De millioenen-Prins. Brundemann Nouveauté Ziet étalages. BUITENLAND. BINNENLAND. Rond de Liturgie. u s e n. Goedkoopste adres voor Karpetten, Taffelkleeden, enz. is P- J. JANSSEN, Anegang hoek Warmoesstraat \7ragenbus, ly Hein H$aFG&ïé SJaaplem-SSrussel. Sokken. laatste CONGRES VOOR GEZONDHEIDS- REGELING. jyfÉ BI Sn FEUILLETON Groote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT t™* «A0 Dc Zuidpool-expeditie van kapitein Scott. Herbert G. Pointing, die kapitein Sc-ott op zijn Zuidpool-expeditie als fotograaf verge zelde., is thans te Londen aangekomen. „Ik vergezelde kapitein Scott, aldus Pointing, tot op eenige mijlen van den groe ten jjsmuur op den avond, toen hij vertrok voor zijn tocht naar de Pool, en toen ik hem den 3d en November 1911, des nachts om 1 uur verliet, had ik mijn camera in gereedheid gebracht en bij het licht van de middernacht zon heb ik een cinematografische opname gedaan van kapitein Scott, toen hij, met zijn tochtgenooten in de uitgestrekte ijswoestijn verdween. Kapitein Scott was toen op 700 mijl afstand van de Pool. Na den troep met oog gevolgd te hebben, tot de mannen als kleine zwarte vlekjes in de witte oneindig heid waren verdwenen, ging ik terug naar de overwinteringskwartieren op Cape Evans, waar ik verscheidene maanden doorbracht met het fotografeeren van de prachtige Pool landschappen, vogels en het dierlijk leven in die streken. Er valt niet aan te twijfelen, of kapitein Scott heeft ongeveer 15 Januari de Pool bereikt omdat, toen luitenant Evans hem den 4den Januari verliet, hij nog slechts op 145 mijlen afstand van de Pool was, nog ruim voorzien van mondvoorraad en reizend met een snelheid van ongeveer 15 mijlen per dag. Als alles goed gegaan is heeft Scott de Pool dus 10 dagen later moeten bereiken. Hij moest den 15 Maart terug zijn op de plek, waar wij op hem wachtten met de „Terra Nova", maar de zee vroor zóó snel dicht, dat wij den 5 Maart het niet raadzaam vonden langer te blijven. Dit is de oorzaak, waarom wij niet in staat waren het nieuws dit jaar ver te brengen. Nu kan van Scott niet eer der eenige tijding worden verwacht dan in Maart 1913, wanneer de „Terra Nova" van naar laatsten Zuidpooltocht is teruggekeerd. Een kanon gesprongen. Bij oefeningen van de artillerie op een ter rein nabij Keulen is een kanon gesprongen. Den kanonnier, die het geschut bediende, werd een arm afgerukt. Hij was binnen wei nige minuten een lijk. Een tweede artillerist bekwam levensgevaarlijke verwondingen. Bom-dief. Parijs is in den laatsten tijd beziggehou- Bonnot Co., dat het wel eens 'n kleine af wisseling mocht hebben en met het verdien stelijke werk, deze te verschaffen, heeft zich een Italiaansche meneer belast, die luistert naar den weiluidenden naam Aroldo Patu- celli. Het was wel is waar slechts een kleine afwisseling, waardoor de wereld niet in be roering werd gebracht, maar die toch aan orginaliteit weinig te wenschen overlaat. Deze heer, die, als te doen gebruikelijk, het anarchisme aanhangt en dat door het spek ken van zijn eigen zaken wilde propageeren, sloop den 15den Februari in de winkel van den juwelier Baudet te Boulogne aan de Seine, juist op het oogenblik dat deze, met zijn gezin, aan 't maal zat, sloeg een vitrine stuk en pikte voor een 25000 francs aan kost baarheden. Tot zoover was het dus een ge wone en vrij plompe diefstal, maar het bui- tengewone komt nog. Toen de juwelier en zijn huisgenooten toesnelden op het geraas van de brekende ruiten, wierp de dief een bom midden in den winkel, de bom ont plofte met een geweldigen knal, de winkel vulde zich met verstikkenden rook, toonbank en kasten werden vernield en van de aldus ontstane verwarring maakte de dief gebruik om weg te komen, waarbij hij de menschen op straat, die hem wilden tegenhouden, met een revolver dreigde. Zijn spoor werd niette min spoedig gevonden, want reeds den vol genden morgen, toen hij nog te bed lag, ar resteerde men hem in zijn woning op de Place du Marché te Lagny. De revolver en een deel der gestolen juweelen lagen onder zijn hoofdkussen. Hij verscheen deze week voor het Hof van Gezworenen der Seine te Parijs en bekende zijn misdaad volledig. Alleen zeide hij erbij, dat de bom niet erg gevaarlijk was, door hemzelf gemaakt van zwavel en kruit. De advocaat-generaal eischte de doodstraf tegen hem, maar de jury scheen hem zelfs geen „benefice-voorstelling" te gunnen. Zij nam verzachtende onmstandigheden aan en op grond daarvan veroordeelde het hof hem tot levenslangen dwangarbeid. Proces tusschen medici. Een proces dat in de med. wereld opzien baar de, is te Londen gevoerd tusschen de doctoren Robert Bell en Bashford. Dr. Bell, die bij zondere studie maakt van kanker, is een be sliste tegenstander van operaties bij kanker gevallen en beweert, dat de lijders meer kans op genezing hebben bij een streng vegetarisch dieet. Zijn theorie had hij in een brochure uiteengezet en deze brochure was door dr. Bashford in het British Medical Journal fel gecritiseerd, die daarin zelfs zoo ver ging, den schrijver van kwakzalverij te betichten. Hiervoor klaagde Bell zijn bestrijder aan en de rechtbank in Kings Bench kwam, na een discussie, die 2 dagen duurde en waarvan tal van geleerden deelnamen, tot de slotsom, dat de wetenschap ongetwijfeld nog niet in het geheim der oorzaken en genezing van den kanker is doorgedrongen, doch dat de cri- tiek, door Bashford geleverd, onrechtmatig was. Zij sprak er haar afkeuring over uit, dat een ernstig geleerde op deze wijze in zijn onderzoekingen werd tegengewerkt en ver oordeelde Bashford tot betaling van 2000 pond sterling schadevergoeding van de be- leedigde partij. Een opzienbarende diefstal. Gisterennacht is te Keulen uil een gemeente lijk museum de met brillanien bezeile Keizer kerten gestolen, die de Keulsche Mannenzang- vereeniging tweemaal bij-den Keizerwedstrijd ge wonnen bad en die zij bij den volgenden wed strijd nog eenmaal moest verdedigen. De keten had een waarde van 20.000 m;k. Bovendien wer den nog een groot aantal kostbare penningen,, die eigendom van den Keulschen I.iederkrans zijn, en andere voorwerpen gestolen. De schade is zeer groot. De eersle-burgemeesier en de ver zekeringsmaatschappij hebben elk 1000 nik. voor de inhechtenisneming Van de daders u'tgteloofd. Frankrijk' en Spanje. De eindelooze Franscb-Spaausche Marokko on derhandelingen, die, eenige weken geleden hét einde nabij heetten, zijn weer op een dood punt aangeland en moeten er thans ongunstiger voor staan dan ooit. Er is oneenigheid op alle punten: de grensscheiding van hot Fransdhe en Spransdhe gebied, de spoor van Tanger naar Fez, de dou anen, maar vooral over het bestuur in hel Spa.an- sche gebied, d.w z. de wijze van benoeming van den Chalief, den vertegenwoordiger des Sultans. Neemt Spanje in deze zaak de voorstellen van Frankrijk aan, clan wordt het in Marokko om zoo te zeggen een vazalstaat van Frankrijk. Scheepsramp op den Donau. Het rivierschip „Koningin Elisabelh" is op den Donau van Semlin naar Gatatz, in de nabijheid van Cernavoda in brand gevlogen. De brand ontstond door kelelonlploffing en greep zeer snel om zich been. Het bovenste gedeelte van bel schip was in een minimum van tijd geheel ver nield. Vele passagiers stortten zich hals over kop in den Donau, terwijl anderen in de red dingboeien plaats namen. Een machinist en een scheepskellncr zijn verdronken. Twintig perso nen werden nog vermist. De „Koningin Elisabeth" behoort aan de Hon gaarse!; e rivier- en zeevaartmaatschappij. Nader wordt nog uit Boedapest geseind, dat het brandende schip drijvende is gehouden. Van de 80 passagiers werden er 57 gered; 23 zijn bij liet ongeluk omgekomen. Het door de justilie ingestelde onderzoek naar de oorzaak van bel ongeluk, heeft aangetoond, dat do machinist Morgner, die het balie signaal over het hoohl zag, alléén de schuld draagt. Hij is door de politie gearresteerd' en trekt zich het geval zoo aan, dat hij geeslelijlk en licha melijk totaal gebroken is. De toestand van de gewonden is nog steeds niet buiten gevaar; men hoopt hen e diner allen, in het leven te zullen behouden. Hel totaal aan tal dooden bedraagt dus drie. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Iji 'de groote collegezaal vau het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde vian de Technische Hoogesohool te Delft werd gif- teren de 135e jaarlijks oho algemeene ver gadering der Maatschappij van Nijverheid geopend, onder het voorzitterschap vajn prof, dr. J. Krans. Vertegenwoordigd waren 28 departemen ten, uitbrengende 273 stemmen beineyenjs, ver tegen woerdigexs va|n 'de Kamers van Koop handel to Londen, Brussel en Dmsseldorp. Dp voorzitter opende de vergadering met oen rede, over: Het arbeidsveld .van den ingenieur. Diaarna werd de agenda behandeld. Het voorstel Vajn het hoofd bestuur tot wij ziging der wet, bedoelende te doen uitspre ken, dat niet drie vjan de twaalf directeuren in Haarlem moeten wonen, werd goedge keurd. t Het voorstel van het hoofdbestuur in zake wettelijke regeling der trusts werd goedge keurd. Het voorstel v!an liet hoofdbestuur in zake een prijsvraag voor 'de beschrijving, van een Nederlandschè uitvinding luidende: De 135ste jaarlijksohe algemeene Verga dering looft een prijs Va.n f 100 (één hon derd gulden) uit Vopr de beste beschrij ving van de wijze waarop een Nederlandsche uit vinding rendeerende werd gemaakt. De beschrijving moet omvatten: De wijze waarop de uitvinding weodd ge daan, wajarop zij Voer de praktijk werd ge schikt gemaakt, waarop octrooi werd verkre gen en waarop zij werd verkocht en (of) thans wordt geëxploiteerd. Het voorstel wordt aangenomen. De zil veren medaille der Maatschappij zal aan den prijs worden toegevoegd. Hét voorstel van het hoofdbestuur in zake het steenkoolvervoer in Nederland, luiden de: De 135ste jaarlijksohe algemeene vergade ring1 draagt het hoofdbestuur op Zijne Ex cellentie 'den Minister Van Waterstaat in ken nis te stellen met het rapport dei' commis sie uit het hoofdbestuur oVer het steenkool- ver voer in Nederland en de over dat rap port gevoerde gedachten wissel ing en daar bij aan te dringen op het verwezen! ijken van de maatregelen, welke in het besluit Van het- rapport worden genoemd werd aian- ge.nomen. Mededelingen Van het hoofdbestuur in z'a- ke het ontwcrp-Invaliditaitswet-Ta,Ima,. Aan het verzoek van het hoofdbestuur om het bovengenoemd ontwerp in behandeling te nemen is door de departementen Amster dam, Breda, Dordrecht, 's Gravenhage, Haar lem, Leiden en de Twentsche departemen ten (Almelo, Enschede en Hengelo) gevolg gegeven. De door hot hoofdbestuur geformuleerde vragen waren: I. Is een wettelijke regeling 'der inVa.lidi teit-s- en ouderdomsverzekering gewen.sc.ht? II. Bfj bevestigend antwoord op deze vraag: .Verdient dan een samenvoeging van beide vormen Van verzekering in ééne wet de voorkeur boven een regeling in twee af zonderLijke wetten III. Bij ontkennend antwoord óp vraag II „Moet de regeling uitgaan Van het beginsel der verplichte verzekering of van vrijwil lige verzekering met steun Van Staatswege IV. Indien de regeling moet uitgaan van het beginsel der verplichte verzekering, moe ten dan als draagster van het risico mede worden toegelaten particuliere- en onderne mingsfondsen, mits deze voldoen aan zekere hij de wet te stellen eisehen De eerste vraiag werd algemeen bevestigend beantwoord. Betreffende de tweede vraag spreekt de vergadering uit, dat splits;ng .wensohelijk is. Vraagpunt 3, nochtans alleen ten aanzien van de oudeidomsverzëkering, komt nu aan de orde. Het beginsel van verplichte ver zekering wordt verwerpen. Met alg-emeene stemmen wordt verklaard, dat men is voor ou lord rn s ver ze kerin g door den Staat, met of zonder .bijdragen van be langhebbenden. De vraag of deze staatszorg zich ook zal moeten uitstrekken tot niet- werknemers, wondt bevestigend beantwoord. Men sprak uit met 177 tegen 69 stemmen, dat invaliditeitsverzekering verplicht zal zijn. Mr. Everwijn, vertegenwoordiger van den minister van landbouw, nijverheid en han del, kwam ter vergadering en wotHdt door den voorzitter welkom geheeten. Vraag 4 werd thans bevestigend beant woord. Daarna yereenigde men zich aan het noen maal. Na, de pauze was het wooid aan den heer Dekker, directeur van het koloniaal museum tot het houden van een voordracht over nij ver! ïeiids labor an ten In iden middag werd in een 30-tal auto's een tocht door het Westland gemaakt ter be zichtiging van de kweekerij „Nieuw Hon- sel" te Honseleradijk en ter bijwoning van de veiling te 's Gralvjenzande, waarna men zich te Scheveningen a.a,n een gemeenscha,p- pelijken disch vereenigde. Door het hoofdbestuur werd voor gestold om op de begroeting voor 1913 een post te brengen van f 250.voor ©en geschenk aan de Carnegie-stichting te 's Gravenhage. Op .Voorstel Van het hoofdbestuur werd ten slotte een som Van vijfhonderd gulden beschikbaar gesteld. Alleen Nijmegen ver klaarde zich tegen het geschenk. In de sociëteit St. Joris te Middelburg Wordt het zeventiende congres voor open hare gezondheidsregeling gehouden. Ten een ure gistermiddag opende de voor zitter, mr. dr. A. F. baron van Lijnden, bur gemeester van Utrecht, het congres. BRUG OP JAVA INGESTORT. De Bataviasche correspondent van het „Hbld." seint d.d. gisteren, dat een noodbrug in het Pandeglangsehe (in de residentie Ban tam) door groote ophooping van Mekkagan gers op die brug is ingestort. Vijftig lieden stortten in het rhvijn, van wie achttien daar bij den dood vonden en twee en twintig wer den gewond. Besmettelijkheid van tonghlaar. Naar aanleiding van oen vraag, door het hoofd bestuur der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst op verzoek van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan de afdeelingen ter beantwoording voorgelegd, nl. of de geneeshcereu in Nederland op grond vun hun ervaring, van meening zijn dat het ge bruik van melk van aan tongblaar lijdende koeien schadelijk is voor de gezondheid van den monsch, speciaal voor die van kleine kinderen, hebben 48 van de 50 afdeelingen aan het hoofd bestuur een min of meer uitvoerig antwoord gezonden. Uit het overzicht, dat in het „T. v. G." van die antwoorden wordt gegeven, blijkt een vrij wel negatief resultaat. De groote meerderheid der afdeelingen kon geen direct verband con- stateeren of kon niet zeggen dat melk van aan tongblaar lijdende koeien schadelijk i3 voor de gezondheid van deu mensch, speciaal voor die van kleine kinderen. Zelfs kon Heerenveen en omstreken wijzen op het ontbreken van tong blaar bij menschen, „die met hun handen in den bek van aan tongblaar lijdendo koeien kwamen en daarna hun boterham opaten zonder eerst hun handen te wasschen." Daarentegen rapporteert Leiden en omstre ken „Hoewel het gevaar stellig niet als groot kan worden aangenomen, is het toch niet geheel weg te cijferen, daar toch mededeelingea ge daan werden van enkele ziektegevallen, die met vr(j groote zekerheid aan infectie van tong- blaarmelk moesten worden toegeschreven, met zelfs voor de patiënten ernstig verloop, o. a. één doodelijk (een reconvalescente, die om aan te sterken veel ongekookte melk gebruikt had) en één, waarby door uitgebreide uloeratie zulke vergroeiingen tusschen wang en tandvleeseh mot opvolgend litteekeneontractie ontstaan wa ren, dat na enkele jaren de mondopening slechts een pijpensteel doorliet." Onze indruk van het lezen dezer afdeelings- verslagen is, dat het beslist aan te raden blijft, bij het heersehen van tongblaar onder het vee de melk niet andera dan gekookt te drinken. V r. Ik heb een neef in Amerika (Ovaugr. fox-as Box 771), waar ik geregeld mee corres- CIX. MANIPEL. De manipel, (krachtens woordelijke af leiding „doekje", beteekenend (Latijn: map pa, mappula), is een dubbele, smalle zijden strook van dezelfde kleur als de stool en de kazuifel, van den linkerarm des priesters af hangend, aan de uiteinden en iu 't midden voorzien van een kruis, wellc laatste kruis hij het aan- en afdoen gekust wordt. Tot voor korten tijd meende men, dat de manipel oorspronkelijk een doek was om zweet en tranen af te wisschen en den neus te reinigen, m.a.w. een gewone zakdoek. Deze doek hing dan over den linkerarm, om den rechterarm vrij te laten voor het heilig dienstwerk. De laatste onderzoekingen ech ter hebben zoo goed als zeker uitgewezen, dat de manipel thans een louter ornament zijnde in het begin der Kerk een practisch- godsdienstige reden van bestaan heeft gehad. 'tWas nl. een soort van servet of handdoek, waarvan de bedienaars des altaars, (der H. Tafel, evenals de tafeldienaars bij de profane maaltijden zich bedienden om een of ander voorwerp (boek, kelk, pateen enz.' aan te reiken of aan te nemen. Oxide monu menten toonen ons, hoe deze doek gedragen werd, als er niets aan te reiken of aan tl nemen viel. Dan was hij opgevouwen, lig gend op den linkerarm, aan beide zijden af hangend. Voor dezen uitleg pleit o.m. het kerkelijk voorschrift, dat de manipel alleen tijdens het dienstwerk der H. Mis mag go bruikt worden. Ook thans nog zien wij, hos de sub-diaken, die hij de plechtige mis vau de Offerande tot het Pater Noster de pateen vasthoudt, de hand omwonden heeft met een doek; zoo ook de priester, die den Bisschoj deu mijter aanreikt of van het hoofd neemt Langzamerhand werd, hier vroeger, daai later, deze doek versierd met afhangende franje, goud en soms zelfs met kostbare stee- nen, totdat hij eindelijk een louter sieraad, werd, denzelfden vorm aannam, dien hij thans heeft en van dezelfde stof en kleur vervaardigd werd als de 6tool en de kazui fel. Omstreeks de 9e eeuw was de mani pel in den vorm, waarin wij hem thans ken nen, algemeen in zwang gekomen. pondeerde; mijn laatste brieven blijven onbe antwoord. Zoudt n mij ook kunnen zeggen door wiens tusschen komst ik kan te weten komen of hij zich riog in die plaats bevindt? j A n t w. Wendt u per brief, waarin u alle inlichtingen zoo nauwkeurig mogelijk verstrekt omtrent den persoon, waarover u informatie* verzoekt, alsook wanneer u het laatste bericht van hern hebt ontvangen, en waar h(j het laatst, volgens uw weten, verblijf hield en den da tum, waarop dat het geval was, tot den Consul der Nederlanden te Port Arthur (Texas), den heer A. J. M. Vuylst-eke. Aan den heer Vuyl- steke kan in het Nederkndsch worden go- schreven. V r. Heeft men het recht een dienstmeisj* dat iedere week h,aar loon ontvangt, haar dienst op te zeggen roet veertien dagen? A n t w. Ja. V r. Hoe kan ik roos van mijn hoofd ver wijderen f A n t w. Dit ia zeer moeilijk. Het beste mid del is het hoofd voortdurend goed te wasschen. Ziet bovendien onze advertentiekolommen ge regeld na. V r. Is de nieuwe Militie wet al toepasselijk ♦oor de lichting 1912? j A n t w. Wij meenen v,an niet. voor wat d» hoofdpunten betreft althans. V r. van J. J. D. te S. A n t w. Neen. V r. van C. V. te Lisse. A n t w. De door u bedoelde uitlotingen heb ben wel in deze courant gestaan. De datunf is ons echter door -het hoofd gegaan. Wij heb- ben uw lot nagezien en kunnen u mededeolen, dat het door u bedoelde lot nog niet is uitgot loot. Is een lot wel uitgeloot, dan geven wij daarvan schriftelijk aan den betrokkene ken nis; in liet tegenovergestelde geval echter niet. Zooals u ziet staat ook heden weder een uit-' loting in ons nummer. Op alle vragen, uitlotin- gen betreffende, kunnen wij onmogelijk ant woorden. Er is aan onze redactie geen afdeeling effecten. 99 101.) Maxime heeft weinig behoeften; hij moet maar doen zooals de beroemde baron Ber- Ihier, mijn oom; hij moet zich een eigen for tuin scheppen. Dat zal hem noodzaken te werken. Papa zal een pensioen hebben, dat Ik hem geef. Pa moet dan maar wat minder ïruk leven, dat zal tevens heter zijn voor zijn gezondheid. Wat u aangaat, als dat u niet bevalt, moet u maar naar het moederlijk huis terugkeeren, dat u eigenlijk nooit had moe ien verlaten. Want uw moeder, die koop- Vrouw in kramerijen, leeft toch nog, niet Waar? Sylvie knarste met de tanden. Ongelukkige! siste zij. Francois© glimlachte. Ja, zoo zal het zijn. Gedurende twintig jaren is u de rijkste en meest gevierd e vrouw geweest van geheel van Parijs. Twintig jaar Van volmaakt geluk, dat is zeldzaam! Nu ik uw olaats in. Maai1, slal u crerust. Lk zal mijn boot niet besturen zooals u de uwe, vooreerst is Eugèno een verstandig man en zal hij binnen twee jaar evenveel geld ge wonnen hebben als baron Berth ier heeft na gelaten. Verder zal hij, nu hij eerzuchtig ge worden is, minister worden. En ik zal hem helpen en bijstaan. Ik wil de grootste dame in Frankrijk worden, vooral de machtigste. Haar dikke lippen zwollen op, haar oogen schitterden, haar geheele lichaam hijgde en trilde, haar hoogmoed was ten toppunt ge stegen. Hebben is hebben, maar krijgen is de kunst, zeide Sylvie woedend. Gemeen hande len tegenover de zijnen heeft nog niemand geluk aangehi-acht. Wat bedoelt u? Je vader is zoo dom niet als jij schijnt te denken. Hij zal nog wel een paar middelen binnen zijn bereik hebben, die je een spaak in het wiel zullen steken, lief negerinuetje. De beide vrouwen wierpen elkander woe dende blikken toe. Ik ben niet bang voor n, sprak Frnn- coise die aan de machtigste bescherming dacht, waarmede haar man en haar mil- lioenen haar zouden omringen. De negerin zal het geheele fortuin der Berthiers hebben, en u zal buiten wonen met de herinnering aan uw vervlogen glorie. Heit- rijtuig stond stil vóór liet huis in bot Park Monceau. Aan mii behoort die nraehti.ee woning. zeide Francoise brutaal. Ik heb haar nog nooit zoo mooi gevonden. De rijke gravin De Graves. want. ik zal Eugèue een titel van graaf laten koopeu dat zal nog eens klinken! Zij wierp Sylvie een blik vol verachting toe en verdween in de bocht van de groote trap. De Normandische hief de gebalde vuist op. Tusschen ons tweeën! siste zij. En om dat je oorlog hebt gewild, goed! De slimste zal zegevieren. Aan haar de millioenen dor Berthiers, eu de andere... de andere... Ver maledijd!... des te erger voor haar! Den daarop volgenden Woensdag bracht een coupé de barones Berthier naar het station Montparnasse. Zij nam een der vroeg- treinen, en een uur later stapte zij aan het kleine station des Esparls uit. Er was geen rijtuig te zien, maar zij kende de streek op haar duimpje, daar zij er zeer dikwijls was geweest. 't Was doordringend koud. Toch lag er geen sneeuw op de weg en was het bladstil in de natuur. Het krankzinnigengesticht lag niet ver van het station, en Sylvie kon goed genoeg ioo- pen om niet afgeschrikt te worden door die paar kilometers. Peinzend over het voorstel dat zij den dok ter zou doen, dacht zij ernstig na en liep door zonder de hoeren te zien die haar voorbijgin gen, of den weg Waarover zij ging. Eindelijk vielen haar twee reusachtige lantaarns in het oog en bevond zij zich vóór het monumen tale ijzeren hek, dat het eigendom van dr. Lafont van den weg scheidde. Zij bolde aan. De perken waarlangs zij liep de wegen be plant met hoornen, waarvan eenige prachtige cederboomen waren, dat alles scheen de Nor mandische niet te boeien. Recht en stijf, blijkbaar onder den indruk van een pijnigen- den angsi, liep zij voort. In de blijdschap over zijn verkiezing had Lafont Sylvie vergeten. Den vorigen avond was hij laat naar bed gegaan, maar hij was juist opgestaan, eu toen zijn huisknecht hem aankondigde dat er een dajpe was, die haar naam niet wilde zeggen, vergiste Lafont zich geen oogenblik aangaande de persoonlijk heid van degene die naar hem vroeg. Verduiveld! dacht hij plotseling, het is de barones! Zij heeft haar plan niet opge geven. En daar hij uit instinct hang was voor het geen zij te zeggen had gaf hij hevel, haar naar zijn kabinet te brengen, waar de muren oti denreu tegen onbescheidenheid waarborg den. Gemelijk en slecht geluimd kwam hij naar beneden en vond Sylvie bezig met vóór het heldere haardvuur haar groote voetou te warmen. Ik hoop dat de koude u niet te veel ge hinderd heeft, voegde hij haar als inleiding toe. Zeker niet. Voor zoo iets heb ik geen tijd. Ik heb wel aan lieelwat ernstigers U denken. Lafont brak het lcoude zweet uit. Was ef iets van hun vroegere en gemeenschappelijke schandalen uitgelekt? En kwam die oml^ tang hem dat nu mededeelen? Hij richtte zich op en zeide Verklaar u nader en ga recht op hot feit af, als dat kan. Wat is er? Zij wilde niets liever. Het gevaar van den toestand scherpte haar verstand. Lafont haal de ruimer adem. Francoise rijk te hunnen koste en zij geruïneerd. Dat ging hem hoe genaamd niets aan! Welnu, zeide hij tot Sylvie, dat. is erg ongelukkig voor u, die gift van die oude zoU tin. Indien uw man vroeger mijn raadge vingen gevolgd had en zijn schoonzuster ook op had laten sluiten, zon dat nu niet gebeurd zijn. 1 Verwijten richten aan het verleden, zei de Sylvie, dient tot niets, 'tls alleen noodza kelijk de tegenwoordige gevaren af te weren, Het schijnt mij zoo toe, dat dit u alleen aangaat. O! zeker niet. Wat bedoelt u dan? Dat ik alleen lot niets in staal hen, Francoise wil met haar afschuwelijke eigen liefde slechts óón ding begrijpen: Zij wil ryb worden en wil dus de hand leggen op het for-^ ♦ui", '.onder te denken aan het ruïneeren van)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5