BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Staten-Generaal. OVERZICHT. AERDENHOUT. BENNEBROEK. De TURKSCH-ITALIAANSCHE OOR LOG schijnt langzamerhand, ook al door den drang der mogendheden, voor Italië gunsti ger te worden, al i6 er ook op de eigenlijke overwinning van Tripolis nog niet veel kijk. De Dardanellen schijnen óók weer hedreiga te worden. Uit Konstantinopel althans wordt aan het Berliner Tagehlatt geseind: Elf Ita- liaansche oorlogsschepen moeten vlak voor de monding van de Dardanellen tussehen Imbros en het vaste land hij Kaap Soevla kruisen. Verscheidene Turksche gezinnen uit plaat sen aan de Dardanellen zijn, daar zij voor een landing van de Italianen vreezen, naar Kon stantinopel gevlucht. Ook hij Aivalik tegen over Mitylene heeft men Italiaansehe oor logsschepen gezien! De Turksche lezing over den strijd hij Zan- zoer is nu ook uit Constantinopel gemeld. De Turksche minister van Oorlog publiceert nl. een telegram, volgens hetwelk de verliezen van den vijand (de Italianen) in het gevecht hij Zanzoer meer dan duizend man zouden bedragen. Aan de zijde der Turken zouden 150 dooden en 300 gewonden gevallen zijn. De Turken streden tot al hun munitie verscho ten was, waarna tenslotte alle troepen, af- deeling voor afdeeling, hun stellingen ver lieten. De erisis in Hongarije. De voorzitter van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, graaf Tisza, is te W'ee- nen aangekomen en door keizer Frans Jo zef in audiëntie ontvangen. Landelijk schoon in Frankrijk. Minister Klotz meent een middel te weten om te verhinderen dat afschuwelijke recla me-borden de liefelijkheid of de pracht van landelijk schoon bederven. Hij wil de nare dingen belasten. Een jaarlijksche belasting van 50 tot 400 francs den vierk. meter. Ook de grondeigenaars moeten belasting betalen. Frederic Passy.t Frederic Passy, de bekende vredesbevor- deraar, is overleden. Hij was geboren 20 Mei 1822 te Parijs en is dus ruim 90 jaar oud ge worden; hij hield sedert 1860 voorlezingen Over staathuishoudkunde. Hij was in 1867 een der oprichters van den Internatipnalen Vredesbond, waarvan hij algemeen secreta ris werd. Een tijd lang was hij afgevaardigde van het achtste departement van Parijs en in 1877 was hij benoemd tot lid der Academie van Wetenschappen. In 1901 ontving hij met Henri Dunant, den oprichter van het Roode Kruis, den vredesprijs van de Nobelstichting. Zijn werken, meerendeels economische, heb ben hem als staathuishoudkundige een goe den naam bezorgd. Ook zijn boek: „Histoirè du mouvement de la paix", in 1905 versche nen, is een werk van groot belang voor de geschiedenis der vredesbeweging. De Sultan van Marokko. Het volgende, uit het bericht dat de Fran- sche Kamercommissie is voorgelegd omtrent het Marokkaansche protectoraatsverdrag, is der vermelding waard: De Sultan krijgt een inkomen van 2,800,000 peseta's (zoowat 1,200,000), waarop dë Fran- schen geen controle uitoefenen. Voorts krijgt hij nog een millioen francs als kapitaal cp de Marokkaansche staatsbank en een crediet van een millioen peseta's voor onderhoud der keizerlijke familie de gebouwen van bet Machzen en zoo meer. Voor het geval de Sul tan afstand doet, krijgt hij pensioen en in dat geval zal hij, in overleg met de Fransche regeering, een zijner zoons tot opvolger kun nen benoemen. De kapitein van Köpenick overleden. Uit Londen wordt gemeld, dat in een zie kenhuis daar ter stede de schoenmaker Wil helm Voigt, bekend als de kapitein van Kö penick, drie dagen geleden overleden is. Een vreeselijke moord. Te Parijs is in den nacht van Maandag op Dinsdag op geheimzinnige wijze een hotel houdster in de wijk van de Porte-St. Denis vermoord. Waarschijnlijk zijn de schuldigen twee logeergasten, die zich Maandagavond te gen twaalf uur aanmeldden. Niemand in het hotel heeft iets bijzonders gehoord. Het lijk vertoont geen enkele verwonding. De armen waren vastgebonden en de mond was dieht- gesnoerd. De kasten bleken doorzocht. Ver moedelijk hebben de moordenaars, van wie geen spoor ontdekt is, een bedrag van 1000 frs. meegenomen. Een zonderling bedrog. Voor eeuige maanden legde aan liet gym nasium te Munstereifel, in Duitschland, een z.g. toehoorder, dus geen vast leerling, zijn eindexamen af. De jonge man slaagde. Maar het bleek later, dat niet hij, doch zijn onder wijzer, de privaat-docent Scliiertel uit Keu len-, in plaats van den jongen examen had gedaan. De leeraar had zich den baard laten afscheren, de kleeren van den leerling aan gedaan en onder diens naam het examen af gelegd Beiden stonden gisteren terecht voor de rechtbank te Bonn, die hen wegens bedrog en valsehheid in geschrifte ieder tot drie maanden hechtenis veroordeelde. Bovendien werd de bul, die aan den pseu- öo-leerling was uitgereikt, teruggeëischt en vernietigd. Een reuzenprcces. Er wordt geprocedeerd tussehen den F,n- gelscheu Staat en de Nationale Telefoon maatschappij, over een som van niet minder dan 240,000,000 millioen gulden. De maat schappij was tot dusver feitelijk houdster van het telefoon-monopolie in Engeland en maak te daarmee een winst van ongeveer 50 mil lioen gulden in liet jaar, waarvan tien per cent aan den Staat werd afgedragen. Nu is het materieel en de installatie van de maat schappij genaast en is er kwestie over de som, door den Staat te betalen. De maat schappij eischt 240 millioen. Ta ft en Roosevelt. Het National Republican Comittee te Chi cago heeft tot dusver 128 van de 262 betwiste mandaten voor de nationale conventie aan Taft toegewezen. Slechts in één geval besliste het voor Roosevelt! Bijvoorbeeld zijn al de twijfelachtige mandaten in Kentucky aan Taft toegewezen. De aanhangers van Roose velt hebben dit voor tastbaar bedrog ver klaard Stubbs, de gouverneur van Kansas, heeft na een onderhoud met Roosevelt gezegd, dat Taft niet dan door middel van praktijken, eigen aan paardedieven, zijn benoeming tot candidaat zou kunnen doorzetten. Steeds ko men uit Chicago geruchten dat een groot aantal aanhangers van Taft op het punt zijn over te loopen op Roosevelt en het schijnt, hoewel het National Committee bij de be slissing over de twijfelachtige mandaten hem kwade parten speelt, goedsmoeds te blijven. Staking bij de Holland-Amerikalijn te New-York. In Hoboken staken vierhonderd bootwer kers, in dienst der Holland-Amerikalijn we gens het in dienst nemen van niet bij de vakvereeniging aangesloten arbeiders. HET KONINKLIJK GEZIN TE DOBBIN. Het leven van de Nederland sche Konink lijke familie op het kasteel Dobbin heeft, vol gens schrijven vandaar, het karakter van een stil en landelijk verblijf temidden van de Mecklenburgsche familieleden, die sedert Za terdag op het kasteel vertoeven. Terwijl de broeder van Prins Hendrik, Hertog Adolf Fre- derik, de toekomstige gouverneur van Togo, zich naar Berlijn heeft begeven om zich klaar te maken voor het vertrek naar zijn Afrikaanschen post, zijn te Dobbin nog ach tergebleven Groothertogin Marie van Meck- lenburg-Schwerin en de Groothertogin van Oldenburg, de moeder en de zuster van Prins Hendrik. Zondagmorgen heeft het hooge gezelschap in de kerk te Dobbin de godsdienstoefening bijgewoond. Te voet begaven zij zich door de dorpsstraat naar de kerk. De koningin was geheel in 'twit, en zag er zeer goed en op gewekt uit. De dienst werd geleid door Pas tor Kittel uit Kieth, die na afloop bij H. M. aan tafel genoodigd was. Zondagnamiddag kwam de Prinses-weduwe Reuss XVIII, een geboren hertogin van Mecklenburg, de vor stelijke personen een bezoek brengen. De Koningin houdt zich veel bezig met Prinses Juliana, met wie zij dikwijls in een door een Shetlandsche pony getrokken wa gentje uit rijden gaat door den tuin en het park van het kasteel. Een enkele maal strekt het bezoek zich ook uit tot liet dorp, welke bewoners dan niet nalaten de Koningin en Prinses Juliana, die altijd vergenoegd met haar handje zwaait, op hartelijke wijze te be groeten. EEN ANECDOTE VAN PRINSES JULIANA. De Haagsche Kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." hoorde dezer dagen hoe voorspoe dig Prinses Juliana zich in alle opzichten ontwikkelt. En wat het aardigste is zij ver toont in haar doen en laten al de eigenaar digheden van een gewoon kind; het blijkt meer en meer hoe ook de geboorte en opvoe ding van een prinses geen invloed hebben op de natuurlijke ontwikkeling van het kinder goed. Dat bleek onlangs bij de laatste audiën tie van den Minister-president, mr. Heems kerk, op 'tLoo, zoo vertelt dan de anecdote. De Koningin liet, zooals zij wel meer doet, de jonge prinses even in haar kamer brengen om den Minister te begroeten. De kleine Juliana weigerde ook maar één woord te spreken zooals andere kinderen ook soms zwijgen als men ze wil laten praten. Niets baatte en na c-enige oogenblikken zond H. M. 'tkind weer weg. Nauwelijks had zij de kamer verlaten of ze opende zelf nog even de deur, stak het aardige kopje nog eens naar binnen en riep met een spotlachje den premier toe: „Kuif!" Toen verdween zij ijlings. MINISTER TALMA. Be Haagsche corr. vain het „Hbd." schrijft in beschouwingen over Jen „cri&i'S-atehtigem," toestand met de Ratdenwet en Lohman's amendementen o.m. het volgende: „Had minister Tal ma, hetzij in de Com missievergadering, hetzij na, die Vergadering toen de heer Lobman zich van 's Ministens gezindheid heeft verzekerd, het stelsel-Loh- man bij voorbant onaannemelijk verklaard (hij had dit dan natuurlijk in de vólle Ka mervergadering moeten herhalen) dan zlou de heer Lohman zijn amendementen hebben ingetrokken. „Deze verantwoordelijkheid heeft de Mi nister echter, tegenover de veelzijdige in stemming die het stelsel-Lobman in en bui ten de Kamer heeft gevonden niet wil len aanvaarden." 1 En voorts lezen wij nog dit, dat alleen bij wijze Van document -wordt overgenomen „De Minister schijnt overigens volstrekt niet meer de leiding in handen to hebben. De herhaalde oppositie in en buiten de Ka mer heeft hem „klein gekregen". Het is geen wonder dat de heer Talmai, naar 't schijnt, door het gebbuïde met de Bakkers wet en' door de zware aanvallen va,n de ohristdijk-historischen en van „De Stan- daiand" bij de Ziekteverzekering minefme r in een staat vlan depres'sie is geraakt. Dat de "Cómmissie hem niet aanstonds hare ver gaderingen heeft willen doen bijwonen, heeft hem, blijkens zijn weigering om heden in haar midden te Verschijnen, ook onaange naam getroffen. In elk geVal is 'zijn prestige in de rechterzijde in de laatste dagen snel gedaald en is zijn ministerieele leven voior de coalitie Veel minder waaïd gewerden. Men hoort zelfs reeds spreken v;an een nieuwen Minister Van Landbouw en Van eon waarne ming Van het departement door een van zijn collega's." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is bevorderd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, mr. S. Gratama, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden SPOORWEGCONFERENTIE. Gisteren zijn te Amsterdam de zittingen begonnen van de Vereenigde Europeesche Conferentie voor de dienstregeling der trei nen en der doorgaande rijtuigen. De heeren komen dezer dagen ook IJmuiden bezichti gen. JAPANSCHE SPIONNEN OP JAVA. De corr. van bet Hbld. te Batavia seint: Hier zijn drie Japansche spionnen gear resteerd. Van kerk tot Raadhuis. Daar Gedepu teerde Staten van Noord-Brabbant voorstel len om aan de gemeente Halsteren bij Ber gen op Zoom een vrij groote subsidie te ver- leenen ter bestrijding van de kosten ad 20,000 verbonden aan het verbouwen der oude Roomsch-Katholieke kerk tot Raad huis, is het thans zeker, dat dit gebouw, dat groote monumentale waarde bezit, behouden blijven zal; te meer daar het Rijk voor ce helft in die kosten zal bijdragen. Een gasontploffing. Maandagavond had een geweldige gasontploffing plaats in den kruidenierswinkel van de coöperatieve veree- niging „Helpt Elkander" op Fellenoord te Woensel. Werklieden hadden dien dag lampen aan de leiding bevestigd. Er bleek een lek te zijn en haastig werd een onderzoèk ingesteld, doch niet dan na eerst den meter te hebben dichtgedraaid. Blijkbaar had zich een over vloed van gas opgehoopt tussehen het pleis terwerk van het plafond, dat met een vree- selijken knal ontplofte. Terwijl de groote spiegelruit en alle overige ruiten in het ge bouw tot scherven vlogen, schudde bét buis op zijn fundamenten en bet heele plafond kwam in een zware stofwolk naar beneden gestort. Van achter de schermen. De heer H. van Embden ,die sedert een viertal jaren als cou peur bij de naaml. vennootschap „Het Too- neel" in betrekking is, had gistermiddag, zoo verteït een Amsterdamsch blad, in de ate liers dier vennootschap een bespreking met den directeur Willem Royaards over de nog af te werken costuums. Toen de heer Royaards er van sprak, dat voor de aanstaande Gijsbrecht-opvoering nog eenige nieuwe pakken gemaakt moesten wor den, vroeg de heer Van Embden hem daar voor spoedig zijn bevelen te willen geven, daar volgens afspraak den 16den Juli zijn vacantie zou beginnen. „Wat vacantie!" riep de lieer Royaards. „U krijgt vacantie wanneer het mij past. De heeren en dames spelen toch ook door, al is het vacantietijd!" De coupeur trachtte den heer Royaards on der 'toog te brengen dat bij zelf in 'tbijzijn van getuigen den vacantietijd voor den cou peur geregeld had. 'tEenig gevolg van deze uiteenzetting was, dat de directeur in woede ontstoken den coupeur te lijf ging en hem eenige slagen op bet hoofd toebracht, in te genwoordigheid van een garderobière. Daarop smeet hij de deur van bet kantoor open en riep tot het aanwezige personeel: „Ik stuur dezen man weg en zal liem bij me laten ontbieden zoodra ik hem noodig heb". De heer Van Embden wenscht echter met dit optreden geen genoegen te nemen en heeft een aanklacht wegens mishandeling tegen zijn directeur ingediend, zoodat het tweede bedrijf van dit drama waarschijnlijk in de rechtszaal afgespeeld zal worden. Koelbloedig! De loodgieterskneebt C. C. is gisternamiddag van het dak van de Nieu we Kerk te Delft gevallen. Hij gleed van een hoogte van 15 meter, greep een goot, die hem niet hield, en viel verder tot op den nok van een steenen beer. Daar bleef hij bewusteloos liggen. De politie kwam met ladders en zei len, maar de man kwam weer bij, stond op en ging naar beneden. Tot hij bemerkte, dat zijn pet, nog boven lag. En, als ware er niets gebeurd, stapte bij naar boven en haalde zijn hoofddeksel. Tweede Kamer. De Commissie voor de Ziektewet deelde in de Kamer gisteren mede, dat de amendementen- Lob man h. i. nog eerst behandeld, moeten wor den in de af deelingen. Dart zou beden, bij den aanvang der vergadering, beslist worden bij stemmingeen zéér belangrijke stemming dus 1 Voor bet overige behandelde de Kamer gis teren de wetsvoorstellen tot herziening van de Militaire rechtspleging, waarbij de beer Dres- selhuys als regeeringscommissaris optrad. Be langrijke of zelfs maar vermeldenswaardige dingen gebeurden daarbij niet. In de Sigarenindustrie. De R. K. Bond van Sigarenfabrikanten heeft een vergadering gehouden. Volgens het „Eindih. Dagblad" was bet overwegend gevoe len onder de leden, dat aan den eisch der werk lieden geen gevolg kan worden gegeven. Het blad meent te weten dat in den neutralen bond volkomen dezelfde overtuiging heerscht. GROOTE PLANNEN MET HET NOORD ZEEKANAAL EN DEN SPOORWEG HAARLEM—BEVERWIJK. Men weet hoeveel er te doen is altijd over d<? belemmering der groote scheepvaart in bet Noordaeekanaal door de sluizen te IJmuiden en de brug bij Velsen?. Welnu, een ter zake zeer bevoegde, dr. O. Lely, de oud-minister van Waterstaat, komt nu met een zeer opmerkenswaardig plan voor den dag, dat wordt uiteengezet in een bij de firma Gebr. van Cleef te 's-GraVenhage uitgegeven brochure, getiteld: „Nieuwe Havens voor Am sterdam, uil zee toegankelijk, vrij van spoor wegbruggen en vrjj van sluizen Hoewel wij, wat betreft de totstandkoming van een en an der, zeer sceptisch zijn gestemd, dient er toch, daar het onderwerp van belang is, een en ander over te worden gemeld. De schrijver is. van meen in g dat in verband met de hooge kosten van het plan der Staats commissie (60 a 70 millioen gulden) de vraag mag rijzen, of in de toekomst bét hoofddenk beeld, waarop de inrichting van bet Noord- zeekanaal gegrond is, nog ongewijzigd kan wor den behouden, d. w. z.als kanaal met schut sluis en voor do scheepvaart zoo belemmerende spoorwegbruggen. De last daarvan zal en dit geldt vooral voor de bruggen -- vermeerderen naar gelang bet scheepvaart- en spoorwegver keer (en dit wordt ook in de toekomst ver wacht) intenser worden. De schr. wil daarom èn sluizen èn spoorbrug gen in onzen toegangsweg naar zee doen ver vallen. Dit acht bij uitvoerbaar door bet nieuwe Am- sterdamsche havengebied in liet westen aan te leggen en wel niet, zooals bet plan luidt, in den Grooten IJpolder, miaar vijf kilometer meer zee waarts, in den Houtrakpolder. Alsdan kan de spoorweg Haarlem—Uitgeest zonder overwegend bezwaar landwaarts worden omgelegd, zoodanig, dat bet havengebied z-al zijn geheel vrij van spoorwegbruggen. De spoorwegverbinding Haarlem-Uitgeest wordt daardoor slechts ongeveer 7 K.M. ver lengd, De van elkander gescheiden gedeelten van dien spoorweg, namelijk het geheelte Haar lemVelsenIJmuiden en bet gedeelte Uit geestBeverwijk zullen dan ieder als looaal- spoorweg geëxploiteerd' moeten worden, terwijl bet gedeelte tusscben Beverwijk en d© Velser- brug alsmede die brug zelf vervallen. Om nu de vaart ook vrij te maken van slui zen stelt de beer Lely voor, de Noordzeesluizen zóó ver landwaarts te verplaatsen, dat dit nieu we havengebied buiten in plaats van binnen deze sluizen kan uitmonden. Dit nu is mogelijk bij uitvoering van de vol gende groepen van werken: lo. Nieuwe Noordzeesluizen in bet Noord- zeekanaal ongeveer bij de uitmonding van zij kanaal O. 2o. Zeedijken van die nieuwe sluizen af tot aan de hooge duingronden bij IJmuiden. 3o. Omlegging van den spoorweg Haarlem- Uitgeest, 4o. Verruiming van het kanaal tusscben de nieuwe Noordizeesluizen en de buitenhaven te IJmuiden. 50. Voorziening in de belangen van ver keer te land en te water en die van afwate ring, waar die door de vorige werken worden geschaad. Men ziet: dit is dus een. eenigszins ander denkbeeld dan dat van wijlen den beer Huet, ontwikkeld in zijn bekend voorstel: „De Noord zee vóór Amsterdam." De kosten worden geraamd op ongeveer 35,000,000. (De uitgaven alleen voor een nieuwe sluis te IJmuiden, afgescheiden van alle andere uit bet plan der Staatscommissie voortvloeiende uitgaven, zijn geschat op 13 a 17V2 millioen). De heer Lely wijst er echter op, dat bij uit voering van zijn denkbeeld men van het bouwen van nieuwe sluizen voor altijd af is. Bij uit voering van het voorstel der Staatscommissie daarentegen zal de bouw van een tweede nieu we groote sluis te èeniger tijd noódig zijn, waarmede alsdan ook wijziging of verplaatsing van de spoorwegbrug t-e Velsen gepaard zal moeten gaan. H(j zegt ten slotte: Indien het scheepvaartverkeer van Amster dam zich in de komende twintig of dertig jaren eens mocht ontwikkelen als in de Voorafgaande voor Rotterdam en Hamburg beeft plaats ge- bad, dan zou men na die jaren kunnen verwach ten een scheepvaartverkeer voor Amsterdam, gelijk aan bet vier- of vijfvoud van het tegen woordige. Hieruit volgt, dat, ook wanneer het bestaan de havengebied nog eenige vermeerdering van bet verkeer toelaat ,een nieuw havengebied toch over een twintig of dertig jaren reeds belang rijk grooter betee&enis kan verkregen hebben dan het bestaande, zelfs zonder dat van zulk een reusachtige vlucht als inRotterdamenHam- burg is waargenomen sprake behoeft te zijn. Dit dient wel in heit oog té worden-geh.ouden bij bet zetten van den eersten stap tot bitvoe ring van een complex van groote werken, wel ke ten doel hebben het Noordzeekanaal voor grootere schepen geschikt te maken en die grootere schepen in havens te ontvangen. Moge het voorgaande er toe leiden, dat voor beide werken een juiste beslissing worde ge nomen en moge bet vertrouwen op de toekomst van Amsterdam zóó groot zijn, dat die beslis sing vóór het nieuwe havengebied zij Vrij van spoorwegbruggen en vrij van slui zen. HAARLEMMERLIEDE C.A. Gemeenteraad. De vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Vrij dag den 14 Juni 1912 des voormiddags te 10 uren. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming onderwijzeres aau de O. L. School te Spaarnwoude. De voordracht luidt 1. (J. van-Weizen te Diever. 2. M. Perry te Lam men. 3 C. J. Poelenjee te Haarlem. 8. Af- en overschrijvingen enz. Begrooting dienst 1911. 4. Wijziging Begrooting dienst 1912. 5. Vast stelling staten oninbare posten Hoofd. Om slag en Hondenbelasting, dienst 1911. 6. Gas verlichting. SCHOTEN, Personalia. Tot hulpbrievenbesteller aan bet hulppostkantoor alhier is benoemd de heer H. Alders, oud-koster der St. Bavokerk, alhier. Een woesteling. Gisteravond te ongeveer halfacbt was Schoten, het anders zoo stille dorp, in ware opschudding door een paar be schonken wielrijders. Vooral één van het tweetal scheen al hijzonder vechtlustig, daar hij ieder, dien hij ontmoette, tot vechten uit daagde en links en rechts om zich heen sloeg om zoodoende een reden te vinden om op den een of ander zijn woede te koelen. Gelukkig verscheen spoedig de veldwachter ter plaatse, die, geassisteerd door eenige burgers, den woesteling overbracht naar een der voor zul ke personen bestemde lokalen. Dat dit echter niet gemakkelijk in zijn werk ging, bewijst wel bet feit, dat de overbrenging per hand wagen moest geschieden;, en verscheidene personen noodig waren om den dronken man in bedwang te houden. SPA AR ND AM. E en Burgemeesters w ohipg- Onzie burgemeester heeft alhier het nqodige ter rein gekocht wa,arop zijn huis zal worden gebouwd. IJMUIDEN. Rechtsehe Kiesverceniging. Morgen (Vrij dag) avond balf 8 zal in het gebouw „Christe lijke Belangen" een© vergadering worden ge houden, alwaar als «preker optreedt de heer v. d. Berg, van Feijenoord, met bet onderwerp: „De Sociale Wetgeving". Deze vergadering is belegd door de afd. IJmuiden van „Patrimo nium" en is voor ieder toegankelijk tegen den geringen prijs van 10 cent, terwijl debat is toe gelaten. Daar hier door een bekwaam Rechtsch spreker een zoo actueel en belangrijk onderwerp zal behandeld worden, vertrouwt bet -afd.-be stuur van „Patrimonium" op een groote op komst onzer christelijke kiezer® te mogen reke nen. Hoofddoel van 'n vergadering als deze ie de kennis van en de belangstelling in politiek^ vraagstukken bij de kiezers te vermeerderend Dat zulks vooral in onze dagen noodzakelijk is, niemand zal eraan twijfelen. BEVERWIJK. Pers011 ali a. Bij Kom. Besluit is be noemd tot ontvanger der directe belasting-eb te Delft, HL m Houwiuk, ontvanger dei dir. belastingen, invoerrechten en acedjnzeb .alhier, BLOEMEND A AL. Gewapende dienst. In de week van 15-22 Juni zal alhier de gewone jaarlijksche col lecte voor den gewapenden dienst gehouden worden, In goede Kamden terecht gehei men. Djoior een armen timinermansknecht uit Haarlem werd Zaterdagavond een munt biljet van tien gulden verloren. Bij de po litie meldde ziiih gisteren een alhier wo llende dame aan, met het bericht Üat door haar zulk eek biljet Wais gevonden. Spoedig werd nu de eigenaar met deze vondst in kennis gesteld, die ©ogenblikkelijk zijn werk verliet om het verlorene in ontvangst te ne men; zijn vreugde was natuurlijk groot. ZANDVOORT. Aangehouden. Door de politie alhier werd een 15-jarige jongen aangehouden, die opgaf genaamd te zijn J. M., wonende te Zwolle. Bij onderzoek bleek dat deze naam daar niet hekend was en verklaarde de jongen, nader ondervraagd, aan den inspecteur van politie, dat hij genaamd was J. R. W., wonende te Amsterdam. Hij was zijn ouderlijke woning ontloopen omreden hij oneenigheid met zijn vader had gehad. Deze opgave bleek juist te zijn. Hij is door de politie naar Amsterdam teruggebracht. Personalia. Tot commies aan het station der H. IJ. S. M. is in de plaats van den heer v. d. Fliert werkzaam gesteld de heer J. L. Pfund uit Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau alhier, zijn tussehen 10 en 12 uur V.m. inlichtingen te hekomen omtrent dei navolgende .op straat gevonden voorwerpen1 een portemolnnaie met een tien-rittenboekjei,. Eiéetrische tram, een lederen ceintuur. Aangekomen Vreemdelingen. O. Breul, Elberfeld, Hotel Zeerust 1 per»; S. Lachmann, Berlin, hotel Bea,u Site 2 p.: J. H. V. d1. Audel, Amsterdam, id. 2 p.; Kerkmeester, (Watergraafsmeer, Kerkstraat 15, 2 p.De Vries, Amsterdam, Kostverlo- mistra a tweg 4 p.; J. J. Hooger, Amster dam, id., 5, 9 pers.MohrmaU, id. id. 40, 4 p.Birring, Velp, Groot Badhuis 5 p. Koknsky, Amsterdam, id., 1 p.Leonbardh id- id., 1 p.J. Itzljjn, id., id., 1 p.; J. Pitzlijn', Hilversum, id., 2 p.; WL E, Roelof Jr., Den Haag, id., 2 p.Bar. Sauls- mann, Berlin, Hotel d'Oranga, 2 p.Kruiff, Amsterdam, Ilaltestiaat 31, 2 p.Neuhausl,: id., Kleinte Krocht 1, 3 p.Zimmerman, id., Haltestnalat 48, 6 p.J. Keesing. Amster dam, Duinweg 13, 4 p.Mevr. Oberlander1 Bonn, Pension Charme 2 p.; L. Meijer, Aken, id., 1 p.; fata. Mulder, Amsterdam Spoorstraat 1, 5 p.Reelfsi, Blarieum. llal- testrajat, 3.1» 4, p.; Flam. Spoor, Amsiterda.nU Poistetradt 1, 2 p.: Kan tore wick, Pruisen Aidriana Olasina; 6 p.; A. P. C. A. vain! Heijst, Amsterdam, Groot Badhuis 1 p. Mevr. V. Kessel-Boll, Gorinchem, id., 1 p.; Mevr. Zw'aphdemaker, Bussum, id., 2 p.S H'epsnter, Amsterdam, Hotel d'Orange. 2 p., „St.. Jeroen." Gisteravond hield de bloemist- werkliedenvereeniging „St. Jeroen" een huis houdelijke vergadering. Het commissielid in zake de loonactie bracht verslag uit van de gecombineerde verga dering verleden week te Haarlem gehouden, Hieruit bleeik dat de heeren piatroons de voor stellen van de arbeiders aan de vereeniging van werkgevers aal voordragen. Het besluit om te trachten een collectief arbeidscontract te slui ten vond veel bijval. De voorzitter maakte bekend., dat stappen worden gedaan om naast de bestaande R. K.' Bloemistwerkliedenvereeniging een protestant- sche vereeniging op te richten. Verder werd bekend gemaakt dat getracht zal worden dit jaar een tweejarige cursus in d.e bloem- en plantkunde te organiseeren. D? Voorz, spoorde alle leden dringend aan om d* jeugdige vakgenooten aan te sporen zich voor- dezen cursus op te geven. Indien, zei spr., ieder hiervoor zijn best doet, zullen wij zeker slagen. De besprekinugen over de tentoonstelling vag bloeiende bol- en knolgewassen had tot eind resultaat, dat getracht zal worden, om bij gele genheid van bet 25-jarig bestaan der afdeeling bloembollencultuur, afd. Bennebroek, wat met een bloemententoonstelling gevierd zal worden', door „St. Jeroen" een collectieve inzending te doen. Hierna werd de vergadering gesloten, HILLEGOM. De drank. Gisteren reeds Vóór den middag werd zekere B., wonende aan do Haven alhier, door de politie gearresteerd en in verzekerde bewaring gebracht. De man verkeerde in zulk een kennelijken staat van dronkenschap, dat bijl aanhoudend op den weg neerviel. Treurig! Een uitstapje. Onder begunstiging van mooi! weer maakte Dir. en Zangers van het K. K. Zangkoor gisteren een uitstapje. Zij hadden hun. rijwielen medegenomen, om na bet uitstappen) aan 't station Naarden-Bussum de schoone Gooilanden te kunnen rondtoeren. Uiterst voldaan keerde men huiswaarts. Ware 't weer niet gunstig geweest, dan had men) den dag gezamenlijk te Amsterdam doorge bracht. VOORHOUT. Brand. Dans dn gmiidda,g te half vieté, ontstond brand in een rietsohelft, toebehoa- rend a,aoi P. van der Hulst G. Th.z. Jat) In een minimum vla,n tijd stond de echelfti in liiohteniaaoe. Er viel niet aan te denken om een gedeelte te sparen niet"fc6gen.sta.amloi,! de schelft op geringen a fstand va,n de bouw;- manswoning „Klein Boekhorst" stond, bee sloot ,m«n toch de woning-, en vooral het rie tendak In at te houden. Na; een uur werkend was de echelft. bijna, geheel verbrand en koh de spuit inrukken. D'e brand ia veraoedelijili ontstaan door vuur uit een voorbijrijdende '4 losse locomotief der H. IJ- S. A-ssurantid dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2