BUI TEN LA BINNENLAND. NIEUWS DIT USSEe. o. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT DEN 01TREI. r^£1^&Tfe'nr4ekl,Btr,,l Wïtt 166; Me kl. 436; 3e A Jaren heeft de Kamer aandacht ge-; klas 206. Totaal 23140 passagiers. OVERZICHT. OhReïtrouwd: 6 JpfrL As 'A'. Aajerfcg én If. J. v. [Wolde. j £2 SrïJi feiHetoldw 12 de 'Thermomefel Stand van gisteren 760. Jj&lingen nkuwe Arbeidswet yyerdyu j,ypg. NeigingAchteruitgang!. Minister Lloyd George in ENGELAND heeft een zeer belangrijke rede gehouden waarin hij een oplossing yah het groote ar beidsconflict wil zoeken in een betere orga nisatie der werkgevers, opdat er een einde z,a.l komen a,an den inbreuk op de overeen-1 komsten door enkele werkgevers, tot dusver niet bij de werkgeversorganisatie aangeslo ten, een inbreuk die juist tot de bestaande onrust aanleiding .geeft. Do zaak is nl. dat de Port Authority ztoo- wel als de Employers' Federation zich aan de getroffen overeen komsten houden, maiar daarbuiten staan .patroons, die de regelingen niet of slechts onvoldoende toepassen, en zoo worden de onschuldige Employers Fede ration en Port Authority telkens weer in moeilijkheden gewikkeld en beschuldigt men elkaar van weerszijden van woordbreuk. De georganiseerde werkgevers komen er tegen op dat men hen verantwoordelijk wil stellen voor daden van firma's, waarover zij geen macht hebben, de werklied 11 van hun kant echter verlangen, dat de overeenkom sten ook door de niet-georganiseerde werkge vers zullen worden nageleefd en dat de pa troons hiervoor dienen te zorgen. Zoo is er voortdurend strijd, ten koste van de ont wikkeling van het havenbedrijf. De „Westm. Gaz." teekent den toestand aldus: Wij hebben aan arbeiderszijde een organi satie. sterk genoeg om het geheels bedrijf van de ha,ven te verlammen, maar niet ge disciplineerd genoeg, om alle léden onder controle te houden. iWHj hebben aan werkge verszijde een organisatie, die vcor haar eigen leden voortreffelijk werkt ien loyaal is a,an de overeenkomsten, maar die biet het geheele bedrijf controleert en niet in staat is de schending der overeenkomsten door enkele firma,'s te beletten. Dus is een nieuwe orga nisatie noodig en de regeering 'die de voort durende bedreiging van het bedrijf niet werk loos mag aanzien, moet hiertoe medewerken. Uit de verklaringen van minister Lloyd George blijkt, dat de regeering den toestand evenzoo inziet en tot de totstandkoming v|ah een krachtige, verantwoordelijke organisatie aan beide zijden wil medewerken. Intusschen hebben de werkgevers het vol gende geantwoordle. Het is practisch on mogelijk om alle belangen Van de patroons in één lichaam te behartigen; 2e. De werk lieden moeten weer aan 't werk zijn gegaan alvorens wij willen onderhandelen.- Op den eisch der transportarbeiders; de erkenning der vereeniging. luidde het ant woord der werkgevers: „dezen' eisch kun nen wij onder geen enkele omstandigheid inwilligen." Ziedaar dus Koe de twee partijen t-hatos tegenover elkaar staiah. Dat deze positie mis schien spoedig zal veranderd zijn. doordat, zooals minister Lloyd George in het Lager huis verklaarde, de arbeiders wel enkele v!an hunne eisehen zullen laten vallen, is bést mogelijk. Immers de stakers zijn er van over tuigd. dat de staking aan hst Verloopen is. Voortdurend komen meer arbeiders zich aan melden. en nog langer wachten zal Voor de -stakers een nog .groot-er echec brengen. I>E ITAUAANSCH-TUBKSCHE oorlog. De Parijsche „Éclair" maakt melding van een zeer geheimzinnig bericht uit Rome, volgens het welk zich sinds drie dagen een hooggeplaatst persoon van het Beriijnsche hof incognito in de Tiberstad zou bevinden. Deze persoon, die op zeer goeden voet met keizer .Wilhelm zou staan, is tot driemaal toe door den koning in audiëntie ontvangen en daarop naar Berlijn teruggekeerd. Er zou sprake zijn van het beramen van plan nen, om een einde te maken aan den oorlog. Uit KonstantinopeL wordt aan de National Zei- tung geseind: Naar hier medegedeeld wordt heb ben de Italianen op het eiland Kos 1800 man geland. Het heet, dat de Porte last gegeven heeft het Turksche garnizoen op het eiland Samos naar iKiein-Azië over te brengen. Curieus Uit New-York wordt aan de Lokal Anzelger het volgende zonderlinge bericht geseind. Twee vijandelijke benden rijden in auto's door de stad on schieten op eikaar, waar zij elkaar tegenko men. Tot nu toe zijn 5 menschen gedood en velen gewond. De politie staat machteloos. Er vinden geregelde schermutselingen plaats in druk ke straten b.v. in de stadswijk die als de Bo wery bekend staat. De automobielen duiken plotseling op en ver dwijnen weer even snel na een hevige schiet partij met revolvers. Be Kreta,kwee tie. Uit Athene wordt gemeld, dat de Kretenzer afgevaardigden besloten naar Kreta terug te kee- ren, daar een verder oponthoud te Athene nut teloos is. .:lt Brutaliteit. 1 Uit Parijs wordt een staaltje van brutaliteit gemeld, dat eerst onzen tijd van „eischen" tee kent! Zaterdagsmorgens, voor koningin Wilhel- mina's aankomst dien eigen middag, waren er een menigte schrijnwerkers en behangers als toe gevoegde werklieden bezig om de verblijfplaats Jer Koningin in orde te brengen. Zij zonden, toen eenige afgevaardigden naar de belangheb bende chefs met de boodschap, dat ze dubbel loon eischten, anders zouden ze het werk neer- 'eggen! Dat was den chefs toch te machtig, 't Was afpersing op 't Laatste oogenblik. Er werd kort recht gesproken: de eischers werden een voudig op straat gezet, en zonder hen, dank aan den verdubbelden ijver van 't gewone per soneel, is men toch klaargekomen I Ju weelen-diefstal. Een dievenbende, die al gedurende eenige weken Genéve en den omtrek onveilig maakt, heeft in de stad een grooten slag geslagen, door een inbraak in een winkel der „Union Horlo- gère", waar kostbare gouden horloges, paarlen en diamanten tot een gezamenlijke waarde van 100.000 francs zijn gestolen. tegen de kindersterfte. In een te Londen onder leiding van John Burns gehouden congres van verschillende in het belang der jeugd werkende vereenigingen is iesioten, een nationalen bond op te richten, die tie samenwerking der onderscheidene lichamen, die hetzelfde doel beoogen, zal moeten verzeke ren. Zoo is nu lot stand gekomen de „Nationale Vereeniging tot voorkoming van kindersterfte en bevordering van het welzijn van kinderen onder den schoolpliehtigen leeftijd." j j Het Hongaarsclie parlement Als een staaltje van de opwinding der heeren wetgevers in Boedapest wordt het volgende ge meld: Graaf Karolyi, die zich in een toestand van groole opgewondenheid bevindt, heeft in te genwoordigheid van politie gezegd: „Ik' verklaar op mijn ©erewoord, dat ik graaf Tisza zal neer schieten, wanneer ik hem ontmoet!"-. Test op een mailboot? I De Temps verneemt uit Marseille, daï aan boord van de mailboot Villa de Ia Coitaf, gister* nacht uit Japan en Singapore te Marseille aan gekomen, twee verdachte ziektegevallen zijn ge constateerd. Het moeten gevallen van pest zijn. De Teiups voegt aan dit bericht toe, dat het ministerie van binnenlandsche zaken de tijding bevestigt. Be anticlericala relletjes in België. Gisteravond vierden op de meest ordelijke wijze (e Antwerpen in de zaai „Harmonie" de katho lieken hun overwinning bij de stembus. Bdj het uilgaan stond e:n heel gezelschap socialistische schreeuwers en straatrapalje de katholieken op te wachten, en gaf zich over aan allerlei geweld dadigheden. De politie voerde charges uit. Vele personen werden gewond, van wie vier ernstig. Men ziet het: hei socialistische grauw mag op straat man resteer en zoo hard het wil, maar ide Mckem mogen zelfs niet meer in hun ci- okalen bijeenkomen! Dat is de anticleri- i-.c e „vrijheid"! UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is een Staatscommissie in gesteld om de inrichting van de verdediging van Nederlandsch-Indië, zoo te land als ter zee, van een staatkundig technisch en finan cieel standpunt in beschouwing te nemen, voorstellen aan H. M. de Koningin in te die nen om die inrichting, voor zooveel noodig, te herzien, en voorts, in verband met de fi- nancieele draagkracht van Nederland en van Nederlandsch-Indië, Haar eene billijke ver deeling voor te dragen van de kosten der vloot tusschen de Staatsbegrooting en de be grooting der Koloniën. De samenstelling der commissie, onder presidium van minister Heemskerk, is zooals reeds werd aangekon digd. STEMMING VOOR DE PROV. STATEN TE AMSTERD AM. In de gisteren te Amsterdam gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in district VI (vacat.- mr. J. A. Sillem) zijn uitgebracht 3225 gel dige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 5924. Daarvan verkregen de heeren: E. Kupers, S. D. A. P., 269; F. Lie.ftinck J.H.zn., vrij-Lib., 1165, E. Luden ,antirev., 1267 en mr. dr. H. J. C. van Tienen, Lib., 524 stemmen, zoodat er op 14 Juni a.s. herstemming zal moeten plaats hebben tussclien de heeren Liefti nek en Luden. DE A.S. GRONDWETSHERZIENING. De Telegraaf vertelt, dat haar is medege deeld dat bet voorstel der regeering ten op zichte van het kiesrechtvraagstuk zal be vatten: het verleenen van het kiesrecht voor Kamer en Staten aan alle mannelijke Neder landers, die den vijf-en-twintig-jarigen leef tijd hebben bereikt en zelfstandig in hun on derhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, zoo meent het blad met dit voorstel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kiesrecht- vraagstuk bij de meerderheid der staatscom missie bestond en waarvoor bet in die com missie niet mogelijk was een juiste formu leering te vinden, die een meerderheid op zich vereenigde. Het nieuws lijkt ons erg apocrief! EEN GEMEENTE ZONDER KIEZERS. Een eigenaardig geval doet zich op het oogenblik voor in de gemeente Koog aan de Zaan. Zij heeft namelijk op bet oogenblik geen enkelen kiezer! Op 20 April was de kiezerslijst, die volgens de Kieswet den 22sten Maart had moeten zijn vastgesteld, er nog niet! De kiezerslijst is nu opgemaakt door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. In de afkondiging, die te Koog aan de Zaan aangeplakt is, staat, dat „het gemeentebestuur van Koog aan de Zaan niet heeft gezorgd voor tijdige vaststelling der kiezerslijst". Het duurt nog wel een maand, vóór die geldig zal zijn! Het gemeentebestuur heeft aan den ge meente-secretaris de wenk gegeven, zijn ont slag te vragen; met ingang van 1 Juli is hem dat eervol verleend. HET BERLAGE-RELLETJE IN DEN ROTTERDAMSCIIEN RAAD. Men weet, dat men in Rotterdam een nieuw en monumentaal stadhuis gaat bouwen. On der de architecten die uitgenoodigd zijn "om ontwerpen in te dienen is de bouwer van de Amsterdamsche Beurs niet. Nog zoo onbe grijpelijk niet, zal men zeggen! Een practi- sche groote stad als Rotterdam zal liever een stadhuis hebben dat er wat vroolijker en mooier uitziet dan dat foei-leelijke gebouw. Maarnu is de heer Berlage behalve bouwmeester óók socialist. En ziedaar... nu staat de socialistische bent op haar achterste been en: „de grrrroote Berlage, de grrrrootste architect van Neder land is uitgesloten! De heer Spiekman, socialist, zou er giste ren in den gemeenteraad van Rotterdam den burgemeester eens eventjes over interpellee- ren. Nu, hij heeft het gedaan, maar hij is van een koude kermis thuisgekomen. Want vooreerst zei de burgemeester, dat dit relletje een opgeblazen dingetje is, maar óók dat men dat opgehemel van Berlage nu maar moest laten. Het Handelsblad schrijft over die afstraf fing het volgendé: Zoo iets is gebleken uit het verloop der nieuwe interpellatie, door den heer Spiek man gehouden over het Berlage-geval, dan is liet wel dit, dat nagenoeg de geheele Raad de beweging daarover hartelijk moe is. En inderdaad dient erkend, dat het dan ook vrij vervelend begint te worden; terwijl men zich evenmin aan den indruk onttrekken kaïn, dat de natie zich van deze nationaal genoemde kwestie verbazend weinig aantrekt, en het vuurtje nog slechts wordt aangeblazen dooi de enkelen, die er eenige liefhebberij in schij nen te hebben, om Berlage, ten koste van alle overige architecten, tot in de lucht te ver heffen. Inderdaad ten koste van alle «.mie ren, en de burgemeester heeft een waar woord gesproken, toen hij, op zijn beurt lang niet malsch tot den aanval overgaande, ge wezen heeft op het feit, dat ieder bouwmees ter feitelijk werd afgekamd om Berlage in de hoogte te steken. Reeds hij voorbaat moest daarvoor het werk van alle anderen van den stempel der minderwaardigheid voorzien worden, wat toeh zeker allerminst in de be doeling van een man als Berlage kan lig gen, wiens hoedanigheden als menseh even zeer werden geroemd als zijn eigenschappen als bouwmeester. Het is dan ook zeker te hopen, ook niet het minst voor hem, dat het lawaai nu maar een einde neme. s*- 600 Hectaren droog gemaakt. Men schrijft uit Kampen aan het „Hbld.": De gronden in de uitgeveemde plassen de Koe koek en het Zwijnsleger, groot 600 hectaren, gelegen in den polder Mastenbroek, onder de gemeente IJsselmuiden, op een half uur af stand® van Kampen, met de droogmaking waar van men 1 Juli 1909 is begonnen, worden thans geregeld in cultuur gebracht. De droogmaking van deze plassen, waardoor 600 Hectaren water tot uitstekend land zijn ge maakt, is van groot belang voor deze streek. Gyerleideft: Juhi M- Ti A. Goes 21 j. 'HAARLEMMERMEER. ^OndertrouwdA Hl: Fan Zwjjnjdregt Ên I. Groeneveld. Gl s. Scfereutrs en J. Hl .véto der Miidjeh. P. Verkuyl en M. P. y|a|n [Willigen. Getrouwd: J. Tronipert en I). Al. Stas sen. jMl Joren en A. Smit. H. Mlajas en H. Zwart. i .Overleden: tWL; SpaanVan AVierin- gtein' 27 jiaiar. BENNEBROEKj. Geboren d. van O- 'de GrootDe Klerk.-. „De Hanze". De Staats-Courant vlan heden bevat de statuten van de R. K. Middenstands- yereeniging „de Hanze"", alhier.. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Wij ontvingen het verslag van de Kamer omtrent den toestand van Handel en Nijver heid over het jaar 1911. In den loop van het jaar werd de heer J. Gerritsz benoemd tot secretaris van d© Ka mer. Zij verloor den 26en November haren Honderden arbeiders uit Grafhorst, Gene- voorzitter door den dood van den lieer Mr. muiden, IJselmuiden en Kampen, verdienen er reeds geruimen tijd een goed loon, en zullen voor een deel, voortdurend werk hioud'en. Bovendien vinden de tuinbouwers van IJs selmuiden hier de gelegenheid hun bedrijf aan zienlijk uit te breiden. De lastige vrouw. De bekende vrouw Roer- dinkholder te den Haag heeft gisterochtend op het Staten plein in den Haag wederom een relletje verwekt; zij werd door de politie in een auto naar het commissariaat overge bracht. Branjlje in een ministerie. In een van de groote turfkélders van het departement van fi nanciën is gistermiddag tijdens hét indragen en. het stapelen van turf een brandje ontstaan, dat door middel van een slang op dé waterleiding spoedig gebiuscht was. De minister mr. Kolkman en verschillende ambtenaren sloegen het blusschingswerk' gade. De Electrisehe Centrale. De commissie van voorbereiding voor de op richting van een electrisehe centrale voor .West-' Friesland, heeft besloten 15 dezer een vergade ring te beleggen, in welke de definitieve plan nen voor die centrale zullen worden vastgesteld. Behalve de 8 gemeenten, voor welke een elec trisehe centrale zou worden opgericht, hebben reeds 5 andere gemeenten tot toetreding beslo ten. Met eenige andere gemeenten wordt nog onderhandeld. HAARLEMMERLIEDE C A. Bekendmaking. B. en W. der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude brengen ter alge- meene kennis, dat een ontwerp van den ligger der wegen in hunne gemeente, voor zooveel be treft de laan van Bauduin, met de schetskaart, gedurende drie weken, van Vrijdag 14 Juni tot Vrijdag 5 Juli a.s., ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage wordt nedergelegd, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uur. Gedurende den tijd voor de nederlegging ter secretarie bepaald, en nog eene week daarna, kan ieder, die bezwaren tegen het ontwerp mocht hebben, deze schriftelijk ter kennis bren gen van den gemeenteraad, met duidelijke op gaaf van naam en woonplaats. HEEMSTEDE. Ned. R. K. Volksbond^ Wij lezen in de Volksbanier: Wij hebben de eer ter algemeene kennis der afdeelingen te brengen, dat op zijn ver zoek aan den Zeereerw. heer H. A. V. IJzer- mans, pastoor te Heemstede, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, eervol ontslag is verleend als Geestelijk Adviseur der Af- deeling Heemstede, en dat als diens opvol ger door Z. D. H. is benoemd den Weleerw. heer J. L. Speet, kapelaan te Heemstede. CASTRICUM. Armoede zoekt list. Onder dezen naam werd onlangs alhier een loterij-vereeniging opgericht bij den heer Wempe. De vereeni ging maakt een goed begin: op het eerste tientje, hetwelk gespeeld werd, viel de 50,000. Een mooi buitenkansje voor de 13 leden der vereeniging! Dit is de derde maal bin nen den tijd van 2 jaar, dat te Castricum de 50,000 viel. NOORD WIJK. Do eerste aardappelen. Door den heer G. V. d. Niet, werden gisteren de eerste nieuwe aardappelen, van hier, Verkon den naar Amsterdam. Dit is vier dagen vroe ger als Verleden jaar, wel oen bewijs, jda-tj het seizoen dit jaar „voorlijk" is. HAARLEMMERMEER. De brandspuit. In verband met de plannen van het gemeentebestuur om een stoombrand- spuit aan te schaffen, werd er gisteren eene be proefd te Hoofddorp onder leiding van een der leverende firmanten, Gebr. Bikker®, te Rotter dam. De spuit, die er keurig uitzag, en een sterkte heeft van 8 paardekrachten, werd beproefd met straalpijpen, die een opening hadden van 16, 18, 20 ©a 23 m.M. Ook werd gewérkt met een dub bele slang. Op verschillende wijzen beproefd voldeed de spuit uitstekend, zoowel wat hoog- als ver-spuiten betreft, o. a. werd het haantje van den toren der Herv. Kerk bereikt en dwars over de Hoofdvaart gespoten. De spuit had in 14 minuten stoom om te werken. De beproeving geschiedde in tegenwoordig heid van den Burgemeester en de Wethouders, de meeste raadsleden, en de brandmeesters der verschillende spuiten in de gemeente. Het zou ons niet verwonderen, indien het ge meentebestuur na deze welgeslaagde proef tot aanschaffing eener stoombrandspuit besloot. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: 5 Juni d. vain 1WI J. Bieman en D|. de Vet. 6 Juni d. y, J. O. Smit en C. Berger. Getrouwd: 6 Juni- J- Rotatajn.t en Ml- JU. HRui. Joh. Enschedé. De heer G. v. d'. Most van Spijk trad als waarnemend voorzitter op. De Kamer hield 10 gewone en 8 buitenge wone vergaderingen. De Kamer wenscht in haar jaarverslag de aandacht erop te vestigen, dat de noodige ruimte ontbreekt om haar archief en haar in menig opzicht belangwekkende bibliotheek naar behooren te ordenen, uit gebrek aan ^mmen aan ner station te vaT hef SadhS ï°°Pt ,?at u]tbfi(h'n^ R-V. Enkele reis: le ld. 1679; 2de ld. 4902 van Uet stadhuis de noodige ruimte ter ba-, klas 15751 passagiers Zij vervoerde 112,610 ton goederen. Verder deelde de administratie mede, dat' het aantal werklieden, werkzaam in de Cen trale Werkplaats, alhier, in 1911 gemiddeld sommigen bezwarend geheeten. Ook de an dere sociale wetten zullen nieuwe lasten ge ven. Een werkgever deelt mede, dat hij van dé verschillende sociale wetten geen last heeft ondervonden, aangezien bij hem verschillen de bepalingen en voorschriften reeds vrijwel waren ingevoerd, vóór diverse wettelijk voorschriften bestonden. Geklaagd werd over de slechte bestrating en onvoldoende losplaats van steenen in deze gemeente. De meening werd uitgesproken dat bet ge meentebestuur de zaken te langzaam afdoet Zoo duurt naar de meening van een enkele, de voorbereiding voor liet stichten vau ge- meentegebotiwen zeer lang. Zoo veroorzaakt, naar enkelen mededeelen, de gr oote lang zaamheid bij het behandelen van aanvrager tot bouw en verbouw, veel last. Het aantal aansluitingen aan het Centraal Bureau van het plaatselijk telefoonnet der Nederlandsohe Bell-Teleplioonmaatschappij te Haarlem bedroeg op 1 Januari 1912 2384. De Holl. Spoor vervoerde gedurende het jaar 1911: Vertrokken van het station Haarlem L. V. Enkele reis: le kl. 31495; 2de kl. 77033; 3© kl, 304 796 passagiers. Heen en terug: le kl. 12501, 2de kl. 55124, 3de kl. 272592. Totaal 753541 pas sagiers. Vertrokken van het station Haarlem R. V, Enkele reis: le kl. 1897; 2e kl. 5615; 3de klasse 19226 passagiers. Heen en terug: le ld. 702; 2e kl. 640; 3e kl 272. Totaal 28352 passagiers. Aangekomen aan het station te Haarlem L. V. Enkele reis: le kl. 30138; 2e kl. 79609: 3c ld. 283846 passagiers. Heen en terug: le kl. 10628; 2e kl. 49065; 3d6 kl. 255668. Totaal 708954 passagiers. Aangekomen aan het station te Haarlem 3de schonken aan de verbetering der verkeers wegen naar en in onze gemeente en daar ook blijk van gegeven. Uit de mededeelingen, welke de Kamer van verschillende zijden mocht ontvangen, blijkt dat de toestand der nijverheid in 1911 vooruitgaande was, terwijl die reeds in 1910 bevredigend werd geacht. Dit geldt vooral voor de laatste helft van liet jaar, want in de eerste helft mocht de toestand niet zoo gunstig genoemd worden. Slechts de tabaks en sigarenfabricage schijnt minder te bloeien. Evenwel wordt in het algemeen opgemerkt dat de stijging dei- loonen voor sommige on dernemingen een hoogte heeft bereikt, die de concurrentie met ondernemingen buiten de stad zeer bemoeilijkt. Volgens de ontvangen mededeelingen was de toestand in bet bakkersbedrijf bevredigend te noemen. Ondanks de duurte van diverse levensmiddelen in het najaar, bleven de bi oodprijzen stationair, daar de meelprijzen met stegen, ja zelfs lager waren dan in vroe gere jaren. De prijzen van melk, krenten, enz. waren echter veel hooger, zoodat daardoor een verlaging der broodprijzen niet wel mo gelijk was. Stakingen of andere bedrijfsmoei- Iijkhedén deden zich niet voor. De toestand van dezen tak van nijverheid was bij verleden jaar vergeleken, onveran derd gebleven. De oorzaak daarvan móet ge zocht in den warmen zomer, die door het aan richten van groote schade niet direct een achteruitgang voor melkinrichtingen bracht, doch ook geen bijzondere voordeelen schiep. Dit wordt hierdoor veroorzaakt, dat de melk inrichtingen leveringscontracten met de boe ren afsluiten, zoodat de veehouder de prijzen gedurende den loop van den zomer niet kon verhoogen. In het algemeen is de toestand in de ta baks- en sigarenbedrijf niet gunstig. Door de periodieke verhoogingen der invoerrechten op tabaksfabrikaten in de landen, die voor export in aanmerking kom en, is 'tafzetgebied der export-fabrikanten belangrijk verminderd tengevolge waarvan een deel der sigarenfa brikanten, die vroeger het binnenland niet bewerkten, dit nu wel doet, waardoor een uiterst scherpe concurrentie is ontstaan en een ander deel den strijd om het bestaan tracht vol te houden door betzij onder eigen, betzij onder anderen naam, zelf sigarenwin kels op te richten. Bovendien houdt de pro ductie van tabak geen gelijken tred met het toemmend verbruik, waardoor het prijs-ni- ve-ap van bijna alle tabaksoorten is gerezen. De toestand der ambachtsnijverheid mag bevredigend heeten. De eoncurrentiegeest werkt echter nog mede aan de lage inschrij vingen voor bouwwerken en leveringen. Op den vooruitgang was zeker de zachte van geringen invloed. Door de N.V. „Scheepswerf en Werktui- genfabriek Werf Gonrad" werd medegedeeld' dat in de scheeps- en werktuigbouw de toe stand sedert het midden van 1911 sterk voor uitgaande is. Een bepaalde invloed, die dezen beteren 1261 bedroeg. Gemiddeld werd aan loonen uitbetaald 19,369.12 per week. De ongunstige ligging van het vrachtgoe- derenbiireau geeft aanleiding tot ernstige klachten, terwijl de toegang naar de stad door lage bruggen enz., zeer lastig is. Een fabriek is het overkomen, dat machines hier aangekomen, naar Amsterdam verder be vracht moesten worden, omdat deze noch per water noch per as van het vraehtgoederen- bureau die fabriek konden bereiken, en via Amsterdam naar hier moesten worden terug gebracht per scheepsgelegenheid. Door de E.SM. werden vervoerd op de lijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort: 2,460.525 rei zigers; op de Ceintuurbaan: 1,624,783 en op de lijn HaarlemBloemendaal 1,005,215. De directie der N.-Z.-Holl. Tramweg-Mij. deelt mede dat op de lijn HaarlemLeiden gedurende het jaar 1911 de opbrengst van liet personenvervoer 101,726.72 bedroeg, terwijl de ontvangsten v-an het goederenver voer hebben bedragen 21.592.27 tegen in 1910 99,768.441^ en 20.991.00LL De totaal-op brengst over 1911 beliep 126,844.7314. De afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur dringt aan op het exploiteeren van een electrisehe tram in de bloembollenstreek en op bet meer malen vervoeren van goederen in die streek. Voorts bericht de N.-Z. Tramweg-Mij. dat op de lijn HaarlemAlkmaar in 1911 het personenvervoer opbracht 62,983.7714, ter wijl het goederenvervoer eene hate opleverde van 15,604.69. Omtrent het aantal en den inhoud der in 1911 binnengekomen schepen valt bet vol- gende te vermelden. (De tusschen haakje ge plaatste cijfers zijn die van 1910). Het aantal binnengeloopen vaartuigen be droeg 26612 (26246), met een laadvermogen van 1,467,603 (1,448,518) M3. behalve 106 (98) zeeschepen niet onder het eerstgenoemd ge tal begrepen en 374 (295) houtvlotten. De scheepvaart is niet gestremd geweest. Gedurende 1911 kwamen alhier 31 faillisse menten voor. De totale opbrengst der invoerrechten be- cboeg 55,215.92. Aan accijnzen werd ontvangen: Zont 5,523.35; geslacht, ƒ110.305.17; wijn 35.960.71; gedistilleerd 260,629.29; bier 5,958,67; azijn 6.540.&8; suiker 8.76. To taal f 124,926.63. AANRIJDING. Hedenmorgen tien uur kwam uit tegenover gestelde richting dé Anilioniebrug opgereden eer melkwagen uit Schalkwijk en een wagen waat\ voor een paard stond géspannen, van de azijn-1. makerij „de Boog" aan de Ged. Oude Gracht Tegelijkertijd kwam een tram van de E. S. Ml Het gevolg was dat de" wagen met azijnvatter links tegen dén melkwagen aanreed en het paart toet de poolen terecht (kVam In de wielen vat and m het leven heeft geroepen, is niet den melkwagen. Het paard werd ernstig beleedicd 1 aan te-wijzen. Naar de meenmg der Directie aan idé poolen. STAAÜWiATERpRRONNEN.; De Idrinkhal Her sta afwater bro nnen weAT 'gisteren: bezócht idlolor 75 personen. - BURGERLIJKE STAND. geldt het hier een algemeene opleving in de metaalindustrie, die gewoonlijk op een tijd perk van malaise volgt en die naar hare mee ning belooft eenigen tijd te zullen aanhouden. Door andere firma's worden deze mededee lingen eveneens min of meer bevredigend ge noemd voor wat betreft bun inrichtingen. Evenals vorige jaren moet de Kamer con- stateeren, dat het Haarlemsche marktwezen, vooral wat betreft de kaas- en veemarkt, niet vooruitgaat. Wat do kaasmarkt aangaat, is daarvoor een zeer natuurlijke reden te vinden. Haarlem is door zijn ligging meer en meer; Getrouwd: 5. Juni- PI J- Ilraijer en A. C. D'hont- 6 Juni. G. Al- v. Zomeren, én! TI. y. Vark. P. J. do .Vos en A. M: Klaarbergcn. F. Pesöey én '0,. A'._ Al,.;. Gnbbi. Jj. y. dl .Scha,air én J- V- Hjiizein.:* - J. AW de Gude en J. E. Kelderman.: 4 geworden het centrum van een zeer schoone 'L. de [Winter ejn M. H, Gomperts. omgeving, waar de bloembollencultuur veel de Geus ein' Cl viain Gastelen. Q. F. .T, toe bijdraagt; door die cultuur echter wordt j Jaivaux en .0. 0- Lalndmeier1. 0. Pk', boe langer boe meer weiland in de onmid-i'Philipoiom én' L'. Wildschut. J. J. Sp) dellijke omgeving, maar vooral ook in de na-rendonk en J. O, ïWl Hertier. D'. P. Jou-.'^ burige gemeenten voor bollenland in ge-'stra, en, O. M. Verdel. J. C. Meijieï én 1 M. M. v,aii Am erom. T. P. 'Adrian en P. Tennissen. Geboren: 5 Juki. d. yah J. [W. Best museade Graaf. Oyerledeji: 5 Juhi. Al Rurgéring- reedheid en in exploitatie gebracht, waar door de zuivelproductie zeer verminderd is. De veemarkt zal wellicht ten goede komen de aanneming van bet aanhangige voorstel van B. en W. tot verplaatsing van die markt near de omgeving van het Slachthuis, waar Hirijge, 53 j. Kenhemérstiraat. zij veel beter op haar plaats zal zijn. l, Tot zelfs in het verslag wordt in een hoofd-De temperatuur in Haarlem: beer nog eens teruggekomen zienswijze, die de Kamer van K. en P. beeft over de Tarief- wét: Eenigen zouden het een ramp voor ons land achten, indien het tegenwoordig stelsel van vrijen handel werd prijs gegeven. Ver der zegt bet verslag: Vrij algemeen is de klacht, dat de sociale wetgeving meer en 'peer overlast aan de industrie geeft. De be- iiciHmror* rTn« A ..L«1 A -i J A - 64 gr. F. 17 O. La-aiglste stand hedennacht 52 gr. F. 11 Hoogste sta,n|d vah gisteren 62 gr. F. 16 De barometerstand in Haarlem Barometerstand 761. Afgeloopen nacht 762.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2