DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STAD S N I U W S. EERSTE BLAD. lCind®s*liisiswes,t 23«3i®33s Haarlem Donderdag 9 hei 1912. 37ste Jaargang Ho. 7827 Sureaux van Radactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Oil nummer bestaat Kwee bladen. uit „Congres" of Jaarvergadering? Haarlemsche Alledagjes Mo. 563. ROOMSCHE SPORTCLUBS. diefstal: HEDWE HURLEMSCHE CMRJUiï ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem jfl.35 i Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem- 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers -0.03 PRIJS DEIt ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant. 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten]. 20 ct. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). 000 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij 4 GULDEN bij §1 GULDEN bij 400 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van een hand of voet. 150 verlies van één oog. 100 verlies van één duim. 60 GULDEN bij verlies va a één misvinger. 15 GULDEN bij verlies van één andereu vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandselie Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 10 Mei. Gebouw „S t. Havo" R.K. Volksbond Hoofdbestuur. Propagandaclub. Het Blauwe Kruis Oude Groenm. 8 K uur Eerste Hulp-Vereeniging „Snel- verband" Dr. J. van Schuylenbureh. Le zing over: De werking van alcohol op het mensclielijk lichaam. Gerechtsgebouw Jansstraat half twee zitting van het Bureau vau Consul tatie. Toynbe e-V ereeniging Informatie bureau voor drankzuchtigen 7K—9 uur. Groote Kerk 23 uur Orgelbespe ling door den beer W. Ezerman. T e y 1 e r's M u s e u m Buitengewone ten toonstelling van kunstwerken bestaande in de verzameling van Teyler's Museum. „Ita- liaansehe teekeningen" uit de in 1791 door Teyler's Stichting aangekochte verzameling van de koningin Christina van Zweden. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. De jaarvergaderingen van den „Ned. Bond van Vereenigingen van den Handel-drijvenden en Industriëelen Middenstand" placht men tot dusverre geregeld „congressen" te noemen. In aansluiting aan de werkelijke congressen .v,an 1902 en 1903 te Amsterdam en Rotterdam heetten die vergaderingen „H e t Midd-en- stan-d-scongre®", als een algemeene, officiëel-er- kende uiting van den ganschen Nederlandsellen Middenstand. Dat was tot dusverre juist. Maar in den laatsten tijd is de toestand ver anderd. De Roomsche Middenstanders in de diocesen Haarlem en Utrecht althans, de voornaamste vertegenwoordigers kunnen we dus wèl zeg gen van den eigenlijken Middenstand of win keliersstand, zijn uit den Middenstandshond treden met hun eigen organisaties. En sedert de befaamde vergadering te Utrecht, waar de meerderheid in den Midden standsbond, met volkomen voorbijgang van het begrip van „federatie", een uitspraak van poli tieke strekking doordreef, heeft deze „neutrale" Organisatie een zoodanig tintje gekregen, dat nil van een algemeene vertegenwoordiging van len geheelen Nederlandsehen Middenstand vol trekt geen sprake meer wezen kan. Daarom dient nu ook niet meer gesproken ian „Middenstandsc ongresse n". Een congres is iets algemeensde vergade ringen van den Middenstandsbond kunnen ech ter niet meer geacht worden een uiting te zijn van den Middenstand in Nederland. Die naamskwestie is een kleinigheid, zal men zeggen Accoord. Formeel gesproken is het een klei nigheid. Maar in de gevolgen beteek-ent ze toch heel wat- De (neutrale) Middenstandsbond laat geen gelegenheid voorbijgaan om te poseeren als de of ficiëele vertegenwoordiging van den Neder] andsch en Middenstand. De Roomsche or ganisaties, die nevens den neutralen Bond staan, worden zooveel mogelijk verdoezeld, he laas zelfs door de hulp v-an mede-geloofagenoo ten machteloos gemaakt- En het krijgt, door al die dingen, den schijn iat wat de (neutrale) Middenstandsbond d-oet, i>ok door de Katholieken wordt onderschreven, wat absoluut niet het geval is. Daarom moet alles vermeden, wat naar bui ten dien schijn wekt, verhoogt of onderhoudt. Daarom moet niet meer gesproken van M i d- denstandscongre ssen, als men bedoelt de jaarvergaderingen van den neutralen Mid denstandsbond 1 Zouden wij mogen -hopen, dat onze Katho lieke collega's in dit opzicht nu eens met ons Accoord g-aa,n in de redeneer-ing, en dus ook in de conclusie? „Stadsnieuws" plaatsen we lieden Pn -aec!r .belaHi^wekkendein oiproiöp v^lT con .'Zter, katholieke staidgietoiooteii, dia op deze wat wij Pee'ds langt c-n besproken: en als noodzakelijk voor-zij hand aan hand. gesteld: de oprichting van Rooms-lie sport clubs. I H-et is te begrijpen dat wij1 met 'dankbare belangstelling Jdit streven hartelijk steunen wie gelezen heeft wat wfj herhalaïdelijk oyer dit onderwerp schreven zial begrijpen, hoe zeer wij fins verheugen, dat nu op kdb ener gieke wijzfe de haind alaln' den ploeg wordt geslagen, om R'oomseh Haarlem ook in dit opzicht te geven wat het toekomt. Eigetóaiardig is, dat juist in deze dagen bij het Plaatselijk Öornité der K). S. A'. aan vragen zijn ingekomen', om de oprichting Van Roomsche sportclubs te bevorderenhu do heer Dammers op zoo 'kloeke wijze het initiatief genomen heeft, zal het Plaatselijk Comité zich ongetwijfeld wel met hem in' Verbinding, stellen om' zijn strevien te steu nen. $VHj' roepen dan onze katholieke spon lie- vonde lezers, en hein die voor de totstandko ming .van Roomsche sportclubs iets yjoélen: geestelijken en Jeeken, opvoeders der jeugd en' ouders', met- greoteïi aandralug op o-m zich' één te Verklaren met het beginsel dat door den beer Hammers in [het oinder „Staidnieuws" opgenomen stuk wordt 'ontwikkeld. Hemzelf wenscheta wij een schitterend succes op zijn initiatief. 'PERSONALIA. Heden herdacht onder veel belongs I eking mej. E. Oudshoorn den dag dat zij voor 12i/s: jaar bij de finua Job. Enschedé en Zonen als werk ster in idienst trad. EXAMEN LAGER ONDERWIJS, Gisteren werden geëxamineerd 8 vrouwelijke candidates Geslaagd de dames;: M. E1. Gnoop Koopmans, L. Bill Evers, J. ,\Y. Gerhardt 1e Haarlem; B. W. van Es, Ililiegojn, M. Fruit- man, Leiden, en A. Verwer, Alkmaar. DE AOTIE DER KLEERMAKERS. In de Sociëteit „Vereeniging" hielden do afd. Haarlem van den Bond in de Kleeding- industrie en de II. K. Kleermakersgczellenver- eeniging „Gerardus M-ajella" een groote open bare vergadering, ten einde het onderwerp te behandelen: de staking der kleermakers te Haarlem en te Amsterdam. De Voorziter der afdeeling Haarlem van den Bond, opende de vergadering en sprak zijne bevrediging uit over de goede opkomst en dat ondanks het feit dat velen zich een financiëel offer zullen hebben moeten getroos ten om deze vergadering bij te wonen. Als eerste spreker verkreeg daarna het woord de heer A. Th. Derksen, uit Amsterdam, secre taris van het Hoofdbestuur vjan den R. K Kleerm akersbond. Er wordt beweerd, zeide spr., dat de R. K. Bond aan de firma Davidson twintig onder kruipers zou hebben geleverd. Dat is niet waar. Deze beweringen betitelde de spr. als oude-wij- venpr,aatjes, die aan deze staking verbonden zijn. Er had nog maar bij moeten worden ver teld dat de Bond deze onderkruipers had aan geraden voor 1.of 1.50 onder de markt te werken. Dan zou het volmaakt zijn geweest. Het is d-e heer Davidson, die dit praatje zou hebben rondgestrooid. Aan de hand- van een uitgebreide correspon dentie zette de spr. het aandeel uiteen dat de R. K. Bond in deze beweging heeft gehad. In den beginne werd de indruk gewekt dat als eiseh door de stakers werd gesteld het ver plichte lidmaatschap van den Bond. Daarmede zou de R. K. Bond niet accoord hebben kunnen gaan, doch toen bleek 'dat deze eisch niet werd gesteld, en alleen verbetering van arbeidsvoor waarden het beding in den. strijd was, toen had de beweging de a-lgeheele sympathie ook van de R. K. Organisatie. Eenige patroons uit Haarlem hebben zich tot den spr., den heer Dekker, gewend, tijdens deze actie. Naar -aanleiding v.an eene briefwisseling, waarin te kennen wer-d geg-ev'en d;at d© R. K. geneigd was eeno conferentie te houden, kwam de heer Dusseldorf tot hem en vroeg of hij geen raad wist om broeken en vesten te doen maken. De heer Derksen heeft toen geantwoord dat de heer Dusseldorf daar zelf maar voor moest zor gen. In verschillende christelijke bladen waren advertenties verschenen, waarin kleermakers werden gevraagd. Bevroedende dat deze adver tenties afkomstig waren van den heer David son, bij wien gestaakt werd, schreef spr. op zulk een advertentie en genoot inderdaad de eer van een bezoek des h-eeren Davidson. De heer David son verklaarde, dat hij zich tot de R. K. gewend had, omdat hij meende dat de leden er van hoogst fatsoenlijk zijn de werklieden, die de heer D. nu in dienst heeft zijn dat dus blijk baar niet, insinueerde spr. tusschen haakjes doch de heer Derksen gaf den heer Davidson te kennen, dat hij bij de R. K. geen onderkrui pers zou vinden. Na deze uiteenzetting van de zaak betuigde spr., dat, al staan do twee bonden tegenover elkander, als het gaat om Jiooger loonen gaan Spr. eindigt met een. opwekking tot organisa tie aan de ongeorganiseerden. De tweede spr. was de Bondssccretaris, de heer E. Kiipers, van Amsterdam. Elke stap, die de arbeiders in alle landen en in alle vakken, elke stap, die de arbeiders doen voor lotsverbetering, stuit af op den onwil van de patroons. De organisaties moeten de lotsverbetering van de patroons afdwingen, al dus spr. Dit is speciaal het geval in. het kleermakers- bedrijf, waar de patroons zich speciaal lieer en meester in huis voelen en niets met de arbeiders willen te maken hebben. Nog nooit is in het kl-eermakersbedxijf een lotsverbetering langs vr-eed-zamen weg kunnen verkregen worden. Doch ook bij de kleermakers komt langzamer hand het besef, dat zij recht hebben op een beter bestaan, en maken zij gebruik van de middelen die er toe kunnen leidenvakorgani satie. Ook in Haarlem is getracht op vredelievende wijze met de patroons tot overeenstemming te komen, doch als overal hebben de patroons de organisatie genegeerd. Dan treedt spr. in een uitvoerige uiteenzet ting op welke wijze dezen winter is gewerkt om met de patroons tot overeenstemming te komen. Wij hebben dit onlangs breedvoerig vermeld en achten o-nze lezers ook van de -zaak voldoende op de hoogte om deze herhaling achterwege te laten. Spr. gispt het verouderde standpunt der pa troons, die van de arbeidersorganisatie niets willen weten. Van het begin af is van den kant dor arbeiders alles gedaan om een con flict te voorkomen, door den onwil der patroons is dit niet mogen gelukken. In Amsterdam staakt men bij de firma Davi-lson, omdat o. m. deze firma de eenige is, die niet voor extra- werk betaalt. Ook daar is de staking zoo lang mogelijk tegengehouden door de organisatie ofschoon het personeel van Davidson vierkant was voor staken. En wat deed de Patroons organisatie. Zonder te onderzoeken aan welke zijde het- goed recht was, koos zij partij voor de firma Davidson, gelastte zij de patroons, op straffe van boete tot 250.het werk voor de firma Davidson te maken, zoowel in Amster dam als in andere plaatsen. Maar de arbeiders waakten. Tegenover deze onderkruipers-solida riteit van de patroons, stelde zij de solidariteit -der arbeiders. Deze is t-e Amsterdam schitte rend, zooals de spr. met eenige bewijzen staafde Verder dreigt spr. dat als dit conflict nog eeni ge dagen aanhoudt, dan staat weldra de geheel© k-leedinginidustrie in vuur en vlam, en wordt de staking aanmerkelijk uitgebreid. Nog nooit, zegt spr., heeft de staking er zoo goed voor gestaan, als thans. Als wij voet -bij stuk houden, is de overwinning 0ns. Neemt de actie groot.er omvang, dan is dat- de schuld der patroonsorganisatie. Zij willen de arbeidersor ganisatie weren; wij willen gemeen overleg. Met een woord van opwekking aan de aan wezige vrouwen om baar mannen te steunen en aan de ongeorganiseerden om zich hij de or ganisatie aan te sluiten, besloot spr. zijn rede. De Voorzitter dankte beide sprekers en vroeg de aanwezigen lid te word-en van een der twee organisaties, als zij zulks nog niet waren. Daarna werd de vergadering gesloten, omdat niemand meer het woord verlangde. Velen ga ven zich op als lid. SPORT. Wij ontvangen het volgende schrijven, waar aan wij gaarne een plaats verleenen: Geachte Redacteur, Het is mij opgevallen dat U in Uw geëerd blad, telken-s als een gelegenheid zich voordoet, propaganda maakt voor een R. K. Sportver- eeniging, waaruit ik opmaak dat 't U zeer wen- schelijk voorkomt dat in Haarlem en Omstre ken dergelijke organisaties tot stand komen. Zoo trof mij indertijd een groot bericht om trent de in den tuin van het Vaticaan gehou den turnfeesten, omtrent de oprichting van R. K. Voetbalclubs te Amsterdam en Rotterdam en thans weder betreffende de in den Haag tot stand gekomen R. K. Sportvereeniging, welker oprichting ook in het Zondagsblad door middel eener illustratie vereeuwigd werd. Telkens deedt U daarbij uitkomen dat Z. H. d-e Paus een groot voorstander is van de beoefening d-er sporten en geeft U bij het laatste bericht met voldoening te kennen, dat de oprichting van dergelijke organisaties, op R. K. grondslag, de volle goed keuring van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem wegdraagt, een feit hetwelk ons reeds is gebleken bij de oprichting der Ameterd-am- sche R. K, Voetbalclub. Na zulke krachtige aansporingen verwachtte ik zeker van een of -andere specialiteit op sport- of jeugdorg-anisatiegebied een oproeping van belangstellenden ter bespreking van de ma nier om hier in Haarlem een dergelijke organi satie in het leven te roepen. Tot nu toe wachtte ik echter tevergeefs. Daarom acht ik het mijn plicht om op den 5 patronen, doelen waren geperst papieren weg, welken door uwe Redactie werd aangewe- horstschijven, die, wanneer ze getroffen wer zen, den eersten staptemoetendoen,vertrouwen de daarbij op uw steun te mogen rekenen, waar voor ik U bij voorbaat beleefd dank zeg en zoo vrij ben daar reeds nu gebruik van-te ma ken door U te verzoeken onderstaande oproe ping in uw geëerd blad een plaats te verleenen. Hoogachtend, Uw d-ienstw. dienaar, O. A. P. DAMMERS. OPROEPING. Aan alle Roomseh-KathoUeken in Haarlem en Omstreken. Geachte Gel-oofsgenooten, Uit bovenstaand schrijven blijkt U reeds hoe ik or toe gekomen hen dezen oproep te plaatsen, daarover behoeft dus niet te worden uitgeweid. Het is een feit dat jeugdige personen, hieron- der zijn in dit geval meer in het bijzonder te' !J Cl aehtei, er wijl v oor lekorl- kommgen nog met benoefde gestraft te wor den, door het bedienend personeel werden omgedraaid. De andere sectiën werden geoefend in het pionnieren, schieten met margapatronen, enz. Het koffiemaal werd op het terrein gebruikt, waarvoor door den man brood en een gevulde veldflesch was medegenomen. Niet alleen de manschappen, het kader, maar ook de officieren lunchten op het terrein. Het is een aardig gezicht en het doet den landweer man goed, dat hij zijn bataljonscommandant en verdere officieren gelijkt,ijdig met hem op het terrein, dat maal ziet gebruiken en zich behelpen met hetgeen ze zelf medegenomen hebben.. Onder de tonen van de muziek van het 10de werd uitgerukt, en ook de terug- mafscli aanvaard. Te ongeveer vijf uur was de troep in de kazerne terug. Vermelding verdient de opgewekte geest, die er heerscht en liet plichtsgevoel, dat ieder beeft. De oefeningen zijn niet licht en toch blijft er niemand achter, terwijl verstaan jongens en jongemannen, zich buiten gewoon vóelen aangetrokken tot sport. Dit is geen wonder. Immers, sport staalt spieren, sport maakt krachtig en gezond. Welke jongeman toont -zich niet gaarne krachtig, vlug, kernge zond? Welke jongeman wenseht zijn krachten niet te meten met die van een ander? Wij weten het -allen. Hoe boeit het voetbalspel onze jon gens, dat ze er eten en drinken voor laten staan en liet slechte weer trotseeren, ja zelfs dat ze lachen met politieverordeningen. M,aak verbodsbepalingen zooveel ge wilt, spelen zullen -ze het t-och. Zij die dit spel kennen, begrijpen hoe dat komt. M,aar deze, ik zou bijna zeggen hartstochte lijke liefde voor de sport heeft een groote scha duwzijde, die bestaat in de verwaarl-oozing van hoogsr staande belangen als de lichaahïsont wikkeling en -ontspanning zijn en uit liet ver geten van 'n eersteneisch,datlichaamsontwikke- ling gelijken tred moet houden met geestesont wikkeling, wil de mensch niet in een barb,aar veranderen. Vandaar, dat een sportvereeniging nog op andere grondslagen moet rusten als de regels van het spel, dat er tijden zijn waarop men geen gelegenheid tot spelen moet geven, wanneer men daardoor verwaarloozing van lioog-er staande belangen in de hand zou wer ken, dat men toezicht moet houden op den om gang der jongelieden onderling. Wordt met deze omstandigheden rekening -gehouden, dan behoeft de lichaamsontwikke- liiy? en -ontspanning niet ten koste van andere, hooger staande, belangen plaats te vinden. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat wij noodig hebben een sportclub of vereeniging of hoe men het maar noemen wil, waar de Roomsch Ka tholieke opvattingen -omtrent geloof en zeden als wet gelden. Daarom roep ik U allen op, die bel,ang stelt in bet welzijn der II. K. jeugd. Laten wij eens te samen komen over een 14-tal dagen in een ma-der op te geven lokaal, om te bespreken hoe wij een R. K. Sportvereeniging zullen oprich ten. Deelt eens uw bevinding mede, -gij die op dit terrein reed-s uw sporen verdiend hebt en leert ons of wij een vereeniging zullen oprichten waar allerlei sporten beoefend worden of wel verschillende vereenigingen, die federatief sa menwerken. G|j die reeds ondervinding hebt opgedaan in jeug-d-organisaties, deelt uw bevindingen daar mede en die als spelleiders of iets dergelijks denkt te kunnen fungeeren, meldt u daar aan. Finan-tiëel kraehtig-en geeft U daar op als op richter of donateur. Om kort te zijn, helpt allen mede om den grondslag te leggen voor. een hechte en sterke organisatie, vviaar wij de 'R. K. jeugd onder dak kunnen brengen eu behoeden voor in andere clubs heerschende zedeloosheid, dobbel-zucht en fuif geest. Zend dan, als bewijs van instemming met dit streven uw ad.ros in bij o-ndergeteeken- de, die U dan een uitnoodigin-g zal sturen tot het bijwonen van bovengenoemde oprichtings vergadering'. Hoogachtend, C. A. P. DAMMERS, Kleine Houstraiat 41roo-d. CRICKETCLUB ,,ROOD EN WIT"-, Naar de Sportkroniek verneemt zal de ploeg van Hoo-d en Wit als voLgl zijn samengesteld: J. Posthuma (aanvoerder), lur. A'. A. DIemer Kool, W. van W,a-veren, .1. J. Swens, E1. Hel dert, F. Holder?, L. van Gogh', W. II. R'. v. Mar nen, jhr. A. van de Poll, jhr. C. L. Van Len nep, jh'r. A. van Spengler en jhr. W. van Spenglcr (de drie laatstgenoemden komen ook' voor het 2de elftal uil). Landweeroefenlngen 21e bat. landwccr-inf. Gistermorgen rukte het bataljon te 7 uur uit naar de schietbanen te Overveen, waar compagnie&gewijze het individueel gevechts- echieten werd beoefend. Hiervoor was per compagnie een ba.au beschikbaar, waar een sectie met scherpe patronen schoot. Per man den. Het is een toer 's morgens voor kwart over zes binnen te zijn, voor hen die buiten de kazerne slapen, maar ze zijn er, want de bataljons-commandant is er dan ook, en dat, doet een enkele die denkt bet komt er zoo net niet op aan, toch spoed maken, tijdig binnen to zijn. Er zijn er bij die dan al een fliuken fietstocht achter den rug hebben. Hedenmor gen marcheerde het bataljon te 7 uur met de muziek aan -het hoofd af, tot het houden van een oefening in den marschveiligheidsdienst, naar het terrein ten zuiden van IJmuiden. Langs verschillende wegen werd dat terrein bereikt. B(j de tuchtschool werd het bataljon verzameld en van daar naar dat terrein ge marcheerd .waar rust gebonden en geluncht. Vervolgens werd het gevecht van liet batal jon beoefend met een compagnie als tegen- i partij. Per extra trein van 4.42 uur wordt de troep van Velsen naar hier vervoerd, waar ze, we der door de muziek aan het station opge wacht, kazernewaarts trekken. ONTEIGENING TEMEPELIERSTR A AT. De door den heer J. Mooy ingestelde voor- 7J6iiing ui cassatie is door deze weder iiige- trokken. De uitspraak der rechtbank blijft alzoo gehandhaafd. BEVORDERD. De reserve 2e luitenant A. !Wj. va-n Son, van het 21e bataljon landweer infa-ntsrio alhier, is benoemd tot reserve eerste luite nant bij d.a-t bataljon. De- lieer Hy O., winkelier, wonen-da in de Anegaaig. deed bij de politie aangifte, dat hij 3 eolb-ert-costuums vermiste en 3 heer renbi'oeken. Het ingestelde onderzoek bracht a,a,n liet Jicht dat de bediende van den hear O., de zeventien-jarige P. Wj. Uit Hillegom op verschillende tijdstippen 6 eolbert-eos- tuums en 4 heerejnpajntaloins heeft ontvreemd ten nadeel-e yan zijn patroon. Djeze kle&do- ren .hoeft hij gedeeltelijk aan verso!lillende personen verkocht, gedeeltelijk beleend of do-en beleenen voor de totale somma, van f 25.Dit geld deelde h« met P. If., loop jongen hij de firma-HL O., P. ÏWL is natuurlijk ontslagen door zijn pa,troon en tegen hem is procesverbaal opgemaakt. AANRIJDINGEN. Gistermiddag .12 uur had in do Groote Houtstraat een aanrijding plaat-s tui--ieluur een fiets, bereden door den heer K. on en rijtuig van de Kennemerstal. Het ongeval ontstond door verkeerd uitwijken. Ongeluk ken hadden niet pl-aiats; alleen werd de fiets van den heer K. beschadigd. Ten 1 uur slipte het rijwiel van den Amsterdamscben boterhandelaar Zw. in do Jainsstra'at, wa-aidoor de heer Z. over de rails der Éle-etrische tram kwam te vallen. Juist op dit oogenblik kwapa uit de Korte Jansstrajat eeln vierwielige wagen gereden, waarvan jde bestuurder niet tijdig genoog kon stoppeh en Zoodoende over hef rij wiel heenreed. Dit werd toto-al vernield. VAN ONZE GROENTENMAEKT. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld, dat Jacobus Kuijl, wouende Jau Gij- zenvaart, de eerste wortelen van den kouden grond aan de groentenmarlct heeft gebracht. Ze zijn door do c-ommissionnaire Gehr. Plant verkocht aan W. G. Cramer, wonende Park- Straat, en P. Lodder, wonende Maerlen van Heemskerkstraat, alhier. DE DRANK. Gisteravond half twaalf uur kwam een man die te veel aan Biacchus geofferd trad van de Kwakelbrug aan den Heerensingel van boven naar beneden te vallen. Hij had. niet de macht om op te slaan en bloedde hevig aan het achter* hoofd. Door een voorbijganger Opgeholpen werd hij naar zijn woning in do Zuidpolderslraat over* gebracht. (Zie Stadsnieuws verder op In dit Blad.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1