TWEEDE BLAD De millioenen-Prins. H Nouveauté Grunieman» étalages BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN fliïKEK. STADSNIEUWS. Speciaal adres voor Prima sohoëlsel J. HUIZING Groote Houtstraat No. 44. Teief. bi®. SÉiS. Steeds nieuwe modellen. Sociale Berichten IC o u s e n. Au Bon Marché nl oyo n s. Haarlem-Brussel. Sokken. fclA&ftDAG 22 APRSL £912 laatste De ramp van de „Titanic.^ VERBOD VAN DOORVAART DOOR DE DARD A NELLEN. Vóór «te Tai*iefwet> FEUILLETON Groote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. nieuwe mm±mcm courant Een streng onderzoek. De Amerikanen, die de „Titanic" zouden ge- feteerd hebben van belang, als ze in New-York was binnengeloopen, doen nu erg streng tegen over de White Star-lijn. Er schijnt een zondebok te moeten zijn. De commissie van onderzoek uit den Senaat die het geval zich aangetrokken heeft, heeft ge weigerd aan den directeur der White Star-lijn Ismay, aan de geredde officieren van de Titanic en 12 man van de bemanning, toe te staan het land te verlaten. De commissie zou haar vol gende zitting heden te Washington houden, op welken dag Ismay en de officieren voor haar ayn gedaagd. Ismay klaagt zeer over de partijdige wijze, vaarop de commissie het onderzoek leidt. Het verdronken kalf! Ismay heeft verklaard dat hij alle lijnen, be- hoorende tot de Internationale Mercantile Ma rine maatschappij heeft gelast, alle schepen met voldoende reddingbooten en vlotten toe te rus ten, om allen opvarenden plaats te bieden De Hamburg-Amerika-lijn heeft besloten om, meer dan de wettelijke voorschriften eischen, haar stoomschepen met sloepen en andere red dingsmiddelen zoo te voorzien, dat voor alle per sonen aan boord gezorgd kan worden. Nog ecu verhaal van een overlevende. Henry Woolner, een der „Cambri<lge"-roeiers, geeft een levendige beschrijving van de laatste «ogenblikken. Nadat hij en zijn vriend Bjorns- trom de vrouwen in de reddingsbooten hadden geholpen, stonden zij op het 160 ellen lange bovendek, waar geen menseh meer te zien was Het eiectrische licht brandde flauw en de twee vrienden kwamen overeen, thans een poging te wagen zich zelf te redden. Wij begaven ons op den bovensten rand van 't scheepsboord. Toen wij naar beneden keken, zagen wij, hoe de golven reeds over de kapiteinsbrug sloegen. Vlak naast ons was een opvouwbare boot, die aan de laat ste davids aan bakboordzijde was bevestigd en op het punt stond naar beneden gelaten te wor den. Zij hing ongeveer 9 voet van ons af. Ik stelde voor aldus vertelt Woolner er in te springen, daar er nog voldoende plaats in was. Wij klommen op den rand van de borst wering, hielden ons zelf eenige oogenblikken op den smallen rand in evenwicht en sprongen toen naar beneden. Mijn vriend kwam veilig en wel midden in de boot terecht, doch ik viel met mijn borst op de borstwering terug, maar hield mij daaraan stevig vast; wederom sprong ik, thans ruggelings. Ik kwam vlak naast de boot in bet water terecht, doch mijn vriend stak mij zijn rechtervoet toe en zoo geraakte ik in de boot. Het was een ontsnapping op het kantje af. Reeds was het water tot aan het bo venste dek en het steeg zoo snel, dat als wij nog een oogenblik langer hadden geaarzeld, wij zeker tusschen het dek en de zoldering zouden geraakt zijn. Ons eerste werk was een drenkeling in de boot te helpen, toen klommen wij over een aan tal vrouwen en kinderen en grepen ieder een riem, en met behulp van nog twee andere man nelijke passagiers roeiden wij met ons vieren als razenden, 'om ons van het schip te verwij deren. Wij waren op ongeveer 150 ellen afstand van het schip, toen wij de achtersteven plotse ling ongeveer 80 voet boven het water zagen uitkomen. Met een geluid, alsof duizend ijzeren vaten van een rot afrolden, zonk het schip in de diepte. Toen weerklonk een ontzettend gegil, dat het hart stil deed staan. Zeventienhonderd menschen verdronken in den draaikolk. Ik zal het nooit vergeten. I)e opstand in Fes. De laatste tijdingen bevestigen dat te Fes de rust is teruggekeerd. De muitelingen zijn overwonnen en ontwapend, hun inlandsclie aanvoerders zijn hun onderwer ping komen aanbieden aan generaal Dalbiez. Het schijnt, dat een aantal Sjerifijnsche solda ten geen deel hebben gehad aan de beweging, maar mee geholpen hebben baar te onderdruk ken. De Fransche minister van oorlog heeft medegedeeld, dat 4 Fransche officieren bij bet Sjerifijnsche leger bij de muiterij gedood zijn. Justitie in Frankrijk. Briand, de Fransche minister van justitie, heeft aan den ploert Fla- ehon, den hoofdredacteur der „Lanterne", die wegens talloozc niet te noemen mishandelingen van jonge kinderen zooals men weet tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zijn straf kwijtgescholden! Flachon is een der hoofdlieden van de Fransche vrijmetselarij Het bloedbad in Siberië. Dit Sint Peters- burg seint men, dat een der Doema-afgevaar- digden uit het gebied der Siberische Lena- goudvelden, een telegram verklaart ontvangen te hebben, waarin gezegd wordt, dat het aan tal doodgeschoten mijnwerkers 270 bedraagt en het aantal gewonden 250. Onder het aantal dooden bevinden zich vijf vrouwen. Het geheele bloedbad vindt, naar men zegt, zijn oorzaak in het feit, dat de mijnwerkers en goudwasschers een hooger loon eischten. Het getal der stakers bedraagt slechts 7500 en men beweert, dat deze staking op vredelie vende wijze bijgelegd had kunnen worden. Over geheel Rusland heeft het ongelooflijk barbaarseh optreden der autoriteiten tegen over de arbeiders ontstemming en critiek in het leven geroepen. Heden zou over deze kwes tie een interpellatie gehouden worden. Geen lastige babies meer. Een Fransche technicus heeft een toestel uitgevonden, dat een welkome troost belooft te brengen aan de moeders van zuigelingen. Dit toestel is er na melijk op ingericht om alle moeders, die tot nogtoe des nachts werden gestoord door het schreien der hulpbehoevende kleinen, voor taan rustig te laten slapen. Ondanks alle wijze raadgevingen van den dokter laten de oudei's zich toch door niets weerhouden om des nachts op te staan, als „hahy" op luiden toon zijn krachtig stem metje doet schallen. Dan wordt de kleine rustverstoorder uit zijn wiegje getild, weer in slaap geschommeld of op den arm geno men en rondgedragen, totdat hij weer in zoete rust is gebracht. Voortaan niets meer van dat alles! De nachtelijke ellende is voorbij! De kleine naehtzanger wordt op kunstige wijze automatisch in slaap gesust en dat wel met behulp vandraadlooze telegrafie. Dat gaat namelijk zóó: op den hemel van het wiegje wordt, een voor geluid gevoelige plaat aangebracht. Als nu de hahy des nachts begint te schrei en begint deze plaat te trillen, deze trillings ven voeren naar 'n draadloos toestel, dat door luchttrillingen van zekere sterkte automa tisch een kleine, eiectrische batterij in bewe ging brengt. Deze batterij is door een draad met de wieg en met een phonograaf verhou den. De wieg wordt door electriciteit aan het schommelen gebracht en tegelijkertijd begint ook de phonograaf te werken: zij zingt op zachten toon een paar wiegeliedjes. Na vijf minuten houden de eiectrische po gingen om het lastige kindje tot rust te bren gen, van zelf weer op. Als baby kalm is ge worden, is de zaak in orde, maar als hij nog steeds huilt of weer begint te woelen, begint het mechanisme ook vanzelf weer te werken. De uitvinder gaat zelfs nog verder. Als het schreien van den kleine langer duurt dan tien minuten, begint ook in de kamer en wel ho ven het bed van de kinderjuffrouw of de moeder een schel te luiden. Natuurlijk is de geheele inrichting zeer kostbaar en derhalve zullen alleen babies van welgestelde ouders op deze allernieuwste ma nier in slaap worden gespeeld en gewiegd. Zoo'n „wieg- en wektoestel" komt op den prijs van 700—1200. In Parijs heeft zich reeds een maatschap pij gevormd, die de hier beschreven appara ten tegen billijke condities verhuurt aan on bemiddelde moeders. Want juist voor de vrouwen uit de arbeidende klasse is het toe stel van zoo groot nut. omdat zij des nachts zoozeer den slaap noodig hebben. Het ziet er alles wat ongelooflijk uit, als wij lezen van een dergelijke nieuwe uitvin ding. En vraagt ook de moeder van vele kinderen. als hahy des nachts honger krijgt? Of als het kindje instinctmatig vraagt om drooggelegd te worden? HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deden Zaterdagnamiddag met klein gevolg een tocht per auto door de Betuwe. Te half twee van het Loo vertrokken, reden H. M. en Z. K. H. over Otterloo, Ede, Wageningèn naar Rhenen, staken aldaar met het veer den Rijn over en volgden den weg óver Res teren, Opheusden, Doodewaard, Hien. An- delst, Herveld en Eist. Na een wandeling te midden der prachtig bloeiende boomgaarden gemaakt te hebben, keerden H. M- en Z. K. H. te ongeveer zes uur over Arnhem op het Loo terug. G ROND WETSHEIÏZIEN ING. De Staatscommissie voor de Grondwetsher ziening, die heden bijeenkwam, hoopt deze week met haar rapport gereed te komen ter aanbieding aan H. M. de Koningin. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Konstantinopel heeft de Tnrksche Regeering in verhand niet den tusschen Italië en Tur kije hestaanden oorlogstoestand de door vaart door de Dardanellen aan vreemde sche pen verboden. In de „Gelderlander" lezen wij onder het opschrift „de Tariel'wet en de baksteennij verheid": Het Anti-Tariefwet-Comité is thans met zijn advertenties ijverig bezig, propaganda te maken... vóór de Tariefwet. In het eerst waren de advertenties louter onheilsprofetieën. Ze voorspelden de sehrik- kelijkste rampen van de herziening der in voerrechten. Sedert eenige dagen heeft het Comité het over een anderen boeg gewend. Nu geeft het telkens in cijfers op, hoeveel geld op dit of dat artikel van biiitenlandsohen invoer aan invoerrecht zal verkregen worden. Het kon geen boter aanbeveling voor de Tariefwet bedenken; want nu bazuint het feitelijk dag aan dag rond hoezeer de inland sclie nijverheid door die wet bevorderd zal worden. 220.000 uit, metselsteen en, luidt een dei- laatste advertenties. Welnu, wat beteekent dat? Wel, dat er naar de raming van dat in- voerrechtcijfer op het oogenblik 200 millioen kilo buitenlandsche baksteen over onze gren zen wordt binnengevoerd. Wordt nu de invoer gestuit en de buiteu- ïandsche concurrent dus geweerd, dan is het duidelijk, dat onze vaderlandsche baksteen- nijverheid daar niet anders dan wel hij varen kan. Dank aan de hnlnmiddelen der moderne techniek kunnen onze eigen steenbakkerijen host in ds behoeften voorzien. De meestal toch minderwaardige hnitenlandschehaksteen kunnen we best missen. De Tariefwet beteekent dus meer werk voor onze steenbakkerijen, dat is meer ver dienste voor onze steenbakkers, minder werk loosheid voor het werkvolk, dus meer wel vaart in het land. Van een jongentje <Vf geen meisje wa=. Aan de „Leeuw. Crl". wordt van Amsterdam geschre ven Sedert de beer Querido het voorbeeld lieeft ge geven, schijnt het ouder woordkunstenaars een gewoonte en een soort travesii sto! te gaan op doen voor hun romans! Fm de Jordaan is na tuurlijk de meest bevoorrechte bedevaartsplaats. Men verkleedt zich als metselaar zonder werk tijd lot tijd en trekt ook wel weer eens een huurt ergens een dakkamertje, vertoe.'l er van poosje weg, om in anderen meer wclgesielden kring verpooziug te zoeken. Zoo deed dan ook een jonge dame, die als sikieadoor het pad dier romanlieke erper mentatie wilde, bewandelen. On gelukkig had onze dichter fraai lang krullend haar, dat hij niet ten offer wilde brengen en dus zorgvuldig verborg onder iets als een avia- teurs pet. 't Ging besl, hij praatte, dronk, vierde feest met 't rumoerig volkje uil stegen en slop pen om dan na afloop van 't festijn langs vier trappen naar het zolderkamertje le gaan, dat hij zich, om de mise-gn-,scone compleet te ma ken, had gehuurdÖp een avond echter wa ren ze hem, nieuwsgierig en wellicht iets ver moedend nageloopen, en bespiedden hem zorg vuldig door de kieren, die een zolder kamerdeur in de Jordaan onvermijdelijk hee't. Onze vriend zette, niets kwaads vermoedend, zijn avia- teurspet af en zijn lange haren golfden roman tisch schoon langs hals en schouder. „Jeminée", zeiden ze tegen elkaar, aan de deur. 116 jai ooit zulk haar gesien't Is een meissie wat ik je seg.... Der zal wel een hichle aan wesc. Vooruit na de polise". Ze liepen wal ze beenen hadden naar de po litie om daar te vertellen, onder vee! misbaar, ,,dat er op een dakkamertje een man sliep, die een meisie met lang haar was... misschien wei die juffer Pascal, die ommevs ook aan de aviiaar- dcrij deed?" Toen kwamen natuurlijk de vermaarde twee agentjes en namen ons dichtertje mee! Iloa 't afliep vertelt de geschiedenis niet. Wel is er mee bewezen, dat je tegenwoordig voor de romankunst je haren moet over hebben, al NED. R,. Kt BOND VAN SPOOR- EN TR A M WEG PERSONEEL. De Ra.ad van afgevaardigden van bovcn- genoemden bond houdt op Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag) een huishoudelijke en daarna een openbare vergadering in het St. Joseph gebouw aan de Ohrechlstraat te Utrecht. Niel minder dan 27 punten staan op de agenda, waaronder zeer belangrijke. HILLEGOM. Verecniging „Hulp in Nood". Vrijdagavond hield deze vereeniging eene buitengewone vergadering in hotel „Flora", die vrij goed bezocht was. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer G. J. W. Mathot, die het doel dezer bijeenkomst uiteen zette. De se cretaris leest 't adres voor der onderteeke naars, die deze vergadering wensehten. Het bestuur heeft voor deze vergadering slechts de leiding; de eerste onderteekenaar, de heer C. J. van der List, hebbe succes. Toch zal het bestuur zijn woord houden en toch aftre den, al wordt 't eenige punt der agenda: het reservekapitaal tot een bedrag van 4000 vast te stellen, dat eerst verworpen werd, thans aangenomen. Daarna krijgt de heer v. d. List het woord. Hij zegt het bestuur dank voor deze vergadering en gaat na hoe het te kort is ontstaan. Met gegevens wijst hij er op, dat slechts de langere duur der ziekten de oorzaak is. Blijft 'tzoo voortgaan, dan is over 10 jaar 't fonds verdwenen. Spr. gaat de verschillende bezwaren na en ontzenuwt ze op heldere wijze. Daarna motiveert hij het aftreden van 't bestuur, hetgeen door sommi gen is kwalijk genomen. Een drietal leden vroegen op uitnoodiging het woord, waar van de heer v. d. Loo zeer lang van stof was; de. heer J. Koop zakelijk, de heer W. van Dam vrij hatelijk. De heer v. d. List beant woordde, voor zoover hem doenlijk, de via, gers. Daarna spreekt de voorz. nog een enkel woord en toont tevens zijn onbaatzuchtig heid in dezen Thans ging men tot stemming over. 90 stemmen werden uitgebracht. 69 vóór, 15 ste gen en 6 blanco, 't Voorstel is dus aangeno men. De heer v. d. List wil nu een commissie vormen, om 't volgend jaar een nieuw be stuur aan te zoeken. De heer Mathot dankt den heer van der List voor zijn moeite en dankt voor de opkomst, waarna hij de ver gadering sluit. BURGERLIJKE STAND. HAARL.LÏEDE EN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd'. A. Frankfort em A. L. Kats. S. de Jong en D. Ekkerman. M. de Graaff en "S>. C. Groeven. J. Kroon en A. Rutte.; Geboren: d. van P. v. Duijnhoven en H. C. Ros. Overleden: H. 8$}. de Vries, och tg. van P. Nauta 73 jaar. BEVERWl.JK. Ondertrouwd: K. Bank ;n K. H. van Assema, Geboren: D. van J. C. TimmerHaar- mans. ALKMAAR:. Geboren 19 Aprilz. van A. J. Smith en G. Groot. Ondertrouwd: 18 April. N. v. d. Ka mer en O. E. M. v. d. Burg. J. K. J, Post en G. Pallemans. J. Te&selaar en M. M. Jonker'. H. A. Th. Schenau en M. Lover. P. v. Diepen en A. G. Korn. HILLEGOM. Ondertrouwd: S. F. Smid en G. M. Lommerse. Geboren: d. van A. van der Mear—van Rihijn. z. v. M. W, v. VelzenLagas. d. van A. Q Balkenende-Aring. d, van M. van de BeidMatter. d. van E. G. van BerkelStijnman. d. van A. Hr E. RjjndersVan der Weijden. z. van H. M. WeijersKlein. d. van J. Spreeuw Does. z. van iWl van der Beek-Hageman Overleden: E. van Dijk, 7 maanden. A. M. Brussé, 70 jaar. H. J. van Sahie 21 jaar. LISSE. GetrouwdB. J. Asselor en J. Lagerweij. Geboren: d. van J. Niouwcnhov n en M. Bekkers. d. v. A. Schaak en J. ü.iijim z. van Wl Harting en P. Walraven. Overleden: A. P. van Zeist, 7 mnd. Levcnl. d. van A. Opdam en M. van Rhijn. NOORÖ8VTJK. Geboren 15 Aprilz. v. J. van der Weijdon en E. Vink. 16 April d. van J. v. d. Bent en J. v. Hemsbergen. 17 April z. v. D. Meeuwenoord en Th. de Haas. 18 April z. van A. A. de Monije en S. Bergshoef. Onder trouwd: G. Zuidhoek en M. Duivenvoorde. W. J. Beumer en A. O. E. Vrijdag. H. Hoogervorst en M. G. Steen voorden. J. A. Heemskerk en P. M. Hoogeveen. Overleden: 13 April P. P. dc Groot 57 jaar. 17 April P. Klinkenberg 17 jaar. 18 April M. Warm en hovenWarmerdam 29 jaar. It. X. SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Vrijdagavond vergaderde in 't gebouw „St. Bavo" de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Augustinus". De Voorzitter opende met een woord van dank voor de flinke opkomst en las uit het jongste nummer van het „Rechte Spoor" een ingezon den stukje voor wan het bestuur, waarin het zich verdedigde tegen de beschuldiging, neder- gelegd in een reeds vroeger geplaatst ingezon den stuk van den heer K. O. Donze, in zake de maatregelen, genomen bij de jongste verkiezing van Groepsvertegenwoordigers aan de Centrale Werkplaats der H. S. M. alhier. Een hierop go- houden schriftelijke stemming omtrent de toen getroffen maatregelen, bewees, dat twee derde der leden deze goedkeurden, terwijl een derde blanco hiad gestemd, en de belanghebbenden bui ten stemming waren gebleven. Dit votum van vertrouwen was voor den vooriztter aanleiding zich weder herkiesbaar te stellen, bij de thans volgende bestuursverkiezing, hetgeen tevens tengevolge had, dat de secretaris, welke, hoewel niet aftredend, had bedankt, wederom zijne functie zou blijven vervullen. Hierna gaf de .Voorzitter het woord aan den Z. E. Heer Advi seur, welke er met nadruk op wees, dat, zal eene vereeniging bloeien, zij op een hechten grondslag moet zijn gebouwd, en onderlinge sa menwerking de zaak in stand moet houden, dat men de genomen besluiten diende uit te voeren en de gebreken, die elk mensch, zelfs den beste, aankleven, niet door een vergrootglas moet gaan bezien, niet eigen meening vooropstellen, doch elkanders gebreken zooveel mogelijk ver dragen, en de tucht helpen handhaven. Z. Eerw. wekte l^rvolgens op tot onderling vertrouwen, hetgeen het brengen van een offertje van eigen liefde licht maakt, en met nieuwen frisschen moed voort te gaan, om de vereeniging tot eene krachtige en bloeiende te maken. (Applaus.) De Voorzitter dankte Z. Eerw. voor zijne har telijke woorden en sprak den wensch uit, dat ze ingang mochten vinden. Bestuursverkiezing: lo. Verkiezing voorzit ter. Dc thans fungeerende, de heer C. Tromp, werd met 19 van de 21 stemmen herkozen en nam zijne herbenoeming aan met een woord van O 60.) Zijn kalm gelaat liet niets blijken van het geen hij inwendig gevoelde. M-et dat al was hij diep terneergeslagen en vroeg zich af: Waar was mijn verstand, toen ik ver trouwen stelde in dien schurk? Hij bedriegt mij, dat is duidelijk. Voor het overige, ik heb tiem gewaarschuwd. Als ik het zonder hem ikan klaarspelen, zal ik het doen. Men begrijpt derhalve met welk een ijver hij thans gebruik maakte van de goede ge zindheid van zijn oppasser, toen deze hem drie dagen geleden beloofde, naar Parijs te 'zullen gaan en een onderzoek te doen naar zijn identiteit. K DE ONTSNAPPING. IJpstien verkreeg van dr. Lafont gemakke lijk het verlof, waarop hij sedert lang recht kon doen gelden! Opdat de jonge man, den geheelen dag alleen in zijn kamer doorbren gend, zich niet zou vervelen, nam de dokter nu nog meer attenties jegens hem in acht, zond hem nog meer revues, boeken en dag bladen dan hij gewoonlijk deed. Maar Miehei, die ze gewoonlijk verslond, sloeg er zelfs nu geen blik in. Hij was daar toe veel te opgewonden. Welke berichten zou Bastieu medebrengen? Hij wist het niet. Maar van één ding was hij zeker, namelijk dat de photographie niet bedriegen zou en duidelijk zijn naam en zijn persoon aan den oppasser zou doen kennen. Zou liet uur der vrijheid dan voor hem i slaan? Zou hij zijn rang in de wereld der levenden wederom innemenweder nxees- ter worden van zieh-zelven, met zijn onaf- hankelijkheid en zijn fortuin, van zijn leven i aan de zijde van zijn bruid en van zijn moe- 5 der? Hij dacht erover na wat in de eerste oogen- j blikken zijner vrijheid zon doen. Eerst wilde hij zich rechtstreeks naar het huis in het Park Monceau begeven. Het was niet mogelijk, dat zijn vrienden, zijn personeel, dat niet ieder een hem dadelijk zou erkennen en zijn terug komst van de daken zou uitschreeuwen... Maar er was een gedachte, die hem hinderde, hem pijnigde en zich aan zijn scherpzinnigen geest opdrong.... Lafont had gezegd dat Louis zich met alle macht aan zijn positie zou vastklampen en het onmogelijke zou beproeven om Michel voor een bedrieger te verklaren. De jonge man wantrouwde, zooals men begrijpen kan, zijn sehurkachtigen oom in de hoogste mate. Zou de jongste der Berthiers met zijn liel- sche sluwheden zijn valschheid, de fortuin, waarover liij op het oogenblik besliste, hem niet een nieuwe poets kunnen hakken? Ziet men niet dagelijks dat kuiperij, leugen en de meest tastbare onrechtvaardigheid de waar heid en de rechtvaardigheid bedriegen? i Als hij alleen op de wereld stond, zou dat inderdaad te vreezen zijn; maar zijn moeder en Geneviève waren er nog, die hem oogen- blikkelijk zouden herkennen, die wel zouden staande houden, dat hij niet op zee was om gekomen, zooals Louis Berthier misschien reeds had verspreid, en die aan allen zouden betuigen met hun positie, hun fortuin, hun achtenswaardigheid, dat hij wel degelijk de zoon, de broeder, kortom baron Miehei Ber- j thier was! Een arm klein, ombekend en eenvoudig kind I als Sabine zou, zoo zij alleen stond om hem te verdedigen, haar verklaringen en haar stem zien verstikt door de leugens en de laag heden van Louis. Maar barones Frans Ber thier, de pi'ésidente van zooveel liefdadig heids-instellingen, die bij iedereen in zoo hooge eere stond?... Wanneer zij sprak wanneer zij getuigdedan was het wat an ders... dan zou men haar geiooven... Was zij in Parijs?Of in Provence? Michel meende uit de weinige woorden» die aan dr. Lafont ontsnapt waren, te moeten op maken, dat zij te Saintes gebleven was. Maar wat kwam dat er op aan? Hij zou zich bij haar voegen, en daarmede uit. Hij had geen geld, geen hulpbronnen, maar indien hij het zoover kon brengen, dat hij uit het gesticht ontsnapte, zou hij zich terstond hegeven naar Charles Pigaletti, te Parijs; van dezen zou hij j eenige goudstukken leenen, die hij noodig had om Edith en Geneviève te gaan opzoeken.1 Pigaletti, die eerst alles aan Frans en ver-1 volgens zooveel aan hem verschuldigd was, kon hem dat niet weigeren. En als hij maar j eerst hij Edith was, onder de moederlijke vleugels, zou Michel zich in veiligheid ge- voelen. O, hoe innig zou hij die aangebeden moe der omhelzen, welke hij in zoo lang niet had j gezien, 't Scheen hem toe, dat het een eeuw geleden was sedert hij haar stem gehoord, haar liefkoozingen ontvangen bad. In die heriimering aan zijn moeder ging hij geheel en al op, alles vergetend, zelfs Sabine; uren gingen voorbij zonder dat hij het bemerkte. Thans, in de stilte van zijn gevangenis, ge heel en al in zich zeiven gekeerd, ontdekte hij in zich iets vreemds, dat hij nog niet had ontleed. Had hij Sabine bemind zooals hij dat deed van het eerste oogenblik af dat hjj haar had gezien, dan was dit omdat zij hem aan Edith herinnerde! Niet alleen geleek me vrouw de Terx-euoire sprekend op de baro nes wat gelaat en houding betreft, ook het jonge meisje, al was de gelijkenis van haar trekken met die van Michel's moeder niet zoo treffend, had toch dezelfde stembuigin gen, dezelfde uitdrukking der oogen, dezelfde manier om het hoofd op te heffen of het een weinig op zij te keeren, zonder het lichaam te bewegen Voorts was ook beider manier van opmer ken dezelfde en was dit ook met haar karak ters het geval. Aan haar gebi'eken, haar hoe danigheden, haar volle oprechtheid, haar verontwaardiging, welke niets weerhouden kon. zelfs waar het kleinigheden, kleine leu gens b.v. betrof, zou men werkelijk gezegd hebben dat Edith en Sabine moeder en doch ter waren... En toch hadden zij elkander nooit gezien! Hoe was dat te verklaxen In zijn nauwe cel heen en weer loopend of gezeten in zijn fauteuil met gesloten oogen en een van angst kloppend hart, herhaalde Michel telkens tot zichzelven: Hoe teeder zal ik u beminnen, mijn lieve moeder, indien ik u kan terugvinden!... Eindelijk, toen de dag ten einde 1 iep en het reeds begon te schemeren, vertoonde Bas tien zich op den drempel van de kamer. Hij was doodsbleek en in zijn lijkkleurig gelaat schitterden de oogen koortsachtig. O die schurken! mompelde hij, na d« deur achter zich te hebben gesloten, die schurkenEn ik hen hun medeplichtige ge weest! Vergeeft ge het mij, mijnheer MicheJ? —Dat is al lang gebeurd, antwoordde d« jonge man, maar wat heb je gezien, gehoord,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5