WeterewaaFif Allerlei. Opruiming Schoenen. H. W. TWEEHUiJSEÜ, Sarieljorlt siraai 2/ BINNENLAND. Letteren en Kunst, Sport en Wedstrijden Rechtszaken. VROOLIJK ALLERLEI. Uit onze Oost. Marktnieuws. TENTOONSTELLING OP SCHEEP. V AA RTGEBIED. Scheepvaartberichten. TOOR HET VREDESPALEIS. Dezer dagen is ontvangen hel ko-tbare ge schenk idat de keizer aller Russen voor c!ie ver- Siering van het Vredespaleis heelt bestemd en bestaal uil een hooge vaas van Malakiel (een ter waarde van 40.000 roebels. HET ROODE KRUIS. IHet comité voor Bussum en omgeving van de vereeniging het Xe der land salie Roo.Se Kruis heeft gisteren te X aar den een oefening (gehouden, .waar van de belangrijkheid nog werd ve.ihoogd dooi de aanwezigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voorzit!er van hel Roole Kruis. Te half 11 stond de Iransporl-colonne opge steld voor liet arsenaal te Xaarden om de aan wezige gewonden en zieken te vervoeren van liet bomvrije hospitaal naar Jacobi Verkook Om dat verondersteld werd, dat de wegen in gebruik' waren voor vervoer van troepen enz., moest, hel ziekenvervoer plaats hebben te water Om half 11 verscheen de Prins per auto van Soestdijk, vergezeld van Zijn adjudant jhr. van, S-uch te! eu van de Haare. De Prins was gekleed, 'in generaalsuniform klein tenue. Z. K. H, werd ontvangen door dr. De Groot, voorzitter van hel Bussumscihe Comité, die in, het kort de oefening uitlegde. De afvaart geschiedde precies te 12 uur. In een motorboot, vier sloepen, een schouw en twee vlellen werden een 45-lal gewonde man- ««happen door de haven van Xaarden vervoerd, nadat de inscheping op. correcte wijze ihad plaats! gehad. Het transport werd geïnspecteerd door den Prins, die met luitenant-generaal De Waal eb |de burgemeesters van Xaarden en Bussum in een motorboot, welwillend door den heer A. Vos van Bussum ter beschikking gesteld, had' plaats genomen. Van den achtersleven van de boot woei de prinselijke vLag. Bij de afvaart hief de menigte, die zich aan de eene zijde van) de haven had opgesteld, een luid hoera aan. Na de inspectie reed de Prins met gevolg per auto's naar Bussum, waar Z K.. H. bij den burgemeester mr. 's Jacob het noenmaal ge bruikte. Van vele woningen le Naarden en ook te Bus sum woei de vader la ndsche driekleur. De ontscheping le kwart voor één aan het evacuatie-hospitaal leverde geen moeilijkheden. Het grootste deel' van de gewopdeu mocht zich zelf (ontschepen. In het evacuatie-hospitaal zijn in gereedheid gebracht 'een ziekenzaal voor 20 beidden dooi de verpleegcolonne van het comité, een operatie kamer door den heer W. P. Meijer, te Bussum, en een verplaatsbare Röntgen-inrichting. Verder zijn aanwezig een verbandkamer met apotheek, keuken, enz. De Ministers vau Oorlog, (ad interim Marine) H. Co lij n en van Koloniën, J. II. de Waal Malefijt, de Commissaris der Koningin iu N.- Holland, mr .dr. W. F. v. Leeuwen, en de Burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. dr. A. Roëll hebben het cere-voorzillersenap aanvaard ,van het Eere-Coniité der Tentoonstelling op Scheepvaartgebied, welke in 1913 op de terrei nen aan de overzijde van het IJ le Amp.erdam «al gehouden worden. hevige onweersbui, op een half uur afstand ten. zuiden van het eiland Marken, de Harderwij ker holler van schipper II. de Gooyer dooi' een windhoos overvallen en omgeworpen waar door het vaartuig terstond zonk. De visscli'er, en (zijn knecht werden door een Bunsclholotf visscher gered. j Door een trein gebood. Gistermorgen is1 door trein 619 in de onmidde bijke nabijheid Van het station Franekcr een 80-jarige man overreden en gedood. De ongelukkige werd Inog' een eind door do machine meegesleurd. Het machiiieper.oneel draagt niet de minste schuld. De bliksem. Dinsdag- sloeg- de bliksem in het achterhuis van den arbeider R. Pet ter te Wapserveen (Dr.) zonder brand te ver oorzaken. Vijf geiten werden getroffen en gedood. Een dochtertje werden de klompjes aan de voeten stukgeslagen en de kousen om de beentjes verschroeid; letsel kreeg liet kind niet. Gistermorgen le lialf acht ontstond, zooafe wij reeds gemeld hebben, in de meu belmakers werkplaats vau de heeren Popi Ie en Hartwijk, hoek Hooglandstihe Kerksteeg te Leiden, een felle uitslaande brand, doordat hij het drogen van ihout een vonk uit den haard in de (krullen viel. De werklieden waren ek* bij, maar konden de vljalmmen niet onderdrukken, die met geweldige kracht om zicth heen grepen eri den groolen voorraad meubelen en hout in aadlV legden. Na een uur was het geiheele perceel uil-; gebrand. De belendende perceeten, waaronder de kosters woning bij de Hooglandsche Kerk, werden niet zonder moeite gespaard en verkre gen vrijwat vuur- en waterschade. Hel perceel, de meubelen en het hout waren, hoewel laag, ver zekerd. yt i Te Klazienaveen-Noord is d^Avoning van; den arbeider F. II. Kremer afgebrand. Zoo goed; als niets gered. Huis noch inboedel waren ver zekerd. Staking. Te Leiden hebben Dinsdagmor gen twintig timmerlieden, in dienst bij de firma Wernink aannemer van bet beton werk aau de nieuwe fabriek der firma Gebr. van Wijk aldaar den arbeid neergelegd. Zij eiselien dat bet uurloon, hetwelk nu 24 cent bedraagt, worde gebracht op 2714 cent. De fabrikant wilde een week uitstel om daarop te antwoorden, waarop de werklieden echter niet zijn ingegaan. Een verdacht vreemdeling. De politie fe Leiden heelt de hand gelegd op een Belg, die, als heer gekleed, een rijwiel wist le huren 'dat h ij bij een ander rij wie'handelaar weder ver kocht, zooals hij zeide met i el doel om voor het geld naar Antwerpen le reizen. Aangezien Hij een aantal portretten bij zich had van verdachte personen die hij zijn yriem-j den noemde en daarbij geruimen tijd te Roller-; dam heeft vertoefd, besloot de politie hem teg beschikking Je stellen van den commissaris vao( politie le Rotterdam. Zelf gaf de man op va rensgezel te zijn doch zijn kleeding wees dit niet uit. Een jeugdig uitbreker. Een ongeveer 12- jarig boefje, dat door de politie te Breda Maandagavond tijdelijk in een cel was op gesloten, wist zicli door een luchtkoker daar uit te werken en is toen over 2 daken ge klommen. Daarna liet hij zich op een open plaats langs de afvoerbuizen vau de dak goten naar beneden glijden. Zijn vrijheid was echter van korten duur, want de bewoners waarschuwden de politie, die den jeugdigen uitbreker weer mee nam naar het bureau. - Boiler gezonken. Dinsdag is tijdens een en 'Gr. Bretiteni die „DiaS Rexenlied" en „J ung-Olaf" doclnme-rfc met 'Orkestbege leiding. JUBILE DER BOSSCHE HANZE. Op den feestdag van Si. Petrus en Uaulus hield de Hanze in hel bisdom Dea Bosch Jiaar tiende centrale vergadering in de sociëteitdei- Katholieke Kring te 's Ilerlogenbosch, en vierde tevens schitterend het jubiié van haar tienjarig bestaan. DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze. week bevat de volgende PLATEN: Jhr. Mr. G'li. Ruys de Beeren- brouck. De Dardanellen. De Catacomben van Valkenburg. Bij bet 50-jarig bestaan van het Zusterklooster te Silvolde (4 foto's). De aftre dende president van den HoogenRaad. Ontzet tend spoorwegongeluk bij het station Malin- stadt in Zweden. Sport en tooneel bij blin den. (2) Nieuwsgierigheid! Een critiek oogen blik. Soklaatje spelen. Het Duitsche lucht schip „Victoria-Luise" boven den Keizer- zeilwedstrijd te Kiel. Bloemen- en Planten- tentoonstelling te Harlingen (2). Een buiten gewone en vereerende gelukwensch van een Kardinaal. Het 75-jarig feest van het Belgi sche Grenadiers-regiment te Brussel. (2). Sir L. Alma Tadema. TEKST: Bij het portret van Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De dochter van Ju lian Leigh. Bij onze Platen. Een Oase (ver volg). De Leeuwenjacht. Soldaatje spelen. Saulus (slot). Alma Tadema. Rebusoplos.stng. Inhoudsopgave. MAHLER'S NEGENDE. Te IV oenen heef fa, onder leiding van Bru no Wal ter, %&i\ prachtige uitvoering van Mahler's Negende Symphonic plaat® gehad, do allereerste, en na elk der vier doelen was fle bijval zoo groot, dat de orkestle den telkens van hun zitplaatsen opstaan moesten. Aam de beschouwing van Korngold in ge noemde Wïeensohe courant ontleeneti wij de conclusie: „De kostelijke, waardevolle winst van deze symphoni© vain Gusta.v Mahler is haar eerste deelhet laatste is een .sohoone toegift. In de middendeclen schijnt de fan tasie verzwakt; wat men voelt juist uit de geweldige opzweeping die zij ondergaiat. Het werk zou a,ain zijn idee het zuiverst beant woorden, Volgens mijn opv'attting. en in elk geval in zijn uitwerking het zuiverst blij ven, wanneer het 'als een Sympholnie in twee doelen werd ten gehoore gebracht. Heeft een laatste, nagelaten Symphonie niet hot reci'nt een torso te zijn Er zijn volmaakte onvol maakte Symphomieën..." Dr. MAX SCHILLINGS. In het aanstaand winters vizoxn komt de dirigent-oomponist dr. Max Schilling® in het Amsterdamsche Conoertgebouw ©enige uit voeringen leiden; ook in enkele andere ste den van ons lajnd zal hij eenige concerten van het Concertgebouworkest diiigeetPen. Als solisten werken a mede prof. Berber, die alsdan Schillings' Viool-conoert" Voordraagt ZEPPELINS BOVEN NEDERLAND'. B. schrijft in de „Luchtvaart" Meermalen heeft in Duitsehland het plan bestaan om een Zeppelin-ballon een vaagt maiar Amsterdam te laten maken, maar daar bij wend, naar wij vernemen, onzerzijds steeds als voorwaarde gesteld, dat in elk der gon dels een Nederlandsch officier zou plaats nemen, ten einde te kunnen nagaan of er al dain niet verkenningen of opnamen wer den verricht. Zulks schijnt niet naar dan zin Van onze oostelijke vaart-ondernemem te zijn geweest; althans hebben wij niet Vernomen, da.t aan de genoemde voorwaar de voldaan is geworden. jWjij moeten daar tegen ernstig protest eer,m. De Vajalrt oivar Amsterdam was lang te voren voorbereid, en zou, volgens berichten in Duitsche bla den, reeds dagen te voren hebben plaate gehad, wanneer zulks niet door bijzondere omstandigheden verhinderd was gewerden. Nu za.l men in Duitsehland zeggen: Het w,a,s 'maar een passagiersvaart. Maar datar mede mogen wij zteo maar geen genoegen nemen. Wij weten maar al te goed, hoe zeer in Duitsehland de luchtvaart, voor-al met het oog op militair gebruik, wordt be oefend. Bovendien ligt ons nog versoh in het geheugen 'het feit, da.t een tweetal on zer 1 uchtvaardors, die eene meteorologische vaart met een vrijen ballon hadden ge maakt en in Duitsehland waren geland, al daar werden aan gehouden. Men is daar dus zeer wel bewust geweest Van hetgeen men deed. 't Betrof echter „maar" Nederland; voor een kocht over de Erapsche of Rus sische grenzen zou men zich wel wachten. De ballon Victoria Louise is uitstekend ge schikt voor militaire verkenningen. Dat er in de Nederlan'dsche peis zoo wei nig stemmen tegen dezen Duitsohen „plai- zier"toeht z'ijn opgegaian, vindt o. i. zijn oorzaak in twee redenende gewone on verschilligheid in zaken onze defensie be treffende en onwetendheid op luchtvaartge bied. Zoo werd bijvoorbeeld eenigen tijd gele den in dit tijdschrift een oproep geplaatst om de Nederianldsche officieren, die op eigen kosten het vliegen hadden geleerd .ten be hoeve van ons leger, a,an vliegtuigen te hel pen. Van sommige personen word toezeg ging van grootere of kleinere b dragen ge daan. Evenwel niet in die mate, dat iets van belang kon wedren ondernomen- „Men moet in ons land een ieder persoonlijk gaan be zoeken om iets gedaan te krijgen", werd ons gezegd. Hoe geheel -anders is de toe stand in bijna, alle andere landen van Eu ropa,, waar zonder persoonlijk bezoek de vrij willige bijdragen van alle kanten toevloeien. Dat er vermoedelijk, 't zij door Prawiro, 't zij door een zijner medeplichtigen, reeds geld in omloop is gebracht, blijkt uit het feit, dat in de toko-klontong van een Chinees een valsch bankbiljet is achterhaald door de politie, af komstig van een Europcesche dame die het in de toko ter wisseling had aangeboden. Nader werd medegedeeld, dat geen Europea nen in deze zaak in hechtenis waren genomen. Wel zijn Europeanen verdacht, ook eene .Euro- poesche dame. VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard. 14 Juni. T. van Beerscho ten, voorheen boekhande'aar, thans zonder be roep, te Rotterdam, Bergweg 307. 19 Juni. B A... van Cittert Pzn., gewoond heb bende Je Amsterdam, Overtoom 560 I, thans ver blijf houdende te Heelsum, Kastenjeiaan 72. 24 Juni. J. II. van Herwaarden, horlogema ker le 's Gravenzande. 26 Juni. J. E. Meyboom, sigerenhandelaar, ge woond hebbende te Rotterdam, Binnenweg no. 83 c, thans zonder bekende woonplaats of ver blijfplaats. Handelsvennootschap onder de firma Sm'ts en Schouten, Korte Wijnstraat 16b te Rotter dam, en hare individueele leden W. F. Smits, Ilooidrift 34a, en G. J. A. Schouten, Sdhielbaan- laan |[\6a, M. I-Ialbersiadt, koopman le Amsterdam, Nieuwe Prinsengracht 120. 27 Juni. Naamlooze venooschap: „Nederlatid- scho Aviateursttiaatschappij „De Condor", te Ede. Failliet verklaard: 28 Juni J. Buys, dro gist, Amsterdam, Potgieterstraat 45. 28 Juni, J. van Donk, timmerman, te Rotter dam. A. Morpurgo en J. Morpurgo, beiden koop man lo Amsterdam, Ruysdaelslraat 64, hande lende aldaar Heerengraeht 127, onder de namen Gebr Mor.pui'go en The Export Cycle Company. 29 Juni. F. Lingemann, koopman in galati- terieën, le [jVIeppel. I Juli. Vennooten in de handelsvennootschap onder do firma Gebr. Israels, aannemers, to welen R., L., J. en P. Israëls, allen te Ambh Almelo. ♦Geëindigd door liet verbindend worden c!er uitdeelingslijslen de failLsisementen van II. J. Peters, steenhouwer te Rotterdam en G. Ver beek, voorheen winkelier te Zuip lien. Geëindigd door bet verbindend worden der uitdeeiingslijst de faillissementen: J. L. Hol laar, Amsterdam; nalatenschap A. H. J. Tuynman, in leven handelaar in rijwielen en onderdeelen, gehandeld hebbende onder den naam „De Rijwieltrust", Amsterdam, en A. Bakker, timmerman en aannemer, Oud- Schoonebeek. Fabriekje van valse.be bankbiljetten. De „Préangerbocle" geeft een uitvoerig re laas van een valsche bankbiljetten affaire op groote s-chaal te Bandoeng, waarin verschil lende Europeanen betrokken zijn en welke de politie al aardig bezig is te ontwarren. De patih vernam van een spion, dat zekere Raden Prawiro in het bezit was van valsche bankbiljetten. De gangen van dezen man wer den nagegaan, en toen bij van Caroet wer- waarts bij was gegaan te Bandoeng terugkeer de, leidde een onderzoek tot de vondst van 71 bankbiljetten van 25.De man gaf te ken- uen, het geld van een Europeaan, een zekeren II., te hebben ontvangen, die zulks echter loo chende. Hoezeer ook in het huis van R. niets gevonden werd, is deze te Tjisondtari, waarheen hij zich begeven had, onder politietoezicht ge steld. Op aanwijzingen van Prawiro, die volhield het geld van It. te hebben ontvangen, werd nog een bedrag van 4700 hij zekeren inlander Achmat en een van 5600, beide aan valsche bankbiljetten, in een tuin achter het huis van den assistent-wedana van Baloe Djadjar gevon den. Beide laatstgenoemde bedragen zfjn af komstig van Loon, bekend uit de onlangs ont dekte valsche munterszaak. S In verband met deze zaak is een zekere M., employé van een der handelsbanken te Ban doeng in hechtenis gesteld. In hem meont men een medeplichtige te hebben gevonden van deze laatste en voorlaatste valsche bankbiljettenben- de. Men vond op hem 1000 gulden valsch geld. Nog een zesital Europeanen worden Verdacht van medeplichtigheid. Enkelen staan onder po litietoezicht. WA A R [WERKT DE POST HET VLUGST P Bij een Banket van do Fransohe automo- bielencJub klaajgHe do sportman Arhdeaoom oyer den Fransolien postdienst, die volgens, hent de slechtst georganiseerde past ter we reld is. De Matin" heeft daaromtrent een interessant onderzoek ingesteld, om vast te stellen, in welke landen deze dienst het bost geregeld is. Aan zeventien correspondenten van d© grootste steden Van Europa, werd de opdracht gegeven, op denzelfden da,g, hetzelfde uur aan het hoofdpostkantoor van hun stad Ide volgende diie dingen te doen: een telegram afgegeven, een telefoongesprek naar een min stens honderd kilometer verwijderde stall aan vragen, en 'ten derde een postwissel afge ven. Het vlugst werd het telegram te Lon den aangenomen: hel duurde slechts dertig seconden. In Parijs duurde de ajanneminig één minuut, in Rome één minuut en 41 se conden, in Berlijn echter ruim twee minu ten en 40 seconden. Het telefoongesprek; kwam het spoedigst met Brussel tott stalnd, in bijna 55 seconden, London hail 6 minuten en 2 seconden noodig, Parijs 7 minuten, Ber lijn 13 minuten, Rome echter één uur ©n 16 minuten. De afgifte vian een postwissel eisch- te in Londen één miniit 36 schonden, in Rome twee minuten 34 seconden in Parijs vier minuten in Berlijn elf en in Brussel veer tien minuten. Het onderzoek heeft dus aatn het licht gebracht, 'da,t de postdienst, in Looi- j den het .vlugst werkt en da,t hij Idaar Jhet host georganiseerd i,s. Berlijn "heeft het er bij deze proef maag sleoht afgebracht. Hét publiek moest (daialr langer waohten dan in de meeste andere hoofdsteden. tienjarige, uit Tinnevelly in de proivinaie Madras v.an Engalseh-Indië geboortig© in- lajidsche knaiap. Arümaiglaim is in het bezit van tal Van, certificaten, waaronder van hooggeplaatst©! ambtenaren, tot zelfs van den gouverneur v;a,n Madras, die zij n reKenkunst op 'de proef stelden. De postmeester-generaal van Madras, Har rison, gaf 'den knaap een getuigschrift, wa r- in hij opmerkte, dat deze er veeleer als een idioot uitziet dan als een buitengewoon be gaafd persoon, doch verder het een en an der mededeelt over Arumalgam's prestaties. Zoo gaf deze o.a. onmiddellijk op de vraag wa,t de derdemachtswortel van 79507 was ten antwoord43. Een ander schreef, dat de jongen bijna onmiddellijk Ide derde piacht van getallen van 2 cijfers wist te geven. De darde macht van getallen van drie cijfers op te geven kostte hem enkele seconden. En na, een paar minuten gaf hij het juiste antwoord, toen hem het product gevraagd werid yan twe© getallen va;n zes cijfers. DE EEUWIGE JEUGD! Heb je goede zaken gemaakt met dat laat ste lied voor alt van je, werd aan een componist gevraagd door zijn vrouw. Het is niet verkoopbaar de titel deugt niet. En die is? De titel is: „Aoh, ware ik weer jong!" Er is geen vrouw, die dat zingen wil. RECHTSKUNDIGE VRAAG. Ivan een hond, die al eens een worst ge stolen heeft, nog politiehond worden? VERSTAND VAN KUNST. Hij (alvorens te koopen)Hier hebt ge een „Rubens" en daar een „Raphael", wat hebt ge het liefste? Zij: Zijn ze van*denzelfden meester? BEELDSPRAAK UIT DE KAZERNE. Wachtmeester (tot recruut)Je kruipt ne op hot paard als een rijmeldichter op den Pe gasus. VROUWELIJKE LOGICA. De vrouw van een deftig heer waarschuwde hem, toen hij op eeu regenachtlgen dag bij een begrafenis moest zijn: Jan, ga nu niet met je bloo-te hoofd staan op dien vochtigen grond, je zult kou vatten. PHILOLOGIE. Als 'n mensch 'n fout maakt in de uit spraak, noemen ze dat: stommiteit; maar als een heel volk dat doet, heet hotdialect. NATUURBESCHOUWING. 1 Napels hebt u bezocht op uw Italiaansche reis? Hoe vindt u den Vesuvius? Zwendel! Mijn fabrieksschoorsteen rookv VWrtUger Een HO OFDR EKEN E NV jeugdig rekenkunsIenaur, die lezen IJMUIDEN. Gearriveerd, [ffij. 3 Juli. Boirkujn. s. NiqobusiaR. Kaning [Willem III, s. Baitaivia. Ealdiri, s. Clirisltiania. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN Koningin der Nederlanden, van Amster dam naar Batavia, arriv. 3 Juli te Genua- Rindjani, van Rotterdam naar Batavia* vertrok 3 Juli v. Suez. Ilollandia, van Baan. Ayree naar Amster dam, passeerde 2 Juli Tenetriffe. Zaanland, van Amsterdam naar Buenos Ayr-es, passeerde 2 Juli Teneriffe. Amor arriveerde 2 Juli te OanstantanopeJ van Saloniea, Themis vertrok 3 Juli va.n Cuxliaven naar Amsterdam. Pollux vertrok 2 Juli v. Marseille naar Mflliaga. Titen arriv. 2 Juli te Stetttin vun A raster dam. Vulcanus vertro-k 2 J uli ran Genua naar Livortio. Zeus veritroik 2 Juli van Barcelona naar Tarragona. SCHIEDAM, 3 Juli. Moutwijn f 11, Je» never f 18, Ciommissie f 12. Stemming kalm, Spoeling f 1.20. Graanspiritns f 22.75- noch schrijven kan, ia Arumagam, een vijf-'23.25. Melasse f 21.50. Ruwe Spiritus f0.75. au.i x. "v staat. Wat u van mij vraagt is hard, maar liet zal gedaan worden. Maar laat mij u op mijn beurt ook iets vragen. Ga je gang. Ik zal Berthier redden uit de handen van de pers en alle achterdocht van hem wegne men. In deze omstandigheid zal ik gebruik moeten maken van de zaak-Pigaletti, niet waar? Ja, en het doet mij genoegen, dat je de dingen zoo met een half woord begrijpt. De heer De Braiemes heeft reeds liet dossier van Pigaletti lu handen en heeft erin toegestemd Berthier met rust te laten op voorwaarde dat de publieke aandacht overging op dien ellen- digen ingenieur. In dien zin zal ik handelen, maar op voorwaarde, en dat is juist hetgeen ilc u te vragen^ had, dat de Berthiers, en vooral de neef, Eugène de Graves, mij eveneens met rust laat. -- Indien de directeur van de Nation Fran- <?aise mij in zijn blad aanvalt, moet ik hem antwoorden. Daar lieb ik liet recht toe en al mijn genegenheid voor u zou mij daar niet van kunnen afhouden. Monte-Léone dacht dat hij niet te veel van den Amerikaan eischen moest. Dat gevoel van diepe dankbaarheid, dat Claïn er toe bracht zijn wettige wraak op te offeren, was" zoo verrassend bij hem, dat Christovai zich ermede moest tevreden stellen. Dank je, zeide hij tot hem. Ik zal nooit vergeten wat je voor mij gedaan hebt. 'tls veel. Ik ben er zeer gevoelig voor. Van mijn kant ei ook om jou oijnliike zaken te ver mijden, zal ik mijn invloed op Berthier be proeven. Misschien zal ik slagen. Monte-Léone dacht eraan, op Louis Ber thier in te werken door dr. Lafont. Hij wist, dat de dokter dagelijks bij Immaculée kwam en haar niets kon weigeren. Daar de herto gin De Miraflorès op <le hoogte was van al zijn geheimen, kon Christovai zonder eanig gevaar haar als werktuig gebruiken. Wie zou, x-edeneerdè hij, heter dan Lafont met zijn scherp verstand op den geest van Eugène invloed kunnen oefenen, om hem den mond te snoeren? Bijna eiken dag ontbeet Immaeulce in liet huis van Monte-Léone, 'twas dus onnoodig naar liaar toe te gaan, boveudien was liet al laat geworden, en de prins, lang opgehouden door zijn gesprek met den heer De Braismes, zou door de zijnen met ongeduld worden ge wacht. Inderdaad vond hij Immaculée in zijn wo ning aau Cours la Reine, en spoedig had hij haar uiteengezet wat hij van haar verwacht te. Maar het liep Christovai niet mede. Lafont is voor hét oogenblik onzicht baar, sprak de jonge vrouw. Zoo? Waar is hij dan heen? vroeg do de prins. Waarschijnlijk naar zijn krankzinnigen gesticht. Maar wijl ik hem verklaard heb dat je cischt dat hij drie miilioen moet bezitten voordat je toestemming wilt geven tot ons huwelijk, denk ik dat de nieuwbakken sena tor naar New-York vertrokken is, waar een flinke reclame liem die millioenen verschaf fen moet. En geloof je dat liij ze zal medebren gen? vroeg Geneviève, die van niets op de hoogte was. O, die heeft hij zeker al, antwoordde Monte-Léone mei veelzeggenden blik. Editli zeide niets, maar Zlizette hernam iu haar naieviteit: En als de ellendeling zijn opdracht ver vult, zul je dan je woord houden, lieve her togin? In Immaculée's oog-en vlamde de haat. Zoo ver zijn we nog lang niet, zeide zij. Voor 't overige, voegde zij erbij met een liefdevolleu blik op Norette, zal ik mai'kiezin worden en dus inderdaad de moeder van dat lieve kind. Dus, onderbrak Norette met blij gelaat, zal ik ook u mama moeten noemen? Aangemoedigd door den glimlach van al degenen die haar omringen en haar liefhad den, ging zij voort: Luistert nu eens, dan zal ik al de ma maas optellen, die ik nu al heb: Mama Sabine, dat is één, mama Catliarina, twee, mania Edith, drie, mama Immaculée, vier, en zon u, tante Zizette, dien naam ook niet willen aannemen? De arme kranke wierp het kind een liefde- voilen blik toe en zeide: Dat is al mijn eerzucht geweest. Aan tafel zat Norette naast haar vader. Deze, evenzeer bekoord door de lieve manie ren van zijn dochter, voegde haar toe: En als het mijn beurt is om genoemd te worden, hoe zal je mij dan noemen? Twlerdaad- ten soiit van alle ernstige za ken, die zijn leven vervulden, en vooral op dit vreeselijke oogenblik was hij evenzeer een kind als Norette, die prins van Moute- Léone. De zoete naam, welken hij nog slechts sedert kort hoorde, deed steeds in zijn ziel wondere snaren trillen. Zij legde haar kopje met bruine lokken op Christoval's schouder, en hem in verrukking aanstarend, zeide zij tot hem: U weet wel wat ji hent, papa! Je zult nog een anderen ook krijgen. Die arme, goede Martin die je reeds zoo liefheeft. Maar Norette bezat het fijne gevoel van Christovai en Geneviève en antwoordde glim lachend: Weest u maar gerust. Ik zal hem „vader" noemen. Dat is al mooi, niet waar? En we moeten maar hopen dat hij ermede tevreden is. Die andere naam is voor u alleen. En met haar hoofd nog steeds tegen den schouder vau den prins geleund, herhaalde zij zeer zacht, haar mooie oogen sluitend: Papa, lieve papa! Bij het dessert kondigde men aan: Mijnheer Maurice de Fontenoy! Norette bloosde. In tegenwoordigheid van haar verloofde verdwenen haar kinderlijke manieren, die allen zoozeer bekoorden, om plaats te maken voor de meer bezadigde hou ding van een mooi jong meisje, dat op liet punt staat mevrouw te worden. Men stond van tafel op, maar voordat hij de verloofden zich naar een lvoek van het sa lon liet hegeven, voegde Christovai Maurice toe: Is je vader nog thuis? Ja antwoordde de jonge man, en hij zal er tot vier uur blijven, want hij heeft het ver bazend druk. Komt hij daarna hier of bij mijn zuster? Maurice glimlachte. Dat zal mevrouw Immaculée wel heter moeten weten dan ik, zeide hij-. De hertogin bloosde een weinig, toen zij antwoordde: Mijnheer de Fontenoy moet om 5 uur Ain in de rue Francois I-ter. Welnu, daar ik met hein te sproken heb over iets van veel ernstiger aard dan dergelijke wereldsche zaken, zal ik hem trle- phoneeren zoo spoedig mogelijk hier te ko men. Is er iets niet den haak... aangaande mijn huwelijk? vroeg Maurice verbleejrend. daar hij, natuurlijk, alles van eenig belang in verband bracht met de gedachte, die hem alleen bezighield: zijn vereenig'ing met No rette. Ik hoop van niet, zeide de prins met een glimlach, tenzij dat jelui geen van be id ent, meer van elkaar houdt. In dat geval moet jo me waarschuwen. Een welsprekende blik uit beider oogen was bet eenige antwoord, dat hii kreeg. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6