BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT m OMTREK. NIEUWS UIT LISSE e.o. Staten-Generaal. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK. cp een loon, waarvan ze leven kunnen, en zijn niet verplicht de risico van het bedirijf voor zich te nemen. Een onafwijsbare plicht is het dan Ooik voor patroons en patroonsorganisaties om de loonkwestie onder het oog te zien. Dat de patroons allee in het werk stellen om het bedrijf hooger op te voeren, mag, maar dat de arbeiders door hun organisatie streven naar hun simpel levensonderhoud, dat mag blij'ilnar niet. Daarom wordt de organisatie bemoeilijkt en belasterd. Nergens is de patroonsvrees gvoo- ter dan in het bloemistenvak. Hoe lang zal dat alles nog moeten duren. Niet langer, dan de arbeiders zelf willen! Als zij georganiseerd zullen zijn, zal de verschrikke lijke dag vroeg of laat, wanneer de toestand niet beter wordt, wel eens moeten komen in een .of andere Junimaand, als het kapitaal van den patroon in den grond zit. Dan zullen wij niet meer vragen, maar eischen om een deel van de vruchten van onzen arbeid. Mogen de patroons dat voorkomen. Moge het bedrijf voor die onzalige beroeringen bespaard blij en. En gij, arbeiders, organiseert u. (Applaus.) De Voorzitter zegde den heer de Lobel dank voor het gesprokene. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt door den heer Termets, die er »p wees dat, om vruchten te plukken van de voor- en nateelt, men genoodzaakt is op Zondag dikwijls zijn stukje grond te bewerken. Spr. zou dus prijs stellen op een vrijen Zaterdagmiddag, en daarvoor willen ijveren tegelijk met de loons- verhooging. De volgende motie werd met algemeene stem men aangenomen. „De Bloemistwerklieden van Haarlem, Heem- itede, Bennebvoetk, Overveen en Schoten, bijeen in openbare vergadering op Vrijdag 10 Mei 1912 in het gebouw „St. Bavo", te Haarlem; gehoord hebbende het antwoord der Patroons- vereeniging, behelzende een afwijzende beschik king op het verzoek om loonsverhooging gehoord hebbende de inleiding; en nogmaals de noodzakelijkheid van loons verhooging besproken hebbende, daarbij over wegende, dat sinds de laatste regeling van loon en arbeidstijd de prijzen der allernoodzakelijkste levensmiddelen zijn gestegen zijn van meening, dat het antwoord der Pa- troonsvereeniging, geenszins bevredigend is; bèsluiten bij hun billijk verzoek te blijven vol harden, en vragen dientengevolge aan de Pa- troonsvereeniging de medewerking tot het vor men eener commissie, bestaande uit evenveel Patroons als Werklieden, die gezamenlijk een .voorzitter kiezen, met de opdracht: aan bei de partijen voorstellen te doen, waardoor loons verhooging binnen korten tijd kan geschieden; en vragen de Patroonsvereeniging op deze motie beleefdelijk antwoord vóór of op 20 Mei 1012." De Voorzitter drong er in zijn slotwoord op aan zich te organiseejen en bracht een woord van dank aan den heer Voet, voorzitter der K. v. A., voor zijne tegenwoordigheid en sloot daarna de vergadering. PERSONALIA. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de (staatswetenschap op stellingen, de heer M. A. 'J. Rethaan Macaré, geboren te Haarlem; tot Bemi-arts is bevorderd de heer A. Snethlage, Aalsmeer. De heer H. Berndes, alhier, is herkozen tot commissaris van de Maatschappij van le vensverzekering te Amsterdam. In de 10 dezer alhier gehouden algemeene vergadering werd het verslag over 1911 uit gebracht, waaraan het volgende wordt ont leend: Op 1 Januari 1911 stond uit 911,557. In 1911 werd verleend ƒ257,525, totaal ƒ1,169,082. Afgelost werd in 1911 ƒ139,782, zoodat 21 December uitstond ƒ969,300. Aan polissen van levensverzekering is bij de bank in on derpand een bedrag van 1,177,963. Het zakelijke onderpand voor het geleende bestaat verder uit kapitaal belast met vrucht gebruik 77,994, hypotheken ƒ228,168 en ef fecten ƒ68,518. Het aantal aandeelhouders is 100, met 2331 aandeelen. Elf daarvan zijn volgestort, op de overigen 20 pet. De gemaakte winst stelt in staat een divi dend uit te keeren van 8 pet. (evenals v. j.) Het bedrag der in omloop zijnde 4 A pot. ichuldbrieven is ƒ929,600. De balans met de winst- en verliesrekening werd goedgekeurd, en het dividend vastge steld op 8 pet., evenals vorig jaar. De heer ,V. Loosj es is als commissaris herkozen, ter wijl als zoodanig is gekozen de heer mr. H. Ph. 't Hooft. De vergadering heeft besloten geen schuldbrieven uit te loten. EIND-EXAMEN GYMNASIA. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de volgende gecommitteerden aangewezen, on der wier toezicht de eind-examens gymnasia zullen worden afgenomen van het openbare gymnasium te Haarlem, te honden op 27, 28, 29 Juni en 1 Juli: dr. TJ. Ph. Boissevain.hoog- leeraad aan de Gem. Universiteit te Amster dam; dr. G. Kalff, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden en dr. P. H. Schoute, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. MILITAIRE KEURINGSRADEN Bij Kon. besluit van 9 Mei zijn lot voor zitters van de keuringsraden in de provincie Noord-Holland en tot hunne plaatsvervan gers, voor de lichting 1913 benoemd: in het 1ste militiedistrict: tot voorzitter van den eersten keuringsraad F. Stellenboom, luit-kol. bij het 7de reg. inf.; tot zijn plaats- verv. F. W. J. de Witt Huberts, maj. bij het 7de reg. inf.; tot voorzitter van den tweeden keuringsraad M. J. A. Masthoff, luit.-kolonel bij het 2de reg. vesting-artillerie; tot zijn plaatsverv. H. J. Roelofs, res.-maj., comman dant in het XXIVste landweerdistriet; tot voorzitter van den derden keuringsraad A. A. Heisterkamp, majoor, provinciale-adjud. in Noord-Holland; tot zijn plaatsvervanger A. W. Groote, res.-maj., commandant in het XXniste landweerdistrict; in het 2de militiedistrict: tot, voorzitter van den eersten keuringsraad: F. B. A. v. Steen- hardt Carré, gojmnskmneerd kolonel; tot zijn plaatsvervanger W. D. A. Ophorst, luik-kolo nel hij het 10de reg. inf.; tot voorzitter van den tweeden keuringsraad H. Meyboom, ge- pensionneerd kolonel; tot zijn plaatsvervan ger jhr. A. F. K. Graswinckel, majoor bij het 7de reg. inf.; in het 3de militiedistrict: tot voorzitter J. J. E. Francken, gepensionneerd luitenant-ko lonel; tot zijn plaatsvervanger J. D. Gre- vinek, luit.-kolonel, directeur van de Cadet tenschool. BEVORDERING. Bii Kon. besluit van 9 Mei 1912 is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij de infanterie der landweer, tot res^rve-lnit- kolonel in ziin tes-enwoordig district, de re serve-majoor T. L. van Wagtoudonk, com mandant in liet 21ste landweerdistrict, alhier. OEFENINGEN VAN HF''" 21ste BATALJON LANDWEER-TNFANTERTE. De velddienstoefening .gisteravond gehou den, werd hegunstigld door mooi, doch don ker weder. Dfe terreinen, die I)i nsfclag ,bij dag dooi* de Compagnieën wedden benut, werdem nu weder bezet.. Hierbij bleek, dat een oefe ning bij duisternis altijd eigenaaitLige bezwa ren oplevert en het terrein er schijnbaar geheel anders uitziet, dan oyer dag. Te 11 uur ongeveer kwamen de compag nieën binnein in grootst mogelijke orde. Vele hadden nog een flinke tocht te goed om in het gezin te overnachten. Een genoegen is het te zien, hoe ordelijk en geregeld alles zijn verloop heeft bij deze troepen. Hedenmorgen te 7 uur* stond het bataljon weer marschvaalrdig met de muziek aan het hoofd en onder de opgewekte tonen van die kapel ging het naar het Gavialeiieterrein om ide laatste oefening*en te houden. Ongeveer 11 uur trok het bataljon met muziek naai de kazerne. Hier werd de uitrusting onder handen genomen en opgeknapt, de geweren ingevet; geweervet, vetlap, werk en was uit gegeven voor het onderhoud der uitrusting. Te ongeveer 4 uur staan de dienstplich tigen gereed, afgedeeM in onderscheidene de tachementen. om af te presenteeren voor den Commandant en dan g'aat het huiswaarts. Zoo zijn dan die oefeningen voor dit jaar voor het 21ste bat. afgeloopen. oefeningen waartegen velen, ook uw berichtgever zeer hadden opgezien, vooral omdat men wist van de inspectie in November j.l., da,t de Commandant streng optrad. Bij deze oefe ningen hebben we gezien, da't hij niet alleen treng .Voóri den troep, maar ook streng voor zich zeiven was, veel eischte en toch humaan was. Wij zagen met bewondering op naar de houding van het geheele bataljon, zelfs na de vermoeiendste oefeningen. Ieder deed zijn best. Met genoegen vernamen wij de be noeming* Van don majoor vaiti Wag ten :lonk tot luitenaint-kolonel. Dat ook de commandant tevreden is, over zijn onderdeel blijkt uit de Volgende door hem uitgegeven order „Ik hen tevreden over do houding' van den „troep gedurende de deze week plaats ge- „had hebbende oefeningen. Ik dank officie ren en verder kader (ook van het 10de „Reg. Infanterie) voor hun ijver en mede- „werking bij 't oefenen vain het 21ste, bataljon „Landweer-Infanterie". Hiermede is ook de taak van uw bericht gever dezer oefeningen afgeloopen. De ver moeienissen vian deze week beletten hem meer gedetailleerde verslagen te geven. Hij hoopt dat zijn bataljonsmakkers hun gezin en fa milie in den besten welstand weder mogen aantreffen en roept hun van harte een tot weerziens toe. MUSEUM VOOR KUNSTNIJVERHEID. Bij gelegenheid van de jaarlijksche verga dering der Noord-Hollandsche Vereeniging voor Volkskunst werd in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier eene kleine tentoonstelling van afbeeldingen van Oostenrijksche volkskunst georganiseerd, ter wijl een paar toestellen, waarop volgens het nieuwste systeem kan worden geweven, met proeven en werkstukkeu tentoongesteld wa ren. Deze tentoonstelling zal - Zondag en Maandag nog geopend blijven, terwijl Maandag van 10—12 en van 24 uur eene dame in de rotonde van het museum zal aan wezig zijn, om de werkwijze te verklaren en met werkstukken nader toe te lichten. Deze nieuwe toestellen voor het handweven zijn weinig kostbaar en tevens practisch en be knopt, dat een ieder ze in de huiskamer kan opbergen en gebruiken, zoodat de last, die omvangrijke weefstoelen vaak veroorza ken, is opgeheven en een ieder die er genoe- r gen in vindt, zicli in de huiskamer met de weef kruist kan bezighouden, terwijl tevens voor een gering bedrag een mooi stuk werk kan worden vervaardigd. Zondag is de toegang kosteloos. NIEUWE BANKEN IN DE KERK AAN DE GROENMARKT. De Parochiekerk van den H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt, heeft in de laatste dagen een aanzienlijke verbetering ondergaan. De hank in het middenschip der kerk, die daar al reeds stonden van de ope ning der kerk, nu ruim 64 jaar geleden, en dus haar rust wel verdiend hebben, zijn ver vangen door nieuwe. Deze nieuwe, fraaie, ge- mekkelijke banken zijn geleverd door de fir ma G. P. J. Beccari, alhier, en zijn vervaar digd volgens teekening van den architect Beokers. De oude banken zijn verhuisd naar de bovenste galerijen, alwaar zij de stoelen nu vervangen. Alzoo eveneens een groote verbetering. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT IN DE BOUWBEDRIJVEN. Gisteravond werd een vergadering gehou den tusschen patroons en verschillende ver- eenigingen van bouwvakarbeiders. In deze vergadering werd een collectief arbeidscon tract geteekend tusschen patroons en arbei ders in de bouwvakken. Het contract bepaalt o.a.: Het loon voor timmerlieden en metselaars zal op 27 cent en voor grondwerkers en op perlieden op 22 cent per uur gebracht worden. Bij ziekte zal, wanneer men als lid uitkee- ring van zijn vakvereeniging of een ander fonds ontvangt, niet langer dan zes weken door den patroon worden uitgekeerd het be drag datMe vakvereeniging of het fonds uit keert tot een maximum bedrag van 6 per week. Dit tot de inwerkingtreding van de Ziektewet. De werktijd is 10 uur, bij meerdere uren wordt 25 pet. por uur extra betaald, voor nacht- en Zondagsabeid 50 pet. Een permanente commissie van drie pa troons en drie gezellen, die gezamenlijk een voorzitter kiezen, is voor beslechting van ge schillen aangewezen. Het eon i ra et, loopt tot 81 December 1913. CONCOURS BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN IN N.-H. Behalve H.H. M.M. de Koningin en Konin- gin-Moder heeft nu ook Z. K. H. Prins Hen drik een zilveren medaille beschikbaar ge steld voor het a.s. concours van den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in oord-Holland. HAALEMSCHE KEGELBOND. Gisteravond had in de tninzaal van hel café „Brinkmann" de jaarvergadering plaats van den Haarl. Kegelhond. Allereerst had de installatie plaats van eenige bestuursleden, en daarna werden afgevaardigden benoemd voor de haanwedstrijden te Utrecht en te Arnhem te houden. CONCERT IN DEN HOUT. Programma voor Zondag 12 Mei: 1. Mun- cliencr Marsch, Fall. 2. Ouverture de l'Opéra Le Roi d'Ys, Lalo. 3. Révierie, Vieuxtemps. 4. Grosse Fantasie a. d. oper der Fliegende Hollander, Wagner. 5. Ouverture Taured, Rossini. 6. a. Un bal, Berlioz; h. Toréadore et Andalouse, Rubinstein. 7. Fantasie Preciosa, Weber-Co enen. STRAATRUMOER. Gedurig worden de bewoners der straften in het Rozenprieel 's avonds opgeschrikt door jongens, die vuurwerk met hevige knallen afsteken en uit pure liefhebberij brandjes stichten. Zoo waren zij gisteravond in de Barendsestraat bezig. De politie maakte er echter weldra een eind aan. OVERZICHT. iWie hebben al in het kort verteld, hoe DE SOCIALISTEN in den PRUISISOHEN landdag te keer zijn g*ega,an. Hieronder volgt een verslag van het ge beurde, dat een lel licht werpt ftp ,de ma nieren, waarop deze heeren zioh gedragen. Allang" was het te voorzien, da;t er eens een conflict zou losbreken. De zes „roede" heeren die in den landdag zaten, gedragen zich voortdurend zoo on hebbelijk mogelijk: dat groepje beleedigde en schimpte maar, werd elke vergadering eenige malen tot de erdo geroepen, maar stoorde zich geen zier aan den president en ging voert met onparlementair te zijn. Zoo werd de spanning altijd maar sterker,' tot nu eindelijk de bom is gebarsten en een dei* socialisten „niet den sterken arm" de deur is uitgezet. Tot tweemaal toe, nogal liefst Ziehier hoe jhet gebéurde: Terwijl de tuitionaal-liberale afgevaardigde dr. Schifferer in een rede wees op het s-a- mengaan der anti-nationale groepen van Po len en Denen met de sociaal-demoeraten, had den dezen zich, als naar gewoonte, vlak voor het sprekersgestoelte opgesteld, vanwaar zij den spreker met uitroepen in de rede vielen. Daarin deden vooral sterk mee Borehardt en Hoffmann. Omdat het intemunpeeren zeer hinderlijk is, had de voorzitter al eerder ver zócht aan de leden, die zich daartoe aange trokken gevoelden, om althans op hun plaats te blijven. Hij verzocht daarom den afgevaar digde Borehardt verscheidene malen, en ten laatste zeer dringend, zióh naai* zijn plaats te begeven. Déze voldeed hieraan echter niet, waarom de president mededeelde, dat de af gevaardigde Borehardt hom de leiding on mogelijk maakte, zoodat hij zich genoodzaakt zag Borehardt voor den verderen duur der zitting .van het deelnemen aan de beraad slagingen uit te sluiten. Ma,ar jawel! Onder allerlei beleedigentle uitroepen bleef de kerel zitten: hij ging niet! De president verzocht het „lid" beleefd, het besluit op te volgen en het huis te verlaten. Borehardt Voldeed echter niet aian klit verzoek, maar riep uit„U kunt nog lang*1 verzoeken;! Wie mij van hier verwijderen wil, behoort in het tuchthuis!" Do president eisóhte nu voor de laatste maial. dat hij de zaal ver laten zou, waartegen de socialisten zich hef tig verzetten. De rechterzijde hield zich vol maakt rustig, alleen werd een enkele maal „Er uit!" geroepen. De president scharde nu de vergadering voor een half uur. Bor ehardt bleef in de zaa.1 Toen de zitting heropend werd, zat do de man er nog, en een paar „partijgehooten" hieven vlak naast- hem op de bank zitten, om te verhinderen dat men don karei aan het lijf kon komen. Toen werd de politie gerequireeid, en na allerlei pourparlers, waarbij de socia listen weigerden, zioh aan den president te onderwerpen wend „He heer Borehardt" bij handen en voeten opgepakt en onder luid 'ge schreeuw de zaal uit gedragen'!...... In de zaal en op de tribunes heers oh ie groote beweging. De president belde en sprak: „Ik betreur met u allen dit onaangename voorval, maar het was noodzakelijk. Als de president niet meer gehoorzaamd wordt, dan kunnen we wel eindigen," Dbcli liet ergste kwam nog: de socialist die eruit gezet was, kwam terug!.... De pre sident deed eerst of hij niets, zag, maar het onbeschofte heerschap wou met een grooten mond weer aan de discussie deelnemen, waar op men hem natuurlijk weer met do politie eruit liet zetten. i Zoo zijn (de feiten. Nu zou men denken, dat iejder ordelijk en weldenkend en bescha afd menseh dit aller erger! ij kste gedrag van den socdalistiechein vlegel zou afkeuren Nu, behalve nlatuurlijik de socialistische bladen, die vian het heer schap zoowaar.... .een martelaar maken, kaai niemand dezen schandaailmaker in 'be scherming heipen, maar.--. Ide (voorzatter wordt, door de „liberale" pers toch hard gevallen: hij heeft niet zacht genoeg den heef' Bor ehardt behandeld, en niet heel erna al precies alles in de puntjes gedaah Alsof bij zoo'n vlegelaehtigheid Van den éénen kant, de wettige overheid die gehoor zaamd moet worden, elk woorjd zorgvuldig op een schajaJtje kon wegeid Maar ide heeren socialisten, hoe vlegel achtig .ook, moeten van wege htto stem en steun vpor Ide liberalen Wat bn trien wor den..... i. 'tls intuisischem leerzaajn1, dit gevalletje I Slechts door met den sterken Urm op te treden, kunnen dezte herriemakers, wiein het niet om do zaak, Maar om 'kabaal en. lawaai en wanorde te doen is. bedwongen en op hud plalats Igezeï wotrüdnL Méér! én' m?ér ïlomï het uit, dat opbjoluwenlde, géztonlde wetgeven de arbeid onmogelijk is met dezle onrust stokers, en dat eerlijke samenwerking] van hen niet is te Verwachten. Bijl otts ga-afI het donzelfden weg op! - Zullen de groote' Mogendheden frul einde lijk rich eens gaaïf VeUsta-ato m'ef détf nieul- wen toestand in CHINA TJit (Peking' wordt gemeld .dat hét dorps diploMaiiqu'e hldalar rioh Heeft bérig geh'oU- déh' Met de vracv 'dér erkenning Va|n dé öhi- riéescEe republiek". D'lahrbïf .k'wlalm men' bot het besluit dat Voor die erkenning de volgende hoofdvoor waarden moeten Worden gesteld le. Dé mogendheden: treden in gemeen schappelijk overleg op. 2e. Er wordt een onderzoek ingesteld om na, te ga|ajn, in hoe verre China reeds de organisatie der repu bliek heeft ter hand genomen, en naar de gezindheid van het volk ten opzichte van den nieuwen regeeringsVorm. 3e. Alle te Voren gesloten verdragen moeten worden gehand haafd. 4e. Dé door de mogendheden erkende hoofdstad mag niet zonder goedkeuring van de meerderheid der mogendheden worden ver plaatst. 5e. De vreemde gezanten te Peking zullen den titel van ambassadeur verkrijgen. 6. Dé Hoorde Mogendheden tot nu toe in Chinlaj verkregen voorrechten kannen in geen en kel opzicht worden gewijzigd. 7e. China, moet. voor de door de onlusten veroorzaakte verliezen eene billijke schadevergoeding be talen. 8e. China moet een volkomen toezicht op zijne troepen mogelijk maken en de noo- dige waarborgen geven voor het voorkomen van Verdere onlusten. Erg „zelfstandig" is de nieuwbakken re publiek inderdaad niet! HET VERTREK VAN H. M. DE KONIN GIN UIT AMSTERDAM. Velen waren gistermiddag op den Dam en omgeving tezamen gestroomd, om van het vertrek van Hare Majesteit de Koningin en prinses Juliana getuige te zijn. Ook langs het Damrak stond het stampvol belangstellen den. Toen H. M. en prinses Juliana in het rijtuig plaats namen, speelde het carillon Wilhelmus en Wien Neerlands Bloed en ten slotte het ,A1 is ons prinsesje nog zoo klein!" De eerewacht van het zevende bracht het ge bruikelijke saluut en vergezeld van een es- cadron huzaren begaf de stoet zich naar het Hol lan d-sche Spoorst ation. Zoodra de stoet op weg ging, werd de ko ninklijke standaard van het paleis op den Dam neergehaald. Ook op het perron stoml een talrijke me nigte langs de afsluithekken geschaard. Even vóór het vertrek van den vorstelijken trein, dat op 4.10 uur was vastgesteld, verscheen de Koningin met haar dochter op het perron. H. M. droeg een langen witzijden mantel, rijk gesoutacheerd en gegarneerd, met een zwart zijden kraag en zwart mouwopslagen. De ronde, gele stroohoed was met een witten struisveer getooid. Prinses Juliana had een wit jurkje aan met lichtblauw zijden strikjes en droeg een geel stroohoed je, waaromheen eveneens een witte struisveer was gelegd. Aan de hand van haar moeder maakte 't prinsesje naar weerskanten een aardige hui- ging voor 't publiek. De Koningin onder hield zich nog enkele oogenhlikken met den burgemeester, wien ze tot afscheid de hand reikte. Toen stapten de hooge bezoeksters in den trein. Prinses Juliana posteerde zich on middellijk aan 't venster en nadat ze eerst vol trots een rood handtaschje omhoog ge houden had, wuifde ze met haar zakdoekje 't- Amsterdamsche publiek een vaarwel toe. Toen de trein zich in beweging zette kwam de Koningin naast haar dochtertje staan en knikte de verzamelde meuigte vriendelijk glimlachend toe. Behalve jhr. mr. dr. A. Roëll, burgemees ter van Amsterdam, werd de Koningin uit geleide gedaan door jhr. mr. W. P. van dei ty ij ck, voorzitter van den raad 'van admini stratie der H. IJ. S. M. Ook de stationschef, de lieer H. E. Kra pels, was aanwezig. Uit Apeldoorn wordt gemeld: H. M. de Koningin en Prinses Juliana ar riveerden met gevolg op Het Loo. Op het perron was de burgemeester ter ontvangst aanwezig. Er was veel publiek, dat H. M. en de Prinses hartelijk toejuichte. Gewandeld werd naar het paleis, waar de hofmaarschalk onder aan het bordes H. M. en de Prinses ontving. PRINS HENDRIK TE MüNCHEN. Ter eere van de bruid van Prins Franz van Beieren, prinses Isabella vou Croy, had een feestmaal ten hove plaats, waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aanzat. De Prins-regent wijdde een dronk aan Ko ningin Wilhelmina en aan Prins Hendrik en het bruidspaar met een hartelijke toespraak, waarop door Prins Hendrik geantwoord werd. DE MINISTER VAN MARINE. De vice-admiraal Wentholt heeft thans zijn ontslag-aanvrage als minister van Marine aan de Koningin ingezonden. HET RIJNVAARTVERKEER. Reuter seint uit Duisburg: De vergadering van den Duitschen transportarbeidersbond be sloot voor a.s. Maandag de algemeene werksta king te pToclameeren voor het personeel der Zuid-Duitsche en Nederlandsche reederijen en der afzonderlijke booten vian scheepseigenaars. Blijkbaar hébben de havenarbeiders, de kraan machinisten en de arbeiders der werven van alle havenplaatsen het plan Maandag het werk ne der te leggen. DE OPSTAND OP PORTUGEESCH TIMOR. De Portugeesehe minister van Koloniën ontving dezer dagen nieuwe telegrammen van den gouverneur van Timor en deelde in een officieel communiqué aan de dagbladen mede, dat de opstandelingen van Timor op alle punten van samentreffen door de Por tugeesehe troepen geslagen zijn, en dat men hoopt de geheele beweging in Juni onder drukt te hebben. De algemeene toestand is verder, volgens 't communiqué, goed. Te Osknssi heerscht ech ter nog dezelfde toestand, zoodat het noodza kelijk is, alvorens de operaties daartegen te beginnen, zich met de Nederlandsche regee ring te verstaan, opdat deze geen wijkplaat» blëcle' aan dé ,,moordenaarsT' en opstandëHïF gen van ons gebied. Vergiftigingsverschijnselen. Het 21/2-jar'i jongetje van Van den Berg, in de Oostenberger Voorstraat te Amsterdam wonende, en dat gis teren van door een ouder broertje meegebrachte z. g. wonder-olieboontjes had gegeten, vertoond» kort daarop vergiftigingsverschijnselenbraker en diarrhee. Doktoren, die de meegebrachte boontjes on derzochten, betwijfelden* of daardoor vergift!' ging was ontstaan. Het jongetje knapte spoedig op. Anders ging het met het 8-jarig dochtertj* van Albers, wonende Oostenburgervoorstraa' no. 80. Zij had, naar werd meegedeeld, met haar 10-jarig zusje eveneens van de boontjes gegeten^ De twee meisjes vertoonden dora eveneens de be kende vergiftigingsverschijnselen. Terwijl het 10-jarig meisje door den genees kundigen dienst naar huis kon worden ge stuurd, moest het 8-jarig kindje in het Kinder ziekenhuis worden opgenomen. Het was vrij ziek, ofschoon men niet gelooft, dat het ernstig zal afloopen. (Tel.) Ongeluk. Gisteren werd in den loop van den morgen op Winton's Scheepswerf en Ma. chinefabriek te Rotterdam vermist de 17-jarig« dekkneeht, G. L. van een der eleepbooten. Nr den ganschen dag vergeefs gezocht te hebben, is gisteravond omstreeks half twaalf zijn lijk op' gehaald uit de Fabriekshaven aldaar, waarii bij ongemerkt te water bleek geraakt te zijn. TWEEDEKAMER. De Bakkerswet is gisteren weer een paar ar tikelen opgeschoten. Nog een poging is er gedaan om het groot bedrijf te be voordeel-en tegenover de kleine bak kers: de heer de Geer stelde voor. het verbod van nach'arbcid niet te doen gelden gednrencl-e het laatste uur van den nacht voor een a n'al gezellen ,dat niet te boven zou gaan het vijfde deel van het geheele aantal gezellen in een on derneming werkzaam, mits door geen arbeider gedurende Langer dan zes dagen van elke twee weken dezen nachtarbeid zou worden verricht; waarbij dan liet patroonsverbod voor dat *uui eveneens niét zon gelden. De voorsteller had hierbij liét oog ap deeg makers en ovehisten, die dan vast het bedrijf op gang zouden kunnen brengen en bodoeldq met zijn amendement het grootbedrijf eenigszins schadeloos te stellen voor <le meerdere nadoe len welke het, vergeleken bij het kleinbedrijf^ z. L zou ondervinden van de afschaffing van den nachtarbeid. Hoewel de Minister hiertegenover niet onvrien delijk stond, bestreden de heeren Aalberse en Elhorst de wijziging zeer krachtig, waarbij d<* eerste vooral aantoonde, dat de kleine bedrijven in de nabijheid van groote gevestigd, achter zou den komen met hun broodlevering en dat een ongemotiveerde ongelijkheid zou ontstaan lus schen bijv. een bedrijf met 5 gezellen en ees met <i of 7, welke toch tot dezelfde soort van bedrijf behooren. Het amendement werd met 33 tegen 24 stem men verworpen. Eenige amendementen, die over Joodsche bakkerijen handelden, werden even eens door de Kamer teruggewezen. Gistermiddag was er afdeel ingsvergadering en Maandag gaat de Kamer met 'de Bakkerswet voort. SCHOTEN. EnéyoTxe k'-feest. Dé afd. Schol ten vian |d®n Ned. R. K. Volksbond, zal og Zondag ,19 Mei a,.s. haar Eneyclickfeest v-iey ren. Als feestredenaar zal optreden, Üe Wel Eerw. Heer Wï, P. J. Janus, kapelaan al hier, terwijl de Rederijkerskamer „St. Ba vo", haaj* medewerking zal verleenen dooflf eenige tooneelnummertjes op te voeren. Da fees (vergadering zal toegankelijk zijn voor alle leden, .eereleden en Horna teurs met hunne, dames. Des morgéns te half 8 uur zal de H. Mie worden opgedragen voor de Zielerust vaa Mgr. Koningls zl. g. en worden de leden ver zócht allen ter Hl Ta-fel te naderen, getooid met insigne. BLOEMEND AAI-. Gemeenteraadsverkiezing. Gisteren zijn d4 heeren J. C. Laan en F. W. Eldering offi< cieel eandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Raad vacature-Van Hooff. Dé stemming heeft .plaats op 21 Mei a s.; HEEMSTEDE. GEMEENTEZAKEN. Aankoop grond B. en W. stellen voor den heer J. H. van A instel, broodbakker te Heemstede, te machv tigen, aan te koopen de perceelen gelegel aan den Driesprong (Voorweg—Achterweg—- Glipperweg) voor de som van 900, onder be- paling, dat dé overdracht niet zal plaatsheb! ben voor den opstal door en voor rekening van den verkooper zal zijn gesloopt en do. afbraak door hem van het terrein zal zijnf verwijderd. BURGERLIJKE STAND. SOHOTEN. Ondertrouwd: G. Vial en G*; Bosch. Ri. Slot en E. van Brinkom. 3 Gl e H oi r e nld. vjain' Jj, Hubertv;a,n Veeji'j d. van Al M. Kaldem-haehSpaargaren. —4 z'. van E. |M|. TicrieWésisel. z. van SS! M'oensv. di. Broeke. BEVERWIJK. Ondertrouwd: J. Boon e* H. M. de Vries. Getrouwd: K. Bank en K. H. Assema. C. J. van Velthuysen en R. de Haan. Al Heyuis en M. Tabak. J. J. van Tongeren en C. Tabak. HAARL.MEER. Geboren: z. van G. Stolki Linthout. d. van H. Teeuwen—Jufferinana Overleden: M. P. Nijesen, 2 mn-d. H. G Coster, 13 mnd. M. Roosendaal, 37 j. Kostelooze inenting. Op Vrijdag den 17 Md a.s. zal alhier gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting, waartoe men zieh oj de gewone spreekuren bij de geneeskundigen kan aanmel^f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2