N.V. Eerste Haarlemsche Auto-Maatschappij voorh. J. 1NFIJN Verhuren van AUTOWSOBIELEN. Attentie Dames! HERM. A. WILLENBORG. NIEUWS UIT DEN MM. Limonade siropen- Opruiming Schoenen. P. W. TWEEHUIJSEN, Barieljorisstraat 27 GROOTE HOUTSTRAAT 111-113, Haarlem TELEFOON 671. f Ii30 per K< f 0.50 per uur. Greoie Hnlfjaariyksche Opruiming Handels DRUKWERKEN J. A. OKHUiiSEN Wijnen en Likeuren. F. A. BEEL.EN, Kruisstraat 15. Telefoon 254. tëroote sorteering fijna vruchten. Speciaal adres voor Luxe vruchten Bloemenmanden. B. A. SMITS, KI. Houtstraat 46. TELEFOON 671. VOORTZETTING DER FRANS HALSSTRAAT 29, hoek Kennemerstraat. Dieben Zna Gaslampen - Gaskomforen. .Tab aks ma rkt hooger. Hollandsche Staatsfondsen flauw. Bui tenia ndsche prijshoudend. BLOEMENDA Al- Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den bur gemeester Jhr. Bas Backer. Ouder de ingekomen stukken was een schrijven van den beer C'. L. M. Robbers, ge meente-architect van Bloemendaal, waarin adressant te kennen geeft zich niet te kun nen voorstellen, dat bet in de bedoeling van den raad heeft gelegen hem zijn betrekking op te zeggen met verlies van zijn recht op salaris en pensioen, weshalve hij verzoekt in dezen ongeregelden toestand op afdoende wijze te voorzien. In handen gesteld van B. en W. voor on derzoek. Een verzoek van tien ouders van leerlin gen der hoogere klasse van de O. L. school te Overveen, om ook voor hunne kinderen de gelegenheid te openen tot het ontvangen van onderwijs in de Fransehe taal, op de zelfde wijze en op dezelfde voorwaarden als het gegeven wordt aan de O. L. scholen te Bloemendaal en te Vogelenzang. In handen van B. en W. om praeadvies. De rekening van den ontvanger over het dienstjaar 1911 werd goedgekeurd. De gemeenterekening is ingekomen, en sloot met een batig saldo van ongeveer ƒ18000.In handen gesteld van dq finan- ciëele Commissie. Een schrijven van alle agenten van politie der gemeente Bloemendaal, waarin zij ver zoeken dat de raad kennis zal nemen van een bijgaand staatje, waaruit blijkt, waaraan een normaal gezin, in een gemeente als Bloe mendaal op bescheiden wijze behoefte heeft. Dit staatje van wekelijksche uitgaven voor een gezin van vijf personen luidt aldus: Brood 3aardappelen 1.40vleescli en vet 1.20—; melk 1.40—; boter 0.75—; kof fie en thee ƒ0.70—; kaas ƒ0.55—; suiker ƒ0.28; waehbenoodigdheden ƒ0.30—; kleederen 2.50schoeisel 0.50petroleum 0.45 belasting en schoolgeld ƒ0.50; wed. en wee- zenpensioenfonds ƒ0.65—; brandstoffen ƒ50— verlichting ƒ0.40—; zieken- en begrafenis fonds ƒ0.45—; diverse ƒ0.25—. Te zamen ƒ16.48. In banden gesteld van B. en W. Ingekomen was een schrijven van den heer Van Tienhoven, houdende bericht, dat hij zijn benoeming van Wethouder aanneemt. De Voorzitter wenschte den heer Van Tien- hoven nogmaals geluk, waarop deze den raad dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Tot lid der financiëele commissie werd ge kozen de heer Laan. Tot ambt. v. d. burg. stand, vae. de heer van Hooff, wordt gekozen de heer v. Tienhoven, I die deze benoeming aanneemt. De heer J. Scliimmelpenninck verzoekt eervol ontslag' als ambtenaar van den burgerlijken stand. In diens plaats wordt benoemd de heer Groen. Aangenomen werd het voorstel tot wijzi ging van de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. De belasting wordt geheven naar het geschat inkomen der be lastingschuldigen. Van elk geschat inkomen wordt vijf honderd gulden afgetrokken als onbelastbaar. De verordening treedt in wer king 1 Januari 1913. Tramconcessie. Aan de orde was het voorstel tot het ver- leenen vau concessie tot aanleg en exploi tatie van een tram. De Voorzitte r verzoekt vrijstelling om de vele adressen, die betreffende dit punt zijn ingekomen, en die den leden hekend zijn, voor te lezen. Van den heer de Roo v. Alder- werelt was een voorstel ingekomen om aan de Noord-Zuid-Hollandsche Trammaatschap pij vergunning te verleenen tot het aanleg gen en exploiteeren van een tramweg binnen I de gemeente Bloemendaal over den Zijlweg naar het station Bloemendaal der H. S. M. met dien verstande dat thans slechts zal wor den aangelegd en geëxploiteerd een tramweg tot het station Overveen der H. S. M. en i eerst later zal worden vastgesteld de verder te volgen route. De Voorzitter deed namens het dage- lijkscli Bestuur het voorstel om concessie te verleenen tot het leggen en exploiteeren van een tram tot Overveen en B. en W. op te te dragen nieuwe concessie-voorwaarden daartoe op te maken. De heer Teding v. Be r k h out vraagt wat bedoeld wordt met „Overveen." De V o o r z i 11 e r de omgeving Overveen. Nadat eerst was gediscussieerd over de vraag om de tram tot aan den overgang der Holl. Spoor te lateu loopen, werd overeen gekomen als eindpunt der lijn het station Overveen te beschouwen. De heer Laan wilde niet verder gaan dan tot den overweg. De tram moet anders een gevaarlijke boclit maken. De voorzitter deelde mede dat dit punt nog altijd hij de beraadslagingen kan behan deld worden. Een ambtenaar der H.IJ.S.M. wachtte he neden om desgewenscht uitleggingen omtrent1 den traraaanleg te geven. De voorzitter ging- hem nu mededeelen, dat de Raad de inlich-1 tingen niet meer behoefde. De heer v. d. H u 1 s t vraagt na terugkomst des burgemeesters of men verzekerd is, dat de maatschappij deze concessie zal aannemen j en genoegen zal nemen met een tram tot het station-Overveen. J De voorzitter: Dat kunnen wij veilig afwachten. De heer v. d. Hulst is dan voor het voor stel van B. en W. De heer van Vliet betuigt zijn ontevre- ■denheid, dat gehoor wordt gegeveA aan de' bezwaren van de 145 ingezetenen, die een adres zonden tegen den aanleg van een tram over den Bloemendaalschen weg. Van die 145 adressanten, zegt de heer v. Vliet, wonen I er 25 in het Bloemend. Park. Er blijven dus 120 over. Als men nu weet dat op den Bloe mendaalschen weg 310 menschen wonen, dan komt men tot de conclusie, dat 200 bewoners niet geteekend hebben op het adres en deze dus een tram wel wenschelijk achten. Het is waar, dat de onderteekenaars groote be lastingbetalers zijn, maar de heer v. Vliet vraagt of dan de middenstanders, die de tram wel wenschen, niet medetellen en of men met het oog op die groote belastingbetalers, de plannen moet laten varen. Van de ondertee kenaars zijn er dan nog verscheidene die een rijtuig of auto bezitten en dus geen tram noodig hebben. Als het de bewoners om rust te doen was, gingen zij heusch niet aan den Bloemendaalschen weg wonen. De voorzitter zegde dat B. en W. van oordeel zijn, dat het gesokikte oogenblik tot doortrekking van de tram nog niet geko men is. Een der leden steekt den draak met het voorstel van den heer Tideman, die de tram door Kweekduin en Duin en Daal wil heb ben, maar die vergeet te vertellen hoe hij de tram in het dorp wil voeren. De heer Laan acht de tram naar Bloe mendaal tegen het belang der gemeente. Bloemendaal verkeert in een speciaal geval. Het ligt tusschen twee groote steden, waar- van het, om zoo te zeggen, de tuinstad ls, waar velen, na gedanen arbeid,, komen rus-* ten en rustig willen wonen. Men moet aan Bloemendaal zijn karakter van tuinstad niet ontnemen. Als Bloemendaal begint met tram wegen, dan jaagt het de be wonera der kas- teelen aan den Bloemendaalschen weg uit de gemeente. Bloemendaal is het meest gehaat met een bestuur, dat de gemeen*" eenvoudig weet te houden. Het heeft spr. verbaasd dat de middenstanders een tram wenschen, daar door geeft men toch gelegenheid aan de koo- pers om de Haarlemsche winkels te bezoeken en de Bloemendaalsclie te passeeren. Ook door Duin en Daal zou spr. geen tram wenschen, dat zou vandalisme zijn. De heer Bijvoet noemt de tramkwestie een lange lijdensgeschiedenis. Telkens wan neer de oplossing nadert, wordt een spaak in het wiel gestoken. De heer Laan betoogt dat Bloemendaal een tuinstad moet blijven, maar de meesten, die op het adres geteekend hebben, hebben een auto of een rijtuig en be hoeven dus geen tram. Het zou spr. spijten als de zaak weder op de lange baan werd geschoven. De heer Laan zegt dat 54 onderteelcenaars aan den Bloemend, weg wonen en daarvan hebben maar 16 eigen vervoermiddelen. De anderen zien er dan toch belang in dat de tram niet komt over den Bloemend, weg. De heer Bijvoet, zich richtende tot den lieer Laan: Dan hebben de anderen zioh ze ker vrij vervoer verzekerd hij de 16, die wel vervoermiddelen bezitten De voorzitter wil er uitdrukkelijk op wijzen, dat voorloopig de tram maar tot het station Overveen zal komen. Het Dag. Bestuur stelt zich niet voor een verbinding met Bloemendaal uit te sluiten. De voorzitter stelt voor te stemmen. De heer v. Vliet: Voordat gestemd wordt, wenscli ik de hoeren wel in overweging te geven dat zij bedenken niet de vertegen woordigers van één categorie burgers te zijn, maar wel de vertegenwoordigers van allen. De voorzitter: Men moet ook voor de publieke veiligheid zorgen, in het algemeen belang. Er wordt gestemd en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der heeren van Vliet, Bijvoet en Roozen tegen. (De heer Bispinck was afwezig). Bouw nieuwe school. Naar aanleiding van een verzoek van de heeren Mr. J. de Graaff e.a., stellen B. en W. voor om bij de openbare school te Bloe mendaal een nieuwe school te stichten voor gewoon lager onderwijs. Mocht het blijken dat er behoefte is aan M.U.L.O., dan kan de school voor U.L.O. ge leidelijk worden uitgebreid tot een schoot voor M.TT.L.O. De voorzitter stelt voor de zaak aan te houden, om eenige kleinigheden te regelen. De heer J aeometti vindt zulks goed, mits er spoed wordt gezet achter de zaak. De voorzitter zegt toe in de volgende vergadering met voorstellen te komen. Besloten werd voor deze werken een geld- leening aan te gaan van ten hoogste negen tig duizend gulden tegen een rente van niet meer dan 4 pet., onder bepaling; dat van deze geldleening jaarlijks minstens drie duizend gulden zal worden afgelost, aanvangende in 1914, en dat rente en aflossing voldaan zul len worden uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Waterleiding in Duin en Daal. Het voorstel, in een onzer vorige num mers besproken, wordt aangenomen, of schoon het adres der Gezondheidscommissie» nog niet was ingekomen. Om echter spoed te maken, zal met de voorloopige werkzaamhe den worden begonnen. Luidt het advies der Gezondheidscommissie ongunstig, dan kau later nog gezien worden. De heeren Jacometti en Bijvoet stemden tegen, omdat gewacht dient te worden op het advies der Gezondheidscommissie. Gas in Vogelenzang, De wijzigingen in de concessie met Heem stede tot levering van gas in Vogelenzang worden goedgekeurd. Rondvraag. De heer v. d. Hulst brengt hulde voor de opofferingen en moeiten, die gewijd zijn aan de verbetering van den Vogelenzang- schen weg. Die ziet er nu prachtig uit. B. en W., den gem.-architect Robbers, den opzich ter de Jong en allen, die aan de verbetering hebben medegewerkt, dankt spr. voor hun werlc. Hij wenscht dat B. en W. en de raads leden nog vele jaren mogen genieten van den aanblik, dien de weg nu oplevert. (Applaus). De voorzitter dankt den heer van der Hulst en wenscht hem eveneens toe nog vele jaren te kunnen profiteeren van den weg. De lieer Jacometti vraagt naar de plan nen bij B. en W. voor een M.U.L.O. school. De voorzitter: Dat zullen wij in gehei me zitting behandelen. De heer Laan vraagt om per maand en niet meer per 3 maanden den watermeter te doen opnemen. Dit zal overwogen worden. Hierna sluiting der openbare vergadering, van alle voorradig zijnde goederen, waaronder een groote partij Lappen, Ka toentjes, Witte goederen, Flanellen enz. Door aankoop eener groote hoeveelheid Witte Confectie kan men nu extra profiteeren. Tevens een groole keuze in HUISH0UBB0EZELAABS van af 5g ct. Profiteer! nu van deze gelegenheid Het is niet doenlijk alles op te noemen. PRACHTIGE BLOUSES vanaf 79 ct. AFGEPASTE BLOUSES van af 87Va ct. Verzuimt niet een kijkje te nemen, daar alles SPOTGOEDKOOP WORDT OPGERUIMD. Het is een bekend feit dat bij mij, gedurende de Uitverkoop alle artikelen, tegen veel verminderde prijzen worden opgeruimd. SPOEDT (I DUS ALLEH SSAéIr Beleefd aanbevelend, ALLE SOORTEN worden zeer concurreerend, vlug en Boliede geleverd door VSSR's Boekhandel, BEVERWIJK, (Breesiraat 122) Vraagt en vergelijkt prijzen. eiERSTRAAT 34. Tel. 887. HASIOEL IHi Nassaustaat 22. Telefoon 885. Specialiteit in Het bekends goedkoops adres van en aanverwante artikelen, is Aanleg van Gas- nn Waterleiding.Lood- en Zinkwerker. hij. Weet ge wel dat dit liet ergste is wat ge beuren kan"? Nog erger dan zijn land te hebben ver kocht1? O!... zijn land verkocht... gij neemt het wel hoog op! De nationale verdediging in gevaar ge bracht dan, zoo gii dit liever wilt. Buiten dien, 't is een persoonlijke wraakneming van mijn zijde. Zoo gij niet handelt, dan zal ik het doen, ik! Hij ging heeu, den heer De Braismes ach terlatend in een toestand om krankzinnig te worden. Wij hebben niet de keuze van het middel, bromde hij gramstorig, dus te erger voor Bert hier. Ondanks de gerustheid, welke hij tegenover De Braismes had geveinsd, nam Chain een .uur later aan het Noorderstation den trein naar Galais en ging daar scheep naar En- igelaud. Zijn chêque-boekjes waren in orde en konden overal ter wereld worden te gelde Igemaakt; zijn gewichtigste papieren, de ''documenten, die hem vat gaven op allen, die zich tegen hem konden keeren zijn waarden, kostbaarheden, dat alles was vooruitge/.ou- tlen naar Amerika waarheen hij deu volgen den dag zou afreizen. Avonds, zeer laai. ontving de secretaris generaal per aangeteekenden brief de photo graph isclie afdrukken, waarvan de Ameri kaan 's morgens had gesproken. Hij las alle stukken door en kreeg terstond de overLti- PjCK. c'a^ heter was, Berthier op te .tieren dan anderen. In den vroegen ochtend van den volgenden dag zond hij een bood-! schap naar Monte-Léone, om hem te verzoe ken, aan zijn bureel te komen. Ik moet ertoe overgaan, Berthier te doen arresteereu, voegde hij den prins, die aan de uitnoodiging gevolg had gegeven, toe. Ik ben in den hoek gedrongen. Door Claïn? vroeg de prins. Ja, door Claïn. Zult ook gij het mij moei lijk gaan maken, omdat ik de belofte, welke ik u deed, niet kon gestand doen? Dat is niet in uw macht geweest, zeide Monte-Léone droevig, en ik keester voor het land van mijn moeder een te diepe vereering, om twistgeschrijf te willen en beschuldigin gen van een aard als die ik voorzeker zou kunnen doen. De Braismes had een opwelling van erken telijkheid. Ik dank u, sprak lui. Maar gij zoudt de maat van uw weldaden moeten volmeten door baron Berthier te doen waarschuwen.... Zoo hij de kastijding ontvluchtte, zou hij ous heel wat onaangenaamheden hesparen! Monte-Léone stond op, zichtbaar strijdvoe- rend met zich zei ven. De Braismes had ge- Hik, als de baron vluchtte, zouden heel wat schandalen voor allen kunnen worden ver medenMaar zou Louis wel willen vluch ten?... Berthier was een gek, zeer vatbaar voor indrukken, en die onder zekere omstan digheden een krachtig besluit kon nemen... Men moest Monte-Léone reeds wachten aan het ontbijt... maar wat deed dat ter zake... in allerijl begaf hij zich naar Fontenoy. Een reden te meer- Hü heeft de dag bladen niet gelezen en waarschijnlijk van wilde alleen leven op de plaatsen waar Fran- niets gehoord. Toon hem de verschillende ar-coise geleefd en geleden had. tikelen, maak hem hang, zeg hem dat ik, ik alleen, misschien nog in staat ben om hem nit de moeilijkheid te lielpej1Kortom, hij moet hij mij komendat is allernoodzake lijkst. Fontenoy gehoorzaamde. Sedert een paar dagen gedroeg Louis zich als een krankzin nige. Opgesloten in zijn particulier vertrek, wilde bij niemand ontvangen, Sylvie, Maxi me en Eugène evenmin als een ander. Laatst genoemde had zich overigens hij zijn schoon vader bijna niet meer laten zien. Geheel alleen had hij gewaakt bjj het li chaam van Francoise; door twee Zusters ge holpen, had hij haar in de kist gelegd, daar na had hij haar naar het kerkhof gebracht, te voet, met ontbloot hoofd, en zoo hartver scheurend schreiend, dat hij indruk maakte op al degenen die hem zagen, en dat wa- Niemand bracht iets daartegen in. Louis had evenals De Graves zulke diepe harte- wonden gekregen, dat hij moreel was vernie tigd. Wat Maxime aanging, ook diens droefheid was oprecht en bracht hem ertoe, de een zaamheid op te zoeken. Alleen Sylvie behield haar koelbloedigheid. Voor de bedreigingen van Eugène had zij eerst gesidderd, maar toen zij zag dat de di recteur van do Nation Fraucaise de kamer betrok, die door zijn vrouw was bewoond ge weest, stelde zij zich gerust. Ons zal niets overkomen, dacht zij. Als hij niet wilde zwijgen, was hij hier niet te ruggekomen. De dag verliep en er gebeurde niets. Mijn doel is bereikt, redeneerde zij ver der. Die akelige oogenblikken zijn voorbij, en ren zeer velen, want half Parijs was uitge-,nu is mijn toestand verzekerd. Louis erft, na- loopen, om. de dochter van haren Berthiertuurlijk, alles van zijn dochter. Voor ons de naar haar laatste rustplaats te zien dragen, millioenen van Edith, en nu zonder moeilijk- Berthier zal het niet overleven! zeiden: heden oi' tegenkanting! degenen die hem volgden, toen zij hem zagen, j Tegen elf uur in den morgen gaf men een Zijn schoonzoon is nog bedroefder dan kaart je af voor den baron, die nog steeds on- hij, antwoordde een ander. i bewegelijk op zijn stoel zat, als door den blik- Ja. Hij hield veel van zijn vrouw. Het sem getroffen. schijnt een genegenheid te zijn, die lang heeft bestaan. En man en vader wérden heiden beklaagd. Ondanks deu grooten afkeer, welke Sylvie liem inboezemde, was Eugène na de plech tigheid toch weder iu het huis in het park Moneau gekomen. Hij dacht niet meer. Mi Laat mij alleen, sprak hij tot Isidoor. 'tls de oud-procuratiehouder van mijn heer den baron, hernam de kamerdienaar. Hij zegt dat het een hoogst ernstige zaak be treft en dat liet mijnheer den baron vreese- lijk zou spijten, als hij hem niet ontving. DeZ9 WO^dö*1 T«oiiia TTü Imuuubar- de zich de zonderlinge toespraak van Fon tenoy, toen deze heenging na zijn vorig be zoek. Een voorgevoel waarschuwde hem, dat een ernstig gevaar hem bedreigde, en dat Fontenoy het misschien verhinderen kou. Een gevaar, van welken kant? Dadelijk dacht hij aan de laatste vervloe kingen van den doode, aan haar bedreigin gen, aan hetgeen zij ongetwijfeld aan Eugèm» j bevolen had omtrent Sylvie, welke zij recht streeks had aangeklaagd als de oorzaak van haar dood. Een siddering voer door zijn leden, en zijn beenen weigerden liun dienst. Ik moet volstrekt Fontenoy ontvangen, dacht hij, en gaf bevel hem in de kamer t« laten, waar hij zich bevond. Eenige minuten later stond de oud-procu ratiehouder vóór hem. Zoo groot was de tee- derlieid van Martin voor Christoval, dat h(J bij den aanblik van Louis, die als gebroken, verouderd, onherkenbaar op een stoel zat, geen mede) ij den gevoelde. Dat is de kastijding! dacht hij- God is streng, maar rechtvaardig! Ik hen erg ongelukkig, begon Louis wieus tranen weder begonnen te vloeien. Dat begrijp ik, antwoordde Martin. Ik hield zooveel van mijn dochter! Fontenoy trok een zeer verwonderd geziert Fontenoy trok een zeer verwonderd gezicht eenige oorzaak van uw droefheid? vroeg hij Deukt u dat dit niet genoeg is? vroeg Louis. Eu u vooral, die zelf vader is, begrijpt u mijn smart niet? (Wordt vervolardd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6