TWEEDE BLAD De millioenen-Prins. NIEUWS UIT DEN DUREN. Grindenasn Nouveauté Ziet étalages. BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Mn B@n MstvGhé J. HUIZING. Import Mmorican Shoe's* Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. 365» „Noyonsi ISaaHem-BrusseH. Hanslsefa®@s*@n. M&AI3DAQ 8 JULI seis. laatste FEUILLETON fe oote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. in.) NIEUWE HflARLEMSCNE COURANT He! Ih>-te deel verkozen. De eenige dochter van den viscount of Adh- burnhanx, een zeer bekenjte adellijke familie ',n Engeland, die tot de hoogste kringen bdhoorl, keef! dezer dagen den sluier aangenomen in het klooster van het H. Hart te Rodhaxnpton. Lady Catherine is 22 jaar, had de beschikking over een reusachtig vermogen en werd overal gevierd en gefelecrd. Van het verlokkelijke were.dsche leven, dat haar wachUe, heeft ze nu edhiler af stand gedaan om als eenvoudig nonnetje haar 'ev«n aan God te wijden. Een vreeselijk bliksemongeval. Een telegram van Helsingfors meldt, dat tij dens een hevig onweer een compagnie Russische soldaten in het militaire kamp te Wilmanstrand, tn de nabijheid van Helsingfors, door den blik sem werd getroffen. Bijna alle soldaten werden tegen den grond geworpen. Vijf soldaten werden gedood en tien vreesetijk verwond. Verscheidene andere soldaten liepen lichte verwondingen op. De opstand op Cuba. Men kan den negeropsland op Cuba nu als feitelijk geëindigd beschouwen. Estenos, de voor naamste aanvoerder, is gedood. De meeste op standelingen hebben zich onderworpen. Sleet its 'li de provincie Santiago di Cuba zijn nog eenige kleine troepen van oproerlingen, wier onderwer ping aanstaande is De vereenigde Staten hebben bes to ten de oorlogsschepen terug te roepen. Uit Portugal. De monarchisten schijnen nu met ernst weer éöil inval te doen. De telegraaflijnen in het Noorden zijn overal doorgesneden. De regeering neemt krachtige maatregelen heet het. Dat de monarchisten het land zijn binnengedrongen moet ze nu zelf toegeven. In Tafe, Morcia de Rey en Vinhoz zijn tegelijkertijd troebelen uitgebroken, die van hoogst ernstigen aard moeien zijn. Het Camorra-proces te Napels. Gisteren is uitspraak gedaan in hel Italiaan se}] e monsierpro es aangaande de z.g. Catmorra, de bekende geheime vereeniging. Het proces met voorafgaand onderzoek lveeft niet minder dan vier jaar geduurd, 63 boekdeelen, met 30.000 bladzijden zijn over het onderzoek gevuld, on gerekend 10.000 bladzijden voor de verhoorver- slagen en niet minder dan 400 boekdeeien over zaken, die met het proces samenhangen. Bij het begin van het proces waren er 41 be klaagden, daarvan is slechts de jheift nog in hechtenis. Drie zijji gestorven, waarvan 2 tij dens de debatten, 3 zijjn verdwenen en 15 op vrije voelen gesteld, omdat een eventueeie ver- oordeeling hen geen zwaarder straf kan opleg gen, dan zij preventief reeds gezeten hadden. De beklaagden werden in 197 zittingen ver hoord, het M. had er 13 noodig voor het requisitoir op 31 zittingen legden de advocaten beslag en 10 waren noodig voor onderzoek. De" kosten voor den staat betoopen reeds een 2 miliioen lires. En tengevolge van enkele begane fouten is het niet onmogelijk, dal men van (het vonnis in liooger beroep gaat. De toestand in Mïioxkv. Generaal Lyautey hee.'t weer een noodkreet ialen hooien en weer om verdere troepen ver,ster kingen gevraagd. Drie ba la 1! ons koloniale troepen zullen binnen kort'naar Marokko vertrekken: twee uit Pa lijs en een uit liet garnizoen van Brest. Generaal Lyauley motiveert zijn verzoek met de bemerking, dat de toesland in Marokko nog sieeds zeer ernstig is en dat een nieuwe revolu tionaire beweging aan den dag treedt, die door twee pretendenten wordt gesteund. Die eene is in hel Noorden, de andere in hel Zuiden werk zaam. In hel Noorden is het een zekere Murammed, die den opstand verwekt en die zich voor Bu Hamara uil geel. Hij verzekert dal de pretendent van dien naam in 't geheelt niet gestorven is, doch zich steef ts voor de Franschen fhjad lerug- ge! pok kan om als Mohammed terug (e keeren en zijn volk tot den strijd tegen de vreemdelingen aan ie wakkeren. Muhammad predikt den (heili gen öorlog. In hel Sus-gebied is hel de pretendent EI Haiba die den Fransehen veel te> doen geeft, daar hij een groot aantal aanhangers om zich' heeft ver zameld. Roo evelt niet ontmoedigd! Roosevelt heeft in de Outlook" een artikel ge schreven, waarin hij zegt dat de besluiten van de Conventie in Chicago niet bindend zijn voor de republikeinen, daar zij door bedrog zijn aan genomen. In een interview verklaarde Teddy nog, dat zijn beloofde proclamatie Maandag zou verschij nen. Hij kreeg duizenden brieven maar in niet één op de twintig werd hij verzocht zijn cam pagne ten gunste van Wilson op te geven. Voor Wilson wordt inlusschen een krachtige actie ge voerd, ook onder progressieve republikeinen. Toch schijnt Roosevelt nog altijd vast te kun nen rekenen op de stemmen van enkele Weste lijke stalen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraren aan de Middelb. Kol. Landbouwschool te De venter: H. Couvert, Enkhuizen; B. Alkema, 's Graven'hage; I. G. de la Fontaine Vervey, Zutphen, en M. W. Beekhuis, Rijswijk. ONDERWIJZERS EN KON. BEZOEK. Aan de Veenkolonie te Sappemeer hebben 12 onderwijzers, o. w. een schoolhoofd, gewei gerd aan de schoolfeesten bij het Koninklijk bezoek deel te nemen. Volontairs en burgers traden in hun plaats. Bijna de geheele bevolking is verontwaar digd door de houding der onderwijzers. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdag des nam. te half twee. DE KUSTVERDEDIGING. Ingediend is de memorie van antwoord be treffende het kustverdedigings-ontwerp. Wij vermelden daar thans van, dat de Re geering de aanvulling en verbetering der kunstversterkingen wenscht te beperken tot: lo. het maken van een fort te Vlissingen; 2e- het verbeteren van liet fort Kijkduin; 3e. het vermeerderen van de vmiraitwerking van de hestaando pantserforten aan den Hoek van Holland, hij IJmuiden en op de Harssèns. Wij komen op dit wetsontwerp nader terug. TENTOONSTELLING TE DORDRECHT. In het grijze Dordt wordt van 6 Juli tot 15 September eene tentoonstelling gehouden van Nijverheid, Handel, Scheepvaart, Jacht en Visscherij, Verkeersmiddelen, Landbouw, Onderwijs en Hygiëne. In de hoofdgebouwen zijn al deze branches op rijke wijze vertegen woordigd. Naast de eigenlijke expositie heeft men een Lunapark als feestterrein ingericht, waar zich een auto-acht-baan (voor het eerst in Nederland!) bevindt, waarop men in een automobiel gezeten 1 K.M. aflegt in 36 sec. Men vindt er voorts een Grattenbaan, een Duiyelsrad, een Panopticum, een kunstglas blazerij, een luchtvaartcaroussel enz. enz. Door een poortje op het tentoonstellings terrein bereikt men Boerendonck, een ge trouwe nabootsing van een Brabantsoh dorp. Zaterdag werd de tentoonstelling geopend. DE KOLONIALE LANDBOUWTENTOON STELLING TE DEVENTER. Die Koloniale Landbouwtentoonstelling te Deventer, die zlal duren viam 6 tot 11 Juli, werd Zaterdagmorgen zooals wij reeds meld den, officieel geopend. Bij 'de opening wiais de tentoonstelling uit sluitend toegankelijk Voor genoodigtie auto riteiten en aandeelhouders in het garantie fonds, die voorzien waren yah ee11 speciale toegangskaart. Precies ten 11 ure arriveerde Z. KI H Prins Hendrik, die in politiek waS, per auto v,ap Het Lbo, vtergezieljd van zijn adjudant, Jlir. Van SucJitelen va,h de Hlaare. Zl. KL H. werd aan den ingang begroeit door den Hpiogw. gebl heer Wl H. E. Baron Van Heemstra, Burgemeester van Dievtonter, eere voorzitter viap het Comité, en den heer F. HL van Groningen, voorzitter van het comité. Djaurna weirid de Plrins geleid naar de geheel gevulde Conf erentie-za al, waar de andere hoe ren a|an hem werden voorgesteld. Het Mu ziekkorps der huzaren deed zioh liooren. Ook de Minister van Oorlog .was tegen woordig. Die Burgemeester heette Z. K- H- djen prins! Zijne Excellentie den (Minister van Kolom i on, den HoogEdelgestrengon heer Commissaris der Koningin in Ovörijisel, verder de leden viah 't eere-oomité, inzenders en ofvleiige aan wezigen hafteliik welkom en sprak dank uit voor aller medewerking. Minister De iWlaal Malefijt betuigde zijne ingenomenheid met de gelukkige gedachte van hot departement- Van Nijverheid, om deze tentoonstelling .te or.gapisieeren en Van de ge meente, om die te steunen,: Op verzoek van den heer P. HL Va|n Gro ningen, Voorzitter vjan het comité en pre sident van het departement Die venter van de Maatschappij van Nijverheid, werd hier na door Z. K- Hl den Prins de Koloniale landbouwtentoonstelling Voor geopend Ver klaard. Om 12 uur werd een rondgang door de tentoonstellingshalen ondernomen, welke ge legen zijn in het gebouw der Buiten-Soclieteit. Dr. J- Dlekker, directeur Van het Kolo niaal Museum te Haarlem, en de heer P. HL Van Groningen gaven Verklaringen bij de vele hoogst belangrijke inzendingen. De totale indruk, dien de expositie maakt is zeer gunstig. Om 1 Uur had oen lunch plajatis, waaraan Je genoodigden deelnamen. Gedurende dit noenmaal speelde eene HongaaPSche kapel. Er werd door JaVa.amsche bedienden geser veerd. Te 9 nlur werd de tentoonstelling geopend voor bet publiek. Nederlandsche stuurlieden op Duitsche torpedobooten. Ettelijke bladen in de Neder- Rijnstreek zijn hoogelijk verbolgen, omdat de Duitsche torpedobooten, die voor het eerste Duitsche marinecongres van Rotterdam tot Dusseldorf den Rijn opvoeren, bediend werden door Nederlandsche stuurlieden. Ze verlangen opheldering en verzekeren, dat vele Duitsche stuurlieden, die de marine met eere dienden, zich diep gekrenkt voelen. Volgens de Hollandsche stuurlieden heeft het Duitsche consulaat te Rotterdam hun opge dragen de bewuste torpedobooten heen en terug naar Dusseldorp te brengen. Diefstal. De politie heeft een bediende, ze keren Z., van de Ned.-Ind. Escompto-Mnat- sehappij, te Amsterdam, aangehouden; deze worctt verdacht ten nadeele van die instelling een bedrag van 500 te hebben ontvreemd. Diefstal. Zaterdagavond is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan dien Sehie- damsehesingel te Rotterdam van den slager 0. v. d. E., wonende op den Provenlerssingél, een portemonnaie met 120 uit zijn jaszak gesto len. De dief nam de vlucht, maar gaf in de Hartmansstraat het gestolene aan een voorbij ganger over, die het geld aan den eigenaar te ruggaf. De dief bleef onbekend. Een duistere zaak. Zaterdag werd gevan kelijk te Breda gebracht een aldaar woonachtig persoon, die verleden Donderdag op last van de justitie te Bergen-op-Zoom was gearresteerd Ongeveer een maand geleden stierf In het R. K. Gasthuis te Breda de echtgenoot» van den gearresteerde, nadat ze daar ongeveer twee en een halven dag verpleegd was geworden. Over het overlijden dezer juffrouw liepen voor al de laatst© dagen ernstige geruchten en uit de arrestatie blijkt wel diat, er eenige grond voor die praatjes bestaan. Het „Dagbl. v. N.-Br-" vernam dat Zaterdag het lijk van de vrouw op de R. K. begraaf plaats Zuylen opgegraven zou worden. Dit is inderdaad ook geschied. Tegen twee uur begaven zich de Officier van Justitie en twee rechters bij de arrondisse mentsrechtbank te Breda, vergezeld van twee officieren van gezondheid en twee apothekers met den kapitein der Kon. Maréchaussee naar de begraafplaats. In tegenwoordigheid van bo vengenoemde heeren, benevens de overste en eene zuster van het R. K. Gasthuis, werd het lijk opgegraven. Ontslag. Zaterdagavond zijn aan de A-lk- maarsche Ijzer- en Metaal gieterij 98 werklie den ontslagen, wijl zij geweigerd hebben een hun door de directie aangeboden nieuw contract te teekenen. Ongelukken. Donderdagmiddag zijn twee mijnwerkers in de Domaniale mijn te Kerkrad© onder afvallend gesteente geraakt. Een van hen, de houwer Schlösser, uit Bleyerheide, is aan de gevolgen overleden. Onder Sloten (N.-H.) is de 15- jarige J. V., uit Amsterdam, op een melk wagen klimmende, daar af gevallen en onder de wielen geraakt; zwaar gekneusd werd hij naar een der gasthuizen te Amsterdam gebracht, waar hij is overleden. Zaterdagnacht is in het Noordzeekanaal, nabij de Hembrug, de sleepboot Werkendam gezonken, na aangevaren te zijn door een mod derbak. Men vreest, dat de sleepboot in het vaarwater ligt. Ter plaatse is men bezig een en ander op te nemen. Levend verbrand. Vrijdagavond heeft door het vlam vatten van petroleum een vrouw in de 3e Helmerstraat te Amsterdam zulke ern stige brandwonden bekomen, dat zij Zaterdag morgen in het Wilhelminagasthuis aan de ge volgen is overleden. Branden. In de oliekokerij aan de Binnen- zaan te Zaandam, toebehoorend© aan den heer J. B. Vis Pz., te Zaandijk, is gistermorgen door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het per ceel ging met de 3000 kilo olie verloren. Donderdagnacht omstreeks 12 uur sloegen de vlammen uit den windmolen op de Koeve ring, eigenaar A Verheyen en gehuurd dooT O. Buys, te St. Oedenrode. Niemand in de buurt noch de molenaar had er iets van gemerkt; zon der één toeschouwer is de oude kolossus hij dateert uit de dertiende eeuw dooT het 'vuur verteerd. Zaterdagavond is door ènbekende oorzaak een uitslaande brand uitgebroken in den hoedenwinkel van den heer van Noort op de Haarlemmerstraat te Leiden. Winkel en bo venwoning zijn geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Onweer. Bij een zwaar onweer, dat gis teren te Tilburg woedde, heeft de bliksem een groot gedeelte van de telephoonverbindin- gen stuk geslagen. Het hemelvuur sloeg door den schoorsteen der woning van Erven en ver dween na een kleine vernieling door de open staande deur. güjajnma, aan zijne vrienden te kunnen mede doelen. (K. S. >V.) SOCIALE [WEEK DIER ITALIAANSCHE KATHOLIEKEN. Het otrigiajatn vjan de Katholieke Actio in Italië bevestigt een vroeger bericht, dat de Soöiale Week in September v|ain Idit jaar te Venetië zal worden gehouden. Het Centria&l-B'ureau.;, gevolg gevende aan de Van Velerlei Zijden gedane aanvragen, heeft tot onderwerp gekozen de zioo bizonder gewichtige vraag van de verdediging der volksschool tegen de aanslagen der otnge- loövige vrijmetselaairig-regeering! welke vraag op dit «ogenblik de gemoederen der Itali- alainsche Katholieken ssoioi /eer in spanning houdt. Na, de vergaderingen der Vereeniging „Voor de School" te Milaan Voor Nofond- Itialië eja te Florence Vloer Mj.ddcn -Ital ië, zul len deze nu den 20eh Juli plaats hebben te C|a,tenia voor Cajla.br ie en Sicilië, en kort daarna te Niapete vo..r ZuiLItalië. Aldus sporen de Italiaiansche katholieken elkaar aan en bereiden zij zich Voor tot de Sociale Week te Venetië, welke iaüe vopngaiande door talrijkheid vlan deelneming zlal overtreffen. Dn Hi'. Vader, die het .streven en de lotge vallen der Katholieke Actie zoo Zeer ter hiarte noemt, heeft zicih persoonlijk doen in lichten bvor de ten deze gehouden berajad- sllaigingen van het Bestuur der K S. A. In geeft Zijn volledige goedkeuring aan liet plan. Z. lï. zegent een ieder, welke zich Voior dat doel begeyien zal naar de stad, die Hij zoo bizon dei' lief heeft, om daar eene der allergrootste problemen .voor de Itali aiansche Katholieken té bestudieeten en Jie bespreken. Men isi nu bezig de verschillende onderwerpen en de sprekensi ajan te wijzen, terwijl het genoemde opgaan hoopt, biiïnen- Jsort het belangrijke en afwisselende pros ZANDVOORT, Aangekomen vreemdelingen. J. Brunwolc Riedel, Baarn, Hotel Noordzee, 1 pers.; C. J Roelvink, Amsterdam, id., 1 p.; D. Holp, id id., 2 p.; F. Ellens, den Haag, Belvédère, 1 p. J. Nrij, Berlijn, Grand Hotel, 6 p.; Lugtig lieim, Delft, Hotel Driehuizen, 1 p.; K. Mei ma, Sneek, id., 1 p.; G. F. van Willemswaard; Schoonhoven, id., 1 p.; D. Eand, Amsterdam Kerkdwarspad 2, 4 p.; fam. Frowenx, Eiber- feld, Pension Frederika, 4 p.; fam. Stolineus id. id., 4 p.; G. V. Seager, Zandvoorterlaan 1 4 p.; M. C. J. Kimmerer, Amsterdam, v. Ke- nebergenstraat 4, 8 p.; G. A. Leuwiu, Amster dam, Haarl.straat 79, 4 p.; de Vos van Nede- veen Cappel, Hilversum, Brederodestiaat 38 9 p.; Hengst, id. id., 5 p.; P. Koe, Amsterdam Oosterstraat 7, 2 p.; Bourise, id., Haarl.str. 38, 3 p.; v. Erven Dorens, id., Haarl.straat 52 9 p.; W. Buruside, Londen, Hotel d'Orauge, 2 p.; Schmitz en vrouw, Dusseldorf, id., 2 p.; Dr. Marchner, Morburg, id., 1 p.; Mr. Rid der van Rappard, Tie], Hotel Groot Badhuis, 2 p.; mej. Sophie Sack, Heidelberg, id., 1 p.; M. Staub, Hanau, Hotel Driehuizen, 1 p.; Steger, Ultona bij Hamburg, id., 1 p.; C. W. Sdhroeder, Hambrug, id., 2 p.; Friedcrick Helle, Dortmund, Hoogeweg 88, 2 p.; Paul Haarmann, Emmerik, id., 1 p.; mej. Maria Bolte, Boxholt, id., 2.p.; A. Unstein, id. id., 1 p.; Adam Dörpöfer, Emmerik, id.,- 1 pers.; Konijnenburg, Haarlem, Zeestraat 2022, p.; L. Duin, Watergraafsmeer, Ba. de Favau ge 7, 10 p.; v. Limburg en eclitgenoote, Am sterdam, Duinweg 1, 2 p. VELSEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door de afgevaardigden der Christelijke partijen in deze gemeente is in hunne ver gadering, eergisteren te Driehuis gehouden, met algemeene stemmen aangenomen da' voor de vacature in district I als candidaat der Rechtsohen, een katholiek gesteld zal worden. Hierdoor is weder een bewijs gele verd van hechte en eerlijke samenwerking en wij vermeenen dan ook aan onze bondge- nooten een woord van hulde niet te rnoger onthouden. Aau de Katholieke Kiesvereenigiugen in district I is thans de verdere aanwijzing van den candidaat overgelaten. Dit distriet omvat de afdeelingen Wijkeroog, Velgen, Driehuis, Santpoort en Jan Gijzenvaart, ter wijl daarin drie katholieke kiesvereeniginger, gevestigd zijn. Door de onderlinge groote af standen is het niet mogelijk deze drie ver- eenigingen ééne organisatie te doen vor men, en ofschoon meerdere pogingen zij» aangewend om eene vereeniging tnssehen di< van Santpoort en Jan Gijzenvaart tot stam1 te brengen, schijnt dit, hoe gewenscht overi gens ook, tot heden op gewichtige bezwarer te stuiten. Vooral bij het stellen van een can didaat in dit district zijn eendracht en sa menwerking noodzakelijk tussehen onze drie kiesvereenigingen. Daarom dan ook gevi men, bij de keuze van den meest gesclukten persoon, blijk van een ruimeren blik, die vor der gaat dan de afdeeling,* waarin de kies- vereeniging gevestigd is. Naar wij uit goede bron vernemen, hebber de besturen reeds een voor deze zaak gunstig besluit genomen en vertrouwen zij daarbij op de medewerking der leden te kunnen re kenen. De partij aan wier keuze de persoon van den candidaat wordt overgelaten, is daarin geheel vrij, maar toch verdient het zonder twijfel aanbeveling, dat zij daarbij re kening houdt met billijke wenschen der par tijen, die haar candidaat ook als de hunne zullen overnemen. De vergadering waarin decandidaatstel- ling plaats had, had voor Wijkeroog en Vel- sen gisteravond plaats in het Bondsgebouw. (Men zie ons le blad). BLOEM END A A L. Gevonden en terug te bekomen bij: J. van der Wal, Bloemendaalscheweg 59, een zwart lederen ceintuur; bij Kempers, Lange Vla mingstraat 11, te Haarlem, een huissleutel; H. Scholte, Bloemendaalscheweg 142, Bloe- mendaal, een bankbiljet van 10; Dr. Bak ker, een bruine damesparasol, aan den po litiepost te Bloemendaal, een knipmes; Loo mans, Zijlweg 61, een duif; bureau van poli tie te Overveen, 2 kleine sleutels en een zwart fluweelen ceintuur; J. de Vries, Korte Zijl- weg 6, een knipmes; bureau van politie, te Overveen, een bril, op het terrein van het zen-dingsfeest te Vogelenzang gevonden. 99 Hij was alles vei schuldig^ aan j)aror| E rans Berthier, vooral aaii zyn zoon Michel. Dien naam te zien aanvallen, was hem derhalve buitengewoon smartelijk. Hij had nu juist uit zekere bron vernomen, dezen morgen nog, dat Clam aan een persoon, Wien de Amerikaan niets weigeren kon, Be, ioofd had, Berthier met rust te laten, op een voorwaarde, dat de baron zelf, en vooral zijn neef, mijnheer de Graves, hem niet aan vielen. Op die voorwaarde zou Clain zwijgen. Maar indien de Bertbiers een enkel woord tegen hem zeiden, zou niets hem meer weer houden. 'tls uw zaak, mijnheer, zeide Fontenoy, zoo ijskoud mogelijk, te weten, welke wape nen mijnheer Claïn tegen u bezit en in hóe verre zij gevaarlijk kunnen zijn. En tegenover de verontwaardiging van Louis, zijn tegenkantingen, zijn kreten, merk te Martin met volkomen onverschilligheid op: Dat is mij alles hetzelfde, want u en uw zaak boezemen mij hoegenaamd geen belang in. Een raad, evenwel, wil ik u geven, indien u het mij toestaat. Ik luister. Vroeger naamt gij uw wenschen voor werkelijkheden. Nu schijnt het oogeublikmij hijzonder ernstig voor u toe. Wees voorzich tig! Dus u doet deze pogingen niet uit be langstelling voor mij? Neen. Ik heb u zoo juist gezegd, dat al leen de herinnering aan baron Frans en zijn zoon mij hierheen bracht. Zou het niet mogelijk zijn, dat, huiten dat, nog iemand u stuurde? U hebt het gezegd. Welke is zijn naam? Ik hen niet gemachtigd dien te doen kennen, 'tls iemand met een goed hart, een der edelste harten welke ooit uit Gods hand zyn voortgekomen. Indien u aangaande zijn persoonlijkheid meer wilt weten, moet u dengene opzoeken, dien gij het meeste kwaad berokkend hebt in deze wereld. Dan zult u misschien den naam vinden van hem, die nu beproeft de kastij ding, welke gij verdiend hebt voor uw mis daden, te verzachten. En vooral Louis Berthier, ten prooi aan een onuitsprekelijke ontroering, ten minste zijn uiterlijke waardigheid had kunnen te rugkrijgen, was Martin Fontenoy verdwenen. Onwillekeurig daeht de baron aan het spook, waarin hij Michel had teruggezien in het tuinpaviljoen van de hertogin, op den avond van haar bal-masqué, en een koud zweet bedekte zijn feeheele lichaam. Had dr. Lafont hem clan vroeger bedrogen en was Michel niet dood? Was deze niet be graven, zooals hij hem gezworen had, onder den naam van Jean Leopold, den arm9n scheepsschilder? De man uit Toulouse was er wel toe in staat om hem de waarheid ver borgen te houden!... En indien Michel, met een doel dat men best kon begrijpen, in Frankrijk teruggeko men, onder een vreemden naam en waar schijnlijk machtig, de schande wilde bespa ren aan den naam, die de zijne geweest was, de ontzettende schande van den verrader, zou Louis Berthier er minder om verloren zijn? Alleen in zijn kabinet gezeten, bracht hij eenige ontzettende uren door, zoo ontzet tend, dat hij, vernietigd en ontmoedigd, de kracht niet eens had om De Graves te laten verzoeken, met hem te komen spreken. Het artikel, dat de directeur van de Nation Franchise tegen Claïn schrijven zou, Ber thier dacht er niet aan, en wat maalde hij er trouwens om hij al die andere verwikkelin gen, welke hem omringden! Het vreeseliikste was. dat Fraucoise op sterven lag; verder dat Michel niet dood was I en de waarschijnlijke tex-ugkeer van dit 1 slachtoffer, hetwelk nu zeker onverbiddelijk zou zijn. Tegen acht uur kwam Sylvie kijken, waar om hij niet aan tafel verscheen, hoewel hem toch meermalen was aangekondigd, dat ge dekt was. Ik heb geen trek, antwoordde hij. Waarom niet? De ziekte van mijn dochter maakt mij wanhopig! De Normandische haalde de schouders op. Vooreerst beteekent die ziekte niet zoo veel, zeide zij, en al was zij ernstig, wat kan jou dan nog de gezondheid schelen van zoo'n harteloos schepsel als Francoise. Hij keek haar scherp aan, trachtend te le zen wat er bestaan kon in dat rekbare ge weten. Hij slaagde er niet in. De kleine blau we oogjes van Sylvie waren ondoordring- baar. En toch scheen het hem toe dat er nit die oogappels een zegevierende blik straalde. Hij greep haar pols, kneep dien stevig toe en i-iep uit: 'tls mijn dochter, weet jel Zij moge on billijk geweest zijn tegenover mij, maar zij is en blijft mijn dochter. En indien ik door haar lijd, meer dan mogelijk is, in mijn hart ge voel ik voor haar slechts teederheid en me delijden. Maarwilde zij zeggen. Hij onderbrak haar. Indien Maxime toch iets te verwijten had tegenover jou, zeide hij, zou je er hera een kwaad hart om toedragen? Misschien. Zoo! Je liegt!Ik ben er zeker van, dat je hem vergeven zoudt. Welnu, met mij is dat precies hetzelfde. En indien iemand Fran, qoise kwaad deed, dan weet hij niet welk eer vijand in mij zou vinden. Zij lachte verachtelijk. Altijd even dramatisch, zeide zij. Kont mee aan tafel, de honger zal je gedachten zoo somber gemaakt hebben. Vanavond zijn ze al erg zwaarmoedig. Hü hield baar nog steeds vast. Bij het leven van Maxime, riep hik zweer mij, dat je niets tegen mijn dochter hebt ondernomen! Zij poogde een diepe verachting aan den dag te leggen. Zeg eens, mijn waarde, vroeg rij, waar zie je mij voor aan? Voor een vrouw die elk moreel gevoel verliest wanneer er zekere dingen fn het spel zijn. Je eigen belangen en je zoon zijn zijn er bij betrokken. Zij slaagde erin zioh los te maken en her haalde op denzelfden toon: Kom mee! Neen! zeide Louis besloten, ik zou toot niets kunnen eten! En toen de deur achter de Normandiseh»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5