BUITENLAND. BINNENLAND. Per auto dwars door Nederland. Staten-Generaal. HET PRESIDENTSCHAP VAN DE NEDERL. BANK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HET „REPUBLIKEINSCHE HOF" IN PARIJS. Be „officieele journalist", die te Parijs de leesten der HollandschFransche verbroede ring bij Koningin Wilbelmina's bezoek heeft njeegemaakt, de heer Henri Dekking geeft een eigen beschouwing ten beste over zijn erva ringen, waarvan we een en ander navertellen. Hij heeft het over „het republikeinsche hof" )n vertelt daarvan dat na de eerste zeer off.i- ïieel© voorstelling aan de President men er on middellijk vrij was van alle officialiteit. „Het werd een nog al luidruchtig en zeer gemoedelijk onder- ons-praatje, zonder belang stelling voor de al zeer aanstaande komst van het Koninklijk Echtpaar. En zoo kon het gebeuren, dat de directeur van het protocol, de heer Mollard, met moeite een pad vrij kreeg, waarlangs de president met de Koningin aan zijn arm, gevolgd door den Prins, die mevrouw Faillières geleidde, kon heengaaD, terwijl de luide discoursen of vroo- lijk voortgezet, of maar voor een enkel momen tje afgebroken werden. Men moet de strakke vormelijkheid aan ons eigen hof kennen om te begrijpen hoe onvrien delijk verrast de Nederlandsche hofdignitaris- *en keken De dinerzaal, indertijd gedurende het presi dentschap van Sadi Carnot gebouwd aan het veel te kleine complex van veel te kleine zalen, is lawaaiing, fel druk van kleuren en goud, mist distinctie. Men zat er aan ook al niet zeer smaakvol versierde tafels, als in een tijdelijke tentoonstellingshal bij bet openingsfeest van de expositie, in een al te blinkend vergulde pracht. Na het galadiner was er een zeer onvoldoende splitsing van fumoir en damessalon, zoodat de Koningin omdrongen werd dooT zwaar rook en de légèrement in nprèsdiner-stemming verkeerende keeren. Zooiets zou in Deu Haag toch onmoge lijk wezen! hoorden we twee hofautoriteiten tot elkaar zeggen. Doch den volgenden avond aan 't diner in het paleis van den minister van buitenlandsehe zaken, werd deze indruk volkomen uitgewischt. Men kan moeilijk voldoende den goeden smaak, de noblesse en den waaraehtigen pracht roemen van dit festijn. Daar waren trouwens de groote kunstmannen de kern der gasten, de leden van de Academie franqaise: Richepin, Brieux, Marcel Prévost, Pierre Loti, Lavedan, óók mannen als Saint. Saëns. De gastheer, min. Poincaré, is zelf lid van Ie Academie, hij eert de beteekenis van de kunst roor het openbaar leven. We zaten er aan in een rustig-rijke zaal, aan een gedistingeerd met oranje rozen getooide tafel. De menukaart vertoonde een ets-fijne reproductie van Ruysdaels „Molen." Hoe voortreffelijk werd d'aar geserveerd! In ©en uur was de omvangrijke spijslijst afgediend en niemand dacht aan jagen, aan haast. Een overvloed van keilners stond achter de stoelen, legde een gast zijn mes en vork neer, rits wjaren zij met het bord verdwenen, aangevat door een behoedzaam met een opgevouwen servet gewa pende band. Niets van het eetservies werd met ie witgehandschoende hand zelf aangeraakt. En dan onmiddellijk werd het nieuwe gerecht aangeboden. Zulk tafeldienen is meesterwerk van kellners- kunst. Noch hevelen, noch belslagen werden vernomen, gesproken werd er achter die stoelen door niemand, er was trouwens geen tijd toe in deze bijster snelle ambtsvervulling door al die strakke bedienden. Na dit diner was de scheiding van den rook- salon en de andere receptiegelegenheid volko men. De Koningin stond in den receptiestalon in het midden, de gasten omringden Haar in hun rustig gespiek en minister Poincaré kwam hen, die wenschten te worden voorgesteld, op hun beurt presenteeren. Voor ieder had de Koningin, bewonderenswaardig opgewekt, een aardig ge sprek. Zij sprak met ieder van de groote kunst mannen, over hun werk, dat Zij toonde te ken nen, waarvan Zij détails wist. Aan het Nederlandsche Hof werden kun stenaars weinig of niet geïnviteerd en zoo wel, dan is het als gehonoreerd medewerker voor een of ander muzikale soirée na het diner. Nooit als gast. Willem III noodde af en toe kunstenaars aan Zijn tafel. Wilhelmina heeft dit voorbeeld: niet gevolgd. Misschien zullen, nu de kennismaking met de mannen van talent en geest welgevallig moet zjjn geweest, in Den Haag of op het Loo, óók weieens eenige Nederlandeehe artisten te d'ineeren woTden gevraagd. Hoezeer zij de noblesse, óók aan een Hofmaal- tijd, kunnen brengen, bewezen zij hier, na het minder uiterlijk geslaagd galadiner op het Elysée. Drukker, rumoeriger nit den aard was het dejeuner op 'liet kasteel te Versailles in de veel te groote zaal der veldslagen, waar de reusach tige middentafel klein en eenzaam leek Men zat daaT aan in klein uniform en in ge- kleede jas, geen ridderkruisen, doch lintjes en knoopjes. Eaillières droeg het knoopje van den Neder! andsch en Leeuw, de Koningin een enikele zilver glanzende grootkruisster op de smaakvolle witte japon. De toespraken brachten een oogenblik rust- Men kon in de groote zaal, slecht van acoustiek, van den presidentiëelen toast niets verstaan, de heer Fallières spreekt trouwens met zijn hooge stem te weinig luid. Daarentegen had men, om den toast Van de Koningin te volgen, die zeer langzaam, zeer luide, zeer gearticuleerd spreekt, geen moeite. Een receptie na het diner volgde in de, door een groot gordijn van de dinerzaal gescheiden afdeeling van de veldslagemzaalHare Majes teit ontving daar de officieren, een stoet yan generaals door president Eallières voorgesteld. En dit was bijzonder huiselijk, de heer Eallières praatte mee, klopte 'reis een generaal op den schouder, goedkeurend en aanmoedigend, zooals een vader het zijn zoon zon doen. De rookzaal was heel ver weg, men vond haar na door vele zalen te hebben gedwaald. Vóór een klein doek van een ouden Vlaming stond het tafeltje met de sigaren en de sigaretten. Aldus was de ontvangst in de uiterlijkheid geregeld. Voor de gasten van de Regeering en van de stad Parijs waren buitendien nog een aantal maaltijden en dejeuners aangerecht. De gasten van Parijs, de burgemeesters van Am sterdam en Den Haag ieder met twee raadsle den, werden geen uur van eiken dag onverzorgd gelaten. Een zeer curieus staaltje van de consequentie van het liberté, égalité, fraternité vertelde ons een Amsterdiamsche wethouder. Door het Parijsche gemeentebestuur was den Hollandschen gasten een hoofdambtenaar toege voegd, die hen voortdurend begeleidde, liun ad judant. Welnu, bij den eeremaaltijd, hun op het Pa rijsche stadhuis aangeboden, een diner met een paar honderd gasten, mocht deze hoofdambte naar niet mee aan tafel zitten. Hij zat aan een apart tafeltje. 'k Zou het een commies van mij niet gaar ne aandoenzei ons de wethouder van Amster dam Apnelien in Parijs. Den 31en Mei kwam een taxi-auto de binnen plaats op van het Bariboisière Hospitaal te Parijs, vier verdacht uitziende mannen stapten nit, droegen een bewusteloozen man naar buiten en reden daarna snel met de auto weg. De man bleek vier kogelwonden te hebben en overleed een paar dagen later. De commissaris van politie van de Goutte d'Or stelde dadelijk een onderzoek in. Het bleek, dat de overleden man Jean Weber heette en behoord had tot een apachen-bende, die zichzelf hadden genoemd „De worgers van de Goutte d'Or". Het waren in het geheel zes mannen, die onder aanvoering stonden van Gaston Fey of „Bamboula". 'e Nachts maakten zij de buiten boulevards onveilig, waar zij met lasso's rond slopen, die zij den voorbijgangers om den hals wierpen. Boden dezen tegen de berooving te genstand, dan werden zij met den lasso geworgd. Na eenigen tijd ontstond er oneenigheid in de club. Jean Weber liet zijn makkers in den steek. Er werd krijgsraad gehouden, waarin be sloten werd don verrader te dooden. In een cafétje in de Rue Houdon kwamen de vijf man nen bij elkaar en lootten er om wie Jean Weber vermoorden zon. Het lot wees „Bamboula" aan. De aanvoerder zond nu bericht aan Weber om hem in een andere kroeg te ontmoeten, waar zij over zaken zouden kunnen spreken. Weber, zonder achterdocht, maar gewapend, ging naar het rendez-vous, Bamboula wachtte hem op den hoek van een straat in de buurt. Zoodra Weber den boek om kwam werd hij door vier schoten getroffen en viel neer. Onmiddel lijk daarop schoten de vier andere mannen toe, een taxi werd aangehouden en Weber werd, stervende, naar het ziekenhuis gebracht. De arrestatie van de apachen ging gepaard met een herig verzet, waarbij de „worgers" van hun revolvers gebruik maakten. Eindelijk wer den zij overmand en weggebracht. Zij bleken allen bekenden van de politie te zijn, die al eenigen tijd gevangenisstraf achter den rug hadden. De staking in Engeland. De staking verloopt zichtbaar. De vergade ring van bootwerkers te Manchester en Sal- ford heeft gisteren besloten, na van de uit ver schillende districten Liverpool inbegrepen ingekomen rapporten kennis genomen te heb ben. het werk onmiddellijk te hervatten. Een samenzwering in Korea. Uit Yokohama wordt gemeld, dat den 28®ten Juni het proces tegen 123 Koreaansche samen zweerders te Seoul beginnen zal. Volgens de justitie moet er een groot complot bestaan heb ben, waaraan alle moorden, die sinds 1905 ge pleegd zijn, moeten toegeschreven worden. Ook zjjn er plannen tot vermoording van graaf Terauchi en van vele Christenen ontdekt. Het proces wordt algemeen met de grootste span ning tegemoetgezien. Men beweert dat de re geering de pijnbank gebruikt heeft om de be klaagden tot bekentenis te brengen. De negeropstand in Cuba. Te Washington is men in officiëele kringen van meening, dat president Gomsz wel in staat zou zjjn om den opstand binnen tien dagen te onderdrukken. In particuliere kringen is men evenwel van opinie, dat de Vereenigde Staten zullen moeten intervenieeren, omd|at er steeds nieuwe benden rebellen ontdekt worden. Storm in Zwitserland. Door een ontzettend onweer en vreeaelijke regenbuien zijn bijna alle beken en rivieren in het kanton Bern buiten haar oevers getreden. In verschillende plaatsen werden bruggen door het snelstroomende water omvergerukt. Van den Thuner-meer-spoorweg en den spoorweg SpiezErutigen zijn de dijken weggeslagen. Overal in Zwitserland hebben hevige stormen gewoed. Een gedeelte van de stad Bern, aan de zijde van de Arve, staat onder water. De bewoners moesten vluchten. Ook te Zürich heeft een wolkbreuk groote waterschade aangericht. Obstructie in Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Roethenen in de commissie voor de nationale defensie die in Weenen vergadert, obstructie voeren, door het houden van lange redevoeringen. De eerste obstructie-rede begon gisteravond om half vijf en duurde tot 11 uurDe heer Baczynski hield een rede die bij het afzenden van dit bericht reeds 12 uur geduurd heeft. Hij maakt het zioh zoo gemakkelijk mogelijk en laat zich voort durend door een paar menschen, die in de zaal zitten, in de rede vallen, zoodat er nu en dan geheele dialogen tussehen hen gehouden wor den. Hij houdt zijn redevoering gedeeltelijk in het Roetheenech, gedeeltelijk in het Duitsch. De leden van het presidium lossen elkaar om de twee uur af; zoo ook de secretarissen. Bui ten hen is bijna niemand in de zaal. Een ge deelte der afgevaardigden heeft het parlement reeds verlaten, terwijl een ander gedeelte zich in het restaurant van het parlementsgebouw te slapen heeft gelegde De obstructie duurt voort. Die gewichtige betrekking van president der Nederiainjdsche Ba.uk komt. ziom A wij indertijd hebbein medegedeeld, 1 Sept. a,s. Vacant, doordat de hoogbejaarde mr. N. P. van |den Berg; (die aksdan a i'tïre dt. den wenseh beeft gepit voor et n eventuele herbenoeming piet in aanmerking te komen. Volgens de ,,'Wjet', houdende voorziening omtrent- de Nederlanidsehe Bank", wordt de president door de Koningin benoemd, tel kens votor zeven jatren, nadat een gemeen schappelijke vergadering' van directie en com missarissen .een a anbavelingisli.yd van twee personen opgemaakt en !a|an |de Koningin apn- g'eboiden beeft, „ten einde daarop", zoo ver volgt de Wjet, „door Ons (dat is de Konin gin) zooveel acht kunne geslagen worden, als iWÜj zullen vermeenen te behaoren." Nu is de directie- en: co-mm issarisv erg ai&er ring voor deze benoeming nog niet gehouden. Een aanbevelingslijst, waaruit de Koningin eventueel eiem keiuize ziou kunnen doen, be staat dus nog niet. Niettemin wordt aan een Ncderlandsch blad uit...... Batavia ge seind, ,,dat aldaar mi-. G. Vissering, de pre sident der JaiVasche Bank. als ernstig oatódi- daat wordt genoemd-" Als de dagbladen, uit alle plaatsen waar knappe financiers verblijf houden, r a,m n wil len noemen van mannen, die om die reden', op de aanbevelingslijst zouden kunnen voor komen1, dan is 't niet moeilijk er nog heel wat meer tr lieden ken. DE A.S. VREDESCONFERENTIE. De Nedenlandsche commissie van voorberei ding ,v:aor de derde Vredesconferentie heeft in' de verleden week gehouden, bijeenkomst zich bezig gehouden, met de doör Nederland zelfstandig!, of in het algemeen op zijn pro gramma, te plajatsen onderwerpen'. Het in ternationaal Comité uit de verschillende sta ten zal in 1913 definitief het programma! vlajststellen voor de conferentie, welke niet voor 1915 Zal bijeenkomen. Lépine in Amsterdam. De hoofdstad heeft een kortstondig bezoek gehad van den Pa rij- schen prefect van politie, Louis Lépine, waar hij als afgevaardigde van de Fransche regeering het internationaal brandweercongres had bijge woond. Eer gistermiddag te half vier kwam de heer Lépine uit Kopenhagen aan en stapte af in het Doelenhotel. Kort na zijn aankomst bracht hij een bezoek aan den hoofdcommissaris in het nieuwe hoofdbureau en maakte vervolgens een rijtoer in gezelschap van een inspecteur der Amsterdamsche recherche. Des avonds ging de heer Lépine alleen uit om de hoofdstad te be zichtigen, welke hij nog nooit bezocht had. Gis termorgen vroeg is de Parijsche politieprefect naar 'g-Gravenhage vertrokken, om van daar des middags naar Parijs terug te keeren. Overreden. Op den hoek van de Regentee- selaan in den Haag is gisterenmiddag omstreeks 2 uur een ongeveer 18-jarig meisje met een rijwiel tegen een vrachtwagen aangereden, met het gevolg, dat zij een achterwiel van den zwaar beladen wagen over 'het lichaam kreeg. Nadat de dokter van dien gemeentelijken eerste-hulp- dlen'st haar ter plaatse geneeskundige hulp had verleend, werd zij met de auto van dien dienst naar Bronovo vervoerd, waar het meisje over leden Is. Ongeluk? Gistermiddag ongeveer halfdrie heeft, zoo meldt de N. Gr. Crt, de 35-jarigp wegwerker Geert Niehoff, wonende wachtpost 8 (gemeente Groningen), terwijl hij langs de spoorlijn tussehen Sauwerd en Aduard liep, eeD z.g. dwarslegger op het hoofd gekregen. Dit voorwerp was door een anderen wegwerker, een zekeren Jans, nit een goederenwagen geworpen. Niehoff bekwam hierdoor zoodanige kwetsuur, dat hij per trein naar Groningen moest worder vervoerd. Aan het station aldaar werd de pa tiënt in een ziekenwagen overgedragen en daarop naar het academisch ziekenhuis ge bracht, waar dr. de Jong schedelbreuk vast stelde. Op dat oogenblik was zijn toestam reeds hoogst bedenkel k; hij kon niet door d< politie gehoord worden, 's Avonds ongeveeT half-negen is hij overleden. Er wordt aan misdrijf gedacht. Behekst! Te Heesselt, (gem. Varik), ii door den gemeenteveldwachter proces-verba al opgemaakt tegen 4 personen, die een man ge- J bonden op een kruiwagen tegen zijn wil ver- voerden naar de woning eener zieke vrouw, die, naar het heette, door hem behekst was. I Goed afgeloopen. De woning van den ar- I beider F. Iloekstein, te Onnae staande aan den rijksweg naar Steen wijk, stortte gistermiddag plotseling onder vreeselijk gekraak in. Alleen een paar muren bleven staan. Een wonder mr,g I het heeten, dat de vrouw en twee kinderen. die thuis waren, ongedeerd bleven, j Be zaak Yroons. De gewezen rijkswerk j man H. F. Yroons is verleden week op zijn j verzoek in gehoor ontvangen door den waar- nemenden minister van Marine, den heer Colijn. Deze deelde hem mede, dat hij, voor dat hij als hoofd van het departement var Marine optrad, niet van de zaak-Yroons in bijzonderheden op de hoogte was. Hij had echter de stukken thans gelezen en een nauw keurig onderzoek opgedragen aan kolonel Hoekwater, met het verzoek, dat onderzoek ziooveel mogelijk te bespoedigen. Trein-ongeval. De trein van 1.34 uit Maas tricht ontspoorde gisteren hij 't station Eeht door onvolkomen wisselwerking. Geen per soonlijke ongelukken hadden plaats. De loco motief ligt omver. De schade is overigens gering. De passagiers werden verder ver voerd met een boemeltrein. Spoorwegdiefstal. Er is, volgens de 's-H. Ort., dezer dagen een belangrijke spoorweg diefstal gepleegd. Mevrouw de Berghege van Beek, uit Am sterdam, die zich naar Parijs had hegeven, liet zioh Dinsdag uit die stad naar Amster dam twee koffers toezenden, welke effecten, stoffen en een kistje met juweelen bevatten. Toen zij Woensdagnamiddag, alvorens de koffers in ontvangst te nemen, te Amster dam den inhoud even nakeek, constateerde zij, dat een der koffers door middel van val- sche sleutels geopend was en dat behalve het kistje met juweelen, 60 coupons stoffen en kleedingstukken waren verdwenen. Het kistje bevatte voor 18,000 francs gou den dasspelden, zilveren damesspelden, fan ta6ie-spelden, gouden armbanden, gouder broches, 340 gouden manehetknoopen enz. GEWISSELDE STUKKEN. AUTEURSRECHT. De heer Drucker heeft een aantal amen dementen voorgesteld op het wetsontwerp, houdende nieuwe regeling van het auteurs recht. De strekking van die amendementen is de volgende: I. Op het voetspoor van buitenlandsehe wetten, wil hij er voor gewaakt zien dat de auteur zich rekenschap er van zal geven welke bevoegdheden hij overdraagt. Hiertoe is een amendement op art. 2 ingediend. II. Een nieuw art. 2A beoogt aan de ge huwde vrouw met betrekking tot de beschik king over haren geestelijken arbeid en de vruchten daarvan meer zelfstandigheid toe te kennen dan haar naar de algemeene regels van het Burgerlijk Wetboek toekomt. Ten einde de aansluiting aan het geldend recht zooveel mogelijk te bewaren is in het voor- (Slot). IV. Ik zou li dan nog beschrijven onze terug reis, wéér 150 kilometer of meer, dwars het vaderland door, van Nijmegen naar Haar lem in den avond. Dat was haast nog mooier dan de heen reis! De gladde breede wegen van Nijmegen nu dwars het land van de Betuwe door naar Arnliem, gaven aan onze trouwe auto ge legenheid, om jn ijlende vaart voort te schie ten, nu ze in den heeten Zondagnamiddag haast verlaten lagen en open in de stovende zon, die een trillende atmosfeer deed hangen boven den gloeienden weg. Telkens en tel kens was er weer een dorp, waar de vaart door één handgreep van onzen bestuurder plots stopte, en de veldwachters ons met het dorps-d d a i n van plaatelandsrustbewaar- ders knipoogend dreigend nakeken. En dan, als we tussqjieu.de huizen uit waren, was een voet druk voldoende om ineens weer over te gaan in die genoeglijk-snorrende snelheid, die ons een heerlijke emotie gaf van het zonder inspanning voortglijden tussehen de welige landouwen, als waren we de beheerschers van de streek-zelve, die er lag in de glorierijke zon stil te gloeien, als eerbiedig en onderwor pen vol statige rust op den Zondagmiddag. We keken over de kersenboomgaarden, en doorsneden de welige weiden, zoo sappig vol Vette vruchtbaarheid, terwijl hooge hagen van hoornen den weg lijnden daar midden-in. En in eens gleed de auto op de lange schip brug, waar de torens van Arnhem en héél de stad als een sterke wacht te waken ligt aan die kromming van den Rijn. Maar Arn hem zouden we zélf niet zien, want pas over de rivier, p5s de rammelende schipbrug over, die ratelend klapperde toen ons wagentje heel langzaam, zooals het voorschrift was, Volde over de deinende brug wees de weg wijzer ons meteen- lir.L af. waar «Tc lange hei - .-•••ei 1: "d i'i" leut ik- V.*c tci bemvinnr. en Oosterheek, en Heelsum en al die bekende namen uit vroegere zomeruitstapjes, naar Utrecht voert. Zoo verlaten op den Zondagnamiddag de heele Betuwe lag, zoo druk was het nu hier. En telkens gierden in vliegende vaart ons andere auto's voorbij, die onze bestuurder al uit de verte naar „het merk" wist te clas- sificeeren, en op den weg was het ook 51 drukte van Zondagsmensohen, die uit de stad naar de buitengelegenheden van Oosterheek wandelden. Maar in rustige gonzing dreunde de motor, en trok ons trouw over de hoog ten van den Hemelsehen Berg, en langs de mooie rustige hotels van Heelsum, en zoo af en toe, als de weg dan op het hoogst was, kregen we rechts een kijk over de wijde gol vingen van de Veluwe, die nu blauw-grlj- zend tot heel in de verte één kleur van erika toonde, of linksaf, over den Rijn heen heel Beneden, konden we de groene landouwen overzien van de Betuwe, die vol geplekt lag van kerktorentjes en buizingen als een be wijs van welvaart. Maar zoo'n kijkje duurde toch slechts één moment: de auto snelde 51 maar verder, nooit haperend, nooit weige rend, in regelmatig-dreunende draaiing van den motor, en zoo vlogen we Oranje-Nassau- oord voorbij, dat heel achter bosschages ver borgen lag, en de Wageningsche berg kwam nii vóór ons, daar waar we 's ochtends de Betuwe in-gedraaid waren, den kort.sten weg op reelit naar Nijmegen. Nn hadden we weer den weg te pakken van den eigen morgen, en het leek ons dat we oude vrienden tegen kwamen als we die lieve boersche dorpjes door-snelden en die aardig stadjes: Rhenen, Amerongen en hoe ze meer heetten Maar nn voor het eerst van heel den dag kwam er somwijlen een trek van even-be zorgd-zijn op het gezicht van onzen bestuur der achter het stuurrad. En hij luisterde eens naar het gesnor van den motor, en onder het snelle gaan hoorde hij met zorg, of er geen vreemd geluid zich mengde in het regelma tig gegons van de op en neer draaiende cy linders Wat er dan wezen zou? Wel het u:oet dan mi zoowat wel wezen. dat de voorraad benzine, de levenskracht van de auto zou gaan opraken: zoo had hij uit- gerekendl En we stepten dan ook even, mid den op den weg, om den voorraad te peilen, die onder de bestuurdersbank in een groot reservoir is gesloten en vandaar naai* den motor wordt geleid. Nu, daar moest zoo langzamerhand, na de ruim 200 kilometers die we hadden gereden, wat voorraad worden bijgevuld, en we ke ken links en rechts nit» of er niet een bord hing, waarop de „spint voor ons ijzeren paard werd aangekondigd. En ja, daar in Leersum zagen we het bord aldra, en de boer sche winkelier, met z'n hooge zijden pet en z'n zwartlakensche jas, bepaald oen ouderling van de Gereformeerde gemeente, zag er geen kwaad in om een paar bussen voor den dag te halen voor de „rijke lui die op n auto tocht waren. Nu waren we dan ook het voot- werp van de algemeene belangstelling: het jongere geslacht drong dicht om ons heen en bekeek ons als wonderdieren, en de vrou welijke jeugd had allerlei schel-sehaterende gillachjes en blijkbaar erg grappige opmer- kingen, die we niet hooren konden, maar die blijkbaar op onze facie's, onze kleeren, en ons-zelf waren gemunt. Dan: (!e benzine was ingegoten, en de boersche winkelier had z n geld, natuurlijk 'npaar kwartjes méér dan de marktprijs, dat laat zich begrijpen En met een kftarsenden dreun werd de motor weer aangezet en we zaten nog niet goed cr wel, of wèg vlogen we, als een pijl uit den boog, en in de volle snelheid die de auto ontwikkelen kon, verder den broeden, verla ten straatweg naar Utrecht op. Al maar ge regeld ging het toen door Zeist en de Bilt, en het fort zwaaiden we weer om, en nu in één tempo heel de stad dwars door. en Maars- sen tegemoet, dat we rechts lieten liggen aan de Veeht, en met ijlende vaart dat de wielen hij ongelijke plekken in den weg soms met vieren tegelijk omhoog sprongen, reden we snel naar Breukelen, dat was gekozen om even te pleisteren op de groote reis, om even het koelwater van den motor te ververschen, een pompje olie op te zetten... 't Avondde langzaam aan, en de velden werden wit van dauw, en de doeken en jassen kwamen te voorschijn, toen we na een kwar tiertje toeveng Nleuwersluis tegemoet reden, en die heerlijke lanen door langs oude en nieuwe ridderhofsteden, en Baambrugge weer passeerden en Abcoude tegemoet steven, al maar geregeld doonsnorrend de motor, die toeh wel een prachtig solied instrument bleek op zulk een groote reis en bij zulk een werk- praestatie van zóóveel uren achtereen, in één loop! Dat werd nu wondermooi, die tocht in den avond, nu het wijde veld witzilver lag als een spiegelgladde watervlakte, en de maan oran je-kleurig plekte aan den hemel met kouden lichtschijn, en we de wegen waar 's morgens het sappige groen zoo vroolijk ons liad toe gelachen, nu heel anders zagen: als zwarte lijnen door een meer van wazigen damp, die soms opwoei voor ons uit, en dan opeens, als er water in de huurt was, ons overwolkte in een dikken golf, dien we sneden door onzen gang. Maar zwaarder en zwaarder werd de don kerte, die iets benauwend nu gaf in do stilte van het verlaten land buiten Abcoude, nu we even stil stonden midden op deu weg om de lantarens aan te steken, die haast geen licht genoeg konden uitstralen in dien dau wenden avond vol dichte damp vóór ons uit... Diemei'hrugen na den plotselingen draai over de brug lichtten er nu, nu we uit den polder op den dijk waren, ons tegemoet de duizende lichtjes van de wereldstad als een nooit-gezien vuurwerk van lijnen en lichten op 't mooist. Sa, dat was een wondere pracht: de groote stad aan de rivier, toen we langs den Amstel de lichtstad tegemoet snelden, en de duizenden lichtpuntjes lagen weerspie geld over het water, en sommige opglans den in héél gouden gloedde groote electri- sclie ballons van de bruggen over de rivier! Na die stilte van liet land in den avond kwam nu opeens over ons de toch wel heet groote sensatie van het stadsleven vol we reldverkeer. waar de auto ons ineens mid den inbracht, toen we heel langzaam, de tuf bonzend en snuivend, dat centrum van uitgaansleven sneden, het Remhrandtplein, waar licht en leven gulpend golfde uit de breede ramen en deuren van de groote café's en de menigte op straat vol roezemoesif menschenbeweeg stapje voor stapje ging, al» één kluwen van hoofden, zooals we het zager uit onzen wagen Doch we zwenkten links af, stille strafei en grachten over, en den Admiraal de Ruy- terweg dra op, en toen de lange straatweg, waar de electrische trams ons voorbijscho ven met hun felle lichtbundels die alle an dere licht dooven en de uiterste oplettend heid vorderen van den bestuurder van auto of rijtuig, die er door verblind wordt en ge vaar loopt den rechten weg te verliezen! Hoe men die felle lichten, die zooveel gevaar op leveren voor passeerende fietsers en rijtui gen en auto's, nog dulden kan!... Nn liep onze reis op het einde, en van het thuiskomen na den langen rit behoef ik ze ker hier niets te vertellen. Maar lang nog hebben we na-gepraat over den heerlijken tocht, over onze trouwe, nooit-falende, zoo eenvoudig te behandelen motor, over het vei lige, gemakkelijke wagentje dat berg-op en berg-af, op rechte en op slingerende wegen even prettig, even glad, even betrouwbaar liep Zóó hadden wc, bij dag en bij avond, twee maal op één dag heel het land doorkruist van west naar oost, van oost naar west. En de wondere pracht van het vaderland, langs de groote heirbanen die het doorsnij den, hadden we zóó mooier en grootsoher ge zien dan ooit te voren! S. N.B. Men heeft mij van verschillenden kant gevraagd om een juiste opgave van het merk der auto, met welken wij dezen prach- tigen tocht van ongeveer 800 K.M. op één dag een afstand als van Amsterdam tot Brussel ongetwijfeld! maakten! Het was een Flanders-auto, de z.g. Amerikaanscht goedkoope wagen, wier voortreffelijke eigen schappen wij uit ondervinding dus hebbeï leeren kennen. Den wakkeren, kundigen en energieken bestuurder, den heer Rulgrokf van de firma Gebrs. Ruigrok te A ogelen* zang, die agenten zijn van deze aulo worde hier tevens een verdiend lofwv -K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 9