DERDE BL«U 3INNENLAND. Staten-Generaal. Landbouw en Visscherij. J, BUÜEfl it €©u9 BaicenessepgpaGht 6 en 7, Oeschilderde üeubeSen op afbetaling. aATESBAG 4 BflEi 1912 Vóór de Tarief wet. Gewisselde stukken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VlIIste DIOCESANE KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM DEN BOSCH. j In een vergadering van het Uitvoerend Co-j tnité voor den VlIIsteu Diocesauen Katho- liekendag, Zondag te Tilburg gehouden, werd definitief besloten, dat er vier afdeelingen zullen zijn, waarin zal behandeld worden: Afd. 1. De Werkmansstand en het Onder wijs. Afd. II. De Boerenstand en het Onderwijs. Afd. III. De Middenstand en het Onderwijs. Afd. IV. De andere standen en 't Onderwijs. Beoogd wordt te bevorderen de ontwikke ling van eiken stand, door een hiervoor pas send onderwijs. SPOORWEGPERSONEEL EN SOCIAAL- DEMOCRATIE. Wij hebben in ons blad eenigen tijd gele ien het volgende bericht opgenomen: Naar wij vernemen, is alleen van het Hol landsche personeel der N.B.D.S., dat door den dienst in Duitschland komt, b.v. van Hol- landsche machinisten en conducteurs, inge volge de voorschriften van de Duitsche re geering de verklaring geëischt, dat ze het socialisme niet aanhangen. Aan de andere Hollandsche beambten werd alleen de raad gegeven zich niet hij de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel aan te sluiten, evenals de H.IJ.S.M. gedaan heeft. V Het orgaan van de Nederl. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel noemt dit bericht on waar en schrijft: Tot de beambten, die over de grenzen ko men, is de circulaire gericht, waarbij herin nerd wordt aan den afgelegden eed. In die circulaire zegt de directie, dat lid zijn van onzen vakbond voor haar hetzelfde is als „der Sozialdemokratie zuneigen". In het eeds formulier wordt over de Ned. Vereeniging niet gesproken. Een dergelijke circulaire is door de H.IJ.S.M. nimmer tot haar perso neel gericht. Van die beambten is ook de pertinente ver- Haring geëischt, dat de onderteekenaar „ook geen lid is van de Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel". ALG. NEDERLANDSCH VERBOND. Neerlandia bevat het verslag van het hoofd bestuur van het Algemeen Nederlandseh Ver bond over 1911. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1.1. 12,739 (op het oogenblik op 13,000 geschat), van wie 7381 behoorden tot de groep Nederland, 2031 tot de groep België, 1116 tot de groep Oost-Indië, 243 tot de groep Suriname, 266 tot de groep Nederlandsche Antillen (nog altijd slaagt men er niet in in Zuid-Afrika een groep te vormen); 707 al- gemeene leden en verder leden van zelf standige afdeelingen, waarvan de talrijkste zijn Johannesburg met 192, Kaapstad met 150, Buenos-Ayres met 93, Chicago-Roseland met 91, Potchefstroom met 79, Berlijn met 62, Bloemfontein met 55 leden enz. De Boekencommissie, aan welker volijve- rigen len secretaris dr. W. van Everdingen het hoofdbestuur hulde brengt, geeft een af zonderlijk verslag. Van.April 1911 tot April 1912 heeft zij 76 kisten met boeken verzon den, van den aanvang af 922; de wekelijksche zendingen zijn gestegen tot 55, de maandelijk- sche tot 70 (de kosten van deze twee laatste zendingen zijn gestegen tot 2350). Van 1902 tot 1 April 1912 heeft zij ruim 34,000 uitge geven. De begunstigers zijn toegenomen, met 61, tot 171, de bijdragen, met 26, tot 50. In het boekjaar zijn er 31 voordrachten gehou den. Het aantal vaste secretarissen is van 2 op 3 gebracht. Sedert eenige maanden is 't aantal zee manshuizen, waarmede de commissie in be trekking staat, aanzienlijk toegenomen. Do Nederlandsche leerstoel te Chicago kwam, dank zij de werkzaamheden der afdee- ling van het Verbond aldaar en den steun ook van het hoofdbestuur, in 1911 tot stand Dr. T. de Vries bekleedt er het professoraat in Nederlandsche geschiedenis en letterkunde. UITGEZET. Reuter seint uit Duisburg: De voorzitters van den Hollandschen Sohippersbond, Kerk hof en Van Hoff, die over de deelneming der Hollandsche Rijnschippers aan de staking der Duitsche Rijnschippers onderhandelden, zijn gisternacht door de politie opgepakt en als „lastige buitenlanders" over de grens ge zet. ...U.v-.Li steeg van f 1.02 per hoofd tot 1.55, zoo- dat we dus wel verdienen, doch te veel ver- ter. n aan het buitenland. V an vrij handel a arsz ijlde doet men heit voor komen, alsof Nederland een laind is van ren teniers, die alleen zoeken hoe ze jets jbet goedkoopst, krijgen; terwijl toch de hoofd voorwaarde voor welvaart is, dat er gelegen heid is tot werken, welke gelegenheid Üoor hoogere rechten is te verkrijgen. Een der meest misleidende voorstellingen omtrent het tarief is, dat verhooging van in voerrechten eein c-adea.u zon, weziem voor rijke fabrikanten. Van het meerdere werk zul len zeer velen meer profifeeren, ook die nu nog niet bij de industrie betrokken zijn. Het tarief is dan ook democratisch en in demo cratische landen als Amerikai Zwitserland, Noorwegen, Zweden, zou, geen arbeider het willen missen. Veel misleiding bestaat ook bij' de voor stelling, dat vooral de arbeiders .direct zul len worden getroffen; de grootste bedragen toch zullen moeiten komen yan luxe voor werpen. Dp heer v, Vuuren ziei dat ondanks alles wat door tegenstanders is gezegd en ge schreven, hij en zijn medestanders nog .steeels de regeering zegenen, voor de indiening1 der 'l'iariefwet. Tariefsverhooging js noodig.. Voor de so ciale wetgeving is geld noodigi; en geen en kele politieke partij heeft het geld maar voor het van de boomen schudden. En nu meent minister Kolkman dat het geld het beet is te verkrijgen door verhooging of wijziging van het tarief. Wijzigingwant er bestaat een tarief dat jaarlijks 12 millioen in de schatkist brengten nooit heeft een libe raal bewindsman er aan gedacht het tarief af te schaffen. Integendeel hebben liberalen juist er naar gestreefd steeds meer uit het tarief te halen. Minister Sprenger Van Eijck verdubbelde de opbrengst door een verbe terde heffing; minister Pierson stelde de verhooging van 1 l/> millioen voor; minister De Meester, de opvolger van minister Harte wiens t arief mede de oorzaak wais Van den Val van het ministerie-Ivuyper, haastte zich eveneens verhooging voor te stellen. En nu is het eenige wa,t minister Kolkman wiler nog wat meer uithalen. Hok na de aanne ming van de Tarief wet, zal in Nederland nog slechts een bescheiden bedrag per hoofd wor den betaald. Met klem betoogt spreker dat het tarief zal zijn een belasting naar draagkrajeht. Be halve het verkrijgen yan 'het geld voor de sociale wetgeving is ook het doel der re- geering bevordering van den na,tiior|al©n air- beid. Is het niet goed ieder land te laten voort brengen waart oe het door db natuur is aan gewezen? Spreker Voelt daar veel voor. In zijn hart is liij Vrijhandelaar. Maar dan moet men ook te doen hebben met eenten vrij handel. En daiartoie is vooreerst noodig'., dat men met tweeën is, dat men wederkeierig vrij handelen kan en vervolgens dat men de productiekosten voor den eigen werk gever niet kunstmatig verzwaart. Doch nu kloppen we overal vergetef.s aJag ails-we vra gen om' wederzijds oh en vrijen' inVoter. Maar met dat al wordt alles toch maar duur, ën dat ten bate via'n de industrieelen. Om het onjuiste dezer bewering a'an te toonen' wees spreker erop, dat de concur rentie, en daarna de Vermeerderde omzet wel z'ullen waketa tegen prijsVorhoogen.- Van den winkelstand z'iin het importeurs en grossiers1, agenten vah buitenlands,öhe hui zen. die schade ziullen' kunnen hebben. Die gewone winkelier echter kan er alleen Voor- deel Van hebben, dat hij veel meer direct in aanraking kah komen met een in eogen land wonend fabrikant. Met algemeen© stemmen werd ten' slotte eelt motie a:ahgen!omen. wa'airin de wenseke- lijkheid werd uitgesproken van oen' spoedige invoering Vah het tarief in liet belang der sociale wetgeving en Van don niationalen ar beid. Deze motie zal ook aan jd© Tweed© Kamer worden' gdz'onden •-.<-■•, He Federatie yan Christelijk© Besturen yoor 'a Gravenhage en omstreken hield de zer dagen een groot© Verg. in de groot© zaal •van den N. ik K. Volksbond te D©n Haag jvaarop voor leden der aangesloten ar bei - dersvereen igingen en geestverwanten jvead gesproken over de Tiariefwet door den heer A. O. A. v. .Vuuren, lid van de Tweede Ka mer, en jhr. mr. J. A. .Stoop yan Strijen, referendaris aan het departement van Bin- nenlandsche Zaken. Do heer Stoop van Strijen noemde als oor zaken van het verzot tegen de Tjaxiefwet, .vooreerst dat deze wordt voorgesteld door een rechtech kabinet; vervolgens dat Neder land groot is geworden door den handel, ter wijl tegenwoordig .geen enkel land meer bloeien kan door den handelvoorts lief eigenbelang .van velen bÜ fh®. ®fzet van dia wij Is toch veel duurdere buitenlandsche producten en ten yierdo het ontstaan van een schijngeleerdheid, gekweekt aan de hooge- echolen en waarbij leeraren en groote Mailen fcweren, zoodat het publiek eenzijdig .wordt voorgelicht (zoo wordt telkens verkondigd, dat Nieuw Zuid -JValos bloeit door den vrij handel, terwijl het tocjh al elf j nar hogge rechten heeft.) Voor de 6 millioen meiischen in ons land moet gelegenheid zijn om te werken en wel voor een groot deel in de industrie, terwijl de yrijhandelaars daar slechts het koopmans standpunt tegenover plaateen, waarbij wordt uitgegaan van het idee: dat komt terecht, Want je betaalt toch wat j© koopt. Daar door teren we op ons bezit. De vermogens belasting is de laatste 15 jaar dan ook ach- jtexiuigcgaan van f 1.44 tot f 1.39 per hoofd Jteryijl do bedrijfsbelasting in den zeilden tijd Waar hulp? Dezer dagen werd In de pets melding gemaakt van een gevat van een 17-jarige ongehuwde R:. K. moeder, die nergens hulp zou kunnen krijgen. Hef stukje was vragend gesteld, maar gaf den Indruk, alsof overat tevergeefs om' bijstand was aangeklopt. Dit nu Is, naar de „N. ft. Cit." vernam, niet juist. Dat Profestant- sch'e Instellingen het steunen van katholie ken. aan Rl K. instellingen overlaten is, vanzelf sprekend, maar bepaald onjuist was het te zeg gen (dit werd in dit bericht beweerd) hel R.K. Armbestuur helpt nief, omdat het meisje geval len is. „Het R.K. Armbestuur doet dat wel, en dat het in het gegeven geval niet geholpen had, toen het stukje liet eerst Ln die ,,N. A. C." verscheen, igt alleen aan de omstandigheid, dat het vam het geheele geval niets wist en er ook geen hulp gevraagd was. Toen hert stukje in de „N. A. C." geplaatst was, zijn er onmiddellijk maat regelen genomen oin moeder en kind in de R.K. Annastichting in de Mariaslraat te 's Gravenhage, op te nemen." De „Res.bode" meldf, dat liet meisje inder daad in die inrichting opgenomen is, en dto niet in een inrichting van het Leger des Heil» zooals happig van andere zijde werd verteld De Katholieke liefdadigheid.spreidt haar vleu gels zeker zoo breed uit dan welke philanflhro- pie pok. Misdaad? Rij de schouwing van hel Lijk' van de V., te Vinnen, ul Lek opgevlschf, wer den zeven verwondingen op het lichaam gevon- den, terwijl de portefeuille, die f 500 moet herat hebben, opengesneden en leeg in den zak ge vonden werd. Men acht misdaad waarschijnlijk. Het parket uit Tiel kwam ter plaatse en weiger de 'voorloopig vergunning om het Lijk te begraven- Schrille cijfers. De verhouding in zielen tal te Schagen van Katholieken tot niet-Katholie- ken is als 700: 2500. Met 1 Mei werden tot de katholieke schoot toegelaten 24 leerlingen; tot de openbare 37. Commentaar overbodig. Een duur jachfconsont. In de heerlijkheid Bredevoort is dezer dagen een jachtconsent voor f 4000 verkocht'. Bij publiek en verkoop in 1878 werd voor zoo'n consent hoogstens f 500 be taald. Gevonden, liet lijk van sergeant-majoor C. M. de Vries, die bij het ongeluk met de tor pedo-sloep den 11 April j.l. op de Brielsche Maas is ©ingekomen, is gisteren gevonden. De machinist vau den trertu gevallen. De machinist L., van de tramwegrnaatschappij Lig- tenvoorde— ZedcLam, is Donderdagnamiddag tus- schen Terborg en Varsseveld van de in volle vaart zijnde locomotief gevallen. Zonder dat het ongeval bemerkt werd, reed de tram verder; eerst torn men de naaste halle voorbij reed, merkte de conducteur, dat de machine onbe heerd was. Zijn kordaat optreden voorkwam ver dere ongelukken. Per keerende tram van Lich tenvoorde werd de bewustelooze machinist naar het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toe stand is ,zorgwekkend. Snijders-Franseh. Op de adreskaart van een Rotterdamsch kleerenmtaker slaat te lezen: „Klee ding naar maat enz.", alles in het Hollandsch, maar in den hoek: „Tailleur pour Dames" en in een anderen hoek, „Tailleur pour Heeren"., Min of meer verstrooid. Dinsdag hielden, een verhuiswagen en een vrachtwagen, beide vol meubelen, enz., stil voor een hoekhuis aan den Witten Singel te Leiden, welks bovenwoning leeg stond. Men bracht het meubilair naar boven en in de vertrekken. Toen men er goed en wel mee klaar was, kwain men tot de ontdekking, dat men zich vergist had en men aan de over zijde, waar eveneens de bovenwoning leeg stond, had moeten wezen. Een belasting-reclame. Iemand, die voor 4/12 gedeelte in den hoofdelijken omslag was aangeslagen, op grond dat hij een hem behoo- rend buis gedurende meer dan 90 dagen in het belastingjaar gemeubeld voor zich be schikbaar zou hebben gehouden, kwam bij Ged. Staten van Friesland tegen dien aan slag in beroep, daarbij bewerende, dat het huis met daarin aanwezige meubelen door hem in bedoeld jaar was verhuurd. Ged. Staten hebben de reclame afgewezen uit overweging, dat uit het betrekkelijke huurcontract bleek, dat het huis c.a. door re clamant voor uiterst lagen prijs was ver huurd, onder beding, dat de huurder steeds aan den verhuurder of gemachtigde vrijen toegang op en tot het verhuurde zal moeten verleenen en de verhuurder het recht zal heb ben de huurovereenkomst tegen eiken dag te doen opzeggen, zullende dan de huurtijd ter stond na die opzegging eindigen, terwijl de huurder verplicht zal zijn het huis met tuin, benevens de meubelen en verdere roerende za ken, alle aan den verhuurder behoorende, tot genoegen van dezen te onderhouden, dat uit de hier aangehaalde bepalingen van het huurcontract, naar het oord: I van Ged. Sta ten duidelijk blijkt dat reclamant gemelde woning in het belastingjaar voor zich be schikbaar heeft gehouden en dat daarom de aanslag terecht is geschied. Pinkpillen op 1 Mei! Hert nummer van 30 April van Het Volk, bestemd om op 1 Mei verkocht en. gelezen te worden staat vol van roode Mei-woorden: Vrijheidslied, Een dag van strijd, Meifeest, Meizangen Slaat men de voorpagina van het hoofdb'ad om, een groot portret dal de halve bladzijde beslaat, staart u aan. Het zijn de oorspronke lijk revolu.tionnaire trekken van een tot beer geworden arbeider, forsche krullen, een breed voorhoofd, snor en sik, gezeten burgerkteerling. Is het Marx, Engels, Lassalle de oude Ger hard, of een ander van de vroegere voorman nen, bij wien op een 1ste Meidag alle socialis tische gedachten een oogenblik moeien verwij len? Helaas, geen van deze. Het is „de hoer Jan Dippeld, oud 63 jaren, die u zal zeggen hoe hij van zijn rheumatiek is gènezen." Namelijk door de Pinkpillen. Want „de Pink-pMen zuiveren 't bloed", En bloedzuivering heeft een sociaal-democraat even noodig als een sociaal-democratisch hoofdorgaan zeker soort van advertenties. Hert is met hen al niet anders gesteld dan met die bourgeois en hun organen. Zelfs op 1 Mei! Ezeltje rijden op t?n Llmbtirgseh. Men schrijft uit Tegelen aan het Hbld. Drie maanden geleden ging het alls 'n loopend vuurtje door 't dorp, dat „de wilde moeder" zou trouwen met „de Trompetter"Man en vrouw heetten natuurlijk anders, maar een Lim- burgsche dorper kent zijn donpsgenooten nu een maal beter bij den scheldnaam dan bij' den familienaam. Ze trouwden, meenden gevonden te hebben, wat ze zochten, maar, eilacie, de gelukszon wierp haar verkwikkende stralen nliet op of in hun huisje op den Krekelenberg. 't |Was aldra geharrewar m gekrakeel, morgens^ 's mld- dag» en 's avonds, de gelburen schoolden sa men en bespraken het geval hoofdschuddend!, 't Werd al erger, 't werd te ergen op een kwaden dag ging er weer een loopend vuurtje door het dorp: de wilde moeder was 't huis. uitgeloopent Haar spaarduitje, haar eigen tin nenkast en kamermeubeltjes alles had ze in 'don steek gelaten om le (ontkomen |aa ndien echtvriend, die zoo onmensehelijk gauw haar meesrt echte vijand was geworden. Familieleden, veldwachter, marechaussee werden in den arm genomen om 't lnhet huwelijk meegebrachte terug te vorderen, 't Was alles vergeefs. De Trompetter hield zijn deuren potdicht en bedreigde ieder, die onge vraagd zijn erf betrad. Toen meenden de gebu- ren, dat de man rijp. was voor 't brandmerk;, 's Nachts zijn ze stil gekomen met verfpot en kwast en op voordeur en gevel hebben ze hem vijf ezels geschilderd Dit is weer een van die oude Limb'urgsche gewoonten, die zich hebben weten Ie handhaven zelfs in de „srtadsch" of „modem" wordende dorpen De muurschildering wordt aangebracht Om te kennen rte geven, dat men den ezel den ikwaaddoenden echtgenoot wil aandrijven om de echtvriendin weer tot zich te roepen. In den volksmond lieet het ook' „den ezel aandrij ven" of „ezel rijden". Om aan don volkswil klem bij te zetten, wordt gewoonlijk de „pa tiënt" des avonds onthaald op ketelmuziek: pot deksels en zweepen vormen de Leidend© instru menten. Deze serenades herhalen zich totdat de huiselijke vrede is geteakend, tenzij de politie tusschembëkie komt, als 't larte uur de vartoo- ning stempelt lol nachtetijk burengerucht. De verfstof is van dien aard, dat .overschilderen niets helpt 't Vet of wagensmeer, dat er in ziit, dringt door iedere bedlekikllng heen. Afbranden van hert hout, of afbik'ken van de muren is Idan ook 't eenige remedie om hel merkteeken voor goed rte doen verdwijnen. Rangoonbooncn. Wij lezen in het Tijds. v. Soc. Hygiëne: De Kratokboonen of juister gezegd thans de Rangoonboonen broertjes en zusjes trou wens uit Oost-Indië en Engelsch-ïhdië afkom stig doen, evenals in 1905 toen te Rotter dam de vergiftigingsverschijnselen waren waargenomen bij personen die Kratokboonen hadden genuttigd, veel van zich spreken. Nu weer tengevolge van enkele ziektege vallen in een huisgezin te Nijmegen waarge nomen, waarvan, met verschijnselen van cyaanvergiftiging, één doodelijk eindigde, welke gevallen aan vergiftiging, vermoede lijk door het gebruik van Rangoonboonen veroorzaakt, worden toegeschreven. Het oogenblik is nog niet daar, om te be- oordeelen of dit vermoeden juist is, het on derzoek tocb naar de oorzaak der ziektever schijnselen bij personen uit bedoeld buisge zin, die boonen met aardappelen door elkaar gekookt en daarbij ook vleesch hadden ge nuttigd en daarna ziek werden, is nog niet afgeloopen en of de oorzaak der ziekte in de boonen, in de aardappelen, in het vleesch of in den pot zelven of elders moet gezocht warden, is vooralsnog niet met zekerheid te zeggen. Opmerkelijk echter is, dat, terwijl duizen den balen Rangoonboonen uit Engelsoh-Indië naar Nederland zijn aangevoerd en vermoede lijk voor een deel ook te Nijmegen in con sumptie zijn gebracht, er van geen meerdere vergiftigingen is gebleken. Terwijl het onderzoek nog loopt en dit betreft zoowel de bovenbedoelde ziektever schijnselen als de boonen en haar cyaange- halte, dat zeer uiteenloopend blijkt te zijn, al naar gelang men witte, bruine, roode of paarse boonen onderzoekt zij intussclicn vöorziclitigheid aanbevolen. De importeurs zijn gewaarschuwd, de in specteurs van het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid en keuringsdiensten zijn op hun qui vive en de Staatscourant beeft het bij den aanvang van dit stukje bedoelde ver moeden ter openbare kennis gebracht. Iu de volgende aflevering hopen wij te kun nen mededeelen wat de uitkomsten van het veelzijdig onderzoek alsdan zal hebben ge leerd. Ziekteverzekering. Uittreksel uit het Ver slag der Commissie van Voorbereiding. Verschenen is het Verslag der Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer, benoemd voor het onderzoek van het ontwerp-R'adenwe! en het ontwerp - Z i ektewe t Het Verslag dart niet minder dan 158 bladzij den telt, behandelt, na een inleiding, achtereen volgens lo. den rechtsgrond, 2o. het verband tusschen de verschillende sociale verzekeringen, 3o. de organisatie van locale organen, 4o. den omvang der verzekering, 5o. de toelating! van verzekering b ij bijzondere ziekenkassen, 6o. de dekking van de kosten der verzekering en 7o. de financieele gevolgen van de wetsontwerpen. Vervolgens worden de artikelen behandeld. In de inleiding wordt herinnerd aan de be spreking in de openbare vergaderingen van de Tweede Kamer van Juni 1911 van de drie vraag punten, die de Commissie aan de Kamer had voorgelegd, naar aanleiding waarvan minister Talma verschillende wijzigingen in hot wetsont werp had laangejbraeht. Nadat de ontwerpen opnieuw in vergaderingen van de Commissie waren besproken, werden een aantal punten opgesteld en aan den minister toe gezonden onder uitnoodiging daaromtrent met de Commissie in mondeling overleg te treden. Dit mondeling overleg heeft plaats gehad in Januari van dit jaar, en tengevolge van dit mondeling overleg heelt de Minister weer vele wijzigingen in het wetsontwerp aangebracht. Daaronder zijn er van groote beteekenis. Zoo werd naar aanleiding van de zoowel van de zijde van politieke tegenstanders als van po litieke medestanders van liet tegenwoordige Ka binet gemaakte opmerkingen wijziging gebracht in de regeling omtrent het ziekengeld. In de plaats van de bepaling, die als minimum-ui^- keering eischte 50 percent vau het gemiddelde loon, is een bepaling getreden, die als uitkee- rtng vaststelt 70 percent van het gemiddelde loon, met bevoegdheid van den Raad van Ar beid, om de uitkeering op. 50 percent te bepalen of op een hooger percentage te stellen. Voorts werd gelegenheid gegeven arbeiders, niet in dienst van een onderneming en arbeiders, die gedurende korter tijd in een dliens tb el rekking zijn dan noodig is om krachtens den wettetijken regel onder de ziekteverzekering te vallen, in die verzekering op te nemen. Ook deed de Mi nister de toezegging in het wetsontwerp tot her ziening der Ongevallenwet de bepaling te zul len opnemen, dat ter zake van do ziekengetd- uiitkeeringen, welke gedurende de eerste drie maanden na het ongeval wórden verstrekt aan personen, die onder de Ongevallenwet vallen, door de Rijksverzekeringsbank aan de zieken kassen een bedrag zal worden vergoed, gelijk staande met 20 percent van het gemlddeldle der loonklasse van den verzekerde, vermenigvul digd met het aantal dagen, dat de uitkeering duurde. i I Na vaststelling van het Verslag hadden de leden der Kamer gelegenheid amendementen in te dienen, waarvan gebruik is gemaakt door de heeren Van Vuuren, Paitijn, Duys en zes an deren, Kooien, Aalherse en Passitoors, Duys, Van Lennep, Roodhuyzen, Treub en Troelstra, Aal- berse en twee anderen, De LWijkersIooth en Aalr berse en De Wijkerslooth. I Biij het Verslag zijn gevoegd een ontwerp- Radenwet en een ontwerp-Zieklewef, waarin alle aangebrachte wijzingen zijn opgenomen. Ten aanzien van den rechtsgrond werden in da Nota van de Commissie aan den Minister verschillende bezwaren geopperd tegen hot standpunt van den Minister in de Memorie van Toelichting, dat de Overheid lievoegel is zich' door invoering eener verplicht» ziekteverzeke ring te mengen ln de persoonlijke belangen der buroers, zoo zelfs, dat de Overheid dien burger beperkt in de vrije beschikking over bel inkó men, dat hij door zijn arbeid verwerlt. Het standpunt van de principLce'e bevrijders van de verplichte verzekering is nader uiteen gezet in een door de heeren De Savornin Lob man en Van Idsinga bij het a'dee'.ingronde zool; van het Invaliditeitsonlwerp ingediende Nota. Teneinde de meeningen van deze Leden tot haat volle recht te doen komen, heeft 'de Commis sie die Nota tegelijk met haar Verslag gepubli ceerd. De besprekingen over het verband tusschen de verschillende sociale verzekeringen liepen ie de eerste plaats over het feil, dat de regee ring aan de organisatie der ziekteverzekering den voorrang heeft gegeven boven die van de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Men betoogde, dat in de kringen der arbeiders hel verlangen naar het tot stand komen eaner zfek'-< teverzekering veel minder sterk is dan de wenschi naar verzekering tegen de gevolgen ran invali diteit en vooral van ouderdom. Hier tegenover betoogde de minister, dat het minder sterke ver langen bij de arbeiders naar een ziekteverze kering dan naar verzekering legen gevolgen van invaliditeit en ouderdom geen voldoend molioj is om aan laatstgenoemde verzekering den voon rang te geven. Ook over de wijze, waarop de minister ver band wil leggen tusschen de ziekteverzekering en de ongevallenverzekering werden uitvoerige besprekingen gehouden. Verschillende bedenkin gen werden geopperd tegen de nadoelen, die dé voorgestelde regeling voor de arbeiders, die on- der de Ongevallenwet vallen, met zich zal bren gen. Men achtte het vrij algemeen verkeerd de voordeelen, welke bij de Ongevallenwet aan de arbeiders zijn toegekend, te gaan verminderen, Die vermindering zou de Ziektewet impopulair, maken. De minister merkte hiertegen o. a. op, dart hij bij de invoering der ziekteverzekering zoo danige bepalingen heeft willen opnemen in de Ongevallenwet, als naar zijn meening bij hert! tot stand komen der Ongevallenwet juist zou den zijn geweest, indien toen een ziokteverze-i kering als door hem ontworpen, had bestaan, Bij het mondeling overleg stelde de minister nader voor, het bedrag der uitkeering voor door een ongeval getroffenen te bepalen op 70 per cent van het gemiddelde loon en 20 van die 70 percent door de Bank aan de organen der ziek te verzekering 1e doen reslitueeren, voor zoo veel de uitkeeringen betreft, welke verleé.ud worden wegens ongeschiktheid tengevolge san het ongeval (zie art. 35, laatste lid, van hef ontwerp-Ziektewet). Waar voorts aan den Raad de bevoegdheid is gegeven, hel ziekengeld! op( een hooger bedrag dan 70 pet. 1e stellen, zou; ook dan in de bedoelde gevallen de Bank 20 percent van het dagloon hebben te betalen. Dej regeling betreffende de 20 percent, die ten las te van de Bank zou komen, zal in de Ongev allen wet zijn op te nemen. Wat de organisatie der locale organen belieft, uit het Verslag blijkt, dat verscheidene leden jzan de Commissie instemden met de me ning van den Minister, dat de voorgestelde organi satie gelegenheid geeft aan de Raden ook andc <j werkzaamheden in verband met de arbei<Lswd< geving op te dragen. Rij de bespreking van den omvang der ver zekering waren het in 't bijzonder de z.g. losse arbeiders, wier opneming in de wet werd be toogd. Ook werd aangedrongen op verzekering van de dienstboden. De Minister verklaarde zich hij het mondeling overleg bereid aan de Raden de bevoegdheid Ie geven groepen van los ar beiders te verplichten zich tegen ziekte 1« verzekeren, waarhij de Raad dan voor hun ver zekering bepalingen zou moeten vaststellen om trent den aanvang der verzekering en omtrent de verplichtingen van de arbeiders en hun werkgevers. Wat de toelating van verzekering bij bijzon dere ziekenkassen aangaat, het mondeling over leg leidde tot een aanvulling van art. 77 c. waarbij aan den Raad van Arbeid de bevoe gd heid wordt gegeven de erkenning dier bijzonde re kas in te trekken, wanneer bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid ingeschreven verze kerden afgewezen of uitgesloten worden op grond van hun ziektcgcvaar. Bij de bespreking van de dekking van de kosten der verzekering betoogde de Minister nader, dat de lasten behooren te komen voor de nijverheid. Welk deel van de premie bij da wet ten laste van den werkgever of van den arbeider wordt gebracht, is volgens den Minis ter alleen voor het overgangstijdperk van over wegende beteekenis. Wie ten slotte den last draagt, de arbeider, de werkgever of de afne mer, hangt geheel van de omstandigheden af, die niemand kan overzien. De Minister verklaar de, geen antwoord te kunnen geven op de vraag, welk bedrag aan premie zal moeten worden op gebracht tot dekking der administratiekosten, na 'aftrek van het aandeel, dat de Staat hierin zal dragen. Ten slotte de financieele gevolgen der wets ontwerpen. De Minister weis er bij het nioi'e- ling overleg op, dat deze kosten niet uitsluitend zijn voor de ziekteverzekering, maar voor oen zeer belangrijk deel kosten der ongevallen- en invalidlteiljsverzekering, zoodat de raming uit dirt oogpunt moet worden beoordeeld. De voor zitters der Raden van Arbeid zullen bijv. op treden als agenten der Rijksverzekeringsbautó Onder dit voorbehoud was de Minister gekomegj tot een totaal van f 546.000 per jaar. Bij dit' totaal kómt dan nog een bedrag voor vergoe- ding aan getuigen, deskundigen en partijen in geschillen voor den Verzekeringsraad, welk1 bedrag wordt geschat op f 3000 per jaar. Verscheidene leden waren echter overtuigd dial de tolaalkosten, door den Minister geraamd zoet aanmerkelijk zouden worden overschreden. 'DE BEMESTING DER, NATEELT VAtf BLOEMBOLLEN. Behalve (de n.a,teeJLt vatn snij- en lieere- boonen, die wij reeds in een vorig artdke) behandelden neemt ook de nateelt van tuin; boonen ©ene belangrijke plaats i.n. De,ze na; teelt is zeer gemakkelijk om te beoefenen en daarbij z'ijn geen groote kosten aan d<' bemesting .verbonden. Daartegenover staa,1 echter wel dat doze teelt nooit kan op lev© ren, zelfs in de meest gunstige jaren, wr.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 9