De millioenen-Prins. Goedkoopst adres voor~BANDEN en RIJWIELEN is H. j. VHM DER BB EER, Schagchelstr. 9. Tel. 2422 BUITENLAND. BINNENLAND. Handschoenen. Hu Bon üiarché Haarlem-Brasse!» Handschoenen. 91' o y o n Si FEUILLETON Groote roman, naar het Fransch van P. d'Aigremont. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT De „kleeren-prinses". Aan den horizon van de milliardairs-kolo- nie van New-York is een ster verrezen, die zelfs dit paradijs der Amerikaansche geld aristocratie in verbazing heeft gebracht, het geen nogal iets beteekent. De ster in kwestie heee Miss Esther Moreland, de dochter van f. geldmoloch nit Pittsburg, vanwaar een sterk contingent der Amerikaansoke Nabobs afkomstig is. Deze jonge dame vestigt de algemeene aan dak-1 op zich, daar zij uit beginsel nimmer een gewaad tweemaal aantrekt, onverschil- lig of het een japon of een oostuum is, of het 's morgens, 's middags, 's avonds of wanneer ook gedragen wordt. Heeft het eens het slan ke lichaam der „kleerenprinses zooals zij genoemd wordt, omsloten, dan vervalt het onherroepelijk aan den „oudskleer". De titel, die het rampzalige meisje verworven heeft, is met groote moeite en inspanning verdiend, want zij moet natuurlijk aan één stuk door nieuwe scheppingen der kleedermakerskunst onderzoeken, aanpassen, stoffen uitzoeken, zich het hoofd breken over de harmonie van de garneering. Eén ding is min of meer onbegrijpelijk: hce de beklagenswaardige, ultra-leeghoofdige kleedermaniaque tijd vindt om te eten,, te slapen, en te denken aan iets anders dan aan passement, volants, brandebourgs, rug- naden, voorbanen, droits-devants, guipures, galons en andere kleermakers-aangelegenhe den. Rockefeller's inkomen. Eenigen tijd geleden verscheen John D. Rockefeller als getuige voor het gerecht om inlichtingen te geven over zijn deelname aan, en zijn verhoudingen tot de Standard Oil Company, vooraf echter over de betrekkin gen der Standard Oil Company tot talrijke andere petroleummaatschappijen. Bij deze gelegenheid heeft men iets naders vernomen omtrent Rockefeller's inkomen en vermogen. Hij verklaarde zelf, dat hij de grootte van zijn vermogen niet nauwkeurig kon opgeven; hij kon slechts gissen, en op een 25 millioen na niet precies berekenen hoe groot de omvang van zijn vermogen was. Overigens gaf hij over alles zeer nauwkeu rige inlichtingen. Op grond hiervan heeft de „New-York World" berekend, dat John Rockefeller thans te beschikken heeft over een vermogen van meer dan 2100 millioen gulden. Bij elke koers verandering stijgt of daalt ook Rockefeller's vermogen. Hij speculeert echter niet, hij be legt zijn geld, en wanneer de koersen zeer hoog staan, verkoopt hij eenige aandeelen. Evenzoo koopt hij bij lagen stand nieuwe effecten en belegt den verkregen winst we derom in papieren. Het grootste gedeelte van zijn vermogen be staat uit aandeelen in petroleum-, spoorweg-, bank- en industrieele maatschappijen. Ten gevolge van het oordeel, dat de recht bank in bovengenoemde zaak uitsprak, heeft Rockefeller weer goede zaken gemaakt, want na het bekend worden van het vonnis stegen de koersen der andere petroleum-aandeelen verbazend, en won Rockefeller het peulschil letje van 250 millioen gulden. Gemiddeld heeft de petroleumkoning een jaarlijks inkomen van 130 millioen guldens. In het jaar 1907 verdiende hij echter niet min der dan 330 millioen. Maandelijks ontvangt hij dus gemiddeld 11 millioen, en zijn inkomen bedraagt per week 2K a 3 millioen, dat is per minuut 340, en per seconde 6 gulden. Aan weldadige instellingen en musea heeft Rockefeller tot op heden 420 millioen gulden geschonken; voor hem is dit eigenlijk een kleinigheid, want hij schenkt dit van de ren ten, welke hij ontvangt, en raakt, als voor- voorzichtig huisvader, niet aan zijn kapitaal. Gehoorbuizen in den schouwburg. Het Londensche New-théatre zal binnen kort zijn publiek met een nieuwigheid ver rassen; de directie heeft besloten, iedere zit plaats in de tooneelzaal te voorzien van een gehoorbuis, en men is reeds ijverig bezig om de kleine toestelletjes, waaruit men, na in werping van 6 pence, behalve een kijker, in 't vervolg ook een gehoorbuis zal kunnen ha len, aan de stoelruggen te bevestigen. Deze nieuwe inrichting komt niet alleen den schouwburgbezoekers ten goede, die min der goede ooren hebben, maar vooral ook den bezitters der achtsterste plaatsen, die dik wijls bij de opvoering van moderne stukken enkele episodes uit den dialoog maar slecht of moeilijk kunnen hooren. En dan wanho pende pogingen doen om te raden, wat de jeune prémièr of de „figurant" wel gezegd kan hebben, dat de vrouwelijke hoofdpersoon plots in zoo'n geweldigen toestand van op winding kan geraken. KRIJ IS VERBOND TE ROME. Men meldt uii Roane aan het „Oentr." Op initiatief vain de vreemdelingen me vrouw [Weirich, pater dj. Jos Djrehinahnis, Cf. S. S. K. en kolonel Repomd, oommandint Van de Zwitsertslché lijfwalcht, met aanbeve ling y,an 't iWlerk 'tot behoud des Geloofs en onder laidtiieve bescherming Van Z. E. kiaridi- |Ualal Van Rosisum, is in de Eeuwige Stajd een katholieke en tevens Ide eerste driankhesfrij- 'dingsvereen iging gesl idht dotocr 'de leiders Va|n verschillende sociale bonden. De voorzitter, de jonge leak Constantino Parisi, die reeds meerdere lezingen «Ver 't ailooholisme hlield, komt binnenkort de organisatie in Holland bestudoeren. De adtie begint met een' openbare ver gadering in dein herfst, wanneer ook Ide stu- I denten :aiah de buitenl and-che colleges, waar- l onder veel onthouders zijn, terugkomen, j Die propaganda Van dr. Gerard Brom aJLs i Vertegenwoordiger van de internationale ka tholieke federatie tegen 't Alcoholisme, waiar- va.n jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbromck voor zitter is en Zi. E. kard. Mereder onlangs door i Z. H, den Rans tot beschermheer werd aan- I gewezen, heeft in zbovter het doel bereikt jda.t de Italiaansche katholieken een interna- s tionale organisatie ger'e sd hebben voor het internationaal congres in 1913 _t.e Milaan, waaraan zij werkzame deelneming* beloven. COLLEGE VOOR DE VISSCHERI JEN. A.s. Zaterdag zal het nieuwbenoemde college voor de vissciherijen door don minister van land bouw, handel en nijverheid worden geïnstal leerd. Zij is bij Kom. besliuil van 1 dezer afc volgt samengesteld. Mei ingang van 1 dezer zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd I. tot leden van het college voor de Vissdhe- rijen, de heeren J. J. Slis, te Middelhar nis, A. Hoogenraad, te Sdieveningen, G. J. J. H. van Kempen, te Ginneken, H. J. Calkoen, te Edam, L. H. Dijkhuis, te Ulrum, mr. M. Tydeman Jr. (e Breda, J. J. Ochtman, te Goes, Jan Schip pers, te Vlaardingen en Hub. Dirkzwager, te Scheveningen, aden oud-lid van hel voormalige College voor de Zcevis-sch-erijenalsmede de ihee- ren K. de boer Gzn., lid van de Eerste Kamer dor Slat en-Generaal, te Ass-endelifl, mr. P. A. Diepenhorst, hoog!eeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, jhr. mr. dr. N. C. de Gij- se'aar, burgemeester van Leiden, dr. H. F. Nierstrasz, hoog!eer,aar aan de RijkisuniversiteU te Utrecht, mr Th. B. Pleyt®, voorzitter van den Raad voor de scheepvaart, (e Amsterdam. IJ. Pollema, lid vian de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, (e Sneek, mr. dr. A. A. H. Struye- ken, hoogleeraar aan de gemeen! e universiteit (e Amsterdam, mr. P. G. van Tienhoven, te Heemstede en G. F. Tydeman, schout-bij-nacht; directeur en commandant der marine te Am sterdam II. tot secretaris mr. H. van der Hoeven, oud- secrelaris van het voormalige College voor de Zeevisscherijen, te Zondert, en is aan hel voormalige College voor de Zee visscherijen, samengesteld laatstelijk uit de hee ren mr. E. N .Rahusen, voorzitter, J. J. Slis, A. Hoogenraad, C. J. J. H. van Kempen, H, J. Calkoen, G. A. ten Houten, jhr. mr. J. Retell, L. H. Dijkhuis, dr. Max .Weber, mr. M. Tyde man Jr., H. A. Schippers, J. J. Ochtman, Jan Schippers en Hub. Dirkzwager, leien, en mr. H. van der Hoeven, secretaris, dank betuigd voor de door diF college aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen langdurige en go,ede diensten. LIBERAAL. Door den douverneur van Curacao wordt een subsidie-verhooging voorgesteld ten bate der Katholieke Bizondere scholen. Zij zullen ƒ14.410 meer ontvangen. Dat zulk een nieuwe regeling niet andere dan billijk mag heeten, blijkt uit de feiten. Zooals toch de „Aniigoe di Curacao" in zijn jongst gearriveerde nummer in herinnering beengt, beeft de Katholieke Missie steeds met zware moeilijkheden te kampen gehad, om in de behoefte aan onderwijs te voorzien. Immers van de 47000 Katholieken onzer kolonie zegt het blad zijn slechts zeer weinigen in staat, zelfs de onkosten van de schoolopvoeding hunner kinderen te dragen. En toch verlangen zij voor hunne kinderen Bijzondere Scholen, omdat volgens hun gods dienstige overtuiging de godsdienst niet van de school gescheiden mag blijven, maar juist een der sterkste factoren moet zijn bij de vorming van hoofd en hart. Het Apostolisch Vicariaat heeft daarvoor groote offers moeten brengen, en reeds in 1906 en 1907 werd door dpn voormali gen gou verneur van den Kolonialen Raad toegegeven, dat de subsiolie aan de R. K. Scholen verhoo ging behoefde. Te meer klemt thans deze eisch, daar bij een nieuwe onderwijs-regeling van 1907 stren ger voorwaarden ten aanzien der subsidi- eering werden gesteld wat voor de schoolbe sturen belangrijke uitgaven vergde. Het is niet een geringe eer voor de R. K. Missie zegt ole „Amigoe" dat van meet af aan getracht werd aan al deze eisclien van lokaal en personeel te voldoen. Gedurende de laatste jaren kwamen verschillende Zusters en Praters met diploma's uit Nederland, zoo dat de onderwijskrachten sterk vermeerder den; herhaaldelijk werden door de Eerw. Zus ters en Fraters hier reeds aan het Bijz. On derwijs verbonden, nieuwe diploma's behaald, terwijl vele scholen uitgebreid, of geheel ver nieuwd werden en daarenboven nog het aan tal scholen toenam. Dat onder zulke omstandigheden de sub sidie-verhooging alleszins billijk en rioodig is, behoeft geen betoog. De overgroot© meerderheid der kolonie is trouwens Katholiek, en wenscht Katholiek onderwijs. Zelfs niet-Katholieken hebben daarbij be lang, en ook worden door de bizondere school groote uitgaven aan de regeering bespi.ird. Maar opvallend is het nn weer, zoo merkt het „Centrum" hierbij op, op wat zuren toon in een correspondentie uit Curacao aan de „N. Rott. Ct." over het voorstel van den Gou verneur geoordeeld wordt. De argumentatie in de Memorie van Toe lichting tracht men zooveel mogelijk te be knibbelen, en uit geheel de correspondentie is op te maken, dat men de verhooging der subsidie met leede oogen ziet. Het is echt liberaal. Zonder verhoog-ing- der subsldiën zouden, zooals in de M. v. T. te lezen ia, „uit ge brek aan geld, vele nuttige en gewenschte verbeteringen in het onderwijs, die nan de volksontwikkeling ten goede zou komen, moeten achterwege blijven of voor te lan gen tijd worden uitgesteld." De volksontwikkeling zou daaronder dus lijden. Maar zulk een argument schijnt in de oogen van sommige liberalen weinig uit te werken. Voor „het" onderwijs heeten zij alles over te hebben. Niets ligt hun nader aan het hart. Maar zoodra er sprake is van b i z o n d e r van Katholiek onderwijs, neemt hun ge laat een bedenkelijke plooi aan, daalt hun belangstelling onder het vriespunt. Iu h u n oogen schijnt de Katholieke school geen volksontwikkeling te brengen Twee vliegen in één klap. Men schrijft uit Helmoud: Bij den herbergier V. in de Heistraat alhier, werd in den afgeloopen nacht omstreeks 10 uur ingebroken in 't kippenhok. Een tweetal kip pen werd fluks den nek omgedraaid en op den grond gelegd. Een derde tastte de dief nÜ3, deze ontvluchtte naar buiten niet zonder alarm te maken,. De menschen, die niet ver van 't kippenhok aaii 't beugelen waren, komen kij ken en ook de waard snelt toe. Deze stelt een onderzoek in, doch v.indt niets dan de gedood© kippen. Hij is echter niet gerust, onderzoekt weder en vindt eindelijk den kippendief plat op den grond liggen tegen de schutting van 't varkenshok, 't Is een berucht sujet, L. J., oud 38 jaar, dat zich stomdronken houdt en van den prins geen kwaad weet. De zaak wordt aan de politie in handen gegeven. 's Morgeps tegen half vier klopt een tweetal agenten aan bij V., om eeu onderzoek in loco in te stellen en de beid© slachtoffers van den aan slag naar 't bureau te brengen, alvorens L. J. in hechtenis en in verhoor te nemen. Ze kloppen aan op de deur achter het huis en worden na wat wachten verzocht naar de voordeur te komen, dpar eerstgenoemde op het oogenblik niet ,kon geopend worden. Een der agenten begeeft zich naar de voordeur, terwijl zijn kameraad aan de achterdeur, zich op alle gebeurlijkheden gereed houdt. Pas heeft de eer ste de klink van de voordeur opgelicht en deze nog gesloten bevonden, of de achterdeur gaat open en man en vrouw, beiden in het minimum van hun nachtgewaad, dragen een mandje naar buiten, waarin pl.m. 10 liter gesmokkelde jene ver, en vallen in handen van de politie, die ze aan de voordeur waanden. Procesverbaal 110. 1. De kippendief werd nog denzelfden nacht gearresteerd en verhoord. Hij bekende, volledig. Procesverbaal no. 2. Twee vliegen in één kliap. Vermeende inbraak. Vrijdagnacht te 1 uur werd te Dordrecht het. gedeelte Voorstraat tusschen Vriescstraat en Vischstraat in op schudding gebracht. De 'heer A. A. Benedictus, winkelier in hoeden, ontdekte dat zich een drie tal mannen bevonden in 't aan zijne woning grenzende achtergedeelte van de drogisterij „De Rozijnkorf", welk pand 's nachts onbewoond staat. Hij zag dat een dier mannen zich de handen waschte, terwijl een andere met een brandende kaars rondliep, hetgeen met het oog op de aanwezigheid van een menigte licht ont vlambare stoffen groot gevaar kon opleveren. Vermoedende dat die personen met slechte bedoelingen „de Rozijnkorf" waren binnenge drongen, waarschuwde hij per telefoon de po litie, met het gevolg, dat spoedig een inspec teur met eenige agenten ter plaatse verscheen en het blok huizen tusschen Voorstraat, Vrie scstraat, Korte Breestraat en Vischstraat liet afzetten. Inmiddels werd de beer L. de Kon in gil, een der eigenaars van de Rozijnkorf, gewekt en be gaf deze zich naar den winkel. Aangezien de straatdeur daarvan aan de binnenzijde gesloten was, gaf hij aan de politie vergunning haar met geweld te openen, waar hij een spiegelruit in schorven vloog. Het huis werd toen geheel doorzocht, maar aanvankelijk vergeefs, zoodat ook een verkenningstocht in de woningen der buren en over de deken werd gehouden. Eenige buren stonden de politie daarbij ge wapend terzijde, terwijl anderen, minder moe dig, telkens personen op het dak meenden te zien en deze toeriepen zich over te geven, want er zou zeker op hen geschoten worden. Een der dapperen bracht het zoover, dat hij een schoor steen op 't dak va.n den hoer Brauu, spekslager, voor een inbreker aanzag en te lijf ging, met het gevolg, dat die schoorsteen door het dak tuimelde en heel wat schade aanrichtte. Na heel wat zoeken kwam eindelijk een der politieagenten omstreeks half 3 vertellen, dat hij de „inbrekers" niet drie, maar vier in getal gevonden had op den zolder i,n het ach tergedeelte van het huis, waar zij rustig op eeu hoop zeegras lagen te slapen. Wat was het geval? De vier mannen hadden gisteren in de drogisterij gewerkt met het uit persen van bessen. Zij zouden daarmee tegen 's 'avonds 8 uur gereed zijn gekomen, maar doordien de pers brak, werden zij genoodzaakt eenige uren te wachten, totdat de schade her steld w(as. Uitstellen tot Zaterdag kenden zij het werk niet, want dan zou het sap waar schijnlijk bedorven zijn. Dit was oorzaak, dat zij eerst Vrijdagnacht te één uur gereed waren, i Aangezien zij Zaterdagochtend te 5 uur weer aan het werk moesten om het sap te koken, besloten de mannen niet naar huis te gaan, maar in de Rozijnkorf blijven slapen. Na zich gewassclien te hebben, legden zij zich op den vloer neer, maar die was hun toeh wat te hard en zij kwamen toen op het idee, dat er op een zolder in het achterhuis zeegras voor embal lage lag, waarin zij een uitstekende slaapge legenheid zouden vinden. Dat was ook werke lijk het geval, maar hun rust was van korten duur, ofschoon wel geen hunner ooit gedacht zal hebben, dat hij op zoo ongewone manier zou worden gewekt. Het nachtelijk avontuur liep dus, ongerekend de aangerichte schade, voor allen goed af. De politie kon inrukken en de buren rustig onder de wol gaan. Vele toeschouwers men weet niet, waar bij zulk een gelegenheid de men schen zoo opeens vandaan komen bleven ech. ter het geval nog geruimen tijd met elkander bespreken, waarbij natuurlijk ook tial van an dere diefstallen en inbraken ter sprake kwa men. Hoevelen hunner daar no,g van gedroogd hebben, is ons niet bekend. Staking op den Haagschen Asclistaal. S» dert een piaar diagen is te 's-Gravenhage. een staking uitgebroken, d.ie voor de ingezetenen alleronaangenaamste gevolgen kan na zich sle pen wanneer niet direct wordt ingegrepen. D« voor rekening van den aannemer der wegvoe ring van het gemeentelijk vuil werkzame mest' schippers hebben den arbeid neergelegd tem einde een loonsverhoogiug af te dwingen. Op een tram geschoten. Toen de tnarn om half zes gistermiddag Dordschebrug (Drenthe) passeerde, vloog plotseling een kogel door de ruiten en trof den arbeider M. Bies van Bargem Oostveen even boven den slaap. De diader Is nog niet bekend, de politie doet onderzoek. Taai leven. Te B,arneveld is een slang gei dood, in welker maag zich een nog levende kik< vorsch bevond. Toen men dit beest uit zijn gevangenschap verlost had, sprong het weldra weer weg, alsof er niets gebeurd was. Het zal toch geen „zeeslang" geweest zijn? -i In zinkenden toestand. Een met schelpen geladen tjalk geraakte gistermorgen in die Zui derzee lek, zoodat het schip spoedig in zinken den toestand verkeerde. Een volendammer bot ter kwam ter hulp en nam de tjalk op sleep touw. Door hard aan de pompen te werken wist men de tjalk drijvende te houden en de haven van Hoorn binnen te brengen, waar men het sehip op het droge liet loopen. Door de hitte bezweken. Dinsdagavond is de 81-jarige O. H. R. in de Tweede Pijnacker- straat te Rotterdam door de warmte bevangen en ineengezakt. Hij werd bij een familielid in de Zaagmolenstraat binnengedragen, waar slechts de dood kon worden vastgesteld. Gedood. Een 7-jarig zoontje van den tim merman H. Zwials te Erm ging met een paar broertjes de koeien uit het land halen. Hij wil de een paard, dat daar liep, wegjagen, doch het dier sloeg achteruit en trof het kind in het ge zicht, dat geheel werd stuk geslagen. Het kind overleed eenige uren daarna. Treurig ongeluk. Te Hommerts, bij Snoek, werd-de 17-jarige Trijntje Z ijlst ra per on gelul 99 119.) .Maxime stond daar aan de zijde van Mau rice. Hij was zoozeer veranderd, dat men hem nauwelijks herkende. Hij zag doodsbleek, en de droefheid, die over zijn gelaat lag ver- spreict' vas akelig om aan te zien. Maar in zijn hei en oprechte oogen glansden een verhevene kalmte en oen onwrikbare beslist heid. Sedert et noodlottige einde van zijn ouders had ®en niet meer over hem hooren spreken; hij was verdwenen, zonder dat iemand wist waarheen. Maar voor zijn vertrek had hij aan mr. Ti- baud-Gauthier stipte bevelen gegeven. Uit fijngevoeligheid had de zoon van Sylvie niet gewild dat de notaris, zooals deze hem voor stelde, aan Edith zou vragen, de millioenen terug te nemen, welke zij aan Francoise ge schonken had. 't Is gevloekt geld, antwoordde hij een voudig, de armen zullen er voordeel bij heb ben. En hij had alles doen verkoopen, zoowel de weelderige meubels als de huizen, de schil derijen, de kostbare snuisterijen, kortom alles. -.Vastbesloten had hij geëisebt, dat De Graves zich in mets zou mengen. Met een wilskracht, welke men met bij hem vermoed had, had hij absoluut geweigerd hem te zien. Alle brieven, Welke de directeur van de Nation Francais© »em geschreven had, waren ongeopend nan Eugene teruggestuurd. Eindelijk had De Grave# moeten afzien van verdere pogingen om zijn neef te vermurwen. Doffe wanhoop greep hem aan, want het zoo vurig begeerde vermogen was nu voor eeu wig voor hem verloren. Sedert den zelfmoord van Louis restte hem niets dan de Nation Francaise te verkoopen en te leven van het geringe traktement van afgevaardigde. Wat Ghristoval aanging, hij oordeelde de publieke verachting en de ellende een genoeg zame kastijding voor zijn mogelijke mede plichtigheid aan de schelmstukken van Louis en Lafont. Hij liet hem dus met rust en wilde zelfs niet meer, dat men zijn naam in zijn tegenwoordigheid uitsprak. Bij het gedruisch dat Maxime en Maurice veroorzaakten, maakte Norette zich van den hals haare vaders los en hief Christoval het hoofd omhoog. Hot gelaat van Maurice was overstroomd van tranen. Mot gebogen hoofd wachtte Maxi me op een woord van Monte-Lóone, om na derbij te komen. Bij den aanblik van den doodsbleeken jon gen man, een toonbeeld der wanhoop sidder de Michel. Ja, hij alle menschelijke wraakne ming, al schijnt die nog zoo gerechtvaardigd, nog zoo gewettigd, worden ook onschnldigen getroffen! Tegenover zijn eigen volkomen ge luk deed het peillooze ongeluk van Maxime Christoval te meer ontroeren. Wat kan ik voor u doen? vroeg hij aan oen ongelukkige met een stem, waarin de snaren van goedheid en medelijden trilden. eze deed eenige schreden vooruit en maak te een beweging als wilde hij zich op de km een werpen. Maar Edith boog zich snel, -hiet hem op en nam hem in haar armen. Alles wel beschouwd, iu weerwil van de mis daden der zijnen, was het toch het bloed van Frans, dat de ongelukkige jongeling in de aderen had, van Frans, dien zij zoozeer had liefgehad! Neen, sprak zij, jij bent niet schuldig! Jij bent zelf het slachtoffer van al die onedele hartstochten. Sta op! Alleen op de knieën, mevrouw, antwoord de Maxim© met zoo droeve stem, dat allen omstanders de tranen in de oogen sprongen, alleen op de knieën kan ik vergiffenis vra gen voor hetgeen de mijnen misdaan hebben! Bevend reikte Christoval hem de hand en zeide: Wees gerust, tegen u heb ik geen wrok! Maar Maxime vatte de uitgestoken hand niet. Ik dank u, hernam hij eenvoudig. Den eersten dag dat ik u zag, heb ik het reeds ge voeld: n heeft een groot hart. Wat moet er van u worden? vroeg Mi chel plotseling. Al heeft de onwaardigheid van uw familie onze beide levens eenigen tijd gescheiden, God wil, door de gevoelens, welke hij in uw rechtgeaard en goed hart gelegd heeft, dat de verbroken banden weder nau wer worden toegehaald. Voor eiken misslag is vergiffenis. Work zooals ik gewerkt heb! Voor u zal er na een werkzaam streven ver getelheid zijn en later misschien ook geluld Hij zweeg. Maxime had hem aangehoord ten prooi aan een diepe ontroering. Dat bo ven alles goedhartige wezen had zijn vader willen doen verdwijnen van de aarde! Maar al droegen de trekken van den ongelukkigen wanhopige de sporen van hetgeen er in hem omging, toch bleven zijn lippen stom. Monte-Léone ging voort: De markiezin De Fontenoy en ik zijn rijk genoeg. In haar naam en in den mijne schenk ik u onze bezittingen op Santa-Maria. Ga er werken zooals ik zelf er gewerkt heb; ge zult er uw leven en uw fortuin weder kunnen opbouwen. Een zwakke glimlach speelde om de lippen van Maxime. 'tls niet mogelijk, zeide liij eindelijk, maar toch bedank ik u uit den groud van mijn hart. Niet mogelijk? Waarom niet? Ik ben even ongelukkig geweest als gij, en eindelijk heb ik er mijn geluk veroverd! U had niets uit te boeten! sprak de arme Maxime langzaam. Tranen welden in zijn oogen op, maar de ontroering, die liem overmeesterde, afschud dend, hief hij droevig het hoofd op en ging voort: Ik heb tegenover u nog uit te boeten. Ik heb nog uit te boeten tegenover een ander die, in haar graf, niet vergeven kan! Ik heb ook tegenover liet vaderland uit te boeten! Welk een zware taak! Maar ik heb ernstig overwogen wat mij te doen staat. In La Graude-Cliartreuse, waar ik in volkomen stilte gebeden heb, scheen het mij toe, dat God mij het antwoord gaf op mijn angsten, mijn twijfel en mijn wanhoop. Onder Zijn inge ving ben ik vast beslaten, aan die moedige geestelijken, de Witte Paters, te vragen, mij in hun rijen op te nemen en mij in hun mid den te laten arbeiden aan hun roemrijk werk van toewijding, apostolaat en vaderlandslief de. Door aan het Vaderland en aan God alles te geven wat mij aan krachten en wil nog rest, zal ik misschien voor de misdaden der mijnen eenige vergoeding kunnen schenken! Bij deze woorden boog Maxime het hoofd, en geen weerstand meer kunnende bieden aan do ontroering, die zijn hórt deed breken, barstte hij los in krampachtig gesnik. Maar plotseling omvatten hem een paar krachtige armen: hij gevoelde zich opgeheven en aan een hart gedrukt, dat onstuimig klopte. Of riep Michel, door zooveel oprechte smart en goede voornemens overwonnen, uit. Wees vergeven en bemind! Je bent niet meer alleen op de wereld! Ga waarheen je groot moedig hart je drijft. Maar je familie in Frankrijk zal steeds aan je denken en de beste wenschen voor je koesteren bij je ver heven werk, de wonden van je «iel zullen geheeld worden. En dat God je het hoogste goed geve: Zijn vrede! Toen maakte hij zich los van den jongen man, maar voerde, als laatste teeken van vergeving en teederheid, Norette in Maxi- me's armen, Norette, geheel gehuld in het witte tooisel der maagden, Norette, de rein heid-, de eerlijkheid-zelve, het levend sym bool der toekomstige verzoening en der on sterfelijke hoop, welke de toekomst zou kun nen brengen na volbrachten plicht. Dank u, zeide Maxime. Ik zal voor u al len bidden, eiken dag van mijn leven. Weest gezegend Kalmer, gelukkiger nog, zoo mogelijk, ge leidde Monte-Léone nu zijn dochter naar het Altaar. Maar niet zoozeer voor (lat- kind, om ringd door zooveel zekere teekenen van ge luk, bad iedereen, terwijl de priester haar huwelijk inzegende. Genevieve, met haar en- gelenziel, Edith, wier moederlijk hart door de grootste smart golroffen, medelijden had met ieder die lijdend was en rein. Sabine, die zoo lang gewacht had op deugeue dien zij zoozeer beminde, Immaculóe, Martin, allen vroegen aan God, de heldhaftige taak te verzachtenl van hem die zijn leven ging wijden aan heil uitboeten van zoo verschrikkelijke misdaden.' En hij die daar in eeu eenzame zijkapel op! de knieën lag. voelde voor het eerst sedert langen tijd een zonnestraal zijn droevig be-1 staan verhelderen. En toen hij Monte-Léone van verre zag, wien hij van den eersten dag af genegenheid had toegedragen, mompelde liij zacht Wees gij gelukkig, gij dio medelijder? hebt gehad, (lie mij in uw armen hebt geno-t men en tot mij woorden gesproken hebt, did bemoedigen en heelen! EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5