DERDE BLAD I. Hteiandsvereeniging. rede van den heer Aalberse BUITENLAND. Beste Uriettdjes ei Urietttaetjes. ZATE90AG 23 ME! <912 HflARLEMSCHE COURAHT „ST. JOZEF." Af deeling Haarlem en Omstreken Tan „DE HANZE." goedgekeurd bij Bisschoppelijk besluit van den 26 October 1906 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel volgens art. 2 harer statuten, de zedelijke en stoffelijke belangen van den han- deldrijvenden- en industrieelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de be langen van den R. K. godsdienst. De voor deden aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts: le. Gratis informatiën en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende, het ge ven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 3e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder kos teloos beheer, 5e. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belan gen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zielerust in zijne Parochie kerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, gelegenheid gevende credieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of reke ning-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 rente, minimum inleg 25 ets., tot een be drag van 50 gulden terugbetaling onmiddel lijk, hoogere bedragen één dag opzegging. Voor inlichtingen of beleggingen gelegen heid iedereu werkdag van 12 tot 2 en van 5 tot 7 uur bij den administrateur J. H. Vis eer, Nieuwe Gracht 46. 9e. De Debatingclub heeft zijn gezellige bij eenkomsten eiken Woensdagavond om 9 uur in de tuinzaal van Café Brinkmann, ten doel hebbende het spreken in 't publiek aan ieder fcigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onze vereenigiug toe te treden. De contributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap bij den secretaris C. A. M. Jonckbloedt, Lange Hee renstraat 24. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. C A. M. JONCKBLOEDT Lzn., Secr. In menig opzicht is de rede, die de lieer Aalberse Woensdag- bij de algemeene be schouwingen over de Ziekteverzekeringswet gehouden heeft, een hoogst-wetenswaardige en belangrijke. Tegenover de heeren Patijn, Treub en de socialisten, lieeft de heer Aalberse volkomen principiëel bet katholieke standpunt uiteen gezet dat voor de arbeidersziekteverzekering Sich verklaart, en tevens duidelijk gemaakt (wat wij al herhaaldelijk in onze artikelen over deze wet hebben gezegd) dat men deze wet aanvaarden moet, ook al is men op ver schillende punten het niet ten volle ermee eens, omdat men nu eenmaal alleen bet be reikbare kan krijgen. Dit laatste werd door den heer Aalberse aldus verklaard: „Wanneer de meerderheid in deze Ka mei- tegenover groote en ingrijpende wetsontwer pen, waartegen men principieel geen be zwaar beeft, maar waar de bezwaren meer gaan tegen de wijze waarop het beginsel in toepassing is gebracht, niet een dergelijke houding aanneemt, dan kan men gerust zeg gen, dat het iu de eerste tientallen van ja ren' voor geen Minister, noch van rechts, noch van links, mogelijk zal zijn, groote wetscomplexen als deze hier in de Kamer aangenomen te krijgen. Want gesteld eens, dat wij ons niet geheel met het systeem van den Minister konden vereenigen, en dat dit voor ons een reden zou zijn om ons ook ge heel tegen een dergelijk wetsontwerp uit te spreken, wat krijgen wij dan? Zullen wij dan krijgen een wetsontwerp volgens het sys teem van den heer Treub, of een volgens bet systeem van den heer Tydeman, of een vol gens bet systeem van den beer Patijn, of mogelijk over ettelijke jaren een volgens het jsysteem van den heer Duys? Dit echter kun nen wij, hoe het ook in de toekomst dan zal 'gaan, a priori wel zeggen, dat, welk sys teem dat ook wezen moge, het in elk geval 'verder- af zal staan van hetgeen wij prin cipieel gewensoht haddén dan het voorstel Ivan den Minister. En waar dit zoo is, be hoeft men waarlijk achter deze houding niet ie zoel:en kleine stenibuspolitiek. Daar ach- jter schuilt niets anders dan de toepassing van het adagium, dat ieder Staatsman «al [toegeven, dat politiek is de kunst van het practisch bereikbare. En onder dat practisch bereikbare is ook een van de factoren, dat er overeenstemming en saitieuwerkiug moet kijn tussehen den Minister en de meerderheid Waarop hij het recht heeft te steunen". I. Na een uiteenzetting van de ethische loon- theorie, welke ook door Z. H. Paus Leo in fle Encycliek „Rerum Novarum" wordt ge huldigd: dat het loon nimmer mag dalen beneden het absolute minimum,' wat is het 'noodzakelijke voor de strikt noodige levens behoefte, zette Mr. Aalberse het verband JtuBschen deze ethische loontheorie en de ver plichte arbeidersverzekering op deze wijze uiteen: .►Dit verband wordt gelegd door deze rede- peering: tot de noodzakelijke levensbehoeften behoort niet alleen het levensonderhoud in vlagen dat men gezond is en werken kan, maar ook in die dagen, dat men door ziekte al of niet het gevolg van een ongeval verhinderd is om te werken; of door invaliditeit of ouderdom niet meer wer ken kan. Het rechtvaardig minimum-loon moet dus ten minste zoo hoog zijn, dat de arbeider die zijn leven lang arbeidt als hij kan, ook daarvoor voldoende ontvangt om te leven, ook als hij niet werken kan. Daarop beeft hij dus volgens onze opvatting een natuurlijk recht. Waar de Staat dus, indien noodig, optreedt, om door de wetgeving dat recht te beschermen en te verwezenlijken, daar gaat hij zijn bevoegdheid niet te hui ten, maar vervult hij eenvoudig zijn plicht van rechtsbescherming. De verplichte arbeiders verzekering nu bedoelt en doet niets anders dan het recht van den arbeider op een recht vaardig minimum-loon te verwezenlijken". Men heeft tegenover deze redeneering o.m. de opmerking gemaakt, dat ze logisch zou leiden tot de stelling dat de premie geheel door de werkgevers moet worden betaald, zooals de socialisten leeren. Men hoore Mr. Aalberse's ontkenning: „Ik antwoord op deze tegenwei-ping, dat zij juist zou zijn, indien waar ware, dat op het oogenblik alle loon en zóó laag waren, dat in geen geval geacht kan worden dat ook maar een deel van de noodzakelijke premie voor deze verzekering daarin besloten is. Dit is echter in bet algemeen niet zoo. Wel erken ik, dat bij de zeer lage loonen bet zeker bui tengewoon moeilijk zal zijn om ook de helft der premie te betalen, en vandaar dat in de zen gedaehtengang ook Volkomen logisch is het: amendement, hetwelk door ons is inge diend, dat de bijdrage in de premie van den werkgever stijgt percentsgewijze naarmate het loon lager is, omdat, boe lager het loon is, des te sterker het vermoeden is, dat wer kelijk ook het minimum-loon, zooals ik dit opvat, niet werd uitbetaald. Overigens, die verdeeling van de premiebetaling over pa troon en arbeider is naar mijn meening niet een regeling die berust op eenig beginsel, maar is hoofdzakelijk een regeling uit op portuniteit. Zij is niet een principieele daad, maar een daad van practische politiek. De wet, toch kan wel bepalen, wie de premie di rect beeft te betalen, maar de wet kan nooit bepalen, omdat de wetgever bet niet in zijn macht heeft dit te regelen, op wie ten slotte de premie zal drukken. Zoo heeft men in de Ongevallenwet de bepaling neergeschreven, dat de geboete premie door den werkgever moet worden betaald; maai- zal iemand van ons in staat zijn om te zeggen op het oogen blik, op wie nu eigenlijk de last van die pre miebetaling rust? Ik ben overtuigd, dat er verschillende patroons zijn. die feitelijk nooit de premie betaald hebben; vooreerst, omdat er verschillende patroons zijn, die de premie ruimschoots hebben afgewenteld op de consumenten, als timmerlieden, metse laars, enz., die onder iedere rekening zetten; zooveel percent voor de Ongevallenverzeke ring; terwijl ik anderzijds ook overtuigd ben, dat de invoering van een wet als de Onge vallenverzekering, die de premiebetaling op- daargt aan den werkgever, wel degelijk in vloed lieeft gehad op de lioogte van het, loon. Al werd het loon niet direct of indirect min der in vergelijking met den loonstandaard, zooals die was vóór de invoering der wet, toch zal iedereen erkennen, dat de regelma tige stijging van het loon door invoering van een wet als deze, bier en daar zeker tegenge houden is, zoodat, nadat een wet als deze ge durende een aantal jaren beeft gewerkt, eigenlijk geen sterveling kan zeggen wie de gene is op wien de premiebetaling drukt. Vandaar dat ik meen, dat de regeling in de wet, wie de premie van die verzekering te betalon beeft, niet is een beginselkwestie, maar een kwestie van wijs beleid. Men moet bet zóó regelen, dat die wet op de meest ge makkelijke wijze inleeft bij de bevolking, dat er zoo weinig mogelijk tegenstand zal worden ondervonden, dat zij zoo weinig mogelijk schokken in de loonverhoudiug teweegbrengt en dat men door die regeling werkstaking en ontevredenheid zooveel mogelijk voor komt". Het is een formeele revolutie geweest, de opstand die dflur de opruierij de socialisten in BOEDAPEST heeft plaats gehad .Gelukkig-du,urde het treurig bedrijf maar één da,gde (berichtgevers seinden dat de slad er gisteren, weer gewoon uitzag-, daar de arbeiders int ar hun werk, terug-keer-d e n y,wrzichtigheöidskajlvie wende» op drukke punten in 'de staid militairen geposteerd. De schalde eergisteren aangarioht, wondt ge raamd op zes millioen gulden Vijftig- personen zuilen zich moeten ver antwoorden wegens vernieling van eigendom men. Tegejn de leiders der sociuai-democn aitischa partij zal een onderzoek ingesteld worden wegens ophitsing dot deze misdrijven, la alle provinciesteden is nu de algemeen sta king .begonnen, Intusschen is do vernieling- ontzettend. Men schat de schade op vele millioen en: tal van huizen zijn verbrand. 20 personen min stens zijn gedood en zeker 200 zwaar ge wond Reeds hebben óUO arrestaties plaats gelral. Het mooiste of liever het droevigste van al deze geschiedenissen is nu, dat men zoowaar in de liberale bladen zelfs kan lezen dat deze onlusten en Uit oproer, ja wel eigenlijk door de socialisten zijn veroorzaakt, ma-ar dat ze „uitgelokt' zijn dooi' de teg-en- WjOordige regeering-. Die heeft. n.l. aan het volk het algemeen kiesrecht niet willen toestaan En aangezien „het volk" dat wensohte, is het gaan oproer maken. Duidelijk is het dus: de „schuld van dit oproer ligt een voudig a,an de regeering-. Had die algemeen kiesrecht gegeven, dan zou er géén opstand zijn geweest!...... 'tls allerduidelijkst, maar of men nu werkelijk zou meenen daf dit allerdwaaste praatje door iemand ter wereld voor goede munt wordt aangenomen?. Op die manier keert men de rollen finaal om I ErC MAROKKO gebeuren ernstig© dingteU, waarv»» dé gevolgen nog niet tie overzie» Twéé 0eir VBjf DuiteeKé gebroed-eins Maïï- nésmla»», die békende mljnniagtoiaiten, moeten té Tarudant in Marokko doodgeschoten zijn. Db Dnitsche regeering Heeft zich direct met de Eransnhe in verbinding gesteld én' ha jar gezant in Tangeir opgedragte», maat regelen tb nemie» in hét belathg der b'edireigt- dé latnidgénoaten'. Dat het Hier gaat ozri twee van db vijf broeders Mannesman», ié zieer wjalarisdhljni- lijk. Otto en Robert Mannesman» waren tot vüor korf beiden In de HnUrt Van Taimdante.. Dat kan wat 'geven 1» den tegenwoordj.gén toestand Men bevestigt Voorts het telegram aan de Matin, vo-lgens hétivelk Het de besliste -wil Va» sultan Moeial Hlafid ié om 'af te trede». Va» den OORLOG is weer wat eoht „oor logsnieuws". Db werkeloosheid Van de Italianen maakt namelijk hu» vijanden weer stoutmoediger. Woensdag- heeft een sterke troepenmacht een aanvallende beweging tegen db schansen va» Aïn'-Zara. ondernomen, die db ïMiafcjn-scihei artillerie af heeft moe té» slaia». Ste£a»i, hét officieele ItaJiaiansche. tele graafbureau geeft, er hét' volgende verslag: va»:. „Gisterenavond werden vijandelijke kolort- nés gezien, die 'ter sterkte van ongeveer dui- zfe»d man meerendeels geregelde Turksehe troepen, tegen Aïn-Zara oprukten. Men liet hen tot op 1200 M. naderen- Daarna opende de artillerie een zeer werkzaam vuur op do dichte kolonnes, die in gesloten formatie tot op 800 M- nader bij kwamen. Toen ein delijk de nacht inviel, konden zij terug trekken. In Tripoli werden sterke afdeelin- gen gereed géhouden, die vanochtend (Don derdag) onder dekking van verkennend® rui terij tegen Aïn-Ziara, oprukten, zonder oen spoor v»n den ^vijand te, ontdekken." Opmerkelijk is dat dit telegram erkent, da,t er, ondanks de zware verliezen die de Italianen den Turken n» al maanden lang heeten toegebracht te hebben, nog zoovele geregelde Turksehe soldaten bij Tripoli zou den staan. Over de uitzettinjg der Italianen uit Tur kije, lezen we het volgende: Daar geestelijken, weduwen en werklieden buiten den uitzettingsmaatregel vallen, z'al het percentage Italianen, dat Turkije moet verlaten, niet zoo bijzonder groot zijn. Db werklieden vormen de oyérgï"00^ meerder heid Va» d® in Turkije gevestigde Italia nen, z ij tlellén na ar schatting 60,000 ma». Het- Dnitsche gezantschap doet méeite. om gedaan be krijgen, da,t behalve de werklui ook de talrijke Italiaia»iséhé werkgevers in het land zullen mogen blijven, daar anders de organisatie Van de arbeiders, met nam© bij den Aanleg1 va» spoorwegen, in de war zal geraken.. Een Chineeselie Bruins. De St. Petersb'urgscihe bladen maken mel ding Van een voorval in Ohinai, dat ka» die nen als pendant van het b 'kende verhaal van den ouden Brutus. De generaal-gouverneur va» de provincie Schensi, generaal Sjen-Jung, is een alanhan- ger der omvergeworpen Mandsjoe dynastie en verbitterd tegenstander vla» den republi- keinschen regeeringsvorm in China- Bij staat te boek als leider der anti-republikeins ché beweging, die in Scire,mi steeds meer aan hangers wint. Een pa,ar dage» geleden nu kceijde de ©eni ge Z,oon Via» de» generalal uit Tientsin terug e® bekende zijn vader, dat hij de republikein- sche denkbeelden met hart en ziel voorstond. Zonder zich tot een twistgesprek met zij» zioon te verwaardig®11! Eet generaal Sjen- Jung1 iden jongen ma» arresteeren en hem tot de doodstraf door onthoofding veroordeelen. Het vonnis werd den volgenden dag vol trokken. Treurige voorzorgen! In het stedelijk laboratorium te Parijs wor den pogingen aangewend bommen te ver vaardigen, gevuld met giftige gassen, welke, in een woning geworpen, de bewoners dwin gen ziob in de frisscbe buitenlucht te bege ven, willen zij niet stikken het een en an der ter bestrijding van eventueels navolgers van Bonnot en Garmer. Blijkbaar ziet men in, dat het toch wel ge- wenscht is, tooneelen als bij het beleg in op tima forma van de iorten Fromentin en Bon- beur zijn voorgevallen, in den vervolge te voorkomen. De Turksehe grootvizier naar Berlijn. De „B. Z. am Mittag deelt mede, dat de Turksehe grootvizier Saïd pasja op zijn reis naar een Dnitsche badplaats den 20en Juni naar Berlijn komt. By zou verscheidene da gen blijven. Men verwacht, dat dit bezoek zal samenvallen met de komst van een bij zondere Ottomaanscbe commissie naar Wee- nen, Berlijn en Parijs- De begrafenis van Frederik VIII. De begrafenis van koning Frederik VIII heeft gisteren plaats gehad. Gistermorgen om tien uur kwam de laatste vorstelijke gast, de koning van Zweden, te Kopenhagen aan. Om elf uur begaven de vorstelijke personen zich naar de slotkerk- De weg van daar naar bet station was met zwarte vlaggen versierd. De tocht naar Roskikle, waar de begrafe nis plaats had, begon om half twee. Hoe langer hoe gekker! Uit Londen wordt het volgende merkwaar dige verhaal gedaan: Wegens het verbreken van trouwbeloften stond daar terecht de schilder Jacques O' Connor. De reden waarom hij zijn belofte ver broken had, was vrij merkwaardig: hij ver langde van zijn bruid, dat zij het kogelvrije pantser zou afleggen, dat zij altijd droeg, daar hij hierin een wantrouwen tegen hem zag. Dit; wantrouwen was echter gerecht vaardigd. want de schilder was zeer jaloerse» en had zich al eens aan een moordaanslag tegen zijn bruid sehudig gemaakt. Zij ver zoenden zicli daarna wel, maar de bruid bleef op haar hoede. Daarover was de bruideg-oin echter niet gesticht, maar zijn bidden en emeeken hielp niet. Toen besloot hij het „af" te maken. Voor de rechtbank verklaarde het meisje dat zij voor een tweeden aanslag vreeede. Toen werd haar verzocht het pantser over te leggen en daarop liet de president er schiet proeven op nemen, De eerste kogel ging er al door. Onder tranen verklaarde nu dehruid, dat zij bereid was het pantser voor goed af te leggen. En het bruidspaar ging innig ver genoegd heen. Nn zullen zij samen een aanklacht indie nen tegen den fabrikant van het ondeugde lijke pantser. Mijnramp. De mijnen nabij Gafïco in Chili zijn onilerge- Ioopen en van de daar werkende arbeiders zijn er 40 omgekomen. De schipbreuk' van de „Titanic" voor het Hof. Voor het Hof te Londen zijn de derde, vier de en vijfde officier gehoord. Pitman, de derde offi cier herhaalde zijn verhaal van het uitzetten der booten, reeds te New-York gedaan. Hij liet der- lig of veertig vrouwen en kinderen instappen, ook een half dozijn mannen. Waarom ©ok mannen? Omdat er geen vrouwen meer waren dan twee die niet wilden instappen. Gaven zij reden op voor hun weigering? Neen. Getuige zag het schip zinken, hij gelooft niet dat het in tweeën was gebroken. Zou het gevaarlijk zijn geweest naar de plaats van de ramp terug te roeien? Beslist. Er zwommen zooveel menschen rond, dat wij zeker omgetrokken zouden zijn als we ben genaderd waren. De vierde officier Boxhall heeft, als bekend, een aantal vuurpijlen opgelaten. Ook' hij is later in zijn boot niet teruggevaren, omclal hij het gevaarlijk achtte. Getuige had, toen hij bij de booten slond, aan den kapitein gevraagd of de toestand ern stig was en de kapitein antjwoordde: „Andrews van Har land and Wolff zegt me, dat hij het schip nog één 5 anderhalf uur drijvens geeft." De vijfde officier Lowe is de officier, die ge scholen heeft. Tweemaal, op lui, die van de dekken in zijn boot springen wilden. Hij heeft in zijn boot nog enkele drenkelingen opgepikt. De commissie.heeft thans de overlevende of ficieren gehoord en zal nu de kwestie van de draadl-ooze telegrafie onderzoeken. Zij hooide reeds een afgevaardigde van de Marconi Co. Tumbull. Krankzinnige Moeder. In een vlaag van waanzin heeft een vrouw te Kronenberg haar zoontje van 2 jaar met een broodmes het hoofd afgesneden. De vrouw is naar een geslicht gebracht Een dwaze weddenschap. Dokter Mikkelson, van Chicago, heeft een dwaze weddenschap aangegaan. Hij heeft gewed met 60 dollars 6 maanden in Europa te zuilen door brengen; hij zou Kopenhagen bezoeken, een leer gang van geneeskunde te W-een en volgen, er een examen ondergaan, en eveneens Londen, Parijs en Berlijn bezoeken. Hij moet nauwkeurig reken schap geven over al 't geld dat hij zal hebben ontvangen en uitgegeven. oen trapgevel willen namaken van een oud-Hol- landseh huisje, zooals ge er ook wel eens zult gezien hebben; ik doe dat b.v. zoo: 3 De meisjes kunnen er ook eenvoudige pa troontjes van maken voor een sprei of een ta- fellooper; b.v. in dezen geest: Gij hebt nu in den laatsten tijd al zooveel raadsels opgekregen, dat gij nu wel eens wat anders zult willen hebben; overigens zult ge nu uw tijd nog wel noodig hebben om al de oplos singen, die ge gevonden hebt, netjes op te schrijven en, op te zenden. Daarom heb ik een puzzle voor u uitgezocht, die heel gemakkelijk is en waarmee ge u in uw vrijen tijd kunt bezig houden om allerlei figuurtjes te maken. Ik wil u op weg helpen en u eenige figuren voortee kenen. Ik neem bijv. een rechthoek van 6 in de lengte bij 4 in de breedte en deel die in regelmatige hokjes. Nu kan ik natuurlijk uit die hokjes zeer veel verschillende reepjes snijden en die icepjes kan ik gebruiken om weer verschillende figuren te vormen, die ge afwisselen kunt zooals ge zelf wilt. Ik zal u een voorbeeld geven. Ik neem een stuk bordpapier, snij er een stuk van af zoo groot als die rechthoek en verdeel hem in reep jes, zooals ik hieronder heb geteekend. Ik krijg dus zes stukken, waarmee ik-aller eerst moet probeeren om dien rechthoek weer in elkaar te zetten. Is dat gelukt dan neem ik een andere figuur. Ik maak b.v. een kruis, waar van de binnenste vorm ook een kruis is, maar die natuurlijk open blijft; ik heb ze hieronder geteekend: 12 3 4 Nu moet ge deze dingen maar zelf verder ontwikkelen; ik heb u nu een voorbeeld gege ven van ééne manier; ge kunt natuurlijk dien rechthoek in heel wat verschillende reepjes ver- deelen en dan krijgt ge vanzelf een nieuwe serie figuren, zoodat ge nu een aangenaam tijdver drijf hebt. Den volgenden keer zal ik u eens aardige zwarte figuren leeren maken van kleine blokjes en driehoeken; voor deze week hebt ge weer genoeg. Eenigen zonden mij de oplossing van raadsel in, wat natuurlijk niet helpt, als ge er niet meer kunt vinden, moet ge de porto's maar liever besparen. Ik herinner er u allen nog eens aan, dat 28 Mei de laatste datum is van inzen ding. EEN GLADDE VOGEL. (Ingezonden door J. Maas, Zwaagdjjk.) Een koning gaf eens een gastmaal en aan den welvoorzienen disch zaten aan met hem de waardigheidsbekleeders van het rijk, de minis ter en de vertrouwde vriendten van den vorst. Toen de maaltijd bijna ten einde was, werd er nog een schotel geurige pasteitjes opgedra gen. Ook de koning nam er een van en brak er met welbehagen een stukje af. Juist was hij op het punt het brokje in den mond te steken, toen hij met schrik bemerkte, dat er een vlieg in het deeg gebakken was. Toornig gebood de vorst den kok voor hem te brengen. De keuken- prins verscheen, trad aan de tafel, dicht bij den koning en maakte ootmoedig een buiging. „Ongelukkige, wat hebt gedaan," vroeg de koning hem en hield hem het pasteitje met de doode vlieg voor. „Ik heb de pasteitjes gebakken, Uwe Maje steit" antwoordde hij onbevangen. „Ziet gij niet dat zwarte ding daarin?" vroeg de koning driftig. Bedaard keek de bakker naar het pasteitje, pakte snel het diertje uit het gebak, stak het in den mond, slikte het door en zei: „Een krent, Uwe Majesteit, een heerlijke krent!" Verbluft keek de koning van den kok naar zijn gasten, die eveneens door het onbeschaamde antwoord van den kok verrast waren en van verbazing geen woord konden zeggen. De kok ontving van den vorst een dubbele berisping, eerstens wegens zijne slordigheid en ten tweede .wegens zijn gebrek aan waarheidsliefde. Toen de kok 'diep beschaamd vertrokken was wendde de koning zich tot zijne hovelingen en sprak: „Waarlijk, deze is u allen de ba aal" Dit is een heel aardige figuur, maar ge be hoeft niet altijd figuren te maken, die een aaneengesloten geheel vormen. Ge kunt ex ook andere dingen van maken, die niet aaneenslui ten en toch een aardig geheel vormen, maar g.e moet de eenmaal gemaakte reepjes niet stuk knippen, dat kunt ge tater altijd nog doen, als ge geen figuren meer vinden kunt. Ik zal b - ANECDOTEN. (Ingezonden door H. Gerritsma, 'den Haa^f) Keukenmeid: „Mevrouw, er moeten muizen in onze provisiekamer zijn!" Mevrouw: „Ja, en groote ookl Een heeft er zelfs zijn sabel laten staan»1 Heer: „Hoe! Een halfjaar ben je bij een slar ger in dienst geweest en nu barbiersleerling! Je bent toch een bloeddorstige jongen, hoor!' DE RAAÜSELREDACTEUR,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 9