BUITENLAND. BÏ^ËNDAN D. NIEUWS Uiï DEN UTHEL De ondergang der „Titanic." OVERZICHT. De kapitein van dezen kruiser is nu te ruggekeerd, onverrichterzake, en heeft aan den Amerikaaaschen minister Van marine gerapporteerd. Chandler verklaarde niet in staat te zijn inlichtingen van do C a p p a t h i a te bekomen. lie ontzettend!© waarheid® zelfs veelal in bnp nachthokken terug. Lang zamerhand werden ook de.andere dieren stil ler. De apeu hurkten tegen elkaar, met hun jongen tusschen zich in; de s'téltloopers en pinguïns keerden van hun plassen naar hun broedende wijfjes terug en maakten zich ge reed voor den nieuwen en onverwachten „nacht". De leeuwen, als gewoonlijk om elf uur in de buitenhokken gelaten, gingen bijna onmiddellijk liggen en verroerden zicli niet meer voor half één. „Op het oogenblik waar op het verschijnsel zijn maximum bereikt had, terwijl de geheele natuur iu een treurig schemerlicht gedompeld scheen en de tempe ratuur merkbaar gedaald was, verstoorde geen kreet, geen vógelgeluidje de stilte die heerschtc in den tuin» gewoonlijk vol leven en beweging. Dé pauwen slechts schenen ou- gevoelig voor het verschijnsel; ze gingen voort, coquet ais ze in dit seizoen zijn. te pronken voor de verliefde pauwinnen, terwijl niet ver van lien dé condor, (te oudste bewo ner van den Plantentuin, sliep op zijn stok die hij sedert aclit-en-veertig jaar niet ver laten hééft." Zijn er weer nieuwe incidenten en verwik kelingen te wachten in den TURKSCH-ITA- LIAANSCHEN OORLOG? Het schijnt wel. Italië 't kan wel niet anders voelt dat 3r een eind aan moet komen, en het is een directie actie begonnen in de Dardanellen. De telegrammen uit Konstantinopel spre ken heel plotseling van een beschieting der Dardanellen. Een Italiaansehe eskader van, men zegt, 27 Schepen is plotseling aan den ingang van de zeeëngte, die naar Konstantinopel leidt, ver schenen, en heeft daar de Turksehe posten, die dapper antwoordden, beschoten. De Turken hebben één Italiaanseh schip tot teruggaan gedwongen, heet het: het werd in brand geschoten. Intussehen, we zullen nadere bijzonder heden hierover moeten afwachten: veel trek ken ze zich in Konstantinopel van deze actie óók niet aan; gisteren werd de Kamer ge opend met een troonrede van den Sultan, die verklaarde, dat zoolang de souvereiniteit van Turkije over Tripolis niet erkend wordt, aan geen vrede is te denken. Intussehen en dat is heel voornaam schijnt Italië te rekenen op den steun van Rusland. Vraagt men, aldus de offieieuse „Corriere della Sera", waarom Rusland zoo volhardt in zijn pogingen, dan luidt het antwoord: omdat Rusland een bepaald doel daarmede voor oogen heeft. Het wil Europa toonen, dat het groot belang stelt in de beëindiging van den oorlog, aangezien het wil voorkorten, dat de vrede in Europa in gevaar wordt gebracht. Maar als Turkije te halstarrig blijft, dan zal Rusland wel eens even bewijzen, dat er nog andere middelen zijn om de kwestie op te los sen. De strijd zal dan een nieuwe phase in treden. Deze bedreigingen van het blad, dat vaak door de regeering als spreekbuis wordt ge bezigd, worden verduidelijk en onderstreept door den inhoud van een onderhoud, dat de St. Petersburgsche correspondent van de „Se coio" had met een hooggeplaatst ambtenaar van het Russische ministerie van buiten- landsche zaken, en waarvan de quintessence is, dat tusschen Rusland en Italië sinds het bezoek van den Czaar te Racconigi een over eenkomst bestaat; dat ook thans gewichtige onderhandelingen gevoerd worden tusschen Rome en St. Petersburg, en dat Rusland in derdaad troepen samentrekt aan zijn west grens. Er is in MAROKKO eensklaps een ern stige muiterij onder het S jen fijns die leger uitgebroken. De muiterij is LWoensdag om 11 uur in den morgen .onder de in fantarie-troepen be gonnen en daarop over geslagen naar de an dere troepen, behalve naar de genie, die de muiters het hoofd heeft geboden. De bewe ging .breidde zich echter ook uit tot de be volking. De winkels begon men te plunde ren en eenige Europeesche huizen werden aangevallen. Er zijn eenige slachtoffers. De beweging is niet overgeslag n tot de stam men in den omtrek, zoo seint Reuter. De Sultan zou echter te Fes in zijn pa leis doer muiters belegerd v o d n. Verseind dene officieren en onderofficieren, instruc teurs bij het Sjerifijnsche leger, zijn gedood. Deze gebeurtenis is gewis ernstig en men ziet dan ook vooral te Parijs met spanning nadere berichten tegemoet omtrent de go- vechten in Fes en de bescherming der Euro peanen, maar men ziet tevens den toestand met beslistheid en vertrouwen onder Üe oogen. Poincaré en Millerand hebben ovot de noo- dige dringende maatregelen beraadslaagd. Men schijnt te vertrouwen, dat de eerste versterkingen heden Fes b reiken zullen en de opstand dan geheel b dwong n zul worden. Het 'totaal a aartal Fransche troepen in de buurt van Fes b draagt zesduizend. Volgens Regnault was de houding van Moeial Ha fid correct en loyaal. De Temps vindt den opstand niet onver wachts en wijst op de fouten en aarzelingen, o. a. op het nog voortdurend gemis van een heid in de bewihdvbering. Het blad meent, dat men Regnault onmiddellijk de feitelijke bevoegdheid van algemeen commissaris re sident-generaal moet geven. De „Carpathia," is gisteravond G uur New- Yorksehe tijd, dat is midden in den afgeloo- Èen nacht naar onzen tijd, voor Sandey took aangekomen. Maar ze heeft nog niets van haar nieuws, waarnaar zoo ontzaglijk verlangd wordt, kunnen openbaren. Iets ernstigs te verzwijgen? Erger: ofschoon door de draadlcoze te legraaf onophoudelijk inlichtingen waren ge vraagd, heeft de „Carpathia" niet wil len a,ntw o orden! Dat is voornamelijk duidelijk geworden, doordat de regeering .der Ver. Sta.ten op zettelijk een kruiser, de Salem, do Carpa.- thia tegemoet gezonden had 'om inlichtin gen. Dit schip erkende weliswaar telkens een radiotelegram ontvangen te hebben, doch liet het onbeantwoord, ofschoon het .wist» dat de Amerikaansdie regeering het tele gram feitelijk verzond. Kapitein Chandler heeft ten slotte den minister van marine verwittigd, dat hij zijn zending als geëin digd beschouwde, omdat hij ^ieih niet in staat achtte zijn taak te volvoeren!...... Het feit, dat zelfs een door dc regeering uitgezonden kruiser Chester geen draadlcoze verbinding met de Carpathia, krijgen kon en <1: ardoor berichten uitblijven, geeft na tuurlijk aanleiding tot velerlei wilde ge- i'ii.hten. Allardaekkig Foudt het gerucht stanfd, 'daft die zich onder de geredden aian boord van de Carpathia, bevindt, wel dradelooze verbin ding onderhoudt met de White Star-lijn, maar verboden heeft berichten over de ramp openbaar te maken. Hij is voornemens zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug te koe ren. De Senaat heeft nu besloten, dat Ismay in hechtenis zal worden genomen en een dringend verzoek gericht tot do congres-com missie om een onderzoek in te, stellen. In verband daarmede verluidt, dat Ismay daarvan bericht heeft ontvangen en dat van de Carpathia een ander schip, dat- op weg naar Europa is en eveneens tot de Cunardliin behoort, is aangeroepen om Ismay aan boord over te nemen en hem aldus voor vervolging te vrijwaren. Het is blijkbaar met die White Star-Line betreffende deze ramp niet in orde. Valsehe berichten. Daar zijn bijv. al die valsehe berichten, die in de eerste 24 uren over de ramp der „Ti tanic" zijn rondgezonden: waar kwamen ze vandaan? Zoo werd achtereenvolgens, toen de ramp bekend was, geseind: le. dat alle passagiers gered waren; 2e. dat de „Titanic" met eigen kracht voort- stoomde naar Hallifax; 3e. dat ze niet zinken kan; 4e. dat 20 booten met passagiers op dh „Pa risian" waren opgenomen; 5e, dat de „Parisian" en de „Carphatian" op zij van dc „Titanic" lagen; 6e. dat de „Virginian" dc „Titanic" naar Kaap Race sleep té, om liet schip aan laud te zetten; 7e. dat alle passagiers overgenomen waren; 8e. dat dc „Titanic" Maandagmorgen half negen nog'vlot was. Geen van die berichten was waar! En nu is er een zeer ernstige beschuldiging geuit tegeu de White Star-Line. Iu liet kantoor van de Cunard-liin beweert men nl. dat de White Star-Line reeds Maan dagmorgen om 10 uur met liet vergaan van de Titanic bekend was en dat de Cunardlijn het bericht van den kapitein van dc Carpa thia, dat bij de geredden aan boord bad, met 24 uur vertraging ontvangen beeft. In New-Yqfk beschuldigt men de White Star-Line hel bericht een etmaal achterge houden te hebben om de eigen risico van de bevriende bevrachters door herverzekeringen te kuuueu dekken!... Derhalve, om de schade te •verminderen voor de maatschappij, beloog men het pu bliek. 'tZou inderdaad bar zijn! Dc eerste berichten van dc Carpathia. Van de Carpathia wordt gemeld dat ecu groot aantal van dc geredden bijna krank zinnig zijn geworden. Ook in New-York zijn veel menschen, die door liet verlies van na bestaanden zijn getroffen, door angst krank zinnig geworden. Tengevolge van den schok van de Titanic met den ijsberg werd de boeg' van liet schip gelieel vernield en werden meer dan 200 per sonen van de bemanning, die daar sliepen, terstond gedood. De verlichtingstoestellen waren binnen 4 minuten na den schok geheel buiten werking. Ook dc dynamo's en de bat terij van de draarlloozo telegrafie werden sterk beschadigd, zoodat de toesténen nog slechts over een korten afstand werkten. Te weinig reddingsboeien. Zooals wij al hebben gezegd, is de groote grief nu, dat er op de reuzeustoomschepen van tegenwoordig te weinig reddingsbooten zijn. Men merkt hierbij op, dat de wettelijke ver ordeningen omtrent het reddingsmateriaal twintig jaren oud zijn en absoluut niet meer iu overeenstemming met de eischen van den tijd. Ook in vakkundige kringen heerscht groote ontstemming. Zoo verklaarde de bekende Ainerikaansche reeder Uhler aan een journa list o.a. het volgende: „De groote schepen doen absoluut geen moeite om een genoeg zaam getal reddingsbooten mede te nemen om de reizigers te kunnen redden. Vele Ame- rikaansche Atlantische schepen liiden aan hetzelfde euvel. Tot verontschuldiging dient, dat bet in de practük onmogelijk blijkt, op de groote schepen genoeg reddingsmiddelen mee te nemen." De „Evening Post" vaart scherp daartegen uit en zegt, dat er zooveel slachtoffers ge- vallen zijn alleen als een gevolg van een af-! spraak met de andere Amerikaansche maat-l schappijen om te weigeren voldoende booten mee aan boord te nemen. Intussehen moet de Amerikaansche regee ring zicli reeds met het geval bemoeien. Zo moet zich tot de directie der White Star Line gewend hebben met de vraag, hoeveel booten er asu boord waren. Tevens zal er een onderzoek worden inge steld naar de al of niet gegrondheid van het gerucht, dat de directie een premie had uit geloofd voor liet geval de „Titanic" de be staande records voor de overvaart zou ver betereu, waardoor mede de ramp in de hand zou zijn gewérkt. In den loop van den ochtend bereikten ons de volgende berichten, door het arrivecren derJKarpatliia" bekend geworden: NEW-YORK, 19 April. De White Star-Line deelt mede dat slechts 412 passagiers van dc „Titanic" zijn gered, waarvan sommigen reeds gestorven zijn, andere stervende of gewond. De kapitein en verscheidene officieren begin gen zelfmoord uit wanhoop. Wij verwijzen voor nakomende bijzonder heden naar onze „Laatste Berichten." William Stead. Een der meest bekende personen onder de by dc ramp van de „Tita nic" vermiste passagiers is de bekende uit gever van de „Review of Reviews", de „vre desapostel", William Stead. Stead was in 1849 geboren te Howden-on- Tyne als zoon van een predikant. Hij begon zijn loopbaan als klerk op een koopmanskan toor tc New-Castle. Spoedig echter begon zijn journalistiek talent zich te ontwikkelen. Jong nog werkte bij al mee aan de „Northern Echo" en met zulk een succes, dat bij op 21- jarigen leeftijd al hoofdredacteur werd. Op 35-jarigen leeftijd werd hij aan de „Pall Mall Gazette" verbonden. Kort, daarna volgde hij lord Morley als leider van het blad op. In 1890 stichtte hij zijn „Review of Reviews". Buiten 7,iin swwone journalistieke artikelen senreet hij nog taliooze vlugschriften, uro- ehures, tijdschrift-bijdragen, waarin hij voor zijn vredes-ideaal ijverde. Ook maakte hij voor de verspreiding van zijn ideeën tal van rei zen en tochten. De bekende oproep van den Czaar tot de eerste vredesconferentie wordt zijn initiatief toegeschreven. Men noemde hem dan ook wel eens den „inspirator van den Czaar". Moeilijk is echter na te gaan, in hoeverre dat juist is. Zeker is echter, dat hij dikwijls te St. Peters burg was. Tegen den Zuid-Afrikaanschen oor log liet hij een scherp protest hooren, het geen hem natuurlijk een goed stuk populari teit bij zijn landgenooten deed verliezen. Hij was op weg naar New-York om Saai- te spreken op de World's Peace-meeting, die 21 April in den Carnegie Hall te New-York gehouden zou worden en waarbij ook presi dent Taft als spreker zou optreden, Bloedig arbeidsconflict. Uit Irkoetsk in Si-, bene seint Reuter het volgende beriehlIn de goudwas-schingeii der Lesa-Gesellschaft zijn ern stige onlusten onder de arbeiders uitgebroken. Soldaten, die opgeroepen zijn om den opstand to onderdrukken, li ebben op de arbeiders gescho ten; 307 arbeiders werden gedood en 80 ge wond. De Fransche auto-bandieten. Bounot en Garnier blijven onvindbaar. Eergisteren zoo was de Parijsehe politie ingelicht zon Garnier met den trein van half drie te Cette aankomen. Speurders deden aan het station hun werk, maar Gamier werd niet gezien. Bonnot, zoo had de politie van Genève verno men, bad den nacht van Zondag op Maandag in die Zwitsersche stad doorgebracht, waar een kind van hem woont met zijn moeder. Bonnöt zou. door vaderlijk gevoel gedreven, vier dagen geleden moeite gedaan hebben, dat kind te zien welk een gegeven voor deu weisprekenden Franscheu advocaat, die in de toekomst Bonnot te verdedigen zal krij gen! - en als schoenmaker vermomd het huis binnengegaan zijn, waar zijn zoontje woont. Maar buren zouden hem herkend heb ben en zoo was Bonnot weer weggegaan, zon der bet kind gezien tc hebben, Callemin, bijgenaamd Raymond ia Science, die zich, zooals men weet, in hechtenis be vindt/heeft bekend, dat bet een poos geleden aan een der Parijsehe stations in beslag ge nomen valies, dat daarin bewaring gegeven was en een groot bedrag aan geldswaardige papieren bevatte, van hein is. Hij heeft ech ter geweigerd tc zeggen hoe de man heet, die de tascli in liet station heeft afgegeven en iets omtrent de herkomst van haar inhoud mede te deelen. Een onderzoek heeft intus sehen reeds aan het licht gebracht, dat de s'-hoenen, het linnengoed, dc kieeren en toi let-artikelen. die er in het valies zateu, in eeu groot Parijseh magazijn gekocht zijn door een jonge vrouw, die blijkbaar voor Raymond 3a Science, iu verband met het vertrek van den anarchist naar Engeland, het noodige ge kocht had. De zonsverduistering in den Parijsehen dierentuin. Interessant is wat de Temps ver telt van de waarivmingen der zonsverduis tering in den Parijschen Jardin des Plantos. Om half elf begon het actieve leven van al de gevangen dieren al merkbaar te vermin deren. Eerst waren bet de planteneters, anti lopen, gazellen en herten, die ongewoon de den; ze gingen in het gras iigge» keerden Ook'sommige orchideeën toonden, gevoelig ie zijn voor bet verschijnsel, en draaiden zich of sloten liuii kelken, zooals ze tegen den nacht plegen te doen. VREDESPALEIS. Hfi Vredespaleis is deze week ten bezoek opengesteld voor de gevolmachtigde gezan ten en het hooge personeel der legation te Den Haag. HIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrech ter te Rotterdam me. G. W. F. Wentholt, thans idem te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is met ingang van 26 April benoemd tot burgemeester der gem. Spaarndam S. G. L. F. baron van Fridagh, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als idem van Ljmmen. VERKIEZING PIïOV.STATEN ZAANDAM. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland voor het kiesdistrict Zaandam, ter- vervanging van den lieer P. B. J. Ferf, die tot lid vair de Eerste Kamer werd benoemd, werden 5585 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de keeren J. W. Dek ker, liberaal, te Woriherveer, 1655, II). Donia, S. D. A. P„ te Zaandam, 2311 en G. C. Kamp- lruys, R, K„ te Amsterdam, 1619, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen beide eerstgenoemd en. Het aantal kiezers bedraagt 9282. JHR. REUCHLIN. De HollandAmerikalijn ontving van haar hoofdagent, den heer Gibs, te Nmv-York, een telegram over de vermissing van jbr. Reuehlin, mede-directeur van genoemde maatschappij, die passagier op dc j,Titanic" was. De heer Gibs seinde: No hope (geen hoop moer). DE PLANNEN VOOR EEN „KATHOLIEKE HOOGESCHOOIi VEREENIGING". Ook het „Dagbl. van. N.-Brabant" is niet in genomen niet de plotseling verrezen plannen voor- een .Katholieke Hoogcsehool-Verceni- ginj Het blad motiveert net gelieel verzwijgen van de eerste berichten daaromtrent als volgt „Er bestaat hier te lande een door de Bisschoppen gestichte St. Radboud-vereeni- ging, en die werkt sinds jaren met vrucht. „Als er op andere wijs gearbeid moet worden, dan dient de St. Radboudstiehting daartoe het initiatief te nemen. „Een katholieke hoogeschool-vereeniging door de St. Radboud gelanceerd, zou dade lijk ieders steuu hebben. „Een, die met de S. Radboud slechts „konnekties" heeft aangeknoopt, en die zich zelve zulk een „actueele duiding" toe dicht, dat ze niet wachten kan tot de St. Radboud harerzijds de konnekties bevestigt, loopt, naar onze meening, wat te hard van stal. „Men had, dunkt ons, nog best een gou wenaar kunnen rookeu alvorens deze nieu we vereeniging aan te kondigen." Terecht. Eu daar, zooals wij. reeds aanmerkten, de St. Rar]f>oud-Stiehting zelve reeds kan doen wat deze nieuwe vereeniging wil doen, is het wel begrijpelijk dat bet antwoord op de „Konnektie- aanknooping" vanwege de St. Radboudstiehting uitblijft Eeu verzoekschrift aan H. H. de Koningin. Bij aankomst van den Koninklijken trein op Het Loo, wilde een man II. M. een adres aanbie den. De recherche kroeg hem echter in liet oog en wist den man te bewegen, een meer gebruiko- lijken weg te volgen. Zakkenrollers. Gisterenavond zaten in het café Par.seval" aan de Spuistraat te Amsterdam eenige veekoopers. onder het genot van oen potje bier, de gedane zaken te bespreken, toen een van hen iu twist geraakte met den veehandelaar W. P. K. uit Amstelveen. Na de twist bemerkte deze, dat hij zijn gouden remontoir horloge ter waarde van f 110 vermiste. Een zuigeling gedeponeerd. Aan een wo ning- aan de Jnli a na-van-Stolberglaan te Den Haag belde Woenslag een bejaarde vrouw aan eri verzocht de dienstbode, toen deze de straatdeur opende, eveu de zuigeling vast te houden, die zij bij zich had, daar zij een pakje in haar zak had, bestemd voor de kameraad van het dienstmeisje, en zij dit niet voor den dag kon lialen, als zij het kind op den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw het op een loopen zette. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de vrouw het kind in verzorging had van de moeder. Beiden zijn echter niet te vinden; daarom is haar opspo ring verzocht. Het ongeluk op de „Zeeland". Uit een brief, gedateerd 27 Maart, van een der opva renden van het oorlogsschip Zeeland, ver neemt Het Volk liet volgende omtrent het aan boord van dat schip plaats gehad hebbende schiet-ongeluk: „Het gebeurde op den ochtend van 27 Maart tnssehen 8 uur en halfnegen bij het schijf schieten op Klein Bonaire met de kanonnen van 7.5 c.M stuurboord achter. Als oorzaak wordt beschouwd, dat het bus kruit van een der patronen, terwijl deze in het kanon zat, met een nog gedeeltelijk open sluitstuk ,is ontbrand. De huls vloog er' weder van achteren hit, evenals bij het ongeluk verleden jaar op de Hertog Hendrik. De lader bleef onmiddellijk dood. De kommandeur van liet stuk werd zwaar in het gezicht en aau den schouder verminkt. De hulzenvanger werd zwaar aan zijn arm gewond, welk lichaamsdeel liij ver moedelijk zal moeten missen. Terwijl wij dit schrijven, zijn wij op weg naar Curacao, om de gewonden naar het hos pitaal te vervoeren. De kommandeur is ook meer dood dan le vend. De andere zwaar gewonde is de patro nen-aangever, die zijn linkeroog denkelijk wel kwijt zal zijn, terwijl zijn arm er nog aan een velletje bij hing. De bodem van deu huls is met zulk een kracht tegen de ketelkap gevlogen, dat daar in een gat van VA dM. werd geslagen. Eén commissie van onderzoek is benoemd. De slagdop der patroon werd nog in denzelf den staat bevonden als waarmee hij uit de munitiebergpiaats kwam. De oorzaak zit dus in de kwaliteit van het buskruit, dat vanzelf ontbrand is. Vreeselijk. In de Chemische Fabriek te Roermond heeft gisteren de werkman H. deu inhoud van een fleseh zoutzuur in bet ge zicht gekregen. De man, die naar alle waar schijnlijkheid het gezichtsvermogen^ zal moe ten missen, werd dadelijk naar de kliniek Cal- vamlnberg te Maastricht overgebracht. Overreden. Op den Stationsweg te 's Gra- venhage werd gisteravond een knaapje van negen jaren, woonachtig in de Hofwijkstraat, door een auto overreden. Opgenomen iu het nabijzijnde politieposthuis, bleek liet kind reeds te zijn overleden. Verdronken. Tusschen sluis I eu dc Dun- gensche brug over de Zuid-Willemsvaart bij Den Bosch is uit het water opgevischt het lijk van den 64-jarigen J. Steenbekkers, die niet wel bij het hoofd was en den laatstén tijd eeu zwervend leven leidde. Branden. Gistermorgen om 11 upr is on der N. Enk onder Apeldoorn afgebrand een woning, toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente en bewoond door L. Kra yenhof f. Oorzaak onbekend. Van den in boedel kon een en ander worden gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Gisternacht is het zoogenaamde bakhuis (zomerverblijf der boeren) van den landbou wer W. v. d. Pol te Harselaar, gem. Barne- veld, door onbekende oorzaak totaal afge brand. Met moeite werden de andere gebou wen behouden. Verzekering dekt de schade. Het huis en inboedel van Jan Pranger, landbouwer aan den Schorweg te Anna-Pau- lona, zijn gisteren geheel afgebrand. Te Varsseveld is door onbekende oor zaak het woonhuis van G. W. Hofs „In de Weide" afgebrand, villes is laag verzekerd. Gisternamiddag is brand uitgebroken in het ketelhuis en de machinekamer van de stooinkisten- en meubelfabriek van de firma H. Nijnaan Co., aan de Voorhaven te Rot terdam. De brand woedde aan de zijde van de Achterhaven. Hij is vermoedelijk ontstaan door het vallen van een vonk in krullen en spaanders. De schade wordt door verzekering- gedekt. Local Option. De uitslag der volksstem ming betreffende de gelegenheid tot verkoop van alcoholische dranken in de gemeente Sappemeer is Woensdag hekend geworden. Aantal inwoners boven den 21-jarigen leef tijd 3034. UitgeDracnte stemmen: l4zs maun. en 1561 vr. 2989. Voor onbeperkten verkoop: 38 m. en 26 vr. Voor on verander den toestand: 193 m. en 38 vr. Voor vermindering: 216 m. en 224 vr. Voor geheele verdwijning: 769 m. en 444 vr- Blanco: 184 m. en 201 vr. Van onwaarde: 29 m. en 23 v». Alzoo hebben voor geheele verdwijning ruim 37 pet, gestemd. Pr. Gr. Ct HEEMSTEDE. Drankwet. Aan vergunningsrecht voor 1912 moet alhier betaald word n f 812. ÖG voor 20 vergunningen. De stemming voor den gemeente raad. Bij de gisteren gehouden stem nung voor een lid van den Gemeenteraad zijl uitgebracht 514 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer H. A. Wiailei er 458 en de heer Wl Droog-er 56, zoodat tot lid van ,den Gemeenteraad is benoemd de heer H. A, W alle r. EANDVOORT. Oefening staalt Spieren. In de gehouden jaar vergadering van de Gymnasitekvereeniging „Oef© ning staalt Spieren bleek uit het verslag var den secretaris, dat de Vereeniging vooruitgaat. Dc Penningmeester deelde mede, dat de rekening met een nadeelig saldo sloot. Besloten werd toe te treden tot het N. G. V. Tot voorzitter werd herkozen de heer L. van den Bos tot secretaris en commissaris werden respectievelijk gekozen dc heeren Th. van Huisdam en T. Molenaar. HILLEGOM. B o 11 e n v e i 1 i n g. Gisteren had od der directie van den heer van Zanten ten overstaan van Notaris K. Lange veld de j aar lijkschc veiling plaats van Hya.cdnthen en Tulpenbollen ten bate der RL K. Kerk en armen van Hilkgom. O. a, 10 regels E. R, La Victoire f 24 1 r. E. Wi. Madama Krüg-er f 22; 26 regels E. W. l'Innoeenee f 20; 12 r. Dl. A. Thee roos f 36; 24 r. E. v. t. Macs f 22; 28 re gels E. v. t, Ma.es f 25. enz. Het totaal bedrag beliep f 2923. De opbrengst is zeer aanzienlijk honger dan 't vorig jaar. Nog werden geveild een partijtje La Vic toire en een Madame Kruger ten bate var de St. Elizabeth-vereeniging. Deze brach ten te zamen op f 220, De Tulpenvelden. Al is er geen bepaalde Tulpendag, het is toch der ver melding overwaard, dat de velden 'thans op z'n scliconst prijken. De mooie tinten van alle kleuren zijn inderdaad een pracht. A, s. Zondag wordt daarom alhier, nog' ve»-1 bezoek .verwacht. NOORD WLIK De N. V. Hotel-My. Noordw. aan Zee. Dooi deze maatschappij wordt aau den Noordboule- vard alhier een reusachtig hotel gebouwd, dat 1 Juni a.s. klaar zou moeten te zijn, te meer, daar reeds kamera verhuurd zijn, die op dien datum betrokken moeten worden. Men twijfelt evenwel of het klaar zal komen, en reeds kwam bij het bestuur der N. V. een schrijven in van aandeelhouders, waarin dezei vragen, wat te doen om eventueele schade ver goed te krijgen. In de jongste algemeene vergadering val aandeelhouders werd een voorstel van commis sarissen „om den bij acte van oprichting benoemden Directeur, den heer N. G. Portielje, voortaan niet meer te belasten met de directie der N. V." aangenomen; en een ander voor stel van commissarissen, strekkende tot wijzi ging der statuten, werd verworpen. De gedele- geerde commissaris, de heer B. H. Bussink, leg de daarom zijn functie neer. De N. V. is dus tij delijk zonder bestuur. D. O. S. In „Hof van Holland" gaf de gym-1 naètiekvereeniging „Door Oefening Sterk" een uitvoering voor een stampvolle zaal. De direc teur, de heer Ilellmann, opende den avond met een korte toespraak. De oefeningen aan de brug, waarmee het pro gramma geopend werd, werden heel goed uit gevoerd, en oogstten een dankbaar applaus. Ins gelijks de vrije- en ordeoefeningen en het par tijtje sabel, waaruit bleek, dat de directeur ook goed schermles geeft. Iets nieuws was de meis- jesafdeeling, die strafoefeningen uitvoerde. Het slotnummer bestond uit marmer groepen, ook wel plastische standen geheeten. Het effect was bijzonder Een Leidsche humorist, de heer B. van Leeu wen, zorgde voor wat aangename afwisseling, terwijl onze dorpsgenoot, de heer Vensekar, pianomuziek gaf. U.K. Volksbond. Gisterenavond was een zeei groot aantal belangstellenden vereenigd in de ruime zaal van café „Het Fortuin", om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Ned, R.K. Volksbond. De leiding was in handen vat den heer Buijse, voorzitter van het voorloopig comi.é. Ook hadden aan de bestuurstafel plaats genomen de ZeerEei w. lieer Pastoor, de Wel- eerw. Kapelaans de heer J. W. Smit, voorzittel van het Centraal Bestuur van den Ned. R. R Volksbond, en de heer S. Groen, lid van het Centraal Bestuur. Er heerschte bepaald geest drift in de volle zaak De heer Smit van Amsterdam zette doel en streven van den Volksbond uiteen aan de hand van de Encycliek „Rerum Novarum". Spr. wees er op, op den grondslag van den Katholieken godsdienst de Volksbond wil trachten, de maat schappelijke positie zijner leden speciaal ar beiders te verbeteren. Spr. wees er met nadruk op, dat de Volksbond werkt onder de hooge goedkeuring van den Bisschop van Haarlem. De Z.Eerw. Heer Pastoor hield een korte.rede, waaruit duidelijk bleek, dat Z.Eerw. zeer met het, plan sympathiseerde. Ten slotte gaven zich" ruim honderd der aanwezigen als leden op. Van de oprichting, wordt kennis gegeven gegeven aan Mgr. Bisschop van Haarlem, en dezen za! men verzoeken, een Adviseur der nieuwe 42ste -. afdeeling te willen aanwijzen. Het voorloopig co mité behoudt zoolang de leiding, dot over eea paar weken een vergadering zal worden bijeen geroepen, waaro pde leden officieel zullen woiis den geïnstalleerd. Een collecte voor hel fonds „Hulp in Nooa bracht ruim f 4 pp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2