BUITENLAND. BINNEN LA ND. Kerknieuws. NIEUWS UIT DER INTREK. OVREZICHT. Namens die reünisten ziedde de voorzitter dér reunie-eommissiio prof, dir. Hl J- Elhoirst dank voor hét hartelijk wolkom éüi sprak Ide beste wen&chén pit Voor 'dien bloei der «tt .hist 144 CL Heden is dan in AMERIKA de groote dag van de candidaatstelling voor het president schap. Het was een wilde strijdkreet van Roosevelt, toen deze Zaterdag aankwam aan het Congress-Hotel te Chicago, en het tiendui zendtal menschen, dat hem daar opwachtte, toeschreeuwde, zoodat schier allen het kon den hooren: „Ik hen hier als de vertegen woordiger van het volk, dat strijdt tegen het gemeenste soort van verdorven beroeps-poli tici. Zij hebben getracht het volk zijn over winning af te stelen, maar het volk zal wei geren zijn sanctie aan dien diefstal te geven. De dieven zullen niet overwinnen!" Nu, men kan de wijze waarop Roosevelt den verkiezingsveldtocht tegen Taft gevoerd heeft onsmakelijk achten, men kan zijn woordbreuk afkeuren zooveel men wil, het is niet te ontkennen dat de wijze waarop in de laatste week het zoogenaamde Nationale Co mité tot voorbereiding van de vergadering ten voordeele van Taft heeft zitten werken, zóó verregaand partijdig en onrechtmatig is geweest, dat men het Roosevelt niet ten kwa de kan duiden, als hij nu krachtige taal be zigt ten opzichte van zijn vijanden. Tot goed begrip van wat er heden in Chi cago zal geschieden, brengen wij den lezer het volgende in herinnering: De vergadering, die in Chicago gehouden wordt, is die van de Republikeinsche partij, dat is de partij die nu reeds sinds jaren zijn zandidaten doet verkiezen tot president der Unie, en die in macht de democratische verre overtreft. Vandaar dat het van het grootste belang is wie er door haar candidaat gesteld wordt en men het in haar candidaat zoo goed als zeker achtte, dat haar candidaat ook pre sident der U. S. A. worden zou. De vergade ring nu die over de candidaatstelling te be llissen heeft, bestaat uit 1978 gedelegeerden uit de verschillende staten der Unie en de verkiezing dezer gedelegeerden is het ge weest, die in de laatste maanden tot den zoo smakeloozen wedstrijd tussehen Taft en Roo sevelt aanleiding heeft gegeven. De uitslag der verkiezing is in groote trek ken deze geweest: tussehen de 4 en 500 wer den voor Taft gekozen, eveens tussehen de i en 500 voor Roosevelt, en voorts eenige tientallen voor Senator Lafollette, den leider der ontevreden (Insurgenten) onder de repu blikeinsche partij, eenige tientallen voor ver spreidde eandidaten, die geen kans voor hebben. M.a.w. de meerderheid, 540, had fei telijk niemand. Maar toen ging het nationale comité aan het werk. Niet minder dan 254 verkiezingen werden betwist door een van de beide partijen, 't geen niemand behoeft te verwonderen die bedenkt hoe er in Amerika bij verkiezingen met geld tot om- koopen wordt gesmeten. Van die 254 be twiste districten zijn er 234 toegewezen aan Taft en slechts 20 aan Roosevelt, hetgeen een zoo dagheldere onrechtvaardige en schrome lijk partijdige handelwijze van het comité is, dat het Roosevelt's zaak bij het volk onge twijfeld veel goed heeft gedaan. Door die toewijzing van 234 dubieuze gedelegeerden heeft Taft de meerderheid wél verkregen, namelijk 255. Komt het derhalve heden tot een geregelde stemming, dan wordt Taft terstond gekozen en heeft Roosevelt geen kans om het te win nen met behulp van de stemmen van Lafol lette en Gummins, die ongetwijfeld bij her stemming op hem komen te vallen. Daarom is nu Roosevelt's tatiek: een zoo genaamde „stampede" op de vergadering te verwekken, een wilden „ren" van de verga derden te zijnen gunste en volgens een Reu- ter-telegram rijst de kans daarop met het uur. Om die „stampede" te bewerken, is Roose velt zelf naar Chicago gekomen en daarvoor zou hij ook persoonlijk ter vergadering aan wezig zijn om zijn troepen te leiden. Men kan zich voorbereiden op barbaarsche too- neelen, vecht- en scheldpartijen, want zelfs in de commissie is men reeds handgemeen ge weest. Men boude echter goed in het oog, dat wie heden ten slotte candidaat der republi keinsche partij wordt, nog allerminst presi dent der Unie voor den volgenden termijn zal wezen, want bijna zeker zal, als Taft wint, Roosevelt toch nog een poging wagen, en 't is niet goed te denken, dat het deel der par tij, dat voor Taft is, indien het overmeesterd wordt, als één man op Roosevelt zal stemmen. Vandaar dat velen voorspellen, dat het ein de der republikeinsche partij door dezen strijd nadert. Dat zou natuurlijk de kansen van den candidaat der democratische partij voor net presidentschap belangrijk doen stijgen. Parijs en de waterleiding. De Matin heeft zijnen Parijschen lezers de aangename tijding mede te deelen dat er dit jaar geen gevaar bestaat voor gebrek aan drinkwater. Men weet dat dit het vorige jaar en ook het jaar daarvoor, maar vooral ver leden jaar in den warmen zomer, nijpend is geweest, zóó zelfs, dat de Parijzenaars des nachts tussehen 12 en 6 uur geen water kon den krijgen, hetgeen niet weinig bedenkelijk was met het oog op brandgevaar. Gelukkig trad juist in dien warmen tijd de heer de Selves af als prefect van de Seine, om te gaan genietend) van een kortstondig minister schap, getroebleerd door een Marokkaansche quaestie, die zijn ministerieel leven al even weinig schitterend maakte als zijn beleid aan de prefectuur van de Seine was geweest. Zijn opvolger de Delanney zorgde terstond voor een vermeerdering van eenige duizenden ku bieke meters water per dag en heeft in den winter dien wij achter ons hebben zoo ijverig gewerkt aan dè watervoorziening der groote stad, dat nu alle vrees voor watersnood ge weken is en Parijs in dezen zomer per dag over 80,000 kub. meters water meer kan be schikken dan in den vorigen zomer. Het spoorwegongeluk te Mahnstadt. Over het ontzettend ongeluk van den D- trein van Berlijn naar Stockholm, waarover we gisteren schreven, wordt nog het volgen de gemeld: Onmiddellijk na de geweldige botsing ptroomde er gas uit de eerste en tweede si aap waggons. De kreten van de gewonden ?n /verminkte passagiers klonken door de lucht. oor echter een hand ter redding kon worden uitgestoken, volgde er een ontplof fing, waarop alle geschrei en geweeklaag verstomde. Een vuurstraal spoot uit de eer ste wagens op, die onmiddellijk aan alle zij den in lichtelaaie stonden. De hitte was zóó geweldig, dat de eerste reddingspogingen on mogelijk bleken te zijn. Ook de tweede en derde slaapwagen vatten vuur. Uit Malm- stadt rukten zoo vlug mogelijk de manschap pen der reddingsbrigade en een groot aan tal militairen naar de plaats des onheils. Doch zoo buitengewoon snel grepen de vlam men om zich heen, dat een der slaapwagens in korten tijd totaal vernield was. Nadat de brand gebluscht was, werden de dooden van tussehen de verbrijzelde wagens vandaan ge haald. Niet minder dan 18 dooden en 19 zwaar gewonden, ten deele afgrijselijk ver minkt, werden tussehen de puinhoopen ge vonden. Uit het in de nabijheid gelegen Lin- koepiug kwamen doktoren en verplegers, toegerust met alle mogelijke hulpmiddelen, in een expres-trein aanzetten. Drie zwaarge wonden stierven nog onder hevig lijden op de plaats van de catastrophe, zoodat het tot- taal aantal dooden 21 bedraagt. Onder de slachtoffers bevindt zich o.a. een dochter van den onlangs overleden dichter August Strind- berg uit diens tweede huwelijk. Zij heet Gre ta Philip. De directeur van de Zweedsche petroleummaatschappij „Standard", Rudolph Berg, is zwaar gewond en eveneens een En- gelsch geestelijke. De verschrikkelijke too- neelen, die op de plaats des onheils voorvie len, tarten alle beschrijvingen. De wanhoop der geredde passagiers, die niets konden doen dan staren naar de vlammen, die zich om de wagens kronkelden, waarin hun fami lieleden omkwamen, en tijdens het reddings werk der militairen, die met bijlen de over blijfselen der wagens uit elkander sloegen, teneinde de nog weeklagende gewonden te redden, was onbeschrijflijk. Volgens den correspondent van de „Berli ner Lokal Anzeiger" bevinden zich geen Duitschers onder de bij de ramp gedoode of gewonde personen. De verongelukten behoo- ren voornamelijk tot de Zweedsche en Deen- sclie naties. Eveneens zijn 7 Engelschen om het leven gekomen, wier namen echter nog niet genoemd worden. De 3e klas-wagens, waarin zich vele Duitschers bevonden, wer den niet beschadigd. Katholieken komen niet in aanmerking! In den Königsberger Anzeiger komt een advertentie voor, waarin sollicitanten wor den opgeroepen naar de betrekking van „Schuldiener" (zooveel als concierge) aan een stedelijke hoogere jongensschool te Heils berg. De laatste zin van die oproeping luidt: „Katholieke sollicitanten niet gewenscht!" Een katholiek Duitsch blad merkt naar aanleiding van deze advertentie op, dat bo vengenoemde school eenige jaren geleden onder groote financieele offers gesticht werd door den priester dr. Spannenkrebs inHeils- berg*. In April van dit jaar nam de regeering deze school over als koninklijke Realschule. Als directeur werd een katholiek benoemd en ook de twee andere onderwijzers zijn ka tholiek. De leerlingen zijn overwegend ka tholiek. En nu komt een katholieke congier- ge voor die school niet in aanmerking. Het verdachte schip te Zee Brugge. Het parket te Brugge zet het onderzoek nopens het te Zee Brugge in beslag genomen schip Vos met kraeht voort. Op last van den minister van buitenlandsche zaken zoekt men de hoofden van de samenzwering. Op het eerste verzoek daartoe van Portugal zal hij de voornaamste samenzweerders uitzet ten. Volgens de politie zouden er ongeveer 250 Portugeezen in Brugge en omliggende steden vertoeven. Zij veranderen vaak hun verblijfplaats. Keizer en Czaar. Naar thans wordt bekend gemaakt zullen de Keizer en de Czaar elkander in de eerste dagen van Juli in de Pinsche Scheren ont moeten. In gezelschap van den Keizer be vindt zich de rijkskanselier. De staking in Engeland. De uitslag van de stemming onder de le den van het nationale verbond van matrozen en stokers, gehouden over de kwestie of het verbond zich al dan niet bij de staking zou aansluiten, is te Londen bekend gemaakt en wel als volgt: vóór staken: 2137, tegen sta ken: 3678. Dit schijnen de cijfers van Londen te zijn. Die over het heele land zijn nog veel ongunstiger voor de staking. Chateau Lafite. Eerstdaags zal te Parijs een veiling plaats hebben, belangwekkend uit verschillende oogpunten. Zij wordt thans reeds in het open- baqj- onder den titel „veiling Rothschild" aangekondigd en het betreft inderdaad een paar fragmenten van het familievermogen der Rothschilds, die in contanten zullen wor den omgezet en die afkomstig zijn uit de na latenschap van den in 1905 gestorven baron Alphonse de Rothschild, den chef van het Parijsehe bankiershuis. „Rothschild frères", die een bekend kunst verzamelaar was, en wiens paleisachtig huis in het maatschappelijk leven der Fransche hoofdstad een zeer voorname rol speelde. Tot het groote vermogen, dat hij bij zijn dood naliet, behooren eenige onroerende goe- ren, die hij aan verscheidene zijner erfgena men gemeenschappelijk vermaakt heeft en die thans, omdat zij zullen worden kunnen verdeeld, aan den meestbiedende zullen wor den verkocht. In totaal vertegenwoordigen deze onroe rende goederen een waarde van 8 millioen francs; dus, van Rothschild's standpunt be schouwd, een bagatel. O.a. bevinden er zich onder de wereldberoemde Chateau-Lafite, het grondgebied in het departement Gironde, dat wegens zijn kostelijken wijn over de ge- heele wereld bekend en beroemd is. „Chateau- Lafite" is, zooals ieder kenner weet, de beste soort roode Bordeaux-wijn, nauwkeuriger ge zegd: de beste Medoc, en dankt zijn voortref felijke eigenschappen aan de bijzondere sa menstelling van den bodem, die uit een mengsel van kwarts, zand en kleiaarde be staat. De wijnbergen van Chateau-Lafite heb ben een uitgestrektheid van 130 Hectaren, werd in het jaar 1868 door baron Alphonse de Rothschild voor \A millioen francs ge kocht. Voor de veiling van het landstuk is de grondprijs van VA millioen francs vast gesteld. Men zal wel niet mistasten als men aan neemt, dat de veiling slechts plaats heeft, om den laatsten wil van den erflater formeel ten uitvoer te leggen, maar dat Chateau-La fite ook voortaan wel in handen der Roth schilds zal blijven, tegen wie toch door nie mand in geheel Frankrijk kan worden opge boden. De auto-bandieten. De Fransche politie stelt nog steeds allee in het werk om zooveel mogelijk bewijze!» bij_ brengen voor de medeplioKtigheid van Féjard, L ié vin en Prêmillat aan de roof- en moordpar tijen van dé bende Bon not en Oo. Tal van ge tuigen van die misdrijven werden géhoord, in de eerste plaats die van den moordaanslag op de eaféhoudteter Tremblay te Montgéron. Prê millat vertelde er van: Eenige dagen vóór dien moordaanslag was hij in kennis gekomen met Féjard en Liévin, doordat hij zoek end e was naar werk bij den P. L. M. spoorweg. Féjard en Liévin vroegen of hij mee ging ontbijten, wajarop zij hem naar een café brachten in de rue Traversière. Daarna brachten zij hem naaT het café Van mad. Trem blay, maar hij dacht dat zjj alleen gingen ont bijten. Na afloop van het maal rolde FéjaTd een zakdoek in zijn hand rond. „Je doet net als de Bretons. Je hebt altijd je zakdoek in je hand," had Prêmillat toen gezegd. Waarop Féjard Liévin een beteekenis- vollen blik toewierp. Een oogenblik later wierp Féjard zieb op mad. Tremblay en trachtte haar te worgen. Terwijl Prêmillat verklaart dat hij trachtte den zakdoek van den hals v|an m'ad. Tremblay weg te trekken, zegt deze, dat hij haar zijn vuist in den mond stak. Féjard heeft nog bekend, dat hij, toen hij door do werklieden achtervolgd werd', een pak kleeren in de Seine had geworpen, en d-aarbU bevond zich de revolver, waarvan hij gebruik had gemaakt. Er zijn ook aanwijzingen, waaruit af te lei den is, dat Féjard, Liévin en Prêmillat de in braak hebben gepleegd in de villa van den heer Terrier in Perreux. Getuigen verklaren, dat zij na do inbraak drie mannen in het bosch hebben zien wegvluchten, die zeer veel geleken op de drie bandieten. Bovendien weerden bij Féjard zakdoeken gevonden, gemerkt L. T.met zulk een zakdoek had hjj ook getracht mad. Tremblay te worgen. Het teadje Chieti, in Italië, is in beroering gekomen door de arrestatie van den chauffeur Ernest S-orrentino, wiens portret en chauffeurs- bewijs in de zakken van Bonmot gevonden zijn. Sorrentino leidde in Chieti een automobiel- dienst. De eigenaar van de garage veronder stelde, dat het leven van zijn ondergeschikte nogal romantisch moest geweest zijn, welke in druk gebaseerd was op de verhalen, die Sorren tino aan zijn kameraden deed, Op een avond zag de eigenaar Sorrentino aankomen, hevig geagiteerd, terwijl hij in zijn hand een courant hield, waarin hij gelezen had', diat hij door de politie gezocht werd'. In die courant stond dat men in de zakken van Bon net zijn portret en zijn chauffeursbewije had ge vonden. De eigenaar van de garage ondervroeg Sor rentino, die zijn onschuld volhield, doch erken de, dat hij te Parijs chauffeur was geweest. In Italië teruggekeerd, was hij naar Portoferrajo gegaan. Daar had hij zijn vrouw en kind achter gelaten. De politie werd in kennis gesteld met het verblijf van Sorrentino en spoedig daarna was hij gearresteerd. DE KON. FAMILIE TE DOBBIN. Men meldt uit Schwerin d.d. gisteren: Prins Hendrik is Zondagnamiddag van Berlijn op bet kasteel Dobbin teruggekeerd. Heden ontvangen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik bezoek van den hertog-regent Johann Albrecht en zijn gemalin, van de grootvorstin Maria Paulowna en den groot vorst Boris van Rusland, van hertog Paul en hertogin Antoinette van Mecklenburg. Her tog Adolf Friedrich is Zaterdagavond te Dob bin aangekomen. De Koningin maakt eiken dag een ritje met Prinses Juliana. Verleden Woensdag heeft Koningin Wil helmina een uitstapje gemaakt naar de Mecklenburgsche Oostzeekust. H. M. was van Dobhin naar het vrij dichtbij gelegen slot Serrabn gereden, waar de hertogin-we duwe van Saksen-Altenburg dikwijls gasten ontvangt. Op 't oogenblik zijn daar de konin gin van Bulgarije, Prins Heinrich 35 van Reuss en de prinses van Reuss en de prin sen Leopold en Sigismund van Pruisen. Bij prachtig weer maakte toen het hooge gezelschap een rit naar de bad- en haven plaats Warnemunde, waar het den gebeelen dag bleef, 's Avonds keerde de Koningin naar Dobbin terug. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ing. van 8 Juli, aan mr. A. J. graaf van Randwyck, op verzoek, eervol ont slag verleend als seor. bij den Raad van State, onder dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige door hem bewezen diensten. INBRAAK IN 'S LANDS KAS. Uit Batavia wordt geseind,: Inbrekers hebben 'e lands kas te Bandoeng voor een bedrag van 10,470 bestolen. GOUVERNEMENTS-KOFFIEOOGST. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, van 13 Juni, wordt de Gouvernementskoffieioogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 54,000 piikols. (St.-Ot.) 56ste LUSTRUM VAN HET AMSTERD. STUDENTENCORPS. Hei Ainsterd anisehc Studentencorps viert deze week feestelijk zijn, 280-jarig bestaan, zijn 56e lustrum;. Gisteren was het de eerste dag. Nadat dan in den morgen enkele studenten gezelschappen reeds reünie van leden er ho norair urn hadden gehouden, Rad gistermiddag1 te 2 njur de ontvangst der reünisten' aan het Centraal Station plaats. r Terwijl de reünisten werden verwelkomd, stelde zich .voor kot Centraal Station de stoet van studenten op om in optocht naar de aula, der Universiteit to trekken. Langs Damrak, Dam, Rokin, Dbclonstraa-t, Kloveniersburgwal ging het naar de Atela,. A klaar hield do rector van het A. S. de heer .lb F. Van Leeuwen, de feestrede. De beliaWgistelling ,V|a!n liet Amstefdaimsché publiek wia,ö buitengewoon groot. D:e eer ste oogenblikken moest de stoet zich door de volksmenigte heendringen', ondanks de goedé voorzorgrnaatregvlen der politie, die onder leiding van den commissaris, den lieer Fundter do Beiaiuohène, waren genomen'. Diocli toen eenmaal het Stationsplein verlaten was bleken zélfs de wanorde, van het opgebroken. Damrak ejn' de chaos op 'den Dam niet, in staat den rusiigen voortmarseh van den stoet te verhinderen. Omstreeks half drie werd de Aula bereikt alwaar jd'e officieele opening der feesten plaats had. Omstreeks 4 uhr begaf mep zich we der opgesteld op de wijze wtaarop mén' zich ook' naar hét alclajdemiegebouw Kajd begeven, labigs Doelenstraat, Singel, Spui en Kal ver stra at mjajar de Sociëteit „Nés Jutagit Amiei- tjai", wier gevel in feestkleed is gestoken. Dia,ar bleef men gezellig bijeen tot liet tijd world Voor het reumtediner in Hotel "de i'Eiirope. Natuurlijk met een academisch half uurtje verlaat, voeren gisteravond omstreeks half tien de verlichte vaartuigen af van het club gebouw der Studenten-Roeivereeniging „Ne- reus", waarin de leden van het Amsterdamseh Studentencorps een serenade gingen brengen aan den rector magnificus prof. dr. C. Wink ler. Zachtjes gleden de ranke motorbootjes voort, een goud-gelen schijn van vetpotjes of diep-rooden gloed van brandende lampions breed over het donkere, zwarte water wer pend. Het behoeft wel niet gezegd, dat hon derden kijklustigen zich langs den te volgen weg verdrongen. Een geweldige mensehen- massa -vooral was saamgestroomd aan den Binnen-Amstel, waar de stoet zich eenige oogenblikken ophield en de senaat met een marine-sloep, welke in een waar licht- paleisje herschapen was, van het hotel de l'Europe werd afgehaald, en zich aan het hoofd van den stoet stelde. Te ruim 11 uur arriveerden de „studs" aan 'thuis van prof. Winkler, Heerengracht 501. Hier lieerschte gedurende eenigen tijd eeu beminnelijke chaos. Uit de rijke patriciërswoningen straal de het licht in vurigen gloed, kanonslagen knalden. Op de booten juichten de feestgan gers en op de wallekanten juichte het pu bliek mede. Nadat de Senaat en talrijke reünisten eeni ge oogenblikken ten huize van prof. Winkler hadden vertoefd, begaf men zich allengs naar het sociteitsgebouw, waar de kroegjool aan ving en duurde tot Ter gelegenheid van de lustrumfeesten speelt het carillon van den Munttoren hij heeluur Iö Vivat en Gaudeamus en hij half uur Iö Vivat. HET LUCHTSCHIP VAN ZEPPELIN TE AMSTERDAM. Het luchtschip „Zeppelin", de „Victoria Louise", vertoonde zich hedenmorgen vóór half acht aan de verbaasde Amsterdammers. Het schip streek langs de huizen van het Muiderpoortkwartier, was hedenmorgen om drie uur van Dusseldorf vertrokken en ging weer over Noord-Holland, de Zuiderzee, den kop van Overijsel, Drenthe en Groningen naar Norderney, Helgoland en Hamburg, al waar de Keizer zich beden bevindt. Cf Een groot aantal mcn« tchen die aan d emaag Iy- den, lyden nutteloos. Zy kunnen genezen worden. Iets meer oplet- tendheid in de keuze van het voedsel en een goed middel om de organen te versterken, ziedaar al wat noodig is. €J De verschynselen der maagziekten zyn zeer verscheiden. Sommige menschen kunnen zich niet verzadigen, aan anderen daarentegen is het zien van voedsel ondragelyk. Dikwyl» ondervindt men een aandoening van zwaarte op de borst, een indruk van volheid in de keel. Andermaal» drukken de in de maag ontwikkelde gassen het hart samen en doen den zieke gelooven dat hy een hartziekte heeft. Scheele hoofdpyn is een dikwyls voorkomend en gevreesd verschynsel. Een gevoelige maag heeft zeker een uitgezocht voedsel noodig, maar de natuur heeft nooit voorgeschreven dat het voedsel moest worden verteerd alvorens te zyn gegeten.De maag behoeft alleen te worden versterkt om haar arbeid te verrichten, en wat noodig is, dat is niet een verteringsmiddel, maar wel een versterkend middel. De spysvertering is af- hankelyk van het bloed en van het zenuw stelsel, en de geneeskundige wetenschap heefl nooit een beter versterkend verteringsmiddet voortgebracht dan de Pink Pillen. Zy zijn verkrijgbaar a 1.75 per doos en 19 per zes dooien bü bet Genersal-Oepót der Pink Pillen, van Eegbenlaaa 22, huis te Amsterdam; voor Haarlem enOmstreken bij de firma's J. Göppinger oroote Houtstraat 147a, en by Plaatzer van der uli Jansstraat 28; W. A. Schouten, drogist teLtsse, En verder by verschillende Apothekers en drogisten. ZONDAGSRUST. De „Standaard schrijft: Voor de bakkersgezellen in onzen kring Is het dubbel onaangenaam, dat nu ook de Zon dagsrust uitbleef. Deze hiad niet met de nacht rust a a neengekopp eld behoeven te worden. Ze kon op zichzelf of in een ontwerp voor de Zon dagsrust in het algemeen zijn vastgesteld, miaar dit was nu eenmaal niet geschied. Ze was nu eenmaal met de nachtrust in éénzelfde ontwerp enkel op Zondagsrust met ten minsten 70 stem men zou zijn aangenomen, viel nu de zondags rust mét de nachtrust in één plof neer. .Verreweg de meeste bakkers gezellen voelen daar veel minder voor, maar onder de mannen van Ohristelijken huize smaakt vooral dieee teleurstelling bitter. Na jarenlang tobben had den ze nu eindelijk dan toch gehoopt, hun vrijen Zondag te zullen krijgen, en dien met de hunnen iu hoDger sfeer te kunnen doorleven. En ook die jjoo zoete hoob. is than« vérijdeld. Wie hier niets voor voelt, verstata niet, wal Zondagsrust voor onze kringen is. Korte vreugde. De stukrijder die Vrij dag op zoo'n handige wijze uit de arrestan- tenkamer van de veld-artillerie-kazerne te Utrecht wist te ontsnappen, heeft niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten. Zaterdag werd hij te Harderwijk aangehouden en is des avonds onder geleide van een veldwach ter in de kazerne teruggebracht. Het door hem medegenomen rijwiel, toe- behoorende aan een luitenant der veld-artil- lerie werd Zaterdagmorgen als bestelgoed aan het station Nijkerk in de kazerne te ruggebracht. (u_ D.) Eien diefstal.'Wij hébben, enkele dagen geleden, aan de s H. C.t. een bericht ontleend, dat een belangrijke spoorwegdiefstal was gepleegd len na deele van mevrouw de Bcrghego van Beek, uit Amsterdam, die bij ontvangst van eeu koffer, haar toegezonden uit Parijs, zou ontdekt hebben, dat ilaarurt een .kistje met juweelen en een aantal voorwerpen 'van Waarden (wanen ontvreemd Bij onderzoek is echter aan het N. v. d D. gebleken, dat bij do Amsterdaintschc politie aan gifte van een zoodanigen diefstal niet is gedaan. lEirnstig ongeluk. De landbouwer U. H. te Enn (gemeente Emmen) liet zich gisteren van een hooiberg afglijden en is toen boven op een hooi (rekker (eon ijzeren langwerpige punt' met weerhaak aan een stok) terechtgekomen- Het ijzer drong hem in het dijbeen tol°aan den slok en kon door den weerhaak niet verwijderd worden. II is naar Groningen vervoerd, waar het ijzer door operatie, is verwijderd Zijn to es tan/ is zeer bedenkelijk, aangezien de ingewanden he.leedi.gd zijn. Verdronken. Gistermorgen is te Katwijk aan Zee aan het strand bij paal 87 liet lijk gevonden van een onbekend manspersoon in ver- regaanden staat van ontbinding. Naar gissing was het lijk van iemand van 40 d 50 jaar. Visscher J. Maas ,van Ur.k, oud 40 jaar, is gistermiddag door het uitschieten van den helmstok over boord geslagen en verdronken. Ilij iaat een weduwe ea twee kinderen na. Ongeluk. Zaterdagmiddag is te Berg oil Dal bij Nijmegen ecu 6-jarig meisjo, dooro^U het te dicht bij ©en ascfhlhoop kwam, welke nog gloeide, in brand geraakt en overleden. Het po©tjesb adente Scheven ing-en ver boden. Het voorstel van B. en W. van 's Gra- venhage om het „pootjesbaden" op het strand bij de badstoelen te verbieden, werd heden dooi den Haagschen gemeenteraad met 20 tegen tl stemmen aangenomen, nadat het voorstel van ,den heer Warneke, om liet alleen na zes uur 's avonds te verbieden met 25 legen 6 stemmen verworpen was. Aitjjd de officiëele stijl...... Vooi de rechtbank vertelt de getuige, dat be klaagde hem in den stikdonkeren nacht aange vallen en met een mes of een dolk een steek wond, wel zoo groot als een rijksdaalder, mis schien nog wel grooter, toegebracht heeft. De griffier noteert en leest dan: Getuige deelt mede in den stikdonkeren^ althans van licht ontblooten nacht, op den weg van Sloten naar Hoorddorp, althans een weg, die lange jaren in deze richting geloopen heeft, door beklaagde of althans een op hem gelijkend manspersoon, van achteren, althans niet van voren of van terzijde, met een scherp, althans scherp stekend voorwerp, vermoedelijk een mes of schaar, althans, een voorwerp waarmede men gewoon is te snijden, verwond te zijn ter grootte van tweegtilden en vijftig, of hoogstens twee gulden en vijf en vijf en zenventig cents....'4 Het heeft Z. H. den Paus behaagd, te be nee- men tot Proost van het Metropolitaanlcapittel Van Utrecht, den HoogEerw. Heer Mgr. Th. S. Roes, deken en pastoor te Utrecht. Z. D. H. de Bisschop vlam Dem Bosch heeft aam dén JUolEarw. Heer P. Vermeetrl eervol omt.-lag verleend lajs paisstoor to Ha.- pe^te(n heeft- "benoemd ,tot pastoor to Haj- I pert Ren iWfelEerw. Hoer A. P. van Gar- tvemtot Rector vam het Moederhuis der Eerw. Zusters te Voghcl den 0®elEerw. Heer J[ffi. (ML yéin .Moo-rseltot kapelalam te Hil-1 vtalreinhéek dem LWielEerw. Héér L. van Sleau,- wemtot kapelaan te St. Oémtruidenberal den iS^lEerw. Heer L. J. iW- I. Hassiel- J hach; tol kapelaam to Haps den .WélEorwk.f Héér J, N. J. M. Mutenerts; tot kapelajain! te Overloop dein Eerw. Beer M. ven der, Lindentot kapelaan te yalkenswalard demi Eemv. Heer A1.- A. (M. „Vtaji .Maökelenbergh ©n.' tot assistent te Gemért den Eerw. Heer 'Jij M- J. Th. van Wijck, de drie laatsten pries ters vén het 'Seminarie. BLOEMEND A AL. ytereeinigiin-g- „Ktonlnglinneda©", A r Gisteravond hield de Venen. „Koninginn dafei" ©ene .vergadering1 in hotel „Van Ouf d het Raadhui»" te Overveen, onder voorzitte Fr schap van dr. Born water. De rekening en' verantwoording van den penhingmeester Mietri- klein goedgekeurd- Eenige bestuursleden, traden af en wc.dch, herkozen. In de plaats van Dir. Bakker, die zich niet herkiesbaar had gesteld, liet d© vergadering haar keus vallen op den heer I A. Koolhoven, die verklaard had ooue oven- tueele benoeming -te aanvaarden. Hierna, kwam a (an do orde eene bespreking oyer de te houden feestelijkheden yian die jaar. Door den voorzitter werd o.m. me degedeeld, dat van de véreeniging „Bloemen- dalal's Bloej" eethe toezegging was gedaan, dat voor de schoolreisjes door haar beschik baar was gesteld ©en' bedrag vian 'f 20 pen school. .Vervolgens worden de feesten vast gesteld ©n d© commissarissen die zich hét 1 vorig© jaar zoio yerdienistelSjk hadden ge maakt, herkozen. t Van d© vér'eeniging „Bloemenda-al ,Vooruit('j was een schrijven ingekomen, waarin hel yqr- zoek weid gedaan, dat „Koninginnedag"' in j yereeniging met „Bloemendalal'e Bloei ©nl „Bloememdaal Vooruit" de noodige stappen zou doen om de leiding ,op zich "to nemen' tor uitvoering v,an Plan 1913. N;a. eenige gedachten wisseling werd op voorstel v|an het Lest uur besloten, uit de dra© vereen'igingen een commissie siamen te stol len, die zich met het ontwerpen der plote jnm én lmr© eyeptueele uit\-pering zal oer teute*"1- -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2