BUITENLAND. BINNENLAND. J, BURGER Jk Co., Bakenessergracht 8 en 7, Elerjiselen a contant en op afbetaling, Staten-GeneraaL NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT 5™!™» Eon Kroniekje. Een Fransch blad geeft el klein kroniekje van al wat er gedurende de «chdagen zich zooal beeft afgespeeld. .We ÏSLei en hier zonder meer de tee kenende opsom- inii der feiten over. £-Cn onverlaat schiet op zijn Ouden vader. Raymond „La Science" gearresteerd. Met hem Pierre Jourdan en zijn „tante'1 Louise aangehouden. Om zijn huiseigenaar te „plagen" Bedrijft een inurder zelfmoord. Een jaioersche vrouw begiet haar man met ♦itriooi. Een apache uit Versailles houdt te Rouaan een „schietspel' 'mót een revolver. j Twee ter dood veroordeelden begenadigd. Dooi- schrik bevangen schiet een politie agent pp een beschonkene. De moordenaars van Glial us te Boulogne ont scheept. Bij Döle een rentenier vermoord gevonden. Gevecht met revolvers tusschen reizigers en agenten aan het station van de West Ceintuur baan. Poging tol misdaad op den spoorweg. Een handelaar uit Tours pleegt zelfmoord in iet bosch van Sénart. (Het slachtoffer van het drama te Vanves be- wijkt aan de bekomen verwondingen. Een soldaat te Belleville worden twee mes steken toegebracht Gevecht lusschen stakende en werkende chauf feurs te Parijs» Wij staan er in tusschen niet voor in dat het lijstje volledig is. Bij vergissing vermoord. Er is weeral ecne misdaad te voegen bij de angstwekkende reeks, die Frankrijk tegenwoordig eene treurige ver maardheid geven. Ongetwijfeld is diefstal de drijf veer geweest tot deze misdaad, maar de moor denaar men is ervan overtuigd heeft geen voordeel getrokken uit zijne misdaad. Hij heeft zich namelijk in den persoon bedrogen, in plaats van eene oude dame te dooden, die den naam heeft een zeker fortuin te bezitten, heeft hij l|cne harer buurvrouwen gedood, die niets bezit en niettegenstaande hare 75 jaar nog verplicht was alle dagen uil te gaan werken! De schoondochter van Mad. Legendré, die haar eiken morgen kwam bezoeken, was locn zij een der vorige dagen 's morgens kwam zeer ver wonderd de blinden van de woning open te vinden en te zien dat eene ruit was uitgesned den bij middel van een diamant Zij riep de buren en drong met hen het huis binnen. In de slaapkamer vond men Mad. Legendre vóór haar bed liggen. Zij gaf geen teeken van leven meer. Naast het lichaam lag eene servet liio ongetwijfeld gediend heeft om het slacht offer te verworgen. i De maire werd verwittigd, die vergezeld van Dr. Giffard, spoedig ter plaatje was. De dokter kon enkel de dood vaststellen. Als spoor van den misdadiger heelt tnen en kel een werktuig gevonden, waarop de letters G. M. Men denkt ten minste dat hij dit heeft achter gelalen. Maar hij kan het hier of daar ontvreemd hebben en dan mist men elk spoor. De poütïe is evenwel ijverig aan 't werk gegaan om er den eigenaar van op te sporen. De magistraten zijn evenwel overtuigd, dat cle moordenaar zich in den persoon vergist heeft, zoo als hoog er gezegd. Een mooie feestrede. Koning Jacob II, uiit het huis Stuart, de broer en opvolger van Karei II van Engeland bezocht eens op een reis de stad .Soulhwold in het graafschap Suffolk, en de gemeenteraad besloot deze zeldzame gebeurtenis met een plechtige ontvangst en een feestrede Ie vieren. De burgemeester zou natuurlijk zelf de toespraak houden; deze werdl echter gemaakt door don secretaris, die tegelijk die rol van souf fleur vervulde daar de burgemeester geen groot licht en angstig van gemoed was en de rede niet vau builen kon leeren. Toen het plechtige oogenblik kwam, was de burgemees,er geheel in de war. „Uwe. Majesteit'!" was alles wat hij kon zeggen. De secretaris wilde hem moed inspreken en fluisterde: „Het hoofd omhoog als een man!" waarop de spre ker werktuigelijk herhaalde: „Uwe Majesteit, 't hoofd omhoog als een man! „Is u bezeten?" fluisterde de .secretaris verschrikt. „ïs u beze ten?" declameerde de burgemeester zonder te weten wat hij eigenlijk zeide. „Ik zeg u, gij zult ons te gronde richten" beet de wanhopige secre taris hem toe. En met bevende stem klonk de echo van den burgemeester: „Ik zeg 11, gij zult ons te gronde richten." Na deze laatste woorden was het geduldi van den Koning uilgeput Sprake oos, woedend, draai de hij den burgemeester en den gemeenteraad den rug toe, stapte in zijn rijtuig en reed in galop weg. Uit China. Peking zal de zetel der re geering blijven. Joean heeft de volksverte genwoordiging naar Peking opgeroepen, zoo meldt het Agentschap van het Verre Oosten. De volksvertegenwoordiging is natuurlijk nog slechts een voorloopig lichaam, nog geenszins door de eigenlijke bevolking direct gekozen, en welks samenstelling is geregeld in een voorloopige grondwet. Het zal onge veer zijn samengesteld als het oude voor-par lement, d. w. z. het zal gekozen worden door de landdagen der provinciën, die zelf weer ioor de bevolking zijn gekozen. Iedere pro vincie mag vijf leden benoemen, zoodat, daar >r behalve de oude 18 provinciën nu nog bij gekomen zijn: drie provinciën in Mandsjoe- rije, twee in Mongolië en Tibet, het parle ment uit 120 leden zal bestaan, waarbij dan oog één vertegenwoordiger van het Ui-ge bied komt: dus alles te zanten 121 leden. In hoever nu dit parlement werkelijk j al is het dan indirect -*■ door het volk ge- kezen is, of in hoever de regeering doormid del harer ambtenaren invloed kan oefenen op de verkiezingen der provinciale landda gen, is moeilijk te zeggen. Bovendien is dat ongetwijfeld zeer verschillend jn het zuiden door middel van deze niet door het volk ge kozen ambtenaren kan de regeering natuur lijk invloed oefenen. Een diner van een milliardair. Het meest sensationeele en origineele diner van het sei zoen zegt de correspondent van de .Daily Mail" is wel dat, wat enkele dagen geleden door een milliardair te New-York aan zestien gasten, die tot zes verschillende nationalitei ten behoorden, werd aangeboden. Het diner werd opgediend in een der groote hotels van New-York. Het midden van de tafel werd ingenomen oor een berg in miniatuur, die vier zijden had, welke ieder een jaargetijde moest voorstellen. Daar men slechts eene zijde te gelijk kon zien, nam de eerste groep van vier gasten plaats voor het gedeelte van den berg dat den herfst moest verheelden, en tuinen, boomen, met goudgeel-gebladerte, een brug over een stroom waardoor echt water vloeide, en aan welks stroom men beweegbare minia- tuur-visschen zag. De vier eerste dischgenoo- ten gebruikten daar de soep en de oesters en namen toen plaats voor de tweede zijde van den berg, welke den winter voorstelde: boerderijen uit wier schoorsteenen de rook opsteeg, schaatsenrijders op bevroren rivie ren enz., terwijl een tweede groep door de eerste verlaten plaatsen bezette. De zestien gasten zaten dus achtereenvolgens in groepen van vier voor de vier verschillende gedeelte van den berg aan. De koffie werd voor het zomergedeelte gebruikt. Beweegbare minia tuur-jongens doken en zwommen in de ri vier, terwijl jonge meisjes in hangmatten onder met vruchten beladen boomen lagen. Na het diner traden eenige opera-artisten voor de genoodigden op. Hoe duur deze maal tijd den miliardair is komen te staan, kan men zich eenigszins voorstellen, wanneer men bedenkt, dat alleen het electrische licht hem 2500 kostte. De drukkerij der Unie. De regeerings- drukkerij van de Vereenigde Staten heeft thans het drukken onderhanden van een werk dat het grootste is, dat tot dusver door een pers der Uniedrukkerij (de grootste druk kerij ter wereld!) is afgeleverd. De drukkerij is nl. bezig aan het rapport van de Bonds- commissie voor de bestudeering van bet land- verhuizersvraagstuk. Dat wordt een biblio theek op zich zelf, bestaande üit 56 groot formaat deelen, van 600 1200 bladzijden, elk. Tezamen zullen zij meer dan 40,000 bladzijden tellen. Of er veel menschen zijn, die een derge lijke overdaad van materie zullen lezen? Andere reusachtige uitgaven, waarmee de Uniedrukkerij zich thans bezighoudt, zijn: het rapport van de regeeringscom missie voor de enquête nopens het muntwezen (19 deelen van 600 a 1200 bladzijden elk); het rapport van de commissie van arbitrage over het vissche- rijgeschil, in zake de Noord-Atlantische kust wateren (12 deelen) en het rapport van de oommissie van enquête naar de staaltrust (14 deelen). En van zulke uitgaven loopen er nog enkele. De Uniedrukkerij is tevens bezig met bet voor de verspreiding gereed maken van de best verkochte regeeringsuitgaaf. Dat is het jaarboek van liet departement van landbouw een boek van circa 800 bladzijden waar van gemiddeld' 650,000 exemplaren geplaatst worden. Brand in het Noorder station te Brussel. Donderdag is een brandje uitgebroken in een toren van het gebouw aan de rue du Progrès. De vlammen sloegen uit de bovenste toren gaten en lekten langs telefoon- en telegraaf- dradenstellen. Van alle kanten snelde de brandweer toe en in een oogenblik tijd» stonden de gasten op het nabijzijnde platte dak en wierpen water op het vuur, zoodat men binnen twintig minuten den brand meester was. De place Rogier was zwart van de menschen, die waren samengestroomd op het zien der geweldige rookwolken, welke boven het station opstegen. De dienst in het gebouw zelf ondervond geenerlei vertraging; slechts werd de hoofdingang gesloten, zoo dat de reizigers het station langs de zijdeu ren moesten in- en uitgaan. Vliegen over den Atlantischen Oceaan. M. Carry N. Atwoèd heet de waaghals, die het nog eens gaat probeeren den Oceaan over te vliegen met een reusachtigen aero- plaan, die, al valt hij in het water, toch drij vende kan blijven. Hij denkt, als 'tweer het eenigszins toelaat, in Mei te vertrekken. Hij hoopt in, dertig uren van New-Found- land naar Ierland te kunnen vliegen, een af stand van 1800 mijlen. Hij zal een voorraad benzine meenemen voor 900 mijlen en rekent erop, nieuwen voorraad te kunnen opdoen door middel van een schip, dat hem verge zellen soil De kolenstaking in Engeland. Uit alle districten komen thans berichten meldende dat geleidelijk de mijnwerkei*a den arbeid hervaten. De belangrijke verbetering in den toestand blijkt ook hieruit, dat meer en meer de treinen, die tijdelijk waren opgege ven, weder worden ingelegd. Ook de kwestie der bovengrondsche arbeiders schijnt niet meer de moeilijkheden te bieden, die eerst dreigden. In Zuid-Wales hebben de meeste dezer arbeiders besloten, weer aan den ar beid te gaan, op voorwaarde dat de Mijn- werkersbond zal trachten hun eisehen om trent arbeidsduur en minimumloon door te voeren. HET VREDESPALEIS. De Haagsche redacteur van de Tijd schrijft: Europa's fortuin. Naar de „Tagl. Rund schau" meldt, bedraagt het Europeesch fortuin, zoo aan roerende als onroerende,goederen, vol gens de jongste statistische opgaven 1175 mil liard mark, waarvan 260 milliard mk. aan kapi taal in circulatie.'Engeland heeft een nationaal vermogen van 270 milliard mark, Frankrijk 247 milliard, Duitsebland 201 milliard, Rusland 160 milliard, Oostenrijk 100 milliard, Italië 80 mil liard, België 25 milliard en Nederland 22 mil liard. Door toevallige omstandigheden was ik in de gelegenheid, om nog eens een kijkje te nemen binnen de geheimzinnige schuttingen, welke den bouw van het Vredespaleis omsluiten. En nog wel onder geleide van den genialen Hol landsehen bouwmeester, den heer V. d. Steur, zelf. De buitenbouw is nu nagenoeg geheel gereed. Mocht, tot nog toe gemeend zijn, dat de voor gevel een eenigszins gedrukt voorkomen heeft, dit aanzijn zal geheel veranderd worden, als het voorterrein is afgegraven en de monumentale hoofdtrap zal zijn aangelegd. Deze laatste is er nog niet. Men moet zich dus eenigszins behelpen, om den hoofdingang te bereiken, maar dan vindt men zijn moeite ook onmiddellijk ruimschoots beloond, door het heer lijk gezicht, dat de monumentale vestibule op levert. Op do marmeren vloerbedekking en eenig beeldhouwwerk na is de vestibule geheel gereed. Heerlijk zwaar en toch slank rijzen de pilaren omhoog van het wondervolle Italiaan- sche geel en witte marmer en schragen een gewelf, dat, zonder andere versiering dan de natuurlijke kleur van grijze Fransche steen, een schitterenden toon heeft. Vlak voor u verheft zich nu het trappenhuis. De „escalier d'honneur", welke de gemeente 's-Gravenhage zich voorstelt cadeau te geven, met aan beide zijden vrijstaande leuningen en zware bronzen balustres, js natuurlijk nog niet aangebracht. Toch kan men zich nu reeds voor stellen, hoe het worden zal. Die de beroemde trap van de Groote Opera van Parijs kent, heeft er een denkbeeld van- Het trappenhuis, eenmaal geheel gereed zijnde, zal oen verbluffenden in druk maken. De gebrandschilderde ramen, ge schenk van Nederland, zijn er nog niet, de gaten zijn nog afgedekt en ook Amerika's geschenk, het marmeren reuzenbeeld, laat nog op zich wachten. De architect deelde ons mede, dat vol gens de laatste berichten men in Amerika nog niet aan het beeld begonnen is. Links en rechts voor de hoofdtrap is de toegang naar respectie velijk de kleine en de groote rechtzaal. Aan bei den wordt do laatste hand gelegd. Het plafond van de kleine zaal is wonderbaar schoon, de groote zaal laat haar majestueusiteit nu reeds vermoeden. Daar lconien de vier gebrandschil derde ramen van Engeland. Het meest af zijn de kleinere en grootere zalen en kamers van de eerste verdieping, daar zijn de gangen ge heel gereed en voor een groot deel reeds gepoly chromeerd. Op deze verdieping bevindt zich ook de Bolzaal. Zij heet zoo naar de vier reuzenschil- derijen van Ferdinand Bol, nu nog te Middel burg aanwezig, die het Rijk in bruikleen af- staat. Deze zaal is van het schoonste eikenhout Bodewijk Xllï-styl. In het voorbijgaan merk ik op, dat al het bee'dhouwwerk, zoowel in steen als in bout, gemaakt is door Hollandsche werk lieden. Door de eeuwen heen zal hier de roem van de Hollaudsche ambachten vermeld blijven. De Japansehe zaal en die geschonken door de Ned.-Ind. Regeer! ng, zijn ook beide nagenoeg gereed. De laatste is geheel in teakhout uitge voerd. Zoo zaal na zaai doorwandelende vergeten van dit kunstgewrocht, de Vredesidee to perso- nifieeren. De naam is dan ook eigenlijk ver keerd gekozen. Het gebouw is geheel op de prak tijk gericht en heeft geen ander karakter, dan het moest hebben, nl. dat an Internationaal Rechtsgebouw. Zoo ergens dan komt de gedach te aan eeuwige vrede onwillekeurig by den be zoeker op in de binnenplaats. Als straks de mo numentale fontein van Kopenhaagsch aarde werk geschenk van Denemarken zyn stille wateren in de bekkens eal uitstorten, dan ademt hier alles vrede en rust. Men waant zich op de binnenplaats van een reusachtig klooster. Is dat vooruitspringend gedeelte niet de altaar kant van de kloosterkapel, waar de vrome mon niken in stillen nacht hun gebeden zingend op zeggen? De kleine en de groote torens beheer- schen deze wonderlijke ruimte, aan alle zyden omgeven door het echt Hollandedia metselwerk, dat zijn voornaamheid hier op 't best ten toon spreidt. Nu gingen wij weer naar buiten. Aan den tuinaanleg wordt hard gewerkt en ook do vijver achter het gebouw nadert zijn voltooiing. Heeft men uit de ramen van het gebouw overal sohooue uitzichten op de mooie omgeving, hier bij den vijver, te middend er rozentuinen en geheel in de luwte van het aloude Zorgvliet- park, zal het een heerlijk zitje wezen. De archi tect verzekerde ons nog, dat men er gerust op kan wezen, dat alles in 1918 voleldig gereed zal zijn. WERKLOOSHEID. Het werkloozencijfer in de diamantindustrie geeft een voortdurende stijging aan. Was dit cijfer voor twee weken 1965, het weekblad van den A. N. D. B., meldt, dat het aantal werk- loozen in de week van 81 Maart tot 6 April 2540 bedroeg. In dit tijdsverloop werd een be drag van 1252.65 aan werklooze diamantbe werkers uitgekeerd. Een miskend gieln'e. Een eigenaardig voor val moet zich deer dagen te Parijs voorgedaan hebben. Op zekeren dag vervoegde zich bij den componist-dirigent Gabriel Pierné een oud, ha veloos uitziend man, een toonbeeld van ellende, die Pierné kwam vragen of hij hem ook werk kon bezorgen als muzikant-copiïst. AlS proeve van zijn schrijfkunst had hij een ovkestpartiituur meegebracht. Pierné keek de reeds oude, ver geelde bladen in, en werd plotseling opmerk zaam -- het hem geheel onbekende werk trok zijn bijzondere aandacht Op zijn vraag naai den auteur, bekende de man, dlat dit zijn eigen werk was. Hij had het reeds dertig jaar geleden gecomponeerd, maar tevergeefs naar een uitge ver gezocht. Pierné vroeg hem nu liet manu script eenige dagen te mogen houden; bij na der inzien bleek het werk „tableaux sympho- niques" iets buitengewoon bijzonders, hetgeen enkele deskundigen, wie Pierné het mede ter in zage gaf, volkomen toestemden. De arme mis kende componist, Faneili geheeten, had nog meer geschrevengeen uitgever wilde eraan, en zoo was de ongelukkige genoodzaakt, door muziek eopiëeren en des nachts in tingeltangels te spe len, te voorzien iu hel onderhoud van zijn vrij talrijk gezin: dertig» jaren duurde dit leven vol kommer en ellende. Pierné jh eeft zich bij woorden van waardee ring niet bepaald, maar het werk ook doen uit- j voeren. Natuurlijk was tout Paris aanwezig, hoofdzakelijk om het romantische van liet geval. En door een gewe'dige ovatie heeft men den aanwezigen componist de miskenning der ellende trachten te vergoeden; men rustte niet, voor hij in zijn afgedragen rok op hel podium was verschenen en eenige onbeholpen buigingen had gemaakt. De kritiek vindt het werk niet buitengewoon, maar voor den tijd waarin het is geschreven (1883) toch zeer talentvol. In elk geval toch te goed voor tingel-tango-pianist en muziek- copiïsf, en heeft Pierné een verricht. Moordend t Bij zekere gelegenheid kreeg de Ilaliaansche componist Rossini I;e oek van we de reusachtige bibliotheekzalen niet krijgt ner-rd to''waardige daad men éérst een indruk van den omvang van dit reusachtig bouwwerk, veel kolossaler dan zich tot nog toe liet vermoeden aan degenen, die zoo af en toe eens een blik dooi' de openslaande deur I ®n het noorden. De zuidelijke provinciën toch i ce" "cfi val' Meijerbeèr, die hem ecu werk van v,.irl oI/iinfï wierpen. Vraagt; tnen mij echter. I hebben terstond na bet uitbreken van den i oiigen coiuposi;ie wih.e voor.,.pc e:-, oen ticur- „j- rich hier nu door don gepersonifieerde!! t opstand de keizerlijke onder-koningen naarmaisch gewijd aan de nagedachtenis van tij" Vm!e voelt onuweven, dan antwoord ik ont-1 huis gejaagd en hun eigeu generaals daar-i «Nu, waf denkt n van dien marsch?" f Brandstichting. De brand te Sliedrecht, die Donderdag zes woningen in de ascli heeft gelegd, is, zooals later bleek, gesticht door den schil dersknecht G. S., den bewoner van het huis, waar de brand het eerst uitbrak. Zijn vrouw hield eeu slecht beklant winkeltje. Beiden hebben den vloer met gloed (brand- poeder) bestrooid en aangestoken. Daar de gloed niet spoedig het huis in brand stak, begaven zij zich gekleed te bed, en geraakten in slaap. Eenigen tijd later werden zij door het huilen van hnn kind gewekt. De boel stond in lichte laaie. Het echtpaar wekte den buurman W. van der Linden, winkelier en aardappelkoopman. De zolder van het aangrenzend huis stond reeds in brand, zoodat de broer van Van der L., die daar sliep, niet dan met moeite kon worden gered. De heide andere huren, het echtpaar Diepenhorst, moesten de deur open- trappen om het oude echtpaar, dat achter sliep, te redden. Reeds dadelijk was er vermoeden vanbran- stichting. De verdenking viel op S., daar deze sedert eenige weken zijn inboedel op geheimzinnige wijze naar Rotterdam had verzonden. Een bange nacht. Het tjalkschip „Vor- trouwen", schipper J. van der Zande van Harderwijk, werd Donderdag, nadat het van het anker was losgeslagen, door den storm op het Enkhuizer zand geworpen» De schip per weigerde hulp, maar liét zijn vrouw en kinderen in een visscliersvaartuig naar den wal brengen. Een bange nacht werd door schipper en knecht doorgebracht. De zeeën rolden van het dek; het roer sloeg weg cn het schip stootte lek. Nadat gisterenmorgen door visscherlui, die met hun booten den ge- heelen nacht in de nabijheid waren gebleven, de tjalk was vlot gemaakt, werd zij door een sleepboot te Enkhuizen binnengebracht. Het schip en de lading rogge zyn verzekerd. „Ouders"? De Zandstraat te Rotterdam stond Donderdagavond op stelten, toen het gerucht zich verspreidde, dat in de woning van vrouw M. M., in die straat, twee kinde ren waren gevonden, beiden verkeerende in een niet te beschrijven toestand van vervui ling en ellende. Vooral de vrouwen liepen te hoop, onder het uiten van bedreigingen te gen de moeder, die nergens te vinden was. Men riep de politie te hulp, een geneesheer werd er hijgehaald en beide kinderen werden naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Het zijn een jongentje van 9 maanden en een meisje van ïVt jaar. De moeder werd door de politie opgespoord. Zij vermaakte zich in Casino; de vader zit in de gevangenis opgesloten. Brand te Krommenie. Om één uur is te Krommenie gisteren de meubelfabriek van de firma Huiber Reyne en Zonen afgebrand, staande tegenover de Doopsgezinde kerk. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Een „vader". Een boerenknecht vond hij de nieuwe begraafplaats aan den Eikbosscher- weg te Hilversum een lijkkistje staan. Hij waarschuwde de politie; bij opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, ge wikkeld in een lykwaadje en een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vader, wonende in de Reestraat aldaar, na behoorlijk alle formaliteiten te hebben vervuld, op weg was geweest het kindje te begraven. Hij had daartoe ƒ1.50 medegenomen, noodig voor begrafenisréch- ten. Onderweg had hij echter een vriend ont moet en vond hij het toen blijkbaar heter dien daalder aan drank te besteden, 't Kistje hadden ze daarom maar op straat gedepo- ▼oor in de plaats gezet, zoodat daar de land-1 vroeg Meijerbeer's. neef min of meer zelfbewust. kennend. Toen ik 'iel waagde den heer van der GE WISS ELDE STUKKEN. Het nieuwe pantsersehip. Wel hoogs (belangrijk is de'Memorie van Ant- j wel jjltijd in onze eisehen zullen dienen te beper- woord des Ministers vau Marino over het uien-ken, tenzij men tot aanschaffing van schepen Wij geven er dan ook ©en kort overzicht van. De Minister begint met de meening tegen, te 3preken, dat men bij het toestaan van de aan gevraagde gelden zich binden zou tot het aan bouwen van een eskader van 4 pantserschepen van 7600 ton waterverplaatsing. Formeel on juist is dit, omdat door den Minister geen goed- keuring wordt gevraagd op een voorstel tot het' toestaan vian gelden tot uitvoering van een! plan van aanbouw, loopende over vele jaren, «A de facte onjuist, omdat, afgezien nog van dei omstandigheid, dat met het in aanbouw bren gen van het aangevraagde schip de eenheid van het materiëel niet wordt verbroken en dit schip dus ook voor de verdediging van het Rijk in Europa volkomen bruikbaar zou zijn, het ook deel zou kunnen uitmaken van het Nederlandsch eskader in Oost-Indië, wanneer dit in hoofdzaak uit torpedoschepen zou zijn samengesteld. Het' zou toch in dergelijke formatie, als verplaats bare versterkte basis en als moederschip van dia torpedoschepen optredende, den vijand dwingen in den strijd tegen die torpedoschepen ook ander dan niet-gepantserd materiëel te gebruiken. Hoezeer het gevoelen van den Minister onver anderd gebleven is, hoezeer hij ook het gedaru» voorstel ongerept wenscht te handhaven en aan de grondslagen waarop het is opgebouwd nog onveranderlijk vasthoudt, toch acht hij het bij eene zoo klaarblijkelijk onjuiste meening als waarvan, het Voorloopig Verslag blijk gaf nuttig er hier met nadruk op te wijzen, dat het voorgestelde pantserschip in niets praejudicieert op eene andere samenstelling onzer Indische seheeiramacht dan hij zich tot heden steeds voor oogen heeft gesteld, wanneer men daartoe na nadere overweging alsnog mocht besluiten. Breedvoerig bestrijdt de Minister dan op reeds herhaaldelijk door hem aangevoerde gron den de voorstanders van een torpedovloot, betoo- gend, dat zij ten onrechte hun standpunt basee ren op een veroveringsoorlog. De Minister acht het niet verantwoord, thans over te gaan tot den bouw van een schip van een speciaal type voor onze kustdefensie, ter vervanging van de „Korteaaer". Hij wensoht voor die vervanging de schepen van het type- „Koningin Regentes" aan te wijzen, zoodra voor Oost-Indië krachtiger pantserschepen zullen zyn aangebouwd. De Minister blijft volhouden, dat de door hem gewenschte schepen den vijand zullen noodza ken, zijn hoofdmacht te gebruiken. Wel zouden grootere schepen beter aan het doel beantwoorden, doch hier, nl. by het vast stellen van de grootte der pantserschepen komt de financiëele vraag den doorslag geven, niet bij de keuze tusschen pantservloot en torpedovloot, hoewel zeer zeker een torpedovloot, bij gelijke aanschaffingskosten, duurder is te onderhou den dan een pantservloot. Het thans gevraagde schip is juist nog groot genoeg om ook den 8terlcsten tegenstander nog schade te kunne» toebrengen. Geheel onjuist is het, dat aan officieren van de marine verboden zou zijn, critiek op 's Minis ters voorstellen te leveren. Dat niemand der officieren instemming be tuigde met de plannen, wekte geen verwonde ring: men heeft de gewoonte, de verdediging van de Regeeringsvoorstellen aan de Regeerinf over te laten. Gouverneur-generaal van Indië en comman dant der Zeemacht zijn beiden voor een vloot, waarvan de kern bestaat uit krachtige artille- rieschepen. Hun. advies over het voorgestelde type schip is niet gevraagd: het schip moet uit de staatskas worden gebouwd, zoodat men al leen hier te lande kan oordeelen, hoever de fi nanciëele draagkracht veroorlooft te gaan. Voor het beschikbare bedrag geeft dit ontwerp z. L alles, wat naar mogelijkheid daarmee te berei ken is. Op bezuiniging blijft het oog van den Minis ter steeds gerichte doch de eventueel mogelijks bezuiniging is veel geringer dan de kosten voor grootere schepen meer zouden bedragen. Een wijziging van zijn voorstellen zóó, dat ka nonnen van 28 cM. en 50 kaliber lengte bij een snelheid van 20 mijl zouden worden aange schaft, is van hem niet te verwiackten. Ook aan een vierde lanceerinriehting kan niet worden gedacht. De breedte van sluizen enz. te Rotterdam en te Vlissingen beperkt de breedte onzer schepen tot dusverre tot 19.3 meter. Het aangevraagde type schip zal meer dan het dubbel artilleristisch vermogen hebben als het zwaarst bewapende tot dusverre gebouwde Ned. sohip. De Minister verklaart niet te begrijpen, waar om men nu dit type, dat met het- oog op onze financiëele draagkracht bereikbaar is, afwijst. Tegen een groote mogendheid kan men in open zee toch geen slag leveren, onze vloot moet krachtig de neutraliteit bewaren, opdat wij bul ten een oorlog blijven. Ook schepen van 15,000 ton zouden niet opge wassen zijn tegen superdreadnouglits en der gelijke. Het aangevraagde sohip zal in elk geval nog in staat zijn, het sterkste schip buiten gevecht te stellen. Begrijpelijk is de wensch naar groote schepen^ maar hoeveel moeten die dan grooter zijn? De drang naar grootere schepen is trouwens eerst in de laatste jaren opgekomen. Met het oog op den door velen geuiten wensoH naar grootere schepen dan het voorgestelde, gaat de Minister nog eens na, wat de gevolgen van eene vermeerdering der water verplaatsing zouden zijn cn merkt al dadely'k op, dat wij, wat te stellen eisehen aan snelheid, besoher- ming eh artilleristisch vermogen betreft, ons dagen inderdaad het volk zullen vertegen- „Wat zal ik (Bmordigen, maar iu het noorden ziju na de doodbedaard; „het was misschien be er gew Afstand der Mandsjoes door Joeau Sji Kai.a's u waart gestorven, «n uw boni een trein Uituas iiravlncinto aiadlumdei's hfip.op.jod cn marsch had seeo.mponoe'<1. u zeggen?" antwoordde Rossini Sto«r «cln.cl.ter deze opmerking te maken, «nt-we pantterschip ,t.es( woo rilde liy mg, dat hem die opmerking jrenoe-Men weet wat daarover te doen is I boven de 20,000 ton waterverplaatsing zou wen en hoe scken over te gaan, schepen van eene grootte, •i oen deed. omdat hij er nog eens aanleiding door men liet erop toelegt den Minister deswegen te waaraan met het oog op onze financiëele en kreeg te weerspreken, dal liet do bedoeling i» doen vallen. personecle draagkracht, naar 's Ministers mee-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5