Wetenswaarlg Allerlei. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Sociale Berichten Letteren eiTKunstT^ Landbouw eis Visscherij, BETREKKINGGIDS Grand Hotel OE IMLTE, Marhtnieuws. E3 Hue Richelieu FAfélLIE-UOÏÏL. UiTLOTiNGEN. 128 8567 5335 16590 12342 6908 20535 17532 I t«B De Olympische spelen to Stockholm. De Marathon. In verband met den Marathon hebben de acht geneesheeren, die aan de Olympische spelen ver bonden zijn, aan de jury den wensch te kennen gegeven, dat deze loopwedstrijd voortaan zou ge houden worden tijdens de koelste uren van den dag. Zij zijn zelfs van meening, dat deze wedstrijd van 40 K.M. in 't vervolg zou moeten afge schaft worden. Goed zool zilver en goud wordt geslagen, vertoont aan de eane zijde het beeld der Amsierdamsdhe stede-i maagdj zittende, met den lauwertak in de op* gelieven redhter. and. De linkerhand steunt Of» hetla child met de St. Andrieskruisen. Op den achtergrond ziet men het paleis pp den Dam. De keerzijde vertoont het stedelijke zegel, (het Koggeschip, omgeven van een lint, waarop „Eere-medaitle van de stad Amsterdam1' geschrei ven staat. VAN ELDERS. Faillissementen. Failliet verklaard: 17 Juli J. Lager waard, Ouderkerk a.d. IJsel. De Haringhandelmij. „Noordzee'Vlaar- dingen. Mej. Bouwens, gescheiden vrouw van A. Glaudemans, openb. koopvr. in dames- modeart. Rotterdam, Van Speykstraat 124. 18 Juli P. C. Stam, koopman, Dordrecht. J. de Vries, handelaar in brandstoffen te Tiel. Geë i nd igd: door het verbindend wor den der uitdeelingslijst het faillissement Th. Pli. Veraart, sigarenmaker, Culenborg. Ongewciisclite verbroedering. In bet Patroonsblad van heden komt een stuk voor van een fabrikant, onder den titel „Mjag dat zoo maar". Wij ontleenen daaraan het volgende „In den „Metaalbewerker", het blad van den Ned. Metaatbewerkersbond, in naam neutraal, in werkelijkheid zuiver socialistisch, in dat blad dan van 13 Juli 1.1. komt weer eens een staaltje voor van de nauwe verbroedering, die tusschen onze katholieke vakbonden en die dier socialisten zoo gemakkelijk ontstaat. Daar lees ik, dat de neutrale ên de R. K. Metaalbe- werkersbond een „goedgeslaagde vergadering hebben gehouden van het personeel der firma Begeman te Helmond. Iedere bond leverde voor iie vergadering een spreker, de neutralen brach ten Dekkers, de katholieken Kuiper op de plan ken. Beide sprekers leverden „een pittig be- teog", zegt genoemde roode „Metaalbewerker". Er werd wat gesmaald tegen de firma Begeman, wat er van de grieven waar is, weet ik niet, en. het refrein luidde natuurlijk „Laat dit u een los zijn. Organiseert u weer als voorheen, en geleerd door de feiten, hechter dan toen. Wij als hoofdbesturen zullen u met advies en krach tige leidiing bijstaan. „Ik vraag mij af, wanneer ik zulke dingen lees: Mag dat zoo maar? Ik wil, diat spreekt van zelf, niet vooTuitloopen op de maatregelen welke de bevoegde gezagvoerders in deze zaak tullen nemen of niet nemen. Maar naar mijne Overtuiging is het wel noodig, dat de geestelijke leiders van die vakbonden eens op het gevaar gewezen worden, waaraan die bonden hunne leden of mogelijke leden blootstellen. Als daar uooit eens tegen gewaarschuwd wordt, dan gaat dat wilde vleeech maar steeds verder. Wat moe ten de aarzelende katholieke werklieden denken en voelen, als zij een katholiek v.akbeweger met een socialistischen arm in arm zien verschijnen Moeten die mensohen, die op de fabriek toch al zoo veel moeten hooren over het socialisme dit en het socialisme dat, terwijl zij zelf niet genoeg onderlegd zijn om bluf van waarheid te onderscheiden, niet gaan denken, dat al die zwarigheden tegen het socialisme toch zoo erg aiet schijnen te zijn? Zullen zij op die manier een heilzamen afkeer hebbén van de roode leer en de roode broeders? Mij dunkt van niet. Ik vind, dat zoo'n officiëele kennismaking een der gevaarlijkste is. En de wijfelaars onder de katholieke werklieden zullen eerder geneigd zijn, het „pittige betoog" van een socialist, die over een menigte pittige uitspraken pleegt te beschikken, aan te nemen, dan dat van den katholiek, die immers, dat weten zij van hooren zeggen, niet vrij en onafhankelijk is. „Of de katholieke propagandist zal moeten zorgen, dat zijn betoog minstens even pittig is als dat van den rooden collega". Het is allebei even ge- raarlijk: het afleggen in pittigheid of den an der te evenaren. En daarom lijkt mij dat samen vergaderen altijd een kwaad. Men zegt, samen te werken in speciale gevallen; maar die spe ciale gevallen komen zoo dikwijls voor en onder zooveel vormen, dat het een voortdurende sa menwerking dreigt te worden." Het euvel waarop deze inzender in het Pa troonsblad opmerkzaam maakt, is allang en door velen gevoeld. De katholieke vakorganisatie verliest door zulk optreden hare kracht, haren invloed, en. pel sympathie. En het verheugt ons daarom mogen aanstippen de aanleiding ertoe en wij in het bovenaangehaalde stuk dat a ans ïn }l<5t Haarlemsche Diocees reeds ern stige maati-egeien zijn getroffen om de katho- a »oi ganisaties van dezen kwaden weg, waarop ze oor sommige leiders méér en méér werden gedrongen, af te houdenl NIEUWE STEDEU^MEDAi^ T(, am_ Naar aanleiding der nu ge doten 4 jaarlijksche kun- ten loon stelling, besloot het gomeeni'rj etuur van Amsterdam, op verrock van prof. o. L. Dake, een ontwerp Ie laten maken van een nieuwe stedelijke medaille. Twee Nederlandsche beeldhouwers, reeds bekend door het maken van medailles, werden uitgenoodigd uitvoerige schetsen in te leveren. Een commissie, bestaande uit prof. Dake en de beeldhouwers A. Hesselink en Gil. v. Wijk, keurde als liet beste der ingekomen ontwerpen goed, dat van dan beeldhouwer A. Ja'ise. Aan de firma Gerr.t en, zilversmid te Zeist, werd liet maken van den stalen stempel opgedragen en dezer dagen zijn de eerste afslagen ontvan gen en goedgekeurd. De medaille, die in brons, Goede afwatering. Het mag misschien bij dezen of genen eeruige bevreemding wekken, dat wij spreken van goede afwatering' op een oogenblik dat onze landbou wers en tuinders reikhalzend uitzien naar nog een paar malsche, frissehe regenbuien 1 Maar deze periode zal niet blijven duren, en wanneer er niet in tijds wordt gezorgd, zal men in den winter en in het voorjaar misschien weer de oude klachten hooren over te veel water in den bodem. En dan, wanneer men de nadeelen van overmatig wiater ondervindt, dan is er in den regel zoo bitter weinig tegen te doen, terwijl we nu nog beschikken over tal van dagen, waarin we die overmaat kunnen voorkomen en onze gronden gezond houden. Het is reeds zoo dik wijls vermeld, dat overmaat van water den bodem doet verzuren, de bewerking vertraagt, het land doet vervuilen en den oogst vermin dert. Onze landbouwers zijn van de nadeelen tegenwoordig wel vast overtuigd en zij willen ook graag bun gronden verbeteren. Het is voor ons thans zaak hier na te gaan door welke oor zaak te veel water in den bodem komt en op welke wijze dit verwijderd k,an worden. Is de grond zeer laag gelegen en omringd door hoo gere perceelen, zoodat hij als liet ware een kom vormt, waarin het regenwater zich verzamelt, of moet hij door omringende dijken tegen liet buitenwater worden beschermd, dan is een goede waterloozing wel niet anders te verkrij gen dan door bemaling. Dit is een dure geschie denis en onze Nederlandsche polderbesturen zoowel als de Regeering kunnen ons aantoonen, dat de bemaling jaarlijks in ons vaderland vele tonnen gouds verslindt. En toch gelooven wij niet, dat men er aan denkt de gemalen stop te zetten, zoozeer is men er van overtuigd, dat de rijke gronden, welke op zoo kostbare wijze vrij van water gehouden worden, dit dubbel en dwars waard zijn. Zelfs op minder goede zand gronden kan het zeer goed de moeite loonen met een klein molentje het overtollige water weg te malen. In onze zandgronden en vooral in de heidevelden staat soms een gewone hooge rug een goede afwatering in den weg. In zulk een geval kennen de boeren de oorzaak van het kwaad heel goed en evenzoo het geneesmiddel, maar gemis aan overleg tusschen de verschil lend© eigenaars verhindert dan soms het trek ken van een afwateringssloot en maakt ver betering of ontginning van den grond onmo gelijk. Hier kan echter geen landbouwkundige voorlichting tot eenig resultaat voeren, hier is alleen heil te verwachten van gezond verstand en goeden wil. Wanneer ondoorlatemde lagen in den grond de geregelde circulatie van het water belemmeren, dan is het aan te raden die te verbreken, wanneer zij ten minste op minder dan 80 cM. diepte zitten. Bevinden de banken zich dieper, dan wordt het verbreken kostbaar. Bestaan zij bovendien uit dikke leemlagen, dan is de grond beter geschikt voor brikkenbakkers dan voor landbouwers. Is de bodem evenwel zoo laag gelegen, dat hij het heele jaar door vol doende vochthoudend is, dan kan er wellicht nog grasland op worden aangelegd, waarvan men des winters het overtollige vocht tracht verwijderd te houden door open slootem. Dit middel zal voor de zandgronden wel het eenvou digste en minst dure blijven. Dat men daarbij eenig grondverlies lijdt, doet in het zand niet zoo heel veel kwaad. Maar als de slooten een maal bestaan, moeten onze landbouwers ook zorgen, ze des zomers weer open te maken en daarvoor is nu haast het gunstigste tijdperk aangebroken. In de klei, op puiken zandgrond en in den tuinbouw ontwatert men liever door middel van draineeren. Deze manier is wel kost baar in aanleg, maar is ze eenmaal goed uit gevoerd, dan zijn de resultaten ook prachtig en de onderhoudskosten gering. vaart ligt im het dubbel stoomvaartstelsel. Het gaat niet zoozeer over de verdeeling van 8000 nienschenlevens op twee schepen om en kel de helft van een gewissen dood te vrij waren, maar om het samenwerken van twee schepen tegen den gemeenzamen vijand. Men stelle zich de tweede stoomboot voor op eeni- gen afstand van de Titanic, die op leven en dood worstelt en men zal den wijzen raad, de voorzichtige leering snel begrijpen. Doch onmiddellijk rijzen ook moeilijkheden op, waarvan de zwaarste de geldvraag is. Het duhhelstelsel komt eens. zoo duur. Welke scheepvaartmaatschappij zal dit bekostigen? Met vast vertrouwen antwoorden wij noch tans: „De reizigers zullen zelf het antwoord geven, 'tls te hopen, dat een der bestaande scheepsmaatschappijen als proef 't dubbel stoomvaartstelsel invoere", en het aanbod in 't kort voor zekere reizen en seizoenen doen. De veiligbeid'sgeest van het volk zal de ze kerheid van het leven hooger dan het geld schatten, verondersteld natuurlijk, dat een dergelijke maatschappij bestaan kan. Het vooruitzicht wordt gesterkt door liet dubbel Standardstelsel, waaraan de Engelsche natie zich onderworpen heeft, zoolang zij in Frank rijk en Rusland twee gelijke vijanden zag. Op de „Titanic" bevond zich een kleine natie en tot zijn zekerheid en veiligheid waren enkel twee sleepbooten in stede van één noodig ge weest. In dit hachelijk oogenblik van doods gevaar had men zeker gaarne duizendmaal liever meer reisgeld willen geven voor het duhhelstelsel. Na dit geldbezwaar komen nog eenige moei lijkheden van zeevaartkundigen aard, wier oplossing niet onmogelijk schijnt. In stede van een reuzensohip neme men twee kleinere stoomhooten, die elkaar hij hel der, kalm weer, op korten afstand volgen. De sterkere vooraan! De reddingsbooten van de twee vaartuigen moeten meer dan voldoende zijn, de bemanning van beide schepen te kun nen laden. Moeten nu ook de reizigers van dit dubbel stoomvaartstelsel aan de weelde- inrichting van een „Titanic" verzaken, zij zullen de veiligheid van hun leven toch lioo- ger op prijs stellen dan de overdreven pracht. Tevens zouden de reiskosten zoo erg niet stij gen. Ook kan een mogelijk aanvaren hij een dik ken nevel van twee booten in dezelfde rich ting vermeden worden met zekere voorschrif ten van afstand te volgen en hij middel van de radio-telegrafische verbindingen". De gedachte van twee stoomhooten op el kaar te laten volgen, die elkander in tijd van nood kunnen redden, is overwaard bestudeerd te worden. Zeker is het, dat dit plan te verwezenlijken is, hij voorbeeld op de lijn Hamburg, Bremen, Antwerpen, Portsmouth, Cherbourg, New- York, waar reizigers genoeg zijn. afgekoeld wodt, .maar dit is zeer duur. Ook eenvoudige koelovens, waardoor koud lei dingwater stroomt, richten weinig uit, en groote „koude-centrale", zooals izij in ver scheidene Amerikaansche steden zijn inge richt, zijn ook veel te kostbaar. Andere goedkoopere koelmiddelen als watersproeiing en ijssmelten, werken niet practisch en doel treffend en zijn voor de kleine woning niet te gebruiken. Het eenige middel dat „probatum est" tegen de hitte van den middenzomertijd be staat is veranderingen in den houw der huizen. Daarin zijn eenvoudige voorzorgs maatregelen door te voeren met weinig kosten, bijv. de vervanging van keukenka chels door gastoestellen, isoleering van de keuken door een ommanteling, waarin lucht circuleert, welke de warmte verdrijft, einde lijk het vermijden van woningen, direct on der het dak. Daardoor wordt echter tegen de warmte-uitstraling der muren nog weinig gedaan. Er moeten, meer dan tot nu toe, voormuren gemaakt worden, die uit hout, met vlechtwerk of matten, het eenvoudigste echter uit klimplanten bestaan kunnen, en een buitengewoon goede beschutting tegen de warmte bieden. De meest radicale wering van de hitte wordt echter door een veel ingrijpender wo ningsverandering teweeggebracht, n. 1. dooi den bouw van kleine een of twee verdiepin- gen-hooge huizen, voor de onbemiddelde klasse, in den vorm van arbeiders-koloniën, tuinsteden e. a. Het zal zeker nog lang duren eer die woninghervormingen algemeen door gevoerd zijn, en toch is de hitte een groot ge vaar, in 't bijzonder voor zuigelingen. Warme zomers eischen in Berlijn alleen 2000, in de andere groote steden van Duitscliland te za- men meer dan 10.000 zuigelingenlevens op boven het getal in koele zomers bereikt. TEGEN DE SPRINKHANEN. Een jong' Fraji-'di dokter, Idie aan het In stituut Pasteur te Parijs verhonden ist, Fe-' lix d'Herelle, hald ©enigen tijd geleiden op gemerkt, dat sprinkhaigen Vatbaar zijn voor besmetting met ©en bacterie, die heele zwer men vlan deze, voor den landbouw zloo scha delijke insecten, aiantast en volkomen uit roeit. De insecten zorgen' zielf Vdor de Verbrei ding der ziekte, die zlii met groote snelheid en to.t op zeer verre a.fstalniden overbrengen. 1 Proeven, door dr. d'Herelle -genomen in Ar-1 genlinië, wala.r men Va,n de sprinkhanenplaag j Veel Xajst heeft, zijn met- prachtige resultaten1 hekreend. d'Herelle heeft cultures verkre gen van de bacteriën die. in vloeistofo-plcsl- sing, op gas en planten kunnen worden ge sprenkeld en Idie dn,n noodlottig worden voor de sprinkhanen. Het gtraisi óf de plant, en GEVRAAGD, Veiligheid der reizigers en overdreven ook het grazende Vee, ondervinden van Idej -n r, i Tï ltl/lhrl TV .1 - - I >M4 /-V f, 1 r, /-\ TY1 L n All a a»a a 1. «1 I V 1 - 4- n.l „I.. .1 1 4. luxus-inrichtingen der nieuwe groote stoom hooten zullen het opgeworpen plan van Pa ter Hagen doen instudeeren. ZWARE STRAEFEN. In Engeland li-eeft laatst een rechter een be klaagde tot 3038 jaren gevangenisstraf veroor- deeld. Dit was de straf voor 217 verschillende misdaden, waarvoor gemiddeld 14 jaar gevan genisstraf geëischt werd, zoodat de ongelukkige 3038 j-aren zou moeten uitzitten. bacterie geen hinder. Dhatr het zii,ch dit jaar in Argentinië liet aanzien. da.t de sprink hanenplaag ontzaglijke afmetingen zloU an'ne- men, liet', de ArlgfentijUsche regeering dr. d'Herelle overkomen om de bestrijding ider plaiag ter hand te nemen. Dit geschiedde en, Ti,a-a,r het nu heet met z-eer groot sud- VLEIENDE UITVLUCHT. Toen koning Lodewijk XIV eens naar Bergen Toch staan deze feiten niet alleen. In Spanje rci»de om zelf de belegering dier stad te leiden, werd laatst een misdadiger in dertig verschil- beval hiJ den dichter Racine hem te vergezellen. Best en comfor tabelst Centrum. Matige prijzen. lende misdaden tot een gezamenlijke gevange nisstraf van 450 laren veroordeeld. Daartegenover staat, dat bij veroord-celingen Maar deze had daar geen zin in en hoopte, dat Lodewijk zijn afwezigheid niet bemerken zou. Maar dat viel tegen. De koning ba-d het maar tot boeten buitengewoon lange afbetali-ngster- j !|1 te goed gemerkt en liet na zijn terugkomst mijnen worden toegestaan. De laatst overleden "en ongehoorzamen dichter bij zich komen rechter Bacon veroordeelde eens iemand tot een «Waarom AH gij niet meegegaan," vroeg hij boete van duizend pond sterling, er werd hem °1) strengen toon. echter 119 jaar den tijd gegeven. In Leeds werd laatst iemand tot een boete v,an vier pond ste-r- lind veroordeeld, af te betalen in jaarlijksche „Majesteit," was het antwoord, „ik had geen' reiskleeren. Daarom moest ik een costumn be stellen. Maar de kleermaker kon zoo gauw met 'alle belegerde steden al veroverdI" Deze vleierij bedaarde den toorn van den ko ter mijnen van één shilling. Hij had dus tachtig ^et P'a4c niet gereedkomen of uwe Majesteit had jaar tijd om te betalen. HOE MEN ZIJN WONING TEGEN HITTE mn„ BESCHERMT. j g' De buitengewone groote hitte van den vo- rigen zomer lieci't het vraagstuk van den strijd tegen de warmte meer dan ooit naar voren gebracht en de moderne hygiëne zint op middelen om het ongerief te doen ver dwijnen. Hoe kan men zich midden in den zomer EEN DUBBEL STOOMVAARTSTELSEL TOT WAARNEMING EN VERZEKERING DER SCHEEPVAART. De jongste aflevering van het degelijke Jezuieten tijdschrift: „Stimmen aus Maria Laach" brengt naar aanleiding van de zee ramp van de „Titanic" een merkwaardig ar tikel van den beroemden en geleerden Pater Hagen S. J., aan 't licht, waarin deze wijst op de mogelijkheid en de noodzakelijkheid om groote onheilen te voorkomen. Wij doelen er het volgende uit mee: „Het vergaan van de Titanic moet naast oen diep gevoeld medelijden voor de onge- lukkigen een les inhouden voor de toekomst. Het geldt hier geen nieuwe leer, maar een voorvaderlijke wijsheid. Jacob zag in Esau een gevaar. Daarom deelde hij zijn volk, zijne kudde in twee scharen en wijsgeerde aldus: Zoo Esau de e-ene schaar vernielt, dan wordt toch de andere gespaard. Jakob's wijsheid is nog niet lang uit de wereld. Men heeft zich niet verwend have en goed op één spel te wagen, men ziet het in verschillende onder nemingen en landen. De toepassing op den vijand der snheep- 3 pCf. PREMIELEEN1NG AMSTERDAM van 1874, Uitloting van 309 seriën: in'huis tegen groote hitte beschermen? De- 5192 20459 512 2107 180.19 17730 949 12494 ze vraag wordt door den hekenden professor 517541 19385 10338 740 7525 2647 19039 19848 in de gezondheidsleer te Berlijn, C. Flügge, 15078 4164 3595 6439 4918 15671 16272 12738 beantwoord in een opstel in de Deutsche Re- 15053 20412 1720 839 19147 15907 20993 592 vue, dat de „Nieuwe Crt." weergeeft. j 17312 10082 12811 13751 1083 11955 8374 2177 Als oorzaak van een bijzonder warme wo- 20474 3755 18143 11205 15304 2311 19578 18239 ning-temperatuur verdient vooral een factor 116977 1571 5516 45733 9192 20 1 276 15504 20291 de aandacht, welke een belangrijke afwij-'8096 19197 408 17309 1557 138 4818 6719 19873 king in de temperatuur huiten teweeg brengt: 3931 C682 7158 13967 17535 17954 18298 423-0 de bestraling van de muren door de zon en de'6263 8523 20719 11487 4790 5573 11331 18631 door deze bestraling ui de muren opgehoopte: 14461 2497 945 3711 19788 15056 7147 17372 hitte. Terwijl men zioh door jalouzieën, mar- 11499 5327 11797 6309 613 13456 14622 4859 quisen, enz. tegen het binnenvallen van de 8514 14637 13981 15547 2795 6670 2823 18414 zonnestralen beschutten kan, worden door de j 13162 7198 7061 19712 15210 14332 1147 650 8331 massieve deelen der huiswanden speciaal -10394 12794 10316 6038 5019 18807 2393 14532 door de muren zonder vensters, groote, lang- 5131 3512 9635 20755 9330 17587 13778 17368 nawerkende en moeilijk te voorkomen warm-'2034 14716 9130 13341 1374 5420 12707 11359 te-reservoirs geschapen. De wanden werken'18523 9019 17291 15950 11524 819 8220 18S87 dan als geweldige steenovens. De mate van '10473 4303 14170 7305 10704 2346 13727 339 verhitting hangt af van de windstreken; het 14300 ,16025 19647 15212 15159 13259 8745 108 ergst is het hij wanden op ],et Oosten of het 18212 11318 403 15013 13154 5052 19028 18853 Westen, terwijl de Zuidelijke wanden door ]2318 18718 6939 1288 12040 2910 9198 17961 de scliuinvallende stralen minder verhit wor- 9853 4322 514 2101 527 45265 3203 3 17n82 den. Dunne wanden trevolutiehouw-wanden) 8755 5537 U75 20739 18237 17]95 625 7755 worden sterker verhit, doch verliezen hun 918G 728.) 12760 3152 14207 11004 16279 7000 warmte spoediger; massieve muren hebben 20382 15511 11105 2582 10635 14109 943 15652 weliswaar een lage temperatuur, doch spa- 81]2 7248 6708 18795 11052 6185 15149 5461 ren de warmte zeer lang op. Door deze 1908 14873 4Ö0 1474i 15491 6092 9537 8488 warmte-reservoirs der muren krijgt de wo- nm 2172 6389 17033 6G22 1079i 17794 ning een temperatuur welke in hoogte en 17ö87 1C829 1929 12367 14914 13585 10700 10209 A yennoot Consumptie-artikelen. Kapit. 10,000, Br. No. 7099 Maasbode, Rotterdam. Bediende Manufacturen, Extern. Br. No. 495v N. H. Ot. Drukker voor Illustratiewerk. Joseph Splichal Turnhout. Smidsknecht. P. J. Peperkamp, Castrlcum. Smidsknecht. Gasthuisvest 18, Haarlem. Timmerman. J-alousiënfabr. Waldeck Pynnont' kad-e 67, den Haag. Metselaar. P. v. Veen, Poeldijk. Jongen. Haarlemsche Soda fabriek. Jongen. Lange Heerenstr. 11. Haarlem. Kcllner. Frans Vulker, Zwolle. Spekslagersknecht. G. van Leeuwen, Koordein de 37, Leiden. Timmermansknecht. O. Akerboom, Weipoort, Zoeterwoude. Boerenknecht. A. v. Ruiten, Noordwijkerliout. Schoenmakersleerling. G. J. Gollenbeek, Brou wersvaart 14. N. H. Ct. Boonen-plnkkers. G. Nijssen, Rijksstraatweg Schoten. N. H. Ct. Bakkersknecht. Fa. MeijeT, Velsen. N. H. Ct. Bloemistkneclit. M. v. d. Vlugt, Beekbrug, Lisse, N. H. Ct. Jongste Bediende. Nieuwe Haarl. Courant. Jongmensch. H. J. Lamp, Barteljorisstraat 18. N. H. Ct. Kleermaker. J. H. Gründemann, Kouingstr. 48. N. H. Ct. Naaisters. D. van Bemmelen, Gr. Houtstr. 87. N. H. Ct. Dienstbode. O. J. Freriks, Bakker, Lisse. N. H. Ct. Huishoudster. Br. M. Diependaal, Santpoort. N. H. Ct. Dienstbode. Overveen. Br. No. 4997 N. H. Ct. Dagmeid. 1.25. Br. No. 4968 N. H. Ct Dagdienstbode. Br. No. 4940 N. II. Ct. Dagdienstbode. Loon 2.Ged. Oudegr. 9. N. H. Ct. Strijkster. Wed. B. Klauwers, Middenvaarh Santpoort. N. H. Ct. Dienstbode, 156.Anegang 19. N. H. C* Werkster. Kleverlaan 9. N. H. Ct. Buitenmeisje. Br. No. 4950 N. H. Ct. Pakmeisjes. Stoomzeepfabr. „Het Klaverblad", Spaarnwouderstraat 24. N. H. Ct. Dienstboden, 4.50. Clir. de Goede, Wijk a. Zee. N. H. Ct. Dienstbode 3.Voorhelmstraat 12. N. H. O. Dagmeisje, 17 jaar. Gaëlstr. 45. N. H. Ct. Dagmeisje. 7%3 uur. Kleverparkweg 83. N. H. Ct. Buitenmeisje. Kloosterstraat 32. Schoten. N- H. Ct. Meisje, 2.50. Gr. Houtstr. 28. N. H. Ct. Dienstbode, 146.Anegang 40. N. H. Ct. Hulp Bloemistenkantoor. Br. No. 4900 N. H. C, Juffrouw Manufacturen. Fr. J. W. Koenen, lAmelo. Leerlinge Dameshoeden. Zadelstr. 20, Utrecht. Dienstbode. G. H. v. Wissen, Achterweg 120, Voorburg. Dienstbode. S. II. Kampliuys, Stationsstraat 92, Zaandam. Keukenmeid, 156.Mevr. II. Blnns, Oost zijde 59, Zaandam. Dienstbode. A. v. d. Meer, Maalderij, Roelof arendsveen. BIEDEN ZICH AAN. Administrateur met kapitaal Br. No. 5C07 N. H. Ct. Reiziger Manufacturen, 30 jaar. Eerste verkoop. kracht. Br. No. 7088 Maasbode, Rotterdam. Bloemistkneclit, Lisse. Br. No. 4956 N. H. Ct. Hnlp-Huishoudster, weduwe. Br. No. 4988 N H. Ct. Huishoudster. Br. No. 5018 N. H. Ct. Burgermeisje, 31 jaar. Br. aan Pastoor Sm-iV, Groenloo. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 19 Juli. Kaas. Kleine fa- briekskaas 29.50, kleine boerenkaas 32, la- U tijdsverhouding in belangrijke mate afwijkt van de temperatuur huiten en welke met name in hooge verdiepingen en bij ongun- 3387 14687 10365 11238 8872 10981 4976 .16703 8033 6953 16944 6686 1016G 2913 16421 2676 stige ™ni„gv-erhoudmge„ «cl hooier 1." .1. J?J° "l? 'jS,'?6'? i.-in .918 1217o 3.;84 19731 13116 15o36 2704 o707 1040 5703 9296 9375 de temperatuur in de buitenlucht. :107a- ,1000 lr.-ro ,«0- Bij het nemen van maatregelen tegen dit 569l> hoogst ongunstig verschijnsel wordt gewoon-'1®1'39 ®5931 0/9U 14083 7047 lijk het sterkst de nadruk gelegd op „lueh-j ten", wat ook het eenvoudigste middel is.! Maar daarmede wordt bij oververwarming Hoojdpnj-.finserre o696 nr. 6 f 2j,000; s. van de woning niet zooveel bereikt. Slechts 1-H07 nr. 8 f j000; s 9186 .nr. 6 f 500; s. 403 zoolang groote hoeveelheden koele lucht de nr- 4 200; s. 19S73 nr. 3 f 200; s. 15611 kamer binnemtroomen, wordt de warmte- ,nr- 4 200; s. 1720 nr. 2 f 200; s. 20739 nr. uitstraling van het menschelijk lichaam ver- 40 4 200; s. 13582 nr. 4 f 200; s. 13259 nr. licht. In de periode van hitte op den dag,'0 4 200; s. 7000 nr. 8 1 200; 's. 1288 nr. 5f 150 is echter de buitenlucht zoo warm, dat het s- 10704 nr. 3 f 150; s. 17535 nr. 5 f 150; s. binnenstroomen in een kamer de tempera 7047 nr. 9 f 150; s. 1929 nr. 3 t 150; s. 6309 tuur daar weinig verandert. Kunstmatig nr. f 150. luchten, bijv. door electriseli gedreven venti- i lators, zou veel heter kunnen werken, vooral De overige nummers in bovenstaande serieër wanneer de toegevoerde lucht nog doorverval mei 100 gulden ieder, koud water of door koude zand oplossing Betaalbaar 1 Januari 1913. commissie 31.middelbare 32,Aange voerd 350 stapels wegende 200000 Kilogram. Handel stug. LEIDEN, 19 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Stieren 45 stuks 139 a 289, Kalf- en Melkkoeien 191 stuks 184 k 346, Varekoeien 130 stuks 146 269. Vette Ossen en Koeien 169 stuks 213 327. Kalveren (vette) 74 stuks 62 k f 136. Kalveren (ma gere) 87 stuks 6,— a 14. Seliapen (vette) 508 stuks 26.a 33.Schapen (weide) 364 stuks 18.a 27.Lammeren 651 stuks ƒ9 k 14.—. Varkens (magere) 671 stuks; biggen 528 stuks 8—14; hokken of geiten 5 stuks, 56. Vette ossen en koeien 7688 ct.; vette kal-» veren 0.851. Vette schapen 7080 cent. Magere varkens 3943 ct. per kilo. Ter markt aangevoerd 535 runderen; 161 kalveren, 872 schapen, 651 lammeren, 671 var kens, 528 biggen, 5 hokken of geiten. Ter wekelijksohe kaasmarkt aangevoerd 144 partijen. Besteed werd voor 1ste soort Goud- sche kaas per 50 kg. van 28.50—31.2de soort Goudseho kaas per kg. van 25—28.— Derby-kaas 50 kg. 32.50; 1ste soort Leidsche kaas 50 kg. 27—30; 2de soort Leidsche kaas per 50 kg. 22—26; mindere soort Leidsel" kaas per 50 kg. 14—20. Handel voor Gondsche kaas matig. Handel voor Leidsche kaas flauw. Aan de Stadswaag gewogen 169 partijen, 4977 stuks kaas, wegende 36,024 kg. BEVERWIJK, 19 Juli. Gro-entenmarkt, Postelein 20 ct. per mandje; andijvie 2. per 100 krop; zuring 10 ct. per mandje; aal hessen 20 per 100 pond; klapbessen 6 per 100 pond; wortelen 5 per 100 bos; komkom* mers 3 per 100 stuks; nieuwe aardappelen 5 per H. L.; kleiaardappelen 4 per H.L.; zand aard appelen 4.25 per H.L.; peulen f 5 per 100 pond; doppers 4 per 100 pond; eapu- cijners 6 per 100 pond; raspers 6 per 100 pond; tuinboonen 2 per zak; 2 per 100; heerenboonen 60 ct. per 100; bloemkool 12 tot 16 per 100; uien 60 ct. per zak; si* lö ct. per 100 krop; pieterselie 3 per 100 ho^J sel derij 4 per 100 bos; rabarber 6 per 100 bos; frambozen 12 per 100 mandjes; aardbeien; 6.uer 100 mandjes,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 7