i. De millioenen-Prins. ZIET ONZE ETALAGES Koningstraat 48-50. STADSNIEUWS. mt 8* BUITENLAND. J. HUIZIÜG. Sstspori Mmei*ican Shoe'sa Groots Houtstraat l^o. 44. Telef. n©« 31 ©li. Koningstraat 48-54 Uitsluitend verkoop r van AMSTERDAMSCHE BEURS. Kousen. Hu Bon IWarché oy ons Haarlem-Brussel. Sokken. üieumle Modellen ^Elegante Coupe Laagste prijzen. ii' FEUILLETON Groote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. doodelijke schrik NIEUWE NAARLENSCHE COURANT wsassêtkï GEMEENTEZAKEN. Zwem- en Badinrichting. Verschenen is het rapport der Commissie, oelast met het onderzoek omtrent de levens kansen van eene zwem- en badinrichting, al hier. De commissie heeft gemeend uitsluitend te moeten beoordeelen de levenskansen van een inrichting, welke zoowel 's zomers als '«win ters voor het publiek geopend zoude zijn, der halve een „overdekte" zwem- en badinrich ting. De eindconclusie van de commissie is dat de gemeente de oprichting en exploitatie eener overdekte zwem- en badinrichting ter hand moge nemen. De commissie is van oor deel dat, wanneer de gemeente zich finan cieel bp de zaak wil interesseereu, bouw en exploitatie van gemeentewege de voorkeur verdient. Het is gewenscbt, dat de Raad de inrichting geheel „beheerscht". Zij ontraadt inwilliging van het verzoek van den heer Graiehen. Wat betreft de soort van inrichting, stelt de commissie zich voor een gebouw met twee Ingangen, één voor mannen en één voor vrou wen; twee bassins, welke op bepaalde uren en dagen voor minderbetalenden beschikbaar zijn, bet eene voor mannen, bet andere voor vrouwen; ter weerszijden van de bassins twee rijen kleedkamertjes boven elkander; voorts eenige douches met voetbaden en gelegen heid voor een twintigtal kuipbaden; bene vens een heeteluoht- en stoombad. Het man- nenbassiu is gedacht 11 bti 22 M., het vrou wenbassin 9 bij 18 M. Een door den Direc teur van O. W. vervaardigd schetsplan in dien geest is als bijlage hij het rapport ge voegd. Voor de wijze van waterververschiug ver dient, volgens de meening van de commissie, het meest aanbeveling duinwater te gebrui ken. Verder adviseert de commissie tot het aanbrengen van een installatie voor filtree ring en hichtverversching van bet water, vol gens een systeem dat vooral in Manchester wordt toegepast. Wat betreft de aanlegkosten begint de commissie met er op te wijzen dat deze groo ten-deels afhankelijk zijn van de plaats, waar bet gebouw zal verrijzen. Zij acht daarvoor het meest geschikt den grond aan de Jaco- bijnestraat, vrijkomende bij verplaatsing der H.B:S. In 't gebouw is gedacht een achteruit gang aan de Stoofsteeg. De comm. begroot voor gebouw 150,000; voor machinerieën en installatie 40,000; inventaris 10,000; diver sen 10,000, te zamen 210,000. De uitgaven w-orden geraamd op 29,440; de inkomsten op 23.995, geraamd tekort per jaar alzoo 5445. De commissie beantwoordt dan bevesti gend de vraag of eene overdekte zwem- en badinrichting te Haarlem levensvatbaarheid zal hebben. De commissie bestaat uit de liee- ren W. A. J. v. d. Kamp, voorz., A. Rinkema en J. Sehreuders. B. en W. stellen den" Raad voor in begin sel te bepalen dat eene overdekte zwem- en badinrichting vanwege de gemeente zal wor den gebouwd en geëxploiteerd; dat deze in richting zal worden gebouwd op de plaats der tegenwoordige H. B. S. aan de Jacobij- nerstraat en B. en W. uit te ïioodigen nadere voorstellen aan den Raad te doen op den grondslag van het rapport der commissie. ONZE WINKELSTAND. De lieer J. B. Möller, eig. van het welbe kende schoenen- en laarzenmagazijn, dat tot nu toe gevestigd was in de Zijlstraat 53, opent hedenavond een nieuw magazijn in het perceel Groote Houtstraat 20 Het nieuwe pand, geheel verbouwd, ziet er keurig en zeer luxueus uit en is geheel modern ingericht. GARNIZOENSBEEICHTEN. Naar het „Vad." verneemt, is de le luit. A. J. P. Zonneville, van het 10e Reg. Inf., thans leerling in het 3e studiejaar van de Hoogere Krijgsschool, bestemd om met in gang van 1 November e.lc. te worden gede tacheerd ten bureele van den chef der le de- visie. ERNSTIG ONGELUK. Hedenmorgen is in de Lange Bagij nestraat een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De koet sier J. M. A. Janssen, in dienst der firma W. Heins, was bezig met een verhuisboedel een woning binnen te dragen. Met een for nuis op den schouder klom liij tegen een lad der op, toen plotseling de ladder brak, en de man op de straat viel. Het gevolg was dat hij een been brak en vervoerd moest worden naar het Gasthuis. Dr. Dijkstra ver leende de eerste hulp. CORRIGENDUM. Onder het bericht: R. K. Sportvereeniging in ons nummer van gisteren is de naam weg gevallen van den heer C. P. A. Dammers, die deze laatste opwekking voor de vergadering van hedenavond ons ter plaatsing had toege zonden. LEELIJKE VAIJ. Hedenmorgen liep de jonge N. Z. die een flesch bij zich jdroeg, in de Doelsfcriaat, toen hij plotseling viel, en met zijn gezicht op de flesch terecht kwam. Hjj verwondde zien vrij ernstig, zoioda-t een onmiddellijk ontbo den geneesheer overbrenging naar het gast huis noodig achtte. GARNIZOENS BERICHTEN. De opperwachtmeester van Kuyck van het Depot Huzaren, alhier, is bevorderd tot ad judant-onderofficier bij de Rijschool en wordt dus als adjudant-onderofficier overgeplaatst naar Amersfoort. BLOEMENMARKT. Heden en morgen, tot in de namiddag wordt wederom (de gewone jaarlijksche bloe menmarkt gehouden op ide Gasthuis- en Kam persingel. i Opgave van i F. TH. EVERARD, Kruisweg 59. 24 MEI Common Marine Pref. Marine. Common Topeke. Common Steel Common South. Pac. Common Rock Island Common Missouri Comm. Kansas City S, Common Wabash a Pref. Wabaach Amalgamated a Common Union Common South. R. Com. Car en Foundry immon Erie i Con Con rnmon Denvar Gew. Paleleh A and. Orion Kan. Petr. Gecons. Holt Petr. Bindjey A'dam Rubber Nederl. Rubber u Dorische Gew, Vorstenlanden Actions Vorstenlanden Intern. Rum. Petr. 3 pCt Nederland 2y, pCt Cert N. W. S. Common Peru - I Pref. Peru Prolongatie. Amerika prijshoudend, Petroleum prijshoudend Tabak ffngeanimcerd. C ui turen ongeanimeerjd Rubber ongean. Mijnen ongeani meerd. 4»U 10i/g 1063/4 69s/ s 273/g 251/g 7s/4 191/4 828/, 169V, li»/, 548 892 99 213 70 170 1741/, I47i/2 169 68 101/2 «i/2 31/., BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: O. T. Rantuma en O. M. J. de Jong". P J. D ra-ij or en A. O. D'hont. Geboren: d. van H'. M. Jvruijd-Re iner. z. van M. Hl. O. VennikerSmel ter. Overleden: 22 Mei. G. J. 9 jaren, d. v|ap L. v;. d. H|a,ve, Gaelstraiaft. 23 Mei. G. Van Berkuin, 79 j. Warmoesstiraat. C. RolteGlazencr, 81 j. Koninginneweg. J. J. M|. 25 dagen, J van j. j Boeren- hous, Gen. Joubertstrapt. 24 Mei. H. A. de KruijfWia.asdorp, 36 j. Kapiperlaani. De temperatuur in Haarlem: Hedenmiddag 12 uur wees de Thermometer 62 F. 16 O. Langste statoid afgeloopen najoht 50 F. 10 O. Hoogste stand van gisteren 64 F. 17 O, De barometerstand in Haarlem: Hedenmorgen 12 uur 764. Afgeloopen nalcht 760. Stand van gisteren 758, Neiging. Vooruitgang. De temperatuur en barometerstand wor den öns opgegeven door den heer Joh. jjST. Schmidt, Zijlstraat, ïTaarlGin.- Socialistische schandalen in België. Uit verschillende plaatsen in België komen be richten o-ver nieuwe revolutionaire heLdcnstukken van de socialisten, die, naar het schijnt, in Bel gië vrij spel hebben en ongestoord Katholieken half dood mogen slaan, van revolvers mogen gebruik maken enz. Te Seraing heeft het roode janhagel b.'v. gepoogd een Katholieken-vergadering in de war te sturen en toen dit niet lukte bestolen tie lafaards om den spreker, den heer Tschoffen uit Luik een hinderlaag te leggen. Het „N. v. d. D." van Brus sel vertelt daaromtrent liet volgende: Aan de Molinay weerklonk opeens een schot en een kogel floot boven de hoofden der Katho lieken, die den heer Tschoffen naar den trein brachten, en een vin hen, de heer Louis Wil- lems, de schrijver van het Volksgezind verbond wan'kejde en was Op het punt 1e vallen. Men ondersteunde hem en bemerkte dat hij aan het hoofd gewond was. Het bloed gudsfe bij stroo men uit de wonde en het was onmogelijk het sracmoffcr naar een apotheker te brengen, want dan zou hij in de handen van het gespuis val len en er niet levend van afkomen. Niettegenstaande de pogingen der gendarmen en der politie viel het socialistisch janhagel op de Katholieken, bracht hun vuistslagen en stom pen toe om hen op te hitsen en hen aan het vechten te krijgen, doelt de jonge wachten bleven kalm. Aan het station van Seraing werden de barreden voor de Katholieken geopend en ach ter hén gesloten. Ondertusschen werd het staf ion bestormd door de bende, de ruiten vlogen aan stukken onder het geroep: „ter dood", lot ein delijk do heer Tschoffen en zijn vrienden op den trein naar Luik stapten en wegreden. Dc heer Willems werd naar den St. Reniaclus- kring gebracht en verzorgd door dokter Am- bresin. De wonde is gelukkig zoo erg niet dan zij er eerst uitzag. Men heeft verscheidene klach ten ingediend bij het parket. Ook te Brussel is het gespuis weer bezig ge weest. Een bende van 150 roode apaches beeft een vijftigtal leden van den St. Lodewijkskring, die te St. Agatha-Berchem de inhuldiging van het vaandel van den Volksbond ging bijwonen, overvallen. De lafaards, die met 10 tegen 1 man stonden, schaamden zich niet de kleine turners te mishandelen. Een der knapen werd bewuste loos geslagen en moest in een naburig huis binnengedragen worden. De toestand in Marokko. De Lustige Blatterillustreercn de geschiede nis van Marokko, zooals die tegenwoordig is op de volgende vermakelijke, doch tevens zeer rake manier. Hoe ver zijt ge nu eigenlijk in Marokko? Dal zal ik u vertellen. Engeland heeft liet aan ons overgelaten, Duitschtand heeft het ons geschonken en Spanje heeft liet ons afgestaan nu behoeven wij het alleen nog maar |e ver overen, om het in ons bezit te krijgen! De handige bedrieger. In de Amerikaansche verbodsstaten, d.w.z. daar waar het vervaardigen en verknopen vaii alcoholhoudende dranken bij de wet ver- boden is, wordt die wet meermalen overtre den, waarbij de overtreders zich Vaak zeer vindingrijk toonen. Slechts de apothekers in de verbodsstaten mogen nog alcoholhouden de dranken verstrekken, maar alleen voor ge neeskundige doeleinden. Die apothekers ma ken daar dikwijls misbruik van. Ingewijden, die in bun winkel komen om „er eentje" te pakken, zeggen dat zij pijn hebben bier of daar en, naai- de plek die de patient op zijn lichaam aanwijst weet de wetsovertredende apotheker, of hij bitter, jenever, cognac, brandewijn of iets anders verlangt. Maar ook anderen trachten uit de verbodswet een slaatje te slaan, wat bet volgende niet on vermakelijke voorval uit den staat Maine bewijst. Daar stónd, aan een station, een trein tot het vertrek gereed, toen een man de rook- eoupé's afliep met fleschjes te koop. die, naar hij zeide, koude thee inhielden, welke gretig verkocht werden voor een dollar per flesch je, maar den koopers werd verzocht, er niet van te drinken, voordat de trein was weggereden. Alle koopers warén in de veronderstelling dat de flesclijes rlium bevatten. Ten slotte nam een man, die waarschijnlijk een voor stander van het verbod was, den verkooper ter zijde en wees hem er op dat het'toch niet te pas kwam, op die manier de wet te over treden. De verkooper lachte spottend en fluisterde, met een blik van verstandhou ding: „Ik kom volstrekt niet in conflict met- de wet, want in de fleschjes is werkelijk koude thee. Alleen mijn koopers mogen bet niet gewaar worden, voordat de trein is wegge reden, anders zou er voor mij wat op zitten." E»n nitnemoi'ido bepaling be-lref f en dejdc bioscopen De invloed, die de kinematograat-theaters en bioscopen juist op de aankomende jeugd uit oefent is, gelijk men weet, zoo hier als elders, een onderwerp van ernstige beschouwingen in paedagogisdie kringen geworden. Bij onze Oos telijke naburen beeft de minister van onderwijs von Trott zu SoLz een kabinetsorder uitgevaar digd, waarin li ij over het bezoek van kino's" door schooljongens cn meisjes, kweekeüngen van opvoeding en onderwijs, liet zijne zegt. Het kin erna tograaf-th eater, aldus de Duilsche Minister, heeft niet alleen in de grooto steden, maar ook in de kleinere plaatsen over bet ge- heele land zulk een uitbreiding verkregen, dat het overmatig bezoeken dezer inrichtingen, door kinderen, niet alleen lot lichtvaardig geld uit geven verleidt, doch ook door de ontoereiken de ruimten der inrichtingen, een ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert. Voor alles echter werken de meeste der tichtbeeldvertooningen schadelijk op de zedelijke gevoelens, doordien zij vaak onwelvoegelijke en afgrijselijk® scènes verloonen, die de /innen opwekken, de phan- tasie ongunstig beïnvloeden en wier aanblik der halve op het licht'ontvankelijk gemoed der jeugd even vergiftigend inwerken als pornografie en prikkellectuur. Deze afkeurenswaardige vertoo- ning'en, maken 't lot een plicht voor de overheid, maatregelen te treffen ,0111 de jeugd tegen, van het verloonen van lichtbeelden uitgaande, scha delijke invloeden te beschermen. De Minister wit daartoe komen, d001' op het bezoek van „kino's" dezelfde beperkende voor schriften 1oe te passen, welke in Duilschland op het bezoek door jeugdige personen van open bare concerten, voordrachten en tooncelvcrtoo- ningen toepasselijk zijn. Ook acht dc Minister het op den weg van het schoolbestuur le lig gen, om bij ouders bij voorkomende gelegenhe den op bet voor hunne kinderen misplaatste tie wijzen. Bovcindien dringt de Minister er op aan, dat de eigenaars van „"kino's"' er toe zullen komen om speciale voorstellingen te geven, die door bun opvoedende kracht, zich bij uitstek voor het bezoek van jeugdige personen eigenen en dat zij het program zoo mogelijk in overleg met het schooLbestuur vaststellen. Een gemeentebotjuur dot de Itnail bedreigt I Het dagetijksch bestuur van den gemeenteraad van Kassei heeft een eigenaardig middel bedacht om zich een auto 1e verschaffen, waarvoor bet vreesde dal de vroede vaderen liet noodige geld niet ter beschikking zouden willen stellen. In de raadszitting van eergisteren werd medc- deeling gedaan van een geschenk, dht de be kende electriciteifs-firmg Siemens Schuekert, zon der eenige bepaalde aanleiding, aan de stad had- gedaan; een prachtige auto, van zeker 15000 mark. Het D. B. hail echter de auto te prach tig gevonden, en had ze voor 7000 mark weer verkocht van welk geld het D. B. thans voor stelde een minder luxueus automobiel, dat min der geschikt was 0111 voor den gemeentelijken dienst gebruikt te worden, te koopen. Toen van verschillende zijde B. en NSwer den aangevallen omdat zij een cadeau hadden aangenomen van een firma, die met de gemeentie zaken deed, waardoor wet etc indruk gewekt worden of zij zich „stoppen" lieten kwam de aap uil den mouw. Het was maar een li l ge weest, verklaarde dc betreffende wethouder, 0111 nap een auto tc komen voor de inspectie au 'iet clectrisch bedrijf waarvoor men vreesde dat de bedrijfscommissie uit den Raad het nocdige geld niet zou willen toestaan. Daarom hadden 13. en NV. met de firma Siemens—Sehtickert een afspraakje gemaakt. Deze, als laagste inschrijver voor dc levering van de gemeentelijke e'.ectrici- teit, zou de concessie krijgen. B'. en NV. hadden van de 205.000 mark nog 9000 weten af te pingelen maar dan moest de firma an dc gemeente een auto schenken. Dc iirnw» bad haar belofte eerlijk gehouden, zóó eerlijk zelfs, dat zij een veel te mooie auto had gegeven. De gemeenteraad vermaakte zich. niet weinig met 't gevai, doch vond toch blijkbaar zulk een manier van zaken doen niet geheet in den haak. B. en NV. kregen tot straf, geen tocsiemming 0-111 voor de 7600 mark, die de verkochte auto had opgebracht ee.11 ander, eenvoudiger automobiel te koopen. Bravo, generaal! Onder dit opschrift schrijft het II. v. Nnivv. Een kapitein der burgerwacht van Namen, te. liberaal, had een anti katholiek stuk, vol hateü.jk- lijkheden tegen den priester, als propagandastuk doen opvoeren. La Soutane heette hel en de kapitein, die er een rol van priester in vervulde, liet zich in het kleedsel folografeeren. Toen nu Zondag generaal baron de Heusch een geletterde en een liberaal van den ouden stempel, wapenschouwing hiel dover de bur gerwacht, liet hij de officieren va.11 de compag nie des kapiteins in kwestie rond zich komen. Hij had namelijk opgemerkt dat die compagnie minder goed marcheentodan op de vroegere in spectie. En den kapitein aansprekende, zegde lui: „Ik versta niet dat de bevelhebber eener com pagni-e zich in priesterkleeding doe fotografee ren en de tooneelplanken betreedt om een stuk- te spelen als La Soutane. Ik ben zeer breed, ik eerbiedig ieders over tuiging maar dit neem ik niet aan. Door zoo te handelen, 1)ebt gij stellig de godsdienstige» overtuiging gekwetst van het grootste deel uwer ouderhoorigen. Ik ben overtuigd dat uw offi eieren van mijn gevoelen zijn. En, wanneer ik opmerk dat uw compagnie hoewel nog goed, een zekere verzwakking ver toont, dan is het dat, wat er de oorzaak van is. Ik spreek hier ats huisvader, die voor alles bekommerd is met de orde en de goede hou ding der wacht en het gezag van het bevelheb berschap. Goed gezegd, generaal! Hei Napoleon-Mu-ouin van Keizerin Eugenie. De weduwe van Napoléon III .keizerin Euge nic, die op den 5e Mei- 1.1. het 87sle jaar van haar veelbewogen leven inging, leeft sin.Is «eni gen tijd op haar kasteel Karmborougli, in dc na bijheid van honden, een museum ingericht, om daarin alle voorwerpen bijeen te brengen die aan de geschiedenis der Napoleons herinneren en onder haar berusting zijn. Dit Napoleon-museum bevindt zich in een af zonderlijk, achter hooge hoornen verborgen, en dicht met klimop begroeid gebouw naast het kas teel der keizerin. Aks men er binnentreedt wordt de aandacht hel eerst getrokken door een muur, waaraan de alom bekende uniform van Napoleon I, zijn wapenrok van de Garde der Grenadiers, zijn grijze mantel,, zijn kleine zwarte hoed en zijn laarzen bevestigd zijn. Rechts en links daarvan bevinden zich de doo- denmaskers van den keizer en van zijn zoon, den hertog van Reichstad-t. Ook een degen van Napoleon I, het vvasch- bckken, waarvan hij zich tijdens zijn veldtochten bediende, en het tafelservies, dat hij dagelijks 'gebruikte, zijn hier te zien. Nan keizerin Josephine zijn eenige kleeding- stukken en kostbare, rijkgebordmirde mantels af komstig, zooals haar gemaal ze haar als hof- dracht voorgeschreven had. Een glazenkast bevat verschillende soortge lijke voorwerpen, die herinneren aan het tweede Keizerrijk, den wapenrok van Napoleon Hl, zijn ge-neraalshoed, zijn kepi's cn zijn paradezadel. In het midden van de zaal slaan eenige kost bare galakoetsen, waarvan dc zijden kussens reeds verbleekt zijn en op hun wijze herinne ren aan hét vergankelijke-van at het aardsehe. Van de (.alrijke aanslagen, die op Napoleon III werden gepleegd, spreken een dolk, an ook hel pistool, waarmede Pieri op hem schoot. Eenige schreden verder staat men voor den ingang van een kleine, kapel, die gew ijd is aan hel aandenken van prins Lodevvijk „Mijn kleine" of ,,111 ijn jongen. zoo noemt de keizerin nog altijd den ecnigen zoon, die haar meer dan dertig jaren geleden zoo wreed ontrukt werd. Binnen 11 77.) E11 Norette antwoordde met vertrouwen: Indien je vader zoo goed is als je zegt, is 't onmogelijk dat hij mijn moeder moeilijk heden iu den weg legt en dat hij haar niet begrijpt. Mama heeft zooveel hart en zij is zoo eerlijk! Toen Salomé het kleine salon binnensnelde met van geluk stralende oogen, een glimlach om de lippen en de wangen bedekt met tra nen, welke de ontroering haar deden stor ten, was alle twijfel opgeheven. Bevend stond °ret*e op, eveneens overweldigd door en wiorp zich in Salomé's armen, hmi int™" ,k vo1 lieffle Maurice te lich- ben toegevoegd: 'f Onze plannen zijn goedgekeurd... ik zie het... ik zal je vrouw worden... O! wat is "od toch goed! ji Martin Fonteuoy, die achter Salomé stond öp den drempel van het salon, kon geen stap meer doen noch een woord uiten, 't Was waar, dat sclioone kind, met dat openhartige en reine gelaat, was het levend portret van Zizette met de gelaatsuitdrukking en de stem van Michel. Maurice was opgestaan: evenals Norette Salomé kuste, omhelsde hij zijn vader. „O! wat ben ik gelukkig! wat hen ik geluk kig! sprak hij tot hem. U hebt dus gevoelig hoeveel ik van Norette hield!... En dat ik niet zonder haar leven kalt! Martin antwoordde ernstig: Je kunt haar nooit genoeg beminnen, mijn jongen, want moeder en dochter zijn nller bewondering en genegenheid ten volle waard. Bij deze woorden klopte het hart van No rette onstuimig in haar borst. Van dat oogen- blik was zij zeker, dat zij inderdaad een doch ter zou zijn voor dien man, die haar moeder zoodanig achtte. E11 de blik, welken zij op hem wierp, was zóó feeder, zóó zacht, zoó treffend gelijkend op een anderen blik, die onvergetelijk voor hem was, dat Martin wan kelend voorwaarts trad en zeide: Wil u hem, die uw vader worden zal, vergunnen u te omhelzen, juffrouw Norette? Dadelijk wierp zij zich in zijn armen, ter wijl zij verirou.welijk haar hoofd op Foute- noy's horst liet rusten. Maar toen de arme man dat kind van Mi ehei in 7.ijn armen voelde,- toen hij bedacht dat het kind in zich het leven en het bloed had van dat gemartelde en beminde wezen, toen maakte zicli een opgewondenheid van hem meester, die hij uitte door op ziiti beurt te mompelen: Wat is God toch goed! Daarna plotseling verbleekend, met een glimlach van geluk op de lippen, viel hij in zwijm. Maar zijn bewusteloosheid, die groote ontsteltenis teweegbracht, was van korten duur. En de avond verder was heerlijk. Me vrouw Catharine nam, natuurlijk, ook deel aan de algemeene vreugde. Allen maakten plannen voor de toekomst, de ouden zoowel als de jongen; allen hoopten,nu zelfs Martin. En terwijl de jongelieden in den eenen hoek van het salon niet moede werden te zeggen hoe lief zij elkander hadden en hoe trouw zij in hun liefde zouden blijven, voegden de ouderen elkander bemoedigend toe: Ja, Michel zal terugkeeren, om hen te zegenen en hen lief te hebben als mij. IX. Naarmate de dagen voorbijgingen, werd de prins van Monté-Leone werkelijk een der koningen van Parijs. Niet alleen was zijn weldadigheid onuitputtelijk en ontvingen alle liefdadige instellingen kleine kapitalen, maar tevens verlichtte hij elke ellende, welke men hem aanwees. Ook de lcuust bad haar aan deel in zijn edelmoedige mildheid. Hij kocht schilderijen- standbeelden, bronzen, niet hij 'groote handelaars, maar hij de kunstenaars-' zeiven. Hij bezocht de ateliers, kocht alles wat hij schoon vond, betaalde er vaak onge looflijke sommen voor en wist ook nog op andere wijze, waar talent te bevorderen en aan te moedigen. Zijn uiterlijk, zijn levens wijze, zijn gedrag, zijn karakter, alles tee- kende den man van hart, verstand, afkomst en ontzaglijken rijkdom. Men betwistte hem elkander dan ook en beschouwde het als een zeer hooge eer, aan hem voorgesteld te worden door een van zijn twee vrienden den graaf De Prémesuil of den haren Noliet. Want zonder dat men het zich wist te verklareti, had Monté-Leone terstond een warme genegenheid voor de Noliets en hun familie opgevat. Eiken dag zond' Chrisloval aan tic oude barones prachtige hóuquetten, de zeldzaam ste bloemen; hij overlaadde haar met alles wat op de tentoonstellingen, waarheen zij met hun vieren gingen: zij, de gravin De Pré- mesnil, Monte-Léone en Innnaculée, haar bij zondere aandacht trok. Wanneer do barones hem een of ander goed werk aanbeval, gaf hij fabelachtige sommen. Verzocht zij hem zich bezig te honden met eeu barer beschermelingen, dan verrichtte hij wonderen, om hem een positie te bezor gen of hem 01» andere wijze van dienst te zijn. Bovendien gaf Monte-Léone luisterrijke feesten. Want hij was begonnen te recipiee- ren, dejeuners en diners aan te'richten, maai alleen voor mannen. De recepties uitsluitend voor dames ea groote bals hadden plaats in de rue Fran cos, hij de hertogin Miraflorès. De twee groote salons waren daar nog niet gereed, want de jonge vrouw had gedaan zoo- als zij gezegd had: zij had gewild dat Mau rice Fonteuoy ze voor haar schilderde en niet alleen de plafonds, maar ook de wanden. In plaats van prachtige fresco's te verhin gen, die liefdegod.)es, bloemen en voorstellin gen van licht cn vreugde te zien gaven, had zij bijbelsche tafereelen verlangd. bat is nu eenmaal de mode in Amerika, had zij gezegd, 0111 haar verlangen toe te lichten. Er behoefde nog sleelits een plafond afge maakt te worden, en Maurice, op ladders en stellingen staande, werkte er 16 uur per dag aan. 's Avonds verving een eleetrisehe lamp het daglicht. De andere salons waren gereed en Immacnlée, die bezoeken had afgelegd, ontving er van 57 nnr alles wat in de Pa nische high life een naam of eenige beroemd heid bezat. Zoodra de groote zaal klaar was zou er een feest worden gegeven, dat in schitteren den luister alles wat tot dan toe te Parijs was gezien, ver achter zich zou laten. Dr. Lafont, die de hertogin meermalen bij de barones Berthier ontmoet had, had van haar de toestemming verkregen 0111 in het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5