Voor de Paaschdagen BOEREIIJOKGEUS I FIRMA W. B. GUSKENS. NIEUWS UIT DEN OMTREK. P. W.TWEEHUiJSEN Schoenmagazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770, STADSNIEUWS. E Markt 4. - Telefoon 134Opgericht in de XVIlie Eeuw. Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. llan onze Rechtbank. BENNEBROEK. bevelen wij aan onze heerlijke zuivere I een specialiteitsartikel van ons Huis. Prijs per i/t pot f 1,30per i/2 pot f 0,65. S... msmm AMBACHTSSCHOOL. Gisterenmiddag werd- in de Ambachts school de al gem eene leden verg ader ing gehou den. Uit het jaarverslag nemen wij het volgende over Het aantal leden bedroeg1 op 31 December 1911, 67het aantal donateurs en der ver- eenigingen. die de school steunen, bedroeg 25. In de plaats van den heer J. F. Hulswit, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer P. Kleiweg Hyserinck. daarbij betrokken autoriteiten iet plegen over- de g1, nog niet tot een definitieve vaststelling dier plannen heeft mogen leiden. iWiij vleien ons evenwel, dat in den loop Van 't jaar 1912 de vaste vorm daarvoor zal worden gevon den.'' De vergadering- werd geopend en gepresi deerd door den heer P. Kleiweg' Dyserinck. Deze wijdde een wensch Van beterschap aan den heer Rinkema, die, wegens ziekte, ver hinderd is de vergadering te pnesideerejn. Met genoegen deelt de waarn. voorzitter me de dat de heer Kinkema binnen een dag of tien het Ziekenhuis zal kunnen verlaten. De notulen der Vorige vergadering worden voor gelezen en goedgekeurd. De rekening' en de verantwoording v.an den In den loop van het jaar 1911 nam de heer L. O. Dumont zijn ontslag als be- J I stuurslid. met het oog op de reorganisatie-1 penningmeester over het jaar 1911, sluitende plannen der school, omdat daarover door hemin ontvangsten en uitgaven met een bedrag- als Directeur van Gemeentewerken aan het'van 'f 27055.67, werd goedgekeurd. Alsook Gemeentebestuur van Haarlem zal moeten'werd goedgekeurd de rekening en verant- worden geadviseerd. iwocrding van den Avondvakteekenschool in Aangezien de heer Dumont dit jaar aan de lokalen van de Ambachtsschool te Haar de beurt van aftreding' was, bleef deze va- lem. cature in het Bestuur- tot zoolang onvervuld, j De ontvangsten en uitgaven bedroegen De begrooting voor 1912, geraamd op een f 4722.24, kassaldo was er f 212.90. bedrag van f 28145.werd goedgekeurd i De geheele rekening sloot met een nadee- door den Minister .van Binnenlandsche Za- lig' saldo van f 124.36, veroorzaakt door aan gebrachte uitbreiding der school. Onder dankzegging werd de penningmees ter, op advies der commissie die de rekening had nagezien van zijn beheer gedechargeerd. Tot bestuurslid bij de periodieke verkie ken. De rekening en verantwoording over 1911 werd door de commissie nagezien en aecoorÜ. bevonden. Aan den heer K. Blokhuis, werd op zijn 'verzoek eervol ontslag verleend als leer aar'zing', (vac. de heer Dumont) werd gekozlejn in de natuurkunde, terwijl in zijn plaats de heer J. C. Cadcrius van Veen. werd benoemd de heer J. Ott Ezn. j Het bestuur achtte het wcnscihelijk dat. ie- De lessen in werktuigkunde werden opge- mand in het bestuur zou worden gekozen' dragen aan den 1 eeraar R. Kraakman. die bekend is met het behangers- en stoffeer- Overigens onderging het personeel geen dersvak. dat dit jaar onderwezen is gewor- verandering. Op 31 December 1911 bedroeg het aantal leerlingen 132, verdeeld als volgt.: Timmeren 45; Meubelmaken 15; Smeden 63Schilderen 9, totaal 132. In 1911 verlieten 11 leerlingen de school en wel 5 uit het le en 6 uit het 2e leer jaar, waarvan 4 om verandering v:a;n beroep, den aan de Ambachtsschool Tot, leden van da commissie, belast met het nazien der rekening van het loopend jaiar, werden benoemd de heeren G. P. J. Bec- cari, L. C. Dumont en H. Filckert. Daarna kwamen de leerlingen mot hunne leeraren de vergadering- binnen. Met een hartelijke toespraak overhandigde de lieer P. Kleiweg Dyserinck aan de Ver- 2 in verband met te weinig aanleg, 1 we gens niet bevordering, 2 wegens finapeieeletrekkende leerlingen hunne diploma,'s, omstandigheden, 1 wegens ziekte en 1 we-' gens tegenzin in langer schoolgaan. Wegens wijziging van de voorwaarden der [Rijkssubsidie werden met ingang .van den Cursus 1911, ock leerlingen van onvermo gende ouders kosteloos tot de school toege laten. Aan het einde van den cursus 19111912 Verlieten 37 leerlingen do schoot, die den 3-jarigen cursus geheel hadden doorloopen. Aan allen kon een getuigschrift worden uit gereikt, n.l. 9 timmerlieden, 21 smeden. 4 meubelmakers en 3 schilders. Niet bevorderd werd 1 timmerman Van de 2e klasse terwijl één meubelmaker 2e klasse .voorwaardelijk werd bevorderd- Als nieuwe leerlingen werden aangenomen 22 smeden 22 timmerlieden, 8 meubelmakers en 1 schilder. De aangifte van smeden was ook dit jaar weder zoo groot, dat niet allen konden ge plaatst worden en door vergelijkend examen moest worden aangewezen, welke leerlingen .konden worden toegelaten. Het geheele aantal leerling-en bedraagt thans 143 en wel 66 smeden. 51 timmerlieden, 18 meubelmakers en 8 sehildca-s'. Van deze leerlingen wonen 45 buiten de gemeente Haarlem en wel in de omliggende gemeenten Spaarnwoude 1, Bennebreek 2, IJmuidem 4, Velsen 4, Schoten 11, Bloemendaal 6. Spaarn- dam 4, Heemstede 5, Zandvcort 3, Haarlem- merliede 1, Santpoort 1, Hillegom 2. Haar lemmermeer 1. De cursus, Behangen en Stoffeeren, waar- Van in het vorige verslag melding is ge maakt, kwam, in overleg' met het bestuur van de behangers- en stoffeerders:-patroons,verees Inging, mede onder de leiding der ambachts school. Tot leeraren werden benoemd: J. Clauveaux. behangen; J. Postuma, stof feeren; Bert Nienhuis, teekenen. Aan laatstgenoemde werd mot ingang v;a,n 1 Januari j.i. ontheffing' .verleend voor het geven van oniderwijs gedurende den loopenden cursus. In zijne plaats werd benoemd de heer WL Bogtmanl, leeraar in het decoratief teekenen aa,n de Ambaehlsschool. Voorts zegt het verslag: „Aan het einde Van ons Vorig' jaabverslag; konden wij mede- deelen, dat plannen waren ontworpen vain verbouwing en uitbreiding van onze school en wij waren van meening dit ja,ar daiarover meer volledige mededeelingen te zullen kun nen doen. Tot onzen spijt moeten wij echter VAN DN ZE [RECHTBANK. (Zitting van gisteren). MISHANDELING [Wegens mishandeling van T. D., hoor de J. K., te Beverwijk, f 10 boete voor zich eisehen sub. 10 d. hechtenis. Bekl. ontkende dat de mishandeling zoo ernstig' zou geweest zijn als get. T. Dl het deed voorkomen. Wegens het ingooien van ruiten bij M. D. te Wijk aan Zee en Duin, eischte het O. M- tegen J. A„ groentenkoopman de Wijk aan Zee en Duin, f 10 bogte sub. 10 dl hechtenis. Bekl. wist niet dat hij ze had ingegooid, de menschen. hebben het hem verteld. Daarna werden de rollen omgedraaid en kwam M. D. in het bek 1 a agde n - ban k j ei zitten, terwijl J! A. in de getuigenbanken plaats nam. M. D'. was beklaagd dat hij J. A. twee fiksohe klappen had toebedeeld met een schop. Hiervoor werd tegen M, Dl f 10 boete sub. 10 d. h. geöischt. Uitspraak over 8 dagen. GEMEENTEZAKEN. Een spoorweghaven aan lief Noor der BuitenspaarnO'. Wij hebben onlangs gemeld, dat B. en W. het voorslei zouden doen aan den Raad, om in beginsel te besluiten tot het aanleggen van een spoorweghaven aan het N. B. Spaarne. Dit voorstel is nu ingekomen. Uit het stuk blijkt dat de plannen voor zoo'n spoorweghaven al een jaar of tien oud rijnj Daarna is de haven gegraven aan de Westcrt gracht, welke zeggen B. en W. „niets heeft' voldaan aan de eisehen, die men aan een goed' ingerichte en goed gelegen spoor -en overlaad- haven kan stellen. Alleen de ligging reeds, ach ter vaste bruggen, maakte het moeilijk aan het' doel Ie beantwoorden. Een goede haven voor Hgarlem moet niet alleen voor schuiten en vaar tuigen van kleinere afmeting bereikbaar zijn, maar ook grootere vaartuigen, welke in verband met de afmetingen van de groote sluis te Kpaarn- dam, in Haarlem kunnen komen, moeten voor overlading in de haven eene goede en veilige ligplaats kunnen vinden. „Deze gedachte heeft bij voortduring, ook na 1902, een punt van ernstige overweging uitge maakt. Maar daarnevens deden zich twee andere yermelden, dat het- met de verschillende vragen voor en wel deze: bestaat er voor Iiaar- lem behoefte aan eene open spoorweghaven zaï eene naven, waaraan met de bezwaren zijn I verbonden, weike boven als tegen de haven in [het Zuidwestelijk deel der gemeente zijn ge schetst, goede vruchten voor het gemeentelijk welzijn afwerpen? „(De behoefte aan eene open spoorweghaven heeft zeker nog niet luid gesproken. Maar toch wijst de omstandigheid, dat zich gaandeweg aan het Noorder Bui en Spaarne meerdere industriën vestigen, erop, dat in de toekomst een commer cieel leven zich zal ontwikkelen in het noorde lijk deel der gemeente, waar de ligging aan land en waterwegen zoo bij uitstek gunstig is. Het j komt B. en W. daarom voor, voor het gemeente- j bestuur van Haarlem plicht te zijn om niet te I volstaan met te voorzien in behoeften, die zich bij den dag voordoen, maar daarnevens het oog I gericht te houden op nieuwe eisehen van ie- »eentelijke ontwikkeling. j „Wij staan in deze zienswijze niet alleen, zeg gen B. en W. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij welke men wel het beste inzicht mag verwachten van wat handel en nijverheid eisehen, heeft bij herhaling ons desgevraagd van hare gewaardeerde zienswijze doen blijken, en met hare goede adviezen ons ter zijde slaande, van den aanvang af de wenschelijkheid van eene spoorweghaven ter plaatse als is aangegeven, betoogd. Ook de Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken heeft zich in hoofd zaak met d e-e denkbeelden vereenigd. „Deze overwegingen hebben B'. en W. geleid plannen te doen ontwerpen voor den aanleg van eene haven met spoorwegaansluiting aan het Noorder Buiten Spaarne, ongeveer ter plaatse waar thans het Vuilrak in het Spaarne komt! „Nu spreekt het wel van zelf, dat indien plannen van dien aard tot uitvoering komen, de gemeente zal moeten beschikken over gronden daar ter plaatse en in de buurt. Niet alleen j toch voor de haven zelf en de daaraan te ma- ken kaden is grond noodig, ook zal de gemeente den eigendom moe en verkrijgen van het noodige j hanidelsterrein in de omgeving der haven, j „Reeds zijn aan de gemeente aangeboden gron- den, toebehoorende aan één eigenaar voör f 1 .per M2., terwijl B en W. van eene andere ei- genaresse van grondcomplexen de bereidwillig heid weten om, ter bevordering van deze zaak de haar in eigendom toebehoorende gronden ten behoeve van het werk af te staan mits haar daarvoor in ruil worden gegeven gronden aan gelijkwaardige ligging en tezelfder grootte. Het zal nu noodig zijn de overige gronden in ei gendom te verkrijgen, hetzij door aankoop voor matigen prijs, hetzij door onteigening, indien de gevraagde prijs te hoog wordt geoordeeld. Vóór alles dient, aangezien de werken voor het grootste gedeelte zijn ontworpen op terrei nen buiten de gemeente, eene grenswijziging met Haariemmerliede en Spaarnwoude tot stand te komen, I B. en W. wijzen erop, dat dit alles veel geld zal kosten, maar ze achten de haven de kosten waard, vooral door hare goede ligging. Het valt niet te ontkennen, dat uitvoering van het plan van de gemeente aanzienlijke offers zal vragen. Maar belangrijke voordeel en kunnen daartegenover gesteld worden. Wij laten hier buiten beschouwing de mogelijkheid, dat door eenen krachtigen opbloei van handel en rij ver heid de algemeene welvaart in de gemeente zal toenemen. Dit voordeel is moeilijk op geld te waardeeren. Worden de gronden om de geprojecteerde ha ven heen eigendom der gemeente, dan zal in den verkoopprijs dier gronden voor een groot deel een equivalent worden gevonden voor de kosten der uit te voeren werken. Voorts zullen de op brengst van haven- en kaaigelden, verhuur van opslagplaatsen en loodsen, eene tegemoetkoming geven in de rente en aflossing van ten behoeve der uit te voeren werken geleende kapitalen.' De nabijheid van de gemeentelichtüabrieken, inzonderheid van de Electrische centrale, in ver band met hare gunstige ligging aan goede ver bindingswegen te water en te land, zal een groo- ter afzetgebied voor dat bedrijf bevorderen, zoo dat in meerdere winsten dier bedrijven mede eene vergoeding kan worden gevonden. „Hoedanig alle deze cijfers zullen zijn, is thans uitteraard nog niet te zeggen; later zullen juiste begrootingen kunnen worden opgemaakt. Voor- het oogenblik worden de koslen van den aan koop van gronden, door den Directeur van Open bare Werken, geraamd op rond f 200.000, ter wijl de totale kosten van de uitvoering der wer ken worden begroot op f 500,000. In verband hiermee stellen B;. en .W. den Raad voor te besluiten: I. In beginsel tot hef maken van eene open spoor- en overlaadhaven aan het Noorder Bui ten Spaarne. II. Burgemeester en Wethouders uit te noodi- gen uitgewerkte plannen met begrootingen van kosten in le dienen tol aanleg van zoodanige haven,. III. Burgemeester en Wethouders uit te noo- digen, slappen te doen ten einde de voor die haven en daarmede samenhangende werken be- noodigde terreinen in eigendom voor de ge meente te verkrijgen. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor aan Dr. F. Muller alhier een stuk grond aan de Julianastraat te verkoo- pen .groot 510 M2, voor f 13 per M2. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd alhier aanbesteed door Ged. Staten der Provincie Noord-Holland: het onderhonden en vernieuwen van het verf werk der gebouwen, kunstwerken enz., behoorende tot het Noord-Hollandsch kanaal, gedurende de* jaren 1912, 1913 en 1914, in drie perceelen. Raming voor de 3 jaren: 1ste perceel ƒ4500; 2de perceel ƒ1700 3de perceel ƒ2600. Massa der 3 perceelen 8800. Het laagst werd ingeschreven door: voor perc. 1: G. Stapel en J. Zuicker, Zaan dam, voor 4000; perc. 2: M. Klerk, Schoorldam, 1433; perc. 3: J. Bakker Pzn., Helder, 2150; massa: P. H. v. d. Bos, Heemstede, 7700. Deze inschrijver vroeg echter niet als laag ste inschrijver beschouwd te worden, daar hij zich 1000 vergist had. (Zitting van heden). Poging tot inbraak. Terecht stond iemand, beklaagd van po ging tot inbraak, volgens de dagvaarding, te Zaandam, in den nacht van 5 op 6 Maart. De. verdediger merkte op, dat de inbraak- pleging geschied is te „Purmerend" en in den nacht van 4 op 5 Maart. Dus zal vrijspraak moeten volgen. De bekl. staat niet ongunstig bekend, vol gens de verklaringen van den persoon, die hem zelfs weder in zijn dienst wil nemen, als hij zijn straf ondergaan heeft. Ook de politie legde een dusdanige verkla ring af. De eiseh luidde: 3 maanden gev.straf, met aftrek der preventieve hechtenis. Diefstal. J. H. v. L., bleekersknecht, te Haarlem, stond terecht ter zake dat hij op 20 Februari hij mevr. J. een gouden ring had gestolen uit de keuken, toen hij daar kwam om wasch- goed te halen. Ik had de zaak niet aangegeven, zeide get. J., om niet voor behoeven te komen. Pres.: En nu bent u hier toch! Get.: Ja, het is toch uitgekomen. De ring had de bekl. gegeven aan mej. D. v. C. die hem op haar beurt had beleend voor 2.—. Bekl. bekende den diefstal te hebben ge pleegd. De eisch luidde 10 dagen gev.straf. Het O. M. verklaarde dat de-bekl. een suffen indruk maakte. UITSPRAKEN, Heden werideii de volgende uitspraken ge daan Öffl. J. P., arbeider te H,aaadem, diefstal 8 maainden gev.straf; S. S., smid en Hl L. los-werkmatn, 'beiden te Zaandam, diefstal iéder 6 maanden gev.straf met aiftrek der preventieve hechtenis; Hl G. V- d. G., kan toorbediende te Amsterdam, poging tot op lichting, een .nader onderzoek gelast; Th. Kl, los werkman te Haarlem, diefstal 14 d. gev. strafN. IWi, arbeider- te Beverwijk opz. vernieling' f 15 boete of 15 dagen hechtenis; J. G., voerman te Beverwijk, wederspannig- heid f 5 boete of 5 dagen hechtenisG. P., arbeider te Oostzaan. een heieed. ambtenaar f 5 boete of 5 dagen hechtenis; Kl K. vis- scher te Marken, mish. f 5 boete of 5 dagen hechtenis; Hl N. iWl, los werkman te Haar lemmermeer, diefstal vrijgesproken; P. G. E. S., beeldhouwer te Beverwijk, wederspan- Digheidi. 3 dagen geV. straf; Jl S. visehven ter en M T. schilder beiden te Velsen, mis handeling' ieder f 5, L.ete of 5 dagen hechte nis; T. V., iWl Hl, en G. G„ losse werklie den, de le te Wlormer, de 2e en 3e te [Wiotr- merveer, diefstal, ieder 6 weken g'ev. straf. DE SC'H GTEXSC1IFORENSEN', In de gisterenavond gehoiudein' Vergade ring' van het domité, hetwelk op verschillen de werkplaatsen, door aangeslagenen in de Forenjsenbelasting gekozen is, i© het bestuur thans samengesteld als volgt: E. 'Jl Af spoel, Voorzitter, O, Kruijff, 2e Voorzitter, J. Hl Niemöller, secretaris, J. Hijkog, 2e secretaris, Cl Jj. vl ld'. Platten', penningmees ter, C. Hl iWl du Bois, 2e penningmeester en de heeren J. Niemöller, D. Knies, P Veen en D'. v. d, ffijal, commissarissen. Het plan van het comité is om aan dein gemeenteraad van Haarlem een adres te zeai-) den. Ook is het yorrnemens, om aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken, en den' heer Pastoor®, lid van de Tweede Kamer,' voor het district Beverwijk, waaronder dé1 gemeente Schoten behoort, een schrijven ta zénden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN, In de week van 27 Maart tot 2 April kwamen alhier 2 gevallen voor van Diphthe, ritis, voor zoover bekend bij Men Oentra- len Gezondheidsraad. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 4 ApriL D. A. Baaij 1 en R. CL Verdel. J C. iWl F. v. td/ Veer en Al Bedelaar. M. Hl de [Wolf en A. H. v. Leeuwen. F. M. Schelling® en H. R A. v. Leeuwen'. Getrouwd: H. Poen en M. O. v. Em merik. Geboren: 1 April. Z. van E. v. d. Laan —van [Wees. 2 April. d. van B. Joustra Bos. 3 Apr. z. v. H, G. Koster-Wjaleveld. d. v'an ff. A. LigthartDirken. Overleden: 3 April. J. O. Jung Klaus —Stevenhagen, 82 j. Tuchthuisstraat. 4 April. M. G. S. Brouwer, 83 j. Hagestraat J. Snijdersv. d. Ruit, 28 j. Lange Raam straat. HAARLEMMERLIEDE C.A. Polderbestuur. Bij de Woensdag alhier ge houden verkiezing zijn gekozen tot bestuurs lid-poldermeester van de Zuiderpolder onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude de heer S. van Loon, van den Rottepolder de heer D. Vrie- sekoop, beiden aldaar. HALFWEG. V. P. N. Het Bestuur der plaatselijke afd. der, V. P. N. is na de reorganisatie aLs volgt sa-'' mengesteld, de heerenJlir. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, voorzitter; G. Bergman, secreta ris-penningmeester, M. Sterk, 2e voorzitter, J. A. Huisman, 2e secretaris. G. F. M. van Rossum en J. II. Cornelissen, commissarissen. Tevens is besloten lot de oprichting van een bibliotheek, en werd tot bibliothecaris aangewezen de heer J. A. Huisman. Dit jaar zal alhier, vermoedelijk op 15 Juni eene nationale tentoonstelling worden gehouden van pluimvee en konijnen. Sluiting cursus. Woensdagavond had de slui ting van den Tuinbouw-wintercursus plaats, welke geleid werd door den heer J. Beumer, van Sassenheam. Uit de antwoorden op de gestelde vragen bleek, dat allen zich dezen cursus ten nutte heb ben gemaakt. Na het examen door den leeraar afgenomen, kreeg de heer- K. Volkersz, Rijketuinbouw- leeraar te Ldsse, het woord en sprak zijn tevre denheid uit over dezen cursus. Spr. gaf in over weging om naast den bestaanden cursus voor volwassenen, ook 'n volledige voor de jongeren tot stand te brengen, wat zeker kans van slagen zou hebben, waarmede de heer Beumer het vol komen eens was. Nadat beide heeren wederzijds hun dank had den uitgesproken, sprak ook de voorzatter van de Oommissie van Toezicht, de heer M. de Vries, een woord van dank tot allen die op eendgerlei wijze 'hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen cursus. HILLEGOM. Spaarbank. Aan het postkantoor alhier is In de Rijkspostspaarbank gedurende de maand! Maart ingelegd f 5877,53 en terugbetaald f 6132,69 Het laatst uitgegeven boekje is no. 3062. De bloemenvelden. Dank zij 't koude weer, houden <le bloemenvelden zich uitstekendi Woensdag waren nog zeer velen hier. Het laat zich aanzien, dat met Paschen weinig ol geen hyacinthen zullen zijn afgesneden. Duizenden kunnen dus nog van de pracht genieten. Ook de tulpen staan mooi. We gaven reedis enkele mooie plekjes aan. Door den R.K. Armentuin met zijn paadje en landelijk kwak eitje en niet; vrijen toegang beziet men zeker van weerszij den alle kleuren en velden. Ook de Stationsweg is mee, langs Weerestein en langs de Veenen- burgerlaan, waar men de velden uit de hoogte (meer dan 10 M.) ziet. Men zal zich het uit stapje niet beklagen. I ■i—ffi iwiiiiimr WlRltn.GHJlSTILLfctRO.UlftURGi erwt. - W- ''f'riC A -V-aXi': wijrjn.ci Disnai ird u ni jrli SGUKhJONo Wü.lfn.GlDISnH-EERö.UKEURFrt i'L'i./O f 0,50, f 0,75 f 1,00 f 1,50 en hooger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6