De millioenen-Prins. ZIET ONZË ETALAGES Koningstraat 48-59. BUITENLAND. BINNENLAND. Mm Bon Eiapché oy o n sB" Sokken. J. HUIZING. ImpoH Hmericsn Shoe's* Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. S6§. Koningstraat 43-54 Uitsluitend verkoop Kousen. Haarlem-Brussel- Hlodellen Coupe Laagste prijzen. »i' FEUILLETON Groote roman, naar Het Fransch van P. d'Aigremont. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT TW.F.^ *htD m NAKLANKEN VAN HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Nog een paar aanhalingen nit de herinnerin gen van Henri Dekking aan de Koninginneda gen te Parijs: „Het wonen in Parijs is ontzaglijk kostbaar, Hages van dertig duizend francs per jaar zijn niet eens zeer kostbare woningen. De Neder- landsche gezant te PaTijs woont in de Avenue Klébert op de tweede étage, de gezantschaps- ïaad op een vierde en aldus zijn de meeste hoogwaardigheidsbekleeders ook met represen tatieve verplichtingen gehuisvest. Bij het dejeu ner, dat de gezant II. M. aanbood, gingen de Koningin en de Prins, de president en mevrouw Fallières met de lift naar boven, het gevolg Wandelde, langs de trappen, den bewoner van de eerste étage voorbij, 't Zou voor onze ooren al heel dwaas klinken, dat een bovenbuurman Ben Koningin en een president aan zijn tafel had, de woonverhoudingen zijn echter in de Fransche hoofdstad zoo gansch verschillend met de onze." En dan deze beschrijving van de plechtigheid der kranslegging' voor admiraal de Coligny's gedenkteeken „De beide predikanten, die hier ontvingen, spraken liun, trouwens te lange redevoeringen uit, in een kabaal v;an buiten het hek. „Daarachter toeterden nog de auto's en de trams. De heeren binnen het hek riepen om Stilte, de politie-agenten buiten herhaalden den roep en achter de agenten schreeuwden enkele Vriendelijke menschen, die trouwens wel graag dat diringen in hun richting wilden deen op houden, mee. 't Hielp niet. „Toen ging de Koningin spreken. Vóór Zij Haar eerste woorden sprak klom admiraal Jon- quière op het hek en toen spraken de Koningin met den blik naar Coligny en de admiraal met Jen blik naar de menigte luidkeels tegelijker tijd. „Dames en heeren 1 riep de admiraal met zijn stentorstem van zeeman, de Koningin van Ne derland wil een paar woorden zeggen. Weest beleefd en zwijgt even. Het.is onbehoorlijk, dat gij zoo schreeuwt, terwijl het hier doodstil moest wezen. Dus, toont u lieden van bescha ving en zwijgt. „Dat hielp wel even, maar de Koningin was toen ook reeds over de helft van haar rede. Bij de slotwoorden was 't lawaai weer even heftig als toen de Koningin buiten trad. „De volksmenigte trouwens in dit spreek woordelijk braaf land van eourteoisie en goede vormen verschilt in niets van de onze. Zij is even ongeduldig, even rumoerig, even nieuws gierig en even bot. Zij dringt óók op naar de plaatsen vooraan en geen gentilhomme heeft er bezwaar tegen zijn broeden rug te plaatsen voor de zwakke juffer, die straks op de eerste rij stond. Waarop de zwakke juffer niet minder heftig en met niet minder geweld van kracht woorden protesteert tegen haar verdringer dan een Nederlandsehe dame 't zou doen." TISZA GERECHTVAARDIGD! De Hongaarsdie Kamer aldus verklaart de Hoingiaaysohe minister-president Lukai&s in een zeer "belangrijk interview aan id,e Boeda pest er correspondent vian de „Tgmps", toonde sinds liet vorig1 jaar Juli een zonder ling en deerniswekkend beeld v|a|n onmacht; een betrekkelijk kleine oppositie voerde ob structie en belette 260 afgevaardigden nut tig' voor hun vaderland werkzaam te zijn. De revolution naire hervorming, welke in Hongarije reeds 14 jaar aain de orde was, en die niet.' langer uitgesteld kon worden was de oorzaak, het voorwendsel v!ah de ob structie. De groote meerderheid dei' opposi tie erkende de noodzakelijkheid vajn deze hervorming. .Toch stelde zij onaannemelijk© voorwaardenalleen wanneer' die ingewilligd werden, zou zij haar obstructie laiten Varen, Wat de regieering' ook voorstelde, de oppositie bleef onverzettelijk in haar eiscihen. Maan den lang ,werd er telkens in het parlement hoofdelijke stemming gehouden en met ge sloten deuren vergaderd. Teen ik zies weken geleden minister president werd, trachtte ik op mijn beurt met de oppositie een overeen komst te treffen. De Justh-partij, die do obstructie in de Kamer voert., edsehto, dat de kiesrecht- voor de 1 egerhervormi ng' in behandeling' genomen zon worden, terwijl de Koissuth-partij ten aanzien van 't leger al lerlei voorstallen deed, die met 't oog jop Oostenrijk beslist Vain de hand gewezen moesten worden. Wat de kieercchthervor- ming betrof, beloofde ik zoover mogelijk te zullen gaan, doch de Justh-parti.j, die al les of niets begeerde, weigerde. Die onder- hahdelingen werden afgebroken en het uur voor eeii actief optreden was oiangebroken. Het was der oppositie niet bekend, dat de meerderheid, bewust Van haai* rechten en macht, het onverdra gelijk vond, dat de min derheid ha,ai* wil aan de Kamer voorschreef zonder eenige rekening te houden niet het vooma'aïnste principe vjain het parlement ad- risme. Het reglement ,v|a|n de Hongaar-olie Kh mer is voorzeker zeer toegeeflijk tegenover de minderheid, maar de bepalingen, sedert langen tijd met zulk een zachtmoedigheid toegepast. geVeh niet minder liet recht, om, in geval Vajn nood, ook gestreng! op te tre den. De beide Voergaiigers van girajaf Tiszto;, Beizeviszy en Naivlay, die altijd zeer ver- schooneiid opgetreden z ijn, ko-nlden to iet plot seling eejn atodere houding aannemen, niet tegenstaande de pairlementaixe situötie zulks eischte. Maar graaf Tiszaj, den J23en Mei tot president der Kamer g,-kezen, "hiaJd v|olko- men het recht het reglement zioo te interpre teeren On too te passen, als hij het opvat te, en bovendien heeft de meerderheid haar sanctie verleend aain al zijn daden. IWla.t de onlusten te-Boedapest betreft, het. is mijn stellige overtuiging dat in elk ander land een dergelijke opstand o,p nog* Krach tiger wii'z'e zou oudcrclrukt zijn. Maar in dien de onlusten opnieuw mochten begin nen dan Zullen wij niet zoo toegeeflijk meer optreden. Het, waren niet de eerlijke, goedgezinde 'ar beiders, die wij atehten', en 'aap men wij. Zoo veel mogelijk bet kiesrecht zullen verlee- nen. maar 'de ajpaohen uit de Voorsteden, die de politie aanvielen, ruiten verbrijzelden, tramwagens omwierpen, kortom zij w.aiTen het. die bij de onlusten in de straten van Boedapest de vooriiaiaimste rol speelden. Ik zal me er geen gewetensbezwaar vian maken deze bandieten zioo te behandelen afs Zij Ver dienen en 'de geheele beschaafde wereld z'a.1 mij gelijk geven. De aanwezigheid der politie in de gangen van .het pariem entsgebouw eto haar binnen treden in de zittinglzaal zajl te verklaren en te rechtvaardigen zijn 'door het feit. da.t, wij geen bewakers in het parlement hebben, zoo als dit in andere lainden het geval is Graaf Tisza hed hei recht om de hulp der na tionale garde in te roepen', maar daar hij niet, wilde, dat militairen in dit politiek conflict gemengd werden, ontbood hij de po litie. Ik betreur liet ten zeerste, dat de oppositie een dergelijk schandaal -heeft verwekt. Wij ontzeggen der oppositie niet het recht om critiek uit te oefenen en de daden der re geering te controleeren. maar wij zullen liet nimmer dulden, 'dat zij aian de meerderheid in de Kamer en alato de regfeering haar wil voorschrijft. De oppositie moet leeren in zien en begrijpen, dat, zij, de minderheid vormt. Dit, is de voorwaarde niet, alleen voor het herstel vian den politieke,n vrede, maat* ook Vooir een g'elukkig'e toekomst vöor Hongarije. Ia Jen Vesuvius. Zooals wij reeds gemeld hebben is prof. Mal- ladra, vergezeld van dr. Cappello en den heer Varvazzo, na 2 vruchtelooze pogingen, er in ge slaagd af te dalen tot pp. den kraterbodem van den Vesuvius. Van deze merkwaardige expeditie geeft llllu.sffi'a'tlon het volgende verhaal: De onderzoekers namen als bagage mee een valies om steemen in den krater opgeraapt, ie bergetn, een mand met levensmiddelen en een manillai-koord van 300 iM. legte, dat een ge wicht. van 30 K.G. haid. Als wetenschappelijke instrumenten hadden zij bij zich een hoogte meter, een thermometer, die tot 360o kon aan wijzen, metalen die gevoelig waren voor nog hoogere! temperaturen en een fotografietoeslel, be nevens touwen en stokken. Hangende aan een koord daalden prof. Malladra en zijn gids in den afgrond; zij ontmoetten eerst een langwerpig gewelf, gevormd dioPr Overblijfselen van vroegere uitbarstingen en vervolgens een muur, uit roeden steen beslaande, waaruit verscheidene rookwolken ontsnapten. Eindelijk, na een gevaarlijke kllm- merij kwamen zij op den bodem van den krater dien zij in alle richtingen onderzochten. Zij waren 300 meter diep of 850 M. boven den wa terspiegel en 250 meter boven hef Observatori um. De bodem van den krater, die bedekt is met kokende lava, heeft een middellijn van cir ca 400 M. of 1200 M. omtrek, terwijl de berg aan zijn voet bij Gavarnie, een omtrek van 3600 M. heeft. Er lagen op dien bodem lioopen lava, steenen en asch en tevens waren er talrijke kloven, waaruit verstikkende dampen opstegen. Op sommige plaatsen teekende de thermometer 295 gr. aan. Dr. Cappello vond geen hoogere temperatuur dan 120 gr. DRINKWATER VOOR WEST-FRIESLAND. In de plattelandsgemeenten van West-Fries land bestaat, gelijk bekend ie, groote behoefte aan drinkwater. Et is destijds eene staatscom missie benoemd, diie dit vraagstuk der water voorziening voor dit deel van N.-H. in studie beeft genomen en aan de Regeering van advies zal dienen. Ten behoeve van den eventueelen aanleg van een waterleiding worden op het oogenblik in de duinen nabij Schoorl proefbo ringen verricht. De leiding van deze boringen berust bij den heer G. W. Pb. Daniels, civiel-ingenieur. De tot nu toe volbrachte boringen hebben een goed resultaat opgeleverd. Wanneer de andere boringen gelijk resultaat opleveren, mogen we met gerustheid veronder stellen, dat West-Friesland aan goed drinkwater zal kunnen worden geholpen. DE LOGE IN ONZE OOST. Wij lezen in d,e „Standaard": Een vrijmetselaar, de beer A. G. Boes, ad junct-inspecteur van onderwijs te Tondana, was door den beer Colyn, die destijds in de Resi dentie Menado bet lager onderwijs bestudeerde, uitgenoodigd om hem een plan te ontwerpen, dat dienst kon doen voor d© omzetting van de openbare scholen van die Residentie in parti culiere Christelijke scholen. De heer Boes nam deze opdracht ,aan, vol deed eraan, en scheen ook zelf van het plan- Celij.n niet geheel afkee-rig. Dit lekte uit, en toen kwam een ander vrij metselaar, de heer J. P. LaneeJ, tegen den lieer Boes op, en riep hem ter verantwoording. Als ipan der Loge mocht de heer Boes, in zijn hoe danigheid van regeeringspersoon zich niet lee- nen tot wat aan de beginselen van de Loge sohade kon toebrengen. De heer Boes gevoelde zich hierdoor belee- digd en schreef als onafhankelijk man terug. Doch juist dit beviel aan de heeren van de Loge ganschelyk niet, en in het orgaan, d.at de stukken die bij dit geding booren, opnam, kon men dan ook deze: „Noot van de redactie" lezen „„Br. Boes is nu zeer verontwaardigd. We kunnen ons zeer goed daarin denker. De vragen hem gesteld door br. Lancel waren zeer zeker minder aangenaam. Maar br. Boes moet toeh a priori aannemen, dat men te Menado M evenzeer te goeder trouw is, als we veronderstellen, dat hij zelf is. De Conversie is een ^hoogst belangrijke zaak en een ieder zal begrijpen, dat het voor ons van het grootste belang is, boe onze broeders in dergelijke moeilijke gevallen handelen volgens de beginselen onzer orde. Br. Boes schreef ons van uit Batavia op den 9en April 1911 persoonlijk over de zaak. Hij beweert daarin„U hebt er als redacteur recht op, alvorens het stukje te plaateen, bewijzen te vragen voor hetgeen ik zeg." Br. Boes heeft nu ook het recht om van ons een oordeel te verwachten en wij schromen dan niet om te zeggen Br. B,oes is door deze heele kwestie in een scheeve verhouding tot ons gekomen, doordat hij als ambten,aar onder een rechtsch bewind, dat zelf niet recht weet wat het wil, of hoe het de zaak moet aanpakken, zijn plicht heeft ge daan. Zie eene naar de houding van het Mi nisterie-Heemskerk. Het is rechtsch, maar durft zich toch niet volkomen als zoodanig toonen. Die geest is in de geheele regeering." Men ziet dUs waar het heengaat. Een Loge-man moet, ook als ambtenaar, han delen naar de beginselen van de orde der Vrij metselaars. Doet hij dit niet, dan komt hij in een schecve verhouding, en wordt dioor de broe ders Vrijmetselaars ter verantwoording geroe pen. En dit geschiedt publiekelijk. Ook de overige broeders Vrijmetselaars moe ten geïntimideerd worden, om zich voortaan niet door de beginselen van het Gouvernement, maar door de beginselen van de Loge te laten leiden. Niet de Regeering, maar de Loge moet in Indië de lakens uitdeelen, en aan haar zijn de ambtenaren, voorzoover ze broeders van de orde zijn, verantwoording schuldig. ALS TWEE HETZELFDE DOEN. De Standaard driestart: Zelden zag men op sprekender manier dan gisteren in onze Kamer de juistheid beves tigd vau het Latijnsche spreekwoord „Duo cum fasiunt idem, non est idem", d. w. z. als twee 't zelfde doen, is 't daarom niet 't zelfde. Wat de heer Roodhuyzen deed, leek pre cies op wat de heer Lobman gedaan had. Hij had niet eens de moeite genomen, om zijn 25 amendementen op te schrijven; maar op het stuk papier, waarop Lohman's 25 amende menten gedrukt stonden, eenvoudig Lokmans naam geschrapt en er zijn eigen naam voor in de plaats gezet. En toch was het niet hetzelfde, eer heel iets anders. Van Lohmans zijde bedoelde het stuk, we geven gaarne toe op zeldzaam onhandige wijze, Minister en Rechterzij tot goed accoorü te brengen, en in Roodhuijzen's handen wil de geheel hetzelfde stuk dienst doen als stormram, om Kabinet en meerderheid in de knel te zetten. Natuurlijk duiden we dit aan de heeren van Links niet euv:el. Zij spelen hun spel en in geen parlement ter wereld is het ooit als politiek misdrijf beschouwd, dat de opposi tie een wetsontwerp van beteekenis om koud wil helpen. Er zit dan partijmotief achter, en het gekke is alleen, dat hij zoo'n gelegenheid meer dan één zich lieuscli inbeeldt, dat hij om geen par tij denkt en alleen 's lands belang op het oog heeft. Dit is dan geen looze schijn, maar puur zelfbedrog, volkomen te goeder trouw. Het gekke van het geval was alleen, dat meer dan één heusch kwam aandragen met de bewering, dat Rechts nu ook het voorstel- Roodhuijzen naar de afdeelingen moest zen den. Natuurlijk was dit buiten den waard ge rekend. Rechts was men zoo dwaas niet, om zieb door deze sophisterij te laten vangen. Een plantentuin voor de Duinflora. Met bijzonder veel genoegen aldus schrijft de heer Jac. P. Thijs.se in „De Levende Natuur"' kan ik mededeeien, dat de ei, enaars van de Berger duinen besloten hebben, een groote, lage duin pan, in de nabijheid van d® zee, geheel in tie rich (cn als botanische tuin voor de duinflora. Het is de beroemde Parnassia pan bij of liever in de élite-badplaats Bergen aan Zee. Dit epithe ton éi ito heleekcnt nie t, dat alles in Biergen aan Zee duur en onbereikbaar is, maar we!, dlat men tracht daar alle misstonden te vermijden, die in andere badplaatsen min of meer gevoelige medschen zoo dikwijls hinderen. Zoo zou, bij een gewone"' opvatting, de Parnassia-pan zeer zeker verwerkt zijn lot een villa-park, maar nu komen de villa's om de pan heen en die hee'.e vlakte wordt een plantentuin voor de duinflora. Er is reeds een begin van uitvoering gemaakt. Een stelsel van hare paden doorbruist de hee!e pan en verdeelt die vanzelf lm een aantal afdee lingen, sommige hoog liggend, andere slechts en kele centimeters boven het grondwater, zoodal elke plantensoort er den gewenschlen vochtig heidstoesitand kan krijgen. Wat er reeds staat, en dat is niet weinig, vormt do onwaardeerbar< kern. Hooge duindoorns leveren beschutting, eg- lantiers ontbreken niet, kruipwiltigen houden den bodem vast en daartusschen wemelt het nu al van Pirola en Parna&sAa. Texwille van de interes sante flora der duinboschjes worden ook al boschjes aangelegd van berk en els en Ooslen- rijkschen den, en men zal er niet tegen opzien, om waggon ladingen van bosch grond uJt andere pannen hierheen te brengen. Ik ben zeiden zoo in mijn schik geweest als op dien Zondag een paar weken geleden, toen ik daar een kijkje kwam nemen en de mogelijk heid besefte, van wat hier tot nut en vreugde van duizenden menschen tot stand kon komen. Bovendien zalen de tapuiten en de kneutjes te zingen, dat het een isust was, een goelgeslroepie pad speelde in het pas gegraven vijvertje, eer hagedis ,sloop weg onder de doorns, alles ten bewijze, dat, als eenmaal, de plantentuin tot bloei geraakt, een rijke en interessante dierenwereld ook niet ontbreken zal. Ketelmuziek voor hazen. Een eigenaardig middel om do hazen van de tuinen te houden lezen we in de „N. Venl. Ct." waaraan het vol gende uit Helen,aveen gemeld wordt: Als een disharmonie, met de heeie natuur klonk het door de stil'e, zode avondlucht. 't Was een eenig-moo'e zomeravond. Bladstil. Geen zuchtje rimpelde het water. In de ver te een algemeen kikvorsch-gekwaak, dichtbij wat krekel-gesjirp. Anders de kalme, rustige stille var een dorpschen zomeravond. Daar op eens dichtbij een teven en drukte, 't roepen, schreeuwen, zingen, 'n slaan met stokken op oude ketels en deksels! Een akelig geluid in de zoo rustige avondstilte. Men ging terstond denken aan ketelmuziek. Maar hel kwam zoo ineens, zonder drukte, zonder voor- leekens, en. midden in het vrije veU. En hoor, daar begint een eind verdei' hetzelfde spek takel. En na een tijdje hier en daar, links en rechts en overal datzelfde akelige gelukt. En waarvoor wordt al die drukte gemaakt? Waarom blijft men soms elkander nu en dan aflossende, den geheelen nacht doorspektakelen Dat alles wordt gedaan ter eere van de hazen. Op deza manier tracht men dat schadelijke goedje uit do tuinen tc houden, daar enkele hazen in eer paar nachten soms gansche akkers met pas op komende augurken- en boon enpLi.nl> es kunnen vernielen. Onze tuiniers hebben heel wat mo-ei'.y met dat hazenvolkje. Ontrouw© Ividjiende:. Een dag of 9 geleden is een kantoorbediende, J. Z. A., van de ma chine- en rijwielfabriek Hollandia, ie Amsterdam, er van door gegaan, met medeneming van onge veer 900 gulden, die hij voor de (irma had ge- ind. Hij heeft de firma nog in kennis gestek' dat hij naar Engeland was gevlucht, vermoede lijk' om de politie etc. te misleiden. Zaterdag ochtend werd hij door iemand herkend, toen hij op het Sophiaplein rustig aan het wandelen was. Een politie agent werd gewaarschuwd, die den ontdekte naar hat post',ui: Rembrand lutein overbracht. Juist voor hel politiebureau wisi de aangehoudene zich evenwqi los te rukken. Hij werd»terstond achtervolgd en een klopjac' l ont stond. De vluchteling holde de Kloveniersburg wal op, maar geen kans mear ziende zijn ver volgers te ontkomen, sloeg hij de Zamhhvars- straajt in en verraste daar een juffrouw Sn haar woning met zijn p lofts el Inge tegenwoordigheid. On der niet geringe verbazing van deze eerzame ZandiStraaibewoonster verstopte hij zich onder haar bed. De inmiddels aangekomen politic wist den dader niet dan na hevig verzet, waarbij liil de politie nog met een met 6 patronen geladen revolver bedreigde, naar het politiepostkuis te rug te brengen en vandaar geboeid naar bureau Overtoom. Op hem werd nog 625 gulden gevonden. Een geiilenkteeken. De heer J. G. M. v. d. Brand, steenhouwer, heeft voor rekening van hel (Koninklijk Nederlandseh Aardrijkskundig Ge nootschap een gedenksteen met opschrift ver' vaardigd ter herinnering aan Outgert Jacobsz. van Grootebroek en zijn zes Hollandsche mak kers, die in April 1634 op het Jan Mayer-Eiland bij Nova-Zembla bij een poging tot overwintering zijn bezweken. Deze steen zal binnenkort door een Engelsche Noordpool-expeditie op dat eiland worden geplaatst. De steen is vervaardigd uit Noorsdi graniet en bevat het opschrift, in zwar te letters: „Outgert Jacobsz. van Groolebroek en zijne 6 Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bij eene poging tot overwintering.'' Een niet allodangsche ontsnapping. Donder dagmorgen is uil de veld-art.-kazeme te Utrecht eetn arrestant ontsnapt, die nog al eigenaardig 'Ie werk ging. Een onlangs lot slukrijder teriiggesielde wacht meester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich In voorloopig arrest berend, greep, toen de arrestantenkamer door den l o.yo- 98.) Mama heeft teveel geleden, zeide Moute- jLéone langzaam, en Sabine ook en jij ook Zizette En ik dan in de krankzinnigen- Cel gedurende vier maanden!... Dat alles tnoet en zal ook geboet worden! Immaculée heeft zich belast met Dr. Lafont, en daar er hij gebrek aan menschelijke rechtvaardigheid ri)g een goddelijke is, is de ellendeling reeds te alle hinderlagen gevallen, welke hem ge- 'egd zijn. Nu zal het met al hun hartstoch ten nog slechts een kwestie van tijd zijn, in- Ben men mij gehoorzamen wil. U hebt toeh geen enkele acte geteekend ^aardoor u afstand deed van hetgeen u toe kwam van mijn zoogenaamde nalatenschap? Neen, zeker niet, geen centiem. - Welnu, ik veronderstel dat u dat ge vloekte geld niet meer hebben wilt. Nu, dat begrijp je ook wel. voor net overigs behoort het noeh aan ons noch aan dengene, die het gestolen heeft. I Wat bedoel je? Diep ernstig, zooals hij liet tegenover Sa bine had gedaan, vertelde Christoval thans alles aan de barones wat aanging de teeurige geschiedenis van Christine Fergussou. En zij, die zich zeer duidelijk alles herinnerde wat aan het doodsbed van Frans gebeurd was, begreep nu de rol van Louis en van Dr. Lafont, die haar zeker in dien versehrikke- lijken nacht had laten inslapen om zijn mede plichtige gelegenheid te geven voor het uit voeren van zijn boevenstuk. Toen was haar ook duidelijk het doel dat Louis had gehad. Ja, hij had Michel doen verdwijnen om zich meester te maken van alles wat hem toebehoorde, maar ook omdat Ralph Chatram den tijd niet zon hebben om hem het dupli caat van de verschrikkelijke bekentenis zijns vaders te geven. Dien dag tocli zou Michel aan Christine Fergussou het geheele fortuin hebben afgestaan, en allen die van liet huis Berthier leefden zouden geruïneerd zijn. Maar kende de verontwaardiging van Edith geen grenzen hij het kenis nemen van zooveel verdorvenheid, bloosde zij en leed zij over de misdaad van Franpois, van den anderen kant was zij innig dankbaar jegens God, toen zij wist dat Christine Fergussou, haar ongelukkige nicht, de, ei gen moeder van Sabine was. En uw evenbeeld, voegde Miehei erbij. Juist heeft die buitengewone gelijkenis mij in haar belang doen stellen nog voordat ik ze kende, toen ik haar, van alles ontbloot, ontmoet lieh onder de koetspoort van Mont- martre. En wil Christine niets weten van dat fortuin dat haar toebehoort? vroeg Edith. Christine gelijkt niet alleen li oh a mei fik op u; zij is ook even grootmoedig en edelmoe dig als u. Zij wil van ons^ slechts één ding: het geluk van mijn lieve Sabine en van No- rette. God is goed! zuchtte de barones. Maar gi.i rnjju zoon, wat wil je doen met het geld dat mij toekomt uit het vervloekte huis?.... Waut je wil er iets mee uitvoeren, dat ver moed ik. U hebt gelijk. Ik lieh er goed over nage dacht. Persoonlijk walgt het mij iets te on dernemen tegen hen allen. Ik wil hen een voudig door hun eigen hartstochten ten val brengen. Geneviève zuchtte. Haar fijngevoelig hart kende geen haat. Christoval ging voort: Vandaag nog moet u naar een notaris te Huyères gaan en u zult eenvoudig aan Eraneoise Berthier, uw nicht en de dochter van een vrouw die u bijzonder heeft lief gehad, alles schenken hetgeen u gelaten hebt in het huis van haar vader. Ik begrijp je niet, zeide Edith naief. Is dat nu je wraak? Ja. Verklaar je nader Francoise is de ondeugd zelve en ge huwd met Eugène de Graves. Maar die is toch veel te oud voor haar? Ja, maar juffrouw Berthier wil slechts heerschen. Zij moet daarvoor iemand heb ben om dat te kunnen, De Graves of iemand anders. Zij zou inderdaad iedereen genomen hebben, wie dan ook. Wat de Graves aangaat, deze wordt verteerd door eerzucht. Met den ouderdom is ook bij hem de behoefte geko men om zich zekere rang te verschaffen en zeer rijk te zijn. Het ontbreekt hem niet aan verstand. Hij heeft tot zich zelf gezegd dat hij als schoonzoon van Louis dezen zijn wil zou opleggen, het huis er wederom bovenop zou kunnen helpen en de eenige meester zou kunnen worden van het buis in het park Monceau. Daarom zullen de millioenen, die u aan zijn vrouw geeft, naar ik hoop, schan dalen veroorzaken onder te trotsche, ondeu gende en lage lieden. Die millioenen verte genwoordigen nog het geheele fortuin van Louis Berthier; het overige heeft hij ver brast en verspeeld. De Graves zaJ ze willen hebben, Sylvie zal ze niet willen afstaan. Waartoe zullen allen niet in staat zijn om ze machtig te worden of ze te behouden? Ziedaar mijn wraak. Ik zal terstond naar mijn notaris gaan, zeide Edith. En morgen als k er to« is eUat aiit, sbI- Iop wïï vertrekken om Norette te zien, her nam Christoval. Binnen acht dagen zal Sa bine prinses van Monté-Leone zijn. Edith glimlachte gelukkig. Terwijl een landauer de barones Bertbiei naar 't aardige stadje Huyères bracht, waai de rozen overal in de maand December bloeien en nit alle tuinen bloemengeur op stijgt, hervatten Christoval en Geneviève in het park van liet kasteel kunne gesprek ken. Hetzelfde onderwerp hield hen nu bezig, Sabine. Zij was een zuster geworden van d« moedige Zizette. zoodra deze zeker geweest was van de vurige liefde, welke Miohel voor Sabine gevoelde. En nu Christoval haar zei de, hoeveel moed en getrouwheid dat ge liefde schepsel getoond had, beminde Gene viève haar naar nog inniger. Z« is nog altyd zeer mooi, zeide hy tot haar, zelfs veel mooier dan vroeger. Zy is sedert myne afwezigheid tot volle bloei ge komen, want je weet, dat zy toen pas 18 jaren telde. Wanneer héb je haar het eerst terug gezien? Eergisteren. Zoo, en heeft ze je dadeiyk herkend? By den eersten blik. En heeft zy je gezegd, dat mama nop leefde? Ja, Martin Fontenoy had het haar eerst een staand geleden verteld, ep den dag der verloving van Maurice en Kor et te.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5