DAGBLAD voor NOORD-^en ZUID-HOLLAND. Romeinsche Kroniek. STADSNIEUWS. EERSTE BLAD. Vrijdag io mei 1912. 37ste Jaargang lo. 7919 Bureaux van Redaotie en Administratie Vow d. overige plaatsen in Nederland ir.neo per post i» Interoommunaal Telefoonnummer MSB. GULDEN bij 9 Eli GULI)EN by verlies van een 9^|l verlies van hand of roet lllli één oog. Dit nummer bestaat twee bladen. uit f 4- De Nachtarbeid. Haarlemsche Alledagjes No. 534. Van onze Nechibank. ABONNEMENTSPRIJS! n Per 3 maanden voor Haarlem Hr Kinfflok|«hlliSVGBll 29"3l*33a HBSPICIVI Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem) - 1.35 ItmuernUievvat WVW| ,a««s Afzonderlijke nummers inwrvw"» PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). 1000 GULDEN bij levenslange onge scbiktbeid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis «8n, z(jn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 400 GULDEN bij overlijden. 300 100 GULDEN bij verlies van één duim. 00 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij- verlies van één anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank- te Schiedam. AGENDA. - Tr 11 Mei. Gebouw „St. Bavo"- R.K. Volksbond v- 8 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas" (Winter provisie). Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Schouwburg De Kroon 8 uur Wiel- rijdersvereeniging „Haarlem". Uitvoering. Teyler's Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Museum Middeleeuwsche Kunst St. Jansstraat 48—50 Maandags en Dins dags 914—4 uur toegang ƒ1.— voor Stu diefonds. Overige dagen op aanvrage kos teloos. i Met.de aanneming van het ongewijzigde artikel 2 van Minister Talma's wetsontwerp tegen den nachtarbeid van hakkers is nu door de Tweede Kamer uitgemaakt dat straks alle nachtarbeid in dit vak, hetzij door pa troons, hetzij door gezellen, hetzij in een klein hakkerijtje waar een patroon alleen werkt, hetzij in een groote fabriek, afgeschaft zal wezen. De eenige uitzondering op dit strenge ver bod komt in art. 3 voor. Voortaan zal dus „het versche kadetje' bij bet ontbijt tot de legenden en de historische herinneringen behooren... tenzij de bakkers er een middeltje voor vinden. I Het is inderdaad een harde, en we zouden zeggen met ons volkskarakter ©enigszins in botsing, komende wet, deze dwang in het be drijf, zelfs alleenstaanden patroons aange daan. En ook de absolute verbodsbepalingen, waardoor zelfs in hygiënieoh-ingerichte fa brieken, bij behoorlijke waarborgen, met ma- tigeu arbeidstijd en bij een ploegensysteem, toch geen nachtarbeid zal worden toege staan, lijken draconisch. Wij gelooven evenwel, dat gegeven de noodzakelijkheid van het verbieden van den nachtarbeid en het exploiteeren van de hak kersknechts de Kamer niet anders kon en mocht besluiten. Sommigen zullen gedwongen moeten wor den ter wille van de groote meerderheid, en wil men den Middenstander-patroon het be staan niet onmogelijk maken, is een verbod voor den ploegenarbeid in groote fabrieken noodzakelijk. De Kamer is dus consequent gebleven, door de amendementen-Snoeck Henkenmans, -de Visser, en andere te verwerpen. En (als de Eerste Kamer ten minste deze wet goedkeurt, wat nog te bezien staat!) de praetijk zal moeten leeren, in hoeverre deze 'interessante proefneming op sociaal gebied zal kunnen blijven. Rome, 6 Mei 1912. Verscheidene omstandigheden hebben mij ver hinderd tegenwoordig te zijn bij de inwijdings feesten van den Campanile te Venetië. Van bet prachtig, eenig schouwspel, van den optocht des morgens, de plechtige wijding, het klokikencon- cert, de vlucht der duizend witte duiven, het enthousiasme der bevolking, de alles overtref fende verlichting avonds kan ik dus als oog getuige niets meedeelen. Alleen een opmerking over het meest hartverheffende bij deze feesten. Hier, door de Venetiaansche bevolking, wier vreugde over het tot stand komen van Italië's eenheid men ten volle meevoelen en op prijs "stellen kan het heeft hen toch Van 't juik der Oostenrijksche overheersching vrijgemaakt Iwerd de godsdienst niet als ballast overboord geworpen. De plechtige, godsdienstige wijding behoorde tot het officiëele programma, was er het gLanspunt van. De wereldlijke autoriteiten gingen hand Ln hand met de geestelijke; de pa triarch niet den nindaco. Telegrammen werden gewisseld tuwohen den Paus en den burgemees- Ier. Pius X j, aj.t ontrouw geworden aan de liefde, die kardinaal Sarto Venetië toedroeg. Steeds trouwen», waar het pas geeft, spreekt Qe Pan* ®v»r Zn na vaderlandsliefde. De nieuwe plokken sqjn «en geschenk uit Zijne hand, even- f0 de Engel, die. het geheel kroont; ook an- r« bijdragen «chook Z. H.; en bij deze gele genheid weder «en groote gift voor het herstel en eener kerk. Op Zijn hoog bevel componeerde jïljn kapelmeester ook een zoon van 't Veno- tdaansch gebied Lorenzo Perosi, de heerlijke (kntiphonen, door den Paus opgesteld, ter eere Jjiezer plechtige wijding. l-- Venetië, mat een christelijk-gezind stadsbe stuur, „met eene goed-katholieke bevolking, is zeker niet een der minst bloeiende steden van Italië. God behoede de schoone lagune-stad voor het vrijmetselaarsreg.ime! De anti-clericale pers was natuurlijk vol ha telijkheden. Vooral „L'Avanti", om van het schendblad „L'Asino" niet te spreken; maar aan hun geschetter stoort zich niemand. In Venetië zelf werd geen wanklank gehoord. Van den Campanile gesproken een woord je over die van Pisa. Gemeenlijk werd gedacht, dat de hellende stand, evenals die van Boulogne's Oarisenda, eene bouwkunstige handigheid was. Maar het toenemen der hellende houding had reeds ©enigen tijd doen vermoeden, dat er iets met do fundeering niet in orde is. Er is nu onlangs een ernstig onderzoek ingesteld en de president der commissie, de ingenieur Ouppari, ook in Nederland welbekend, wijl hij daar de zeekeeringen en dijken bestudeerd heeft, diende dezer dagen zijn verslag in. Het is nu gebleken, dat er iets met den ondergrond niet pluis is, er schijnen onderaardsche stroomingen te zijn, die grond wegspoelen. Oogenblikkelijk gevaar is er niet, maar er zullen nu ernstige maatregelen genomen worden om het kwaad te verhelpen eer het onherstelbaar is. Als kunstwerk overtreft de toren van Pisa verre die van Venetië; gebeeld houwd marmer wordt niet zoo licht opnieuw gebouwd als een schacht uit baksteen. Het „Blok", omtrent welks bouwvalligheid deze Courant onlangs iets te vertellen wist, ia voorloopig weer bijgelapt. Wij blijven dus nog genieten van het recht va ardig, edel, verheven, oordeelkundig bestuur van Nathan en zijne kor nuiten. Als een klein bewijs te meer van welken geest zij zijn, diene het volgende. Een der wet houders, prof. Orano, luchtte ln eene raadszit ting er zijne ergernis over, dat hij in eene neu trale school had hooren zingen: „Heilig Kruis van Savoye (het wapen van Savoye is een wit kruis op een rood veld) God ibehoede XT en den Koning." „God behoede den Koning! Hoelang zal men nog dulden, dat dit woord in onze scho len gehoord wordt?" Is het niét ontzettend (niet in overdrachte lijken zin maar in werkelijkheid, ontzettingwek- kend) met zooveel haat van God en Zijn heili gen Naam te spreken! En dit was nl. weinige dagen na den aanslag op 's Konings leven! De majoor Lang, die zoo volkomen zelfverge- ten zijn plicht deed als soldaat en onderdaan, is gelukkig geheel en al hersteld. Het is een bekend feit hoe de Protestantsche Regeering der Vereenigdë Staten, en vooral de tegenwoordige President Taft, vol eerbied zijn voor de Katholieke Kerk en hare herders; eene houding die zoo gunstig afsteekt bij die der Italiaansche Regeering niettegenstaande de Grondwet den Katholieken Godsdienst verkljaart te zijn de Staatsgodsdienst. Door President Taft werd een der Katholieke militaire kapelaans, Timotheus O'Keefe tot genera al-majoor be noemd. Het is merkwaardig hoe, niettegenstaande de St. Pieterspenning steeds minder opbrengt, dus de inkomsten van den Pauselijken Stoel vermin deren, op een of andere wijze de Voorzienigheid telkens Z. H. in staat stelt dët te doen wat noodig is voor den bloei der Kerk. Het jongste werk, dat de Paus ter hand neemt is de reorga nisatie der Romeinsche seminaries. Er zijn er verscheidene op verschillende punten der stad, onder verschillende leiding. De Paus wil nu één groot en één klein seminarie inrichten. Te dien einde wordt ter zijde van Sint Jan in Lateranen een grootsch gebouw gesticht voor Groot-Semi narie. Daarin zullen de jongelui der hoogere klassen ondergebracht worden zooals de za ken nu staan een 200-tal terwijl het Semina rie Leonino in de Prati, (dat gedurende eenige maanden gastvrijheid bood pan het Bijbel-Insti tuut, alvorens dit een eigen zetel had), Klein seminarie worden zal. In het nieuwe gebouw zullen ook de professoren wonen en dit zal te vens universiteit worden. De Giegoriaansclte Universiteit, onder leiding der Jezuiten, blijft dan uitsluitend voor de buitenlandsche semina risten bestemd, en die der Propaganda-Fklei voor dé verschillende Oosterlingen en missie landen. Het Constantinaansch Comité heeft reeds van verschillende Bisschoppen een gunstig ant woord op z(jne circulaire ontvangen. Er zullen, in den geest als de Paus wenscht, overal plaat selijke commissies opgericht worden ten einde godsdienstige feestvieringen voor het a.s. jaar voor te bereiden. Voor Rome is voorloopig het volgend pro gramma vastgesteld, niet alleen inde drie groo te basilieken van St. Pieter, Sint Jan en Santa Maria Maggiori, maar ook in de Consfcantijn- sche basilieken, d. i. in Sancta Croce van Jeru salem, Sint Agnes op den Nomentaanschen weg en in S.S. Pieter en Mareellinus, zullen ponti ficale plechtigheden plaats hebben. De Paus zal, een plechtige Mis oelebreereu in Sint Pieter op een nader te bena'eu daar. gedu rende de feeeten die op den Zondag in Albie (den eersten. Zondag na Paecben) van het a.i. jaar een aanvang zullen nemen. Plechtige Missen zullen worden opgedragen in de Catacombe van S. Calixtus, waar S. Mei- chiadeg, die tijdens de overwinning van Con stanten op Maxentiue den Stoel van Petrus be kleedde, bijgezet werd, eveneens in de basiliek boven de Catacombe vaa Pxiscilla de oudste der Catacomben, hoogst waarschijnlijk door Pe trus bezocht. Er zal een her inner inga medaille geslagen en een geschrift uitgegeven worden, dat de be schrijving bevatten zal van alle Oonstantijnsche gebouwen. De H. Vader heeft een terrein ,aan- gekocht in de nabijheid der Milvierbrug, waarop de gedenk-kerk in den stijl der Constantijnsche periode opgetrokken zal worden. De eerste steenlegging zal gedurende de feesten plaats hebben. Den laatsten dag voor de definitieve sluiting der retrospectieve tentoonstelling op den En gelsburg ben ik daar nog een kijkje gaan ne men en wel in de topografische afdeeling, waar allerlei vooretellingen van het vroegeTe Rome te zien waren. Niet het oude, maar vanaf 1300 ongeveer tot Rome in de handen der nieuwe re geering viel en groote-stad werd. Het mag zijn dat het nu hygiënischer is, mapr hoe schilder achtig was het vroeger en hoeveel moois is niet vernield! Naar een der goed ingelichte wach ters, die mij allerlei merkwaardigs meedeelde, mij verteld», zal het Blok nog meer vernielen en bederven. De geheele omtrek ran Sint Jan en Santa Grooe is reeds bedorven, door den bouw van al lerlei huurkazerneshet eenige schoone, dat nog over is, weid eveneens ten doode gedoemd en daarop worden, uit gewapend cement, aibei- dershuizen gezet. Wat nog over is van de Ther men van Titus, van het Oastrum Sixtoriauum, vlak bij Santa Oroce, wordt verder vernield. De oude Aureliaansche Muur, daar ter plaatse reeds lang in alechten toestand, wordt steeds slechter, daar de gemeentetram er zijn loodsen tegenaan gebouwd heeft eveneens ten na- dieele Van het schoone na eenige boomen, die beloofden, bij tijd van leven, eene mooie laan te vormen, geplant na vernieling van het plant soen dat didr vóór 1870 bestond, te hebben om gehakt. Is het te verwonderen zoo men wenecht het Blok het lot dier boomen te zien deelen? Een ander zeer belangrijk iets, is de Pause lijke trein, in 1858 aan Pius IX geschonken door de concessionarissen van de eerste spoor lijnen in de Pauselijken staat, een door eene Italiaansche de andere door eene Fransche maatschappij. De laatste is van brons met vier groote gooxydeerd zilveren engelen versierd. Mooie salonwagens, ontvangstzaal, troonzaal, oratorium, rustvertrek, kapel en sacristie. Tot nu toe bevonden zich deze wagens in Florence. Hot gaat boven miju begrip hoe deze wagens, toch persoonlijk eigendom van den Paus, hem geschonken kalmweg genaast wer den door do Italiaansche regeering! De Israëlitische kerkelijke overheid heeft aan de feestcommissie eene zeer bijzondere gunst be wezen, nl. haar voor do tentoonstelling afge staan wat nooit do schatkamer der synagoge verlaten hoeft en nooit vóór dezen door profane ©ogen bezichtigd werd. Trouwens Israëlieten en Vrijmetselaars zijn twee hoofden onder één hoed, verwondering behoeft deze lievigheid dus niet te baren. Het voornaamste dezer voorwer pen is de bewaarplaats der Heilige Schrift. Deze, als van oudis, in rolvorm geschreven, wordt om een stok gerold, welke aan beide uit- einden een verguld zilveren met edelsteenen versierden knop heeft. De stok gaat door een houten stel, gedekt door een met goud gebor duurd rood fluweel kleed, waar de knoppen alleen uitsteken. Daaroverheen een groen met goud, zilver en kleuren geborduurd kleed-. Dit wordt op zijn plaats gehouden door een ketting met aan den voorkant een halve maanvormig zilver verguld schild, niet klokjes en edelsteenen versierdom de nu bedekte metalen knop pen bevestigd-. Alles was afzonderlijk tentoon gesteld, maar er was een klein model om te toonen hoe de geheele inrichting was. Ook de bedekking voor den wetrol terwijl gelezen wordt. Slechts een regel tegelijk blijft zicht baar en om den regel te volgen wordt niet de vinger, doch een zilver vergulden geeiseleerden staaf gebruikt. Ik vrees dat mijne beschrijving veel aan dui delijkheid te wenschen overlaat. Maar, come si fa? B. T. P. WASZKLEWICZ VAN SCHILFG AARDE. STRAATRUMOER. We lezen in een krant, dat de hoofdcom mies» Ha van militie te Amsterdam (e ic u- ez du peu!) aan de bakkerspatroons een officieel rondschrijven heeft gericht, waarin hij er met nadruk en met verzoek om maat- maatregelen op wijst, dat.... de hakkers knechts het deksel van hun wagens zoo hard dichtklappen! Dit is geen mop, 'tis echt gebeurd! Waarschijnlijk is de burgemeester of een wethouder er 's morgens eens van wakker ge worden en zoo komen zulke aanschrijvin gen in de wereld. Intusschen brengt dit geval, dat z'n hnmo- ristischen kant niet mist, ons erop om te vra gen of tegen hinderlijk straatrumoer ook ten onzent niet eens wat strenger maatregelen zijn te nemen. Met name op het getoeter van automobielen op de hoofdverkeerswegen in den nacht, op het gebruiken van den „vrijen uitlaat", waartegen zoo dikwijls al is geschre ven, en andere kabaal-achtige onnoodigheden mocht wel eens wat beter worden toegezien. Vooral de buitenwijken en de groote ver keerswegen naar buiten ondervinden zeer dikwijls daarvan grooten overlast! DE ROODE KRUIS-TRANSPORT- COLONNE. Onder leiding van den voorzitter Dr. D. H. Hiensch hield deze vereeniging gisteren avond een algemeene vergadering in de Mi litaire Ziekeninrichting, alhier. Alvorens echter te vergaderen, hield de dokter eene bespreking van het materieel op een ziekenkar aanwezig, waarna eene oefe ning werd gehouden in het in- en uitladen van gewonden in bedoeld voertuig. In de vergadering deed de voorzitter mede- deeling, dat de rijwielbrancard, door de groo te medewerking van den heer Viets, zal wor den geplaatst in de rijwielstalling aan het station, alhier. De leden zullen op vertoon van hun diplo ma in gevallen, waarbij zij hulp verleenden, steeds de beschikking over de brancard kun nen erlangen. Voorts werd vastgesteld, dat het insigne der Haagsehe Roode-Kruis Transportcolonne zou strekken als model voor het hier uit te geven insigne. Op voorstel van den heer van Kessel zal aan het bestuur der schietvereeniging Gene raal Joubert worden aangeboden, om gedu rende den te houden nationalen schietwed strijd door de Roode-Kruis Transportcolonne te doen zorgen, dat steeds 2 leden met vol ledige verbandtasch en rijwielbrancard op bet schietterrein aanwezig zal zijn. In de volgende bijeenkomst zullen alle le den van een snelverband worden voorzien, welk snelverband door de zorg, der vereeni ging wordt vernieuwd ingeval het door een der leden hij hulpverleening is gebruikt. Gedurende de zomermaanden zal om de 14 dagen een oefening worden gehouden, welke oefeningen, om buiten met materieel te kun nen werken, om 7 uur nam. zullen aanvangen. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter de ver gadering, welke door ruim 30 leden was be zocht. R. K. POST- EN TELEGEAAEBEAMBTEN. Woensdag jl. hield de afdeeling St. Joseph alhier, van den Nederl. R. K. Bond van Post- en Telegraafbeambten „St. Petrus" een vergadering in St. Bavo, alhier. De uitge breide agenda werd zakelijk afgehandeld en verschillende bestuursvoorstellen aangeno men. Tot afgevaardigden voor de a.s. jaar vergadering, welke gehouden zal worden te Arnhem op 2 en 3 Juni e.k., werden gekozen de heeren P. Stuifbergen, voorzitter, en A. v. Glabbeek, w.n. secretaris, terwijl tot plaats vervangers werden aangewezen de heeren Tellings en Wassenaar. Do voorzitter deelde mede dat zich eenige R. K. Hulpbestellers hebben opgegeven als aspirantlid van de alhier bestaande neutrale afdeeling van den bond van de Post. Dit is zeer te betreuren, daar het is aan te nemen, dat zij op de een of andere manier erin zijn geloopen. Het is te hopen, dat zij blijk zul len geven van hun katholiciteit en lid zul len worden van de katholieke vakvereeni- ging. Door het bestuur van St. Joseph zullen zij hiertoe krachtig worden aangespoord. Nog deelde de voorzitter mede dat het vol gende jaar hij de herdenking van het 5-jarig bestaan der afdeeling, het bestuur plan heeft eene luisterrijke propagandavergaderiug te houden. Het hoopt dat St. Joseph dan ook in de gelegenheid zal zijn een vaandel te kun nen onthullen. Bij gegoeds katholieken in onze slad zal eens worden aangeklopt om een bijdrage voor dit mooie plan. Na nog eenige zaken van lmishoudelijken aard besproken te hebben, sloot de voorzit ter deze goed geslaagde vergadering met den Ckristelijken groet. ARBEIDSONGEVAL. Terwijl eenige mannen gisterenmiddag om streeks half drie bezig waren in de Haarlem sche Machinefabriek der Gebr. Figee een fun datieplaat te vervoeren, kantelde plotseling het voertuig, waarop do plaat was geladen. Een der werklieden, P. J. He tem, wonende Qrebbestraat 33, had het ongeluk er onder te geraken en kreeg het gevjaarte op zijn lichaam. Mei ge- kneusde voeten en borst werd H. opgenomen j en per rijtuig naar zijne woning vervoerd, waai I Dr. Boshouwers geneeskundige hulp verleende. I Naar wij nader vernemen, is het ongeluk ten slotte nog vrij goed afgéloopen. De kneuzingen aan de voeten zijn pijnlijk, doch niet gevaarlijk, en het is te hopen dat do kneuzingen aan do borst geen edele deelen hebben geraakt. Dat overigens het ongeval nogal aankwam blijkt hieruit wel, dat de kleederen van den man zoo goed als geheel aan flarden warenI NIET OPLETTEND. Een juffrouw, wonende in de Korte Hof straat, alhier, deed gisteren aangifte, dat ze aan den vuilnisophaalder een oude peluw had medegegeven, gevuld met haverdoppen. In het peluw zat echter 110.aan bankbiljetten van 10.die zij van haar dochter in bewa ring had, en veiligheidshalve in het peluw had gestopt. Bij onderzoek aan de gemeentereini- ging bleek, dat het peluw was uitgestort in een schuit en do inhoud er van weggebracht. Men zou echter zijn best doen het geld nog terug ts vinden. STAALWATERBRONNEN. De drinkhal der Staalwaterbronnen is giste ren door 55 personen bezocht. HAARL. INDUSTRIE, j Gistermiddag werd door de firma Beijnes een drietal 8de klas rijtuigen afgeleverd lei dienste van de Staatsspoor. De dlphtlierie-zaa kte Zandvoort. (Vervolg.) Na het requisitoir van den officier air Hoyer, trad Jhr. Mr. F. W. van Styrum al» verdediger op. Hetgeen spr. in hoofdzaak betoogde kwam hierop neer, dat, wanneer men 't geval-op- ziek beschouwt, er van verplichting van aangifte geen sxirake is geweest. Gaan wi 't getuigeii-deskundigen verhoor na, dan ziet we dat doktoren en professoren het hier vrij wel over eens waren. En in stede dat men iu Zandvoort de houding van Dr. Varekamp als lichtvaardig zou qualificeeren, weet men al gemeen, dat de heer Varekamp daar de eerste man is geweest, die den strijd tegen de diph tlieritis flink en volhardend heeft aangepakt In dezen geest verdedigde zich hierna ook de heer Varekamp. Na afloop van deze zaak kwam aan de orde de zaak van Dr. GERKE. Dezen arts was ten laste gelegd het niet binnen drie dager aangeven van een geval van diphtberitis op 16 Augustus 1911 voorgekomen bij Dina H te Zandvoort. Beklaagde zeide, dat de verschijnselen door hem waargenomen, hem streptococcen an gina deden constateeren. Dus was hij niet verplicht 't geval aan te geven aan den in specteur der Volksgezondheid. Dr. S t e p h a n, directeur van 't Burger, ziekenhuis te Amsterdam heeft 't kind onder zocht en klierzwellingen waargenomen, die oj, diphtberitis wezen. Dit was den volgenden morgen. Den avond daarvoor had de assis tent van dezen geneeskundige, Joh. de Jong reeds 't zélfde geconstateerd. Daarna volgden verschillende verklarin gen van den heer Havelaar, directeur van het bacteriologisch laboratorium, van den va der van het kind, waarna Dr. Brongersma, die het bacteriok* gisch.onderzoek zelf heeft gedaan, verklaar de van meening te zijn dat een klinisch on derzoek voor 'tConstateeren van diphtcrie niet voldoende is. Prof. Pel zegt, dat de witte vlekken wel verdacht zijn, maar sloot zich aan bij de mee- ning van beklaagde betreffende de herken ning van de ziekte. Prof. Saltet sprak in denzelfden geest ongeveer als Dr. Brongersma, terwijl Dr. Wolterson eu Dr. Waller Zeeper eveneens ver klaarden dat eerst na bacteriologisch onder zoek beslist diphtberitis te constateeren is. De Officier van Justitie, zijn requi sitoir nemende, zegt, dat de verschijnselen bij het kind aanwezig, witte vlekken, groote waarschijnlijkheid van diphtberitis deden ver moeden. Dr. Gerke heeft zelf de mogelijkheid van diphtheritis erkend. Spr. concludeerde voor beklaagde te moeten eischen 200 boete of 5 dagen hechtenis. De verdedi ger, jhr. Dir. P. W. van Sty rum, vindt 't eigenaardig, dat men dit ge val toetst aan de letter van de wet van 1865, toen men de bacteriologie nog niet kende, en men tevreden was met een klinisoh onder zoek. En wat Dr. Gerke's diagnose betref^ de inspecteur van de volksgezondheid, Dr, Hamburger, heeft zelf gezegd dat hier de Ter plichting van aangifte niet bestond. En wa ren de doktoren en professoren het niet bijna allen eens over de noodzakelijkheid van hei bacteriologisch onderzoekt Spr. tiet ton der bedenking de uitspraak van de recht bank met vertrouwen tegemoet. Na korte repliek van den Officier, waarna de verdediger zijn meening herhaalt, wordt de zitting gesloten. (Zie Stadsnieuws verder oo In dit Blad.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1