P. W.TWEEHUIJSEN Schoenmagazijn Eerste klas Schoenwerk Barteljorlsstraat No. 27 Telefoon I770„ BINNENLAND STADSNIEUWS. Uit onze Oost. Nijverheid. VR00LIJK ALLERLEI Het is inderdaad zeer merkwaardig ,te le zen, zoo merkt het „Centrum" hierbij pp, hoe ook Ideze mannen langen tijd hebben gemeend, dat in huk kring toch wel ,eea neutrale vereeniging ook voor de katholie ken goed zou kunnen zijn, doch hoe zij Üoor den loop der feiten zelve van die dwaling werden bekeerd. Van onze Rechtbanltr mishandeling. Scheep vaartberich ten Jioopen terugliepen. Later herstelde zich hoofdzakelijk Steels en Unions wat pok de overige soorten ten goede kwam. Het slot tamelijk vast- Ten onzent was de stemming niet opge wekt, ofschoon de koersen boven Zaterdag waren. Voor Indust-riëele soorten bestonjd eenige vraag voor binnenlahdsche rekening. Petroleum waarden opende beter op aan- koopen voor bvdtenlandsche rekening. Tegen het slot liepen de prijzen iets terug. .Onions hooger op betere productiecijfers. Tabaks markt lusteloos bij geringen handel. Rubberctulturen hooger. Holla&dsche Staatsfondsen beter. Kussen tfast. en om in te vloeren ri|v|an- en veertiendaiagsche abonnementskaarten, geldig Voor geheel Ne derland; om gedurende de tentoonstellingen van 1913 aan de stations van de plaatsen, waiar tentoonstellingen worden gehouden, gidsen te plaatsen met het uniform toeken V. V. V.om. bij de gemeentebesturen aan te dringen op wettelijke maatregelen tegen de ontsiering van stads- en landschapgschoon, waartoe verschillende gemeentebesturen reeds overgegaan zijn. Mr. H. J. KIST. t Zooals wij gisteren in een groot deel onzer oplage meldden is te Laren in bet Gooi plotseling overleden de heer Mr. H. J. Kist, lid van de 'Eerste Kamer der Stateu-Gene raai voor de provincie Noord-Holland en oud-procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. De overledene was op zijn dagelijksche wandeling, toen hij in de z.g. Pijlsteeg te La ren zich niet goed voelde worden. Hij vroeg aan een klein meisje een rijtuig te gaan ha len en wandelde door tot hij blijkbaar niet verder kon en zich bij een boschje nederzette of liever neer schijnt te zijn gevallen. Daar vonden hem twee heeren, die hem oprichtten en hem nog loopende konden wegbrengen tot bij de woning van den heer Dievenbach. Deze bracht een stoel buiten, waarin de heer Kist werd nedergezet. Eenige oogenblikken later blies hij echter den Iaatsten adem uit en kon dokter Lommei, die gehaald was, helaas niet anders meer doen dan den dood door hart verlamming constateeren. Per rijtuig werd het lijk naar zijn woning vervoerd en wer den door vrienden van den overledene- de familieleden telegraphisch gewaarschuwd (de heer Kist woonde sedert den dood van zijne echtgenoote alleen met twee dienstboden) Van 18811887 was de heer Kist lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam. In 1891 werd hij tot lid van de Eerste Kamer ge kozen, in welk Staatsoollege hij tot zijn dood zitting had. De overledene behoorde tot de liberale partij. VLIEGMACHINES VOOR INDIë. Naar luid van een particulier bericht uit Indië heeft de regeering een belangrijke be stelling gedaan in België van vliegtuigen ten behoeve van het Indische leger. JUIST INZICHT. Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van den Nederlandschen Rnomseh-Ka;th olLe ken Bond van Post- en Telegraaf beambten ,,St. Petriis", die Zondag te Arnhem hare 'feest-vergadering hield, is een .boekje ver schenen, waarin ontstaan en ontwikkeling uitvoerig .wonden uiteengezet. Zij konden daar* niet katholiek zijn, ge lijk ze gaarne wildeü. „Zij waren niet op de plaats aangeland, waar zijeen veilige halvjen verwacht had den. Zij misten die warmte, die soms Zoo weldadig kan aandoen: immer moesten zij in èene over hen heersohende, boude, te- rugstaotende omgeving1 Verblijven; zij von den niet die hartelijkheid, die Voor iet-er mensch van tijd tot tijd eene behoefte is. In de vakvereeniging, waarvoor zij niet min der leefden (dan .voor hun ambt en huisge zin, moest hunne vaderlandsliefde gesmoord worden, deze moesten zij onderdrukken. Het godsdienstig gevoel hetgeen door hunne moe der reeds op den schoot en later in de Bi. K. school bij hen levendig was gemaakt, moesten zij eveneens onderdrukken." Thans 'genieten zij de volle vrijheid, zooals alleen een vereeniging op katholiek funda ment aan Ro-omsohe mannen kan schenken. En tevens kunnen zij ontwikkelen hu,n ge- heele, uit de diepste en rijkste bronnen ge voede kracht. VREEMDELINGENVERKEER. Te Arnhem ia een vergadering gebonden Van secretarissen van de bij den Nat. Bond Van Vreemdelingenverkeer in Nederland aan gesloten Vereenigingen, welke vergadering o.m. besloot aan de algemeene vergadering Van den bond Voor te stellen om aan de spoorwegmaatschappijen te Verzoeken de bij zondere vaeantiekaarten weer in 'te stellen Zeg het mij voor. Maar je moet me la ten zetten anderhalf millioen frank, want ik moet mijn uitvinder ook een som afstaan, en het millioen heb ik zelf noodig. Een millioen vijfhonderd duizend frank? Nooit! Schrijf een millioen twee honderddui zend frank en je zult er nog bij winnen, want je uitvinder is een ongelukkige, wien je toch niet te vee] zult geven. Tweemaal werd het briefje opnieuw be gonnen, omdat Claïn het niet duidelijk ge noeg vond. Eindelijk waren de door Berthiei* geschreven woorden zoo duidelijk, dat de Amerikaan zioh ermede tevreden stelde en de verklaring aannam, na met een chèqu® van de bepaalde waarde betaald te hebben. En nu, verklaarde Claïn met zekere hooghartigheid, heb ik geen tijd meer om met je te praten, ik heb drukke bezigheden, laat me asjeblieft alleen. Vergeet vooral het plan niet, dat ik je gevraagd heb. En waarvoor je mij mijn briefje zult teruggeven? Ja, ja, zei de ander onverschillig, dat zal wel losloopen. Berfchier ging heen, het geld medenemende, maar beklemd door een bang voorgevoel. De heldere oogen van den bankier voorspelden hem niets goed», en wanneer hij in diens te genwoordigheid was, gevoelde hij vooiddu- rend een zonderlingen angst, alsof 't zwaard van Damocles aan de schandelijkheden en laagheden van zijn gansehe leven weldra een einde zou maken. Op dat bogen blik scheen Claïn hem de een of arcn-o rechter toe, dien God op zijn weg Een verzoek om schadevergoeding. Bij een schietoefening der sectie mitrailleurs van het 2e regiment infanterie te 's-Hertogenbosch, in de nabijheid van den Boxt-elschen weg onder de gemeente Vught, is een zeug zoodanig ge schrokken, dat zij geheel en al in de war is en zij hare biggen niet kan zoogen. De eigenaar, die thans zijn beestjes groot moet brengen met koemelk, heeft tot de autoriteiten een verzoek gericht om schadevergoeding. Hij beweert daar bij, dat zijn varken totaal gek is en dit voor hem eveneens een sohadepost is. Plotselinge dood. Van een steiger aan het in aanbouw zijnde gebouw van de firma Hirsch en Co., op het Leidscheplein te Amsterdam, is gistermorgen een werkman o-p straat geval len. De man was oogenbUkkelijk dood-. Door het onweder. Zaterdagmiddag is te Ierse-ke door een stormvlaag tijdens een onwe der een zeilvaartuig omgeslagen. De schipper kon een plank grijpen, waarmee hij naar een Onbekende Brieven, Buitenland: Schleusemeister Schleuae 12 Mr. 5Y]. A. V. Gelderen, Londen; O. L. Hausmann, New-York; J. v. Steenwijk, Nimes; A. Mal- lame, Varia. Onbekende Briefkaarten, Buitenland: Th. Deys Jr., BrusselMej. A. v. Diggelen, Chicago; V. Klaas-sein, Chicago; S. v. d. Vunt, Calgarie; Mej. Jansen, Keulen; Mej. Oor Heynis, Mick; John. Huijg, Milwau kee; Mej. Oor Hpynia, Miok; K. Timmetr, Mithil; F. Dirks, Mtlnster; Flor Ka-mpler, New-York; H. Zwa-rt, Palermo; F. iJVjijn- man, Paris; Niet toegelaten Briefk. Binnenland. Fam. P. Kohier, Amsterdam. 12 Briefkaarten en 7 Drukwerken, donder adree. (Zitting „van gisteren) (V ervo-lg.) Na de schorsing van de zitting krijgt lie officier van justitie, Kir. Ho-yer 't woord. Spr. acht het in 't belang v-an de politie noodzakelijk, da,t misdrijven .door agenten, niet door de vingers moeten wonden gezien. Van anderen kant is spr. o-ventuigd dat Üe politieagenten een ontzaglijke moeilijke taak hebben, en dat we in dit geval met een bij zonder lastig stel jongelui te doen hebben ge had. Spr. meent A a-cht te moeten n-ernen, bekl. in zenuwachtigen toestand is gebracht, zelfs gebeten is, dus tot een daad kwam, niging te zijn geweest, maar alle aanwezige getuigen, personeel dier Bank, herkenden v.R. Beklaagde moet bij de firma De Bussy, waar hij toen in dienst was, voor correspon dentie en expeditie, en waar de aandeelen gedrukt ziju, eenige blanco aandeelen hebben" weggenomen. De behandeling dezer zaak kwam gisteren niet ten einde, maar wordt Zaterdagmorgen voortgezet. steiger van een oesterput dreef, waar hij door - gewolne omstandigheden niet zou behulpzame handen bewusteloos op den wal ge ha aid werd. Hij werd echter spoediig weer bij gebracht, maar is nog lijdende. De knecht was op de bovendrijvende zij-de van liet zinkende vaartuig gekropen en werd nog in tijds door een korstoomboot, die van haar ankers gesla gen wa9, gered. De zee stond buitengewoon woest. Ironie van het toeval. Bij -de ravage op Dam en Damrak te Amsterdam laat het toeval weer eens zien hoe guitig het kan zijn. Het Damrak is één woestenij van puin, alles is neergehaald; alleen één huis staat nog f-ier overeind, en dat is juist -een gevial-len huis: het wisselkantoor van <Le Wed. van Eijk Zon-en. Brandstichting. Gisternacht is onder Som- melsdijk door onbekende oorzaak het huis met landbouwschuur van M. van Weel afgebrand. Een paard, een varken en eenige kippen zijn mede omgekomen. Ook een tweede landbouw schuur, eigenaar Joppe, is door het vuur ver nield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Verve- kering dekt de sohade. ONBESTELBARE STUKKEN gedurende de 2a helft der maand Mei j.l Onbekende Brieven, Binnenland Kranenburg, AendenhoutJ. Draak, Mej. E. O. Bo-ender, Dir. Vogelkooi.enfabri.ek, Jon ge j. L. Kok en A, 5Bit, allen te Amsterdam Zuster Sohreinemaeker, J. A. Mac. Leod. Marmel en Baronmse v, Zuylen, allen te Breda Hendrik Miohels, GiethoornK. Hoo- gen-doorn en Mej. B, v. Dijk, beiden te 's Gra- venhageReutaelor, Mej. O. M. Jan zen, Jan Leur en JVl Bos, allen te HaarlemMevtr. Billewitz, HelderMe-- Olur. Leisz; Hengelo Mej. Jo de Bruin; Kampen ;Gebr. Oldewelt, Rjjp; Mevr. Hoek, Santpoort; Mej- 0- Hoog- zaat, Vilseh'Meubelfabriek, tWladdingsveen Dekker, ZaandamMej. J. de Goede Mep per, Zwartsluis. Onbekende Brief kaar ten, Binnenland Mej. A, Beemjdeis, B. Veenumaa» -?; Mej. A.; Oocsoluto. Mej. 'de Vries, Mevr. J. Trö- berg, Mej. H. S, Goot, T. J. Tmitkop, A. Gorieboüle. Fam. Hbltboer, Keeltje Hulman en J. 0- Borpij?, allen te Amsterdam; [Wj. Z. Jansende Vries, Haarlem; Mej. H. ,V. Ru ijs, Mej. L. SVinklor on Mej. E. Kwast, allen te Amsterdam; Mej. Grouwetoeg, Bloe- mendaa-1Mej. E. J. Bralnd, Groningen; WL v. Helden, Den 'HaagG. H. iTOllemsev Mej. K. Kamp, J. v. d. Valk, Mej. Jajc, Ver meer, allen te HaarlemTheo. Kjeegel. en Sj. Oom; beiden te B-otterdamMej. J. Eenee Utrecht.; doen. Toch had bekl. moeten begrijpen dat het niet direot noodig was om een wapen dus danig te gebruiken. Mr. Hoyer meent, de omstandigheden in aanmerking nemende, te moeten eisohen een boete van f 20 of 5 da gen hechtenis. (Zo-oals wij in een groot deel on z er opla ge Va In gisteren reeds hebben ge meld.) M r. D r. W. P. V i s, 't woord verkrijgende, erkent, dat te ruw optreden door ageuten ernstig moet behandeld worden. Maar dit is zeker wel een eigenaardig geval. De getui gen k oharge zijn eigenlijk onwaardige ge tuigen, want de broer en de vrienden van Vaal zouden wel geheel in 't voordeel va% hem praten ten koste van bekl. Daarenbo ven stemmen verschillende verklaringen van die getuigen op meerdere punten niet over een. Bovendien worden die verklaringen ge steund door inspecteur Kempers, die ook de dupe is geworden van Vaals komediespelen. Want het is nu gebleken, dat Vaal niet dron ken was, maar zich zoo hield. Do verklarin gen van inspecteur Kempers over bekl. blij ken overdreven te zijn. Op slot van rekening is de daad van beklaagde door de getuigen k oharge in geheel verkeerd en leugenachtig daglicht gesteld. Beklaagde is tot het slaau met zijn sabel gekomen, toen hij zich omringd zag door de vrienden en broer van Vaal, en zich door dezen in de kuit voelde gebeten. Bekl. had zeker niet anders kunnen doen, zoodat van te ruw optreden geen sprake is. De indruk die beklaagde op de rechtbank moet gemaakt hebben, kan niet anders dan een goede zijn. Wij hebben uit de verklarin gen der getuigen kunnen hooren, dat bekl. uiterst gunstig bekend staat, en een goed ambtenaar kan genoemd worden. Spr. meent dan ten slotte te moeten aan dringen, dat beklaagde wordt ontslagen van rechtsvervolging. Valschheid in geschrifte. Gister stond even-eens terecht de handelsreizi- ger G. van R. Aan hem was ten laste gelegd dat hij op 26 Augustus 1911 heeft gebruik ge maakt van drie valsohe bewijzen van aan deelen van de N. V. Cultuurmij. „Pangoon- gredjo", elk groot ƒ500, door deze ten kan tore van de Haarl. Bankvereeniging, alhier ter prolongatie aan te bieden, waarop hij 1400 heeft ontvangen. Hij heeft toen een valschen naam opgege ven, nm. H. C. Steenke. Van R. is recidivist, want hij is nog eens veroordeeld wegens een zelfde misdrijf tot 8 jaar gevangenisstraf. Op alle vragen van den president betref fende het feit, geeft bekl. een ontkennend antwoord. Hij zeide nooit aan de Haarl. Bankveree- Onder de koppensnellers. P-ater J. v. d. Kolk, missionaris te Obaka in Ned. Zuid-Nieuw-Guinea, schrijft over de iu- l-and-sebe bevolking het volgende: „Vertellen! Waarover? Natuurlijk over Gkaba. Ik weet anders niets, en hoor en zie an ders niets. „O ja. Ik moet nog iets zeggen over die fiets. E-en wonderding voor Zuid-Nieuw-Guinea. Nooit vertoond alhier! Toean Jozep vliegt. Toean Jozep loopt met draaiende boenen, enz. enz. De menscheu weten niet hoe ze het moeten uitdrukken, om te zeggendie pastoor fietst. In Holland, 'n alledaagsch ding. Een prachtige fietseen mooi oad'eau, ze zal ons veel dienst bewijzen. De dorpen liepen leeg bij dien eersten toer en vandaag lag de pastorie vol nieuwsgierigen, om het wonderding te zien, diat „van zelf" loopt. Daar zit 'in „heis-ke" (geest) in. Het spreekt ,toet, toet, toetHet loopt, loopt.het draait va-n zelf om. Het eet den wind (de luchtbanden oppompen) enz. Wat hebben we gelachen! Ze waren eerst org bang, tot één held zelfs er eens op durfde zitten. Sommigen blijven nog op verren afstand. Meneer is een wondermenschheeft wit vleesch, dubbele oogen (bril), haalt het vuur van de zon omlaag (brandglas), kan de booten aantrekken (verrekijker, waarmee ik wol eens kijk of er nog geen boot komt), zegt aan die zon hoe ze moet loopen (horloge), teekent woorden aan verre menscheu (briefschrijven naar Hol land) enz. enz. Leve d-e fiets! En leve de peperkoek! Zeg, Waloe, wat doe je toch? Meneer ik ruik. Wat ruik je? Lekker, meneer. Wat lekkers? Rambaike. (Ik weet het niet.) En Waloek-es snuffelde met z'n neus langs de reten van ons etenskasje. Verbazend wat die ke rels kunnen ruiken of er ergens water is. Ze rui-ken welk soort hout dit of dat is, -ze ruiken of de Toewan hier of daar geweest is (geen affront, hoor!), ze ruiken altijd, en ze rieken al evenzeer! Waloe ha<l een peperkoek geroken en kreog ook een stukske: eerst w-cer ruiken, dan pas naar binnen, langzaam, langzaam, al smakkend. Meneer, hoeveel bananen? (D. w. z. ik wil hem koopen). Niet te koop, W-aloe. Dat is tocwan-eten. (Geld.) Saturnus vertrok 1 Juni van Trapani uaat Algiers. Uranus vertrok 2 Juni van Gibraltar naar Genua. Pollux arriev-erd-e 2 Juni te Bourgas van Konstant-inopel. Zeus vertrok 1 Juni van San Lucar de Ba ra moda naar Amsterdam. Mercurius arriveerde 1 Juni te Nieol-ajeff van Vorna. Minerva arriveerde 1 Juni te Algiers van Rotterdam. Vulca-nus arriveerde 2 Juni te Lissabon van Malaga. Tellus vertr. 1 Juni van Tanger naar Malta. Led-a vertrok van Alexandrië naar Smyrna. Rembrandt, van Amsterdam n-aar Batavia, pass. 1 Juni Perim. Nias, van Amsterdam naar Batavia, arriveer de 2 Juni te Pa-dang. Timor, van Batavia naar Amsterdam, pass 2 Juni Perim. Java arriveerde 2 Juni te Calcutta v-an Java. Nederlandscho Stoomvaartlijnen. K-onlng Willem I, van Amsterdam n-aar Ba tavia, vertrok 1 Juni van Tanger. Koning Willem II, van Batavia naar Amster dam, pass. 2 Juni Kaap del Arm-i. Pal-lanza arriveerde 2 Juni te Quebec van Rotterdam. Juno arriveerde 1 Juni te Liv-orno van Sa- vona. Euterpe arriveerde 2 Juni te PÜlau van Am sterdam. Neptunus vertrok 1 Juni van Tarragona naar Benioarlo. Luna arriveerde 1 Juni te Ra-nders van Am sterdam. Oeros vertrok 1 Juni van Messina naar Pa lermo. 0ni» kwartjes-adverteatltn; licht dat er let» van uw gading bU I». De hwartjsi-adrertentitn in de Nieuwe Haarlemsche Courant komen onder de oogen van een zeer uitgebreiden, bijna geheel katholieken leierakrlng. Plaatst daarom uw adver- tentlën waarin u dienstpersoneel vrasgt in ons blad. De prijs Ia slechts 25 cents per advertentie van ze» regels ol b1 drie plaatsingen 50 cents. Betrekkingzoekenden, adver teert in de kwartjesrubrfek van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Talrijk is het getal dergenen die door een adver tentie in de Nieuwe Haarlemsche Courant een goede be trekking, een goede dienstbode of Hinken bediende hebben gekregen. Hebt ge Ists van de hand te doen, plaatst een kwartjes-advertentie in ons blad. NIEUWE TENDEiELOCOMOTlEVEN S.S. Door id-e Maatschappij tot Exploitatie va® Staatsspoorwegen zullen achter eavo-lge-ns worden in dienst gesteld de nieuwe teu-derior oomotieven Nos. 11011106, gebouwd dooaJ de „Hohenzollern A. G. für Lokomotivbaiu; D üsseldorf-Gra.venberg' D-eze locomotieven rusten op zes aia-win, waarvan de middelste vier gekoppeld zijn, De ei ndassen loopen in één-assige draoistel- len. De derde gekoppelde as wordt aangedre ven door twee hoogedruckcilinders, die bui ten het draagraam liggen. Da stoomsohuif- beweging, systeem iWalschaet, ligt eveneens buiten het draagraam. De ketels der loco-motieven zijn van het Belpaire-type. De locomotieven zijn o.a. voorzien van Wiestingho-userem, verbat®.de Westinghouse- luchtpomp, s toorn verwarm in asinri hting, luchtdnikzaiidstroeiinriehting „Gresham en Graven", stoombel „Busse", smeerper» „Friedma-nn" alsmede van twee bakken, Oan weerszijden van den ketel, en een iderden bak, aan het achtereinde van de locomotief on der de kolenmimte, voör het medevoeren der watervoorraad. r Totale lengte d-ez-er locomotieven, over de buffers gemeten, bedraagt 12,920 mM. groot ste toegestane snelheid is 60 K.M. per uur, Het gewicht der dienstvaardige looomotidf bedraagt totaal 84,500 KG. Deze locomotieven zullen hoofdzakelijk ge bezigd worden Voor het vervoor vain goede rentreinen. [Woensdag 15 Mei is volgens Lux, eene Vereeniging opgericht tot vorming cen-er Ver zameling .fotografieën in het Museum Va|n' Kunstnijverheid te Haarlem. Het 'doel is eene verzameling te vormen welke 'do fo-to-grafie, in haOr historische ont wikkeling en esthetisohein Vooruitgang zial iSlustreareri. DE SLIMME KNECHT. De schrijftafel van zeker letterkundige werd door zijn oppasser in orde gebracht eu deze verscheurde papieren. „Jan, wat doe jij daar?" vroeg mijnheer met drift. „Wees maal niet bang, mijnheer, ik verscheur alleen het beschrevene papier, het witte laat ik liggen," zeide Jan geruststellend. DE VERGISSING. In een schouwburg werd kort voor den aan vang der voorstelling op de bovenste galerij een geweldig alarm en geschreeuw gehoord. Iemand uit hel parterre riep toornig: „hond je stil daarboven! gij beesten!" Een stem van boven antwoordde: „gij ver gist u, hierboven is de hooizolder, de stal ia beneden WEDEEZIJDSCHE UITSPANNING. Vrouw: Hoor eens, manlief, ik ben voorne mens om een 14 dagen te miiner uitspanning op i*eis te gaan! Man: Wat, vrouwlief, is je dat gemeend, en dat slechts voor 14 dagen? Blijf dan ook nog maar 14 dagen voor mijne uitspan ning. EENE PUBLICATIE. In een stadje in Californië leest men aan de muren der hoofdstraten een publicatie van den burgemeester, luidende: „het is aan koeien verboden hier te loopen zonder gelei der". Als de koeien dit biljet lezen, zullon ze wel denken, dat een os het geschreven heeft. had geplaatst, om hem geheel en al in den afgrond te storten en hem te straffen voor zijn zonden en misdaden. En toeh, zooals Ohristoval gezegd had, was de afwezigheid van elk moreel gevoel bij den booswicht zoo volkomen, het niet-beseffen van zijn eigen laagheid zoo verbazend, dat hij telkens tot den baukier terugkeerde en ziohzelven meer en meer in diens handen overleverde. Berthier had nauwelijks het vertrek van Claïn verlaten, of deze schoof de knip op de deux-, waardoor Louis vertrokken was en richtte zioh opnieuw naar Monte-Léone's schuilplaats. IT kan komen, prins, sprak hij tot hem. Waar is het briefje? vroeg Monte-Léone dadelijk. Maar dit is mijn eenig middel van be houd! beproefde Claïn nog te protesteeren. Ghristoval haalde de schouders -op, Daar heb je een chèque op de Roth schilds, geef mij nu de bekentenis van Ber thier, hernam hij koel. Claïn liet zich niet smeeken; voor het ove rige was Monte-Léone zijn meester, en het fortuin dat hij van hem hoopte te behouden, evenals de dankbaarheid, welke de prins bij hem had gewekt, bracht hem geheel en al in diens macht. M-onte-Léone borg het briefje van Berthier in zijn portefeuille. Tot weerziens, Claïn, zeide hij tot den Amerikaan, je bent een goed dienaar en je ben des te meer je loon waard-, nu je mij hebt gehoorzaamd, omdat bij jou *.«V.au. za ken zijn. Dat deze je niet opbrengen wat er van te halen is, moet waarlijk hard voor je zijn! Maar ik herhaal het, je zult betaald worden voor je moeiten!Wees niet be vreesd! En hij deze woorden, die balsem goten in het koopmanshart van den bankier, verdween Monte-Léone. Den volgenden morgen om tien uur had hij de bewijzen van d-e gemeenheid van dengene, dien hij wilde verderven, in handen. Inder daad overhandigde Claïn, die zijn ijver wilde toon-en, hem het papier van Pigaletti en alle plannen van de boot, welke deze aan Enge land m-een-de verkocht te hebben XIV. A HET SPOOK. Eindelijk is de langverwachte Zaterdag aangebroken. Geheel het elegante en wereld- sehe Parijs heeft er met ongeduld op ge wacht. Het gecostumeerde feest van de schoone hertogin De Miraflorès belooft eenig te zul len zijn. De plafonds, door Maurice beschilderd, zijn prachtig. Een helder stralend eleetrisch licht stelt in staat om de voorstelling in al haar onderdeelen te bewonderen. Maurice is ge nezen en zal de loftuitingen kunnen opvan gen, welke zijn meesterstukken aan de ge- noodigden der hertogin zullen ontlokken^ maar hij moet ze hooren onder zijn masker, want dit laatste t» een vorAisohte Eerst aan het souper, dat aan kleine tafel tjes zal plaats hebben, laat in den nacht zul len de maskers mogen wordeu geliokt. Totdantoe zal mevrouw de Miraflorès al leen in haar apart salon bij het binnenkomen door haar gasten gegroet worden en zal zij alleen weten, welke personen door de satijnen wambuizen, de stalen maliënkolders of do duizend en één verrassende damestoiletten onherkenbaar gemaakt worden. Van onder tot boven baadt het huis in een zee van licht. Vier orkesten, die uitstekend verscholen zitten om niet te hinderen, zullen de dansen begeleiden in de salons en in de wintertuinen, Ovei*al in het hotel ziet men I tallooze bloemen, van de eenvoudigste tot de zeldzaamste toe, en de lucht is bezwangerd i van de heerlijkste geuren. Reeds beschrijven de equipages sierlijke draaien vóór de stoep va-n het huis. De ge- noodigden stappen uit hun rijtuigen eu rich ten zich naar de kleedkamer, die prachtig ingericht is en waar een leger van kameniers de mantels aannemen, het toilet herstellen dat licht in de war is geraakt eu samenge drukt in het rijtuig, een losgeraakte lok op nieuw in krul brengen of een gevallen bloem oprapen. Vandaar wordt iedereen, de eene groep na de andere, naar bet salon geleid, waar Im- maeulée haar geuoodigden ontvangt, die al len voor haar hun masker moeten oplichten. De hertogin ziet er allerliefst uit in haar kostuum van werkelijke en waarachtige In dische prinses. AI onze kennissen trekken haar voorbij. Eerst Sarah Mohren, geboren Napoelo die een koningin Esther voorstelt niet een diamanten kroon, dan baronesse Nol- let als een beeld van het najaar, haar dochter Thérèse de Prémesnil als Marguerite uit Faust, haar echtgenoot als een ehineeschs mandarijn. Norette, die de gravin vergezelt, is in een harlekijnspakje en dan volgt Sylvieals een blauwe vlinder met vleu gel-s aan de schouders en twee groote voel horens op het hoofd! Iedereen ziet haar aan, herkent haar aan haar gang ondanks het masker, en proest het uit van lachen. Fraucoise, die haar volgt, heeft zieli als boheemsche laten kleeden, wat haar uitstekend staat,, Eugène als een der wisj en Louis als soldaat; Lafont komt veel later als sterrenwichelaar. De markies De Fonteuoy, die niet heeft kunnen weerstaan aan de smeekbeden der hertogin, is er ook met Maurice. Ik hen niet aan die feesten gewend, zeide Martin tot haar, ik zal er zoo'n droevig fU guur slaan. Hoe wilt u dat ik mij kleedt? Als ridder van het Roode Huis! had zij geantwoord. De galant der Koningin? zeide hii glim lachend, Zij knikte bevestigend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6