TWEEDE BLAD binnenland: 08 millioenen-Prins. ST A D SNI EUWS. BUITENLAND. Import Jtmerican Shoe's* Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. 3Gi> J. HUIZING. liapdseiieeBieii. li ai Bon Hareiié ij! oyon sa" Haarlem-Brussel. Handschoenen. KiAAüDAG 15 JULI 1912. FEUILLETON Groats roman, naar het Fransch van P. d'Aigremosit. NIEUWE HAflRLEWSCHE COURANT PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De commissies, in wier handen ter fme van praeadvies, de verschillende stukken zijn ge Bteld. adviseur en het volgende. Conform de voordrachten te besluiten voor wat betreft het verkenen van subsidies ten be hoeve van proeftuinen te And ijk, Hilversum en Nieuwe Niedorp, tot exploitatie van een proef- zuivelboerderij te Hoorn, ten behoeve van de Vereeniging ten behoeve van het vakonderwijs in West-Friesland, zoomede ten behoeve van de Teekenscholen van hare afdeelingen. De commissie stelt voor aan de Ambachts school voor Hilversum en Omstreken over 1912 een subsidie ad 250.— per maand te verke nen en over de jaren 1913 en 1914 een subsidie ad 13000, mits dan aan Ged, Staten wordt overgelegd eene regeling te hunner genoegen betreffende de toelating van onvermogenden gratis en van minvermogenden tegen verlaagd schoolgeld. De commissie adviseert voor 1913 een subsidie te verleenen van 1500 ten be hoeve van de manden- en stoel vlechting op Urk. Alvorens een volgende subsidie te verkenen, wenscht de commissie onderzocht te zien, of de uitsluiting van vrouwelijke leerlingen tot die school te billijken is. Geadviseerd werd aan de smedenvereeniging „Hollandsoh Noorderkwar tier", te Schagen, ten behoeve van liaar cursus in hoefbeslag 125.subsidie te verleenen. Het voorstel om in bet verslag de opmerking te plaatsen, dat het overweging verdient aan de leerlingen van dezen cursus die dit, ter beoor deeling van het bestuur, behoeven, een tege moetkoming in hun reiskosten te verstrekken, weTd met een kleine meerderheid verworpen. Ten behoeve van het Rijk worde een bijdrage tor beschikking gesteld voor het zuivelconsu- lentscbap. Ook Zuid-Holland verleent een dus danige subsidie. Bij bet verleenen van een sub sidie ten behoeve van de vakschool voor kaas makers te Hoorn werd de post op de begrooting van deze inrjchting: „Vergoeding reiskosten verafwonende leerlingen" toegejuicht, en ge vraagd of Ged. Staten niet aan de besturen van met provinciale subsidie begunstigde instellin gen van dergelijken aard, waar een post voot tegemoetkoming in d© reiskosten op de begroo ting ontbreekt, een wenk kunnen geven te over wegen of het niet op hun weg kan liggen, hier aan een voorbeeld te nemen. Wat betreft de te verleenen subsidie aan de maatschappij Alk- 'maar-Packet, voor haren stoomboot dienst op Vlieland en Terschelling, voor de jaren 1913, 1914 en 1915, adviseert de commissie conform do voordracht te besluiten, doch daarbij te be- dinggn, dat bij wijze van proef gedurende de vier zomermaanden, van 1913, 1914 en 1915 een dubbele dagelijksehe verbinding met Har- Hngen, vice versa zal plaats hebben, onder be paling dat, wanneer aan deze voorw aarden over eenig jaar niet zal worden voldaan, de bijdrage over zoodanig jaar, slechts tot 4000 worde toegekend. De commissie stelt er prijs op, dat Ged. Sta- ^02.54 op de begrootingen van 1911 en 1913 is ontstaan, der Zeevaartschool te den Helder, alvorens eene subsidie wordt verleend aan deze inrichting. De subsidie voor den stoomboot- dienst Kampen, Urk, Enkhuizen, zal worden verleend, wanneer de nieuwe stoomboot in de vaart is gebracht. Voorts adviseert de commissie: Toe te staan een subsidie (groot 1/3 der to tale kosten) tot een bedrag van ten hoogste 6S000, voor de verbetering der bevaarbaarheid van de Binnenzaan. Toe te staan een bedrag van 12000 voor het aanbrengen van vernieuwingen in het eerst voor enkele jaren gebouwde gesticht Duinen bosch, en van 37000 voor een tram-aanleg van Castricum naar het gesticht. De commissie meent dat het toezicht bij den bouw van het gesticht scherper had kunnen zijn, en heeft be zwaar om de 12000 voor onderhoudskosten te vinden door leening. ten zich vergewissen, hoe een verschil van Goed te keuren de gelijkstelling in salariëe- ring van het personeel van het gesticht „Mee' renberg" met dat van „Duinenbosch", en de geheele ontwerp-begrooting van „Meerenberg" voor het jaar 1913. Goed te keuren de ontweTp-2de suppletoire begrooting van het gesticht „Meerenberg", voor het jaar 1912. Goed te keuren de rekening van betzelfde ge sticht over 1911, en van het pensioenfonds voor beambten, bedienden en vaste werklieden in het gesticht. Subsidie te verleenen aan schipper Johannes Bays te Wieringen, ten behoeve van den motor- bootdienst van EwijcksluisWieringen. Goed te keuren de wijziging in do bijzondere reglementen van bestuur voorden Groot Dui- vendreelitschen polder, d;en Yereenigdon Weet- hylmer en Klein Duivendreehtscben polder, de banne Harnekarspel, den Ringpolder en den Dergmeer- en Kerkmeerpolder, en den polder Eijerland op Texel. Een voorstel ten aanzien eener aanvrage om subsidie ten behoeve van het Koloniaal Museum te Haarlem, een dito tot het verleenen eener jaarlijksche toelage aan den eervol ontslagen bode ter provinciale griffie, O. Koelewijn; een dito tot verkoop van een perceel grond ondier Castricumeen dito tot vaststelling eener derde suppletoire begrooting van de provincie voor 1911. Subsidie te verleenen aan de Vereeniging voor Voortgezet Handelsonderwijs te Amster dam, ten behoeve harer lagere handelsschool, de vereeniging Handelsonderwijs te Amsterdam, ten behoeve harer avondscholen, de R. K. Vecr- eeniging De Hanze te Krommenie, ten behoeve van haar cursus in handelsonderwijs, die R. K. Vereeniging van den Handeldrijvenden Midden stand te Hilversum, ten behoeve van haar win teravond-cursus; den Neutralen Middenstands bond, te Enkhuizen, ten behoeve van den han delscursus; de Middenstandsve;reeniging Uit hoorn, met hetzelfde doelde Vereeniging voor de avondschool voor handelsonderwijs te Huizen de gemeente Bnssnm, ten behoeve harer teeken- school; de te Naarden op te richten Ambachts school de gemeente Muidon voor eon op to richten avondschool. Voorstellen tot wijziging der bezoldiging vam eenige ambtenaren van bet Amste-l-Drecht,ka naal en van het pensioens-reglement voor de waterstaats-ambtenaren in de provincie, ook wat aangaat hunne weduwen en weezen. De ontwerp-begrooting vtoor 1913 van het ge sticht Duinenbosch. Voorstel tot verkoop van grond onder Oastri- cum aan de bouwvereeniging „Goed Wonen" aldaar. Bij de behandeling der concept-voordracht tot verleening eener subsidie aan de door de Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart op te richten Vereeniging „De Nationale Rondvlucht 1912", werd opgemerkt, dat de behandeling de zer kwestie hare actualiteit verloren heeft, daar niet aan de voorwaarde zal worden voldaan, dat het Rijk en alle genoemde provinciën en gemeenten de voor hen geraamde bijdragen zullen verstrekken. Deze overweging en do op merking van onderscheidene leden, dat döze zaak niet allereerst, maar uitsluitend een (Rijksbelang, en geensdeels een provinciaal be-, lang ais zoodanig' betreft, geeft uwe Commissie aanleiding de verwachting uit te spreken, dat deze voordracht dioor Gedeputeerde Staten zal worden ingetrokken. Ten opzichte van de voordracht van Ged. Sta ten inzake loodhoudende verven heeft de voor steller van die vroeger reedis ingediende amende menten, Dr. Th. van der Waerden, zich niet geheel bevredigd getoond. Na gedachtenwisseling stelt de Commissie voor, de concept-voordracht volgens een amen dement van den heer v. d. Waerden te wijrai- gen, met dien verstande, dat gelezen zal wor den indien de hoofingenieur toelaat, enz. De Commissie stelt voor, dat overeenkomstig het voorstel van den heer A. L. H. Obreen zal worden meegedeeld, diat de Staten geen aanlei ding hebben gevonden de noodige stappen te doen tot vereeniging van den Vechtboezem met dien van het hoogheemraadschap Amstelland; evenwel spreekt de Comm. met den meeaten nadruk het vertrouwen uit, dat een voordracht van Ged. Staten tot verbetering van den wa terstand in de Vechtstreek ten spoedigste de Staten mag bereiken. De Comm. zou adviseeren tot aanneming der voordracht, betreffende subsidie aan do toeken- school van die afdeeling Krommenie van den Ned. R. K. Volksbond, ware het niet, diat B. en W. van Krommenie mededeelden, dat die school niet meer een onderdeel uitmaakt van den Volksbond, daaraan niet meer rekenplich- tig is en een geheel zelfstandig bestuur heeft. De Comm. acht mi et tot klaarheid gebracht, aan wien een subsidie dus zou moeten worden ge- geven en kan tot de verleening daarvan niet adviseeren. Het lid D. van Emhden stelt voor, de veror dening tot het weren van inbreuk op natuur schoon, niet 1 Januiari 1914 in werking te doen treden, zooala voorgesteld wordt, maar 1 Mei 1918, omdat ons land in dat jaar door vele vreemdelingen zal bezocht worden en het jam mer zou zijn, indien de verordening pas daarna in werking trad. Staking in Zurich. In Zurich zijn de socialistische arbeiders in staking gegaan en hebben zij allerlei ongere geldheden begaan. Drie bataljons infanterie en een eskadron cavallerie zijn daarom Zu rich binnengetrokken. De groote fabrieken zijn door militairen bezet. Het gemeentebe stuur heeft voorloopig het uitzetten van sta- kingsposten verboden. Het tramverkeer is weer geopend. Botsingen zijn tot nog toe niet voorgekomen. Vreeselijk. Bij Camburg aan de Saaie is een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. Veertig Berlijnsehe schoolkinderen brengen daar in de buurt bun zomervacantie door onder toezicht van een onderwijzer. Donderdagavond gingen de kin deren, zooals eiken dag, baden. Het is daar anders niet gevaarlijk, want het is er ondiep en het water stroomt er langzaam, maar des nachts moeten er zich diepe gaten in gevormd hebben, waarvan niemand iets wist. Toen de kinderen nu Vrijdagavond weer te water gingen, liet de onderwijzer bun elkaar de hand reiken, zoodat er een lange ketting ge vormd werd. Maar nauwelijks waren de voor sten een eind in de rivier, of er klonk een geschreeuw: zij waren in een kuil gezakt en trokken de anderen mee. Spoedig waren eeni ge kinderen verdwenen. De onderwijzer sprong te water en kon met eigen levensge vaar twee jongens redden. Er waren ook nog andere volwassenen te water gegaan, maar drie kinderen bleven zoek. Weer ging de on derwijzer met nog anderen te water, maar het zoeken mocht niet baten. Eerst 's avonds laat haalde een visseher meer stroomaf waarts de lijken op. Schietongelnk op een oefenterrein bij Berlijn. Op bet schietterrein van Rummersdorf, bij Berlijn, had Zaterdag een betreurenswaardig ongeluk plaats, waardoor een der manschap pen van de proefbatterjj der commissie tot onderzoek der artillerie gedood werd, ter wijl 5 anderen werden gewond, waarvan 2 zwaar. Bü het afzoeken van het terrein naar de fragmenten van de verschoten amunitie, raapte een kanonnier een niet ontplofte kar does op, beboorende bij een granaat die over bet hoofd was gezien, en wierp die, tegen de voorschriften in, op den wagen, die tot op name van de granaatschroeven bestemd was. De kardoes ontplofte, waardoor het boven vermelde ongeluk plaats had. De toestand In Turkije. Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, is het nog niet mogelijk de uitwerking te be palen, welke bet aftreden van Makmoed Sjef- ket pasja, den minister van oorlog, op de ontevreden officieren zal hebben. De leiders van de liberale partij, waarmee de officie ren voeling houden, zijn met des ministers aftreden nog niet tevreden gesteld en be schouwen het als het begin van de ontbin ding van de regeering. Evenwel schijnen noch de liberale partij zelf noch de ontevre den officieren de regeering terstond in han den van de liberale partij te willen stellen. De oppositie richt zich slechts tegen eenige bepaalde regeeringspersonen, die men als schadelijke uitwassen van de oomité-regee- ring beschouwt. Men verwacht algemeen dat de grootvizier eerstdaags zal aftreden. Het gebrek aan doortastendheid van den laatste is de voornaamste oorzaak, dat de crisis zoo lang duurt. Men gelooft niet dat bet comité op de troepen in de hoofdstad vertrouwen zal. Te Konstantinopel vertelt men, dat Mah- moed Sjefket drie malen door officieren is aangespoord om af te treden en ze allen heeft gevangen gezet. MINISTER TALMA. „Hagiahus" vjaft de Leeuwarder Courant' Koorde onlangs het volgende staaltje van mi nister Tal mak „Een Van zijn hoofdambtena ren was des ochtends in 'g ministers kabinet bescheid gegeven olm de noodige gjegleviena te verschaffen, welke de minister dien dag in de Kamer da dit ïi nodig te hebben. Toen hij echter Verscheen, verklaarde minieiter Talma geen tijd tot bespreking te hebben, dalair hij geheel door ©en ajndeire kwestie in beslag werd genometoj. /Maar mijnheer moest maar blijven en lalteft hoos-en wat hij te vertellen hiaïd. SVjajt ook lai nieit zbo'n klein beetje was en waarmee oioik heel wajt cijfers gemoeid war ren. Terwijl nu Ide minister bezig bleef met voor-studie, liet ook onze hoofdambtenaar zich niet onbetuigd omi te toonen, dat hij voor zijn minister heel materiaal had weten bijeen te brengen. Totdat 't tijd werd om naai* de Kamer te giaaU. Begrijpelijk dat onze hoofdambtenaar nieuwsgierig was om te hoeren, hoe zijn chef h!et klaiair zou spelen. Tot niet geringe verbazing moest hij ervaren, diat er geen cijfertje aan 't be toog ontblriak en den minister blijkbaar niet de minste bijzonderheid, welke voor zijn be toog waarde kon hebben, was ontgaan. Hij, die mij dit merkwaardig staaltje van opne- mingsvetrtoolgen wist te -viertellen', verzekerde mij; idiat bet alleen met zulk een gave mo- olijk is te werken gelijk minister Talma bet. Dia ar behoort meer toe dah een normaal arbeidsvermogen. In den parlementairen strijd moge 't al eens fel toeigta&tai, toch weet ik, dat ook zijn tegenstanders bij' alle Verschil van meening talent en energie vaft einzen' arbcids-min la ter erkennen. Geen jurist z'ijtoide, malar haft- dig debater eft toegerust met eetn degelijke kennis en Veel ervaring, weet hij bij de verdediging van de zaak, waarvoor bij staak Vaak een scherpzinnigheid te ontwikkelen, welke hem als een eerste kracht in het zit tend kabinet stempelt. Men Weet hoe de afgevaardigde Talma; nauwelijks op 't Bin nenhof aangekomen, destijds de Kamer met zijn welsprekendheid als het ware wist te overrompelenDiat geluid was zoo hier in lange niet vernomen .en men' gevoelde het als bij intuitie dat de toekomst aan dezen jongen afgevaardigde met' dat jonge gladge schoren gelaat nog wel gewichtiger rol zou toehedeelen. Die donkere, vaft gezonde le venslust stralende oogen keken zoo opge wekt de wereld inEn 0e Kamer begroette in hem een jong talent en redenaar Van schit terende gaven. Sinds die joyeuse entree in ons Lagerhuis moge zich vteel gewijzigd hebben en minister Talma menige ontnuchterende ervaring niet zijn bespaard gebleven; in nog ruimere mate heeft de Kamer hem kunnen leeren kennen als een werker v'a,ft groot talent, i Wan neer straks de Kamer met Vacantde ga,a,t, om daar buiten te gaain uitrusten Vaft den arbeid, zal niema|nd haar die rust, al® welverdiend, mis- gUnneft. Maar minister Talma zal ook da.n noig niet aan rust kunnen denken." VOOR DE KATHOLIEKE PERS. „De Maasbode" maakt met begrijpelijke voldoening melding van een belangrijke gift ad 1000.-— bij het bestuur van bet blad tot steun der Katholieke pers binnengekomen. Onder de vele betuigingen van sympathie zegt het blad welke wij den laats ten tijd als in een zekeren climax mochten ontvan gen, en waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, mogen wij zonder op de effectiviteit der overige in 't minst iets af te dingen de onderhavige zeker wel roemen als eene bij uitstek daadwerkelijke. De onbekende gever van dit belangrijk bedrag toont daarmede, de teekenen des tijds te begrijpen; te besef fen, dat voor den wederopbloei van ons Roomsche leven in al zijn volheid een krach tige Katholieke pers eerste vereisehte is. Als wij dan ook, in onzen moeizamen sti'ijd dezen steunpenning dankbaar aanvaardend, op deze eminente daad van Roomsch geloof meer in het hijzonder de aandacht vestigen, zij het mede, om haar ten voorbeeld te stel len aan diegenen in Roomsch Nederland, welke zich geroepen gevoelen, op wat wijze dan ook, mede te werken aan de steeds hoo- gere ontwikkeling van de Katholieke dag bladpers. DE NOOD OP BONAIRE. Betreffende iden nood op het eilaftd Bonaire tot leniging waja|rv,an doOr Hi. M. de Konin gin een gift viaft 'f 1000 werd geschonken, v'erheemt men nog dè volgende bijzonderhe den. Ten gevolge viaft de langdurige droogte is 0e ooglst op het eilaftd totaal mislukt, yfton- «1 in het dorp ja Riftdeft, dat ruim 1800 in woners telt. Door te geringe en te slechte voeding' en bbvtenidien inlog dikwijls gebrek aiain goed drinkwater zijn er veel zieken'; voonal lijders aan scheurbuik en dysenterie. Het voornalaftiste v|oedsel is faensjo (ge- 11ea-ii* kookt maïsmeel) met ials het te krijgen ia een stukje zout vleeeoh of zoutevhoh,, van do allergoedkoopste en bijgevolg van idtf allerslechtste soort. Voor het herstel van de scheurbuik! ijtera werden vlaln Gxmvemementswege vruahten erf lemoenen verstrekt en aan hen, die bepaald melk moeten gebruiken, blikmdk. Een ah ander moet viaft buiten af worden ajangevoertLj Voort® worden alan de schoolkind eren be schuiten uitgedeeld, voor velen van hen het eenige voedsel dat zij krijgea. Aan zieken; ouden vlan dagen en moeders vtan groote ge zinnen wordt eenige geldelijke ondarsteunii.ng verstrekt. Vaft gouVernementewege wordt aan vrou wen .onderricht gegeven in het hoedeaivlecib- ten, opdat daarmede iet® kan worden 'ver diend Giraffen in Art Is. De mooie Soedan—giraf fe, die ruhn 10 jaren een der sieraden van Ar— tis te Amsterdam uitmaakte, begon onlangs een ongeneeslijko alropbie aan d«n redhiervoorvoet ie vertoornen. De vereeniging Ariisfonds, heeft het Genoot schap een nieuwe giraffe aangeboden," een piwltf- tig, anderhalfjarig wijfje van de groote Zuid-Afri- kaansehe jsoori, die zich *t best aan ons kli maat kan aanpassen. In den loop van deze week1 wordt dit kostbaar geschenk uit Rhodesia in Artis verwacht en zal) van ihet mooie giraffen- perk in dein middentuin, weer aantrekkelijk heid uilgaan. De gebrekkige, oude Soedan-giraife, die door haar ongeneeslijke airoch'e niet met de jonge en gezonde „baby" kan worden samen gewend en zelfs gevaar voor hel jonge dier zou opleveren bij onvoorziene gevallen, word Zaterdagoch tend pijnloos afgemaakt. Haar lichaam diende ion laatste nog de weienschap. Staking van dek- eiu ina hincpevcoaeef te Botterdam. De chëf madhini t van de firma Karf Schroers bemerkte Vrijdagavond, dal de Rijn- sleepboot West Deutscher Lloyd 9, die met an" dere Rijnsleepboolen gedurende de slaking van. hel dek- en madhinepersoneei van deze sleept- booien is opgelegd aan de werf van de firms» P. Smit Jr., aan den Oo t Varkeno&rdschen- dijk, dieper lag dan de andere sleepboolen. Een dadelijk ingeisl&ld onderzoek bracht aan (hot licht, dal er sabolage was gepleegd, niettegenstaande er een waker aan boord was geplaatst. Een buiienboord.skraan was opeuigezei, en daardoor, slroomde het water in de sleepboot. Verder bleek, dat in de machinekamer de peilglazen slukgeslagen waren. Verdacht (hieraan schuldig of medeplichtig te zjjn, zijn aangehouden dd sleepboot kapiteins B., P. en L., zoomede de wa ker M. Allen zijn naar hel politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. De sleepboot Ls' leeggepompt. Zaterdagnacht ging een stuurman, heslemd voor de Rijnsleepboot Nord Deutscher Lloyd 10, mei den kapitein van deze sleepboot en vergezeld door drie politieagenten, op weg naar boord. Op de Feijenoordkade gekomen, daagde een troep stakers op, die legen den sluurman bedreigingen uitte en hem te lijf wilde. De poüfie dreef den troep uiteen, en de kapitein, losfe een revolverschot. Daarna gingen de ka pitein en stuurman aan boord. Naar later bleek is de machinebankwerker D. A. H., uil da Oranj eb ooms I ra aldoor een kogel in 'het hoofd getroffen. Hij is in hel ziekenhuis ter verpte ging opgenomen. Spoor wegongeval. Van de Frankfurter trein, die te 2.08 aan het stal ion te Arnhem aan komt zijn Zaferdag bij liet binnenloopen door onbekend gebleven oorzaak de vier laatste rij tuigen uit de rails gewipt, doch' onmiddellijk weer in het spoor terechtgekomen. Het ge volg was, dat de buffers dier rijtuigen over el kander kwamen te liggen, terwijl eenige buffers ombogen of afbraken. Een der reizigers in een der laatste rijtuigen kreeg door het breken Aan de glasruit in een portierraam een kleine ver wonding aan de hand, doch kon zijn reis vervol gen. Hel ongeval veroorzaakte eenige vertraging van den Duitscheu snellrein. Reteet aan eon spoorwegbrug. De openge* draaide spoorwegbrug over de Wijnhaven te Rot terdam kon Zaterdagmiddag door de uitzet ting van de raills, niet geheel dichtgedraaid worden. Hierdoor is van omstreeks kwartier over twaalf tot bijna kwart voor Iwee geen enkele trein over de brug gegaan. De exprestreln Brussel— Amsterdam is een uur te laat van het Beurs station vertrokken. Twee mensehen verdronken. Een treurig ongeluk heeft Zaterdagavond plaats gehad 1« Scheveningen. Een 14-jarige jongen, A. v. P., Wonende aan de Roehussenstraaf, had zich bij 117.) Mijnheer de baron, sprak die man, ik |ieb een treurige opdracht omtrent u te ver- jvullen: ik heb een mandaat^tot inhechtenis neming tegen uw persoon bij mtü Hij sloeg zijn overjas open, liet een drie kleurige sjerp zien en voegde erbij: Wil u zoo goed zijn, mij te volgen? Louis had een vast besluit genomen. Hij geraakte niet van zijn stuk. Wil u mij toestaan naar boven te gaan, ©in van mijn vrouw afscheid te nemen? vroeg hij. Ondanks zijn koelheid kwam op het gelaat van den commissaris een uitdrukking van .diep medelijden. Mevrouw de barones wordt eveneens in «rest genomen, zeide hij; andere agenten wachten op haar, om haar naar den rechter van instructie te brengen. Een reden te meer, om haar nog eens Voor 't laatst te spreken, zeide Louis. Alles wèl beschouwd, was hij toch de be roemde baron Berthier. Deze laatste gunst kon men hem niet weigeren. De commissaris gaf echter een zijner agenten een teeken. -—Ga mee naar boven, beval hij bedaard, doch heslist. Verlies hem niet uit het oog, opdat hij geen enkel papier medeneme, noch aan iets rake in het huis. Berthier hoorde die woorden, en reeds half op de trap keerde hij zich om en sprak tot den commissaris: Uw bevelen zijn heilig voor mij, mijn heer, dat zweer ik u; dat zal het eenige zijn, waarmede ik u zal kunnen danken voor uwe goedheid. Rechtstreeks liep hij naar de kamer van Sylvie. Het toeval, een volstrekte harteloosheid, misschien ook een goddelijke voorbeschik king, had Sylvie vroeger voor kamer doen kiezen het weelderige appartement, w7aar Frans Berthier gestorven was. Toen Louis den drempel overschreed, werd hij als bestormd door berinneringen, maar hij hield zich goed; voor berouw was het te laat. Sylvie lag rechtuit op een ruststoel, zij had een hevig zenuwtoeval gehad. Een kamenier besteedde haar zorgen aan haar. Achter in de kamer wachtten twee personen in 't zwart gekleed, totdat de rampzalige in staat zou zijn hen te volgen. Zij had niet gehoord dat Louis binnenkwam, ma»»* zao- hem nu naderen. Dadelijk stond zij op. Bescheiden trok de kamenier zich terug. 't Is afschuwelijk, begon de barones, zich tot haar richtend, weet je waarvan ik aangeklaagd hen? Dat ik Francoise vergif tigd heb, haar die ik liefhad als mijn eigen dochter. Maar dat is laaghartige laeter! Met een heftig gebaar onderbrak Louis haar. Mijn besluit staat vast, zeide hij. Wij hebben gespeeld en verloren, nu moeten wij betalen! Even te voren had hij zoo ongedwongen mogelijk zijn rechterhand in een zijzak van zijn jas gestoken; hij trok haar er nu uit. Een oogonblik zag men iets flikkeren, toen weerklonken na elkander, zonder dat iemand in de kamer den tijd had gehad om het te verhinderen, vier schoten. Toen de rook was opgetrokken, lagen twee lichamen rechtuit op den grond, Sylvie met doorboord hoofd, Louis met een bijna onzicht baar zwart gaatje aan den rechter slaap. Hij leefde nog. Men legde hem op het bed zijner vrouw. In enkele seconden waren alle huisgenooten toegesneld, de commissaris, die heneden gebleven was, voorop. Zonder bij kennis gekomen te zijn of een i enkel woord te hebben gesproken, blies de groote misdadiger Louis Berthier den laat- sten adem uit in dezelfde kamer waar hij de bekentenis van zijn broeder liad gestolen. Dadelijk werd alles verzegeld. Geen enkel papier mocht in vreemde handen vallen. XI. VER VAN DE WERELD Lafont had wel degelijk Parijs verlaten, zooals de waarnemende chef van het krank zinnigengesticht aan Louis Berthier gezegd had. Maar hij was niet naar Amerika gegaan. Daar kon hij inderdaad de drie millioen niet krijgen, welke door Monte-Léone geëisebt werden, om zijn toestemming te geven tot het huwelijk met Immaculée. Neen, de zon, de bloemen, een bekoorlijk zacht klimaat lachten hem toe als het ge schikte oord om geduld te oefenen. Maar daar Nizza en de gvoote aantrek- kingspunten van verkeer Monaco, Cannes, Beaulieu, hem te gevaarlijk schenen, omdat hij daar misschien bekende personen zou kun nen ontmoeten, richtte hij zich naar Huyères. Ook dóór vond hij nog te veel mensehen. Op een goeden dag zag hij een omnibus, een vreemdsoortig voertuig, dat van de place de la Prade vertrok, met twee knollen ervoor en door een vrouw bestuurd. Waar gaat dat heen? vroeg hij aan de vrouw. Naar Giens, gaf zij ten antwoord in haar landstaal, die voor lieden uit bet noorden bijna niet te verstaan is. Maar Lafont kwam ook uit het zuiden. Giens? herhaalde hij. Wat is dat voor een plaats? Stap maar in, dan zal u het wel zien! hernam de vrouw. Hij deed het, eu nu verloop van ongeveer een uur kwamen zij aan een scheiding van den weg. Eenige personen stapten af. Heel in de verte links zag bij in de blauwe zee de bevallige vormen zich af teekenen van ver rukkelijk plekje. Wat is dat daar? vroeg hij. Porquerolles, antwoordde een der pas sagiers. Een dorp? Ja. op een eiland, het mooiste der drie Huyeree-eilanden, de parel van de Middel- landsche zee. Een paradijsje, mijnheer! Lafont aarzelde niet meer; hij betaalde zijn plaats en volgde een persoon, die ook uit- den omnibus gestapt was en ziah naar den zee-- kant spoedde. Langs de rot#en, in een kleine bocht, danste een bootje op de golven, vast- gemeerd aan een touw. Toen de jolieman de twee reizigers zag aan komen, maakte hij het touw los, sprong op d© rots en trok het bootje aau den kant. terwijl een kleine jongen met schrandere kijkers eu hloote voeten op den grond sprong en de pak ken van do reizigers aannam. Ls die boot wel stevig? vroeg Lafont, ter wijl hij het kleine vaartuigje beschouwde. Ik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5