DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. n I Twee belangrijke artikelen STADSNIEUWS. EERSTE BLJtB. Sf£ten»Generaal VRIJDAG 17 MEI 1912 r«. 9733 Bureaus van üedactia en Administratie Kintlerliuisvest 2@a3l-33, Haarlem IntercommunaaS Telefoonnummer 1413. GULDEN bij 1 Efl GTJLr)EN bij' verlies van een 1 1B verlies van hand of voet. A3 één oog. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Haarlemsche AHedagjes No. 569. naar buiten. De Drankbestrijders-processiedag bij Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heilo. EXAMENS LAGER ONDERWIJS. ,j ABONNEMENTSPRIJS: j Per 8 maanden voor Haarlem I Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem) - 1.85 I Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post - 1-80 I Afzonderlijke nummers 1 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten!. 20 ct Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (A contant). GULDEN bij levenslange onge scbiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voors 400 GULDEN bij overlijden. 300 M GULDEN bij verlies van één duim. 60 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. II GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandscke Algcmeene erzekeringsbank ta Schiedam. j- ONS „GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD" Het geïllustreerd Zonda-gsblaid ,W deze week bevat de volgende: i PlatenKoninklijk bezoek aiah Amsterdam (3 foto's) KerkkuTisttentooxistelling bij dein heer Rietfort te Haarlem (3 foto's) 25-jari£ jubileum van Pater- V. Kes®el te Helft (2 foto's). Het nieuwe Ri. K. Potrouaiaitsgeb'ouw te Scha gen. Een 55-jarig huwelijksfeest,. Eon gouden echtpaar. Eeni kostbare prijs. De IJ- muidensche stoomtrawler Dubbelman IJ. M. 17. De werkeloaze graanelevators te Rotter dam. J. van Dorp. Modem blik en' zijn scheep vaart. Drie jubileums. Tekst'tKoninklijk Bezoek aan Amster dam. !Op 't nippertje. Het Valsche test anient.. Een erfgenaam van een troop; (Vervolg); Al lerlei. Voor pnzie jongens en, jneisjeö. AGENDA. 18 Mei. Gebouw „St. Bavo" E.K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nico laas" (Winter provisie). Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Teyler's Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. II. Was bet artikel vau ,,De(n) Tijd," dat op kwam tegen liet innig-samengaan van Minis ter Talma met de socialisten (nog wel tegen een deel der Regeeringsmeerd erheid) om in houd en strekking van boog belang, even belangwekkend (en ook even ad rem) is bet artikel dat „De Residentiebode" schreef over den val van Minister Wentliolt. Ook dit wensohen wij onze lezers voor te leggen, en er een korte beschouwing aan te verbinden. Het Haagsch blad meent dat. Minister Wentholt is gevallen „voor een deel door zijn onwrikbaar vasthouden aan het zij» eigen inzicht." Eu dat motiveert de „Residentiebode," door te wijzen op.de luchtige en tevens vrij hoog hartige wijze, waarop Minister Wentholt is omgesprongen met de adviezen van den Raad van Defensie. Met een 600.000 per schip méér zou aan -de eisehen van den Raad van Defensie- vol daan zijn, doch de minister vond het niet noodig, daarover zelfs in discussie te treden. Toch was, zooals de „Residentiebode" op merkt -- de Raad van Defensie volstrekt niet intransigent. „Dit blijkt volkomen uit het advies der A Id eel i tig van 21 Juli 1911 omtrent het voor gestelde pantserschip en waaraan wij vol gende uitspraken eenigszins verkort ontleeneu, in verhand gebracht met de ant woorden, daarop door den demissionairen Minister in een afzonderlijke nota aan den Raad en ook in de met de Kamer gewisselde stukken gegeven: lo. De Afdeeling van den Raad stemt vol komen in met de taak, door den Minister van Marine aan de vloot in Indië toegedacht, alsook „met de omstandigheid, dat men zich degelijk rekenschap moet geven, dat de finan cieel® gevolgen niet te bezwaren mogen wor den." 2o. Do Afdeeling erkent met den Minister, dat ccri Compromis moet worden gesloten tusschon de verschillende eisehen van het project; maar voegt daaraan toe dat „geen der aanvals- en verdedigingsmiddelen tot zoo danig minimum torug te brengen (is), dat de andere dientengevolge minder goed tot hun rocht. zouden komen." 3o. De Afdeeling noemt het project van het verworpen schip .„supérieur in hoofdbewa pening"; op andere punten „inférieur aan de bestaande schepen." 4o. De Afdeeling, twijfel uitsprekende of de doorgangswijdte van de Oosterdoksluis ook de plannen van den Minister beheerscht, verklaart geen Dreadnoughts te willen bou wen, maar stelt de vraag, of het maximum ge vechtskracht wordt verkregen voor het be- etede geld. 5o, De Afdeeling had aanvankelijk kanon nen van 12 cM. kaliber gewenseht voor de neven-bewapening; doch legt zich neer bij het plan van den Minister met 10.5 o.M.-kanon- nen genoegen te nemen. Later is door den Minister aangetoond, dat niet slechts de waterverplaatsing van het schip daardoor met 900 ton zou moeten vermeerderd worden, maar ook de vnursnelheid 25 pCt. minder zou worden, terwijl het doorboringsvermogen niet j belangrijk zou toenemen. 6o. De Afdeeling van den Raad vorderde versterking van de pantsering, vooral der ondergeschuttorens, waarin de verstelbare stukken geschut zijn opgesteld. 7o. De Afdeeling voerde een krachtig plei dooi voor een hekhuis of heklanceering van torpedo's gelijk die later op de „Hertog Hen drik" is aangebracht, doch liever onder water. Tot goed begrip diene, dat in het voorgestelde plan een gelegenheid tot torpedolanceering in den voorsteven en aan de beide breedte zijden was ontworpen, doch niet in den ach tersteven (heklanceering), welke vooral dienst moet doen om hij de vlucht den vijand eenigs- zins op afstand te houden. De afdeeling van den Raad van Defensie wijdde een zeer klemmend betoog speciaal aan de noodwendigheid van deze heklancee ring, welke de Raad „beslist noodig" noemt. 8o. De Afdeeling vorderde eindelijk ver meerdering der snelheid van het schip. Wel wordt 22 mijl zooals in Italië en Argentinië de pantserschepen per uur loopen, niet noo dig geacht, maar een verschil in snelheid van 4 mijl noemt de Raad de uiterste toelaatbare grens, dus 18 mijl per uur als minimum. In het oorspronkelijk plan van den Mini ster was de snelheid op 16 mijl bepaald, doch de Minister betoogde in een tegenuota op 's Raads vordering, dat door het aanbrengen van fans (waaiers, blaasbalgen) de verbran dingssnelheid en daarodro het stoomvermo gen vermeerderen zou. En dus de 18 mijl per uur zonder schade voor het schip natuur lijk alleen tijdelijk en voor gevechtsomstan digheden kunnen gehaald worden, ook na de eerste proefneming". Waaraan, zoo vraagt de Residentie bode dan, is de intrans'tgentie van den Mi nister toe te schrijven? Aan het behoud der Rijkswerf binnen de Oosterdoksluis te Amsterdam? Geenszins: „tot tweemaal toe, eerst iu zijn Nota over het rapport van den Raad van Defensie, daarna in zijn Memorie van Ant woord nopens de loopende Marinebegi-oo- ting heeft de Minister dit denkbeeld verre van zich geworpen. Zelfs 's Ministers uitla ting op 8 Mei 11., dat opheffing van de werf te Amsterdam nog wel drie jaar duren zal en „tot den houw van het aangevraagde schip afgeloopen is" laat hier geen plaats voor twijfel. (Handelingen pag. 2205). De Rijks werf kan het dus niet gedaan hebben". Het blad betoogt voorts, dat een schip van 8100 ton te Rotterdam best gebouwd liad kunnen worden, daar ligt het dus óók uiet aan. Over een 600,000 is derhalve door de onbe grijpelijke onverzettelijkheid van den Minis ter deze crisis aan Marine ontstaan. Uit dit alles schemert tusschen de regels door, dat „De Residentiebode" het ervoor houdt, dat Minister Wentholt een reden ge zocht moet hebben om weg te gaan,an ders is z'ün stijfhoofdigheid onbegrijpelijk! En het blad; welks hoofdredacteur lid der Kamer is, zegt dan ook: „Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat er in de Tweede Kamer leden geweest zijn, die den Minister gaarne gesteund hadden, maar het toch niet over zich konden verkrij gen, na de duidelijke uitspraak van de derde Afdeeling van den Raad van Defensie: „Elke „vermindering doet gebreken ontstaan, waar- „door zoowel het landsbelang als de richtige „benutting van 's lands draagkracht wordt „geschaad", zich in geweten niet gerechtigd achten 7.1 millioen uit 's lands geldmiddelen aan een pantserschip ten offer te brengen dat, huiten het Departement van Marine, zooals het ontworpen was, ongeveer nergens goedkeuring vinden kon". Wij zeiden in het begin, dat wij bij dit be langrijk artikel gaarne nog een opmerking zouden wenschen toe te voegen. En dat is deze: Het is uit liet gelieele verloop der bespre kingen betreffende het Pantserschip van Mi nister Wentholt duidelijk gebleken, dat de Raad van Defensie, welke toch, zooals de Re sidentiebode terecht zegt, „op eenparig ver zoek van verschillende partijen tot verschil lende Kabinetten gericht" is ingesteld, en die uit algemeen-erkende deskundige man nen bestaat, zoo goed als finaal opzij gescho ven wordt door het Departement van Ma rine. Over Oorlog spreken we nu niet, doch constateeren alleen dat ook daar van een nut tig en ingrijpend werken van dien Raad niet veel is te merken. Nu weten wij wel: de Minister blijft de verantwoordelijke man. Maar niettemin komt het ons voor, dat de heer Wentholt toch ook wat zéér gemakke lijk is omgesprongen met de adviezen van den Raad van Defensie, en dat het niet aan gaat om deze zonder meer in een hoek te zetten, wanneer althans niet zéér gewichtige en klemmende argumenten daartegen wer den aangevoerd. Als oorzaak hiervan kan wellicht worden aangevoerd, dat de Raad geregeld critisee- rend moet optreden, en niet, te voren met den Minister in overleg treedt. Als dit juist is, dan zou, door voorafgaand overleg tusschen de betrokken Ministers en .den Raad voor te schrijven, wellicht al ver- betering kunnen worden gebracht. Het is toch duidelijk, dat de Raad van De- j niet vaak hebben gezien. Hier waren het nu Ji a waauaI i „amIaia i li i iii4.i- fensie, die vooral is opgericht om eenige eenheid te krijgen in de regeling der lands- defensie, eenigen invloed moet hebben op het werk aan de Departementen en op de plan nen die daar gemaakt worden, wil het doel van zijn bestaan tot recht komen! Aan dit onderdeel van de administratieve defensie organisatie moét derhalve, naar onze bescheiden meening, wat méér aandacht wor den gewijd dan tot nog toe geschiedde. OVER EEN „BEDANKJE". Men kent de historie van het ontslag des heeren Ezermaus als klokkenist en organist. Zonder 't gebruikelijke woordje van waardee ring werd den heer Ezerman eervol ontslag ge geven. Terecht werd daarop in de Oprechte H. O. en in ons blad de aandacht gevestigd en gezegd dat dit nu toch wel wat vreemd en onverdiend was Wij meenden echter dat de historie hiermee was afgedaan. Maar de heer van de Kamp rakelde het geval Woensdag in den Raad weer op. Had hij enkel de koele wijze v'an medodeelen betreurd, w(j Ibestrijding. Heden blijkt onze uiterlijke kracht, zouden dat optreden hej>ben toegejuicht, maar Eens heeft de pater wel moeten spreken voor in overmaat van ijver ging de lieer van deeen handjevol menschen, in een gelagkamer, of Kamp, samen met de heereu Bregonje en de Braai, veel verder en diende zoowaar een motie in om,... den heer Ezerman nóg eens te be danken Dat was nu toch wel wat él te druk! De heer Loomeijer sprak naar aanleiding van een en ander een heel bezadigd woord dat eigen lijk den waren toon weer terugbracht. Men kan immers eerbied en bewondering voelen voor den heer Ezerman en zijn arbeid, zonder in ©enigs zins opzienbarende manifestaties te vervallen, zooals de heeren der motie deden Enfin, de beer van-de Kamp zag dat- ook spoe-, dig in, en trok zijn motie weer terug: de goede bedoeling van den Raad i« echter duidelijk ge bleken en dat was de hoofdzaak. eens niet alleen de vrouwen, die lain liefde tot Maria zingend verkondigden hier zag men I ook een ontzaglijke stoet van mannen (de kern onzer sociale vereenigingan) die nu .strijd liederen uitgalmden in devote M-arialiymnen. En onder die mannen weer van allen stand-, ook zeer vele geestelijken, en zelfs eenige militairen van het 10de uit Hoorn in hun beste plunje. Men kon het zoo zienhier werd aan de voeten van Maria de zaak van het gansche volk bepleit door liet gansche volk. Aan 't eind van den ommegang hield pater Jesualdus op 't plein voor de kapel een echoone toespraak. „Adeamus ad thronum grati-ae", zoo noodde hij ons, „Laat ons gaan naar den troon Van genade". Op het voorbeeld van Jan Sobieski die, ofschoon hij zeker was van zijn zaak tegen de Turken, haar toch wilde stellen subtutela matris, „onder de bescherming zijner Moeder", i zoo komen ook wij onzen strijd stellen onder Maria's schutse. We komen hier Maria danken eu onze vanen aan Maria toewijden; we komen hier ook bidden, gedachtig diat volgens het „Ora et la-bora" aan de actie moet voorafgaan een j vroom vertrouwvol gebed. De gewone processiegebeden werden hierna gebeden. Na de rust hield pater Borromaeus een toespraak, die allen in vervoering bracht. Hij noemde dezen dag een gloriedag voo-r de drank PERSONALIA. Met ingang van 16 Mei is tot a-dsistent der Posterijen alhier benoemd de brievenbesteller J. J. M. Vintges, alhier. Onze burgemeester zal bij zijn terugkomst uit het Buitenland ophet einde van Mei zijn buitenplaats „Waterland" te Velsen betrekken. J. P. A. NELISSEN. Wij vernemen nader dat de heer J. P. A. Ne- lissen, die Woensdag OP de Nieuwe Gracht een doodelijken val deed van de fiets, door een be roerte werd getroffen. Alles heeft medegewerkt om dezen dag te doen slagen: de goede regeling der voorberei dingscommissie, de ontzaglijke menigte van deelnemers (uit Amsterdam -alleen waren er al 400) de redenaars: pater Jes ua klus en pater Borromaeus en ton slotte het vriendelijk zon netje, dat 's morgeus van plan scheen „verhin derd" Ie melden, maar dal toch niet na kon laten h-et gelieele feest met haar hooggewaardeerd be zoek te vereeren. En maar goed ook, waar had anders heel die menigte moeten blijven. De rui me parochiekerk tot in de paden, tot boven op het koor geheel gevuld kon alle deelne mers niet bevatten. Predikatiën en lof moesten dus in de open lucht plaats hebben. Toen pl.m. half twee alle deelnemers in of bij de parochiekerk waren samengebracht, sprak de adviseur van het regelingscomité een welkomst woord. Allereerst protesteerde de W.Eerw. Heer Roozen van Hoorn tegen de misduiding van de woorden van het regelingscomité, waardoor men er een profanen propaganda-dag van had willen maken inplaats van een dank- en bede dag. We willen alleen voldoen aan art. 2 van •het algemeen reglement der Kruisverbonden en Mariavereenigi-ngen, waarin als eerste middel in onzen strijd wordt genoemd al de liulp, die onze godsdienst biedt. Dat wordt te vaak ver geten in de meeste R- K. vereenigingen en ook vaak in de drankbestrijding. 2. Eerw. prees hier om die Amsterdamsche dramkbestrijdersvereeni- ging, die eene algcmeene H. Communie barer leden had uitgeschreven om de bekeering te ver krijgen van een dronkaard. Nog gaf ons Lim burg een goed voorbeeld'met zijn drankbestrij ders-processiedag te Oostrum. Dat willen wij ook nu hier. Daartoe wekte hij de pelgrims op. In stilte trokken daarop de pelgrims naar het genadeoord. „Op kapel" werd daarna pro cessie gehouden. Zoo'n processie zal men er nog onder de liane-balken - alsof onze zaak een werk der duisternis was. Zie daartegen de wapen schouwing van heden, 't Ia een dag uit de oude dagen, wanneer de ridders, gereed ten strijde te gaan voor de zwakken, hun wapenen neer legden op 't altaar van Maria. Zoo doen ook wij nu, om te laten zien, dat ome zaak is de zaak van God. Beweegredenen en doel van onzen strijd zijn godsdienstig. Beweegredenende liefde tot God en den naaste, «Joel: behoud van geloof en goede zeden. Kardinaal Manning heeft in een zijner Zon dagmiddagtoespraken iu liet Hydepank te Lon den vtanaf een tot preekstoel geïmproviseerde steenkolenka-r wel gezegd: „Alkohol is grootei' vijand voor de Kerk dan ketterij en -ongeloof te zamen. Daarom mocht Mgr. Gallier op het in ternationaal congres ,te Scheven in gen togen het alkohólisme gehouden, zeggen: Geen katho liek mag onverschillig zijn voor de drankbe strijding. Daarom met ijver aan den stdijd. Er is zoo veel te doen. De goede oude maatschappij is wat doof 'of heeft watjes in haar oorenwe moeten wat schreeuwen. De oiide maatschappij is w-at blind: we moeten haar het gevaar met reuzenletters voorhouden. We moeten gewold gebruiken. De alkohol is een auto-bandiet, die we achter slot en grendel wenschten, maar ook tegen hem zal slechts liet afdoende middel blij ken te zijn: het dynamiet van den godsdienst. Wanhopen we niet, 't is de zaak van God. De plek waar we staan, geeft vertrouwen. Vervol ging heeft eens hier alles afgebroken wat tot Gods eer was opgericht, kerken, bedevaartsoord en kloosters, en zie alles weer herrezen. Wat God zaait, komt op, zoo ook met onze zaak. De indruk dezer rede laat zich niet beschrij ven. Men moet er bij geweest zijn. Vraag het aan een van die gelukkigen. Na een hartelijk „Dal Jezus' Leef", ging de processie uiteen. Woensdag werden geëxamineerd acht vrou welijke candidaten. Geslaagd: A. H. Bondam, alhier; M. Hoekstra, Hoorn; B. T. de Lange, Leiden; A. S. B. Nepveu, Helder; G. A. Paassen, Amsterdam, en P. J. Goedclee, Leiden. HAARLEMSCH MEDICO-MECHANISCH ZANDER-INSTITUUT. In de algemeene Vergadering van Aandeel houders van het Haarlemseh Medico-Mecha- nisch Zander-Instituut werd verslag uitge bracht over den toestand gedurende 1911. d-oor den geneesheer-directeur. Er bleek een voort durende voortuitgang vast te stellen. Balans, winst- en verliesrekening werden op advies van de finanticele oommissie goedge keurd'. Van het winstsaldo werd 500 over gebracht naar het garantie-reservefonds, het overhlijveude saldo werd voor afschrijving be stemd. Een obligatie 2e hypotheek werd uitgeloot. AANGESLOTEN. Het Fanfarekorps der E. S. M. heeft zich aangesloten bij de Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Nederland-. VOÖELAVOND. iWjoeuteidagaJVonid ha|d 'in de liovonzaal vap „de Kroon" de vtogvlalvjoinjcl plaats, georgar nis eend dolor de afdoelipgon Haarlem ,v|ap het Nednrlandscli Onderwijzers Genqotsehap dn' van de Ned. Natu.urhistori.solu* Veireeirig'ing. De ziaja.1 wals stampvol, Jöfolcfajb' vdlen' zich met een staanplaats moesten tevreden stel len. De voorzitter van het N, O. G\, de heesr E. ten Brooke, heette de aanwezigen wel kom, waarna, de vertooning begon van door den heer A. 'Burd-et vervaardigde foto's uit het vogelleven. Het was inderdaad een prach tige collectie, die een duidelijk beeld gaf van de vogels en hun levenswijze. Wie zar gen af beeldingen Va'n (den kieviet, den specht en den reiger, we noemen er slechts en kelen, terwijl we ook [Van bijna iederan vo gel het nest met eieren of jongen te zien kregen eveinals de Voeding der jongen. Meer dere foto's gaven blijk Van veel geduld van den fotograaf. De heer G\ N. v. d. Sleen voorz. van do Ned. Nat. Ver. .lichtte do beelden op zeer duidelijke wijze toe. Hij besprak do levenswijze, de voeding en do vo gelbescherming. In de pauize werd een' druk gebruik ge maakt van de lectuur over vogels en him bescherming, teiwijl do expositie van do fir ma Heenk en [Wiefers Bettink, v'an nestkast jes, etc., de aandacht trok. Dë heeren Burdet en v, d. Sleen werden: met ©en dankbaar a-pplaus beloond voor hiiin- ne moeiten. Het was Voor de talrijke aanwe zigen èen genotvolle en leerzame avond, EEN MOOI VOORBEELD. Dat ook de Directie der Werf „Conrad" zorg wil dragen voor de ontwikkeling van het jonge personeel, bewijst weer het volgendesinds ja ren is aan de fabriek een teekenscbool verbon den, welke dezer dagen zal worden opgeheven. De jongens worden nu door de directie in de gelegenheid gesteld, in den e.v. winter de lessen aan de Burger-avondschool te volgen. De ver zuimde tijd zal vergoed worden, alsook het schoolgeld. Reeds hebben zich een 50 jongens aangemeld. DE GROOTE KLOK. Het speelwerk der Groote Kerk heeft een dag of acht stil gestaan. Woensdagmiddag heeft het zich echter weder laten hoorèn. Er zijn nieuwe stukjes muziek op gezet. Met heel slag speelt het nu „Jubellied" en met halfslag „Altijd vroolijk". KLEINE OORZAKEN. Een bewoonster van den Kou-deuhorn ié gisteren per brancard naar de Ziekeninrich- tlng vervoerd. Zij was in haar woning uitge gleden over een groenteblad, daardoor ge vallen en dientengevolge haar been gebroken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Mei 1912 kwa men ter kennis van den Centralen Gezondheids raad de volgende 'gevallen van besmettelijke ziektenTyphus en febris typhoidea, Haarlem 1; Roodvonk, Haarlem 1, Haarlemmermeer 3, Heemstede 1, Hi 1 legom 1; diphtheritis, Haar lem 3, Velsen 1, Voorhout 1, Warmond 1. VAN HET POLITIERAPPORT. Een winkelier in de Barteljorisstraat zond Woensdag een loopknecht met een aantal ta- felkleeden ter bezichtiging naar een mevrouw te Heemstede. Hij liet ze terughalen door een anderen loopknecht. Toen bleek dat aan de bezending één tafel kleed ontbrak. Mevrouw verklaarde dit tafelkleed niet onder do oogon te hebben gehad. De zaak wordt onderzocht. De loswerkman A. V. vermist van zijn rijwiel, dat bij Woensdag eenigeu tijd had laten staan in de vestibule van de Infanterie- kazerne, alhier, een carbidlantaarn. Ook deze zaak wordt onderzocht. A. A. L. deed aangifte van zijn schuit een plank te vermissen en een balkje. Bij on derzoek bleek, dat de plank uit liet water was gevisckt door zekeren .J. A. D. en naar buis medegenomen door W. H„ los-wërkman. Thuis had W. H. de plank in stukken ge zaagd voor brandhout. Oi' bier van diefstal moet gesproken wórden, dient nog te worden uitgemaakt. De 12-jarige J. P. v. L. is opgespoord in verband met den diefstal van 1.uit ecu kastje, staande in de woonkamer bij mcj. M. de la R. J. T. J. F. v. L. bekende den dief stal te hebben gepleegd en het geld te heb ben versnoept. (Zie Stadsnieuws verder op In dit Blad.) TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heo't den Woensdag vóór. Hemelvaartsdag weer eens aan oen volstrekt nut teloos debatje besteed, dat de heer Treub heeft doorgedreven. Deze heer is een groot voorstander van staats-, exploitaie van spoorwegen en zetie nu een boom pip, om de Regoering (waarvan hij vooruil wist dat zij tegen staatsexploitatie is) nog eens uil <o hooren. Aanleiding was het Rapport der Staats commissie (die óók tegen .staatsexploitatie is) cn de bewering dat het kapitaal van den slaat bij de tegenwoordige regeling wegslinkt en in geteerd wordt. Er waren zoo goed als geen Kamerleden 'e- genwoordig, en die er waren, luisterden niet...: De heer Treuib concludeerde mol een inofie, die Dinsdagavond zal behandeld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1