Barteljorïsstraai No. 27 Telefoon 1770. P. W.TWEEHUiJSEN SeSzesenmagazsjnEerste klas Schoenwerk KERKNIEUWS. Sociale Berichten. STADSNIEUWS. Hoe gij kunt vaststellen V r. Mijn. huisbaas heeft bemerkt dat ik een «.ndere w oning zoek. Nu heeft iiij mij de huur >pgezegd, met veertien dagen en meteen ge zegd, wanneer u er niet uit gaat gebruik ik de huoge hand (bedoeld is natuurlijk de deurwaar der.) Nu is mijn vraag of als hij den deurwaar der stuurt, hoelang ik dan tijd heb om eene andere woning te zoeken en ben ik dan aan sprakelijk voor de onkosten van den deurwaar der. Ben ik verplicht om nog huur te betalen? Uy kan toch niet direct over veertien dagen net dc-u deurwaarder komen en me op straat zetten? A n t w. Wanneer de deurwaarder eenmaal komt, krijgt u geen tijd meer om te verhuizen. 1' bet aalt dan ook de onkosten. ITuur moet u eetalen, zoolang u het huis bewoond, maar wij zouden niet denken, dat de deurwaarder al precies over 14 dagen voor de deur staat. Baar gaan nog wel enkele dagen overheen. V r. Mijn dochter is 21 jaar oud en heeft kennis aan iemand tegen onzen zin. Xu schrij ven zij elkander voortdurend. Heb ik nu of mijn :oon het recht deze brieven buiten haar weten om te openen of te vernietigen? A. n t w. Uw dochter is meerderjarig. Het recht om de brieven te ouderscheppen of te vernieti gen hebt u niet. V r. Kan een huiseigenaar alleen om een woordenwisseling een huurder den huur doen opzeggen? Van huurschuld is geen sprake. A n t w. Een huisbaas heeft het recht- een huurder den huur op te zeggen wanneer hij dat verkiest, mits hij den wettelijken opzeg-termijn in acht neemt. V r. van J. J. K., alhier. A n t w. Het door u bedoelde lot is nog niet uitgeloot, voor zoover wij kunnen nagaan. V r. Wat behelst art. 82 en art. 77 van de Bouwverordening voor de gemeente Haarlem. A n t w. Art. 82 zegt dat het aantal perso nen, dat gelijktijdig slaapt in éénzelfde vertrek, niet grooter mag zijn dan een tiende gedeelte van het aantal kubiek Meters, dat den inhoud aangeeft. Voor de toepassing van deze bepa ling worden kinderen beneden het jaar niet ander het aantal personen begrepen en wordt het aantal kinderen ouder dan 1 jaar en jonger dan 12 jaar, slechts voor de helft in rekening gebracht. Art. 77 verbiedt als eigenaar eene woning e laten bewonen, wanneer daarbij niet voldaan wordt aan de voorschriften vervat in art. 80 (zuivering van het huis bij besmetting door ongedierte). Verder als hoofdbewoner een wo ning te bewonen, wanneer niet voldaan wordt aan de voorschriften. Boete van ten hoogste 150 of 1 maand hechtenis. V r. Is men aan het Ministerie van Oorlog aan het juiste adres om inlichtingen te heko men betreffende het reservekader? Op welke dagen en uren kan men zich daar met succes Aanmelden Of kan men die inlichtingen elders beter bekomen? Zoo ja, waar en wanneer? A n t w. Xiet aan het Ministerie van Oorlog, doch aan het bureel van den hoofdofficier van het Reservekader, Wilhelmstraat 4, den Haag, ra voorts ten bureele van den commandeeren den officier in elk garnizoen. V r. Wanneer men een kennisgeving van een verloving ontvangt, waarvan een van beiden den geadresseerde onbekend is, moet men dan alleeu aan diegene geluk wenschen dien men kent of aan beiden of aan ieder afzonderlijk? Aatw. U kunt verschillende wegen om uit deze moeilijkheid te komen. U kunt aan den persoon, die u kent, twee kaartjes sturen in èén enveloppe; u kunt ook beide namen op de enveloppe schrijven, maar het kaartje adressee- hen aan uw kennis. Of dit in andere deelen del lands anders is, weten wij niet. V r. Kunt u mij ook zeggen of te Nieuwen- dam iemand woont, die speciaal raad geeft voor zenuwlijders? Het is mij door iemand «-ji- geraden er eens heen te gaar A n t w. Ons onbekend. gunning kreeg van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, is het terrein, waarover het Comité in de laatste jaren de beschikking kreeg, bijna vier bunders groot, geheel be plant. En daar dit terrein reeds gedeeltelijk uit bosch bestond, vertoont het zich nu niet als een jonge, nanwelijks gegroeide beplan ting, maar vertoont zich reeds nu als vol groeid. Het is een waar lustoord, waarop In den vollen zin des woords de naam past, welke boven dit bericht prijkt: Maria's Heer lijkheid in Kennemerland. Ja waarlijk, .het is een Heerlijkheid waar over de Hooge Vrouwe beerscht en waar Zij met groote gastvrijheid hare kinderen ont vangt. Ziende, de steeds groeiende devotie tot Onze Lieve Vronw ter Nood, bepaalde de Doorluchtige Kerkvoogd, wien Maria's eere zoo ter harte gaat, zich echter niet alleen tot het geven van zijne hooge goedkeuring tot de verfraaiing van haar Heiligdom, maar stond Hij ook goedgunstig toe, dat gedurende het verblijf der bedevaartgangers, Ons Heer in de kapel mag verblijven en dat er proces sies zullen mogen worden gehouden met het Allerheiligste. Reeds maakte de bedevaart van het De kenaat Sckagen gebruik van dit groote voor recht; en nu zullen op het hooge feest van Onze Lieve Vrouw ter Nood, de Utrechte naren komen en eveneens er dankbaar ge bruik van maken door des middags op Ma ria's genadeoord eene plechtige processie te houden met het Allerheiligste. Luisterrijk zal dus deze feestdag zijn. Des morgens om negen uur zal Rector Stroomer eene H. Mis lezen op Kapel. Daarna zal er eene H. Mis zijn voor de Utrecbtsche Processie. Des middags Lof, met uitstelling van het Allerheiligste en daarna de plechtige ommegang. Zonder twijfel zullen talrijke vereerders j van de H. Maagd dien dag vol blijdschap op gaan en ziek aansluiten aan de vrome pel grims uit Utrecht, die zeker het zich eene groote eer zullen rekenen, de eerstelingen te zijn van hen die van huiten het Diocees Haarlem onder geestelijke leiding naar deze heerlijke plek ter bedevaart gaan, waar Onze Lieve Vrouwe reeds zoovele eenwen haar gunsten heeft uitgestort. Velen zullen ongetwijfeld in den loop dei- tijden hun voorbeeld volgen, want Heiloo mag op meer dan bizondere wijze vragen de vereering van geheel Nederland. Immers, het was ook dahr, dat onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw, Sint Willibrordus het geloof predikte, en eveneens steeds op bi zondere wijze vereerd werd. En dit maakt dus de Bedevaart naar Hei loo dubbel aantrekkelijk, want terwijl men daar de H. Maagd vereert, vereert men er tevens den Apostel van Nederland; en ner gens kan men dan ook zoo goed tot Haar bidden voor de bekeering van Nederland, dan in Haar Heiligdom, dat werd voorbereid door de geloofsprediking van den H. Willibrordus. Maar niet alleen zal het hooge feest zelve van Onze Lieve Vrouw ter Nood luisterrijk worden gevierd, doch ook reeds de vooravond van dit feest, zoo merkwaardig in de ge schiedenis der opbloeiende devotie tot O. Ij. Vronw, zal zich kenmerken door een tref fende plechtigheid. Toen Mgr. Gallier toestond, dat hp+ Bissch. Comité een belangrijke uitgave deed om Ma ria's Heiligdom tot grooten luister te bren gen, stond Z. D. H. tevens toe, dat er op het terrein een Kruisweg zou worden opgericht, om daardoor de dévotie van O. L. Vrouw ter Nood in haren vollen omgang te her stellen. Immers, er was voorheen nabij de Kapel eeu Plek> genaamd ,.de Kruisberg". Daèr kwamen de pelgrims samen, die naar „Ka- inslaan pei» trokken, zooals bet oude liedeke ons ver baalt: Maria's Heerlijkheid in Kennemerland. Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Meu schrijft ons: De feestdag van O. L. Vrouw ter Nood, Maria's bezoek aan Hare Nicht Elisabeth (2 Juli a.s.), belooft dit jaar luisterrijker te zijn dan ooit te voren. Door de goede zorgen van het Bisschop pelijk Comité, dat daartoe de bizondere ver- Komt, laet ons t' samen gaen, Eerst na den Kruysberg aen, Al met een geest verslagen: Vandaer na de Capel Om van Maria wel Haar hulpe daer te vragen. Met de oprichting van den Kruisweg werd tevens de gelegenheid geboden om in de na bijheid der historische pelk op eigen terrein een Kruisberg op te richten. Sinds enkele dagen is deze Kruisberg gereed; en deze mag zonder twijfel wel een der schoonste in den lande genoemd worden. Op plechtige wijze zal op den vooravond van Maria's feestdag des middags om 4 unr de Kruisweg door den Zeereerwaarden Heer Deken Ebbinkhuijsen van Alkmaar, daartoe door Z. D. H. gemachtigd, worden ingewijd en zullen ongetwijfeld velen zich dan gaan voorbereiden op de heilige plaats zelve, om Maria's feestdag met groote devotie te vie ren. Weer is dus de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood eene grooTe schrede verder geko men. Ernstig denkt het Bissch. Comité er nn aan, om plannen in overweging te nemen om eene, zij het dan ook voorloopige Bede vaartskerk te stichten, Aan de processies, die soms al met een dui zendtal pelgrims naar Heiloo kwamen om de H. Maagd te eeren, wil het gaarne een beschutte plek aanwijzen om hunne vrome oefeningen te knnnen houden. Vol vertrouwen op den edelmoedigen steun op Maria's kinderen, welke het Comité in staat stelde, in zoo korten tijd zooveel te be reiken, verwacht bet, die plannen tot daden te knnnen maken, door de medewerking van de vereerders van O. L. Vrouw ter Nood. Och, als allen die van Maria eene gunst ont vingen, en hoeveel duizenden zijn er niet, uit wederliefde een kleinigheid geven, dan zal bet hier weer blijken, dat vele kleintjes een groote maken. Als de arme bun penningske offeren en de rijk gezegende niet vergeten dat dankbaarheid en hunner eerste plichten is, dan is het bijna zeker dat de vooravond van bet aanstaande feest van Onze Lieve Vrouw ter Nood in 1913, de plechtigheid zal zien van de inwijding der Bedevaartskerk, die getuigenis zal afleggen van de dankbaar heid van Neerlandsch Katholieken voor de bizondere bescherming van de H. Maagd, zich zoo treffend uitend, door de opbloei der devotie tot Maria op de plek, waar men ooit meende aan die vereering den genadeslag te hebben gegeven. Daarom nog eens een beroep op Neerlands Katholieken. Vergeet de liefde Uwer Moe der niet, herstelt in eere het heiligdom, dat wel drie eeuwen lang verwoest lag, maar door zijn heerlijke opbloei zoo heerlijk ge tuigt van de onverwoestbaarheid van ons H. Geloof. Nog nimmer vermeldden wij iets van don groei van Maria's Heiligdom te Heiloo, of meerderen zonden hun offer. Zoo moge het ook nu weer zijn. Dankbaar uzllen de gaven, zoowel kleine als groote, worden ontvangen, door de leden van het Bisschoppelijk Comité, wier namen zijn: Mgr. J. J. Graaf, St. Jan de Deo, Haarlem. Pater J. A. F. Kronenburg C. s.s. R. Kapel 't Zand, Roermond. Pastoor J. C. J. Seuter, Heiloo. C. J. Gonnet, Rijksarchivaris, Haarlem. Jan Stuijt, Architect, Prinsengracht, 786, Amsterdam. G. Th. M. van den Bosch, Secretaris-pen ningmeester. HeM#sseheweg, Alkmaar. ater A. Benkers. Naar verluidt, is de HoogEerw. pater A. Beukers, van de Congregatie des Allerheili geien Verlossers, tot nu toe overste der viee-provincie Brazilië dier Congregatie, benoemd tot Pro vinciaal der Paters Redemptoristen in Neder land. Binnen eenige dagen zal deze benoeming officiéél worden bekend gemaakt. De HoogEerw. pater A. Beukers is geboortig v,an Schiedam, voltooide de humaniora te Ha- geveld, verbleef vervolgens nog eenige jaren aan liet Gioot-Seminar ie Warmond, en 'trad daarna in de Congregatie des Allerli. Verlos sers. Priester gewijd, werd hij spoedig tot novicenmeesteT benoemd, welk gewichtig ambt hij gedurende verscheidene jaren mocht waar nemen. Daarna w,as hij een drietal jaren rector van het Redemptoristenklooster te 's-Hertogen- bosch, en verwisselde dezen post met dien van overste deer vice-provincie Brazilië, waarvoor zijn generaal-overste hem aanwees. Pater Beukers is een man van superieure deugd. Bekend in zijn groote liefde voor de zelfverloochening en de versterving. Hij weet aan groote gestrengheid een warme innemendheid te paren. Kortom: een model overste. nemen, zoodTa zij den cursus hebben doorge maakt. Ale dAt nu niet modern genoeg is I of ffij eenig teeken van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opslaan een ellendig gevoel in uw rug?: Vraag 2. Zijn uw oogleden opgeblazen? Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen? Zijn uw enkels en handen opgezwollen? (De eerste ken- teekenen van waterzucht.) Vraag 3. Zijn uw ledematen bevend of rh'eu- matlisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 4. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoeL tracht op. te slaan? Vraag 5. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij duizelig na, eenig en tijd gestaan te hebben? Vraag 6. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heup- jicht Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfdle wij ze aan geen enkele patient heeft alle ken- teekenen, maar iedere patient heeft sommige kenleekienen. Indien gij echter eenige aanwij zing voor nier- oi blaasziekte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklom men dan gij denkt. Alleen een nierengeneesmiddiel kan een nier ziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijln Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken rechtstreeks op de lij dende nieren. Zij staan Hen, op een zachtle wijze bij In hun grooisch werk om jhet bloed tie fil- treeren en de urinevergiften af te voeren, die zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrou wen teweegbrengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de h eeren J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a; en K. v. EDEN, Spaarne '38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 vopr één, of f 10 vppr zes dppzen. Een Hoogeschool voor kellners. Een nieuwe vaksobool voor kellners wordt geopend door den Londenschen graaf scha pa raad als bijcursus van het technisch instituut, waarbij de praetijk zooveel mogelijk op den voorgrond gebracht wordt en alles geschoeid wordt naar de werkelijkheid. Een vrij groot res taurant wordt ingericht, waar leerlingen mn het instituut hun lunch, thee of middagmaal kunnen gebruiken voor een zeer gering bedrag. Alles wordt bereid door de koks-in-den-dop, ter wijl de bediening plaats heeft door de leerling- kellners. De opleiding wordt gesteund door den hotel- en restaurantbond, terwijl de directies van verschillende groote zaken reeds toezeg ging gedaan hebben om de jongelui in dienst te DE KINEMACOLOR. De Klnemacoloi heeft een enorm succes. En naar wij reeds meldden, zij verdient die be langstelling ten volle. Gisteravond was het zeer vol in de vereenl- ging bij de derde voorstelling van de kinema- oolor. Het publiek gaf bij elke film groot ap plaus. Ook de film „Heel Haarlem op het doek", fabrikaat van de filmfabriek Hollandia, te Haarlem, had zeer veel succes. Zoo zag men 't uitgaan der Paterskerk, de fontein in den Hout, de bezoekers uit den Hout van 't Zondags concert, thuiskomt der forensen uit Amster dam, het uitgaan der school in de Wilhelmi- nastraat enz. Men maakt zelfs een tocht per tïam door de stad vanaf het concert in den Hout, langs Kleinen Houtweg, Kampervest en Spaarne tot Korte Veerstraat. Wegens enorm succes zullen de voorstellin gen tot Woensdag voortgezet worden en ziullen Zondag en Woensdag nog twee matinées gege ven worden. Wjj kunnen een ieder aanbevelen de gelegenheid niet voorbij te laten gaan en de Kinemaoolor eens te gaan zien. BEKROOND. Te Winschoten heeft gisteren het jaarlijk- sehe concours plaats gehad, uitgeschreven door de Noord-Nederlandsche Hippique Yereeni- ging, aldaar. In het nummer Springconcours behaalde luit. O. H. Labouchère, alhier, den eersten, derden en vijfden prijs, resp. met Nom- ved, Perhaps en Zulu; luit. O. H. Labouchère verkreeg in dat nummer ook nog een eervolle vermelding met Dreadnought. NED. R. K. VOLKSBOND. In het hoofdbestuur van de afdeeling Haar lem van den Ned. R. K. Volkbsond is gister avond bij enkele candid,aatetelling gekozen in de vacature-Machielee, de heer A. L. Vollaarts, Aldus is eene verkiezing voor een lid van het Hoofdbestuur op Maandagavond niet meer noo- dig. In de „Offieiëele Kerklijst" staat diit punt nog vermeld, daar ons het bericht eerst ge werd, toen de O. K. reeds ter perse was. ONZE WINKELSTAND. De heer Joh. Kloppers Jr. opent heden avond om 6 nur in de Kruisstraat (hoek Nas- saustraat) zijn nieuwe sigarenmagazijn „Virl- bus Audux" (Stoutmoedig door hun kracht). Wij hebben hedenmorgen dit uiterst-moderne, uitstekend ingerichte magazijn bezichtigd, en gelooven wel, dat het zijn naam mot eer? zal blijken te dragen. Tevens kunnen wij onze voldoening uit' spreken over de verbouwing van het maga zijn „De nieuwe Katoenbaal" van M. C. Busé de Laat, in de Barrevoetestraat, door dei' bouwkundige W. J. Nelissen en den aanne mer P. de Lugt. Het niéuwe magazijn is een sieraad voor de Barrevoetestraat. OAREL PHLIPPEAU. Bij het Orgeleonoert van a. s. Donderdag 27 Juni van 23 uur in de Groote- of St. Bavo- ker,k zal Carel Phlippeau vóór zijn vertrek n,aar Indië eenige gewijde liederen zingen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Behoud van Natuurschoon. Overwogen wordt dat de ontsierende reclame in den laatsten tijd .afmetingen heeft aangeno men, die het wenschelijk maken, om aan dit euvel in het vervolg paal en perk te stellen. Zooals men weet heeft de heer Hazelhofi Roeli'zem,a een ontwerp-verordening ingesteld tot het weren van inbreuken op natuurschoon. De bevoegdheid der Staten om in den geest van het aangeboden ontwerp een dwingende ver- - ordening op het gebied van het reclamewezen vast te stellen., achten Ged. onbetwistmaax. Ook tegen den opzet der ontwerp-verordening - f een absoluut verbod tot het hebben van recla mes op onroerend goed, met mogelijkheid daar nevens van vrijstelling bestaat bij het col lege ook geen principieel bezwaar. Enkele arti kelen der verordeningen gaven aanleiding tot opmerkingen en behoeven wijziging of aan vulling. (Wordt vervolgd.) HAARLEMSCHE KEGELBOND. De jaarlijksche kampioenwedstrijd heeft deze wéken plaats gehad op de banen van café Brinkinann. Er was aan toegevoegd eeu vriji baan en Hamburger telling. De volledige uitslag is: Kampioenwedstrijd: le prijs, gouden kegel, de Vries, 389 houten; 2e gr. kunstvoorwerp J. A. Loniimelaars, 388 houten; 3e pr. idem, A. C. Kreek, 384 houten; 4e gr. idem, I. A. P, Lamfers, 379 houten; 5e prijs, ideim, L. Henne man, 373 houten; 6e prijs, idem, B. Groene- wegen, 366 houten; 7e pr. idem, Fr. Hofstee, 365 houten; 8e pr. idem, C. Visser, 363 houten; ge pr. idem, R. Boum, 361 houten. Consolalie- prijs 1 zilveren kegel, C. Visser. Hoogste wer per, 1 zilveren kegel, J. A. Lommelaars, Vrije baan. le pr. B. Groenewegen 52—52—52; 2e pr. J. Grote 53-52-50; 3e prijs E G. Mar tens 53—52—48 4e pr. C. Visser 52—51; 5de pr. J. W. v. d. Steur; 51; 6e pr. Th Beccari, 50: 7e pr. E. C. v. Gaart 49—47; 8e pr. J.A Lommelaars 49—44 9e pr. G. v. Kesset 48—46; 10e pr. M. Ilenneman 48—45; lie pr. C. van Vreeden 47; 12e pr. A. G. Kreek 46—45; 13« prijs R. Bouw 46—42. Hamburger telling: le pr. L. Henneman 128; 2e pr. B. Groenewegen 114; 3e pr. E. de Vricsv 104; 4e pr. W. Semé 96; 5e pr. J. A. Loinlne- laars 92. Serieprijs 891 houten in 60 worpen L. Henneman. DUIVENCONCOURS. De Postduivenvereeniging „De Ooievaar", tel 's Gravenhage, zal Zondag a.s. haar Groot-Na? tionaal Concours houden van uit Tours (Frank"' rijk) afstand hemelsbreedte tot den Haag 583 iKjM. voor leden van den Ned. A]g. Bond van Postduivenlliefhebb ers. Vele liefhebbers uit Haarlem doen aan dezef Wedvlucht mede. Woensdagavond had de inte kening plaats van 459 deelnemende duiven. GOED AFGELOOPHJN. Hedenmorgen was aan de Kinderhuisstraat een vuilnisman bezig het vuilnis in do ka'rtetrapr pen. Bij het afstappen van het wiel |had hij hét ongeluk door de ruit heen te vallen van per ceel 3 aan de (Kinderhuisstraat. Gelukkig b°^ kwam de man geen letsel. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bjj: J. v. d. Reep, Klerk steeg 22rood, een oorbelletje; H. y. Duffelenj Lange Raamstraat 27rood, een hondje; Bui) van Politie, een dameshorloge met ketting; E. Ferger, A. L. Dyserinkstraat 4, een zweep; J. Gans, Zoetestraat 40rood, een kinderzak met inhoud; N. IL Beukemper, Zijlweg 14, eeï broebe; J. C. Haexker, Santpoorterstraat 12, een dameshorloge; D. Paap, Luitesteeg 17, een postduif; J. v. d. Bel, Voorzorgstraat 49-,1 een kinderzak met inbond; M. Usie, Leidsche Vaart 211, Heemstede, een rozenkrans; H.' Hamer, Bronwerstraat 25, een dame6porte-( monnaie met inhoud; E. Bram, Da Costastr.' 13, een heerenring; L. v. Blokland, Jan Fred. Helmerstraat 8, een fabriekspenning; D. Jam sen, Amsterdamsche Vaart 88, een kin den balsketting; J. Serné, N. Kruisstraat 14, een smoushondje. baar vader en haar moeder. Noeh gebeden,' nocli smeekingen, noeh bedreigingen, niets heeft vat op haar steenen hart. Dus?... Daarom heb ik tot het ergste besloten, als het moetwant mijn zoon zal niet arm worden! De blik, waarmede Sylvie deze woorden deed vergezeld gaan, was bepaald verschrik- kelijk en lichtte dadelijk dr. Lafont in. Hij sidderde. Wat zou zij hem gaan vragen? Maar terzelfder tijd was zijn besluit geno- j men: het tijdstip was voorbij, waarop hij, om den voet in den stijgbeugel te zetten, bereid was tot de laagste dingen. Nu had hij nog slechts één doel: zijn verleden af te schud den, zich te steken in de huid van een eerlijk man, waardig om de echtgenoot te worden van de mooie Immaculée en de meester van haar vorstelijk fortuin. U zoudt beter doen indien Francoise en vooral haar man met zachtheid behandelde, zeide hij geveinsd. Het gebeurt zelden, dat men met geweld tot iets komt; zij, die zich daaraan overgeven, trekken altijd aan het kortste eind. Sylvie sprong overeind. Spaar mij uw raadgevingen, zeide zij, ik ben vast besloten, zoo vast mogelijk. En u zult mij helpen in hetgeen ik besloten heb. Reken er maar niet op. Dat zullen wij eens zienl Dat staat vast! -g ik n. U weet wel. doktertje, dat ik zoo dom nUf kit als er nel uitzie. 11: f-t nre/s wat u vroeger hebt uitgevoerd. Uw gedrag is mij in al zijn bijzonderheden bekend. Lafont werd doodsbleek, maar beproefde toch nog moed te toonen. U bent krankzinnig, zeide hij. Neen, dat bent u, omdat u mjj niet ge looven wilt. Maar ga zoo maar voort, ik zal wel een hertogin, die ik ken, op de hoogte stellen. Lafont's oogen schitterden. Wat wilde zij daarmede zeggen, die ongeluksfeeks? Zou zij misschien zijn hoop en zijn verwachtingen kennen? Sylvie ging voort: Ja, dan ga ik die mooie Immaculée op zoeken en haar vertellen, aan welke mon sterachtige dingen haar interessante galant zich vroeger heeft schuldig gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat zij na mijn openba ringen nog pleizier heeft haar leven te ver binden aan dat van een mijnheer van uw slag. Maar uw man is mijn medeplichtige, riep Lafont uit, alles vergetend, en door mijn misdaad bekend te maken openbaart u de zijne ook. De barones haalde de schouders op. Lonis heeft van mevrouw De Miraflo- res niets te vreezen, zeide hij kalm. Zij zal een moordenaar, die de oogen tot haar heeft durven opslaan, verstooten, maar de misdaad niet aangeven. Lafont voelde zijn haren te berge rijzen. Ondanks haar gewone domheid legde Sylvie jnist de hand op bet zwakke pnnt in zijn leven. Wat wil u van mij? vroeg hij doodsbleek i van woede en angst. Beslist antwoordde zij: Francoise is onverbiddelijk, ik zal het eveneens zijn. Ik wil haar doen verdwijnen. Haar dood zal ons van haar ontslaan en ons tezelfder tijd de vrije beschikking geven over de millioenen van mijn schoonzuster, waar mede Louis opnieuw zaken zal beginnen. Komaan, heb den moed te zeggen wat gij wilt... Wil u uw stiefdochter vergiftigen?.... Ja, maar zonder haar te laten lijden. Ik ben niet wreed van aard, en ik heb op u gerekend om mij een van die nieuwe middel tjes te verschaffen, waardoor geen smart wordt geleden en na welks aanwending de vrede in mijn familie zal terugkeeren. Die vrouw was verschrikkelijk. Zonder zelfs met de oogen te knippen kon zij over zulk een misdaad spreken als over eeu liefde werk. Neen, sprak Lafont op vasten toon, u kan liet aan de politie aangeven, u kan doen wat u wilt, maar ik steek mij niet in die zaak. Pas op! Van u heb ik niets te vreezen. De be dreigingen, welke u mij doet, zullen toch nooit verwezenlijkt worden. U kent mij niet. Om niet tot ellende te vervallen, en vooral oir oor mijn zoon het fortuin te behouden r> ui toebehoort en waaraan hij gewend i ik al liet moge lijke doen. Lafont zag dat zij vastbesloten was. Haar vuisten balden zich, haar wenkbrauwen wer- C.cn t: amgctrokkcij. Nu moet u mij ook eens aanhooren, her nam hij, om te weten wat ik zal doen, indien u het ongeluk had uw bedreigingen ten uit- voer te brengen. 'tls waar, ik bemin de hertogin De Mi- florès. Die liefde, welke mij geheel en al be- heersclit in die beteekenis, dat haar for tuin mij niet onverschillig is heeft mij evenwel beter gemaakt dan ik tot heden ge weest hen. Voor niets ter wereld zou ik nu doen wat ik vroeger gedaan heb. Maar in dien ik van haar moet afzien en wel door uw schuld, zend ik naar den procureur der Republiek een volledig verhaal van het vroe ger gebeurde, d.w.z. van de misdaad, welke uw man en ik te zamen gepleegd hebben. Ik zal er bijzonderheden aan toevoegen, welke Louis en gij niet kent, maar die vertrouwen zullen doen hechten aan mijn woord. Ik zal er een briefje bijvoegen, dat onder mijn be rusting is en 't welk zeer compromitteerend is voor baron Berthier. En daarna sebiet ik mij voor den kop. Men vertelt zulke dingen niet, als men vastbesloten is ze te doen, zei Sylvie met een valsch lachje. Ga maar naar de hertogin toe, dan zult gij het zien. Eeuigszins onder den indruk van de vast beradenheid van den dokter en van den toon van waarheid, welke in woorden klonk, be proefde de barones evenwel nog een moedi gen toon aan te slaan en antwoordde: v Deuk er maar eens over na. Ik heb nog 14 dagen den tijd. Louis zal nog wel een mid del vinden om het noodlottige oogenblik, waarop wij geruïneerd zullen worden ter» voordeele van zijn dochter zoolang te vers tragen. Maar n moet mij helpen, verstaat u mij, u moetl U hadt u vroeger niet tot onzen medeplichtige moeten maken, indien u op een gegeven oogenblik in staat waart het verleden te betreuren, te spreken van wroe gingen, deugd en angstvalligheid. Neen, neen? de misdaad brengt de kastijding met zich mede, men kan er zich nooit van losmaken wanneer men zich eenmaal op de gevaarlijke helling heeft gewaagd. Wat mij aangaat, ik houd u vast en u moet mij helpen! O, niet voor niets! Ik zal edelmoedig zijn! Maar, ik herhaal u, u moet mü geven hetgeen ik u vraag, of wee u, en ons allen! Zij stond op. Ik kom Zaterdag terug, verklaarde stt Denk in dien tussohentijd na als een prac- tisch en verstandig man zooals ge zijt, en ik ben overtuigd, dat we elkander zullen ver staan. Zij richtte zich naar de deur. Ondanks zijn angst vergat Lafont toch niet dat hij mei een vrouw te doen bad, bij wie hij dagelijW werd ontvangen. Gaat u heen? vroeg hij. IT Ja, ik wil vóór de lunch thuis zijn. I® I heb van mijn wandeling niets gezegd en wl» 1 niet dat die opgemerkt worde. i j Ik zal een rijtuig laten inspannen, da* u naar het station zal brengen. Heeft u lust kop u li intussehen iets te gebruiken? Ei zal u verwarmen. Ik zal het voo .laarmaken. (Wordt vervolgd.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6