BUITENLAND BINNE NL A ND. STADSiSEü fs' S OVERZICHT. HET VERTREK VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. De verkiezingscampagne in de VEREE- NIGBE STATEN blijft nog steeds de aan dacht trekken. Werkelijk schijnt de conven tie van Chicago slechts het einde va,n het eerste bedrijf te zijn geweest. Roosevelt heef t een nieuwen hoed gekocht, want de oude waar-mede hij in het strijdperk is getreden, is, volgens zijn zeggen, zoo oud geworden, dat hij er niet meer fatsoenlijk; mede voor den dag kan komen. Het is begrijpelijkMet dit a.lles toont „die nieuwe hoed", dat Teddy vol goeden moed is. Loepen' de zaken naar wen-eb, da;n krijgt bij waarlijk hulp van de Democraten. Te Baltimore vergaderde de Democratische con ventie. Na de herrie op de eerste vergadering kwam c k hier de befaamde „stoomwals" op de pr. vpen. Hierdoor kwam de overeen komst. die er tusschen het verloop van za ken op de Democratische conventie en dat op den partijdag te Chicago bestaat, nog duidelijker aan het licht. Bij velen van de bezadigde en deskundige b oor dee7 aars van den politieken toestand, waarvan er hier nu honderden zijn saamgestrcomld, bestaat de verwachting, dat de overeenkomst nog ver der zal worden doorgevoerd, als een noodza kelijk gevolg van de halsstrarige houding van Bryan. Er zijn invloeden aan het werk, die er op doelen, Bryan er toe te krijgen om, bij een eventueele nederlaag, samen te gaan met Roosevelt. Er bevinden zich in Baltimore op het ©ogenblik talrijke aanhangers van Roosevelt, die blijkbaar in opdracht hebben dit doel te bereiken. De uitlatingen van Bryan bewijzen, da.t hij de zaak, waarvoor hij strijdt, acht overeen te komen met die, welke door Roosevelt wordt aangehangen. De loop, dien de zaken zullen nemen, hangt clus a,f van de houding, door den con servatieven vleugel va,n de Democratische partij aan te nemen. Deze heeft te kiezen tusschen een vergelijk met de radicalen in de eigen partij, of de kans, dat er een coa litie tot stand komt tusschen de voornit- strever.de groepen uit 'de beide groote partijen (dus tusschen de Rocsevcltianen en Ide Brya,- nieten). Twee partijleiders van Roosevelt bobben (Woensdag,met Bryan overleg gepleegd, maar zij zijn weder vertrokken. Andere volgelin gen van Roosevelt, zijn nog hier om te wach ten tot mogelijk de scheuring in de demo cratische partij haar besIag zal krijgen. Een zomertijd. De oudsten van de koopmanschap van Berlijn hebben beraadslaagd over de in voering van een zomertijd, waarvoor se dert eenigen tijd ook in Duitschland geijverd wordt. Men weet dat hel voorstel lol strek king heeft, om op een bepaalden dag in April alle klokken een uur vooruit te zeilen en in September weer een uur achteruit te zetten. In de maanden die tusschen die twee tijdstippen, liggen zou door deze vervroeging (winkelslui ting, aankomst en vertrek van treinen enz.) van. het dagüc-jht meer partij getrokken en op kunst matige verlichting bezuinigd kunnen worden. In het Engelscfie Lagerhuis is ree Is een daartoe strekkend wetsvoorstel ingediend. De oudsten van de koopmanschap van Berlijn bevelen de invoering van den zomertijd en eem internationale overeenkomst op dit stuk aan. De muiterij in het Turkscfhe leger. Volgens geruchten, zijn de officieren, die naar het gebergte de wijk hébben genomen, van zins, om een comité te stichten, dat zicjh legen (het comité voor eenheid en vooruitgang zal rulhten. Ofschoon te Konstantinopel natuurlijk de nei ging bestaat, om de beteekenis van de gebeur tenissen in Monastir te verkleinen, moge e.r toch aan herinnerd worden, dat de omwenteling van 1908 in dezelfde streek en op dezelfde wijze begonnen is. Staking van veldarbeiders. Uit Weenen wordt aan de Lokial-Anzeiger ge seind: Uit verschillende doelen van Hongarije komen berichten, dat een algemeene oogststa- king te wachten staat. In vele districten hebben de dagloor.ers zich vereen igrl, om den oogstarbeid niet te beginnen, als hun niet een loon van 7 kronen verzekerd wordt. De Albanoo-che kwestie. Volgens een ambtelijke mededeel ing, hebben de Albaneezen bij Mat een afdeeling troepen aangevallen, die naar Selinié ging. Er zijn troe pen heen gezonden. De ministers van marine, financiën en poste rijen hebben zes uur Lang over de Albaneescfie kwestie beraadslaagd. Naaf het beet, hebbén de Turken in het gevecht bij de Mati-rivier ziwalre verliezen geleden en zijn drie officieren gesneuveld. De opstandelingen naïneïi een groot aantal Turken gevangen, maakten mitrailleuses buit en sneden verschillende telegraafdraden door. Er zijn versterkingen naar het toon cel van den opstand gezonden. Naar gemeld wordt, bedraagt het aantal Albaneesche deserteurs tweehonderd man. Ei- zijn twee bataljons op hen afgezonden. Weer oen belangrijke diefstal. Bij de hoofdkas van dc Dresdener Bank te Berlijn heelt de gelddrager Bruenning 260.000 ïnark aan papieren ge'.d gestolen. Het is slechts een paar dagen geleden, dat een ik|a.ssiersIooper van de Deutsche Biank met 120.000 mark spoorloos verdween, en reeds heeft dit voorbeeld op nog veel grooler schaal navol ging gevonden. De Dresdener Bank laat iederen ochtend het geld, dat zij voor den dag noodig heeft, van de Rijksbank afhalen. Gistermorgen haa'den 12 loopers ongeveer 2 millioen in pa pier, goud eai zilver. Op de Rijksbank werd het bedrag nagete'd en dit bleek toen in orde te zijn, maar op de plaats van aankomst ontbrak er 260.000 M. Het bleek, dat een van de loopers verdwenen was, Ilij had langs een bijzonderen uitgang het gebouw verlaten. Toen men hem Op zijn kamer zocht, bleek,dal hij zijn vlucht zorgvuldig had voorbereid. De man heet Gustav Bruenning. Men vermoedt, dat hij nog niet bui len Berlijn is kunnen komen. Door de Dresdener Bank is 10.000 Mark uil- gelco.d voor hem, die inlicSitingen kan geven Over de \e -blij'plaats van den kaslooper Bran ding, die, zcoals men weet, er met 260.000 Mark vandoor is, en 30.000 Mark voor hetm, die Brun ning in handen der politie legert ifenenchtige Drar<I in Clanada. Uit Montreal wordt gemeld, dat een geweldige brand te Ghirontimi ten noorden van Quebec, de Katholieke kathedraal, de sdhcol ea een groot gedeelte der gemeente verwoest hééft; 1200 per sonen zijn dakloos. Ongeluk bij ae üTansene marine. Bij schietoefeningen op den ge paint? er den kruiser Jules Michelet, is te Toulon een ka non uiteen gesprongen. Er is een twintigtal gewonden. De minister van marine maakt bekend Bij een schietoefening van de leerling' ka!- nonniex-3 in den teren met Je 16 cM. ka nonnen op de Jules Michelet, heeft bij het laden een kardoes vuur gevat. Er zijn 20 gewonden. Vijf van dezen werden zwaar ge wond, één Van de laatsten overleed bij aan komst in het hospitaal. De brand van de Koningin Elisabeth. D'e Pesti Na.plo meldt, dat de brand aan boord van de „Koningin Elisabeth" in de baai van Csernawoda;, waarbij, naar men zich herinnert, 23 menschc-n zijn omgekomen, was aangestoken om een aanslag van politiek ka rakter te vergemakkelijken tegen een pas sagier, den 'Bulgaiarschen generaal Sarosof, die gewichtige staatsstukken uit Petersburg onder zijn berusting had. Het plan was om, in de algemeene verwar ring, door het ontstaan van den brand ver oorzaakt, er ongemerkt met 'de stukken van door te gaan. Saras of evenwel was toevallig de eerste die ontkwam en wel met zijn stukken. Hij sliep in zijn hut, zoo verklaarde hij, en ontwaakte door een plotseling ,hevig leven. Toen hij de deur opende, stond het dek al in brand. Hij nam zlijn stukken, sprong uit het venster en bereikte zwemmende een reddingboot. Een bakkersstaking. De bakkersbazen van Toulouse hebben de al gemeene staking uitgeroepen, waarmede zij, naar men weet, reeds^ eenigen tijd hadden ge dreigd. De gemeenteraad had nl. den prijs van de vijfpondsbrooden op 95 centimes gesteld, d. i. 15 centimes hooger dan tot nog toe, terwijl de bakkersbazen verklaren, dat zij door de stij gende meelprijzen, die brooden niet beneden 1 franc kunnen leveren. Vandaar de staking. Het stadsbestuur heeft onverwijld alle bak kersknechts, wier bazen liun winkels hebben ge sloten, aangeworven en met behulp van hen bakkerijen in de armenhuizen ingericht. Voorts hebben de burgemeester en de prefect de mili taire ovens in beslag genomen, die dagelijks 10.000 tot 12,000 K.G. brood voor de bevolking zullen leveren. Op deze wijze hoopt men ten minste 30,000 tot 35,000 K.G. brood van de 70,000 Iv.G., die dagelijks noodig zijn, zelf te bakken. De rest hoopt men van buiten de stad te krijgen. KONINKLIJK BEZOEK, Men deelt mede dat H. M. de Koningin in den loop der volgende week een bezoek zal bren gen aan de Groninger Veenkoloniën. PRINSES JULIANA EN HAAR ZIEKE TUINMAN. Men schrijft aan „De Tel.": Prinses Juliana bracht Zaterdagmiddag we der een bezoek aan haren zieken tuinman. De Prinses was vergezeld van jonkvr. van de Poll en zuster Marting. De herstellende zieke lag op zijn ruststoel tegen de woning, toen de Prinses kwam. Deze gaf den man een hand en infor meerde naar zijn toestand. Verder moest zij alles eens goed opnemen; vooral het „kastje" (de bedstede) vond zij eenig. De kippen werden door haar gevoederd en zeer veel behagen schepte Juliana in een jonge geit, die allerhande bokkfesprongen om haar heen maakte. Natuur lijk waren versnaperingen meegebracht, die door de prinses eigenhandig werden uitgepakt en aan van Laar aangeboden. Ruim een kwar tier duurde dit bezoek, waarna de terugreis naar liet paleis werd aanvaard met de belofte, dat men nog een-s spoedig terug kwam. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins heb ben gisterenmiddag weer de hoofdstad verlaten. In den loop van den ochtend ontving de Ko ningin den minister van Oorlog, den heer Colijn, en den minuister van Binnenlandsohe Zaken, mr. Heemskerk, in conferentie. Met de hofauto's begaven zich daarna de Ko ningin en de Prins en de leden dor hofhouding van het Paleis naar het Centraal Station. Den vorstelijken personen werd uitgeleide ge daan door den waarnemend burgemeester, den beer L. Serrurier, met wien IT. M. zich nog eenige oogenblikken onderhield, voordat de hof- trein om half één naar Apeldoorn vertrok. De Koningin droeg een licht toilet; de Prins was in admiraalsuniform. UIT DE STAATS-COURANT. .Bij Kon. Besluit is aan jhr. mr. G. W. Molle- rus, op verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als kantonrechter te Apeldoorn, onder dankbetuiging voor in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. Bij K. B. is, met ingang van 1 September a. s., aan jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk te Zwolle, op verzoek eervol ontslag verleend als hoofding.-dir. Rijkswaterstaat 1ste klasse, met dankbetuiging voor door hem aan den lande be wezen diensten; met ingang van 1 October aan P. H. Kemper, te 's-Gravenhage, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur-gen. van den Rijkswaterstaat, met dankbetuiging voor de door hem gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige dien sten; en zijn, met ingang van dien datum, be noemd: tot hoofdinsp.-gen. van den Rijkswater staat, E. R. van Nes van Meerkerk, thans insp.- gen.; tot in.sp.-gen. J. C. Ramaer, thans hoofd- ingenieur-dir. Ie kl.voorts zijn, met ing. van gem. datum, bevorderd: tot hoofding.-dir. 1ste kb, M. Galand en H. Wortmian, beiden thans id'. 2e kl.tot id. 2de kl„ H. van Oordt en G. Roose boom, thans ing. 1ste kb; tot id. lste kb A. Th. de Groot en W. G. O. Gelinck, tha/ns id. 2de kb; tot id. 2de kl., J. J. Canter Cremeors, thans id. 3de kl.; tot id. 3de kb, jhr. A. G. Beekerts van Blokland, thaDB adj.-ing. Bij K. B. zijn mr. dr. W. A. griaaf van Rand- wijck en mr. A. W. Mosselmans benoemd tot ge- zantschaps-attaché in alg. dienst. DE DEENSCHE MISSIE. Ter gelegenheid van de ontvangst van de Deensche missie heeft ten paleize Het Loo op Zaterdag a.s. 'n gala-diner plaats. Dat diner zal opgeluisterd worden door de stafmuziek vam het 8e reg. infanterie uit Arnhem. Het tuinfeest ten paleize Het Loo is bepaald op 8 Juli a.s. IN T GEHEUGEN HOUDEN! „Het Centrum" schrijft: Mr. Troelstra heeft te Haarlem een rede gehouden over de verwerping- der Bakkers wet, een rede, waarin hij het er eens extra dik oplegde. Aan „krachttermen" geen gebrek. Vooral de leider der anti-revolutionnairen moest bet weer geducht ontgelden. Wanneer een ander zich slechts een tien de deel veroorloofde van hetgeen sociaal-de- mocratisclie sprekers zich zooal permittee- ren aan liet adres hunner tegenstanders, zou men de protesten eens hooren daveren. Enfin, de S.D.A.P. krijgt op baar beurt weer de volle laag van de S.D.P. Maar dit daargelaten. Wat uit de rede van den sociaal-democra- tischen aanvoerder wel vermelding verdient, is zijn tirade aan het adres der liberalen: „Hoe sterk de vrijzinnigen door partijpo litiek werden gedreven bleek echter al dus Troelstra bovenal bij de vele voorstel len tot behandeling van het ontwerp, waar bij zij zich, gelijk spreker aantoont, voor een groot deel geregeld tegen verklaarden. Slechts toen de tariefwet opzij moest wor den geschoven, en toen behandeling voor de regeering gevaar ging opleveren, kwam bij hen de liefde voor de bakkers voor den dag. (Vroolijkheid). Het kan zijn nnt hebben van deze woorden goede nota te nemen, teneinde zieb die te herinneren tegen den tijd, dat liberalen en sociaal-democraten weer gemeenschappelijk naar de stembus optrekken. Bovenstaand citaat is ontleend aan het zeer uitvoerig verslag, dat bet „Volk" van de Haarlemsche vergadering geeft in zijn num mer van 24 Juni. TENTOONSTELLING TE STADSKANAAL. De burgemeester van Onstwedde opende gisteren de tentoonstelling te Stadskanaal van meubels, liaeure's, gebak, wijnen, grut terswaren, rijtuigen, schilderijen, rijwielen, lederwerk, drijfriemen, ijzerwaren, haarden, kachels, schrijf- en rekenmachines, gist en spiritus, producten, voedermiddelen en kunst mest, piano's en andere muziekinstrumen ten, enz. enz. De tentoonstelling is zeer goed, geslaagd. DE LEGERREORGANISATIE Naar het „Nbb v. h. N." verneemt, bestaat het voornemen om de ingediende suppletoire oor!ogsbegrooting voor het jaar 1912 in te trekken, waardoor de voorgenomen reorga nisatie van 't leger eerst in 1913 tot uitvoer zal worden gebracht. DE ONREGELMATIGHEDEN TE DOORN SPIJK. Verschenen is het rapport eter raadscom missie inzake het onderzoek naar de onregel matigheden in liet financieel beheer van Doornspijk. In het rapport wordt geschreven, dat ver schillende onregelmatigheden aan het licht gekomen zijn inzake de leening Hoogbiem- stra, inzake de rekening Hengeveld en in zake de door den vorigen burgemeester en secretaris onwettig gesloten leeningen met de Nutsspaarbank te Elbrug. De administratie van den gemeente-ont vanger was niet overeenkomstig de moderne eischen ingericht. Er werden geldlceningen gesloten zonder dat daartoe machtiging was verleend en de gemeente-ontvanger betaalde de renten dezer leeningen nit zonder man daat. Er wordt voorgesteld: a. Een adres aan H. M. de Koningin te zenden met eerbiedig verzoek, dat het Haar moge behagen, den beer N. S. Randbonnet als burgemeester der gemeente Doornspijk te schorsen en na bet instellen van een on derzoek hem als zoodanig niet-eervol ontslag te verleenen b. Gedeputeerde Staten van Gelderland uit te noodigen, door een commissie uit bun midden een onderzoek te doen instellen ten kantore van den gemeente-ontvanger van Doornspijk. REDDINGSMIDDELEN AAN BOORD VAN ZEESCHEPEN. Staatscourant no. 148 bevat een besluit van den 12en Juni 1912, tot wijziging van het ko ninklijk besluit van 27 November 1865, gewij zigd bij de koninklijke besluiten van 30 Sep tember 1869 eu van 21 Juli 1875. Daarin wordt ter uitvoering van de wet op den doortocht en het vervoer van landverhuizers het vol gende bepaald: Aan boord van elk schip moet ten minste een zoodanig aantal reddinggordels aanwezig zijn, dat er voor iederen opvarende een be schikbaar is. De reddinggordels moeten zoodanig zijn, dat zij in geval van gevaar gemakkelijk te bereiken zijn, terwijl er voldoende aanwijzin gen moeten zijn voor alle opvarenden betref fende de plaatsen, waar de gordels geborgen zijn en betreffende het doelmatig gebruik dei- gordels. De reddinggordels moeten van deugdelijke samenstelling en goed onderbonden zijn. Red dinggordels, welke vóór het gebruik moeten worden opgeblazen, worden voor het ver- eischte aantal niet medegerekend. Elk reddingsgordel moet ten minste zooveel drijf vermogen hebben, dat liij een gewicht van 6.8 kilogram ijzer, dat er aan wordt ge hangen, gedurende ten minste 24 uur kan dragen. Aan boord van elk schip moeten ten minste zes reddingboeien aanwezig zijn, benevens ten minste één met licht, dat in het water ontbrandt. Verder bevat het koninklijk besluit voor schriften betreffende de wijze van ophangen, de samenstelling, den vorm enz. der reddings boeien en omtrent het aantal en den inhoud der reddingsbooten, die aan boord aanwezig moeten zijn. Dit aantal en die inhoud nemen toe naarmate van den tonnen-inhoud dei- schepen en wel van 2 booten met een inhoud van 8.5 kub. M. voor schepen van 200-300 bruto ten-inhoud tot 16 booten met een in houd van 164 kub. M. voor schepen van 10,500 tot 11-000 kub, 3d. inhoud; Omtrent ae inrichting eu ae uitrusting <Ic- zer reddingbooten worden verschillende voor schriften gegeven. Voorts wordt bet volgende bepaald: Is de gezamenlijke inhoud van deze booten niet voldoende om alle opvarenden op te ne men, dan moet deze inhoud aangevuld wor den met vlotten, samenvouwbare booten en andere reddingsmiddelen tot een gezamenlijk draagvermogen van ten minste de helft van dat der booten op schepen beneden de 5000 ton (2.83 kub. M.) bruto inhoud en ten minste op groote schepen, met dien verstande, dat de gezamenlijke inbond van de voorgeschre ven hooien en van de andere reddingsmid delen te zamen niet grooter behoeft te zijn dan noodig is om allo opvarenden te kunnen opnemen. Ten slotte bevat dit besluit nog bepalingen omtrent de aanwezigheid van olie of- traan tot bet stillen der golven, van reddiugslijnen enzoovoort. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. De Nederlandsehe Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft gisterna middag te 's Gravenhage baar algemeene ver gadering gehouden, onder leiding van jhr. S. M. S. de Ranitz. Naar aanleiding van een mededeeling in het jaarverslag, dat de directeur-generaal der posterijen en telegrafie zich bereid bad verklaard op de postkantoren toestellen voor liet bevochtigen van postzegels beschikbaar te stellen. Indien de vereeniging een geschikt toestel aan de hand kan doen, gaf een der le den in overweging, daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Het dagelijksch bestuur zal dit in overweging nemen. Dr. Pijnappel oor deelde het gevaar bij het bevochtigen van postzegels niet zoo héél groot; liet behoort z. i. tot de kleine gevaren. Dr. M. W. Pijnappel uit Zwolle, bracht ver slag uit van de Internationale Tuberculose- conferentie in Rome. Hij besloot zijn verslag met een woord van hulde aan den secretaris- penningmeester, die gezorgd had, dat de Ver eeniging met een kleine, maar zeer belang wekkende inzending op de tentoonstelling- ter gelegenheid van het congres was vertegen woordigd. De lieer C. Dekker, secretaris-penning meester, gaf daarna een relaas van een reis door Zwitserland, die gelegenheid hood tot het zien van hetgeen in dat land tegen de tuberculose wordt gedaan. DE ORDE IN DEN UTRECHTSCHEN GEMEENTERAAD. In de gisteren te Utrecht gehouden raads zitting werden de heeren van Bolhuis, Zoet mulder Houtzagers, van Leeuwen, Schorer, Werker en De Wilde benoemd tot leden eener commissie van onderzoek omtrent een inge diend voorstel van den lieer Boers c.s., om voortaan een spreektijd vast te stellen; voor de leden van hoogstens 10 minuten over een en dezelfde zaak en door B. en W. en de voorstellers hoogstens 15 minuten. De Fransch'e auto -bandieten t e Amsterdam'. Men herinnert zich, dat gedurende Ae Kerstdagen eenige leden van de beruchte bende der Parij- sche auto-bandieten hier ter slede vertoefden. Uit het onderzoek, geleid dooi' den Franscfnen politieambtenaar Sébilte, zoowel in Frankrijk als in Nederland en België, blijkt, volgens de Matin", onder meer het volgende: Op den dag na den aanslag in de Rue Orde- ner begaven zich Raymond la Science en De Boué naar Amsterdam, met het doel de effec ten, die zij 'den kassierslooper Caby ontstolen hadden, te verkoopen. De onderhandelingen vlot ten niet 'zoo als zij zich hadden voorgesteld1,, zoodat zij van 23 tot 28 December hier ter stede, en wel in het Vegetariscjh' Hotel „Porno- na", aan de Weteringschans, verblijf hielden, De Bpué, onder den naam Charles Beulemans en Raymond la Science onder dien van Emile van Derauwerne. Op 28 December verlieten zij Amsterdam, docli in den loop van Januari keerde De Boué ér alleen terug. Hij bleef toen slechts zeer kort hier. Volgens de Matin" was de bemiddelaar ean zekere Van den Berg, d'e de effecten tot Maart in zijn berusting hield. Toen nam Biélonie, in opdracht van Bonmot, de stukken van hem over. Hij nam ze mede naar Parijs, waar hij, naar men weef, bij de Gare du Nord in hecfittonia werd genomen. Onze lezers zullen zieli herinneren, dat een koopman, die aan het Gentraal-Stalion met Bé- fonie in den trein stapte, zoowel dezen bandiet als Van den Berg, die Bélonie uitgeleide deed, herkenlde. Na 28 December hield De Boué verblijf in België, dat hij slecjhts korten tijd verliet voor het tweede bezoek aan Amsterdam. Garnier en Bonnet voegden zich bij hem. Het trio bleef daar niet werkloos; in die dagen pleegden zij te Gent den diefstal van de automobiel ten na- dee'e van dr. Vernieuw©, en poogden zij een te ste'ea van den lieer Haye, bij welke gelegenheid zij den chauffeur, die hen verraste, vermoord den. De bandieten vluchtten, acjhiervolgd dooi de politie, waarbij één agent gewond werd. Ook te Antwerpen staten zij een automobiel; deze zou de auto geweest zijn, welke bij 'Bode graven in (een .sloot werd achtergelaten. Volgens hetzelfde verfhaal van de „Matin" moet uit liet onderzoek zijn gebleken, dat zij ook moord op den diamantmakelaar Davidson, te Würych", bij Antwerpén, op hun geweten hebben. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hébben inbrekers een bezoek gebral.rt aan de scholen der R. K. Zusters aan de Ba ronielaan te Breda. Waarschijnlijk zijn ze door den tuin van den pastoor in dien der zusters geklomlmen en hebben zicjh telkens door het in drukken van eene ruit toegang verschaft lot de verschillende scjhoollokalen, waar ze alle kasten hebben nagesnuffeld, maar niets van liunne ga ding hebben gevonden. Uit het lokaal van liet patronaat is een busje, inhoudende ruim twee gulden, ontvreemd. De marechaussee heelt de zaak in onder zoek. Het is binnen zeer korten! ijl dc twaalfde inbraak in scholen in den omtrek van Breda. Aanhouding. Door de Belgische politie is aan de IloiUandsche politie overgeleverd R., rei ziger van de firma v. d. B'. te Haarlem. Tegen R. was door de Haarlemsche Rechtbank gevan genhouding gelast, wegens verduistering van f 1000 ten nadeele van dc firma v. d. B. Jeugdige avonturiers. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden door de poli lie in een portiek van een -woning aan de la "Sabfo- nière-lkade 1e Kampen twee jongens van on geveer 8 en 10-j,arigen leeftijd slapende gevon den. Medegenomen naar het politiebureau deel- jdfp M mede een .woonwagen ontvlucht te zijn, doch den naam van hunnen vader, die daas mede zou reizen, niet te kennen. Voorts dischten zij een lanlasliscjh verfhaal van het reizen en trekken met woonwagens Onmiddellijk trok een agent per rijwiel op onder* zoek uit of- zich in den omtrek ook woon wat geus bevonden. Onder Zwolle aangekomen vei* nam hij daar, dal in Zwo'ie twee jongens ver* mist werden c:i nu bleek, dat dc jeugdige avo® turiers thuis beüioo: en in de Walerslra; i a'dW; Zij waren de ouderlijke woning ontvlucht, dw zijn door dc goede zorgen van dc politie (laai-M weer teruggebracht. Een staking geëindigd. Men meldt uil Rol' terdamNa een conferentie tusschen den <6' roeteur van de N. V. Leydsehe Ve-m en den heer Heykoop, sorr. van den Gentia'en Bond van Transport- en Havenarbeiders, word bed® ten de staking op te heffen e:i Woensdag den arbeid te hervatten. De eischen der arbeiders zijn ingewilligd. De staking heeft 8 dagen e- duurd. Eieren uit do oudheid. In een Ier;; bij het d.orp Witm.ar.suni (Fr.), lei' diepte van enge* veer 2 M., heeft men een urn met eieren I vonden. Enkele eieren waren nog onbeschadigd* Het portret van zijn meisje. Arm in arid liepen zij in den neerstroomenden regen LangS de Westermarkt, ie Amsterdam, aldus ,jüe Tijd"* Plotseling als door een ele trlschen schok ge* troffen, bleef het meisje staan voor de vil Dia van een aldaar gevestigden fotograaf Achter het glas tusschen de kiekjes van dame; en (hee ren in auto's en vliegmachines, tusscfieu e fo'o'k van langharige St. Bierrardf.ionden, en op scha penvellen liggende baby's, had zij hoar beeltenis! ontdekt, waarop zij met de woorden „kijk, daarf hang ik", de aandajrt van haar verloofde ves« tigde. Deze keek eens naar het portret van zijn ge liefde, dan weer naar de met fraaie letters ge- schreven mededeeling dat Ge portretten „met toestemming geëtaleerd" waren. Vooral dit Iaat ia scheen in niet geringe ma'e de ergernis van dm verliefden jongeling op te wekken, want plots, als ,om zijn woede te koelen, sloeg hij het glas in, waarachter het „zonder toestemming gepa leerde" portret te pronk hing. Deze ondoordachte daad lia I echter lot ge volg, dat hij zicjh een bloedende 'wo 'e a ?a den pols toebracht. Verschrikt door hc-i zien van bloed verliet het paartje dan ook in graotett haast dit ergernis opwekkende terrein, ten einde den verwonde in een dichtstbijzijnde apoifliecls te laten verbinden. De bouw van een koopvaardijschip op de Marinewerf. Zooals bekend was, wachtten da plannen om op de Marine-werf een koopvaardij schip voor de Netl. Sejbeepsbouw Mij. op stapel te zetten, alleen op de Koninklijke goedkeuring* Naar „De Tel." verneemt, heeft H. M. de Ko ningin den heer Colijn, minister van marine ad interim, bij de audiëntie ten Paleize gisteren die fianc.tie verleend. Maandag wordt op de Marine-werf aangevan gen met den bouw van een petroleum-tankboot. Ongelukken. Te 'Gulpen (L.) is de voerman J. II. van een met hooi be'aden kar geva'len, waarbij hij zoo ernstig aan het hoofd werd ge- k'wetisit, dat de dood weldra volgde. H. was geJ huwcl en vader van 9 jeugdige kinderen. Te Gamerwolde is liet 7-jarig meisje A. O. door een vrachtwagen overreden eu gedood. OVER DE RADENWET Op den mooien zomeravond van gisteren vergaderden de drie rechtsclie kiesvereenigin- gen, in welke bijeenkomst de heer vam Wage- ningen zou spreken over de Raden wet. De opkomst w.as niet groot, toen de voor zitter het woord gaf aan den spreker van dep avond. De Radenwet, die op 't oogenblik in de Ka mer in behandeling is, is inderdaad een onder werp van actueel belang, en zeker wel voor een arbeiders-gemeente als Schoten. De sociale wet geving is ook voor ons land meer en meer een noodzakelijkheid; evenwel kunnen do pogingen tot deze wetgeving tot nog toe niet op grooten voorspoed bogen. Een belangrijk deel daarvan is de Radenwet, en dit ontwerp zou spr. heden avond objectief uiteenzetten, zonder andere be schouwingen. Van 't eerste woord tot 't laatste ging nu spr. het wetsontwerp na. Verschillende punten worden bepaald bij algemeenen maatregel v.an bestuur. De minister stelt zich voor een tachtig raden van arbeid in 't leven te roepen. Voor iederen raad wordt een verzekeringsraad opge richt, eveneens ingericht bij algemeenen maat regel van bestuur. De eerste afdeeling van het ontwerp is voorts gevuld met een reeks van ondergeschikte bepalingen. Het is v.oor de ver gadering evenwel alleen van belamg vooral de structuur van 't ontwerp eenigszins te leeren kennen. Van socialistische zijde is in de Kamer gepleit voor een zeer groot, een overwegend aantal arbeiders in de raden van arbeid; de mi nister blijft bij het standpunt; evenveel arbei ders als werkgevers. Het aantal leden van den raad van arbeid bedraagt minstens acht.De kies- gerechtigheid voor de raden van arbeid ligt bij arbeiders en werkgevers, die aan eenige voor waarden voldoen. Getracht zal hier worden naar evenredige vertegenwoordiging. Al wat de ver kiezing betreft wordt eveneens vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. De leden en plaatsverv. leden houden zitting voor 6 jaar, Bij onderbreking van den arbeid wordt de kies- gerechtigheid niet opgeheven. De voorzitter en de leden van den raad van arbeid worden doo* de Koningin benoemd. De ondervinding leert, dat wij wel zeer oj de hoogte moeten zijn met de structuuT, met de tendenz van de Radenwet. De secretaris van den raad van arbeid moet doctor in de rechts wetenschap zijn, en deze graad in Nederland hebben behaald. Alle kosten van de ambtenaren draagt de Regeering. De raden van arbeid zijn niet gelijk te stellen met de kamers van arbeid. De verzekeringsraad is samengesteld uit vier onbezoldigde en een aantal bezoldigde leden, en staat boven den raad van arbeid. Ook dezö ambtenaren worden door de Koningin benoemd» ook de secretaris, allen voor 6 jaar. De verzeke ringsraad heeft het toezicht op den raad van arbeid en heeft alzoo groote macht. Spr. behandelde in 't kort ook ondergeschikte bepalingen betreffende de ambtenaren. Alle kos ten van deze wet komen op de Regeering. Spr. hoopte dat de aanwezigen met deze wét een zakelijke kennismaking hebben gemaakt»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2