DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAIMD De Ziekteverzekering. STADSNIEUWS. fi Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. Staten-GeneraaL Letteren en Kunst, OONDERDAG 23 MEI 1912 37ste Jaargang Ho. 7836. Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1428. 1 Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (b contant). GULDEN bij 9 Cfï HULDEN bij 4:- Dit nummer bestaat uit kwee bladen. Vrouwenarbeid Haarlemsche Alledagjes No. 574. HEHWE HURLEMSCHE COMMIT per 8 maanden voor Haarlem - ---- Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom oer gem- 1.3e Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post - 1.80 Afzonderlijke nummers ABONNEMENTSPRIJS: lllv r - - v. 1 ƒ1.35 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 Tegels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 et, H Reclames dubbel tarief. 1000 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 'Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis ztjn, ziin volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: verlies van een I 11 verlies van 400 GULDEN bij overlijden. 300 band of voet. één oog. 100 GULDEN bij verlies van één duim. 80 GULDEN bij verlies van één wijsvinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. 15 GULDEN bij verlies van i één andereu vinger. A AGENDA. 24 Meu Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond Hoofdbestuur. Propagandaclub. Ver gadering tot oprichting R. K. Sportvereen. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. „Het Tooneel" Jonkvr. de la Seig- lière. Gerechtsgebouw Jansstraat half twee zitting van het Bureau van Consul tatie. Toynbee-Vereeniging Informatie bureau voor drankzuchtigen 7H—9 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda- gen en R. K. feestdagen. Een zekere juffrouw Ankersmit heeft op een te Amsterdam dezer dagen gehouden „Vrouwen dag", uitgaande van de S. D. A. P„ steen en been geklaagd over den vrouwenarbeid. De „arbeidersmoeder" moet zich afbeulen in de fabriek.... men drijft haar het huisgezin uitze heeft niets aan haar huisgezin, zoo weeklaagt deze juffrouw. En van dat alles was de schuld: het kapita lisme natuurlijk, dat met de hulp van pastoors en dominé's de vrouw van den arbeider tot slavin maakt. I>e maatschappij moet omvergegooid, en die .so cialisten-alléén kunnen de vrouw aau het huis gezin weergevenZóó ongeveer oreerde deze juffrouw, en haar gehoor applaudisseerde na tuurlijk. Maar. Weet die juffrouw dan niet dat ze haar eigen glazen ingooide, met zóó te keer te gaan tegen den vrouwenarbeid? Weet ze niet, en wisten haar toehoorsters niet, dat de hooge oomes van de S. D. A. P. aan al die mooie volzinnen lak hebben, al die demagogische fraaiigheid aan hun laars lappen, met alle permissie gezegd?. Immerstoen Mr. Aalberse in de Kamer voor stelde een verbod van vrouwenarbeid in fabrien ken, toen stemde de socialistische fHactie als één mantegen! Mr. Aalberse wilde het „afbeulen" doen op houden, wilde de vrouw van den arbeider aan haar huisgezin weergeven.... Maar de socialisten lieten de vrouw „in de klauwen van het kapitalisme" stilletjes zitten, om een „Volk"-beeldspraak eens te gebruiken, en wilden een radioaal verbod van vrouwenar beid niet aan! Dat is de theorie en de praotijk. Maar door zulke dingen verbeuren de socia listen heel en al het recht, om zich maar al voor rte stellen als „de" arbeidersvrienden par ex cellence! Berekening, politieke sluwheid, anders niet. Juffrouw Ankersmit's geweeklaag over iets dat de socialisten zélf niet wilden aan vaarden van de Katholieken, levert er weer eens het bewijs van! En deze commissie deed verstandig werk.] Bij de groote verdeeldheid over de hoofd beginselen waarop een sociale ziekteverzeke ringswet zou gegrond zijn, begreep deze com missie terecht, dat vruchtbaar debat alleen mogelijk zou zijn wanneer over deze hoofd beginselen vooraf een overeenkomst zou zijn getroffen, waarvau men niet meer zou kun nen afwijken. En zij stelde twee hoofdvragen: vooreerst of de ziekteverzekering zich bepalen zou tot een uitkeering in geld, ofwel dat daarenbo ven vrije geneeskundige behandeling zou worden verstrekt. Dagen lang heeft, zooals men weet, over dit eerste vraagstuk de Kamer beraadslaagd, en ten slotte diable all ai t-e 11e se nicker, la politique!) is uitgemaakt, dat de wettelijke ziekteverzekering zich zal hebben te beperken tot uitkeering van zie- gengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp. De tweede vraag die de Commissie vooraf wenschte opgelost te zien, was deze: moeten de arbeiders alleen verzekerd zijn hij een door den Staat ingesteld ziekenfonds, of zullen ook particuliere ziekenfondsen gerechtigd zijn tot verzekering? Ook deze vraag werd beslist: de meerder heid der Tweede Kamer sprak zieh uit voor de toelating van particuliere ziekenfondsen. Minister Talma bracht nu, naar aanleiding van de debatten over deze vraagpunten, ver schillende wijzigingen in zijn ontwerpen, en daarna overlegde de commissie in talrijke zittingen èn met den Minister, èn met de afgevaardigden die amendementen hadden. Op deze wijze is het debat zoo goed mo gelijk voorbereid, en deze voorbereiding is inderdaad een voorbeeld, hoe de sociale wet ten, die uit den aard der zaak omdat ze zoo dikwijls de persoonlijke vrijheid raken („mijn recht is immers telkens een beperking van uw recht") zoo moeilijk voor allen geschikt zijn te makén, moeten worden behandeld. Na den inspaniienden arbeid der Commis sie (men weet dat er door de hoeren Patijn en Schaper nog een soort obstructie is be proefd, die door de leden der Rechterzijde heel kalmpjes is verijdeld) is nu de openbare bespreking in de- Kamer aangevangen. Ter goed begrip van de portée dezer be sprekingen is het noodig een kort overzicht te geven van de voornaamste bepalingen en voorschriften, en ook van het stelsel der nieuwe wetsvoorstellen. Dat zullen wij zoo volledig mogelijk pogen te doen in een derde artikel. herinnerd üaita.s. Vrijdagavond 24 Mei, om half inlegt precis eep bijeenkomst plaats heeft in ig©b|ouw „Si. Bayoi", Smedestraat, waiar wij hope(n ;te, kioffnen tot .oprichting eener RL KJ. Vereen jging, dje zich tejn doel stelt «de Roomsch Katholieken Van Haarlem en Omstreken a,an te sporen en de gelogen,- heiid 'te verschaffen tot het beoefenen der verschillende spurten, zonder dat zij daarin aanleiding vinden om hnn' Godsdion- en; andere belangen te verwaaidoozon. ze vergadering is alleen taegainkelij'k stige De: ii. Eerst dan iets over de voorgeschiedenis der wet. Bij deze wetsvoorstellen heeft de Tweede Kamer een wijze van voorbereiding gevolgd, die slechts voor zeer bijzondere gevallen wordt gebruikt. Zooals wij gisteren al zeiden, is de Ziekte verzekering van staatswege een geheel nieu- Vwe zaak, gelijk eigenlijk het geheele insti tuut van deze soort staatszorg in onze so ciale wetgeving een nieuwe richting brengt: de Ongevallenwet alleen kan als een ver wante, eerste uiting van deze sociale politiek Ijworden genoemd. Geen wonder dan ook dat de meeningen der politieke partijen bij de eerste indiening van Minister Talma's ontwerpen hemels breed uiteenliepen. Men had zioh op het Voorbeeld van sommige andere landen of aan Re hand van deskundige schrijvers over dit onderwerp, verschillende oplossingen ge dacht, verschillende stelsels opgebouwd, die hatuurlijk elk van het stelsel dat Minister Talma voorstelde, afweken. .«Het leek een hopeloos werk, om in de Ka merdebatten de verschillende richtingen bij- den te brengen, en daarom maakte de Ka mer gebruik van een wijze van voorberei ding, door haar reglement mogelijk: de in stelling eener afzonderlijke commissie, uit {verschillende partijen samengesteld. ONZE BURGEMEESTER. Er loopen weer berichten dat burgemees ter Boreel spoedig zijn ambt zal neerleggen. Laten we vooreerst zeggen, dat die berich ten. totnogtoe slechts vermoedens zijn: ons werd uit zeer goede hrou medegedeeld, dat de burgemeester-zelf zioh ditmaal over het aanvaarden vau een andere betrek king niet heeft uitgelaten. Toch is er wel mogelijkheid op, dat het tot een heengaan van den heer Boreel komt: het is sedert 's burgemeesters herbenoeming eeu jaar geleden geen geheim meer, dat de heer Boreel, hoewel toen zwichtend voor den drang die op hem werd uitgeoefend, tocli gaarne het ambt van burgemeester voor een ander zou willen verwisselen. En toen onlangs voor den heer Ferf een lid van Gedeputeerde Staten moest worden gekozen, werd de candidatuur van den lieer Boreel al dadelijk op den voorgrond gescho ven. Het radicale element in de Staten verkoos evenwel den heer Ketelaar, en zoo trok de heer Boreel zich dadelijk terug. Nu is er evenwel wêer een vacature in het College van Gedeputeerden door het overlij den van den heer Sillom. En nu de radica len tevreden zijn gesteld met Ketelaar, reke nen de oud-liberalen er blijkbaar op, dat deze plaats aan hen wordt gegeven. Tusschen twee haakjes: van het naar billijkheid toebedee- len van één plaats aan de Rechterzijde is bij die heeren geen sprake! Kom daèr eens om bij de liberalen! Zooals wij reeds zeiden, heeft men van den heer Boreel niet de zekerheid, dat hij dit maal wil benoemd worden, doch men ver moedt, dat bij overeenstemming van alle liberalen en radicalen in de Staten, de bur gemeester zich een verkiezing zal laten wel gevallen. Doet hij dit, dan zal de heer Boreel van Hogelanden, volgens artikel 53 der Pro-v. wet dat de betrekking van „lid van een gemeente bestuur" onvereenigbaar verklaart met het ambt van Gedeputeerde, als burgemeester moeten aftreden. B. K. SPORTVEREENÏGING. Allen die mij hnn medewerking toezegt den on die inog ,via|a tvtei-ro met lielaugstelling deze lnesr&eincc «ladedlaiajn. wodddn' en aiajn voor Roomsch Katholieken, boiven 21 jaar. Pp idekie bij e -.n komst worden zij verwacht Idle belangstel Ion jn opkamejnd geel acht en door hun raadgevingen er toe kunnen bij dragen dat deze organisatie op kulke grond slagen wondt gebouwd, dat het predicant Ri. Ki niet enkel een vlag', maair werkelijk het karakter der vereeniging is, vooropstellend echter dat het hoofddoel de beoefening der sporten in- Komt dnS lallen, beoefena-aps der sporten die ondervinding: hebt opgedaan, kenners vlaln jeugorganisaties, maar vooral gij 'die belahgi stelt i,n de Geestelijke en lichamelijke op voeding van helt Opkomend geslacht FOTOGRAFISCHE TECHNIEK. Men meldt ons: In de boekerij van het Museum van Kunst nijverheid. alhier had dezer dagen onder voor zitterschap van den directeur van genoemd Museum den heer E. A. van Saher, eene bij eenkomst plaats van het Comité dat zich heeft gevormd tot het bijeenbrengen eener retros pectieve verzameling van proeven der fotogra fische techniek. Het Comité dat zich deze t.aak ten doel heeft gesteld had de voorzitters van die meest beken de der in ons land gevestigde Fotografische Vereenigingen uitgenoodigd deze bijeenkomst by te wonen, waaraan de meestem gehoor had den gegeven, ter wijl de afwezige corporaties schrifteiyk hunne sympathie betuigden en hun nen steun toezegden. De groote beteekenis, welke de fotografie sedert haar ontstaan van lieverlede voor het maatschappelijk leven, voor kunsten en weten schappen en voor allerlei werken der techniek heeft verkregeD is oorzaak, dat eene verzame ling als hier bedoeld ook voor pus land van groote cultuurhistorische en aesthetische betee kenis moet worden geacht en daar op het oogenbli'k de mogelijkheid nog bestaat de meer en meer verdwijueodie, overal verspreidde exem plaren van oude fotografische teohnielc bijeen te brengen, zoo werd' besloten, alle persoonlijke krachten in het werk te stellen teneinde dit doel te bereiken, terwijl bovendien op belang stellenden in den lande een beroep wordt ge daan om bovenvermeld plan te helpen verwe zenlijken, hetzij door het ter beschikking stellen van in hun bezit zijnd0 merkwaardige en voor dit doel geschikte fotografiën, hetzij door gel delijke bijdragen. Het voornemen bestaat om zoodra de bijeen te brengen verzameling cenigen omvang heeft verkregen en de tijd zal zijn aangebroken dat het Museum van Kunstnijverheid door het ver trek van het Koloniaal Museum uit het Pavil joen meerdere ruimte ter beschikking zal heb ben, deze collectie aan de Commissie van. eerst genoemd Museum in bruikleen aan te bieden, terwijl zij wanneer zij door geleidelijke aan vulling, na verloop van tijd een groote beteeke nis zal hebben verkregen, zooals dit ook in an dere Landen het geval is als een afzonderlijk' geheel zal kunnen worden gevestigd. De secretaris, de heer E. A. Loeb, Vill,a „Irene", te Overveen, is gaarne bereid, aan be langstellenden nadere inlichtingen omtrent om en ander te verstrekken. GEGOTEN HUIZen IN FRANKRIJK. De Parqsche correspondent van het „H'bld." schrijft Geruimen tijd geleden schreef ik liet een en ander over de exploitatie hier in Frankrijk van de brevetten Harms en Small tot het gieten van huizen, volgens het procédé waarvan men zich in Holland uit het huis te Santpoort reken schap heeft kunnen geven. De beide uitvinders, van wie de eerste onze landgenoot .is, en de heer W. Zeehandelaar, de te Parijs gevestigde Neder - landsche handelsman, die als tusschenpersoon voer Frankrijk is opgetreden, hebben in tusschen niet stil gezeten, en zoo woonde ik verleden Woensdag het gieten en vandaag, Maandag, het ontmantelen bij van het eerste huis, dat volgens het genoemde procédé te Saint-Denis, dicht bij Parijs, is neergezet. .J Zelfs wanneer men hetgeen ov'er dit nieuwe en ingeniense systeem van huizen-bouwen gepu bliceerd is, gelezen heeft over den bouw te Santpoort is ook hier Indertijd uitvoerig bericht is het zien toepassen ervan Terrassend door de groote vlugheid en het buitengewone gemak waarmee alles in zijn werk gaat. Toen ik Woensdag be Saint-Denis kwam, op het terrein van de groote ijzerfabriek Van de firma Nozal, waar de gieting plaats had. was men bezig het vloeibare beton, waarvan de samenstelling een van de octrooien der uitvinders vormt, in den vooraf gereedgemaakten vorm te gieten. En dat ging zoo gemakkelijk, kalm en regelmatig, alsof 't gieten van zoo'n huis het meest alle- daagsche werk van de wereld was. Onder de vele deskundigen, die Woensdag het gieten en vandaag, Maandag, het ontmante len bijwoonden, waren bijvoorbeeld vertegen woordigers van het ministerie van arbeid en van het ministerie van oorlog, terwijl de reus achtige ijzerfirma Nozal, op wier terrein de gieting plaats had, ten behoeve van de werklui van haar fabrieken terstond een groote bestel ling deed. FABRIEKSVAOANTIE. Evenals andere j a,ren zal «*k ween* 'dit jaar Ids faibrieksyacantie ajajii de AVierf-Coniiad gehouden worden Vah Zaterdag 10 Augustus om 12 nnr, tot Donderdag 15 Aug. Aa,n lier genen, die vóór Jalnuari 1912 in dienst wa ren, zal een ha,lv|e week' exüti loon worden uitgekeerd. INSPECTIE VERLOFGANGERS. Het onderzoek van de verlofgangers der mili tie te land, voor den militie-commissaris zal al hier plaats hebben in den Doelen op 3, 4, 5 en 7 Juni a.s. Het na-onderzoek zal plaats hebben op 15 Juli d. a. v. in liet gymnastieklokaal aan de Rakenessergraoht. GEGUND. Door de architecten Tjeerd Kuipers en A. Ingwersen is aau de firma Jan A. Jonker Zoon alhier voor 474,100 opgedragen het bou wen van een woningcomplex voor de Bouwver- eeniging „Patrimonium" te Amsterdam, be staande uit 59 woningen voor 219 arbeidersge zinnen. HAARL. MUZIEKKORPS. Gisteravond gaf het Hjalarfemsoli Muziek korps haar eerste a,V;oindöonoert in 'de Stal'is- tent in dén Hout. De hoer Krielns had een bijzonder mooi programmal samengesteld, het welk 'dah Ook jdoor liet publiek, 'dat in gr oo ien feetale wals opgekomen, dankbaar werd aangeboord en toegejuicht. Vooral de twae laatste nummers, mochten ziek in veel bij val verheugd!- VERTROKKEN. Hedenmorgen is Va|n de „Wierf-Qolnrad", alhier vertrokken en naair IJmuiden ge sleept de baggermolen genaamd „Baiilajo Dp Rio Brainco". Van IJmuid.au ztal hij naair zijne bestemming Ba,hi a: (Zuid-Amerika.) ge sleept wordeln. i De heer Tydeman, de oud-liberaal, be treedt natuurlijk het stelsel der verplichte verzekering. Hoewel dat punt al uitgemaakt is bij de voorbereiding, praten de heeren iu de Kamer daar nog maar lustig op los! Alle gewone oud-liberale argumenten tegen „dwang" kwam weer op de proppen. De heer Aalberse verdedigde het wetsont werp krachtig: terecht bracht hij hulde aau den Minister, die het geheele vraagstuk der arbeidersverzekeiug heeft aangevat en een regeling daarvoor ontwierp. Verder kwam hij op tegen de bewering dat Rechts door stembusoverwegingen zou wor den gedreven. Met het beginsel van het ont werp is de meerderheid der Kamer*het eens; en dan moet men over practische bezwaren weten heen te stappen, omdat groote uitwer pen nooit tot stand komen, indien i, r pre cies vasthoudt aan de eigen gedachte uit werking van het algemeen beginsel. Precies wat we gisteren in ons hoofdartikel over deze zaak zeiden. Met dit ontwerp zeide de heer Aalberse is een groot landsbelang gemoeid, omdat het niet alleen beoogt bevordering van ar beidersbelangen, maar op de eerste plaat» een zaak van recht betreft. Verplichte ver zekering toch is niets anders dan een wet telijke regeling van het arbeidsloon, waar van" het minimum van dien aard moet zijn, dat de arbeider, die werkt zoo lang hij kan, daaraan voldoende heeft voor gansch zijn leven. Uit den grondregel, dat verzekering be hoort hij de loonregeling, volgt dat men moet hebben een arbeidersverzekering en geen al gemeene sociale verzekering, goen Staats pensioen en geen premiebetaling door den (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) l-lit DE ZIEKTEVERZEKERING. Tweede Kamer. De heer Patijn ging gisteren met zijn rede voort. Hij ie vroeger een van de groote voor standers geweest van „verplichte verzeke ring" gelijk nu de Minister voorstelt. Men weet dat de Liberale Unie verplichte verzekering juist allersterkst heeft aanbe volen. Maar die heeren zitten nu in een impas se. Daar komt zoowaar die gehate Talma met verplichte verzekering... Wat nu? IVel, de Liberale Unie draait fluks om, anders kunnen de heeren liberalen immers niet van de oppositie zijn, en decreteert, dat ze nu niets meer voor verplichte verzekering ge voelt! Dit kan een lichaam als de Liberale Unie, tot spot van heel Nederland, wel doen, maai de heer Patijn, die immers een liberale co ryfee is, kan zoo'n volte face toch niet ineens maken. Hij verklaarde dan gisteren, dat hij nu ja! nog wel altijd vóór ver plichte verzekering was, maar... eigenlijk gezegd begint dat standpunt te „verouderen En dan, ja, dan was de heer Patijn wel in liet algemeen en in beginsel voor ver plichte verzekering, maar, ziet u, niet op de manier als deze Minister ervoor is: een beetje anders! En nog sterker: hij zou nu toch inderdaad geen Minister verketterd hebben, die speci aal bij de ziekteverzekering, het zou gezocht hebben Dij steun van het particulier initia tief Wat een vastheid van beginsel bij dezen liberalen heer Patijn! Intusschen ging 'hij nu maar vport, met dezen Minister, die preoies doet hij-zelf altijd zoo voortreffelijk tieeff verklaard* te vörkcttcröii". De heer Pa tij u verklaarde zioh tegen Mi nister Talma» wet, wel niet om de verpliohte verzekering, doch wegens de uitschakeling der geneeskundige behandeling. Terwijl zijn tweede groote grief was de inperking der verzekering tot slechts een groep der arbei ders door uitsluiting van de arbeiderB, die niet werkzaam zijn in een bedrijf. Ook de Radenwet zal waarschijnlijk de stem van den heer Patijn moeten missen. Die is te veel bureaucratisch. zeide bij. Staat. Tegeu dezen grondregel zou kunnen wor den aangevoerd, dat dan de patroon de ge heele premie zou moeten betalen, daar men immers met loon heeft te maken. Dit zou echter alleen opgaan, indien alle loonen zoo laag waren, dat de premie daarvan niet zou kunnen wordeu afgenomen. Doch wel volgt er logisch uit, dat het billijk is dat de patroon meer betaalt, naarmate het loon lager is, iets wat de heer Aalberse zal trachten te ver- wezenlijken door een amendement, dat bij beeft ingediend. Op flinke wijze kwam de beer Aalberse ook op tegen de bewering van mr. Treub, dat de meening als zou niet slechts het ar beidsproduct, maar de gansche productieve kracht van den arbeider door hem aan an deren wordt afgestaan, Marxisme zou zijn De Minister, zoo betoogde spr-, verkondig de een ethische loontheorie, terwijl Marx eeu economische loontheorie opzette. De ethischs theorie des Ministers werd ook in de ency cliek „Reium Novarum" uiteengezet en dus zou, indien de heer Treub gelijk had, Paus Leo XIII ook Marxist zijn geweest! Eu dan zouden toch stellig de sociaal-democraten niet hebben nagelaten te wijzen op zulk een rechtvaardiging dér leer van Marx!.... Ook de bewering omtrent Staatssocialis tische neigingen bij Minister Talma werd door den heer Aalberse recht gezet. De grond voor Staatssocialisme is de abso lute ontkenning van het natuurrecht, de stel ling dat alle macht berust hij den Staat. Het Staatssocialisme wil de Staatsbemoeiing zoo ver mogelijk uitstrekken, terwijl de voorstan ders van sociale hervorming de Staatsbe moeiing alleen zóó ver willen uitstrekken als in het algemeen belang noodig is. En dit laatste is liet geval bij de verzekeriugsont- werpeu van Minister Talma. Na de rede van den heer Aalberse kwam de heer Duys aan bet woord, die bijna een uur lang erover relde, dat de socialisten eigen lijk de eenige arbeidersvrienden zijn en dat, als een „burgerlijke" regeering iets voor de' arbeiders doet, dat alléén gebeurt door toe doen van de socialisten en omdat deze er zoo op aandringen. En meer van die oude baker praatjes, die nu wel zoowat overal hebben afgedaan. Vandaag zet deze kabaaimaker z'u re-de voort: de beeren Kamerledeu zullen zich amuseeren! 'tWoidt hoog tijd, dat dit beertje Weer wordt opgeborgen aan de Rijksverzekerings bank, DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Het Koninklijk gezin op de „Heemskerek". „Apporteeren Keesje". De troonswisseling in Denemarken (3). Kijkjes in de St. Rosa-stichting te Neerbosch (2). Merkwaardige reddingsbooten op een Hol-' landsch schip. De „GroszglooknerSalzburg, Een gouden huwelijkspaar te Beek en Donk. De jacht op de aanvoerder» der Parijsche autobandieten (2). „Ik zal grootvader eens helpen". Mgr. Dr. Fallize. Een vijftigjarig dienstjubllé te Wellerloo. TEKST: H. M- de Koningin en de NederL Marine. Een Oase (vervolg). De St. Roea< stichting te Neerbosch. Saulus. Oorlogsgru welen. Bij onze platen. Op de proef gesteld. Een jubelfeest, in de katholieke missie vaq Noorwegen. Rebus. Inhoudopgave

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1