TWEEDE BLAD REGENJASSEN Vraagt de „Kreymcrat" supes De millioenen-Prins. JAC. KAUSICEfÉS, Zijlstraat @2, Heeren- en Dameskleermakerij, EüQELSCHE STUFFE1S. J. H. W. GRüNDEMANH, BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. STA DS N IE U W 8. Giammi Verkoopingen, Boe!« huizen, enz. „H oy o n s. Waterproof. merk A* II. If. ffiusen. Hu Bon ülarché Haarlem-Brussel. Sokken. DiKSOAG tg JUKI 19,r?. j&ogsggiggjsftraat 4SS54 ^egaraisdeepsi waterdseiit CaeBieeB ondoopslpsssgbaaB*. FEUILLETON Grocte roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. COURANT Hoe „Kloostersehandalen" ontstaan. Op wat wijs de lasterpraatjes over de Ka tholieke kloosters in de wereld komen, is vaak niet na te sporen. De obscure verbrei- ders van dergelijk „nieuws" schuwen begrij pelijk het daglicht. Te opmerkelijker is daarom, aldus schrijft de Maasbode, wat ons deze week onder de oogen kwam over een zeer brutaal stuk, "Waaraan zich een bekend Duitsch publicist Waagde. Dr. Alexander Dillmann, de zoon van den eerst sedert kort afgetreden politie-direeteur van Mlinehen, en feuilletonist van de „Mün- ehener Neuester Nachrichten", het liberale hoofdorgaan van Zuid-Duitschland, publi ceerde in dat blad een feuilleton onder den titel „Het Klooster Een Florentijnsehe schets". Wij ontleenen aan deze „schets" de volgen de passages; het zal den lezer verderop wel duidelijk worden waarom. „De zinkende zon ligt op de heuvelen van Fiesole. Een ongekende rust is er in dit land schap, waarover de hemel in teer blauw koe- pelt. Tusschen de zuilen onzer loggia teeke nen zich, in grauwen nevel boven de olijftui nen, de fijn gebogen lijnen af der hooge Ap- penijen. Door het lichte groen van dit landschap rijen in feestelijken stoet, als een schare bid dende monniken, donkere eypressen. Zij ver zamelen zich recht tegenover mij op den heu vel rond een grauw oud gebouw, tusschen wijngaarden verscholen. Een klooster... De hooge muren zijn zonder vensters. De wei nige muuropeningen die men ziet zijn getra lied en afgesloten. Men zegt, dat daar bin nen nonnen met grauwe habijten en kappen, een koord als gordel en diep gesluierde ge zichten. Nog nooit heeft een non, levend of dood, het klooster verlaten. Want de nonnen begra ven zelf hun gestorvenen op het kleine kerk hof, dat midden tusschen hare cellen liggen moet. Men hoort er echter nooit iets van, wanneer iemand in het klooster sterft. Ook de plaatselijke overheid verneemt zulks niet. Men zegt, dat menige jeugdige adellijke doch ter uit de eerste familiën van Italië niet ge heel vrijwillig in dit klooster is getreden... Gezien heeft deze nonnen nog niemand. Aan den regeeringseommissaris, die elk jaar voor het klooster verschijnt, wordt voor de bin nendeur van het klooster door de diepge- sluierde overste alleen maar een boek ge toond, waarin geschreven staat, dat in het klooster alles in orde is. De commissaris tee kent deze verklaring voor gezien, salueert en gaat heen... In dit klooster wordt geen arts, geen familielid der zusters toegelaten. Men sterft er, als God het wil. Een Francis caner-monnik hoort de biecht voor de bin nendeur. Daarin zijn zwaar betraliede en drie dubbel vergaasde openingen aangebracht, waardoor de stervende, die men er heen draagt, haar laatste zonden stamelt... Alle cellen der nonnen zijn rondom het kleine kerkhof gebouwd. De zusters zien nooit den lichtenden avond, nooit de pracht 'der bergen, doch staren voortdurend op de graven. Het klooster laat mij geen rust. Als het avondmaal is afgeloopen, sluip ik er stil heen. De maan schijnt daghelder in den tuin. Ik ga uit in den witten nacht. De cypressen- laan door, langs de beek, waar opgeschrikte flamingo's over het water vluchten; bij de weide met gele tulpen spring ik over het wa ter en loop door het nacht-vochtige lange gras den wijnberg op. Vlug, om zoo spoedig mogelijk weer terug te zijn. Want daar bene den in de villa zullen ze me uitlachen, als ze hooren, dat ik naar het klooster geweest benIk heb den weg reeds een keer ge maakt overdagDoor de donkere bogen ben ik dra aan den straatkant en in enkele passen naast de kloosterkapel. Ze schijnt don ker. Maar men zei me toch, dat ze heden op Zaterdagavond zou geopend worden? Ik zie niemand, maar ik voel het, dat hier nog iemand, voor mij onzichtbaar, in deze ruimte is. Eén maar? Neen, velen moeten er zijn. Ik voel een vreemd leven, warme adem tochten en zuchten, toonlooze gebeden. Ik droom dat alles toch niet? Ik voel het even goed als ik hoor, dat er was van kaarsen druipt... Daar! Ik zie omhoog langs den muur. Hoog boven mij, bijna ouder het dak, in een sterk-getraliede, met dicht groen gaas overspannen opening is het levendig gewor den Nu eerst bemerk ik, dat de geheele kapel in de hoogte door zulke groene ope ningen is omgeven, waarachter donkere drie hoeken bewegen. Nonnen. Gestalten verschij nen en verdwijnen er, ze zinken neer in ge bed en schijnen in de lucht te verzwinden". En nu volgt de clou van deze Florentijn sehe schets „Door de rust van het bedehuis schrilt het een verre kloostergang opeens een schrikke lijke kreet. Een schaduw schijnt mij daar bo ven te wenken. Maar zij verdwijnt op het zelfde oogenblik in die van twee, drie andere gestalten, die ze naar achter trekken. Slechts een onderdrukt zuchten is de echo van den gil. De andere schaduwen blijven rustig, als waren ze aan dat geluid gewend, ach ter de traliën in gebed verzonken. Nieuwe kreten klinken gedempt uit de verte, het zijn er nu meerdere. Daartussclien hoort men een geluid als van slagen die neerkomen op tee- der vleesch Ik ren weg, den tuin uit en over de beek, naar de villa terug". Nadat wij dit schoon verhaal onzen lezers hebben voorgelegd, zouden wij hun nu willen vragen, wie hunner meent, dat de schrijver de bedoeling heeft, wat te fantaseeren, niet zijn eigen werkelijk-ontvangen indrukken weer te geven. Kort gezegd: wie leest uit dit alles niet, dat deze feuilletonist een be paald klooster op het oog heeft, van het welk hij zooveel kwaads weet te vei-tellen? Zoo verstonden het ook de katholieke re dacties van Beieren, waarvan verschillende zich om inlichtingen wendden tot de auto riteiten van Florence en Fiesole. Volgde natuurlijk tegenspraak. Een zuster klooster bestaat er; maar aan de sombere be schrijving beantwoordt het niet. Daar zijn geen getraliede vensters; er is geen sprake van, dat de zusters de schooneid van Gods natuur niet zouden bewonderen kunnen; geen sprake van, dat voor den geneesheer en den biechtvader of voor den van overheidswege aangewezen visitator de toegang verboden zou zijn; geen sprake van, dat het binnen de kloostermuren er zou toegaan, gelijk de „schets" wil doen gelooven. Laster dus. Wat de katholieke kranten na tuurlijk niet verzuimden, aan hun lezers mede te deel en. Men zou denken, dat de doctor, die zijn naam waagde aan dit geraffineerd bedrog, zich nu maar heel kalm zou houden, en, om zijn reputatie althans eenigszins te redden, zou erkennen verkeerd te hebben gehandeld. Geen kwestie van. Mèt een heel verwon derd gezicht komt hij, in het nauw gedreven door de publicaties der katholieke bladen, nu verklaren, dat het hem volstrekt niet te doen was een bepaald klooster verdacht te maken. Zijn schets maakte absoluut geen aanspraak op historische juistheid, 't Was zoo maar fantasiewerk, verzinsel. Dat is wel het toppunt van brutaliteit! Maar wij weten het nu uit zijn eigen mond: wat hij neerschreef over het zusterklooster te Fiesole was „verzinsel". Gelijk zooveel, ja bijna alles wat er wordt rondgestrooid over het Roomsehe kloosterle ven verzinsel is. Maar dan verzinsel, met zekere bedoeling verzonnen, en als heusche waarheid uitge kraamd. Niet iedere lasteraar der Roomsehe Kerk zal zich steeds zoo ontmaskerd zien als deze man van de Duitsche vrijdenkerij. Maar het feit is teekenend ten bewijze, dat men ten opzichte van het Katholicisme alles aan durft, en alles veroorloofd acht. KOLONIAAL INSTITUUT. In de plaats van den heer C. J. Hasselman, die tengevolge zijner benoeming tot lid van den Raad van State eervol ontslag had ge vraagd, is benoemd tot algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut prof. dr. H. P. Wijsman, die zich in het belang van het in stituut binnenkort naar Indië begeeft. Do Franscbe autobandieijein in Nederland, in de Parijsche bladen wordt melding gemaakt van de wederwaardigheden der Fransche autoban dieten in België en Nederland. Daarin wordt ooai, meegedeeld, dat de bandieten, ergens in Holland! een auto stalen om naar Frankrijk te komen, doch in België dein weg kwijt raakten en in een vijver terecht kwamen. Boeren waren tie hulp geschoten, docfh zij koniden de auto niet meer op het droge brengen en daarop lieten de dieven de auto zinken en vervolgden te voet hun weg, tot zij in Antwerpen aankorhen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit relaas betrekking op het volgende: In den nacht van 7 op 8 Februari, omstreeks 3 uiur, werd uit de auto-bergplaats van het „Ho tel des Indes" in de Nieuwe Schoolstraat te 's Gravenbage, door midde! van braak, een auto gestolen. Deze auto werd in een sloot hij De Schans, ongeveer een half uur gaans van Bode graven teruggevonden. Te ongeveer 5 uur dien- zelfden ochtend was de auto, waarin zich eenige vreemdelingen bevonden, daar te water geredien. De auto was op een verkeerden wteg, een zand weg, geraakt, die langs de sloot loopt, uitgegle den en zoo in het water terechtgekomen. Enkele boeren, in den omtrek wonend, schoten toe, doch het mocht niet gelukken (bet voertuig weder op het droge te brengen, dat daarop döor de ge heimzinnige reizigers in den steek' werd gela ten. Het bleek, dat de auto van het Hotel des Indies afkomstig was; de directeur van het hotel begaf zich des middags naar Bodegraven en herkende zijn eigendom, dat door dten val en het bad ernstig beschadigd was. Altijd de officieel» sfjjlVoor de recht bank vertelt getuige, dat beklaagde hem ia den stiikdonkeren nacht aangevallen en met eetn mes of een :dolk oen steekwond, wel zoo groot als een rijksdaalder, misschien nog wel groofer, toe gebracht (heeft. De griffier noteert en leest dan Getuige deelt mede in den stikidönTceren, al thans van licht ontbloeien nacjht, op den weg van Sloten naar Hoofddorp, althans een weg, die lange jaren in deze richting geloopen iheaf^ door beklaagde of althans een. op hem gelijkend manspersoonvan achteren, alb-ans niet van vo ren of van terzijde, met een scherp, althans scherp' stekend voorwerp, vermoede!ijk een mes of schaar, althans een voorwerp waarmede men gewoon is te snijden, verwond te zijn ter groot te van twee gulden en vijftig, of hoogstens, twee gulden en vijf en zeventig eent(s Sluwe dieven. Maandag 10 Juni kwam een als bper gekleed persoon bij den heer J. v. d, Bil die lid is van 't armbestuur der Gereformeerde gemeente te Watergraafsmeer. Hij wendde voor zóó uitgeput te zijn, dat het helm niet mogelijk was zijn rei; te vervolgen. Met 35 cent werd hij geholpen; daarvoor lodh' zou de Goöiscfie Stoomtram hem naar Huizen brengen. Zaterdag avond ontving die (heer v. d. BI, een anoniem schrijven, vergezeld van een bank van leening- briefje. Terwijl het uitgeputte persbontje hem a«n den praat gehouden had, was een vriendl van den eerste in de gelegenheid geweest eén goudien horloge te ontvreemden. Dit is door IJlen beleend! voor f 181 VELSEN. M. J. SCHUITENMAKER. Te Haarlem is Zondagmorgen in het Dia- couessenhuis overleden de heer M. J. Schui tenmaker, lid van den gemeenteraad. Aan den heer Schuitenmaker verliezen Vel- sen en IJmuiden een inwoner, die in het pu bliek leven veel op den voorgrond trad. Zoo was hij o.a. ook oprichter en thans nog vol ijverig bestuurslid van de bloeiende afd. Velsen van het Witte Kruis. Hij bereikte den ouderdom van 52 jaar en was lid van de car gadoorsfirma Van Vliet Co. IJMUIDEN. Vliegerwedstrijd. Door de afdeeling „IJ muiden" der Nederl. vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken is Zondag een vliegwedstrijd gehouden, waarvan de uit slag is als volgt: Hoogstaande vlieger: le prijs, voetbal, R. P. Visser; 2e prijs, boekwerk, Jan Bais; 3e prijs, diploma, Jan Egman. Mooiste model-vlieger: le pr. A. voetbal, N. Maarleveld; le pr. B., vulpenhouder, H. Smit; 2e pr. boekwerk, Joh. Zwanenburg; 3e pr. di ploma, H. Brink. Mooiste voorschotvlieger: le prijs mond orgel, H. Egmau; 2e prijs boekwerk, H. Broek huizen; 3e prijs diploma, uiet toegekend. Mooiste puntvlieger: le prijs horloge, H. Smit; 2e prijs boekwerk, Joh. Zwanenburg; 3e prijs diploma, Antoon Wijker. Grootste vlieger: le prijs boekwerk, H. J. v. d. Vis; 2e prijs boekwerk, II. Smit; 3e prijs diploma, N. Maarleveld. Kleinste vlieger: le prijs boekwerk, Rein- dert de Wijn, 2e prijs boekwerk, L. v. Striem, 3e prijs zakpotlood, L. de Beurs Jr. De IJstroom. Zaterdag is hier in gehaven- den toestand binnengesleept het stoomschip „IJstroom" door twee Engelsche sleepboot en. Door aanvaring was de IJstroom van de trossen losgerukt en met den stroom tegen de London bridge geslagen. De pijp lag ge heel voorover en werd gedeeltelijk uit de machinekamer gerukt. De achtermast lag ook voorover, terwijl de achterverschansiug was losgerukt. Natuurlijk trok het schip veel kijkers. De schade, door Belgische assuran tie gedekt, wordt geschat op 192,000. BURGERLIJKE STAND. UITGEEST. Geboren: d. van C. H. P. Bram en M!. Oosting. z. van D. Bakkum en A. Tervaart.z. van H. Tromp en K. Cor- nelisse. Ondertrouwd: P. van Eng en A. Plukker. Getrouwd: J. de Vrieze en H. E. V. J. P. Keyser. SASSENHEIM. Geboren: d. van L. Ph. Bisschops en E. Weijers. Getrouwd: J. J. Hansen en G. van Leen- wen. A. Schravendeel en M. v. Ginlioveu. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van D. Clay—Bedijn. Overleden: J. C. Polak, 4 m. GEMEENTEZAKEN. Commissie toezicht Gem. Museum. Voor de benoeming van één raadslid-lid der Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Museum worden aanbevolen de heeren E. H. Krelagc en Dr. J. Timmer. Goedkeuring Rekening. B. en W. stellen voor de rekening en verant woording over 1911 der bewaarschool, gevestigd in het vroegere Barbara-Gasthuis, benevens de ingediende begrooting voor 1913 van deze school goed te keuren. Wonen in de Gemeente. De afd. Haarlem van den Chris tel ijken Bond van Nederlandische gemeente-werklieden en van den Ned. R. K. Volksbond geven aan den Raad te kennen dat zij meenen dat aanvaarding van het voorstel om te bepalen dat zij hunne woon plaats en hun werkelijk verblijf binnen de ge meente moeten hebben in het belang der gem. werklieden niet gewenscht is; djat deze, hunne meening, op praetische gronden berust en zij den Raad verzoeken het voorstel niet goed te keuren. Bij dat adres is een memorie van toe lichting gevoegd. Het Overdekte Zwembassin. De afd. Haarlem der Soe. democratische ar beiderspartij, verzoekt den Raad: a. Overeenkomstig het advies der „Oommis sie tot het onderzoeken van de gegevens om trent de levensvatbaarheid van een Zwem- en Badinrichting te Haarlem" te willen besluiten tot gemeentelijke exploitatie van zulk een in richting. b. Te bepalen, dat bij een definitieve rege ling gezorgd zal worden voor openstelling der inrichting ook des avonds. c. De gelegenheid' open te stellen voor orga nisaties van arbeiders en daarmee gelijkgestel- den, om op hun verzoek, couponboekjes voor haar leden te kunnen nemen met 50 procent reductie. d. Voor on- en minvermogenden de inrich ting kosteloos open te stellen. Zij verwijzen voor de gronden, waarop hun verzoek steunt, naar een bijgaande toelichting* Aan dit adres zijn een aantal adhaesiebetpi* gingen toegevoegd. ELEOTRISOHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Mei 1912 bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterdam-Haarlem-Zandvoort 230.242, Ceintuurbaan te Haarlem 152,121. Haarlem— Bloemendaal 101,068. Totaal 4S3.431. De ontvangsten per'dag-kilometer bedroegen f Lijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort 53.7614, Ceintuurbaan te Haarlem 42.46, Lijn Haar» lem-Bloemendaal 64.21. KENNISGEVING HINDERWET. B. en van Haarlem brengen ter openbar» kennis dat door hen is ontvangen eene bekend* making van B. en W. der gemeente Heemstede clat het verzoek van J. Dekker Wan., te Heem-» stede, om in het perceel, kad. bekend in sectie B, No. 1594, eene vijlenkapperïj te mogen op-» richten, door hen is ingewilligd. ONBESTELBARE STUKKEN gedurende de 1ste helft der maand Juni 1912: Onbekende brieven binnenland: r Mevr. v. d. Heuvel, A'darn; Bak Zuider van C. Bakker, Alkmaar; Hr. en mevr. Hillerström, A'dam; le Ned. Gewap. Beton Mij., A'dam; W. Blom, idem; mej. V. de Vries Jordans, idem; J. de Groot, idem; J. van Rossum, idem; mej. Gartman, idem; I A. C. Hugenholtz, Angustinusga; Ant. J.Jan sen, Bussum; Lansen, Haag; mej. Mari Eg- gebeen, idem; Ransen, idem; mej. J. de Roek, Haarlem; mej. W. Lenselink, idem; Zuster Magdalena Sophia, idem; mevr. Hilleu, id-l mej. Wiera. idem; G. Jongewaard, idem; HL v. d. Steen idem; Smit, idem; v. d. Bos, Half weg; S. de Vries, Hillegom; Louwerens, Lei den; J. H. de Jong, Oegstgeest; H. Sieglin. Overveen; v. d. Vijver en Hoebee, Rijnsburg; L. de Jong, Scherpenisee; J. Veenhoven, Smilde; mej. Hoogkamer, Utrecht; V. A. Schüssler, idem; R. K. Jongensweeshuis, Val kenburg; Meijer, Watergraafsmeer. Onbekende briefkaarten binnenland: H. Kamminga, mej. Door Bakker, Am- sterdam; C. Kromhout, idem ;mej. wed v. Oyeu, idem; B. H. Maaskant, idem; mej. A. v. Vlijmen, idem; mej. Fredy Slot., idem; O. Verhoef, idem; B. Haverink, idem; J. Joos- ten, idem; H. Miiller, idem; Adj. Vesting Artillerie, idem; Hr. en mevr. Th. A. Meis ter, 's Gravenhage; G. Boumeister, id.; mevr. wed. J. G. Sijpesteijn, Haarlem; Alexander Teumster, idem; E. F. Geerink, idem; mej. Maria Bock, Kerkrade; Dames M. en S., N.- Vennep; mej. A. v. Doorn, Wijk-aan-Zee; Petit dit de la Roche, Zeist. Onbekende brieven buitenland: Marlijn Fiat U. S. A.? MUe. Julia Ma this, Anvers; H. v. Brederode Jr., Canada; A. J. Recleman, Detroit; G. Terstal, Dusseldovf; J. Ilandgraaf, Luxemburg; Dr. Philipp Klein, New-York; G. Siebeling, Rothenberg. Onbekende briefkaarten buitenland Signor Monle Corso d'Italio? mej. E. Weijers, Essex; Hr. en mevr. H. v. d. Meeren- donk, Genua; J. Kuiper, New-York; Mrs. Th. Kampier, idem; J. H. v. Daden? Paris. 5 briefkaarten zonder adres en 2 druk werken idem. Onbekende aangeteekendc brief: S. Weijma, A'dam. TE VERKOOPEN Woensdag 15 Juni. HEEMSKERK. - Wijkweg F. no. fi - 11 uur Not. Moens Veiling van het hui» eu schuur, erf en tuingrond. Ten sterfhuize van den heer Koper aan den Wijkweg 10 uur Not. Moens Boelhuis. HAARLEM Verkooplokaal NassaulaaJf 10 uur Notaris Versfelt. Mak. J. J. O. Sarlet Meubilaire goederen. VELSEN Café „Bloemoord" -- 1 uur Notaris G. D. Boerlage. Mak. D. Bus eer heerenhuis met tuin, berm, erf aan den Wijk weg L 23b. HALFWEG - Koffiehuis „Coppée" - 11 uur Not. J. A. Wilkens bet bekend cafe Coppée, met stalhouderij, staande eu liggende op den allergunstigsten stand tfc Halfweg, Houtrijk en Polanen, gem. Haar lemmerliede en Spaaruwoude, met het op-' stalreolit op den grond tot 31 December 1944 99 67.) Eindelijk werd bet geratel van een rijtuig vernomen. Het stond vlak vóór de deur stil, en wejdra verscheen 'Christoval op de groote trap, den arm gevend aan een vrouw met zilverwit haar, tot wie het geheele hart van Norette zich keerde, terwijl zij mama Catha rine, die naast haar stond, met verbazing toevoegde: Maar, mijn hemel! dat is u! Edith deed nog een paar stappen. Haar ontroering was zoo groot, dat zij geen woord kon uitbrengen. Op dat oogenblik liep Sabi ne de barones voorbij, nam Norette bij de Land en toen Edith den voet op de laatste trede zette, voerde zij Norette in haar ar men, zeggend: Mama, zegen de dochter van uw zoon! Edith omhelsde het kind, bedekte het met pussen en kon er zich niet van losmaken. dn del ijk verwijderde zii haar een weinig, keek haar in verrukking aan en mompelde toen bewonderend: Mijn hemel, wat is zij schoon! Christoval was iu do wolkeu. Hij had zijn moeder gedurende de garusche reis wel ge zegd dat niets ter weréld vergeleken kon worden bij de schoonheid van zijn lieven en reinen schat, en ook hij zelf vond haar nu nog schooner dan ooit. En mij omhels je niet? vroeg hij. Heb je mij dan nu al vergeten? Dadelijk liet Norette Edith los. Voor Mon- te-Léone z-ou zij alles verlaten hebben. U vergeten? riep zij in zijn armen snel lend. Is dat mogelijk. Wie hen ik dan, zeg? Papa!papa!papa!Moet ik dien lieven naam dan nog meer herhalen? Hij omhelsde haar vol liefde. Ja, sprak hij zeer zacht, nog meer en altijd... altijd! Gedurende dien tijd had Sabine haar moe der aan Edith voorgesteld. We zijn zusters, Christine, je draagt mijns vaders naam... zusters als je wilt, en als je mij vergeef tl zei de barones tot de moe der van haar nieuwe dochter. Stil! antwoordde mevrouw De Terre- noire. Laat die gevloekte herinneringen voor eeuwig uit onze gedachten blijven! Ik hen alles aan je zoon verschuldigd; hjj is vroe ger onze weldoener geweest. Weest allen ge zegend en bemiudt In het groote salon, vol bloemen, nam No rette van een tafeltje twee tuiltjes viooltjes. Zij gaf er een aan Edith en een aan Ge- neviève. Dat, voegde zij baar toe, heb ik uitslui tend voor u gekocht. Edith omhelsde haar opnieuw. Alles in die dochter van baar zoon scheen haar bewon derenswaardig en lieflijk toe. Weet je wel, vroeg zij, dat ik je veel te veel zal liefhebben. Te veel?... Nooit, antwoordde bet meis je, en bovendien weet u, grootmama, dat zal mij niet veranderen, ik ben er al aan gewend. Geneviève zag Norette niet diepe ontroe ring aan. Terwijl Christoval in een hoek van het 6alon aan Immaculée vertelde wat er ge beurd was op het kasteel, bracht Sabine haar dochter hij -Zizette. Die daar, Norette, zeide zij, zul je nooit genoeg kunnen beminnen; zij is de zuiverste diamant, die ooit uit Gods hand is voortge komen. Heb ik niet haar oogen, mama? vroeg de verloofde van Maurice, maar daar ben ik volmaakt tevreden mede. U zult nu ook niet meer zeggen dat ze leelijk zijn! Edith glimlachte. De kleine, aardige op merkingen van Norette vervulden haar met bewondering. Met een vlugge, bevallige be weging was Norette tusschen haar moeder en Geneviève gaan knielen, leunend met de armen op de knieën ven deze laatste. 'tls een ondeugd! zeide Sabine, de zwar te haren van haar kind streelend, een on deugd, die minder kind zijn moest, omdat zij trouwen gaat, maar 'tis toch een zeer goed, klein meisje. En die een weinig haar oude tante Zi zette lief zal hebben? vroeg Geneviève. Norette trok zicli op haar schoot en be dekte het bleeke gelaat van de zieke met kus- sen: Ik houd zeer veel van u, zeide zij. U ziet er zoo goed en zoo zacht uit! Lieve, lieve kleine, mompelde Zizette ontroerd. Ja, zeide Sabine haar hand drukkend. God heeft uw wenseh vervuld, goede Zizette. In een onvergetelijken brief, weikeu je mij vroeger geschreven hebt, heb je het volgen de gezegd: „Ik had gehoopt dat een zijner kinderen op mij zou gelijken en dan zou ik gezegd hebben, die behoort wel aan mij toe, wel degelijk aan mij. Zie nu eens, hoe Norette je oogen en je gelaatstrekken heeft eu je vlugge hand en de toon van je stem... en je hart ook! Eenige dagen later kondigde Salomé aan haar personeel aan, dat zij het huis verlaten zou. Ik vind dat ik rijk genoeg ben, zeide jm; als verklaring, en de zaken vervelen mij. Een barer eerste werksters was een jong meisje van groote verdiensten, welke liaar bestaan en misschien ook haar geluk had op- geofferd om voor haar arme ouders te wer ken eu de kinderen op te voeden van een zuster, die reeds weduwe was en jong ge storven. Deze koos Sabine tot haar opvolg ster. Neem op je om de verschillende factu- res te betalen, zeide zij tot haar, en het ove rige is voor jou. Daar mevrouw De Terrenoire die belast was met de bestiering van die dingen, steeds van een buitengewone regelmatigheid en stiptheid had blijk gegeven, was de rekening spoedig gemaakt en werd bevonden dat dft goederen in het magazijn zeer verre het be drag der facturen overtroffen. Maar u is mijn weldoenster, mevrouw Salomé! riep het jonge meisje, overstelpt door vreugde, uit. maakt daar mijn for tuin! Des te beter, antwoordde de jonge vrouw getroffen, en ik voel mij gelukkig, omdat je ■het waardig bent. Bij Immaculée, in het huie In de rue Fran-, (jois, gingen mevrouw Sabine, mevrouw De Terrenoire en Norette de paar dagen door brengen, welke de plechtigheid voorafging gen, die van Sabine de prinses van Monte- L<Y,i" z^u maker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5