Formulier ter verkrijging van een polis voor onze Gratis-Ongevallenverzekering. p. W. TWEEHUiJSEN (Schoenmagazijn Eerste klas Scnoenwerk Barteljorisstraat No. 27 Telefoon 1770. NIEUWS UIT DEI OMTREK. Verkoopingen Boel huizen, enz. Aanbestedingen, STADSNIEUWS. Letteren en Kunst, Sport en Wedstrijden, VROOLIJK ALLERLEI Reehtszaken BENNEBROEK. Waterstanden. o,- o,- o,- o,- o,- H- NAAM VOORNAMEN (alle voluit) GEBOREN DEN 18 (Datum en jaar.) BEROEP - (Wie geen beroep of vak uitoefent, schrijft hierboven het woord: son der.) WOONPLAATS - (Gemeente, straat, gracht of plein en huisnummer.) NAAM VAN DEN BEZORGER DER COURANT BLOEMEND AAL. Gevonden voorwerpen. Gevon den en terug te bekomen hotel Harten lust' een gouden broche; aan den politiepost te jBloemendaal een rood en witten stok; een manchet van een matrozenpakje; een kin- iderwagendekje en een zilveren armbainld; bij J. A. Grijmans Meesterjonstenlaan te Haar lem. een handtas ohbij J. Genis, Bloemen- daalscheweg te Bloem etod aal. een baret; bij J. Huisinga,, Kennemerweg 5, Bloemendaal. een zilveren potloodhouder; bij Hansen. Jan- Sleenstraat 26 Haarlem, een smidszaag; bij ■ij, Oude Raamstraat 10 te Haarlem, een 'uweelen ceintuur; aan den politiepost te Overveen een mes; bij J. P. Lohman. Brou wersvaart 16a te Haarlem, een gouden das speld bp H. A. Tweehuijzen Bloemendaal- scheweg, een rozenkrans in étuibij A. Don ker. BÏoemendaialscheweg 196, een nijpialug': bij Hartskamp te Boekenrode, Aerdenhout, een kalkoen. Verloren: een paar dameslaarzen en een kinderpantoffeltje. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. T. Kobrausch, Thersheim, Gr. Hotel, 1 p.; F. Schut, idem, idem, 1 p.A. Tepkes, Amsterdam, Schoolstr. 11, 1 p.; Halmans, idem, idem, 1 p.; mevr. ter Haar, id., iKerkpiein 7, 8 p.; Mej. H. den Groot, Idem, Parallelweg. 5 p. NOORHWTJK. Je strandkwestie. Te Noordwijk aan Zee is weder een overtreding tegen de strand ver ordening uitgelokt, waarvoor de heer Pap penbeek aldaar a.s. Maandag voor het kan tongerecht te Leiden zal moeten verschijnen, vertegenwoordigende de Duinmaatschappij „De Toekomst." Doel van deze overtreding is in hoogste instantie uitspraak te verkrij gen over de al of niet verbindbaarheid der Noordwijksohe strandverordening, zooals de Haagsche rechtbank heeft uitgemaakt, tegen welk vonnis wegens verzuim geen cassatie is aangeteekend. Gemeenteverslag. Aan het gemeenteverslag ontleenen wij het volgende: Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg 197, voor den Raad 179. In het vol gende jaar treden als leden van den Raad af de heeren J. F. Reijdon/Th. Braam en P. Bakker. In overleg met de Gezondheidscom missie werden verschillende eigenaren van woningen aangeschreven verbeteringen in hun perceelen aan te brengen. Een viertal woningen werd onbewoonbaar verklaard. Uit de gemeenterekennig blijkt, dat de ontvang sten bedroegen 34036.39 en de uitgaven 32,114.80k>. Het bedrag der sehnkleu op 1 Januari 1911 beliep 7200. Op de Ned. Herv. begraafplaats werden begraven 12, op de R. K. begraafplaats 26 lijken. Met enkele woorden* wordt melding gemaakt van de afd. Bennebroek der N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", een nuttige vereeniging, die in deze gemeente reeds veel tot stand heeft gebracht. Een 230 leden zijn aangesloten. De kosten van het onderwijs beliepen 3244.28. Het getal leerlingen der O. L. school was 96, der Christ. 57 en der R. K. school 239. De afdeeling der Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft in hare bibliotheek een 520-tal boeken. Voorts is de bevolking iets achteruit ge- gegaan. Deze bedroeg het vorige aar 610 man nen en 690 vrouwen; totaal 1300. Thans: 601 mannen en 675 vrouwen, totaal 1276. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Geboren: z. van D. FiLarski Krul. z. van O. A. Stals-de Roodj. id. van J. F. Visser-de Graaf. z. van E. A. Speelman-van Namen. d. van T. van Riessen-Mooij. d. Van (G. Bruinoog-o-de Graaf. d. Vato O. van Deijck-Versteeg. 1d. van E. va,n Schinkel-Van den Berg. z. van G. A. Hnel-Swieserein. d. van C. Kroon-Kosier. d. van A. Kneppel Hop man. d. Van O. Stapper-Zwart. Overleden: Antje Ales, wed. J. Lub bers, 30 j. J. Looij, 3 m. P. de Groot 7 maanden. Ondertrouwd: J. E. Smit eu M. O. Nijssen. J. Alders en J. Oldenburg. L. Post en A. Kramer. J. H. Heideman en M. H. Oudejans. A. Keuter en J. M. A. Dries. Ri. Hartmans en M. }V. Bos scha rt. Getrouwd: C. Oudendijk en E. C. Hooggreef. Ri. Over de Linden en M. D. J. van Houw el in gen. J. do Jonge en G. Pot. T. Breeuwer en T. Schutte, Oh. J. Van Heijst en B. van Heust. HAARLEMMERMEER, GetrouwdP. B. Zwetsloot en A. O. vain Staveren. Geboren: z. Van P, M. ScheringVan Es. d. Vain H. SepersMöhlen. Overleden: W. KluokVan Blek, 38 j. J. van den BoogaardDe Bruyn, 85 j. TE VERKOOPEN. ■Dinsdag 11 Juni. HAARLEM. Alg. Verkaoplokaal, Nieuwe Gracht 74. Veiling Meubilaire Goederen. AAN TE BESTEDEN. Dinsdag 11 Juni. j HAARLEM. Stads-, Armen en Ziekenhuis, 7 uur, Burgerl. Armbestuur. Boter, Matgairi- ne, Rijst, H'eele Gort-, Stroop, Zachte Groe ne Zeep, Soda en Paitentolie, benevens de voor een gèheel jaar benöoidigde Brandstof fen. Ten Riaadhuizè, door B. en Wi kwart vóór 12 uur. Het maken van* grond-, riolee- ringis- en bestratings-werken' nabij en op eeh terrein ter oppervlakte van dngieveer 5 H.A., i gelegen ten westen vian de Leidsehe Vaart- t-usschen de Schreve 1 i us»t r a at, de R K. kerk S. BaVo en het gocdereUstation 'der Hollanld ache IJzeren Sp oorweg- Maatschap pij te Haarlem. HEEMSKERK. Ten Raadhujze. door B. en W|. 2 uur. Het bestraten Van pl. m. 675 Meters wög in Heemökerkeriduin, in aanslui ting met bestaande bestratingen Van Ouuden- dijk en Duinweg Opgeheven wegens gebrek aan actief: liet- j PROGRAMMA faillissement van D. Quérido, zonder beroep, Van de orgelbespeling op Dinsdag 11 Juni, te Amsterdam, 's Gravesandestraat 14, en van des nam. van 1--2 uur in de Groote- of Sint A. de Haan, Jacob van Lennepkade 98 teBavokerk alhier, door den heer Louis Robert: Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeel ingelijst de faillissementen: M. G. Fuchs, wed. A. F. B. Schmeimk, Amsterdam. F. v. Dijk, zonder beroep, Utrecht, B. Mater- man, aannemer, Zeist, B.J. Wilbrink, wed J. H. Prevoo, Hengelo (O.), S. Meeuwenoord, viscli- handelaar, IJmuiden. Opgeheven het faillissement J. A. van der Lans, 's-Graventiage. Vernietigd het faillissement J. Groen-e- wege, drogist, Tholen. 1. Praeludium en Fuga, A. kl. t., J. S. Bach; 2. Pastoral Sonate (Der achte Psalmton), Jos. Rlieinberger: a. Pastorale; h. Intermezzo; c. Fuge; 3. Preghiera, E. Bossi; 4. Andante, H. Smart; 5. Melody, Alex. Guilmant; 6. Marehe Religieuse, C. Saint-Saëns. PERSONALIA. Onder veel blijken van belangstelling her dacht de heer J. van Dalen heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma H. Daudey. vleescbhouwer in de Groote Houtstraat, alhier. De heer F. W. Wittkamper, magazijn knecht bij liet locomotiefdepot, herdenkt den dag dat hij 25 jaar in dienst is hij de II. IJ. S. M. Internationale Zangwedstrijd van Onderlinge Oefening. De rondvlucht om Londen. Zaterdag is de vliegwedstrijd om Londen gehouden. Het Hendon-vliegkamp, het be gin- en eindpunt van den wedstrijd, was ge heel gevuld met toeschouwers, terwijl ette lijke duizenden op verschillende plaatsen in Londen met groote belangstelling den strijd volgden. Het weer, dat aanvankelijk drei gend was, klaarde langzamerhand op en werd later uitstekend. Cody vloog op zijn enorme tweedekker van Aldersliot naar Londen, maar vertrouwde het weer niet voldoende om aan den wedstrijd deel te nemen. Om 4.40 startte de eerste deelnemer S. V. Lippe met zijn eendeldcer; op hem volgden T. O. M. Sopwith, G. Hamel, P. Verrier, W. Moorhouse, Guillaux en Valentine. Hamel en Verrier vlogen elk met één passagier. In totaal vertrokken dus zeven mededingers. Om de minuut werd gestart. De afstand van deze vlucht rondom Londen bedroeg 125 K.M. en liep van Hendon via Kempton Park, Esher, Purley, Brombey, Purfleet, Epping, Waltham Abbey, Enfield en Trant terug naar Hendon. Sopwitli kwam het eerste weder te Hen don aan. Hij legde de 125 K.M. af in 1 uur 20 minuten, met een gemiddelde snelheid der halve van ruim 100 K.M. per uur. Hamel was tweede in 1 uur 40 minuten; Moorhouse derde in 2 uur; Valentine vierde. De koning van Spanje was op het vlieg kamp aanwezig, evenals koningin Amelia. KimmerJing. f Te Mo'jrmeion-le-Gr-anclis gisteren de avla- te ut' Kimmerling, vergezeld van den heer Ton- net, als passagier, met zijn monoplan van een hoogte van 100 meter ter aarde gestort. Beiden werden gedood. EXAMEN LAGER ONDERWIJS. Zaterdag zijn geëxamineerd 8 vr. eandida- ten. Geslaagd: dé dames A. J. M. Pronk te Alkmaar, J. A. H. Roeloffs te Leiden, E. F. de Regt en E. G. J. Ruth te Haarlem, J. G. j 't Verplichte koor was „Schoonheids-Bede", van Rooyen en M. M. de Vries te Zaandam, van C. v. d. Linden. Gisteren werd deze wedstrijd in liet Pal-eii voor Volksvlijt voortgezet. De jury bestond uit de heeren C. v. d. Linden, voorzitter, F. liane- j maan, H. J. den Hertog, Em. Mathi-eu en J. j Presburg. Haar oordeel luidde: lste pr. met! alg. st.. „Harmonie" (Amsterdam), dir. G. v. d. Poll; vrij koor ,,'t Geuzenvendel," van Fred. J. Roes'ke2e pr. niet alg. st. „Do Ver. Werk lieden" (Leuven), dir. S. Vanderheyden, vrij boor „Dageraad," van H. W-eyts; 3de pr. mat 3 tegen 1 „Onderlinge Oefening" (Antwerpen), dir. Edw. Verlieydenvrij koor „Pater Noster," van Carl H-amm; 4-e pr. a met 4 tegen 1 st. „Gin nekens Mannenkoor", dir. M. A. Verdaas- donok; vrij koor „Zondag op 't meer", van G. A. Hein-ze; 4e pr. b met 4 tegen 1 st. „Zanglusit" (Rotterdam), dir. I.J. M. v. d. Bosch; vrij koor „Dies irae", van A. B. H. Ver hoy UITSTAPJE. De afd. Haarlem der Ned. Rcisvereeniging maakte gisteren, in gezelschap der afdeeling Amsterdam van de Vereeniging, een uit- De 's avonds gehouden wedstrijd-en hadden den volgenden uitslag: De le afd. mannenkoren. Ie prijs, gouden medaille en 400, Manneir- stapje naar de Ruïne van Brederode en de chor „Westerbauer", te Westerbauer, Dultsch- buitenplaats „Duin en Kruidberg". Vandaar jaiK] werd dwars door de duinen gewandeld naar het IJmuider strand. OMVER GEVALLEN. Zaterdagavond zes uur viel in de Groote Houtstraat nabij het Proveniershuis een vrachtwagen van het expeditiekantoor Vo gelpoel en Noorwegen omver. Het gevolg hiervan was dat de lading van den wagen op de straat viel. Eveneens viel het paard ken. De beide wandelaars verontschuldigen zich zoo goed zij kunnen; zij waren van den goeden weg afgeraakt en konden dien zoo spo-edig niet terugvinden. ,,Nu ja," zeide daarop verzoenend' de boer, „daarom zei ik het u ook nog heel 1) e d a a r d." GETROEFD. Rentenier B. werd wegens zijne zwaarlijvig heid dikwijls geplaagd. Op een heeten zomerdag zit hij weder in het restaurant om zijne altijd dorsli;;e keel te laven. Reeds menig zweetdruppel tje heelt hij dien middag gelaten en puffend zegt hij „Is me dat een hitte, 't Is toch een kruis, als men zoo dik is!" „Ja", zegt zijn buurman, „dQ slager zou blij zijn, als hij een os kon slachten, die zoo dik was als gij!" „Dat kan we! zijn," antwoordt de dikkert, „mijn gewicht en uw verstand, da.it zou samen een echte os geven!" .CAZERNEBLOEMPJE. .sergeant tot recruut: „Kerel, als je zoo lang was als je dom ben!, zou je de maan wel naar beneden kunnen halen!" ZIJN OORDEEL. De oude Pieterhannes die blind wa,s zat voor zijn deur, toen eenige wagens mest voorbijrejden. Met een kennersbeweging stak Pieterhannes zijn neus in de lucht om naar den reuk het gehalte te taxeeren. De laatste wagen echter was toe vallig een auto. Toen deze voorbijreed, trokken zich de neusvleugels van den oude wijdl opetf en hij mompeLde: „De laatste kar is toch nog de beste!" ALTIJD VERSTROOID. Professor komt thuis van zijn aanschouwelijke luchtscheepvaartsfudies„Maar man", zegt zijn eega, „hebt ge nu alweer uw valscherm vergeten? en bezeerde zich aan de poolen, tevens brak stel's mannenkoor „Harmonie". 2d© prijs, verg. zilv. med. en 200, Liedertafel „Aurora", Oosterhout. 3e prijs, verg. zilv. med. en 100, Socialis- tisoh mannenkoor „Marx' kring" te Gent. 4e prijs, verg. zilv. med., liedertafel „St. Ce cilia", te Tilburg. Wedstrijd om de eerep rijzen, le prijs, zilv. krans met vergulde lier, Am- het lemoen. SCHANDELIJK. Zaterdagavond is door eenige jongelieden een leuningbank vernield. Hij was geheet doormidden gebroken. Is het toezicht daar verstopt? TE VEEL HAAST. 2e prijs, verg. zilv. med., Mannerchor „Wes terbauer", te Westerbauer. Zaterdagavond zeven uur <nae BEDAARD. Twee wandelaars raakten eens van den rech ten j ten weg af op oen stuk weiland van een onge- VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard 29 Mei P. Noten boom bouwkundige, Rotterdam, Agniesestraat 130b. 3 Juni Th. W. C. Roosen, bouwondernemer, Amsterdam, N. Z. Kolk 18. A Bos, schoenmaker, Berkel. Failliet verklaard: P. Suybroek, metselaar en aannemer te 's Gravenhage, Halleystraat 17. C. L. Bolwidt Jr., makelaar en bouw ondernemer, Admiraal de Ruyterweg 76 te Schoten. H. H. Blokpoel, koopman, Ach terom 138 te 's Gravenhage. D. Chr. Mi ction, kantoorbediende, Suezkade 6 te 's Gra venhage. P. B. W. Singendouek, electri- scbe smederij. Arnhem. 7 Juni. J. Ph. Sopar, koopman in eonfec- tie te Amsterdam, Westerstraat 36. j Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement „Viaansche Kapokfabrielc, te Vianen. chauffeur op het Houtplein een verliuiswa-makkelijken boer. Deze kwam o ogenblik kei ijk gen voorbijrijden met zijn auto om eerder schimpend en vloekend op hen af en wijst hen over de brug te kunnen. Die haast kwam1 in de grofste bewoordingen op hun vergissing, hem op een verbrijzeld spatbord te staan,'Ten slotte dreigt hij zelfs met zijn slok, indien doordat hij tegen de wagen aanbotste. zij zich niet oogenblikkelijk uit de voeten nia- Zaterdag 8 Juni. (8 u. v.m.) Plaatsen hoogte N.A.P in 21 uur hoog ager Amsterdam. Keulen 38.37 0,05 Kanaalwater Lobit 11.00 0,_ 0,04 u, 8MAP Nijmegen 8.56 0,_ 0,04 12 0,48 8t. Andr.Waal 4.27 0,07 2 5 0,48 Arnhem 8.62 0,- 0,03 Stadswater. Vreeswijk. Lek 1.47 3 u.0.48 MAP Westervoort 9.18 0,- 0,04 12 0,^8 Deventer 3.12 0,06 2'/, 0.48 Kampen 0.06 0.03 Amstelwater. Maastr. brug. 41.54 0.03 8u 0,48MAP hoofdsl. 41.44 0.03 12 0.48 Venloo 9.12 0,- 0,08 2'/, 0.48 Grave 5,39 0,13 0,- Zuiderzeew. St. Andr Maas 1.61 0,04 8 u. 0.23 Dit alles duidelijk en nauwkeurig met Inkt In te vullen, uitknippen, opzenden aan do Administratie van Nieuwe Haarlemsche Courant, Kinderhulsvest 29—3133, Haarlem, Men kan het ook aan de Courantenbezorgers en bulten Haarlem aan de Agenten afgeven, die dan voo1" taazendlng aan ons adres zorg dragen. De toezending der polissen volgt binnen eenige dagen. met zijn behoeften dan die welke gemeenlijk aan de jongelieden in Zuid-Amerika gege ven wordt. Beiden haddeu zij hun doel b«- reikt eu zouden naar Mexico terugkeeren, daar zij hun studiën als werktuigkuud'ge voleindigd hadden, toen de verschrikkelijke ramp hen trof. Niets kan een denkbeeld ge ven van de grenzelooze dankbaarheid van Benito, toen hij de toewijding begreep, welke ik voor hem had getoond, 't Was een recht vaardige en eerlijke ziel, met buitengewone geestesgaven en een groote behoefte aan tee- derheid en ontboezeming, zoodat hij werd hooggeschat door allen die hem leerden ken nen. Voordat hij stierf herkreeg Ehristoval eenige oogenblik keu zijn helderheid van geest. Brunito, die hem hartstochtelijk liefhad, vertelde hem de buitengewone pogingen, die ik beproefd had om hem aan den dood te ontrukken. Wat heeft zij goedgemaakt? vroeg bij mij, met die helderheid van blik welke soms de stervenden bezitten. Mijn hart was vol, ik bevond mij in tegenwoordigheid van twee reine zielen, twee oprechte en ridderlijke ka rakters; ik aarzelde niet en vertrouwde hun mi.in tegenspoed en wanhoop toe. s Ohristoval richtte zich van zijn kussens op. Dat uw goedheid u geluk aanbreiige, vriend, zeide hij. Ik ga sterven, maar alvo rens te sterven zal ik u een gedeelte terug betalen van hetgeen ik u verschuldigd ben. Men heeft u uw naam en uw fortuin ontsto len. Rijkdom kan ik u niet geven, want, ik b©n no ar armer dan ar>i. maar wal de uersoon- lijkheid aangaat, dat is wat anders. Gij kunt niet, zonder groot gevaar te loopen, uw wer- kelijkeu naam of een anderen verzonnen uaaiu aannemen. Eu daarom geef ik, wiens laatste oogenblikken gij verzacht heb, u den naam die ik draag. Vraag méfar aan Benito, hij is een der roemrijkste van Mexico. Hij is opgeluisterd door geslachten eu nog eens ge slachten van brave, edele en oprechte man nen. Mijn voorvaderen in de andere wereld zullen mij niet verwijten wat ik op dit oogen- blik toe, want ik gevoel dat gij van hetzelfde ras zijt als ik. Gij zijt goed, edelmoedig en eerlijk. Word dan van dit oogenblik af prins Ohristoval van Monte-Léone; deze persoon lijkheid geef ik u. Zij zal u helpen in het ont wapenen van uw vijanden. En Immaculée, mijn zuster, de eenige die mij rekenschap zou kunnen vrageu van hetgeen ik doe, om dat hetzelfde bloed door onze aderen vloeit, Immaculée zal mij gelijk geven. Wanneer Benito haar alles verteld zal hebben wat gij voor mij gedaan hebt, zal ook zij u als broe der erkennen. Dat is te veel goedheid! riep ik uit... Dat zal ik nooit aannemen... Het is te veel, ja, veel te veel! Ohristoval ging voort: Laat mij uitspreken, mijn krachten ro ken uitgeput. Jong lieb ik Mexico verlaten, niemand herinnert zich mijn gelaatstrekken goed meer. Alleen hebben mijn blauwe oogeu eu mi.in bruine huid waarschijnlijk de zeld zame vrienden getroffen, die zich mijner heriuereu. Uw oogeu zijn blauw evenals de mijne; bet zal u niet moeilijk zijn uw gelaats kleur bruin te maken als de mijne. En ik zal gelukkig heengaan en rustig' onder mijn graf steen zonder naam slapen, omdat ik nuttig geweest zal ziju voor een edel en braai' jon geling als gij. Ik wilde' die edelmoedige gave niet aan nemen, maar de zieltogende drong aan, dwong ze mij letterlijk op, en hij stierf eerst gerust toen ik hem plechtig beloofd had, voortaan en voor altijd te worden wat hij zelf geweest was, de prins van Monte-Léonet 01 wat brave, wat edele harten! riep Sabine uit, haar oogen afwisschend. O ja! antwoordde Michel met overtui ging. En als je eens wist, Sabine, welk een genegenheid die Benito mij toedroeg, wells' een broeder ik in hem gevonden heb! 'tWas een zeldzaam edel man. We zullen Immaculée gaan opzoeken, die mij in het klooster wacht, had'hij tot mij gezegd. En dadelijk na ons huwelijk zullen wij alle drie gaan zoeken naar het werk, dat ons fortuin moet aanbrengen. In de nabijheid van Mexico gekomen, waar mejuffrouw van Monte-Léoue inderdaad in een geestelijke inrichting den terugkeer af wachtte van dengene, wiens leven zij zou gaan deeleu, ging Benito alleen tot haar, en vertelde aan ziju bruid wat haar stervende broeder beslist bad. En vond zij het goed, vroeg Sabine, die alles oplettend aanhoorde. Of zij het goedvond? riep Miehei uit. O zeker, want zij is van hetzelfde ras als haar broeder, edelmoedig eerlijk en vlekke loos als een Spaansche degen. Het sobijnt dat zij slechts deze eenvoudige woorden zeide: Ohristoval was de laatste der onzen. Als liij over zijn naam heeft beschikt ten voor-j deele van dengene die alles gedaan heeft om hem te redden, dan heeft hij erkend dat die persoon waardig was in onze familie te tre den. Dat hij welkom zij en dat de dankbare wil van den doode eeuwig den levende be- scherme en tegenover hem de onrechtvaar digheid van het lot herstelle! 'tWas gebeurd; ik was vau dat oogenblik in aller oogen door de liefde en dankbaar heid van de uitstekende harten de prins Ohristoval van Monte-Léone geworden. In Mexico herkende iedereen in den jongen man van 25 jaar, die naar zijn geboorteland terugkeerde, het kind van 15, dat het verla ten had, om ver weg zijn studiën te voltooien. Dank zij de lange gesprekken, welke ik met Benito en zijn vrouw had, want dadelijk j na onzen terugkeer waren zij getrouwd, werd ik weldra vertrouwd met alles wat de familie van Monte-Léone aanging. Fontenoy, aan wien ik mijn nieuw adres had opgege ven, stuurde mij de gelden, welke hij mij be loofd had. Daarna gingen we naar New-York terug, om zaken te beginnen en ons brood j te verdienen. De eerste pogingen waren vruchteloos. Het geld van Fontenoy was bij na uitgegeven, en wij waren op het punt ons door de ontmoediging te laten overmeeste ren, toen Benito op een goeden dag met een van geluk stralend gelaat binnenkwam. Toen wij hem om uitlegging vroegen sprak hij: Reeds sedert lang draag ik, na een zo- kar gesprek en door een bijzonder toeval, de gedachte aan het amhergrijs in mij om. Je weet toch, niet waar, dat ambergrijs een stof is, die buitengewoon duur wordt betaald en door Engeland veel wordt gebruikt om er fijne odeur van te maken. Deze stof wordt vooral gevonden aan de oppervlakte van en kele zeeën, zooals bijv. de Japansche Zee, op de Maladivische eilanden en op de kust van Coromandel. In de laatste tijden heeft men ontdekt dat het ambergrijs het voortbreng sel was van een ziekte der inwendige orga nen van groote potvisschen, vooral van de walviscli. 't Is best te begrijpen dat deze die ren, wanneer zij zich ziek gevoelen, zekere schuilplaatsen hebben, waarschijnlijk door niemand gekend, gelegen iu zeeën, waarop na hun dood het ambergrijs komt drijven. Deze gedachten, die nog verward in mij wa ren, zijn nu op een vreemde manier beves tigd, zoodat er voor mij geen twijfel meer overblijft. Die mededeeling had ten zeerste mijn be langstelling gaande gemaakt. Verklaar je nader, zeide ik tot Benito. Je verhaal is zoo belangwekkend mogelijk. In de Indische zee bestaat inderdaad een klein eilandje, ging hij voort, bijna door nie mand gekend en waar de schepen en stoom booten niet. ophouden, want het is omgeven door de gevaarlijkste blinde klippen. Dat eiland beet Santa Maria. Het staat niet eens op de kaart en schijnt de uitverkoren plek to zijn van walvissehen en andere groote die-i ren, door die geheimzinnige ziekten aange tast. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6