Zie ons Schoenwerk H. VAN NIELHzn., 9» 0 Rijwielhandelaren. Kruisweg 60 ABT. H. DE WILDE Telefoon 2160 Het GOEDKOOPST adres voor PAANAKKER's Groote Houtstraat 30. Heeren-, Jongeheeren P. W.TWEEHUiJSEN Schoenmagazsjn Eerstelklas Schoegwerk, Barteljorissiraat No. 27 Telefoon '1770. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMREI. Advertentiën. J. A. OKHUIiSEN KLE Te Beverwijk Prima LEVERWORST Limonade- Siropen. Pr ij zen zonder concurrentie. ONDERWIJS. Groote Houtstraat 30 Wijnen en Likeuren. Beveelt aan zijn Singer Rijwielen. F. A, BEELEÜ, Kruisstraat 15. ff Telefoon 294» 1 Groote sorteering fijne vruchten. Speciaal adres voor Luxe vruchten Bloemenmanden. Groote Houtstraat 86 - Haarlem» met 0RKESTG9NG en CARILLON Gaslampen - Gaskomforen. B. A. SMITS, KI. Houtstraat 49. Nloderne worden Adverten» tien voor do „NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT" aangenomen door den Boekhandel J. VSjftÜK Pz. Gebr. DIK, Schagchsiitraaf U, Haarlem Meisjes-, Jongens en- Kindorf ramos, Dieben Zn. SCHOENEN en LAARZEN, van de gewone tot de fijnste soorten geëtaleerd Telephoon No. 2161, ZONDAGS GESLOTEN. GIERSTRAAT 34. Tel. 887. HANDEL INi F. J. BOUCKAERT Jacobijnestraat 23. Telephoon Ènterc. 2215. Reparatiën worden vakkundig en onder garantie uitgevoerd. Filiaal» BLOEMEMPAAL, in ruime sorteering voorhanden. Het bekende goedkoope adres van en aanverwante artikelen, is Aanleg van Gas- en Waterleiding. Lood- en Zinkwerker. ABVERTERTIEH bestemd voor DEN HAAG en omliggende gemeenten alsook vosr SCHEVENINGEN Het WESTLAVD enz. plaatst men het best in KI. Nobelstraat 2 en 2a. 's GRAVENHAGE. Breestraat Beverwijk a 3Ö cents de 5 ons, ALTIJD VERSCH. Varkensslachterij A. RONTAUBAN. Jansstraat 24, hk. Ridderstraat TELEFOON $590. zijn voorzien van van beste kwaliteit en zeer billijken prijs. Nassaustaat 22. Telefoon 805. Specialiteit in Chem. fabr. v. THiEAIEN en Zoon Kantoor: Frankestr. 9 Haarlem „TUBERCüL" LOTERIJ-BEDRIJF. Naar het „Haagsch DagbL." verneemt, heeft de Min. v. Justitie aan de officieren van Justitie en dezen aan de commissarissen van politie opge dragen een onderzoek in te stellen naar een rapport uit te brengen over den omvang die loterijbedrijvan als Lotisico, Tijdgeest e.a. reeds hebben genomen, en tevens mee to deelen of en zoo ja welke maatregelen eventueel tegen deze bedrijven reeds werden of thans worden ge nomen. PEST TE SINGAPORE. Wij lezen in een telegram uit Batavia dat Singapore met pest besmet verklaard Is. NED. BOND VAN BOEKDRUKKERIJEN. Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen- Het hoofdbestuur was met zijn raadsman mr. Veraart, voltallig aanwezig, boucvens 5.0 le den. Het ledental bedraagt volgens de verslagen 484 en 14 buitengewone leiden. Dje toenade ring van bo ekdr akkers patroons te Amster dam is in udtzioht, waardoor de Bond nog meer steun gaat ondervinden. Pit een onder zoek na,ar de organisatie der gezellen is ge bleken dat 50 pot. in verschillende bontien is vereenigd. Gewezen werd op het kartel- bureau te 's Etage dat ter beschikking der bondsleden staat. Opgericht is een centrale tariefoommissie. De financieele toestand van den Bond mag gunstig genoemd worden. De rekening over 1911 sluit met een saldo van f 786,36. De aan de beurt van aftreden zijnde bes tutu's leden G. Groen te Deiden en -H. P. M. Verlindon te Bergen-oy-Zooui wer den herkozen. D|e statuten werden herzien; de voornaamste uitbreiding is Idat het aiahtal hoofd bes tuurderen met 2 woajdt vergroot. Als zoodanig werden gekozen de hoeren G.: J. Thieme te Nijmegen en M- H|. Binger, lid der firma, Gebrs. Binger te Amsterdam. De begroeting voor 1912 werd vastgesteld,; op f 5996.36Va in ontvangsten en uitgaven;. Inzake het Volgend punt der agenda „Rap port der Commissie gezamenlijke inkoop" werd na breedvoerig debat besloten, deze kwestie in het Tarief te behandelen, Voor- en tegenstanders hun licht in deze te doen ont steken om ten slotte bij wijze, van referen dum onder de leden deze zaak ito doen uit maken. Aan de Tariefoommissie werd over 1912 een orediet van f 1000 verleend, ten einde een ontwerptarief te ontwerpenz!oo de com missie voor 1913 hare werkzaamheden biet heeft Voltooid. z!al eenzelfde bdrlrag hjajar wor den toegekend. Er werid een centrale loontariefoommissie benoemd om een landelijk loOntarief te ont werpen. Aan het Comité voor de groote tentoönstel- liug in de grafische vakken te Amsterdam in 1913 te houden, werd f 1000 Verleend vjoor het Waarborgfonds, hetwelk door 'dit comité wordt gesticht. Een degelijke keuring! Te Deventer deed zicli een vreemd geval voor op gob ied van keu ring van levensmiddelen. Een bezoeker van de vischmarkl kocht een vlsch zeehaan en bevond dezen visch' on der het huiswaarts gaan minder geschikt voor voor 1de consumptie. Nu wordt er geen visch afgeslagen, of ze moet eerst gekeurd zijn. Deze visch had dus beboord! tot een partij, dia goedgekeurd was door den gemeentelijken keurmeester voor visch. De persoon in kwestie tiet het exemplaar keu ren door den Rijksveearts, den heer J. Vlas kamp, te Deventer gevestigd. Deze gaf een verklaring af, waarbij de door hem gestempelde visch afgekeurd werd en wet om kwart voor tien in den voormiddag. Da kdoper met zijn afgekeuxden nu stempel- dragenden visch ging naar den burgemeester, die den koop er n.l. ter terugbetaling van do koopsom naar de vischmarkt verwees. Geld werd gerestitueerd, dioch de burgemeester zorgde voor een herkeuring van het bewuste vischje. Onder toezicht van do politie werd meerge melde visch nu voor de derde maal dus nog eens weer overgekeurd ten poliitltebureele door den toevallig in Deventer vertoevenden Rijkskeurmeester van vee, vLeasch en vlsch, U. Klein iKlouwenberg ter standptaats Vlissingen. Deze beöedigde ambtenaar nu verkLaarde om streeks 11 uur, dus meer dan één uur na het afgegeven afkeuringsattest van den Rijksveearts V., het vischje, ,,goed bevonden voor de con sumptie." Zoo ziet men, dat zeehaan dezelfde eigenschap kan hebben van wijnDoor |ou(derdom beter DE EER DER KATHOLIEKE ONDERWIJZERS. Naar aanleiding van het door ons met na druk gesignaleerde feit, dat ondanks de motie over het vers La gge ven aan niet-katholieke bla den, loeh een paar liberale organen den ochtend na de onderwijzersvergadering te Leiden een ver slag hadden, schrijft de „Leidische Courant" zeer ad rem het volgende: Op de algemeene vergadering van de Dioce saan vereeniging van R. K. Bijzondere Onder wijzers werd oen motieaangenomen van den volgenden inhouid „De Dioc. Ver. enz. keurt steeds af, dat van R.K. vergaderingen aan neutrale bladen een ver slag gezonden wordt door R.K. die zich niet als verslaggever van zulk een blad hebben aange- meLd, en keurt ook af, het verslaggeven door R.K. op een wijze, dat de neutrale pers den primeur heeft, ook indien de vergadering oen verslag in de neutrale pers niet ongewenscht atht." Met de strekking van deze motie zat iedereen kunnen instemmen, ook de verslaggevers en di lettant-verslaggevers van neutrale en liberale bla den. Het behoort immers tot de goede manieren, zich op eene vergadering aan te dienen als ver tegenwoordiger van het blad, waarvoor men ver slag wenscht te maken. Aan de vergadering blijft ie beoordeelen, of men dit blad toegang wenscht te verleenen. De motie sprak dus feitelijk alléén uit, dat de verslaggevers de goede vormen in acht be lmoren te nemen. Nu was gisteren de vergadering alléén en uit sluitend voor de Katholieke pers toegankelijk. Er waren alleen tegenwoordig journalisten als vertegenwoordigers van Katholieke bladen. Dit werd door den voorzitter bij dien aanvang der beraadslagingen met nadruk geconstateerd. En toch komt hedenmorgen in de ,,N. R. Ct." een verslag voor Een verslag, waarin medegedeeld wordt wat door den voorzitter onder geheimhouding aan de vergadering gezegd was. Ziedaar de theorie en de practijk. Voor ons slaat vast, dat bedoekt verslag niet door een der journalisten aan de „N. R. Ct." is verstrekt. Een van de andere aanwezigen, onderwijzers of genood igden, heeft dus uit de school geklapt en ontzag zich daarbij niet het aan de vergadering opgelegde geheim te schenden. Ten voordeele van eenig geldelijk gewin gooit men zijn naam aLs fatsoenlijk en betrouwbaar man te grabbel. Dat vinden wij ergerlijk. Ergerlijk te meer, omdat op Hemelvaartsdag; op de onderwijzersvergadering sectie B een blaam was geworpen op katholieke journalisten, van wie men veronderstelde dat zij verkapte be richtgevers van liberale bladen waren. Toen men gesommeerd werd deze beschuldi ging waar le maken, redde men er zich met 'n laffe uitvlucht uit en haalde men bakzeil. Wij zouden thans va,n 't hoofdbestuur een ernstig onderzoek verlangen, wie de regelen van de vergadering breekt. Wij achten dit noodig voor de eer van die Kath. onderwijzers en onderwijzeressen, welke door een hunner is aangerand,.'" BURGERLIJKE STAND. Grootste keuze. Laagste prijzen. Het rijwiel tooi hen die kwaliteit en betrouwbaarheid als eerste voor waarde stellen. Stijlregulateurs ALKMAAR. Ge rouwdt: 30 Mei J. Verhagé en S. M. van Beekum. J. Roskam en M. Mem' pelink. S. Dekker en J. J. Banning. F. jr Meelis en H. M. van Rijs. word sttaeds aanbevolen tegen iong en borsttuberculo9e. Verkrijgbaar in flac. f 1,50 en 12.50. Steeds succes! Gasornamenten. Gascomforen. Wandelwagentjes. brengen, en drukte hem een ianigen kus op het voorhoofd, mompelend: Domme jongen, zulke dingen te zeggen! Daarna begon zij den ring opnieuw te be kijken, telkens herhalend: O, wat is dat mooi! wat is dat mooi! Wat hen ik daar blij mee! Maar plotseling ernstig geworden, vervolg de zij: Hoe heb je het aangelegd om jo dat prachtstuk te verschaffen? Dat beeft mijn beschermengel onder mijn hoofdkussen gelegd, terwijl ik sliep, om mij te beloonen, schijnt bet, voor het groote be leid, dat ik getoond heb in mijn ziekte. Hij wist wel, die goede beschermengel, dat de mooiste belooning voor mij zou zijn die welke jou vreugde zou verschaffen, lieve Norette! Op dat oogenblik trad Moute-Léone bin nen. Norette zag hem en riep in vervoering uit: 01 daar ie je beschermengel. Zij liep naar den prins, viel hem om den hals en voegde hem toe: Om voor mi) dezen ring te koopen is u zoo even uitgegaan, niet waart Wat is u toch onuitsprekelijk goed! j Omdat ik je dien ring bezorgd hebïj vroeg Monte-Léone. O neen, niet alleen daarom! Waarom dan nog meert Omdat u Maurice verzorgd heeft pnidat u goed voor hem is... omdat u van hem houdteu ooken ook Zij aarzelde. Mei toe-genepen keel en ten prooi aan een hevige ontroering, herhaalde Monte-Léone: En ook... om watt Ik weet het niet, maar ik heb u lief. Ilc gevoel dat u edelmoedig isen zoo edel als iemand bij mogelijkheid kan zijn! De dagen, die volgen, waren verrukkelijk. Weldra mocht Maurice eenigen tijd zijn bed verlaten. Te voren had Immaculée een aller liefst klein salon laten in orde brengen, waar die heerlijke genezingsuren zoet, intiem, vol genegenheid en teederheid voorbijgingen. Norette kwam 's morgens vroeg met een der rijtuigen naar huis, en- 's avonds keerde zij op dezelfde wijze naar haar moeder terug. Salomé, overstelpt met werk, wegens de fees ten eu bals vau den winter, was eens 's mor gens haar aanstaanden schoonzoon gaan zien, eu op dien morgen waren noch Immaculée noch baar broeder thuis. Voor hot overige bad Monte-Léone zijn gewoon leven hervat. Hij verkeerde veel in de wereld, hoewel hij zich steeds meer voelde aangetrokken tot dat lieve en lachende kind, die Norette, voor wie hij hoe langer hoe meer een diepe eu zuivere genegenheid, een ware vaderlijke liefde koe sterde. Immaculée deelde zijn gevoelens. Zij was dol op Norette en zag als een waar on geluk den dag naderen waarop Maurice, ge heel genezen, naar zijn vader, zou kunnen terugkeeren en het huis ledig zou la ten, als een fraaie kooi, waaruit de vo geltjes zijn weggevlogen. Overigens hield niet alleen Immaculée zielsveel van Norette, maar ook iedereen zelfs hot personeel. Zij liep heen en weer. was' geheel vrij in huis, al sof zij er altijd in gewoond liod, had voor iedereen een vriendelijk woord over en werd door oud en jong op de handen gedragen, zoo wel door de Indiërs, welke broeder en zus ters uit Santa-Maria hadden medege bracht, als door de Franschen, die Im maculée aan haar dienst had verbonden. Reeds sedert lang had Martin Fontenoy zijn bezigheden hervat en bestuurde opuieuw zijn bankiersuhis, maar toch moest hij zwich ten voor het aanhouden van de hertogin en kwam hij eiken dag bij haar aan huis, om te dineeren met zijn zoon en zijn aanstaande schoondochter. XI. HUWELIJK OM GELD. Ik wil dat je aan Eugèue De Graves de bedoelingen bekend maakt van zijn nicht Francoise Berthier ten opzichte van dien grooteu lummel van een Laloubie," had de prins van Monte-Léone tot den bankier Ge- -! orge Clain gezegd. Deze, zich ten zeerste beijverend om de wen- schen to gehoorzamen van zijn rijken princi- paal, begaf zich op weg, om den directeur van de Nation Fran$a.ise te ontmoeten; maar De Graves was zijn kiezers gaan bezoeken, om hen met beloften, welke hij toch niet houden zon, te paaien. De bankier moest dus op 'zijn .terugkeer wachten, 't Ging niet zoo vlug als Clain 's avonds in de club; „staat u mij toe, een teeder punt aan te raken?" De Graves dacht dat er sprake was van den steeds meer gespanueu toestand van Louis Berthier, en daar de bankier in handen was van Clain, en De Graves bang was dat er nog meer op het spel stonden, nl. de eer van den baron, want deze was dom genoeg om ziöh door den Amerkiaau te laten compromittee- ren, antwoordde hij: Wel zeker, onze g'oede vriendschapsbe trekkingen in aanmerking genomen, is u alles tegenover mij toegestaan. Weet u dat uw nicht, mejuffrouw Fran- eoise Berthier, op het punt staat een monster- achtige stommiteit te begaan en een triest heerschap, een man zonder talent en opvoe ding, te huwen? De directeur vau de Nation Francaise spreng van zijn stoel op, zijn groote oogen werden nog grooter, zijn gelaatskleur werd lijkkleurig, en met schorre stem zeide hij: U is slecht ingelicht, Francoise is als alle jonge meisjes. Zij is te verstandig voor zulke dwaasheden, en ik ben er zeker van 1 dat dit alles een puur verzinsel is. Moet ik u zeggen hoe de zaken staan? Eugèue aarzelde. De hoogmoed, die ver schrikkelijke hoogmoed, deed alle snaren van zijn eigenliefde trillen. Van den anderen kant kon hij onmogelijk aan de bekoring weer stand bieden om alles te weten te komen wat Francoise betrof. Dit laatste gevoel behaalde de zegepraal. Spreek, zeide hij tot Olain, ik luister. Mejuffrouw Berthier, begon deze dade lijk, gaat inderdaad huwen met een nletsbe- duidend sujet. Hoe heet hij? Ferdinand Laloubie, Ieder jong meisje, antwoordde De Gra ves, smeert men zoo'n romannetje aan. Het is oudewijvenpraat, anders niet. Mij goed, antwoordde Clain, zich ver wijderend. De Graves was evenwel niet op zijn gemak. Inderdaad, van zijn jeugd, af had de zorg voor de toekomst hem niet veel beziggehou den. In zijn losbandigheid vroeg hij slechts één zaak, n.l. de fondsen die hij noodig had om eiken dag een vroolijk leventje te leidon. Met Louis nu wist hij best zijn wil door te drijven, met dezen deed hij wat hij wilde. En nooit had hij zich ernstig afgevraagd, of het melkkoetje, dat zijn oom voor hem was, nooit uitgeput zou geraken door de eene of andere gril. Maar toen hij ouder werd veranderde hij van tactiek. Daar hij de erfenis van zijn vader reeds lang had verkwist, bezat hij niets dan hetgeen hij kreeg van Louis Berthier. Louis nu was een domoor die elk oogenblik zich kon ruineeren door een domme specu- latie of op twintig andere manieren. Het doorzicht, dat De Graves in zijn jeugd niet gehad had, kwam allengs met de jaren. Eugène had de goede gelegenheid laten ont snappen. Toen Louis zich meester gemaakt had van het huis Berthier na de verdwij ning van Michel, was het oogenblik gekomen om voor zich een gedeelte van de rijke na latenschap van zijn neef te verzekeren. Hij' had het niet gedaan. Later beproefde hij he met de politiek. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6