit met recht een uitnemend hulpmiddel is voor de K. S. A., dat zij in de „Bond tegen de weelde", waar men om roept, dat de Tertiarissen de steunpilaren zijn van alle Roomsehe actie, en dat Kath. Soc. Actie en Derde orde naast elkaar staan. De Derde Orde is niet een geestelijke congregatie, maar een sociale vereeniging, op de voortreffelijkste wijze werkende naar den geest van onzen tijd. Vlugschrift no. 34, dat de Aartsbroederschap der H. Familie behandelt, wijst er op, dat het behoud van het Christelijk huisgezin, het te gengaan van gemengde huwelijken, het goed opvoeden der kinderen, het lezen van goede cou ranten en boeken, de grondslag zijn voor goed Roomsch sociaal werk. Welnu, de congregatie der H. Familie Vormt jnené'chén die dat alles tot rgondslag van hun leven maken, die hun levensdoel ervan maken, het Christelijk huis gezin te hervormen naar Christus zelf. Daarom wordt ten slotte met kracht in dit vlugschrift aangedrongen op het oprichten en vermeerde ren van de zuiver godsdienstige vereenigingen als de H. Familie. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart hield heden een openbare vergadering van onderzoek ter behan deling van het aantreffen met defecte machine in de Noordzee op 15 Maart jl. van den stoom trawler „Verano" YM. 48, schipper L. Blok, te Egmond aan Zee. ReederijNaaml. Venn. Vis- scherij-Maatschappij „Pesea", te IJmuiden. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: Failliet verklaard, 27 Maart. L. Wijinan, kof fiehuishouder, Utrecht. 1 April. .W. Gerritsen, bakker en winkelier, Zoelmond. 28 Maart. H. G. Ensink, hotelhouder, Nij megen. 1 April. J. Hoekstra, koopman in boter, Am sterdam, Haarlemmerdijk 33. J. Sprinkhuizen, melkverkooper, 's-Gra- venhage, Naaldwijkschestraat 50. J. van Leeuwen, 's-Gravenhage, Conrad- kade 45. G. Frerichs, kruidenier, Amsterdam, Tol straat 117. Fr. M. Riecker, handelsagent, Hilversum. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen J. Zoethout, schilder, Heeg; O. Verkade en P. G. Kalkman, bouwers, RotterdamH. W. M. M. Brans, post- zegelhandelaar, Rotterdam; P. van Lenthe, sla ger, gewoond hebbende te Zwolle; F. A. J. Jan sen, Amsterdam; O. Segaar,.postbode, Leiden; H. Mulder, timmerman en aannemer, Haarlem; A. van den Hengel, melkventer, Amsterdam. Opgeheven het faillissement L. Asser, ven ter in galanterieën, Amsterdam. Vernietigd het faillissement J. Beyzens, landbouwer, en zijne echtg., W. Kasteleyns, bei den te Hoogeloon. Geëindigd door bet verbindend! wördén der uitdeelingslijst de taillissementen: M. O. van Zoe- len, manufacturier, Ede; A. Gregorowitsch, blik slager, Gouda; J. H. Lambers en E. R. Beulink1, beiden 's-Gravenhage. Vernietigd het faillissement 'J. Huls, landbou wer, Sinderen. LITURGISCH LEVEN.. De Propaganda-Commissie tot bevordering' v.an het liturgisch leven, ia het bisdom 's Bosch, houdt, daar zij1 ons mededeelt haar eerste algemeeme vergadering, op 17 April te 's Hertogenbosch om drie uur mm. in' de congregatie-zaal van St. Pieter, De leiding1 js ito handen v|a,n den Hoogeerw. heer Mgr., Jl Pompen, vicaris-generaal vlatn heit bisdom 's-Bosich. Nk opening! door dezen: zal tfe secretaris, de 3Vleleerw. heer Willem Smulders, kapelaan te Made vierslag! jmtbren,- gen over die, werkzaamhed.en $er propagatoda,- oommissie.; De Weleerw. heter Jos. BVjoiteirö, kapelaan te fUdeto, houdt een voordracht over het „Ker kelijk .Jaar"- Z'.Eerw. zal het onderwerp be handelen: „Wat is het kerkelijk jaar?'' In Zijn wezten' biets binders dan de verwe- zehRjkingi .van Christus' verlossingswerk in 'de ziel der 'geloovigiein'. iHjèt heeft ten doel niet enkel ons dia geschiedenis Van geheel heit. verlossingswerk Voor den geeefb te brengen, maiar ons leven 'in Christus waarlijk op te bduwetol. Christus staat Idus in heit middelpunt van het kerkelijk jaiar. Deze giedaekte btrengt eenheid in deze beschouwing. 'Om de her nieuwing' Ivan ons geestelijk loven in Christus door het kerkelijk jiajar achtereenvolgens ver wezenlijkt te zien', zal spreker in, de drie kringen van het kerkelijk j,aiar Christus in het bijzonder Voorstellen: 1. als Profeet: in den kerstkring met zijn voorbereiding' en na-viering2. bis Hoogeprïestér i Paaschkring met zijn voorbiereidüng eït viering-3. als Koningin den PmksferkringtJ met zijn voorbereiding .en na-viering. Conclusie: het kerkelijk jaar blijft altoos, nieuw, is vruchtbaar voor het godsdienstig' leven, is rijk aan schoonheid. De Weleerw. Zeergel. heer Ant. Hansen^ professor aan het Seminarie ta St. Mjehiele- Gestel houdt daarna een voordracht oveii- „De Muziek in de Liturgie"* Spreker zal uit den tekst Van. het MbtiV P'roprio over de gewijde muziek, van Z. Hu Paus Pius X aantoonen.1. dat de gewijde' muziek een integreerend bestanddeel is detr' plechtige liturgie; 2. dut het algemeen doel* einde der muziek in de liturgie geen andetf mag' en kan zijn dan dat der liturgie zelf; de glorie van God en de Stichting dei* ge* geloovigenen dat haar eigen, doel isderf liturgischen tekst grootere uitdrukking» kracht bij te Zetten3. dat de liturgische mui. ziek de eigenschappen bezitten, moet,.welke aan de liturgie zelf eigen zijn, n.l. heilig heid, schoonheid der vormen en algemeen heid welke eigenschappen in 'de hoogste, mate aangetroffen worden in den Gregoriaan- schen Zang', ook in zeer hooge mate eigeif. zijn aan de klassieke polyphonie, den Zgn. Palestrina-stijl en die ide meer moderne maq ziek ook moet bezitten, wil zij in de litiüM gie kunnen toegelaten worden. Door eenige Seminaristen van het .bisdom j Zullen onder leiding van den ZeerEerw Heer! Hansen liturgische gezangen worden, uitge-' voerd. VAN MA A YEN-E IL AND. Een wetenschappelijke expeditie, die in Jnll vanuit Engeland naar Van Maayen-eiland ver trekt, heeft zich bereid verklaard, als de Ne derlandsche Regeering dit, zou wenschen, koste- loos daarheen te vervoeren en voor oprichting zorg te dragen van een monument van de zeven Hollanders, die in 1634 daar overleden zijn. In verband met dit aanbod zal zich weldra hier te lande een comité vormen tot het inzamelen van bijdragen voor dit doel. LEIDEN, 3 April. Vee. Aangevoerd 921 rnn- deren, 205 kalveren, 475 schapen, 2 stieren, 320 a 325, 665 kalf- en melkkoeien, 179 345, 213 varekoeien, 112 267, 141 vette ossen en koeien 196 a 386 per stuk, 0.72 a 0.86 per K.G., 19 vette kalveren 72 ft 118 per «tuk, 1.05 a 1.25 per K.G., 186 nuchtere kalveren 6 a 12, 213 vette schapen 23 29 per stuk, j 0.54 a 0.67 per K.G., 262 weide schapen 21 28, 349 mag. fokvarkens 16 46 (levend ge- wicht), id. voor Londen 0.41 a 0.44 per K.G., 189 biggen 7 a 14. Kaas. Aangevoerd 24 partijen, Goudsche- 26 a 33 per 50 K.G., Leidsche- 90 109 per 150 K.G. SCHIEDAM, 3 April. Moutwijn 16.25, Je never 20.25, Oommissie 15.75. Stemming prijshoudend. Spoeling 1.80. Graanepiritus 26.2526.50. Melasse 2222.25. Ruwe Spi ritus 12.25. Brunswijksche loten van 1869 a fir. 20. Trekking van 31 Maart. Betaalbaar 30 Juni. Hoofdprijs: serie 6788 no. 16 Mk. 180,000; s. 3856 no. 39 Mk. 13,500; s. 6185 no. 7 Mk. 9000; s. 5848 no. 10 Mk. 8000; e. 639 no. 5, s. 1353 no. 24, s. 3856 no. 17, serie 8856 no. 19, serie 4G47 no. 19, serie 4828 no. 19, s. 5848 no. 6, s. 5868 no. 27, eerie 6185 no. 12, eerie 7602 no. 19 elk Mk. 300; eerie 274 no. 9, serie 483 no. 27, serie 5262 no. 19, eerie 5705 no. 19, eerie 5705 no. 32 serie 5848 no. 17, serie 9395 no. 42 elk Mk. 180, Loten Milaan van 1866. Trekking van 16 Maart jl. Betaalbaar 16 Juni. Seriën. 430 890 905 1018 1933 2061 2208 3154 8180 3349 8536 3699 4150 4183 4305 4456 4626 4637 5007 5441 5524 5622 5709 5736 5859 5875 6069 6235 6266 6419 6495 6S00 6822 6880 6888 6924 6954 6988 7149 7222 7310 7333 7404 7407 7431 f 0,50, f 0,75 f 1,00 f 1,50 en hooger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 7