f>. W.TWEEHUfJSEN Schoenmagaz|jnperste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770. STADSNIEUWS. Kerknieuws. VR00L1JK allerlei; Sport en Wedstrijden, GEMEENTERAADSVERGADERING. (Zitting van gisteren). Bij het voorstel tot verhooging van de b e z o 1- d i g i n g van den adjunct-directeur bij het p e n- oaar Slachthuis verklaart de heer BRE- GONJE zich, wegens te weinig argumenten voor verhooging, tegen dit voorstel. Ook do heer MODOO meent dat er geen reden is, om deze salarisverhooging toe te staan. Er wordt ook door B. en W. niets aangevoerd voor lit voorstel. De wethouder KRUSEMAN verdedigt de voordracht. Hij zegt allereerst dat de familie betrekking tusschen den directeur en den ad junct-directeur niet van invloed is op deze voordracht. Op andere plaatsen echter heb ben dergelijke ambtenaren velerlei bijbaan tjes, hier wenschen B. en W. dat te voor- kernen, daarom dit voorstel, dat ook een er kenning is van de goede diensten die de be trokken ambtenaar presteert. De heer VAN DE KAMP wijst erop dat nevenbetrekkingen toch nooit mogen worden waargenomen zonder goedkeuring van B. en W.' De heer THIEL vindt het systeem om bij een definitieve benoeming dadelijk het eerst beloofde tractement te verhoogen, allesbehal ve goed. De heer KRUSEMAN verdedigt nog eens het voorstel, dat bij stemming wordt aan genomen met 19 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren de Braai, Slingenberg, Modoo, Visser, Schram, van de Kamp, Thiel, Bregonje, Lasschuit en Elffers. Verbreeding bestrating Meesterlottelaan. Wordt aangenomen zonder hoofd, stemming. De spoorwegverbinding met de gemeentelichtfabrieken. De heer LEVERT heeft vroeger al eens ge waarschuwd tegen de geldverspillende wijze waarop in deze en dergelijke gevallen wordt opgetreden. En deze voordracht is daarvan een duidelijk bewijs. En zulk een klein lijntje, waarop geen locomotieven zullen loo- pen, waarvoor maar 2de klasse materiaal ge bruikt kan worden, dat nog geen kilometer groot is, zal de gemeente kosten een bagatel van 60,000 gulden! Daartoe komt men, door dat geheele lijntje te gaan verhoogen, ten ongerievo van allen, die hier zullen moeten passeeren. Maar toch is en blijft het bedrag ezorbitant hoog, zóó hoog, dat spr. zich niet gerechtigd acht, vóór te stemmen. De heer HULSWIT zegt dat voor zware kolenwagens ook een zware aanleg noodza kelijk is: de heer Dumont zal, zegt spr., daar enboven toch wel zijn begrooting juist ma ken, hij is altijd zoo accuraat! Voorts zegt spr. dat een verbindingsbaan voor htt geval van vorst eenvoudig onmisbaar is. Zelfs kan vervoer per spoor op den aankoopsprijs van kolen invloed hebben. De heer THIJSSEN vraagt of het vervoer van kolenwagens met een paard, zooals men hier wil doen, wel de goede weg is. Is dat niet „het paard achter den wagen spannen ?pr. raadt zulk een aanleg op een koopje sterk af. De heer HULSWIT zegt dat met de mo gelijkheid rekening is gehouden, om later op lit verbindingslijntje electrische tractie te :ebruiken. De heer LEVERT houdt zijn bezwaren vol. Jij vraagt wat er is aan de gemeente geko men voor de 20,000, die nü al is betaald aan Ie H. S. M.T Er is eenvoudig niets gedaan! Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. met 22 stemmen vóór en 7 tegen aan genomen. (De heer WILKENS heeft de vergadering verlaten). Tractement adj.-directeur van Openbare Werken. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming en discussie aangenomen. Boomen aan de Zijlvest. De heer THIJSSEN vraagt of het niet mo gelijk is om boomen, die bij grondverhoo- ging nu moeten vallen, te behouden door een soort koker, afgedekt door een rooster, er omheen te zetten. Spr. meent dat de mee- uiug van deze architect der plantsoenen, dat hier wat „minderwaardig goed" staat, niet allesbehalve overdreven is. De VOORZITTER zegt dat deze boomen- vellerij nu eens noodig is. Eerst was de tram ontworpen zóó, dat de mooie boom aan den noek van de Raaks moest vallen. B. en W. hebben echter juist om dien boom te behou- len, de ontworpen tramlijn verlegd, en daar voor moeten nu deze drie boomen vallen!..- Niemand vraagt verder het woord. De voordracht wordt aangenomen. Zoo ook, zonder stemming, de voorstellen tot verkoop van grond aan de Jnlianastraat en tot afbraak van een perceel aan de Jan Nieuwenhuyzenstraat. Verplaatsing der veemarkt naar het terrein van het Slachthuis. De heer MODOO verklaart zich tegen al de dure uitgaven voor deze nieuwe markt, die een groot bedrag vorderen zal, maar die zeker niet rendeeren zal. De heer KRUSEMAN verdedigt de voor dracht sterk. De heer TIMMER wijst op de mooie vee markten in andere plaatsen, zelfs veel klei nere dan Haarlem, en kan zich wel vereeni gen met het voorstel van B. en W. De heer SPOOR maakt de opmerking dat de gemeente bij wijlen onnoodig duur is. Zoo b.v. ziet hij de noodzakelijkheid niet in van de markthallen, die op de marktplaats moe ten worden aangebracht. Laten wij het doen zooals in Hoofddorp: de markt zoo eenvou dig mogelijk inrichten. Nog eenige andere leden verzetten zich te gen de groote uitgaven. De heer MODOO achtte de behoefte aan meer marktterrein niet noodig. Wanneer men de veemarkt aan de Groenmarkt bezoekt, dan is er zelfs plaats te veel voor die markt. Andere leden acht ten het wel gewenscht, dat de veemarkt uit de stad verdwijnt, doch, gezien den toestand waarin de Haarlemsche veemarkt verkeert, achten zij de uitgaven zeker te hoog. De heer VAN ROSSÜM 6telt voor te lezen inplaats van 2500 M2, 1000 M2. Het voorstel wordt ondersteund. De heer van Rossum is vast overtuigd dat 1000 M2. genoeg is; mocht het later noodig blijken, dan kan later altijd het terrein vergroot worden. Nu weten wij nog niet of de markt op zal nemen. De lieen TIMMER noemt een markt van 1000 M2. een miniatuur veemarkt. De VOORZITTER meent dat niet kan ge zegd, dat hier te Haarlem een veemarkt be staat. Een nieuwe markt is wel noodig. Ook de Kamer van Koophandel acht ze noodig. Het grootste bezwaar is echter de financi- eele kwestie. De voorzitter, in overleg met den wethouder van financiën stelt nu voor de zaak aan te houden, om de geldkwestie nog eens onder de oogen te zien, alsook de groot te van de markt enz. De heer SPOOR zou in elk geval het prin cipe willen zien uitgemaakt of er een markt gewenscht wordt, en daarbij een besluit nemen om B. en W. uit te noodigen nadere voorstellen te doen. De VOORZITTER achtte dit niet wensche- lijk. Besloten werd de zaak aan te houden. Benoemingen, De heer K. F. v. Maas werd herbenoemd tot Gemeente-heelkundige tevens verloskundige, met ingang van 1 April j.l. Tot lid van het bestuur van het gemeente fonds ter bevordering van de verzekering van de geldelijke gevolgen van werkeloosheid wordt herbenoemd de heer L. Modoo, aftre dend lid. Tot onderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar- en hooger on dei-wijs werd benoemd de heer J. H. Raa- dersma te Schiedam. Na de rondvraag, waarvan geen der leden gebruik maakte, werd de vergadering ge sloten. ONBESTELBARE STUKKEN, gedurende de eerste helft der maand April 1912. Brieven (Binnenland). Mej. Huizinga, Wed. de/Waard, Mej. N. Blom, v. Amstel, allen Am sterdam; S. Duiker, Watergraafsmeer; Mej. M. Emmeriks, Assen; Mej. D. de Nijs, Dordrecht; H. Filvis, Mej. H. G. M. Certon, "Mej. M. Emme riks, B. J. Muller, Mevr. Julius, K. Veldman, Mevr. Petzold, Arends, allen Haarlem; G. J. Heenk, Aerdenhout; Gez. Bakker Jr., Haarlem; Donker, Rotterdam; fa. de Bruin, Rotterdam; Ruthé, Santpoort; Mej. S. D. Verloop, S'cheve- ningen; Kroonen, Steenbergen; G. H. Vogel, IJ- muiden; S. Dijk, Zutphen; Mme. L. Struijt-Ba- rosti? Briefkaarten (Binnenland). A'. Hooreman, A. V. Walen, J. Kleerekoper, tam. H. Prins, A. Dirken, v. d Broeken, Mej. Wed. de Waard, A. Trakker, Mej: J. Zwaanhats, G. Brons, fam. v. Gestel, Mej. S. Stranders, P. C. Visser, Mej. J. Hoorman v. Bceemen, Mej. L. Maas, Mej. Wed. J. v. d .Horst, J. v. <L Werff, allen Amster dam; J. Mul, Watergraafsmeer; P. de Looij Nuij- ten, Mej. M. Schama, W. v. Dijk, allen Haarlem; Mej. G. Kuiper, Schoten; W. Sehouten, Kalf, beide te Haarlem; S. de Vries, Zandvoort. Brieven (Buitenland). G. Siebeling, Rothen- berg. 1 Briefkaarten (Buitenland). Mej. E. En- serius, Berlin; P. v. Grint? Genua; Mej. E. Holzcnhauer, Hagen; M. Ruijsenaars, Konigsber- gen; Mej. H Ohlsson, Malmo; L.. Keiler, Kloes- ti; Mej. Milatz, Recklinghausen; Mej. Domorphas, Koningsteele. HET PROGRAM VAN RECTOR THOMPSON'S TIJDSCHRIFT „ROME". Wij hebben deze week gesproiken over het verschijnen van Rector Thompson's tijdschrift „Rome", dat reeds in het eerste nummer een rijken schat van der bestudeering waardige ar tikelen bevat. Hier volgt een uiteenzetting van het „pro gram" dat de redacteur van het tijdschrift zijn lezers mededeelt: Met een variant op, de bekende spreuk: Ho mo sum, nihil humani a me alienuïn puto, wil len wij, die immers als mensch tot de natuur lijke orde behooren, Roomsch zijn en wel zóó, dat niets wat Roomsch is, aan ons vreemd is, omdat onze menschheid, als doelende in de glo rie van Christus' verheerlijkte Menschheid, tot een sfeer van een hooger en bovennatuurlijk' leven is opgeheven, welk leven in ons geboren en geplant werd, toen de heilige Katholieke Kerk ons boven de doopvont aannam tot hare kin deren. Daarom is onze strijd ééne, die onmiddellijk het Katholicisme raakt en in dit alleen zijn ultima ratio, zijn laaKsten en besten bestaans grond heeft. Het anti-Iiberalisme, het anti-modernisme wat wij belijden, is dus niet een neutraal of een negatief, maar een religieus begrip. De strijd daarvoor zal gevoerd worden met een beroep op het Katholicisme en op dezelfde gronden, waarmee de Kerk zich verweert tegen hare vijanden. Deswege zal ook die strijd zijn integraal. Om het integrale en ongerepte Katholicisme zal het gaan, het Katholicisme zonder bijmeng- selen of onware versiering, maar ook zonder eenige verkorting of verminking. Hier dus zal de strijd wezen tegen alle salion- Katholicisme, neo-Katholicisme, hyper-KathOlicis- me, tegen alle compromis en taklieik die op een vernedering der Kerk en een verzwakking des geloofs uitloopt, vooral tegen dien geest van tolerantie en voorzichtigheid, die tegenover de brutale aanslagen van ongeloof en vrijdenkerij, welke zelf met alle tolerantie spotten, den ka tholiek zijn geloof doet verbergen, als ware het een schande lot de Roomsche Kerk te behooren. Tegen die verschijnselen gaat de worsteling. Tegen alle culluur, waarin het heidensche ele ment het Christelijke onderdrukt. Tegen alle neutrale wetenschap en neutrale kunst, die de menschen verblindt met een schijn sel of een tint van Christendom. Tegen al het sociale, dat Marx met den Chris tus wil verzoenen. Tegen ajle politiek, die op titel van verdraag zaamheid en veranderde toestanden de Christe lijke gedachte en het Christelijk recht in slaver nij wil buigen voor den Souvereinen Staat Tegen alle intercontessionalisme, en dat niet enkel hel economische maar tegen alle mixtuur van belijdenissen, tegen alle gemengde huwelij ken op politiek, sociaal, wijsgcerig, theologisch en historisch terrein, eene vermenging die altoos met schade voor het geloof moet eindigen. Zeker, wij zijn niet zoo dwaas om het bereik bare prijs te geven voor het onbereikbare, maar het noodlot is juist, dat mep maar al te dik- wijxls al wat bereikbaar is aanziet als acceptébel en da.t men meer dan oirbaar is zijn gedachten en zijn zinnen wil plooien naar dat bereikbare, ook waar zij, die verder zien, waarschuwen le gen dat bereikbare, als hebbend® wel een schoo-t nen schijn, maar toch in zich dragende eenj idéé, die ons van het ware pad afdolen doet of de scherpe lijnen verdoezelt. Tegen al die symptomen van vervlakking gaat onze strijd, en we mogen niet moed® worden dien te blijven voeren, zoolang er nog zijn klie ons hooren willen. Aan dit laatste twijfelen wij echter niet, want het is juist die vervlakking, die de geesten ener veert en verdooft, terwijl het juist de strijd is die de goede katholieken ojswékt en staalt, d® slapende en sluimerende wakker roept, bescha ming brengt over de al té voorzichtigen en 'den tegenstander zoowel aLs den verklaarden vijand ontmaskert In het generaal, om het n.l. kort (e zeggen, zal onze strijd dus gaan tegen den drievoudigen geesel der moderne tijden, het liberalisme, het liberaal-Katholicisme en het modernisme. Het eerste stelt zich op, tegen de Kerk" als buitenstaander. De twee andere woelen en wroeten in het ingewand der Kerk zelve, en staan dus ook pp tegen de Kerk. MISSIONARISSEN NAAR CHINA. In de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk te 's Gravenhage, werd dezer dagen een plech tige Hoogmis gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de paters Melchior Schilte en Chry- sologus Kaspes, die als missionarissen naar Chi na vertrokken. Nadat den Eerw. Broeders missionarissen het missiekruis was uitgereikt, werd hun door alle priesters uitgeleide gedaan tot aan de hoofddeur van het kerkgebouw. SPARTA TE TUNIS, Na de schitterende prestaties ider gym- nastiekvereeniging .Sparta uit Beirgen-op- Zoom to Tunis, is zij, zooals? reeds aange kondigd werd, officieel ten stadhuize to Rer- gen-op-Zoom ontvangen. He burgemeester heette uit naam van het gemeentebestuur de yereeniging welkom in het vaderland, wenschte baar geluk met het behaalde sueoes en meende dat het .optre den van Spar ia in de laatste jaren, deze of- ficiëele inhuldiging .ten volle yerdien'de.; De heer Schuur bier. do onvermoeide di recteur der yereeniging, dankte het gemeente bestuur, in 't bijzonder voor de offiaiëele ontvangst. Niet zoozeer voor hem persoonlijk en zijn yereeniging deed deze officieel® ontvangst hem genoegen, maar vooral voor de erken ning der gymnastiek in haar groote waarde voor de kracht en gezondheid van het volk. He groote waardeering, die de buitenland- sche gymnastiekbonden ondervinden van de zijde hunner regeeringen, is hier nog verre te zoeken, hoewel er langzaam aan verbete ring komt. Dat het gemeentebestuur yan Bergen-op- Zoom nu zoo vooruitstrevend is geweest, de groote waarde der gymnastiekvereenigingen officieel te erkennen, da,t wekt bij spreker dankbaarheid en voor hem als Bergens,ar ook genoegen, daar het dagelijksch bestuur dezer gemeente, waar de gymnastiek zoozeer bloeit, het voorbeeld gegeven heeft aan an dere gemeenten. Dit geeft, hoop op nog be tere toekomst. Daarna, werd de wijn geschonken, en na. voorlezing Van een telegram van H. M. de Koningin, waarin deze de vereeniging ge luk wenscht met het behaalde succes, werd een driewerf hoezee op onze geëerbiedigde vorstin uitgebracht. Daarna brachten de turners aam het ge meentebestuur den bondsklap/ MILITAIRE SLACHTOFFERS. Die luitenant Boncour, die dezer dagen met zijn vliegtuig gevallen is, is de 20ste Fran sdie officier, die het slachtoffer geworden is van de vliegerij. Hier volgt de doodenlijst Van de Frahsehe militaire vliegers: 22 September 1909. Kapitein Ferber. 23 October 1910. Kapitein Madiot. 30 December 1910. Luitenant de Ca,u- mont-La Force. 14 April 1911.; Luitenant Byassen,. 18 April 1911. Kapitein Taxron. 6 Juni 1911. Luitenant Ba.gue, 18 Juni 1911. Luitenant Prinoeteau, 29 Juni 1911. Luitenant Troehon. 2 September 1911. Luitenant de Grailly, 2 September 1911. Kapitein Qamine. 12 September 1911. Luitenant Chotaid. 7 December 1911. Luitenant Loder. 13 December 1911. Luitenant Lantheiap- me. 21 Januari 1912. Luitenant Boorner. 3 Februari 1912. Kapitein Le Maguct, 23 Februari 1912. Luitenant Duoour- l neau. 13 Maart 1912. Luitenant Sevelle, 30 Maart ,1912. Kapitein Jost. 13 April 1912. Luitenant Bonööur. VLIEGONGELUKKEN. Gistermorgen vroeg .botsten bovten het vliegveld in Johannisthal twee vliegmachi nes, die ter hoogte van 6 M. waren. Beide toestellen vielen op den grond. Terwijl de eene piloot, Stieploschek, niet gewond werd, kregen de piloot van het andere apparaat, luitenant Zwickau, en zijn zuster, die als passagier meeging, ernistiiga wonden. Reuter seint uit Parijs: Die Belgische vliegenier Verrept deed een doodelijken val in: het aerodrome te Chateaufort bij Buc. EEN VLUCHT ZONDERi MOTOR. De Parijsche correspondent van het Hbld. schrijft De prijs van do firma Peugeot, waarover ik eenigen tijd geleden schreef, krijgt lief hebbers. Dezer dagen heeft, een uitvinder over een afstand van drie kilometer gevlo gen op een toestel Van zijn vinding zonder motor, dat door de enkele lichaamskracht van den be-vlieger wordt Voortbewogen. Zijn eenmaal de bijzonderheden' voor don prijs vastgesteld, dan lijdt hot geen twijfel of deze man zal do 10,000 francs erVam spoedig veroverd hebben. D© uitvinder heet Alexander Flament, en' is een eenvoudig werkman in een aëropland< fabriek te Levallois bij Parijs, waar hij chas sis van vliegmachines in elkaar zet. In de laatste vlieg-meeting te Reims trad hij voor het eerst ook als vliegman op, en men gaf hem bij die gelegenheid om zijn sterke ge' lijkenis met een der .Wright's, den bijnaaid „Wilbur". Sinds meer dan een jaar werkt hij aan de samenstelling, van aëraplaantju* met handbeweging. Na verschillende mis» lukte proefnemingen heeft hij eindelijk een, toestel gebotiwd, dat aan het doel beant woordt. Het is een zeer licht monoplan, ruim zeven meter breed en bijna vijf meter lang, met een schroef van twee meter; de hoede machine, weegt nog geen dertig kilo. Ver leden Ziondag steeg hij met dit toestel te Mas> sy-Palaiseau op, een 15 kilometer ten Zui den van .Parijs, en deed een vlucht van on geveer drie kilometer, wa.ara.an een eind kwam door een plotselingen val die het toe stel vernielde. Ziellier wat de heer Flament omtrent zijui uitvinding vertelde „Na, verschillende voortbewegings-systes- men bestudeerd te hebben, b'en ik besloten, tot een inrichting, die ik met mijn handen in beweging breng, en waardoor ik de schroef twaalfhonderd toeren in de minuut kan la ten doen, wat een trekkracht van 107 kiïa vertegenwoordigt. Alle hefhoomen, voor hoogteroer, diepteroer en „ganehissement'\ worden met de voeten bediend. „Reeds in November ben ik erin geslaagd' een kleine vlucht van 13 meter te doen. Zondagavond ben ik in reohte lijn minsten» drieduizend meter ver gevlogen. De val dien ik deed, weid veroorzaakt doordat een draad tusschen de machine kwam en Afknapte, Maar ik weet nu wat ik aan mijn toestel hety en zoodra bet hersteld is, zal ik in het publiek en Set al de waarborgen die men ebclien zal, mijn proef van Massy-Palaiseau herhalen. Maar men begrijp® wel, reeds nu, dat het Vliegen en niet zweven b wat ik doe. Zweven, dat hebben reeds vele an deren vóór mij gedaan, met name de gebroe ders Wright, en wel veel langer dan ik tot dusver in de lucht heb kunnen blijven." Dit is nu nog slechts een zeer bescheiden begin, maar een begin is het. Wie weet hoa gauw het ,vliogen zonder motor zich ont wikkelen zal en welk een belangrijke plaat» het misschien al binnenkort in ons leven zal gaan innemen. Zoowel uit een financieel ab uit een sportief oogpunt zou het bestaan van een lucht-fiots naast de lueht-automoK biel zeker een uiterst wenschelijka omstan digheid zijn. COMPLIMENTEUS! Bezoeker: „De kleine lijkt precies op zijïïj mama 1." Vader: „En van mij heeft hij; rijn veiH nuft geërfd." Schoonzuster„Hé, dat is interessant, dat^ weten wij tenminste wa,aj het nwp geblovetj bi"- PRAÖTIJKj. Tandarts„Nu, Mina, heden" heb' ik (leaf slachter zijn laatsten tand getrokken, Nv kunt ge bij een ander NOODZAAK. „Waarom neemt u nooit uw hoed mwceé af bij het groeten „Ja, ziet u, op mijn hoofd is een rectLa- me getatoueerd. maar de kerel heeft 2e mjf nog niet betaald!'4 Waterstanden. Woensdag 17 April. (8 u. v.m.) Dus ga je morgen naar het huis Berthier! Daar kunt u op rekenen. En als degene, naar vrien ik vraag, afwezig is, en als men mij zegt. zooals zeker gebeuren zal, dat baron Michel Berthier er niet is, wat moet ik dan doen! Michel aarzelde. Een naam brandde op zijn lippen. Hij wilde Bastien wel gelasten naar Edith te vragen, en baar alles te vertellen, maar twee redenen weerhielden hem. Voor eerst zou het kunnen dat, gevoelig alè zij was voor indrukken, de slag zijn moeder doodde. Eu verder zou Louis, bij het schandaal en het gerucht, dat de barones zon maken, dezen keer het onherroepelijk besluit kunnen nemen om Michel voorgoed te doen verdwijnen. Dat al les was te gewichtig om het over te laten aan een zoo naieven, een zoo weinig ervaren man als Bastien. Michel alleen kon en moest deze gebeurtenissen leiden. Hij dacht na en zeide na verloop van een paar minuten: Indien niemand, na aangedrogen te heb ben om te weten waar baron Berthier is, 't u beslist zeggen wil, moet ge vragen naar zijn I procuratiehouder, die Martin Fontenoy heet; I onthoud dien naam goed, Bastien.... j Wees maar niet bang, mijnheer; ik zal niets vergeten van het geen ge mij zegt. Martin Fontenoy was het eerlijkste schepsel dat bestaat en mijn vriend; men beeft hem onmogelijk gedurende zijn afwe zigheid kunnen missen en h(j is nog zeker altijd daar. 't Is een man van buitengewone eerlijkheid en goedheid. Hij zal u met zijn ge wone vriendelijkheid ontvangen, maar omdat ik niet wil dat nw vragen de oplettendheid van sommige personen trekken, moet ge hem voordat ge iets zegt, laten zweren, het vol strekt geheim te houden. Je begrijpt me, niet waar? Ja; en als hij dat gezworen heeft, wat moet ik hem dan vragen! Altijd hetzelfdewaar baron Michel Berthier is en wat de oorzaak is van zijn lange afwezigheid!Laat vooral, waarde Bastien, niemand te weten komen, wie ge zijt noch waar ge vandaan komt, niet waar! O! weest u maar gerust, ik ben van na tuur voorzichtig en morgen zal ik het nog meer dan gewoonlijk zijn. Juist, woes vooral voorzichtig, want de kleinst mogelijke onvoorzichtige: d zou tot resultaat hebben, dat we onmiddellijk voor al tijd zouden gescheiden worden 1 Maar zullen de vragen, welke ik aan mijnheer Martin de Fontenoy stellen zal, hem of anderen niet verbazen! Neen, omdat baron Michel Berthier, zeide de jonge man met een droeven glim lach, veel goed deed. Het aantal lieden, wier woning hij betaalde, de zieken die hij hielp, de arme huishoudens, waarmede hij zich be moeide, was zeer talrijk. Als je dat niet af schrikt, wend dan voor, waarde Bastien, dat je eon van die armen bent. Dan zal iedereen het natuurlijk vinden, dat je, daar je den ba ron in zoo lang niet gezien hebt, komtgyra- gen, wat er met hem gebeurd is. - Begrepen. Morgenavond, wanneer ik van Parijs terugkom, zult u don uitslag van mijn omringen weten. Maar laten we nu naar bin nen gaan, want ik moet aan den directeur mijn vrijen dag vragen» Vóór zijn diner is hij altijd veel genaakbaarder dan daarna. Wacht nog even, Bastien, zeide Michel.! t Ik zal je nog een onmiskenbaar bewijs voor mijn persoonlijkheid geven. Wat er ook in het i huis Berthier gebeurde, je moet toch naar Nadar gaan, den grooten photograaf, die vlak bij den boulevard Malesherbes woont en dien iedereen je kan aanwijzen, zoowel in den omtrek van het station Saint-Lazare als in dien van Saint-Augustin. Daar moet je een photographie vragen van baron Michel Berthier. Je moet zeggen dat de baron goed voor je geweest is, en dat je zijn trekken be waren wil als een aandenken voor je kinde- ren. Nadar bezit een krnstenaarshart en is i buitengewoon edelmoedig en goed, hij zal je J die photographie zeker geven, zonder er geld voor te vragen. En die photographie is de uwe, nietwaar mijnheer Michel! Dat zult ge wel zien, mijn waarde Ba stien, dat zult ge wel zien, zei de jonge man met een flauwen, pijnlijken glimlach. O, wat ben ik gelukkig! riep Bastien uit. 'tls een gelukkige gedachte die n daar ge had heeft, mijnheer! Wat is er nu een pak van mijn hart!... Sedert de directeur ge- sprekken met u voerde, vooral sedert hij de inspecteurs belet heeft u te zien, voelde ik mij zoo ongelukkig... mijn God!... wat was ik ongelukkig!En toch ging het boven mijn kracht, aan zulk een schurkerij kon ik niet gelooven... Ik zeide tot mij-zei ven: zulk een misdaad is niet mogelijk! En nu i» het uit!Ik ben overtuigd dat ik te Parijs alle bewijzen vinden zal, welke gij mij hebt opge geven... Mijn besluit is genomen. Bid God dat ons niets overkomt in de eerstvolgende acht-en-veertig uren, en overmorgen-avond, zweer ik u, zal ik u de deuren van uw gevan genis openen. IX. DE EENE SCHURK BEDROGEN DOOR DEN ANDEREN. De eerste dagen, die gevolgd waren op het eerste gesprek van Miehei met dokter Lafont, na het voorstel dat de baron hem gedaan had, was de geneesheer ter prooi geweest aan den versohenxendsten angst. Zou de jonge baron inderdaad den schurkenstreek, de misdaad, waarvan hij-zelf het slachtoffer was geweest, kunnen vergeten en hem bereidwillig zoo maar twee millioen willen geven!En wan neer Michel stond tegenover de voldongen monsterachtige feiten: zijn overlijden, dat naar behooren in de registers van den bur gerlijken stand was geboekt, en Louis, die de volstrekte meester geworden was van zijn naam en fortuin, met Sylvie en zijn kinder- ren, geïnstalleerd in zijn hnislzou hij, Mi chel. dan nog wel de zielskracht hebben om zijn belofte te houden! Zou hij hem, den schurk van een dokter, niet evenals zijn ge- meenen bloedverwant aanklagen! Zou hij hem niet aanklagen, evenzeer om een wet tige wraak te nemen als om ertoe te geraken een bewijs te meer in handen to hebben van, den aanslag waarvau hij het slachtoffer waal Eerst nadat Louis zijn intrek zou hebben genomen in bet buis van het Park Monceau kon Lafont zich tot zijn medeplichtige be geven. Inderdaad liet Edith, in haar krankzinni gen toestand, verpleegd door Geneviève en steeds in Provence, den ellendeling allen tijd, om zich meester te maken van den zoo vurig begeerden buit. Een testament van Michel, 'een kunststuk van schoonschrift, dat Louis uienigen nacht werk gekost had, werd door hem vertoond. In dat testament, zoogenaamd door de hand van Michel geschreven, maar in zoo kunstig nagemaakt schrift, dat ieder deskundige zich erdoor zou hebben laten beetnemen, liet d» jonge baron zijn geheele fortuin na aan Loui» Berthier, en hij smeekte zijn moeder, zijn laat. sten wil niet te betwisten, het huis in het park Monceau, de Bank en het geheele for« tuin prijs te geven, opdat de naam Berthier, door Frans Berthier gemaakt, zijn vollen glans zou bewaren. Hij verzocht haar voort^ zich gedurende haar geheele leven tevreden te stellen met het domein van Saintes en een lijfrente van 50,000 frank, die op het hoofd van Geneviève kon worden overgebracht. Dat heeft geen wettelijke kracht, zegl het testament ten slotte, maar ik weet das mijn brave, innig vereerde moeder de ge< dachte, dig mij aldus doet handelen, zal oer< biedigen. 1 n ordt vervmga. J Plaatsen hoogte N.A.P in 21 uur hoog| ager Amsterdam. Keulen 88.34 o,it Kanaalwater To bit 11.15 0,05 1 u.0,47 MA/ Njjmegen 8.83 0,01 12 e,54 8t. Andr.Waal 4.8^ 0,0 2 s0,57 Arnhem 8.72 0,04 Stadswater Vreeswijk. Lek 1.54 0,- 8 u.0.41 MAT Westervoort 9.30 0,08 12 0,5* Deventer 8.81 0,04 2' 0.67 Kampen 0.07 0,05 Amstelwater. Maastr. brug. 42.18 0,0,i 8u 0,4/ MA? hoofdsl. 42.1* 0,01 12 0,54 Venloo 10.61 0,08 2' 0,57 Grave 6,94 0,t4 Zuiderzee w, St. Andr.Maas 8.20 0,11 8 u.0.34 MA'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6