BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ONDERWIJS. Letteren en Kuns?, Sport en Wedstrijden. OVERZICHT. IS UW ZIEK? PRETORIAPLEIN. iWij gaven gisteren nieuWoexiclitin Van het OORLOGSTERREIN in Tripolis. Deze waren bemoedigend voor de Italianen en dat deze zioh van hun ..overwinningen" bewust zijn, blijkt wel uit de berichten, die ons uit Italië bereiken over den eventueelen, (aan staanden vrede. In gesprekken en in de pers komt men daar gaandeweg tot overeenstemming over de voorwaarden, op welke de vredesonder handelingen zouden kunnen beginnen. Daar toe behoort in de eerste plaats de erkenning van de politieke souvereiniteit van Italië over Tripoli en Rarka,. Ten aanzien van de god-dienstige souvereiniteit van den Sul tan beroept men zioh op artikel 4 van de overeenkomst tusschen ostenrijk - II ongar ijs en Turkije over den afstand van Bosnië en Herzogowina. Wat de eilanden in de Aegeï- sehe Zee betreft, zou Italië zich zeer ver zoeningsgezind toonan. Van een schadeloosstelling door Italië aan Turkije te betalen schijnt geen sprake meer to zijn na zulk een langdurigen en kostba ren oorlog. Intusschen blijft men in Italië den huid van den beer verkoopen, voordat hij gescho ten is. Op good geluk af, dat de verovering mr wel een feit mag .heeten, heeft da Se naat gisteren een ontwerp van wet aange nomen strekkende tot instelling van een mi nisterie van koloniën. Giolitti wees er o>p lat het na. de verovering van Tripoli voor Italië nocdig is een koloniale politiek te gaan voeren. Men zal eerst volledig en juist den toestand van het nieuwe gebiöi moeten bestudeoren. Het ministerie Van koloniën zal voer alles een ministerie van studie zijn, dat zioh allengs zal ontwikkelen. Het is te hopen! Zeer veel stof jaagt in 'de politieke wereld op de BIJEENKOMST DER KEIZERS van Dnitsehland en Rusland in do Finsche Scheren. De Petersburgsohe „Kaja Gazetta" heeft van een gezaghebbend persoon vernomen, dat, na, da begroeting der beide keizers te Baltischpoort, aan boord van de „Standard", een onderhoud zal plaats hebben tusisoben minister Sasonof en den Rijkskanselier v. Bethmann-Hollweg, waaraan men daar groote beteekenis hecht. In dit onderhoud znllen de oorlogstoerustingen der groote mo gendheden in het algemeen en het Russische vlootprogram in het hijzonder worden be sproken. Van Russische zijde zal er op ge wezen worden, dat de uitbreiding van de Russische vloot niet tegen Duiitschland is gericht, doch slecht® het vormen van een Russische zeemacht ten doel heeft. Vervol gens zal de Balkan-kwestie grondig bespro ken worden. D j verklaring, die beide staten zullen afleggen, zal daarop neerkomen, dat zij den status quo wenschan te handhaven en dat zij in geen enkel ppzicht agres sief zullen optreden. Ten opzichte van de Tripoli! a an salie kwestie zal Duitschland zoo wel als Rusland pogingen doen om aan de van Russische zijde meermalen gedane vre desvoorstellen eenvoor de oorlogvoerenden aannemelijken vorm te geven. In plaats van de afstand van Tripolis zou Turkije het onbetwist bezit vain het gebied aan de Per- zischo grens langs de lijn van S-olmaskoj verkrijgen. Om Rusland gerust te stol len, zou Turkije de verplichting op zich moeten nemen, oan daar geen soldaten te lichten, geen garnizoenen te onderhouden ca geen verdedigingswerken te bouwen. De correspondent deelt verder mede van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de beide vorsten te Baltisehport wél alle Europeesche kwesties rr*'l n «reken, maar dat men daar*van geen nieuwe groe peering der mogendheden behoeft te ver wachten. De Czaar en de Czaritza zijn gisteren met hun dochters en den troonopvolger met het jacht „Standard" van Petershoff naar Bal tisehport yertro-kkken. slag verleend als schoolopziener in het dis triet Deventer. AMSTERDAMSCHE GKMEEJVmUAADS- VERKIEZING. Bij de gisteren gehouden herstemming in district VIII te Amsterdam zijn uitgebracht 8071 stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. G. T. J. de Jongk (V.-D.) 1915 en J. W. Smit (R.-K.) 1156, zoodat gekozen is de heer Mr. G. T. J. de Jongh. WATERSTAATSBEAMBTEN. De algemeene vergadering van de Veree- nig-ing van personeel in dienst hij den Rijks waterstaat Eendracht maakt Macht is gis teravond te Utrecht aangevangen. Alle 16 af- deelingen waren vertegenwoordigd. Besloten werd hij de regeering aan te drin gen op een algemeene herziening van de sa larissen met toekenning van een minimum aanvangssalaris van 550 van die beambten, wier aanvangswedde thans minder bedraagt, zoomede op vervroeging van het tijdstip, waarop het maximum-salaris kan worden be reikt, zoodat dit verkregen wordt na een diensttijd van 15 jaren. Voorts zal aan de regeering verzocht wor den rijkswoningen te verstrekken aan alle beambten, voor wie dienstwoningen niet wor den noodzakelijk geacht, tegen betaling van een billijken huurprijs of, zoo zij particuliere woningen dienen te huren, hun vergoeding toe te kennen voor de meer te betalen huur. Bepaald werd, dat de vereeniging zal blij ven ijveren voor vrije geneeskundige hulp of voor de stichting van een ziekenfonds door het Rijk, waartoe de leden zullen bijdragen. Besloten werd in zake het pensioen de sa menwerking met de Pensioenvereeniging voort te zetten. In zake de promotieregeling werd beslo ten de ten vorigen jare aan den minister kenbaar gemaakte wenschen te handhaven. Verder zal aangedrongen rvorden op beper king van nacht- en Zondagsdienst, meer be paald op twee vrije Zondagen van 24 uur per maand. Aan het einde van de vergadering sprak de heer Passtoors, het eerelid van de veree niging, enkele woorden, daarna aandringen de op eensgezindheid van de leden. De ver gadering werd daarna verdaagd tot heden- ochten. De Presidentsverkiezing in Amerika. Wilson is gekozen tot candidaat van de de mocratische party voor het presidentschap. De uitslag van de eindstemming, de 46ste, was, dat op Wilson werden uitgebracht 990 stemmen, op Clark 84. Onmiddellijk daarop werd besloten de ver kiezing van Wilson te beschouwen als zijnde met algemeene stemmen geschied. De verkiezingsagent van Roosevelt heeft hekend gemaakt, dat de Nationale Conventie van de nieuwe progressieve partij op of om streeks 1 Augustus te Chicago zal worden gehouden. De staking op de kustbooten. Het Berl. Tagebl. meldt: De staking op de kustbooten van New-York heeft zich ook tot de dokarbeiders uitgebreid. Het totaal aan tal stakers bedraagt thans 30,000.. Ook bestaat de mogelijkheid van een uitbreiding tot de Oceaansehepen, in het hijzonder van de Ame- can Line, die Amerikaansche bemanning heeft. Tot dusverre is het overal nog rustig. KON. BEZOEK VEENKOLONIëN. Het bezoek dat H. M. do Koningin Vrijdag aan de veenkoloniën zal brengen, geldt hoofd zakelijk de nieuwe veenkoloniën. Bezocht worden Stadskanaal, Vledderveen, Alteveer, Pekela, Sappemeer. Het bezoek hoeft geen officieel karakter.. Om 9 uur komt de Ko ningin per extra-trein van Het Loo. Om half vier vertrekt H. M. per extra-trein van Stads kanaal. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot griffier hij het kantonger. te Tiel, mr. J. Blom, adv.-proc. en waarn. griffier bij de arr.-rechtb. en bij het kantonger. aldaar. Bij K. 13. is benoemd tot plaatsv. griffier bij den raad van beroep (o. v.) te Rotterdam mr. .T. W. van Zanten, adv. en proc. aldaar. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, standpl. Hulst, mr. A. H. Lijdsman, cand.-not., adv. en proc. te Breda, met toekenning van eervol ontslag als kantonr.-plaatsv. en plaatv. voorz. van den raad van beroep) (o. v.) aldaar. Bij K. B. is met ing. van 1 Aug., aan dr. J. D. R. Seheffer, op verzoek, eervol ont- Verduistering van goud en zilver. De politie heeft een commissionnair in goud en zilver, wonende op den Zwanenburgwal to Amsterdam, gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van een groote hoe veelheid goud en zilver. De man had de goe deren van een Duitsche firma in commissie, doch verzuimde af te dragen wat hij ervoor ontving. Een deel der voorwerpen werd dooi de politie in banken van leening in beslag genomen. Het verduisterde vertegenwoordigt een waarde van 4 a 5000 gulden. De verdachte is reeds ter beschikking der justitie gesteld. Noodlottige aanrijding. Zaterdagavond werd op 'het Bezuidenhout te 'sGravenhage een heer, die per fiets uit de richting Rijn straat kwam, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij per auto van den gemeentelijken eerstehulpdienst naar zijn woning aan de Groot-Hertoginne- laan vervoerd. De aangereden© was de heer N. L. Bukman Eyck tot Zuylichem, oud-bur gemeester van Maartensdijk. Naar thans wordt gemeld, is hij aan de ge volgen van het ongeluk overleden. De overledene had den leeftijd van 59 ja ren bereikt. Het stoffelijk overschot zal Vrij dag in de gemeente, aan wier hoofd hij heeft gestaan, worden ter aarde besteld. Kwartjesvinders. Twee beruchte zooge naamde kwartjesvinders, een uit Amsterdam en een uit Rotterdam, zijn in Den Haag dooi de politie aangehouden, verdacht van een Duitseher een bedrag van 100 mark te heb ben afhandig gemaakt. Een balkon-scène. Maandagmorgen liad een incident plaats in de Newtonstraat te 's Gravenhage. Een officier van het Ned.-Ind. leger gekleed in uniform met sabel, wilde met zijn echtgenoote de door hem bewoonde gemeubileerde kamers verlaten met achter lating van huurschuld. De hospita wilde hun goed niet afgeven omdat ze eerst betaling wenschte. De officier kwam toen op het denk beeld om zijn goed van het baloon dooi' eeni- ge mannen te laten zakken, waartegen zich de hospita natuurlijk verzette. Politie stond hiertegen machteloos. Het trok vooral de aandacht, dat de offi cier hij deze halkon-scène zijn uniform aan had. (N. C.) Een vadermoorder. De 19-jarige zoon van den Renkumschen koperslager T. heeft he kend zijn vader vergiftigd te hebben. Verdronken. Maandagmiddag is het twee jarig dochtertje van den heer A. Siebers te Grave in den regenbak achter het huis ge vallen en verdronken. Door den bliksem getroffen. Gistermor gen zijn onder Holwerd twee maaiers door het hemelvuur getroffen. Een van hen was dadelijk dood. Gevaren van den strompelïok. De „Gel- derl." verhaalt als historisch Plaats van handeling: Dorpsstation van de stoomtram Maas en Waal. De tram nadert, staat stil, passagiers stappen in. Op 20 meter afstand nadert 'n stadsch jufferke: luchtschip op 't keu rige kapsel, chique blouse, en.... strompelrok volgens den laatsten smaak. Het jufferke doet al haar best- om vooruit te komen, maar och arme ze kan niet, en een kromming van den weg onttrekt haar aan het oog des conducteurs. Reeds klinkt het fluitje en de juffrouw, die hard wil loopen, valt pardoes op den grond. Een stevige hoer nadert, ziet het nauwe rokje en begrijpt alles. Zal ik oe drage? Alsjeblieft, man! Do boer neemt het jufferke in z'n sterke ar men, en draagt haar op 'n draf naar de tram, die op het gezicht der reizigster even stopt. I Onder groote hilariteit stapt het jufferke in de tram. Maak hem dan in ordf; het is gemak kelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; alleen door het heilzaam effect merkt ge dat ge genezen zijt door Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. EEN HULDIGING. Toen het bestuur en de directeur, onze stad genoot de heer Louis Robert, van de man- nenzangvereen. „Werkmanslust" te Krom menie Maandagavond even na 8 uur te Krommenie aankwamen, in het bezit van den prijs, Zondag 23 Juni, in de afdeeling uitnemendheid te Amsterdam behaald, wacht te hun aldaar, zoo vernemen wij, een schit terende ontvangst. Op het perron 6tonden niet alleen de leden van „Werkmanslust", doch ook die van verschillende andere ver-- eenigingen: zang, muziek gymnastiek, too- neel en sport in haar banieren schrijvende, ja zelfs de hengelsport ontbrak niet. De mu ziek speelde en uit honderden kelen klonk hun een luid hoezee tegen. In de wachtkamer werd de directeur door een der eere-leden, den heer C. Kuijper, Oost- Knollendam, toegesproken en ontving hij een prachtigen lauwerkrans. Daarop ging 't in optocht door de gemeente, waar schier huis aan huis de vlag uit hing en waar oud en jong op de heen was, zoodat de burgerij aan de vereeniging een schitterende ovatie bracht. In het Heeren-logement werd daarop de huldiging voortgezet. „Werkmanslust" heeft ondervonden dat zij op aller sympathie kan rekenen en de direc teur zal zeer zeker de overtuiging ontvan gen hebben, dat zijn bekwaamheden en ijver door allen ten zeerste worden gewaardeerd. SLUITEN OP ZONDAG. Wij ontvingen het volgende bericht; Sedert enkele dagen wordt bij den bak kerspatroon De R. aan het Leidsoheplein, door hakkersgezellen voor zijn woning ge post, hetgeen aanleiding geeft dat van tijd tot tijd opstootjes ontstaan. De reden van het posten is hierin gelegen, dat deze patroon weigert een lijst te teekenen om 's Zondags zijn winkel te sluiten. De heer R. deelde ons mede dat door den Bakkersgezellenbond aan hem verzocht was niet meer op Zondag te hakken. De heer R. antwoordde dat hij daartoe wel geneigd was, indien de depothouders het goed vonden. Deze zijn door de gezellen bewerkt en, of schoon eenigen niet konden meegaan met het voorstel, heeft de heer R. toch besloten op Zondag niet meer te hakken. Reeds Zater dagavond jl. heeft hij slechts tot 12 uur la ten werken. De heer R. weigerde echter zijn hanjtcekening te geven op dit besluit, op dat, zegt hij, de gezellen er gegil reclame mede te maken hij andere patroons. Dit is de eenige reden, waarom nu gepost wordt voor den winkel van den heer R., zoo deelde de patroon ons mede. PROVINCIALE STATEN. In de heden gehouden vergadering dei- Provinciale Staten, die door den voorzitter in naam der Koningin, met gebed werd ge opend, werden de af deelingen getrokken, werd besloten de stukken met de daarover uitgebrachte rapporten te doen behandelen in de vergadering op Dinsdag 16 Juli, en wer den de stukken, voor zoover die onderzocht moeten worden, in banden gesteld van com- missiën. Ingekomen waren nog o.m.: een adres van de vereeniging Amsterdamsen Kindersanatorium. om een subsidie van 7000, van de ge me elite Zaandam, voor de handelsschool ƒ2145 subsidie, en van de pro- paganda-commissie van de Ned. vereeniging tegen alcoholhoudende dranken om een sub sidie van 500. Namens het bestuur van de Nationale Ver eeniging voor Vrouwenarbeid hebben de da mes Marie van Dijk, presidente, en E. Coops- Broese van Groenou een adres verzonden aan de Provinciale Staten van Noord-Hol land, waarin zij, naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, om over het jaar 1913 een subsidie van 1500 toe te kennen aan de vakschool voor^ manden- en stoelenvlechterij te TJrk, er hij de Provinciale Staten met de meeste klem op aandringen, aan een eventueel te yerleenen subsidie ten behoeve van de school in kwestie de voorwaarde te verbinden, dat de inrichting voor jongens en meisjes op gelijke conditiën moet worden opengesteld. Adressanten deolen mee, na informatie hij het bestuur van die vakschool van den voor zitter to hebben vernomen, dat op die inrich ting vrouwelijke leerlingen niet kunnen worden geplaatst, omdat de aard van het vak zulks niet zou toelaten. Zij stellen intusschen daartegenover, dat de rijles vlechtsel) ooi te Noordwolde wel door vrouwelijke leerlingen wordf bezocht en dat deze, volgens het oor deel van den directeur, met name in het ma ken van het fijnere vlechtwerk, wel degelijk een middel van bestaan kunnen vinden. „HAERLEM". Op Maandag 8 Juli houdt de vereeniging: „Haerlem" in de tuinzaal van café „Brink-1 man" hare algemeene vergadering. Aan de i orde komt o.m. do verkiezing van twee be stuursleden wegens periodiek aftreden der heeren J. D. Rutgers van der Loeff en E. A. van Salier. EIND EXAMEN GYMNASIUM). Alhier zijn geslaagd voor het eind-exa men Gymnasium voor diploma A. de leer lingen W'. H. Alting' von Geusau, J. Kampstra. T. Volker. Na, verlengd examen: jWj. J. Broere, H. Hylkema. Voor diploma, B. geslaagd: J. Boes. P. Plant,inga,. J. A. Schepers. Met twee Candida,ten. wordt liet examen voo--'- ^ezet. R. K. VOLKSZANG. Er zit leven in en actie in de afdeeling Haarlem van de R. K. Diocesane Vereeni ging voor Volkszang. Geen gelegenheid laat zij onbenut voorbijgaan om zich te doen hoo- ron en propaganda te maken voor de sclioo- ne zaak van den volkszang. En zijn er geen gelegenheden, dan verschaft zij zich die. Zoo vernemen wij tot ons groot genoegen, dat zij Zondag 7 Juli wederom een Volkszangavond zal houden in den tuin van het Brongebouw, aanvangende ten 8 uur. De liederen zullen gezongen worden door een groot kinderkoor, met hegeleiding van het muziekkorps van het 10e regiment. De R. K. Propagandaclub voor Volkszang zal hare medewerking vcrleenen, terwijl ter afwisseling liet fanfarecorps der afd. Heen* stede enkele instrumentaal-nummers zal ten gehoore brengen. De leden hebben tot deze uitvoering weder om vrijen toegang op vertoon van hun diplo ma, bovendien geeft men het recht vrienden en kennissen te iutroduceeren tegen bijbeta ling S, 10 cents per persoon. Toegangsbewijzen zijn des avonds verkrijg baar aan den ingang. Bij minder gunstig weer zal de uitvoering in de zaal plaats vinden. Wij wenschen de Volkszangzaak geluk met een afdeeling, die zoo krachtig hare belan gen behartigt. De vereeniging wenschen wij veel succes en onze lezers wekken wij op den Zondagavond vrij te houden voor een bezoek aan het Brongebouw. NED. FOTOGRAFENKRING. Het 10-jarig bestaan van den Ned. Foto grafenkring werd heden hier ter stede her dacht. De voorzitter, de heer P. Clausing, memoreerde wat in de afgeloopen tien jaren had plaats gehad en wees op het gelukkig verschijnsel dat de verstandhouding tusschen amateurs en vaklieden zoo goed is. Tot eerelid werd hij deze gelegenheid be noemd de heer Ign. Bispinck, voorzitter van de N. F. K. V. te Bloemendaal, als blijk van waardeering voor zijn streven om een be tere, geregelde samenwerking tusschen de heide vereenigingen te bevorderen. Het aantal gewone leden is 45, dat der bui tengewone 16. Het batig saldo over 1911 bedraagt 237.87E. De volgende vergadering zal plaats heb ben te Arnhem. In de jury van den portretwedstrijd van N. A. F. V. te Amstérdam werd benoemd de beer B. S. Eylers te Amsterdam. Voor de tentoonstellingen in de verschil lende plaatsen gaven zieh 50 deelnemers op. Daarna werd de vergadering gesloten. FEESTSIGABEX BIJ DEN HEER GIELEN. Ter gelegenheid van het succes dat „Zang en Vriendschap" tö Amsterdam in den zang wedstrijd behaalde heeft de lieer Wl Gjo len, eigenaar van het welbekende sigaren magazijn, Kiuisstr. 12, waar steeds geurige sigaren worden verkocht, geëtaleerd te mid den van fraaie bloemen bet portret van den heer [Wl Robert. Gisterenavond toen daarom heen tevens een clectrisehe verlichting wa,s aangebracht, bleven velen stilstaan om een kijkje \e nemen, maar namen ook velen een proefje van het nieuwe merk „Dirigent" dat wel is aia.ti te bevelen, en waarop heden in onze advertentie-kolommen de aandacht is gevestigd. Het was van den Jieer Gielen een aaildig idéé OPGEHEVEN. Bij vonnis d.d. 2 Juli 1912 zijn door de Arr. rechtbank alhier opgeheven de faillissemen ten van J. Lefèbre, drogist en calligraaf te Haarlem (Anthoniestraat) en T. Wilms, wed. J. Tuyn, pensionhouder te Zaandam, beide uitgesproken 18 Juni 1912. HOOGÉR BEROEP. N. C. G., te Pui-merend, door de Arr. recht bank alhier veroordeeld tot 6 maanden gev- straf ter zake van mishandeling en mishan deling van een ambtenaar, is van dit vonnis in liooger beroep gekomen. DE NIEUWE SCHOOL OP; HET Het bouwen van de nieuwe hulpschool op het Pretoriaplein wordt van gemeentewege in eigen beheer uitgevoerd. Gisteren is men begonnen om een houten schutting voor de omheining te plaatsen. IN ONZEN SCHOUWBURG. DE BIOSCOPE. De heer Herni. Smits, die sedert eenigen tijd voorstellingen geeft in den Schouwburg, had ook voor den jongste uitvoering weer oen mooi programma, samengesteld. Het was rijk aan afwisseling. Die heer Smits ga,f weer als hoofdnummer „de Baiaischklokken," waar over wij 'indertijd al eens onze bewonde ring te kennen gaven. Ook nu liet deze prachtig gekleurde dramatische opname een uitstekenden indruk achter. Hartelijk gelachen werd er om „de kleine Billy wil voor niets een ontbijt," en „De Ventilator". Een prachtige natuur opname wa,s: „De vossenjacht bij Arnhem". Voorts zagen we nog- een mo-oi oorlogs beeld „De Martelaren van het Roede Kruis", dat ons den heldenmoed liet zien Vain idq Roede Kruis verpleegsters en verplegers en a,l de verschrikkingen die de oorlog brengt. De lilms waren allen zeer duidelijk en fraai gekleurd, en we kunnen een bezoek aiajn den Schouwburg ten zeerste aanbevelen. Wie zich een gang naar den Schouwburg getroost, zal zieh dezen niet herouwen. VALSCH GELDl De vertegenwoordiger H. Dl, vïah do maat schappij tot detail ver-koop van petroleum, heeft hij de politie een valschen Rijksdaal der gedeponeerd, dien hij van 'een depot houder in de Haarlemmermeer, bij afreke ning van een groot bedrag had ontvangen. Het, geldstuk toont da fouten, waarop wij verleden week wezen. VERDUISTERD1. Bij den rijwielhandelaar G. H., aan He Spaai-nwouderstraat is dezer dagen een rij wiel gehuurd ©n toit" nu toe niet terugge bracht, zoodat het vermoedelijk verduis terd is. AANRIJDING. Dooiidat hij moest uitwijken Voor een pajs- seerenden wagen der E. N. E. T. reed gis terenmiddag 3 uur !de 15-jarige Wi- H. met zijn handwagen tegen een auto' aan, waar door deze ter hoogte van het portiersraamp- je beschadigd werd. Het ongeval greep plaats in de 3Vilhelminastraat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 30 Juni. -z. v;a,n S. J. de LeeuwSilvis. z. van O. H. do Boer Pellemans, z. Van A. v. .Gelder v. Oldenmaxk. 1 Juli. z. .van M. van RossumKlijn. - z. van A. Anspaioh Vreenegoor. 2 Juli. d- v.an T. Jansen Schipper. Overleden: 30 Juni. J. 14 in. z. va,U J. Bottelier, Klaverstnaat. M. M. O. 19 m., d. va,n P. Ottenbrois, Poppelingstrajat. 1 Juli. O. J. van El, 51 j. Hazepaters- la(a,n. II. B. 2 d. z. van WL H. J. Steen, Kolkstrant. 2 Juli. A. Laaschuit Schenkeveld, 63 j. Lejdpeheistraait. INLICHTINGS COMMISSIE VAN DE R.K. STUl DENTEN-VEREENIGING TE AMSTERDAM. Het Bestuur der R.K. Studenten-Vereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam geelt aan ouders, voogden en aanstaande studenten bericht, dat in de vereeniging bestaat een per manente In Iich tings-comm iss i e' Deze (Stelt zich len doel o.a. aan de nieuw aankomende R.K. Studenten inlichtingen te ge ven omtrent kamers, sludiebe'angen, vereeni gingen enz. Voor dit jaar is de commissie aldus samen gesteld: F. de Sain, Praeses, P. C. Hoottslraat 111: A. Mich els, Abactfe I, Moreelscstraal 33; A. C.or- n el is se. Abactis II. Prinsengracht 732: G. C.laes- sens, Brouwersgracht CS; M. MüHer, Haarlem merweg, Gasfabriek; R. Ro-mnie. Hoog» Naarder- weg 20, Hilversum; E. Hermans, Linnaeus,str 69; B. Ides, Keizersgracht 620; \V. Jacobs, N. Gracht 4, HaaricmJ. Francken, Staten Bol werk 3, Haarlem; II. Pellenberg, van Heijthuij- zenweg 17, Haarlem; Ch. Hereken ra Ui, Keizers gracht 722, W. Schneider, De'den (O.); Ti':. Wes- terwoudt, Baarn; H. Koenen, Eindhoven; Dés. Stassar, Maastricht, Wi'helminasinge 1 19. COMMISSIE OPENBAAR EN BIJZON DER ONDERWIJS. Bet Bejtimr van den Algemeen-ei) Bond van R. K. Kiesverenigingen in N d r'and heeft besloten a.an ©ene Commissie dvraag vo-or te leggen lio-s te komen tot gelijke behandeling, valn wege de overheid, van het openbaar en het bijzonder lager onder wijs, ook in verband met do a„s. Grond wetsherziening. De Commissie, die eerstdaags haar werk zaamheden hoopt aan te Vangen i* samen gesteld als volgt Mgr. Am. F. Diepen te 's-Horlo-gonVsch, voorzitter van den R. K. Schoolraad A. Wl. Bos te Bergen op Zoom. voorzi'ter Van den R. K. Onderwijz rsbond in het bis dom Breda,. F. A. Moere! te Oudewater, v o zi t r van de diocesane vereeniging van R. K. Bij zondere onderwijzers in het bisdom Haarlem. Jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Seven,aer te Arnhem, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht, voorzitter van den Algemeenen Bond van R. K. Kie-svereen igiingen. De Internationale Zangwedstrijd. Gistermiddag had in het Paleis v. Volks vlijt te Amsterdam de uitreiking plaats van de door de mededingende Liedertafels behaal de bekroningen. Als de heer Willem Robert, (de grijze di recteur van Haarlem's Zang en Vriendschap) in de zaal komt, worden plots de sigaren uit de monden gepakt, met hoeden wordt ge wuifd en een hoezeetje gaat dwars door den rook de hoogte in. De heer M. Degen, voorzitter der feest gevende Liedertafel, richtte in zijn openings speech eeu woord van dank tot allen, die medewerkten aan de feesten, welke zoo uit nemend zijn geslaagd en die volkomen bef antwoordden aan bet doel, dat de Liedertafel beoogde, toen zij de feesten organiseerde. Dat is iets, wat stemt tot tevredenheid en dank baarheid. De wedstrijden hebben veel succes gehad, dank zij de medewerking van zange ressen, zangers, directeuren, pers en Am- sterdamsch publiek. Jammer, dat er z-oo wei nig medewerking wordt gevonden in een stad als Amsterdam aan zulke feesten, door de personen, die in de allereerste plaats erop zijn aangewezen om de belangen der stad te bevorderen. Deze personen toch hebben zich van medewerking onthouden en daardoor blijft aan het uitschrijven van een Interna tionalen Zangwedstrijd een groot financieel risico verhonden. Er zijn te weinig vereeni gingen, die, zonder steun van de zijde, waar van die steun moest komen, in staat zijn, een Internationalen wedstrijd uit te schrij ven. Over dit feit moest spreker zijn teleur stelling uitspreken. Na dit openingswoord werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen aan de afge vaardigden, voor zooverre deze aanwezig waren. De tweede voorzitter van Zang en Vriend schap te Haarlem hoogste ecre-afdeeling huldigde de feestgevende vereeniging en de heeren juryleden. (Applaus). Een noodlottige ballontoclit. Een noodlottig einde had een ballontocht, welke door de Berlijnsche Vereeniging voor luchtvaart georganiseerd was en waaraan tien ballons deelnamen. Een der ballons, de S. S., waarin zich drie heeren bevonden, steeg te Schmagendorf bij Berlijn op. Men voer in de richting van Neustrelitz. Toen men zich in de nabijheid van de Oostzee be vond, geraakte de ballon in een geweldige onweersbui. De ballon werd met een groote snelheid van 2000 M. hoogte tot 4000 nieter gedreven. Men besloot te landen; om te ont komen aan den storm, liet men zooveel gas ontsnappen, dat de ballon bijna viel Intus schen was de zee in het gezicht. De inzit tenden wilden liever eenige beenen breken, dan in de zee terecht komen. Gelukkig werd de snelle daling van den ballon door het uit gooien van ballast verminderd. Na een sleep- vaart landde de ballon ten slotte. De drie luchtschippers werden ernstig gekwetst. Uit Rostock werd hulp verleend. Het luchtschip „Viktoria Louise" zal mid den Augustus een tocht ondernemen van Hamburg naar Kopenhagen. Olympische spelen. Men meldt uit Stockholm d.d. gisteren: De uitslag van den persoonlijken geweer wedstrijd (600 M.) was beden: Osburn en Jackson, Amerikanen en Colas, een Fransch- man, elk 49 punten. Ze zullen morgen over schieten. De uitslag van den pistool-wedstrijd was: 1. Lane, Amerika, 499 punten; 2. Dolfen, Amerika, 474 punten; 3. Stewart, Engeland. 470 punten. Uitgesteld. De „Matin" deelt mede, dat de door dit blad georganiseerde groote vliegwedstrijd Peking Parijs, die oorspronkelijk in September van dit jaar gehouden zou worden, tot in Afej. 1013 uit gesteld is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2