Romeinsche Kroniek. De millioenen-Prins. Nouveauté's, ■ff1' 8* Goedkoopst adres voor BANDEN en RIJWIELEN is H. J. VAN DER MEER, Schagchelstraat 9. EriiKKM étalages. Arasteröamsciie Bsors. VROOLIJK ALLERLEI Hu Hm Kispcitoé oyons. Letteren en Kunst. Scheep vaartberichten. m/4 &landse&a®eg,a@Bti, ISaaB«lesii-B9*ussel> HancSschees^esi. laatste 9 Opgegeven door F. Th. Everard. »3V< 104% 97 55; FEUILLETON Groote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. 81.) NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT o— Rome, 23 Mei 1912. Dat onlangs de algemeene vergadering der Italiaansche Vrijmetselaars alhier heeft plaats gehad en Ferrari als grootmeester her kozen en de „Lord Mayor" van Rome, Nathan, als eere-grootmeester, laat natuurlijk onze lezers koud en de geheele vergadering zou ik, als het bespreken niet waard, laten rusten, indien daar niet een besluit ware genomen van overwegend belang, waardoor een groot gevaar voor de zedelijkheid dreigend aan den horizont opdoemt. Er werd n.l. be sloten in de loges eene afdeeling voor vrou wen op te richten opdat deze zoo koognoodige factor niet langer van het beschaving»- en verliChtingswerk (sic) zou uitgesloten wor den. Beschavingswerk! 't Is een andere schakel in den keten des verderfs, waarmee het menschdorn naar beneden gehaald wordt. Werd toch het vorige jaar in Parijs het vree- èelijk woord niet gesproken: ne pouvant abolir la femme, corrompons-la. De invloed van de vrouw, die zoo groot kan zijn, moet niet meer ten goede doch ten kwade lange wend worden. Met deze, als ongeregelde troepen, als vliegende vaandels, als toongeef sters ,hier en daar ging het verdervingswerk te langzaam. Nu zullen geregeld bataljons gevormd worden, goed geschoold en gewa pend. Een prachtige zet, van hun standpunt uit, is de mode der laatste jaren. De groote cou turiers in Parijs, Paquix, Wörth enz. enz. iijn alle joden, en deze hebben zich hoogst verdienstelijk gemaakt in het lanceeren van modes, die elke vrouw, die ze volgt, als on eerzaam stempelt,zij het ook al dat zij tot de deftigste familie behoort. Zich er over ver wonderen, dat moeders hare dochters veroo- Joven zich zóó te kleeden of liever zich zoo weinig gekleed in 't publiek te vertoonen, is olijk geven van volkomen gebrek aan wereldkennis. De nog jeugdige moeders gaan hare dochters in dezen voor, en deze zoowel als de oudere beschouwen hare dochters veelal als koopwaar voor de huwelijksmarkt. De eclitgenooten! Of zij zijn complaisant en we ten waarom, of wel: mevrouw deelt de lakens uit. Maar vaders en broeders en zoons moes ten voor de eer van dochters en zusters eu moeders opkomen. Zij die weten eu hooren wat gezegd wordt, zij die zelf niet blind zijnd, weten welken indruk ze krijgen van dusdanig schaamteloos toegetakelde vrouwen en meis jes. Ja, toegetakeld is het rechte woord. Met al hare. pretenties op ontwikkeling, op ge lijkwaardigheid wat intellect betreft met den Heer der Schepping, geven zij het bewijs van zeer kleine embryonistische hersens te bezit ten, wanneer zii den hersenkas bedekken met een tooi, die aan dien der roodhuiden doet denken, bijv. een krans van rechtop staande papegaaienveeren. Hoeden groot als molenraderen, met pluimen rechtop staand, soms in den vorm van den bezem van schoor steenvegers, anderen met lilliputhoedjes over do ooren getrokken en zgn. bandeaux ét la Vierge. Maar 'tis zeer vreemd: met een kap sel, dat aan onze moeders werkelijk iets maagdelijks, iets reins gaf, ziet de heden- daagsche vrouw er nog meer provocant uit dan met de rollen aan de Japaimeesehe ont leend. 't Ergste is dat de katk., de geloovige vrouw, zich niet schaamt zóó ter kerk te gaan, zóó zelfs tot de H. Sacramenten te na deren. Ik sprak er laatst met een Kardinaal over, die zeide steeds vol onrust en angst de H. Communie uit te doelen, onrust dat al die wapperende pluimen eu breede randen oor zaak worden van een heiligschennend onge val. Zooals onlangs werkelijk plaats had, toen zeven gewijde partikels door zulk een pluim in de hoogte en weg geslingerd werden Waarom weigeren de geestelijken niet ge woonweg absolutie en Communie aan wie zich zóó vertoont? Was mijne vraag: „Daar over moest eenheid tussehen de geestelijk heid bestaan en men moest zich, zonder uitzondering verbinden tot weigeren Zooals de zaken nu staan, weigert één pries ter, die streng is, de absolutie, het dametje gaat naar een ander, belooft beterschap, deze is minder streng en geeft de absolutie. En zoo blijft alles bij liet oude. Gedurende eene missieprediking, ongeluk kigerwijs in een volks- en burgerijkwartier, waarschuwde de missionaris, dat wie onwel- voegelijk gekleed, met ontblooten bals of on passend hoofddeksel aan den biechtstoel kwam of aan de Communietafel, door hem afgewezen zou worden. „En let wel, dit is niet maar eene dreiging, ge zult zien, dat ik voet bij stuk boud". „Zeker was dit een goed voorbeeld, Emi nentie, maar waarom wordt dat niet tot een deftig publiek gezegd?" „Het moest zoo zijn, zeker, maar men wil niet afschrikken, men hoopt het beste, en onder ons gezegd men mist den zedelijken moed". Zoo is het helaas, en met al dat „beste ho pen" blijft het niet alleen hij 't oude, maar wordt het, erger van dag tot dag. Ziehier een staaltje van wat ik zelve bij woonde. In eene parochiekerk niet de mijne nogal deftig, namen twee jonge meisjes naast mij plaats. Ze wilden knielen, dat lukte niet, ze lachten en gingen zitten. In een korte toespraak hekelde de pastoor de hedendaagsche mode. Hardop zegt een der beide: „Nu willen ze dat wij naar de kerk komen, en wanneer je komt, krijg je zoo iets te hooren. Ga je mee?" En heiden stap pen, met 't hoofd in den nek, de kerk uit. In Parijs heeft de „Vereeniging der Katho lieke Vrouwen" eene vergadering gehouden tot oprichting van een Bond ter vereenvoudi ging eu ter vereerbariug van het damestoi let. De Presidente legde er vooral nadruk op, dat men door voorbeeld slagen zou; moest breken inet alle valsche schaamte en menschelijk opzicht en niet vreezen bespot te worden door zich aan het dwangjuk der heerschende mode te onttrekken. God geve dat deze Bond met vrucht werke, en even zeer, dat de Italiaansche Katholieke Vrou- wenvereeniging, die steeds in ledental toe neemt, dit goede voorbeeld volge. Italië heeft tooh den naam van den „aap van Frankrijk" te zijn. Op dit gebied ware na- apen alleszins lofwaardig. Menigmaal denk ik, dat mij een zesde zin tuig ontbreekt, n.l. om zekere inconsequen ties te begrijpen. Dit blijkt uit al wat ik zoo juist over de kleeding van ter kerk gaande dames te berde bracht. Maar er is nog meer van dien aard. De eerste maal, dat ik een kerk in Rome bezocht, troffen mij twee waar schuwingen. De eene niet te spuwen, enfin, dat was nog zoo erg vreemd niet, maar. liet andere verbod: „Honden in de kerk te bren gen". Honden in de kerk! Wie brengt nu een hond in de kerk? De ondervinding leerde, dat dit verbod niet overlxvdig is en zelfs dat er heel en al geen acht op geslagen wordt. Heel aandachtig ziet men vrouwtjes uit het volk, burgerjuffrouwen hidden met een hond aan 'tlijntje naast zich. De kosters zeggen niets, zooals die zich trouwens nooit bekom meren over al wat onbehoorlijks in de ker ken geschiedt, en doet de pastoor of een ka pelaan de ronde, eu waagt liet een aanmer king te maken, dan wordt hij afgesnauwd en 't heet: „Moet de hond de kerk uit, goed, maar dan ziet u mij ook niet meer". Laatst kwam ik mijn kerk uit, toen twee jonge meisjes met een hond binnen wilden gaan. Natuurlijk kon ik niet nalaten eene aanmer king te maken en ik ried ze aan den hond aan eene vrouw, die in 't portaal zat, ter bewa ring toe te vertrouwen. De hond was haar liever dan den Heer, die ze gingen begroe ten; met een verontwaardigden blik op de dame, die.waagde voor de eer van Gods Huis op te komen, verdween het tweetal. En dit waren meisjes van goeden huize, waarschijn lijk zeer fijn opgevoed, evenals haar viervoe ter, piekfijn geroskamd en belint. Laten de Italianen wat eerbied voor hun heiligdom van de Mohammedanen leeren, waar ze nu zooveel omgang mee hebben! 't Zijn toch niet alleen de Christenen, die hij het betreden eener moskee zich van hun schoeisel moeten ontdoen; de Moslems zelf doeu zoo en op de met fijne matten of ta pijten bedekte moskeevloeren, staan hier eu daar langwerpige houten banken, waarop de sandalen staan. Die tapijten, vaak prachtig en kostbaar, zooals in de moskee van Omar in Jerusalem, in de groote moskee van Damas kus daar zag ik ware prachtstukken in Constantinopel, zijn ook het bewijs dat die andere waarschuwing voor Turken en Ara bieren overbodig is. Ze zouden het niet wa gen, op die manier hun heiligdom te ver ontreinigen. Ook wat „menschelijk opzicht" betreft, kunnen de christenen hij de volgers van Mohamed in de leer gaan. Waar deze zieli ook bevindt, met wat ook bezig, zoodra de Moezzin het uur des geheds aankon digt, knielt liij neer, in de richting van Mek ka gekeerd en verricht zijn gebed. Ik heb zelfs mannen op hun kleedje geknield ge zien, vele uren van elke moskee verwij dert, omdat zii wisten dat het oogenblik des geheds daar was. Wie, in een groote stad vooral, let op het Angelusklokje? Van knie len niet gesproken, wie maakt het teeken des kruizes? Wie geeft een teeken van eerbewijs bij het voorbijgaan eener kerk, niettegen- staande_ daaraan zelfs een aflaat verbonden is? Ik zie zelfs onthouding daarvan, waar mij dit ten zeerste verwondert enbedroeft. Met groot genoegen heb ik kennis ge maakt met het nieuwe tijdschrift „R o m e". Rector Thompson is iemand in wiens woor denboek „menschelijk opzicht" niet voor komt; die niet weet wat beteekent zich scha men voor zijn geloof, die het uitbazuint, dat hii Roomsch is, Roomsch wil zijn. Roomsche belangen voorstaat. Bravo, zoo moet het zijn, geen halfheid, maar flink uit zeggen dat „Roomsch" een eeretitel is, geen schandvlek, zooals men uit het gedrag van zoovelen zou opmaken. „W ij, geboren. Roomschen, zijn zoo overdreven niet als mevr. W.", om een cru cifix in ons salon te zetten, zeide een Hol- landsche dame. die Rome bezocht, onlangs tol een mijner Pro-testantsehe logé's. Zoolang het zóó blijft, dat overdrijven wordt geacht het teeken onzer verlossiug voor oogen te willen hebben in welk vertrek men zich ook bevindt, en het niet weg te stoppen in een slaapkamer, waar niemand vreemds komt, godsdienst te hebben, alleen in de kerk en niet in salon eu op straat, één uur per dag God te dienen en 23 de wereld, juist zoolang zal Christus smaadheid lijden, en zoolang zal alles in de wereld verkeerd gaan. Het dient tot niets statistieken op te maken dat er zoo en zooveel honderd millioen katholieken meer zijn dan protestanten en joden, zoolang een groot deel dier millioenen het alleen in naam zijn en niet geheel hun optreden, geheel hun zijn en wezen den Roomsoh-Katholieken stempel dragen. Batailleurs, dat is wat wij noodig liebben en Reetor Thompson lijkt me ■zoo'n moedig- voorvechter en daarom wensch ik hem en zijn blad zoo van ganscker harte welslagen toe. Tegenover de apostasie van het een of an der verrot lid der Kerk en waardoor de gele deren der Protestanten verrijkt worden, staan zoo nu en dan heerlijke gevallen vau terugkeer tot den Moed er school;. Zoo legde dezer dagen een Karmeliet, Pa ter Angelo, vroeger rechterhand van den he kenden Pater Beccara te Milaan, openlijk eene schuldbekentenis ah Met goedvinden zij ner Oversten begeeft hij zich naar een on bekend missiegebied. Wie hem schrijven wil, riekte zich tot Pater Baccara, en verder: lot weerziens in het Paradijs! Een geqezing in Lourdes, mij door die van mej. Jansen in het geheugen geroepen, brengt de gave der profetie, waar Paus Pius X nu en dan blijken van geeft, weder op den voorgrond. Ongeveer vier jaar geleden woon de een jong meisje een audiëntie hij op den vooravond van hare intrede hij de „Filles de la Charité". Terwij! zii J° hand van deu Paus kuste en z,ijn zegen vroeg op haar nieuwen loopbaan, zeide Z. H.; van ganseher harte geef ik u mijn zegen, maar over drie maan den keert ge hii uwe familie terug". Eu zich, vóór hij de zaal verlieti omkeerende, herhaal de Hij het nogmaals. Na drie maanden werd het meisje door zulk eene hevige ziekte aau- getast, dat zij naar hare familie moest terng- keeren. Dit werd den Paus medegedeeld, die daarop antwoordde: Ik lieh haar de geheele voorspelling niet gedaan, zij zal eenige jaren lang vreeseliik lijden en dan plotseling op wonderdadige wijze genezen". Ongeveer een maand geleden hebben zij en hare nabestaan den en vrienden een novene gebeden tot O. L. V. van Lourdes, voor verlossing uit haar duldeloos lijden. Bij het eindigen der novene is zij volkomen hersteld en aanvaardt nu de reis naar Lourdes, om daar de genade af te smeeken zich in de e-en of andere Con gregatie geheel aan God te mogen wijden. Ik verwonder mij telkens over de cranerie, waarmede sommige mensclien, die zich wel ingelicht willen toonen, waarheden aan den man brengen. Zoo de Engelschman, die zoo'n aardig staaltje meedeelde over den Paus en een kind met een Jezusbeeldje. Dat verhaal zal wel waar zijn het is zoo geheel den Paus, maar dat deze dit niet gestes aan een Kamerheer vertelt, in een gang die naar zijne particuliere vertrekken leidt, zijn slaap kamer met het veldbed!!! Er is een gang, die achter de receptiezalen loopt, voor bedienden en secretarissen, om vrij in de verschillende zalen te kunnen ko men. Die is echter volkomen onzichtbaar voor ter audiëntie gaande personen eu wordt door den Paus niet gebruikt. Aan het eind van alle zalen ligt de Bibliotheek of wel de werk kamer, waar de private audiënties wor den gegeven. Daar bevindt zich aan het an dere einde een deur, waardoor de Paus zich per lift naar zijne, één étage hooger gele gen slaapkamer begeeft, de kamer, die het vorig jaar tijdens 's Pausen ziekte, omge bouwd werd, daar deze dompig was, zoodat Z. H. toen in zijne Bibliotheek moest slapen. De nieuwe tunnel is gereed, zoodat de Paus nu ongehinderd op elk uur, zich naar de Va- ticaansche tuinen kan begeven. B. T. P. WASZKLEWICZ v. SCHILFGAARDE. Vorige koers. 29 Mei. DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende PLATEN: Amsterdamsclie Roomsche Wee zen in liet Maagdenhuis (2). In het „kraaien nest" van een transatlantische stoomboot. Het dreigend gevaar. Het Heilig Hart. De waterval van den Staubbach bij Lauterbrun- nen. De Heer lel opt aan ons huis, om bin nengelaten te worden. Goede maatjes. Twee gouden echtparen te Nijmegen. Gemzen in 't hooggebergte. De ZeerEerw. Heer H. J. Ach- terbergh. F. J. Hoeberechts. Het feest der Amsterdamsehe Gonzagavereeniging. Hoe men in Amerika voor een presidentsverkie zing reclame maakt. De troonsaanvaardlng van Denemarken's nieuwen koning. TEKST: Het Maagdenhuis te Amsterdam. Oorlogsgruwelen (slot.) Een moeilijke keuze. Gestrafte nieuwsgierigheid. Saulus (vervolg). Tante Constance. Op de proef gesteld. Aller lei. Bij onze platen. Een Oase. Inhoudsopgave. IJMUIDEN, 29 Mei, W. Gearriveerd 29 Met. Jaso-u, ,s Xtolterdain. Vertrokken 29 Mei HOihnside, Newcastle. Granit, s., Newcastle. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem I, van Amsterdam na,ar Bata via, vertrok 28 Mei van Southampton en pass. 29 -dito (blessant. Koningin der Nederlajiden, van Amsterdam n. Batavia, verlrok 29 Mei van Algiers. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 29 Mei van Suez. Banda, van Amsterdam naar Batavia, ftrriy. 28 Mei te Packing. Ma,lang, va,n Rotterdam naar Batavia, verlrok 29 Mei van Suez. 3 pCt. Cert. Ned. W. S, 2.1/ï pCt. Cert. 5 pCt. ïabaksl. Buig. 4 Oh lig. Kronenrenle. 5 pCt. AprilOcioberrente 4 Jan.—Julirente. P/s Rusland 1909 4y, i wangor Doinbrowo 4 Groote Russ.sp. 1898 4 Nicolai Sp. 4 Rusland 1880 4 Zuid-West 4 RusLand iiope 4 Rusland 18Üd lie F.m 4 Rusland Binnen!, a pCt. Imp. 1/ ?n Japan 5 pCt. Binuf Mexico. 5 GoudL in p. Sk a jpCL Funding Brazilië, 5 j, Bahia in p. St, Para 1902' a Rro de Janeiro (F. D a SSo Pauio 1908 a pCt. Dominica 4 pCL Algein. H.B.K, 4 HanrL H.B.K. u pCt. Argent H.B.L. a dito Cedula K. 4.V> m Lng, Land C.Sg. Aauu. Amalgamated Coppei n Am. Car en Founurs Am. Hide en Leaün United States Steel u Cult, Mij. Vorsten!, Hand. Manisch, Gew. Aana. Palelcü Aand, Redjang Lebong. Aand. Geconsyl. Petrol, i Komnklijhe petr. Aana Aanleid, Rubiiec. n HeirBaiam iNfidert, Aand, Java, China, Japjan AVt P.Ct. Din, Mar ui e fret, Maruie Comm. Marino .land. Amsterdam Dsti Arendsburg tabak Aand, Hoti. Spooc Aana Staatsspoor P/j pCL Ubl. Undergröünu Aand. Warschau AVeenen U/s pCt. Mosk. Kieuw Mor. 4i/i iVVladikawkas, Common i'opeka pCL Alg. Hyp. Tppeka Conv. Bd. idem. ADVERTENTIANA. „Een weduwnaar, een paar koeien hebbende, zoekt iemand die bij afwezigheid zijn vee kan verzorgen P. G." „Bekwaam Pianist biedt zich aan voor alle werkzaamheden tevens voor grondig onderricht', „Aangeboden een irissche .slaapkamer met ont bijt aan de straat, omtrek Rijnspoor als alleen inwonenden tegen billijken prijs." Van een kok: „Kookt Bruiloften en Partijen". Voor een boerderij een bord gelezen met: „Past u voor den hond". Uit een handelsbericht: „Zoolang de firma zal beslaan, zal zij zorg dragen dat niets haar fabrikant evenaren zal, veel minder overlrefien." Common Denver Common Erie 4 pCL general Erie Common Kansas C. South, Bret. Kansas C. South. 3 pCU Obi. idem. Common Missouri K. T, 4 eCL ie hyp. idem, u l'/j pCt.Kat. Hailw fit Mexici Common New-ïork Ontari Common Norfolk Common Rock Island Common South Pactiie 4 pCU Convert idem 4 Ie Rel. Hyp. idem Comm. Southern Railw, Common Union Pacific" 4 pCt. goud Obi. idem 4 Couvert Obi. mem Common Wabash Sn. I'/'i pCt. Brazil Railw, 5 pCt. Yucatan, M/spCL Antwerpen 18S7. Turkije 187.0. Prolongatie S0i/2 07% 89 923/g 931/ 87" 86 87 867/g 90i/4 4öi/2 1003/4 1045/g 981/2 99 977/8 1007.O 102' 951/, 87 95i/i8 917/8 9834 823/g 587/g 26%. 69% D '8 1891/, 583,4 325 285 546 •2141/2 116 69 104 653/g if/iÉ 5 640 47 851/, 987/p 99 86 96 971/4 IO73/4 98 1071/2 20% 343/4 7^/ie 25 583/4 71n/j6 271% 951/2 991% 373/4 1101/4 278/8 i095/3 9U/g 941 lu 28 t/s 16914 100% 101 79;J6 923/4 973/4 823j4 48'3/, c 4 £03/8 677/8 S95/„ 9514 955/8 93i/o 87 85l/o 863/4 87 903/g 971/4 101% 9I8/4 983/4 831/4 587/g 261.8 6915 1743/4 543/4 325 2821/j 5481 '2 OI21/0 116 691/4 65l/o 193/g 4 16 640 851/2 987/g 1063/4 93% 1047/g 205/16 351/g 248/8 571/g 7U/4 271/4 833/4 591/g 261/4 703/4 1768/4 55 2853/4 553 195/g ö»/8 645 378,4 273/ie 94'/8 170 101% 7^2 923/4 201/, 351/4 245/a 671/, 271/2 273/4 76/g De fendsenmarkt te New-York was gisto ren lusteloos tengevolge van de politieke beschouwingen, naar aanleiding v|an de vaor- loopigie verkiezingen. Be koersverschillen wat ren gering en het slot idan ook slechts wei nig verschillend, met den Vordgen dag. Dó Amerik. afdeeling aan onze beura Ine woog zich vrijwel op ide prijzen van giste ren. Voor Steels en Amalgamated bestond eenige locale vraag. Slot tamelijk vast. Petroleumaanderlem hooger voor do Indi sche soorten, waarvian Koninklijke 4 pet. hooger sluiten. Rjumeensche soorten zwak.: Tabaksmarkt lager. Enkele der hoofdsoor ten verloren tot 5 pet. Cultuurwaaiden hooger gevraagd. Staatsfondsen zonder Voel verschil. 99 Ja, reide zij met trillende stem, hij is gered, je Maurice, maar hij is nog zeer, zeer zwak. Hij vraagt naar je. Het eerste woord na ziin val is d© naam geweest van zijn va der eu van u; daarna hebben ijlkoortsen hem aangetast, en vanmorgen, toen hii weder bij kennis kwam, heeft hij weder dadelijk naar Je gevraagd, en heeft hij je willen zien. O, lieve bruidegom! mompelde Norette, nog steeds met haar armen om den hals van Immaoulóe, terwijl zij deze met half gesloten oogen aanhoorde, als in verrukking. Wat ühoud ik veol van hem, en wat zal ik hem nog meer gaan liefhebben! Daarna haar armen loslatend, ging zij voort: - O, mevrouw, mevrouw! laten wij dade lijk vertrekken, ik smeek u erom'. Zeer zeker, antwoordde mevrouw De Mi- i^aflorès, maar op één voorwaarde: 11I. dat je zeer redelijk zult zijn! Alles wat u maar wil, maar laten wij gaan! Neen, neen, ik wil niet ,dat je me zóó antwoordt. Je bent vorstandjg, je bent een lief meisje, heeft men mij gezegd... en dat zie ik ook aan je... Maar je moet me he grijpen. In het leven moeten wjj steeds onze gevoelens beheerschen ten voordeele van de genen die wij beminnen. Maurice is op den rand van het graf geweest en nog buitenge- woou zwak; indien je je niet geheel en al voor hem inhoudt, als je ook maar een klein beetje onstuimig bent, als ,ie niet bedaard blijft, kun je hem veel kwaad doen. En zou je dat willen? O! ik zou hem liever in heel, heel lan gen tijd niet willen zien, dan zoo iets... zeide zij verschrikt door die woorden. Maar woest u maar niet bezorgd, 11 beeft goed gedaan met zoo tot mij.te spreken eu niets In mij zal de ontroering verraden, die in mij is. Daarna omhelsde zij de hertogin en sprak: Wat is u goed; 11 heeft hem gered; ik zal u steeds liefhebhen. Mogen de. dankbaar heid en de liefde van een klein, eenvoudig schepseltje als ik ben u geluk aanbrengen, mevrouw! Immaeulée omhelsde ontroerd Norette en hernam: Spreek mij niet van dankbaarheid. Be min mij alleen zooals ge mij toeschijnt te kun nen beminnen, en ik van mijn kant zal je meer sehuldig zijn dan je denken knnf Salomé, terugkeereud om te vertrekken,' vond de hertogin en Norette nog in elkan ders armen. Zij was er niet verwonderd over. Wat' zou zij vroegen niet hebben gegeven, welke teederheid en welke liefde zou zij niet gevoeld hebben voor degene, die Michel voor haar had gered!... Het rijtuig vloog over de straat. Salomé en de hertogin zaten achterin. Immaeulée verhaalde de bijzonderheden van den val van Maurice, de manier waarop men hem opgenomen had eu verzorgd en al les wat betrekking had op zijn ziekte. Salomé stelde veel vragen, schreide en ondervond alle mogelijke gewaarwordingen. Norette in tegendeel luisterde naar mevrouw De Mira- flores, niet genoeg Jat mooie, sympathieke gelar t kunnende bewonderen. Zii hoorde haar woorden niet. Maurice was in liet leven, en do hertogin liad hem gered 1 Wat kon de rest haar schelen? Eu die warme, zachte, diepe stem vond dadelijk den weg naar dat kinder hart. Ik gevoel dat ik haar evenzeer als mama ga beminnen! sprak zij tot zich zelve. Eindelijk wa-s men op de plaats van be stemming. Je weet wat je me beloofd licht! zeide Immaeulée tot Norette. Je moet grooten moed toonen, hoor! Ja, mevrouw, wees maar niet bezorgd, ik zal sterk zijn. Hij is zeer bleek, laat dat geen indruk op je maken. IT kan gerust op mij vertrouwen. Alle drie traden binnen, de hertogin 't eerst. Daar ben ik weer, zeide zij, terwijl zij achter het groote Japansche kamerschut uitkwam, dat om het bed stond. En niet alleen, niet waar? vroeg Mau rice met zijn zwakke stem, nu de koorts er haar natuurlijke kracht aan ontnomen had. Niet alleen, neen, omdat ik het je be loofd heb. Norette, mijn Norette, waar hen je toch? Zacht wat, zeide Immaeulée, zich voor liet bed stellende; als je niet verstandiger bent, stuur ik mijn vriendinnetje weer weg. Zonder mij te zien? Ja, zonder je gezien te hebben. Nu deze paar minuten Maurice hadden voorbereid en de plotselinge indruk was ver zwakt, behoefde niet langer gedraald. Wees nu ook heelemaal goed, zeide de zieke, laat haar dadelijk komen zonder mij langer te laten wachten... Staat u dat toe, mijnheer De Fontenoy? vroeg de hertogin, 0111 nog een oogenblik te wachten. Ik wil alles wat u wilt, mevrouw, ant woordde Martin. Zij keerde zich naar de deur. Kom maar lieve, zeide zij. Een lichte stap werd vernomen en Norette verscheen. Maar zij wist niet, dat Maurice doeken om het hoofd had. Immaeulée had vergeten haar dit mede te doelen. Zij was verdacht op een lijkkleurige bleekheid, maar niet op bebloede doeken, 0 neen! Toen zij dat voorhoofd zag, die wangen, die kin, alles ge huld in deeken, scheen dit haar zoo vreemd, zoo wreed toe, dat zij wankelde. Groote God! riep zij uit, terwijl zij haar handen wrong. O! mijn God! Wat heb je me beloofd? vroeg de herto gin. Als je geen moed hebt, zullen we he n- gaan. Zij is wel moedig, bevestigde Salomé na derend. Inderdaad herstelde Norette zich dadelijk eu richtte zich naar het bed, terwijl zii met gebreken stem mompelde: Arme vriend... mijn lieve Maurice... wal heb je moeten lijden! En ik wist het niet! Dat is al vergeten!... zeide hij, terwijl hij haar handen, die de zijne omklemd hiel den, met- kussen bedekte. Dat vergeet ik nu jij hier bent. Na verloop van een uur stond Salomé op en zeide: Wij moeten vertrekken! Nu .al? vroegen de verloofden. Mevrouw Salomé heeft gelijk, verklaar de Immaeulée. Voor deu eersten keer is het genoeg Langzaam gnat zeker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5