K W.TWEEHUUSEMSehaenmapaz|gn[Eerste klas Schoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1710. BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden iededëslingeii. Sport en Wedstrijden. OVERZICHT. Neemt uw maatregelen bijtijds. Andere voorgestelde wijzigingen zijn van minder belang. Aan het verslag zijn negen afzonderlijke! hota's toegevoegd. Morgen is het dan, zooals we gisteren in ons hoofdartikel schreven, VERKIEZING IN BELGIë. 't Wordt tijd inderdaad, want de ergerlijke brutaliteit van het socialistisch gepeupel, door de gewetenlooze leiders goedsmoeds opgeruid tot onzinnige woede, heeft haar kookpunt be reikt. Uit geheel het land, van allerlei plaatsen, komen berichten van mishandeling van gees telijken, van vernielingen aan kloosters en ge stichten, en geen Katholieke meeting kan er gehouden worden, of een bende socialistisch gepeupel en anticlericaal schuim, dikwijls aan gevoerd door een gemeenteraadslid of een Ka merlid, staat er voor de deur met stokken en steenen. Terwijl de liberale en socialistische burge meesters niets doen, en het rapalje vrij baan geven De Katholieken houden zich waardig, en men moet de zeifbeheersehing prijzen en bewonderen waarmee overal de Katholieken zich kalm hou den bij het brutale, niets-ontziende uittarten der anticlericalen. Intusschen is deze week alweer een Kamerij afgevaardigde als offer gevallen van de socia listische opruiing. De tweede al. Het is de bekende Katholieke volksman Golfs, die door het gepeupel te Brus sel haast vermoord is. Het „Hand. van Antwerpen" vertelt de ge beurtenis: „M. Colfs, die van de meeting kwam, stond voor het Instituut St. Louis en wachtte er op den tram naar de Scbaerbeeksche Poort, toen eene bende van 50 jonge oartel-helden aan kwam. Een hunner riep: Dat is Colfs! en met 50 vielen ze gelijk op den éénen, alleenstaanden weerloozen man. Huilend, vloekend, met kneu kelijzers en stokken gewapend, vielen zij M. Colfs aan. Eerst tegen het voetpad van het college geslagen, werd hij met stokslagen en stampen overladen. Hij kon nog recht staan, maar toen drong men hem tegen het huis no. 85, Kruidtuinlaan. Men sloeg en stampte en ten slotte sloeg men hem, bewusteloos, met het hoofd tegen een gaslantaarn. Eene ^oorbij ko mende dame riep: „Maar schei dan toch uit, lafaards, de man is dood j „Inderdaad, M. Colfs lag bewusteloos, half dood ten gronde. Hij werd door M. Delhar, zie kenverpleger, en door verschillende personen opgenomen en in de brasserie St. Jean ge bracht, gewasschen en nog altijd bewusteloos, per auto naar zijn huis in de Malibranstraat gevoerd. M. Colfs heeft eerst in zijn huis het bewustzijn herkregen. Hij is gewond, gekneusd, vol plekken op heel het lichaam. De linkerpols is verstuikt en op de vingeren moet vreeselijk gestampt zijn. Hij heeft een zeer slechten nacht gehad met hevige koorts en dezen morgen was men niet zonder vrees voor zijn leven. Te 11 uur is M. de burgemeester Max in auto de plaats gaan bezoeken waar M. Colfs was aangevallen en is daarna een onderzoek gaan doen in het lokaal waar M. Colfs de eerste zorgen verkreeg. Na de personen te hebben gehoord, die den gewonde hadden gezien en toen hij vernam dat M. Colfs naar zijn huis was gevoerd, is M. Max onmiddellijk naar dé Malibranstraat gereden. De heer burgemeester vond M. Colfs te bed, het hoofd geheel in windsels; hij heeft den gewon de zijn diepste leedwezen uitgedrukt over wat hij noemde „een batelijken aanslag" Met zulke middelen strijdt het anticlerioale en socialistische gespuis, dat het land wil re- geeren En merkwaardig: geen van de liberale kran ten vertelt de schandelijke aanslag op den heer Colfsof: vertelt de enorme leugen van de „Independance" na, dat de afgevaardigde is ver wond door.een „clericaal" student, die hem bij vergissing voor een braven liberaal aanzag! Men moet maar brutaal wezen I DE OORLOG TUSSCHEN ITALIt EN TURKIJE. Er is een bericht uit Rome, dat alle operaties van Italië in de Egeische zee voorloopig uitge steld zijn, in het bijzonder de bezetting van het eiland Chios, waarvoor reeds eenige dagen ge leden alle maatregelen getroffen waren. Deze stagnatie wordt te Rome door allerlei meer of minder aannemelijke redenen ver klaard; de waarheid moet echter wezen dat Oos- tenrjjk-Hongarije aan de regeering te Rome mededeelde," dat het verlangt een einde te zien komen aan de operaties in de Egeische zee. Ook Engeland protesteerde tegen de bezet ting van nieuwe eilanden, wat tengevolge zou hebben, dat de Dardanellen opnieuw gesloten zouden worden. Een schrikkelijk ongeval. Te Villasavarry, een stadje in het Fransche departement Aube, stortten onverwacht twee huizen in en hegroeven de bewoners, die in diepen slaap gedompeld waren, onder de puin- hoopen. Door den geweldigen slag werden alle bewoners van het stadje opgeschrikt. Zij ijlden de ongelukkigen, die onder het puin bedolven lagen, te hulp. Na een moeizamen arbeid van verscheidene uren slaagden zij er, in den vroe gen morgen van Woensdag in, zes lijken onder de puinhoopen te voorschijn te halen, en vijf bewoners, die door de neerstortende balken zwaar gewond werden. De toestand in China. Het Exchange Telegraph agentschap ontving wederom ongunstige berichten over den toe stand in sommige provinciën. Opnieuw zijn onlusten uitgebroken in Zuil- Sjansi en Sjantoeng. In Sjansji loopen de leden van een uit soldaten samengesteld geheim ge nootschap hei- land af. Ook te Nanking, tot voor korten tijd de zetel van het voorloopig bestuur der republiek, wor den nieuwe troebelen verwacht. De staking in Londen. De conferentie van gisteren is mislukt door dat de werkgevers weigerden te komen als de arbeid niet werd hervat. Volgens de Daily News is de regeering nu van plan een scheidsrechterlijk hof voor het ha venbedrijf aan de Theems te vestigen, teneinde het gedurig staken te voorkomen. De regeering zou desnoods een wet willen indienen om de patroons te dwingen, het hof te erkennen en er zitting in te nemen. Maar eerst wil ook zij, dat de staking eindigt. De Times bevestigt, dat gaandeweg het werk aan de haven wordt hervat. De prins van Cumberland en de Keizer. Prins Ernst August van Cumberland heeft gisteren zijne opwachting bij den Keizer ge maakt, vergezeld door zijn schoonbroeder prins Max van Baden. Het is de eerste maal, dat de Keizer een prins uit het huis Cumberland in gehoor ontvangt, en zoodoende mag men aan nemen, dat thans de weg tot een verzoening of althans tot een toenadering gebaand is. Prins Ernst August heeft zich niet als zijn vader en zijn pas omgekomen oudste broer ge bonden door de verklaring, dat hij nooit de kroon van Brunswijk zou aanvaarden, zoo lang de rechten van de Cumberlands in Hannover niet erkend waren. Stelt hij zich, nu hij erf prins geworden is, ook niet op dit onverzoen lijke standpunt, dan zou het niet tot de onmo gelijkheden behooren, dat er aan het regent schap in Brunswijk een einde kwam en Ernst August, nu of na het overlijden van zijn vader, tot hertog van Brunswijk gekroond werd. INSTITUUT VOOR R. K. BLINDEN TE GRAVE. Wij ontvingen het vijf-en-twintigste jaarver slag van het instituut voor R. K. Blinden te Grave over het jaar 1911. Het St. Henricus-Gesticht voor mannelijke blinden werd opgericht 22 September 1859; het gesticht de „Wijnberg" voor vrouwelijke blinden 10 October 1882. Het verslag werpt een terug blik op de laatste vijf en twintig jaar, geduren de welke over de Gestichten een verslag werd uitgebracht. Als wij, zegt het verslag, niet onze gedachten doorloopen, wat in deze vijf en twintig jaren door de liefdadigheid der katholieken, gesteund door de Hoogwaardige Bisschoppen en ijverige Pastoors, tot heil dér arme blinden is tot stand gebracht, dan kunnen wij geen woorden vinden om God te loven en te prijzen In het eerste jaarverslag, over 1880, worden honderd acht en vijftig Correspondenten ver meld; dit getal is heden tot vierhonderd en twintig geklommen Het getal der blinden bedroeg toen een en dertig jongens en dertien meisjes, te zamen vier en veertig; terwijl in het verslag opgegeven is: twee en negentig jongens en vijf en veertig meisjes, wat te zamen een getal maakt van hon derd zeven en dertig. Hierbij moet in aanmerking worden geno men dat sedert 1886 honderd en vijftien blinden de gestichten hebben verlaten, tot hunne fami lie zijn teruggekeerd of door God tot een beter leven zijn geroepen. Het verslag bespreekt den financiëelen toe stand en voegt daar een opwekking aan toe tot steun. Zooals in het vorig verslag werd gemeld, sloot het jaar 1910 met een nadeelig saldo van ongeveer 2000.Wij hebben, aldus het ver slag, dit tekort in dit jaar nog niet kunnen dekken, wij hebben een kapitaaltje van 3000. moeten opnemen, en sluiten thans toch nog met een nadeelig saldo van ongeveer 1800. Het aantal mannelijke blinden in het St. Hen- ricus Gesticht verpleegd, bedroeg op den len Januari 1911 een en negentig. Gedurende het jaar vertrokken cLrie blinden en is er één gestor- zen, terwijl vijf nieuwelingen werden aangeno men, zoodat op 81 December 1.1. in het geheel twee en negentig blinden in het St. Henricus Gesticht aanwezig waren. Het Gesticht „de Wijnberg" telde op den len Januari 1911 zeven en veertig blinde meisjes. Ook hier zijn er drie vertrokken en is ééne gestorven. Twee nieuwelingen werden aangeno men, zoodat het aantal vrouwelijke blinden thans bedraagt vijf en veertig. Van deze verpleegden, 137 in getal, wordt slechte voor vier het volle kostgeld betaald. Al de overigen komen geheel of voor het grootste gedeelte ten laste der Bisschopelijke Commis sie. Geen wonder dus, dat wij voortdurend den steun van medelijdende en milddadige vrienden blijven verzoeken. Die steun is volstrekt noodzakelijk, want zon der dezen, kunnen wij in den toestand, waarin wij thans verkeeren, geen nieuwelingen meer opnemen, voor welke niet het volle kostgeld kan betaald worden. Uitvoerig wordt dan het wel en wee der ge stichten medegedeeld over het afgeloopen jaar. Een en ander is verlucht met verschillende aar dige foto's. In de naamlijst der correspondenten van het Instituut voor Blinden te Grave vinden wij voor Haarlem vermeld dén heer A. F. H. v. d. Vaart, Jansweg 73. Deze belast zich gaarne met de ontvangst van offers ten bate van het heerlijk werk voor de blinden. Wij van onzen kant kunnen het niet genoeg in de liefdadigheid aanbevelen onzer ge- loofsgenooten. EEN GOOCHELAAR. (ingezonden.) Als een man van de „N. R, Ot-." met cij fers en statistieken werkt, dan welen wij bij na, zeker dat er iets anders voor den dag komt, dan er volgens alle wetten en regelen komen, meest. Het is de Bambergsche me thode. Soms kam men den toer wel eens af zien en dan blijkt het een erg .gewoon han digheidje. Eerst ovor het statistiekje: Daar wonden over 1908 de cijfers Aangehaald van gedeti neerden in gevangenissen, rijksopvoedings gestichten, rijkswerkinlichtingen en tucht scholen, en blijkt dat de katholieken in veel grooter aiantal zijn vertegenwoordigd dan de genen, die „tot geen kerkgenootschap be hooren." i Daarop Volgt een! weemoedige eondolean- tie en een malle conclusie; deze namelijk: „dat men godsdienst en zedelijkheid ala twee op ziehzelfstaande machten dient te beschouwen" dusdat godsdienst geen in vloed heeft op de zedelijkheid1, nocih om gekeerd ongodsdienstigheid en oingeloof de Verwoesting der zeden helpt bevorderen. .Om tot zulk eene gevolgtrekking; te komen moeten 3 factoren voorbij wonden gezien maar dat is een fout of een goooheltoertje. Want wat moet bij deze cijfers in het oog worden gebonden. _lo. Djat degenen, die zich opgeven als geds- dicnstloozen over het al gemeen menschen zijn uit den beter maAt-schappelijkem stand, 'die ter wille der uiterlijke beschaving zich weten te onthouden vanopenbare dronken schap strooperij vechtpartij en'z!. 2o. Dat tot 'de katholieken behoort een groot deel vjan het gewon®, ruwe volk in land eU stad, Idaifc zich meer instinieitief pleegt te uiten, en lichter een bij de wet straf baar feit bedrijft. 3o'. Diat moraal en landswet niet identiek zijn. Dat scheelt Veel. Rekening .houdend met deze faotoren ko men wij tot een heel andere etotoelusielo dat onder de katholieken waf betreft het volk meer wetscivtertrédingdn vocrkbniein!, het kan zijn. Maar dat het volk, juist omdat het een godsdienst heeft, niet tot zióó diep zedelijk vervlal is gekomen; diat de immorali teit tot theorie wordt verheivietn! En dajt doen die halfbakken intellectuels, die eri groot opgaan: roind te bazuinen dat ze tot geen enkel kerkgenootschap behooren. Als men niet de straf gevangenen als de meest zedelijk ontaarden beschouwt maiar Veel eer het ©ngeloovig kliekje, dat- bovenge noemde gruwelen vergoelijkt en verdedigt zelfs dan weten' wij dat het grootste per cent van misdadigers moet gezocht worden onder deize gcdsdienstloozen. P. I. Het komt diwijls voor, dat menscbeu aan nier- of btaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bij verschil lende menschen. Doordat de nieren hun plichten niet behoor lijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nie ren te kort schieten in hun plicht om de onzui verheden uit het bloed te filtreeren. Verwuar- loozing dezer verschijnselen leidt tot gevaar lijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hart zwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig moge lijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze orga nen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de ec-hte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor cén, of 10.voor zes doozen. Een hert in een stadspark. In het Val kenberg te Breda, een park midden in de stad gelegen, is gisteren een hertenjacht ge houden. Van het terrein der Koninklijke Mi litaire Academie kwam eensklaps een ree hokje, naar schatting ongeveer twee jaar, overzwemmen naar het park. Daar werd da delijk jacht gemaakt op het dier, dat het erf opliep van den parkopzichter, waar het thans zit opgesloten. Waar het beest vandaan kwam, is niet bekend. Een nachtwaker, die een beroemd man wilde worden. De nachtwaker op het kasteel te Geldrop had verklaard, dat een paar per sonen 's nachts het kasteel naderden en, na hunne fietsen tegen de poort geplaatst te heb ben, geprobeerd hadden het kasteel door de keukendeur binnen te dringen. Toen de nacht waker gerucht maakte, werden revolverscho ten op hem gelost, waarop hij terug vuurde en naar huiten snelde, waarna de aanvallers ijlings in de richting van Eindhoven weg- peddelden. In verband met deze aangifte arresteerde de politie te Heeze een paar personen, die van deze daden verdacht werden. Stevig ge boeid werden zij naar Geldrop gebracht en voorloopig achter slot en grendel gezet. Daar er niets in deze zaak onopgehelderd bleef, onderwierp de brigade-commandant der maréchaussée te Eindhoven den nacht waker aan een streng verhoor, waarbij ten slotte bleek dat de man het geheele geval verzonnen had, waarschijnlijk om van zich te doen spreken! Ten gevolge hiervan is hij uit zijn betrekking ontslagen, terwijl de ver dachten op vrije voeten zijn gesteld. Dc nachtwaker zal wegens valsche aangifte worden vervolgd, doch met dit al zijn twee onschuldige personen anderhalven dag van hunne vrijheid beroofd geweest en als de grootste boosdoeners geketend langs de straat gevoerd ten aamschouwe van een talrijk pu.- bliek. Berooving? Gistermorgen omstreeks kwart over tien half elf ging een banklooper het postkantoor te Amsterdam binnen om brieven te halen. Den ingang passeerende, liepen twee Duitschers, die dus tegen de voorschriften den verkeerden uitgang na men, den looper pardoes tegen het lijf. Dm had de tegenwoordigheid van geest dadelijl» naar zijn binnenzak te grijpen en te onder zoeken of zijn portefeuille nog aanwezig was;' De portefeuille bleek hveuen te zijn. Dt looper greep een der Iilschers beet en le verde hem aan de politie over. De commie saris van politie Koster Henke heeft de zaak in handen. Het spreekt vanzelf, dat op dezi vage aanwijzingen nog geenszins kan wo den aangenomen, dat hier berooving, alliian, door de beide Duitschers in het spel is. r Ontzettend! Toen een bewoner van d' Sumatrastraat te Utrecht Donderdagavont thuis kwam, trof hij zijn echtgenoote if hoogst overspannen toestand aan. Een ge neesheer, wiens hulp werd ingeroepen, con. stateerde waanzin, waarop de vrouw naar bet krankzinnigengesticht werd overge- bracht. Intusschen had zij, nog alleen thuie zijnde, haar kind van drie maanden in een emmer met water van het leven beroofd en het daarna weer in het wiegje gelegd. In de buurt wekte het gebeurde algemeen de deelneming op. Brutale inbrekers. In den vorigen nacht heeft men te Empel (N.-Br.) gepoogd op ver schillende plaatsen in te breken. Met behulp van een lijkbaar klommen de dieven in de R. K. kerk door een openstaand raam. Langs een touw zijn ze van binnen in de kerk af gedaald. Offerbussen werden geforceerd met breekijzers, die zij bij den smid te Empel had den gestolen, terwijl zij tevens daar een paar nieuwe schoenen meegenomen hebben. Offer bussen. en de deur van de sacristie waren te sterk voor de breekijzers, die gistermorgen in de kerk wei-den gevonden. De sleutels van een deur en van de kerk werden door hen meegenomen. Er wordt verder niets vermist. Verder braken zij in de sigarenfabriek van De Bekker in, waar ze alles doorsnuffelden, doch slechts drie gulden aan geld buitmaak- ten. In de boterfabriek waren ze al niet ge lukkiger, want hier vonden ze slechts eer partij postzegels. Het geld was in veiligheid Blijkbaar hebben zij alleen het oog gehad oi op geld. Men zoekt naar de daders, doch heef* nog geen spoor ontdekt. Naar Parijs. Met den Parijschen trei: van de Hollandsche spoor ten 2 uur 39 zij?" gistermiddag de burgemeester der residenti jhr. mr. dr. van Karnebeek, en de wethou? ders de heeren Jansen en Lely naar de Fran-» sche hoofdstad afgereisd om gehoor te gevev aan de uitnoodiging van het Parijsche ge meentebestuur tot hijwoning van de ont« vangst van H. M. de Koningin en Z. K. R den Prins. De heeren namen in den trein plaats in d gereserveerde coupé, waarin ook de burge meester van Amsterdam en de hem vergezel lende wethouder, de heer Delprat, benevens het raadslid prof. Fabius de reis naar Parij» maakten. Zoowel de Amsterdamsche als de Haagschv vertegenwoordigers van de gemeentebestu ren zullen een dag langer te Parijs vertoeven dan aanvankelijk in het voornemen lag e^ zulks op uitnoodiging van het Parijsche ge, meentebestunr, dat er op gesteld bleek hem na het Vertrek van het Koninklijk Echtpaar> nog een dag te gast te houden en den heeren Dinsdag o.a. een déjeuner aanbiedt in ee^ der etablissementen in het Bosch van BouJ logne. Al te gulzig? Een heer uit Velp, die tij-' delijk te Amsterdam vertoefde en in een res* taurant aldaar zijn middagmaal nuttigds heeft zich, volgens de Tel., daarbij zoo ern^ stig verslikt, dat hij naar het Binnengaats huis gebracht moest worden, waar hij deej avonds is overleden. Vreeseljjk. Te Heerlen is het driejarig zoontje van de familie E. in een mestvaalt-. gevallen. Toen het eruit gehaald werd, was het kind reeds gestikt. Nationale zeilwedstrijd voor wherries, te houden op Zondag 23 Juni a.s. op heV Noordzeekanaal tusschen Hembrug en VeD zen, uitgeschreven door het comité vook wherrywedstrijden. Deze wedstrijd is gesplitst in hoofdnunii mer en toerklasse. Voor het hoofdnummer is\ als eerste prijs uitgeloofd een zilveren bea ker, aangeboden door de Koninklijke Am sterdamsche Roei- en Zeilvereeniging ,,De' Hoop". De inschrijvingen sluiten op Maandag 1 Juni hij den heer jhr. M. W. M. M. van Ren? selaar Bowier, Utrechtsehestraat 31, Amster» dam. Er zal voldoende voor sleepmotorbootei gezorgd worden. Het vertrek is bepaald op 's morgens hak* negen van het Clubgebouw van de Kon. Am' sterdamsche Roei- en Zeilvereeniging „Do Hoop", van daar wordt door Amstel, Nieuwe schoonzoon géworden was, behandelde Louis hem heel anders en had in het geheel geen geheimen voor hem. Louis Berthier, dat lage wezen zonder hart of geweten, gevoelde een grooten hartstocht voor zijn kinderen, vooral voor zijn dochter. Tegenover haar was hij na meloos zwak, hij vergoodde haar, en voor niets ter wereld zou hij erin toegestemd heb ben haar te heknorren, of aanmerking te ma ken op haar gedrag of op haar manier van doen. Alles wat zij deed, zeide of wilde was reeds van te voren door hem goedgekeurd; en toen Eugène haar ten huwelijk kwam vragen, gevoelde hij voor zijn neef een onbe schrijfelijke dankbaarheid. Eindelijk was zij dan toeh aan den man! Een getrouwde vrouw, dat verschilt zoo veel van een jong meisje! Ook stond Louis op het huwelijkscontract alles toe wat de Graves wilde, terwijl hij de barones het zwijgen oplegde, die te keer ging als een razende bij de gedachte, dat het vier de deel der wiusten van het huis aan Fran- Coise zou worden uitgekeerd. Berthier hield slechts vast aau één voorwaarde: n.l. dat Francoise bij de bank geïnteresseerd was en niet haar man; dat deze slechts die rechten bezat, welke de procuratie van zijn vrouw hem geven zou. Op deze manier, sprak Louis tot zich- zelven, zal De Graves nooit een schandaal uitlokken en gedwee zijn, omdat de fiuan- eieele toestand geheel en al aan mijn dochter behoort. Men moet toch maar schurken zijn, om el kander goed te kunnen kennen! Ondertusschen had Louis voor zijn neef een diepe genegenheid opgevat en hij ver borg hem niets meer aangaande de zaken. Dit vertrouwen en de gevolgen daarvan sloe gen de Graves ter neder. Louis had het huis nog slechter bestierd dan hij eigenlijk ge dacht had; zijn domheid, de dwaze, roekelooze avonturen, waarin hij zich op alle mogelijke manieren had geworpen, hadden hem op den rand van den afgrond gebracht. Er was in derdaad geen actief meer over dan hetgeen aan Edith toebehoorde. En daar dit hoofd zakelijk bestond uit onroerende goederen, waaronder het huis in het Park Monceau, kon men aan niets komen zonder haar hand teekening. Buiten deze inkomsten redde men zich nog slechts door wonderen van geslepen heid, van den eenen kant geld doende inko men, om de gaten bij anderen te stoppen, en zoo duur mogelijk tien invloed verkoopend van het huis Berthier of dien van de Nation Francaise. Daar evenwel Eugène zich ver baasde over dezen wrakken toestand en uit leggingen vroeg, deed Louis hem eindelijk een paar ernstige onthullingen. Clain had hem geruïneerd, zeide hij» door een uitvin ding van hem te stelen, waarvoor Berthier veel geld uitgegeven had, maar die hem daarentegen ook millioenen zou hebben inge bracht. Welke uilvinding? vroeg Eugène. Doch het was dien dag onmogelijk iets daaromtrent uit zijn schoonvader te krijgen. Ik moet oppassen, daclit de afgevaardig de, want dat moet een ernstig z-aakje zijn, maar ik zal het toch eindelijk Wel ontdekkén. Wil je mij heioven, vroeg hij aan zijn oom, voortaan niets meer te ondernemen, niets meer te doen zonder mij vooraf te raad plegen? Je begrijpt wel dat nu, meer dan ooit, ons belang gemeenschappelijk is, en als je volkomen vertrouwen in mij wilt stellen, zal ik beproeven je er weer bovenop te helpen. Je moet mij voorts plechtig beloven, niet meer te spelen, bij de wedrennen niet meer te wedden, in één woord geen dwaze dingen meer te doen, die je in de laatste jaren zoo veel geld gekost hebben. Louis beloofde alles wat De Graves maar wikle. Een paar uur na dit gesprek, toen schoon vader en schoonzoon nog bij elkander zaten op het kantoor van Berthier, opende de kan toorknecht de deur en kondigde den prins van Monte-Léone aan. 't Was de eerste maal, dat. Christoval een voet op het kantoor van Louis Berthier zette, dat vroeger behoord had eerst aan Frans, daarna aan Michel. De prins wierp een onderzoekenden blik door het vertrek, en na eenige oogenblikken, zonder dat de minste ontroering op zijn ge laat zichtbaar was, naderde hij De Graves en Louis, die beiden 'hun een stoel aanboden. Wat verschaft ons de eer van uw be zoek, prins? vroeg Berthier. O, de eenvoudigste zaak ter wereld! Ik heb drie millioen hij u staan, en ik kom u een chequeboekje vragen voor dat bedTag. U ziet, 't is al heel eenvoudig, niet waar? Zeker, antwoordde Berthier met een on willekeurige samentrekking van lippen en keel, welke aan zijn stem een vreemden klank gaf. De Graves, die zich zelf heter meester was, stond op en zeide: Ik zal laten gereedmaken hetgeen u wenscht; wil u maar een oogenblik wachten? Hij verliet het kantoor. Berthier kon, on- j i danks zijn dubbelhartigheid, zich niet weer-j t houden te spreken over hetgeen hem ver- schrikkelijk hinderde. Is u vau plan al uw geld hp ons op te nemen, prins? vroeg hij aan Christoval. Deze haalde de schouders op. Ik weet het niet, zeide hij, dat hangt ge heel enal af van de verrassingen en beko ringen, welke het leven te Parijs voor mij heeft weggelegd. Ik heb reeds verschrikke lijk veel geld uitgegeven, 'tls onbegrijpelijk hoe gauw het geld in een stad als deze ver dwijnt, nu voor deze, dan voor die zaak, en wel op zoo'n manier, dat mijn beurs altijd ledig is zonder dat ik mij om zoo te zeggen rekenschap kan geven waar de sommen ge bleven zijn. Maar stel u gerust, waard© ba ron, ik zal aan mijn bankier te New-York of wel aan dien te Calcutta schrijven, om hem te verzoeken, andere gelden bij u te de- poneeren. Zou u er iets tegen hebben, indien ik bijvoorbeeld tegelijk sommen van 500,000 frank of van een millioen opnam? Louis Berthier kreeg kippenvel, maar zijn trots hield hem staande, en met zijn meest vleiende stem sprak hij; Hoe kan u zoo iets veronderstellen? Yan het oogenblik af waarop het huis Berthier gelden van ziin correspondenten in deposito heeft, is het steeds in staat die terug te ge» ven; indien u de 3 millioen in ééns wenscht heeft u het maar rondweg te zeggen, er morgen zijn ze in uw bezit. De prins van Monte-Léone voelde het if zijn oogen vlammen, maar hij ondewlrukte zijn opstekenden toorn en heel onverschillig hervatte hij met zijn vreemd accent; i Ik dank u voor die inlichting; in hei vervolg zal ik er mij geen gewetenswroeging van maken, groote sommen bij u te laten ha-' len, indien ik ze noodig heb. De Graves kwam terug. x Hier zijn uw chèqueboekjes, sprak hij,; terwijl hij den prins twee kleine boekjes over-; gaf, ingenaaid in zwart linnen. Christoval nam ze aan, keek ze zorgvuldig na en borg ze in zijn winterjas. Daarna liep het gesprek over allerlei za-; ken. Parijs is vol, zeide de jeugdige afge vaardigde plotseling, van de feesten, welke! uw zuster, mevrouw de Miraflorès, zal ge ven. Komen die gauw? Ja, antwoordde Christoval, een ongel ulo dat hij de hertogin den artist overkomen is' die haar plafonds schilderde, heeft alleen be let dat ze nog niet hebben plaats gehad maar haar bedoeling is, ze weldra te go ven, om haar salons in te wijden. Ik gelooi dat die feesten zeer schitterend zullen wo-r» den, het huis der hertogin leent zich prach tig voor groote recepties. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6