f>, W T W E E H U iJ S E N (Schsenmagazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770, BINNENLAND. KERKNIEUWS, De ondergang der „Titanic/' ,We zitten op het- oogenblik dat wa dit schrijven, nog zonder feitelijk nieuws. Alleen.... het aantal geredden op de Oa'r- pathia bedraagt niet 868, maar slechts 705, zoo komt een Mareonitelegram vertellen: Hedennacht zouden die geredden in New- York aankomen, en de telegrammen die van de ramp hun 'verhaal kenbaar maken, zijn dus elk oogenblik te wachten. Misschien dat wij in het Eerste Blad van heden daarom trent reeds meen* kunnen zeggen. De iudruk te New-York. Van den toestand te New-York krijgt mem een indruk door hetgeen va,n daar aan het „Berliner Tageblatt" gisteren werd geseind. De heele stad was als bevangen door een yerlammenden schrik, nog verergerd doordat men niets anders te weten kon komen, on danks de uiterste inspanning van de Marcoi- pi-stations aan de kust en ondanks de groote aanbiedingen die milliomnairs, deen om rechtstreeks he berichten van de geredden te krijgen en daarmede opheldering e ver de oor- Zaak en de bijzonderheden ven de ramp. Nog altijd is men in liet onzekere over het getal passagiers), dat werkelijk aan boord geweest is. De passagierslijsten te New-York ontvangen, bleken in veel gevallen onbe trouwbaar. Daardoor was het .vergelijken met de lijsten der geredden nog ziooveel te moeilijker, wijl ook deze slechts stuk Voor stuk verminkt aankomen. Ondanks het feit dat do Marooni-m'alat- schappij al hare beambten op alle stations dag en nacht aan het werk houdt, is het hiel mogelijk een regel matigen dienst te krij gen. Door opeenvolgende donderbuien en on gunstige weersgesteldheid traden er telkens weer storingen op. Bovendien was de „Car- pathia" het .eeni ge schip, waarvan men be trouwbare berichten zo-u kunnen krijgen en dat van se :n toes teil en voorzien is, om be richten over groote afstanden ta verzenden. Du zenden telegrammen lumpen zich op, wel ke de beambten niet kuhnen verwerken. Het Amerikaanscbe volk daarentegen is verwend. Daarom wordt de onmogelijkheid om in den inlichtingendienst op de gewone wijze te voorzien als een poging beschouwd om nog ernstiger berichten geheim te houden. Dit geeft dan aanleiding tot omgewonden protes ten waarvan het gebouw van de White Star lijn natuurlijk altijd het middelpunt is. Teder uur worden in alle hotels g'roote za ken en clubs en ook op de hoeken van de straten, herziene, verbeterde lijsten met ha men van geredden aangeplakt. Daaromheen dringt dan onmiddellijk een opgewonden me nigte te zamen. De hevigste tooincelen spelen zich af voor het bureau van de White Star lijn. De door het lange wachten opgewonden geworden menigte uit- vaak haar ongerecht vaardigde woede tegen' de maatschappij. Het ijsgevaar. De Engelsche admiraal Lord Charles Be- rcsford noemt deze ramp de verschrikke lijkste waarvan hij ooit heeft gehoord. Hij verklaart, dat er niets gebouwd kan worden dat, op het water drijvende, aan een massa als een ijsberg weerstand kan bieden. Eenige j jaren geleden is hij-zelf bijna door zulk eenj aanvaring omgekomen. Kapitein Smith was, j volgens Lord Eeresford een prachtig zeeman, j een groot officier. De heer Carlyon Bellairs heeft in een interview verklaard, dat het gevaar van het drijfijs nog niet voldoende ondervangen j wordt. Er moet nog veel meer gedaan wor-j den om de stoomschepen tijdig te waarschu wen een zuidelijker koers te nemen. Daar voor moeten regeerine-en, wetenschappelijke vereenigingen cn sch eep v aart m a atso h a pp ij en samen werken. Men moot niet meer afgaan op wat gewoonlijk gebeurt. Ook thans zijn de ijsbergen veel vroeger afgedreven dan ge woonlijk. Kapitein H. W. Noakes, een dor voornaam ste leden van de London Na.utioal School, en een der voornaamste autoriteiten op scheepvaart gebied te Londen, ontkende in ©en interview, dat er onzinkbare schepen zouden bestaan. Wanneer het zwaar beschadigd wordt, móet elk schip zinken. Hij acht het waarschijnlijk, dat de „Titanic" niet recht op den ijsberg is gevaren; dan toch zou al leen de boeg zijn ingedrukt eu was het eerste waterdichte schot alleen beschadigd, waar door het niet zinken kon. De „Titanic" is waarschijnlijk op zij getroffen en bij de groote vaart, waarmede zij stoomde, openge scheurd, waardoor drie of meer waterdicht© schotten bezweken, wat voldoende was om het schip te doen zinken. Het feit, dat het nog vier uren drijvende bleef, bevestigt dez© theorie. April, Mei en Juni zijn de gevaarlijke maanden voor de scheepvaart. Noakes heeft eens in vier uren tijd zestig bergen' gezien- Zij zijn' moeilijk te onderscheiden, want op 'n bewolkten avond zien ze er als wolken uit. Men kan ze soms tot op 50 meter naderen zonder ze te zien. De uitroep „IJsop gee, klinkt dreigender dan brand! De ijsbergen hebben reeds vele catastrofen veroorzaakt. In 1890 zonken er vier, in 1899 tien schepen door. In 1907 kwam de „Kronprinz .Wilhelm" ermee in aanvaring', in 1908 de „Mongolian", in 1909 de „Lake Ohamplain", de „Regulus". „Bona,vista" en ..Montrose". Een ramp ech ter als die van de „Titanic" ka|n men zich niet herinneren'. Het bouwen van groote schepen. Naar aanleiding .van den ondergang van de „Titanic" werpt „de Times" de trouwens vroeger reeds besproken vraag op, of het nu niet langzamerhand tijd wordt den wed strijd op te geven in het bouwen van steeds grooter wordende zeekasteelen. Die kolossen, die thans in de vaart zijn, hebben reeds al lerlei moeilijkheden opgeleverd met dokken en kanalen, er worden reusachtige sommen gestoken in één enkel machtig zeekasteel, dat, zooals thans gebleken is even gemakke lijk stukgebeukt kan worden als één, da,t half zoo groot is en er wordt een ontzaglijke verantwoordelijkheid gelegd op de schou ders van één enkel man, wiens geringste fout aanleiding kan geven tot de grootste rampen. Er komen bij de beantwoording van de ge stelde vraag natuurlijk commercieel© overwe gingen in het spel, maar dat acht de „Ti mes'' geen reden om maar gelaten te blijven toezien, dat men hoe langer hoe meer toe geeft aan de ongebreidelde weeldezucht, waarmede op deZe schepen rekening wordt gehouden en waarvoor telkens weder nieuwe inrichtingen worden uitgedacht, zoodat de schepen langzamerhand uitdijen tot ware zee monsters. En daarbij komt, dan nog die krankzinnige Snelheidswedstrijd, die o al. er toe leidt, dat een gevaarlijker koers geno men wordt, enkel en alleen omdat hij korter is dan een veiliger weg. Het wordt tijd, d'at de openbare meening zich daarover eens dui delijk en beslist uitspreekt. De „Daily Telegraph" gelooft uiet, dat het vergaan van de „Titanic" eon ©inde zla.1 maken aian de Voortdurende uitzetting der zeeschepen. De ramp zal natuurlijk haren in vloed doen gelden op de nieuwere uitvin dingen, de afmetingen der vaartuigen echter zullen niet van bescheidener grootte worden. Wel ual men bij de verdere ontwikkeling van den scheepsbouw nog betere middelen trachten te vinden dan de huidige om schip en opvarenden te beveiligen tegen de gev'a- ren, die de elementaire natuurkrachten kun nen Veroorzaken. HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft het verlangen te kennen gegeven op Zaterdag 4 Mei eene ver tooning van „Freuleken", de comedie van H. O. J. Roelvink, in den Amsterdamschen Stads- sch iwburg hij te wonen. NED. R. K. BOND VAN SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL. De Raad van afgevaardigden van boven- genoemdeu Bond hondt op Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag) des middags 12 uur een huishoudelijke en te 12.45 eeu openbare ver gadering in het St. Josephgebouw aan de Obrechtstraat te Utrecht. Niet minder dan 27 punten staan op de agenda, waaronder zeer belangrijke. OPEN BRIEF AAN PROFESSOR D. B. EERDMANS. De volgende open brief is in de N. R. Crt. aan prof. Eerdmans gericht: In uw blad van 12 April jl. staat, mijnheer de Redacteur, eeu stukje „ingezonden", door D. B. Eerdmans. Hierop antwoord ik: Lijkenschennis is ge makkelijk. Maar levenden te na komen is gevaarlijker, Eén der twee levenden, die de Professor te na komt in zake den moord van Maria Kessels, ben ik. Ik hen echter niet onvindbaar. Evenmin mijn oud-collega, ZEw. heer Völker, thans pastoor te Kaatsheuvel. Die leeft óók nog. En zal, desgevorderd, U 't zelfde verklaren. Waar die Professor een „volkomen be trouwbare bron" vond? Niet bij mij. Niet bij onzen, thans overleden, pastoor dr. van Zinnicq Bergmann. Niet aan het Bisdom. Dus niet aan de „eerste" bron. Waar dan? Ik denk, ZEd. zal niet verder dan zijn kamer gezocht hebben. Mijnheer de Redacteur, ik dank voor het kleine plaatsje in uw courant. Met verschuldigde achting. H. H. BERKVENS, Lissel. Pastoor. De professor zal thans hebben te bewijzen of in te trekken. OPTOCHTEN EN SPORT OP ZONDAG? Te Rotterdam hebben de vereenigingsfede- ratie Rotterdamsche Bestuurdersbond en de federatie Rotterdam van de S. D. A. P. een protestvergadering gehouden tegen het prae- advies van de meerderheid van B. en W. om den burgemeester te verzoeken het hou den van optochten en wandelingen met mu ziek op Zondag te verbieden en tegen het voornemen om door slniting van gemeente terreinen het voetbalspel en andere spelen op Zondag onmogelijk te maken. Met algemeene stemmen werd een protest motie aangenomen. Waarom ook niet? CHINEEZEN-OPSTOOTJES TE SOERABAJA. Wij vinden in de Daily Telegraph het vol gende telegram dato 16 dezer nit Peking, dat wij onder het noodige voorbehoud vermel- deu: „De Chiueesche pers spreekt haar groote voldoening uit over do oplossing van het in cident op Java, dat in het leven werd ge roepen door het dooden van een Chinees door een politiebeambte. Volgens hier ontvangen berichten worden de schuldigen door het Ne- derlandsche gouvernement streng gestraft, de familie van de slachtoffers en de gewonden schadeloos gesteld, terwijl het Nederland- sche gouvernement overweegt de Chineezen op gelijken voet te behandelen als de Neder- landsehe ingezetenen, waarop reeds zeer lang werd aangedrongen. ZIEKTEVERZEKERING. Het lid van van de Tweede Kamer de heer J. E. W. Duys deelt in Het Volk mee, dat er in 't geheel op de Raden- en Ziektewet 221 amendementen zijn ingekomen en wel op de Radenwet 68 en op de Ziektewet 153. Op de Radenwet hebben de sociaal-demo craten 22, de christelijk-bistorischen 1, de katholieken 10, de liberalen 17 en de vrijzin nig-democraten 18 amendementen ingediend. Op de Ziektewet werden ingediend door de sociaal-democraten 44, de christelijk-histori- schen 8, de katholieken 58, de liberalen 26 en de vrijzinnig-democraten 17 amendemen ten.. De anti-revolntionnairen hebben in het geheel geen amendementen ingediend. Wat den inhoud van de ingediende amen dementen betreft, de heer Duys deelt onder meer mee, dat van katholieke zijde wordt voorgesteld, te doen vervallen de bevoegd heid van de Raden van Arbeid, meer arbei ders in de wet op te nemen. Leden van de rechterzijde stellen voor, de kleine ongevallen niet onder de Ziektewet te doen vallen. Van Unie-liberale zijde is voorgesteld, de landarbeiders niet in de Ziektewet op te ne men. Voorts zijn er amendementen ingediend, een van Unie-liberale, een van vrijzinnig- democratische en een van katholieke zijde, om de eerste 13 weken van een ongeval niet onder de Ziektewet te brengen. Volgens den heer Duys heeft minister Talma in zijn ontwerp ongeveer 200 wijzigingen aangebracht. Het volle loon, dat volgens het ontwerp de Raden van Arbeid bevoegd zonden zijn bij ziekte uit te keeren, is 90 pet. van het loon geworden DE STATIONSVERSIERING SLAAT IN. Men schrijft ons: Inzake de stations versiering kunnen wij mede deel en, dat wij al van een 53-tal stations- en haltechets bericht hebben ontvangen, dal zij aan den wedstrijd deelnemen. Van do S.S. gaven zich op de chefs van Rolde, Drumen-Heusden, Was pik, Alphen (N.Br.) Venray, Nieuwerkerk, Lage Zwalmve, Delfzijl, Abcoude, Schaesberg, Vroen- hof, Maarn, Berkel-Enschot, Ede, Vlijmen, Bode graven, Zevenaar, Vilsteren, Boerveenschemond, Helvoirt, Mook-Middelaar, Valkenburg, Hengelo, Gasselte-Nijeveen, Appingedam, De Steeg, Grons- veld, 's-Heer Arendskerke, Hor&t-Sevenum, Scheemda, Oisterwijk, Brammen, Nijevesn, Hele- naveen, Middelburg, KapeHe-IBieze'dnge, Riei, Ou- denboseh, Wouw- en Niéuw-Amsterdam. De chef van Helenaveen houdt zich buiten mededinging, omdat hij meent, niet genoeg ervaring te hebben van bloemen en planten. Van de H. S. M. schreven inEnschedé (Noord) Medemblik, Hindeloopen, Vaassen, Epe, H-eer- Hugowaard, Didaro, Santpoort-Meerenberg, Rijs- sen, Anna Paulowna, Borculo en 's Gravenhage. tan de C. S.: Ermelo-Veldwijk. (Behalve 10 stations, die door of met hulp van bloemisten versierd worden, doen alle chefs het zelf met hun personeel. Bijna allen gaven zich op voor terrein versieringversieren van ge- Bouwen en stootb lokken schijnt niet zoo alge meen. Toch is dit jammer; hoe mooi staan die duizenden roode klimroio.sjes, die blauwe regen, de wilde wingerd, met zijn prachtige kleuren in den herfst en het altijd groene klimop, afhan gende langs de station sge vets, overkappingen, die tal van kleine, vaak onoogelijke gebouwtjes en .schuurtjes op het emplacement langs die lange heklken en staketsleis En dan die stootb lokken, met liefderijke zorg kleine (tuintjes herschapen, hoe weldadig zijn ze voor het oog, tussehen al dat zwart van rails en rollend materiaal, gelijk keurige oasen in woestijnen van grauwheid. Komt, mijne heeren, het terrein is zoo groot, de arbeid zoo dankbaar! Brengt meer kleur in uw arbeidsveld eji er zal meer kleur komen in uw levenI Ben klerk gevraagd voor drie gulden per week. Naar aanleiding van een in de dagbladen voorgekomen advertentie, waarin tegen een sala ris van f 3 per week een klerk werd gevraagd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Rembrug, die in het bezit moest zijn van einid-diploma H. B. S. 3-jarigen cursus, heeft het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" zich per a dies gewend tot den Minister van Oorlog, waarin ver zocht wordt, in het vervolg bij het engageemi van administratieve werkkrachten het aangeboden sa laris meer in overeenstemming te brengen met de gestelde eischen, wat blijkens bedoelde op roeping thans niet het geval is. Ben speling der natuur. Bij J. v. V. te Ze venhoven bracht een konijn een jong tea- wereld mei 5 pooten, n.l. 3 achter,poolen, waarvan een onder de staart, terwijl de linker achterpoot om hoog staat. Verder heeft het diertje een slurf, waai'in een kleine opening is. De beide oogen bevinden zich op de plaats waar de mond moest zijn, welke het beestje niet heeft. En het ©ene oor zit onder den kop. Aanvaring. Op de rivier de Maas bij de Parkhaven te Rotterdam is het Rijnstoomschip „Nassovia" van de firma Königsfeld te Rotter dam in aanvaring gekomen met de zee-sleepboot „Vulcan". De „Nassovia", die ge'aden was met stukgoed, bekwam zware averij aan bakboord bij den voorsteven. De vrouw en vier kinderen van den kapitein werden door de sleepboot „James" gered. De „Nassovia" is aan wal gezet en wordt met spoed gelost. Ook de „Vulcan" bekwam schade. Botsing. Gisternacht ongeveer drie uur zijn te lJselmonde twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Het materieel en de weg werden ernstig beschadigd en er ontstond groote vertraging in den treinenloop. Gestikt. Het Hbld. van Anlw. meldt, dat Woensdagochtend in bet rijnschip Guslei, liggende in de haven van Antwerpen, de 22-jarige schip persknecht Arick Kool, geboortig uit Zwijndrechi, dood en twee personen bewusteloos zijn gevonden tengevolge van de inademing van kolendamp. De twee bewusleloozen, de 15-jarige schippersknecht Martians Oubel, geboortig van Rotterdam, en een pnbekende vrouw, wérden tot het leven te ruggebracht en zijn buiten gevaar. De onvoorzichtige!) hadden den avond te voren de kachel lal en branden en het vertrek goed gesloten. Het noodlottige schot. De kogel, waarmee Dinsdagavond te Eindhoven een 16-jarige in den .schouder werd getroffen, was een pistoolkogeltje. Het schot werd. schertsend gelost door een kwee- keling van de normaalschool. De ramp op de Nieuwe Maas. Met torpedo- bootjes dreggende, is gistermorgen bij Zwarlewaal opgehaald hel lijk van luitenant Raland, die den vorigen Donderdag is verdronken. Zijn lijk is overgebracht naar de barak te Brielle, van waar het, na gekist te zijn, vermoedelijk naar Deventer zal worden overgebracht, waar zijn familie woon achtig is Naar de maan. Een der correspondenten van de „N. Courant" schijnt „naar de maan" te zijn. Althans hij telegrafeert van daar uit het volgende dat men wel tweemaal lezen mag om te weten pf het bericht juist is: Draadloos bericht van onzen particulieren berichtgever. Onze Maancorrespondent seint ons d.d. 17 April 1 u. 20 m. het volgende: Heden is op de Maan een prachtige aardver- duistering waargenomen. Nadat voor een paar weken de zon totaal door den aardbol verduis terd was, een totale zonsverduistering die den heelen dag voor een gedeelte der maan vrij plot seling jn ijskouden nacht deed overgaan, om daarna weder door de hitte des dlags gevolgd te worden, hebben wij thans van een aardverdiuis- tering genoten, die met veel belangstelling door de wetenschap is gevolgd. De prachtig© schijf der volle aarde, die in den liaatsten tijd heerlijk blinkend aan den hemel stond, werd door een donkere vlek der maanschaduw geteekend, die, van een gordel halfschaduw omringd, zich statig over de schijf der zilveren aarde aan den hemel bewoog. Er was vee! belangstelling voor het ver< schijnsel; geleerden onderzochten de half-seha- duw pp de aarde om te weten te komen, hoe men het hier met half licht zou kunnen sletten. Ik hoop, dat deze dépêche u nog voor uw avondblad zal bereiken. JAARVERGADERING DER PROPAG COMM. TOT BEVORDERING VAN 'T LITURGISCH LEVEN IN HET BISDOM DEN BOSCH. ÖVoens!agna raiddag om 3 uur werd in tl© öongregatiezaal van St. Pieter, achter Tol- brug te idein Bosch, de eerste algemeene ver* gartering- gehouden van Üe contribueerende leden der Propaganda,commissie tot Joe vor dering van het Liturgisch leven in het Bis dom 's Hertogenbosch, onder leiding- van den hoogeerw. heer Mgr. J. Pompen, vicaris-gene raal van het Bisdom. De vergadering was zeer druk bezocht, zoodat de ruime zaal tot in de uiterste hoe ken was .gevuld met geestelijken, zoowel se culiere als reguliere, theologanten van Groot- en Klein-Seminarie, leekenb langste; lenden en eenige dames. Onder de geestelijken merk ten wo op verschillende hoogwaardigheids- bekleeders in de Kerk, directeuren, rectoren1 van geestelijke instellingen, professoren van Seminaria, verder pastoors, kapelaans, ter wijl ook onder de leken vele autoriteiten van hun belangstelling hadden blijk gegeven door hun aanwezigheid. Aan d.e bestuurstafehad de propaganda- commissie plaatsgenomen. Ruim drie uur opende Mgr. Pompen, vica ris-generaal van het Bisdom, de bijeenkomst met den christelijken groet, en heette de le den van hei Liturgisch genootschap en da belangstellenden hartelijk welkom. _Na het openingswoord gaf Mgr. Pompen de leiding der vergadering over aan den voor zitter der propaganda-commissie, dr. H. Ber- tens uit Tilburg. Dr. H. Bei'tens wilde na het openingswoord Van mgr. Pompen geen verdere inleiding meer spreken en gaf onmiddellijk het woord aan den WielEerw. Heer AVillem Smulders, kapelaan te Made; secretaris der commissie, tot uitbrenging van het jaarverslag. Kapelaan Smulders wilde een kort over*, zicht- geven van de oprichting en een verslag der werkzaamheden van de oommissie over het eerste jaar van haar bestaan. De eom- msisie werd opgericht na een bespreking tem huize van Deken Selten te Drunen, op 21 April 1911. Aanvankelijk waren alleen eere en werkende leden. Uitvoerig gaat hij daarna de ontwikkeling na, der vereeniging en staiat langen tijd stil bij de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het verslag werd met luid applaus begroet..: Vervolgens werd het woord gegeven aan professor Ant. Hansen van heit Seminarie van' St. Michiels-Gestel tot het houden eener voor dracht over Muziek in de Liturgie. Professor Hansen ontwikkelde de volgende punten aan de hand v,an het Motu Proprio 'van Z. H. Pius X over de gewijde muziek. Vervolgens werden door een goed geschoold koor van seminaristen uit het bisdom, onder leiding' van prof. Hansen, eenige liturgische gezangen uitgevoerd, na een kort inleidend woord van den dirigent-. Venii sancte Spiri tus; Popule meus, quid feci tdbi; en Ecce nomen Domini, Emmanuel, werden in het Gregoriaamsoh met begeleiding van harmo nium uitgevoerd. Verder een Kyrie eleison,' en Agnus Dei vierstemmig van Palaestrina; en een vierstemmig O salutaris Host ia van Holler, Deze zangers werden met warme toejui- chnigen begroet. Da arna trad een pauze in Van tien minuten, waarna, het eerst aan het woord kwam de WelEerw. Heer Jos. Walters, kapelaan te Uden met een voordracht over het kerkelijk ja,ar. Daarna voerde het seminaadstenkoor, on der leiding .van prof. Hansen het „Ave Ma ria!' van V. Schalk en „Sicut cervus deei- derat" van Palaiestrina., heide vierstemmig uit, terwijl uit de Gregordaan werden ge zongen „Alleluja!', „Viotimae Paschali" en' „Homo quidam." waarop stormachtig ap plaus volgde. Dr. Bertens bracht dank aan de commissie van orde, gevormd nit eenige leden Van! „Jong Brabant." en gaf het woord aan mgr.: Pompen om de vergadering te sluiten. Met genoegen voldeed mgr. Pompen hier aan. [Wie hebben reden, Zeide hij, God to danken voor het welslagen dezer vergade ring. Zijn we begonnen met de lofprijzing Van onzen God en Zaligmaker, we willen' daar ook mee eindigen met den groet„Ges loofd zij Jezus Christus.'' Jij, herhaalde hij, zou jij die medeplich tigheid bekennen? Zeker zou ik dat doen, als jij de beloften tegenover mij niet hieldtl Of dacht je soms, hè, dat ik dat alles gevonden, gesponnen en uitgewerkt heb alleen voor jou plezier? Dat zou waarlijk al te naief zijn, om niets anders tc zeggen. Zonder geld, verteerd door eer zucht en begeerten van allerlei aard, in een eeuw waarin men slechts wordt geteld om de handigheid, welke men gebruikt om geld te verdienen en het zich te verschaffen, op ■welke manier ook, heb ik willen doen evenals de anderen. Ik heb ook dien beker vol genoe gens, weelde en vermaken aan de lippen wil len brengen, waarvoor velen hun geweten en hun eer verkoopen. En gij waart onder het bereik mijner handen. Gij zijt me komen opzoeken; gij, die nog gemeener en slechter waart dan ik, want het gold je familie! Je hadt dezelfde begeerlijkheden, dezelfde be hoeften als ik, zonder het noodige verstand om ze te kunnen bevredigen. Wij hebben een verdrag gesloten. Ik heb alles uitgevoerd wat van me verwacht werd. En nu zul je mij den overeengekomen pry's betalen, dat zeg ik je! Maar dat wil ik ook wel, mijn waarde vriend, dat wil ik ook wel, stamelde Louis met zoo zacht mogelijke stem, want hij be gon hang te worden. Doch in zijn blik een sluwe uitdrukking lezend, voer de man uit Toulouse nog hefti ger uit: 'tLigt in je natuur om iedereen te be driegen, dat weet ik, maar met mij zal je zoo ver niet komen. Ik speel veel liever met open kaarten tegenover jou. En nu zeg ik je: Je moet me vandaag nog tweehonderd en vijftigduizend frank betalen Dat zou ik gaarne willen, waarde vriend, maar ik kan niet. Ik heb geen stuiver hui ten de gelden van 'thuis. Dan moet je het maar weten te vindeu. Voor zoo'u beetje maak ik me niet ongerust. 'tls onmogelijk, zeg ik je. Allo duivels! wil je me laten voortgaan? zeide de ander, wien deze huilerige toenemen de toon woedend maakte. Als ik gedaan heb, zullen we eens zien of je dat geld niet vindt op de betaaldagen, die ik je zal opgeven! De laffe schurk Berthier begon kippenvel te krijgen toen hij Lafont's steeds stijgende woede zag. Zou Lafont, vroeg hij zich af, bij geval werkelijk besloten hebben zijn schepen te verbranden en zich te compromitteeren om mij in het verderf te storten?... Zoo dom kon hij toch onmogelijk zijn? Toch had hij misschien ongelijk rede neerde hij verder met zoo ruw tegen zyn medeplichtige op te treden. Als hij hem een heel klein beetje had afbetaald, zou dat La- font dadelijk gekalmeerd hebben; maar hoe moest hij het nu aanleggen om hem slechts een paar duizend frank te doen aannemen?... Dat zou lastig gaan... Louis was niettemin besloten zoo weinig mogelijk los te laten van daag en later hoegenaamd niets meer van het beloofde millioen. Te deksel was dat krankzinnigengesticht en die 2 a 300,000 frank, die hij nog betalen moest «nu Lafont, niet meer daa .voldoende? Nu hij tot zijn doel geraakt en zijn neef goed en wel opgesloten was, vond hij dat het aandeel, dat Lafont in het zaakje had gehad, veel te duur betaald was. Terwijl hij zich aan deze gedachten overgaf, liep do man uit Toulouse, die zich ter prooi gevoelde aan een woede, welke hem alle koelbloedigheid deed verliezen, onstuimig door de kamer, om te trachten tot bedaren te komen. j j O, jou schoft! sprak hij in ziehzelven, je 'wilt me dus bedriegen en je aan je beloften 'onttrekken?... Maar ik ben sterker dan jij! En wanneer ik je zal hebben laten afdokken,' zal ik je nog een deuntje op de viool spelen, i waar Je niet om zult lachen!... Deze gedachten en dd beweging gaven hem zijn zelfbeheersehing terug. Hij nam zijn plaats op de fauteuil, die hij verlaten had, wederom in en sprak: Je hebt beloofd, mij een millioen te ge- j ven. Zooals ik je zooeven verklaard heb,; moet je me nog vandaag 250 000 frank beta len; binnen een maand betaalde je eenzelfde som en zoo voort totdat alles is afbetaald. En als ik dat nu uiet kan? waagde Louis nog ertusselien te brengen. De man uit Toulouse bad zijn gelieele wils kracht herkregen. Hij haalde de schouders op. Je moet het kunnen, omdat ik anders dadelijk mijn gesticht verkoop ik heb er eeu kooper voor gevonden, die het direct ne men wil ik stel dan je neef in vrijheid en geef hem een volledige en zeer uitgebreide verklaring, door mijn hand geschreven en onder teekend. Daarna ga ik kalmpjes, met de voldoening mijn plicht gedaan te hebben, naar Amerika, waarbeen mijnheer Michel mij de twee millioen zal sturen, die hij mij beloofd heeft. Bij deze laatste woorden, die met een plechtstatige traagheid waren uitgesproken, werd de man van Sylvie zoo bleek als een doek. Tot nu toe had hij nog nooit aan dit gevaar gedacht, dat hem bedreigde. Maar nu zag hij het verschrikkelijk en angstwek kend voor zich opdoemen. Ja zeker, die schelm van een dokter zou doen wat hij zeide! Wat Miehei aanging, hij was er de man wel naar om zoo'u som te beloven en om het volste vertrouwen in te boezemen aan dengene wien hij ze beloofde. Desniettegen- staande beproefde Louis toch nog zich goed te houden en antwoordde: Je zult in Amerika gepakt worden, mijn waarde, en even goed de doos ingaan als ik. O, 't lijkt er niet naar! hernam de dokter. Vooreerst zullen de burgers der Vereenigde Staten mij wel met rust laten, omdat zij zoo dom niet zijn zich met andermanszaken te bemoeien, en verder, wat aangaat de per sonen, welke de Fransche politie mij zal acr- terna sturen om mij te vangen, voor hen ben ik niet hang, ik hen sterker dan zij. 't Onbehagelijk gevoel van Louis nam toe. Deze formeele verzekering, deze wil, even sterk als de zijne zwak was, dat alles drukte liem weder diep terneder. Kom, zeide hij vriendelijk, maak je niet kwaad! Vergeet je dan de goede betrekkin gen, waarin wü altijd tot elkander hebben ge staan? Ik zal je een schikking voorstel len, wil je naar mij luisteren?" Neen, antwoordde de ander beslist. Ik moet dadelijk 250,000 frank hebben en het overige in termijnen van dertig dagen. Als ik je nu 100,000 frank aanbood? Nutteloos. Alles of niets! Maar denk eens aan, 100,000 frank!... Lafont stond op en nam zijn hoed. Waar ga je heen?... vroeg Berthier die terstond ophield met poppetjes te tee- kenen. Ik ga naar huis, zeide Lafont, het is al laat. ,TI De ander dacht dat hy gered was. Wat wa« hij toch handig... hy had hem uitgeput! Hat is goed, vriend! sprak hij suikerzoet; ga naar huis, denk er nog eens over na en kom dan terug... Ik ben er zeker van dat wij elkander dan beter zullen verstaan. S Reken daar maar niet op. Ik ga heen omdat je me verveelt, maar nooit'zal je me terugzien! Morgen misschien... maar zeker overmorgen zal ik je iemand anders sturen. Vastbesloten richtte Lafont zieh naar de deur. Ten prooi aan een razenden angst, sprong de jongste der Berthiers van zijn leunstoel op en versperde hem den weg. Kom mede! zeide hij, ik zal je een bon van ƒ250,000 frank geven, die to aan de ka* zult kunnen afhalen. JWordt vervolgd BBS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6