BUITENLAND. BINNENLAND. OVERZICHT. Het nieuwe TURKSOHE kabinet wóndt poor Ide binnenlaWdsche bladen vrij goed ont vangen. Een officieel bericht deelt mede hce het nieuwe kabinet er nu uitziet: Grootvizier Moukhtor: sjeik ul-islam Dje- hial Eddin; Raad van State Kiamiljusti tie Hilmi; binnenlandsche zaken Ferid; fi nanciën Ziaoorlog Nazint; marine Mah- taoud Moukhtor: buiten!audsche zaken No- pa don aghi an onderwijs Saijd. De radicale pers in Engeland vooral de Daily Chronicle, beschouwt het optreden van het nieuwe mir.i -etrie in Turkije als een zwa re nederlaag voor het. Comité Eenheid en .Vooruitgang. De Daily News juicht het nieu we kabinet toe, maar waarschuwt dit alvast tegen pogingen cm m,et do Turksehe grond- kvet de hand te lichten. Volg ns het blad zou Bat een grove fout zijn. Duitrehlnnd blijkt echter niet zoo opge togen. De Berliner Zeitung am Mittag, dat thans het eenige in 'Berlijn ybxsahijnenda jniddaghlad is, maakt ©enigszins onthutst melding van het bericht, dat Moeehtar pasja ide post van grootvizier op het laatste oogen- blik aan Kiamil pasja overgelaten heeft. Het blad ziet daarin een doorgestoken spel, dat het bewijs levert hoezeer Engeland ithains volkomen meester is van den toestand aan id en Gouden Hoorn. Als dit bericht juist is, zal men in Ber lijn de-gebeurtenissen in Kcnstantdnopel niet met vriendelijke oegen aanzien. Intueschen laa.t de opstand in Albanië de regeering niet met rust. De regeering heeft bevel gegeven, om de vijandelijkheden in Albanië op te schorten. De overheid heeft, last gekregen, alle mid delen tot bevrediging van de Albaneezen, aan te wenden. i De troepen worden binnen de voornaamste stéden teruggetrokken ten einde de lialnidha- ying van orde en veiligheid te waarborgen. In den slag bij Askani zouden dc opstande lingen 368 soldaten gedood. 700 soldaten ge- Vangen genomen, een majoor ongeknoopti, en zich van dertig munitie-wagens meester gemaakt hebben. Een telegram uit Uskub aan de Vossische Zeitnng geeft de volgende Voorstelling van de gebeurtenissen der laatste dagen in Al banië. Den 15den Juli kondigden de Albahee- fcche aanvoerders en hoofden in een plaatsje ,ten westen van Djakowa. de autonomie van 'Albanië aan. Hierop begaven' zij zich naar (Djakowa;. Dén 18den Juli, op denzelfdën] dag1, waarop in Konstantinopel aan den Sul tan het ultimatum van de officieren beleend gemaakt wend, zonden ook zij aan den Sul tan een dringend telegram met hun eischen. pioen zij ©enigen tijd Vergeefs op antwoord gewacht hadden, namen zij het telegraaf kantoor in bezit en stelden zij zich zelf in verbinding met den Sultan. Zij kregen (nu ten antwoord, dat de Sultan hun tot rust en geduld Vermaande. Het gevolg was, dat He wildste elementen het regceringggebouw bestormden en de kaimakan wegjoegen en een Vooorloopige regeering instelden. Tot hoofd Van de regeering werd Risa, bei benoemd. (Dergelijke voorvallen kwamen ook voor in Gilan, iWootsjitei-n, Sjenitsa. Nahowetsi. Ook in het wila jet Skoetari werden de regeerings- pereonen weggejaagd en werd een Voorloop)g bestuur benoemd. In alle steden legden de Turksehe civiele aUrbtenatren hup post neer. De militaire commandanten namen tegen over dit alles een passieve houding aan. Men kan nu zeggen, dat Noord- eU Middel-Albanië [volkomen in de handen Ven de oproerlin gen zijn. De „Temps"-oorrespondent beschrijft de geestdrift, welke te ROME gewekt is door |de berichten over de DardanellenVaiarfc en Ztegt o.a,. De raid werd volbracht in een lange linie geen oogenhlik is deze formatie verbroken. Dit jLs de tweede poging om met torpedo- booten de zeeëngten te forceeren. De eerste had plaats in den nacht Van 17 op 18 April; maar nauwelijks was men toen den ingang voorhij, of de zoeklichten ontdekten de in dringers en de batterijen gay en vuur, zoodat men terug moest- Sindsdien echter hunkerden de verschil lende equipages na,ar een tweeide poging'. Acht torpedobooten waren sinds lapgen tijd door bet lot aangewezien Voor de gevaarlijke onderneming; officieren en manschappep hadden zich er op voorbereid: allen haidden hun .testament gemaakt en beschikkingen getroffen als aan den vooraVöpid vain hun docd. i In maritieme kringen is men vap oordeel, jda.t de commandant Millo en zijn mannén ongelooflijk geluk hebben gehad en als door een wonder aan den ondergang, optkomien zijn. Weliswaar slaagde de nachtelijke aanval [van de Japapseh© torpedobooten vloor P'oirt- Arthur beter, daalr drie groote oorlogsbk)- dems buiten gevecht gesteld werden, doch men moet niet vergeten, dat de oorlog nog niet verklaard was, zocdat de Russen geen aanval verwachtten. De schuilplaats van ide Turksehe vloot is lafgesloten door sterke netten vajn staal draad, blijkbaar aangebracht, schrijft de Temps-c.orresponden 1:op aanraden Van de Engelsche officieren in dienst vap de Turk sehe marine. De „Köln. Zeitung" wijst er op, da,t de Italia,arische t orpedobooten, de twee forten pan den ingaPg der Dardapellen daargela ten, slechts twee batterijten, die door hun yunr kunnen samenwerken, hadden 'te pajs- seeren voor zij aan het vernauwde gedeelte j kwamen, waar een onafgebroken reeks Van i bewapende bevestigingen begint en waiar de Turksehe vloot dus, onder veilige bescher ming voor anker lag. Hier heeft de tor- pedoflottilje zich dan pok niet verder ge daagd en, door dé verblindende bundels der zoeklichten niet in staat dp vijandelijke vloot te verkennen, is zij teruggekeerd. Dat zij bij dien terugtocht niet noemenswaiarddge averij heeft gekregen, is eenvoudig hierdoor te verklaren, dat de fort batterijen aan den ingang der Diardanellen, die hier* in hoofd taak het, werk moesten doen, grootendeels Op een hcogen, steilen oever liggen en daar door niet, geschikt, pijn om werkdadig Vuur af te geven op de laag op het water liggen de torpeldobooten. Ton slotte Constateert; het blad. dat de eigenlijke yerdejdigangslinia VaP de DardanelleP Piet, door de It'aliaian- sche torpedobóoten is geforöecrd .öok een pantseryloot z:a,l bij' zulk een operatie pas op beslissenden tegensta Pd stuiten bij' de vernauwing .vap den doorgapg. Eep' en aP- der doet echter niets af aan den rotem der Italiaiansche zeelieden, die deziep stoiutmoe- digen verkenningstocht hebben ondernopipp.. De ziekte van den Mikado. i n De Japansche gezant te St. Petersburg heeft van zijn regeering telegrafisch bericht ontvan gen, dat de toestand van. den Keizer tengevolge van bloedvergiftiging hopeloos is. Toen prins Katsoera te St. Petersburg aan kwam, deelde men hem dadelijk de ontvangen dépêches mede, waarop nog in den trein alle Japansclie staatslieden en ambtenaren met el kaar overleg hielden. Latere berichten luidien echter gunstiger. Een Koninginne-woord. Het blad „Pueblo Vaseo" van San Sebastian, houdt sinds eenigen tijd een geldinzameling voor de oprichting van een standbeeld van de koningin-weduwe, Maria Christina van Spanje. Zoodra de koningin-weduwe echter van dit plan kennis genomen had, liet zij den uitgever van het blad weten, dat zij deze hulde niet kon aanvaarden, en protesteerde zij tegen de in schrijving. Indien de ..Pueblo Vasco" toch baar plan zou doorzetten, zou de koningin-weduwe haar slot Miramar to San Sebastian verkoopen en nooit meer in die plaats komen. Ten slotte gaf de konigin-weduwe den uitgever den raad, voor liet reeds bijeengebrachte bedrag een kinderasyl op te richten. Een waardig Spaansch koningin ne-woord De koning van Zweden in Rusland. De Koning en Koningin van Zweden zijn gis termiddag a,an boord van de „Standart" in de Finsche Scheren aangekomen. Het Belgisch Konigspaar. De Koning en de Koningin van België zul len den 14en Augustus een plechtigen intocht in Antwerpen houden. Een E.ngelsch oorlogs schip zal, volgens de Belgische bladen, in de haven komen om bet vorstelijke paar namens de regeering te begroeten. België in feest. In België is de nationale feestdag op de ge bruikelijke wijze gevierd. In Brussel werden in bet Jubelpark,' in tegenwoordigheid des ko- nings, 7542 personen, wegens trouwe dienstver vulling of diensten aan het vaderland bewezen, van herinneringsmedaljes voorzien. Bij d,ie ge legenheid verklaarde Hubert, de minister van arbeid, dat net maken van sociale wetten de eerste taak was, die de regeering zou volbren gen. In de eerste plaats wil de minister een gezonde voningpolitiek voeren, en hij heeft daartoe een commissie benoemd, samengesteld uit leden van alle partijen, die de daartoe voor bereidende werkzaamheid moet volbrengen. De minister wil voorts een wet op het ouderdoms pensioen invoeren. 's Avonds werden overal in de hoofdstad geani meerde volksfeesten gevierd. Het Belgische Ministerie. De „Chronique" verneemt uit betrouwbare bron dat de heer Davignon, minister van bui- tenlandsche zaken, wegens treurige familieom standigheden het voornemen heeft opgevat zijn ontslag aan te vragen zoodra de koning een minister voor het spoorweg-departement aal hebben benoemd, daar dan de heer de Broque- ville de portefeuille van huitenlandsche zaken zal aanvaarden. Deze zal echter de leiding van het kabinet behouden. De kapitein van de „Titanic". De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York, dat kapitein Peter Pryal, uit Baltimore, verklaard heeft, Vrijdag in St. Paulstreet te Baltimore kapitein Smith, den commandant van de „Titanic", te hebben ontmoet en hem te hebben gesproken. Een vergissing is onmo gelijk, daar Pryial Smith goed kent, wijl hij onder dezen gediend heeft op de „Majestic". In Engeland maakt deze sensationeele mede- deeling grooten indruk. Maar het is de vraag of het geen „practical joke" is, waarin zeelie den en journalisten in de nieuwe wetreld nog al sterk zijn. Pater Zocchi. Uit Rome wordt de dood gemeld van den be kenden Jezuieten-pater Zocchi, redacteur van de „Civilta Cattolioa". De overledene was 67 jaar; hij stierf aan een darm-ontsteking. De moord op Rosenthal. Te New-York zijn weer drie mannen in ver band met den moord op Rosenthal in hechtenis genomen. Het is gebleken, dat de gehuurde sluipmoordenaars voortreffelijke scherpschut ters waren, die zich bovendien nog vooraf ge oefend hadden in het schieten. Socialistisch beheer. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat hij de gemeenteraadsverkiezingen te Milwaukee (Wis consin), de aftredende socialistische raadsleden niet werden herkozen, tengevolge waarvan de meerderheid in den raad, die socialistisch was, werd omgezet in een meerderheid Voor de bur gerlijke partijen. De nederlaag der roede „vroe de vaderen" was te wijten aan hun ergerlijk wanbeheer. De mayor liet dadelijk een onder zoek instellen en dezer diagen heeft de daartoe benoemde .commissie verslag uitgebracht. Daar uit blijkt, dat in de boeken niet minder dan 50,000 fouten zijn geconstateerd,, zoodat de ge- heele gemeente-administratie uit den tijd. van het socialistisch bewind totiaal in de war is. Inkomsten en uitgaven blijken hopeloos verward genoteerd en van vele, door de stad gedane be talingen, heeft men niet eens kwitantie®. De socialisten te Milwaukee hebben natuur lijk voor goed afgedaan! Do toestand in Portugal. Men meldt uit Tuy, dat de arrestaties in lieel Portugal voortduren. Gisteren zijn te Braga 600 menschen gearresteerd, o. w. verscheidene vrouwen. Zes meisjes verbrand. Zes meisjes zijn in de vlammen omgekomen bii een brand in een celluloidfabriek, gelegen aan de Moorlane te Londen in de city. Zes an dere werden deertüy orewond in een ziekenhuis opgenomen. i Treurig! Bij Parijs hébben vijf kwajongens, door 25 groote steenen op de rails te leggen, getracht een trein te laten ontsporen. De machinist stopte bijtijds. De jongens zijn opgebracht. Ze verklaard-en dat ze anarchisten wiaren. Ver beeldt je Juweelendiefstal. Te Ostende is in een hotel aan de prinses van Turn u, Taxis ter watarde Van 400,000 francs aan juweelen ontstolen. UIT DE STAATSCOURANT. Bii Kon. besluit is benoemd tot notaris te Utrecht, mr. Th. Snellen, cand.-not. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot curator der Gem. Universiteit te Amsterdam, dr. C. C. Delprat, aldaar. Bij Kon. besjuit is met ingang van 1 Ang.: de militiecommissaris in Overijssel, gen.-majoor J. W. N. Cramer, in voormelde betrekking overgeplaatst naar het 1ste mili tiedistrict van Gelderland, en zijn benoemd: tot idem in Overijssel, gep. kolonel van den prov. staf P. G. L. baron Quarles de Qnarles; tot idem in het 2de district van Gelderland, gep.-lnit. kolonel D. J. van Bosveld Heinsius. STAATSCOMMISSIE HERZIENING BURG. RECHTSVORDERING. Bij Kon. besluit is aan mr. H. C. J. Groot, commies bij het Dep. van Justitie, op ver zoek, eervol ontslag verleend als adj.-secret. der Staatscommissie tot voorbereiding voor de herziening van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dien sten; en is als zoodanig benoemd mej. mr. L. C. Polano, comm. bij 'tDep. van Justitie. DE INVALIDITEITSVERZEKERING. Naar „Het Volk" verneemt, heeft minister Talma in de gisteren gebonden vergadering der Commissie van Voorbereiding zich abso luut tegen vrijstelling der laagste loonen ver klaard en gezegd, voor een andere regeling die hetzelfde doel beoogt, geen practische op lossing te weten. STAATSCOMMISSIE GRONDWETSHER ZIENING. De Staatscommissie voor de Grondwetsher ziening is onder dankbetuiging ontbonden. De secretaris der commissie is mr. J. B. Kan, secretaris-generaal bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau, terwijl aan de beide adjunct-secretaris sen, jhr. mr. W. D. de Jonge en mr. J. R. Thorbecke, het ridderkruis dier orde is ver leend. ARMENWET. Het Stbl. no. 261 bevat een Kon. besluit van den 16 dezer, houdende bepaling, dat de Ar menwet in werking treedt op 1 September. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Gisteravond te acYit uur "werden de reeds aanwezige leden van deze broederschap in de fraaie Raadszaal te Middelburg, alwaar ge- congresseerd zal worden, officieel door B. en W. ontvangen. De heer jhr. B. van den Bran- deler, burgemeester, sprak de gasten toe en heette hen allen welkom. Na afloop dezer ontvangst trokken de nota rissen naar den Sehuttershoftuin, waar het Middelburg's muziekkorps een concert gaf en waar in de Schutterszaal, die eenige jaren geleden geheel gerestaureerd is, de ontvangst door den ring Middelburg plaats had. DE ECHTSCHEIDINGSPROCEDURE. Naar de Msb. verneemt, is de indiening van een wetsontwerp, vervangende het in getrokken ontwerp-Nelissen in zake de echt scheiding, elk oogenhlik te verwachten. DE BEVAARMAKING VAN DE MAAS IN LIMBURG. In een Maandagavond gehouden vergade ring van de Katholieke Kiesvereeniging te Roermond heeft bet lid van de Tweede Ka mer mr. F. Bolsius, voorzitter van de Maas- vereeniging in Limburg, meegedeeld, op een vex*zoek om inlichtingen van den minister van waterstaat het volgende antwoord te heb ben ontvangen. „Naar aanleiding van Uw schrijven van 17 Juli, waarbij wordt gevraagd in hoeverre de verschillende berichten in de dagbladen om- tent de plannen der regeering in zake Maas kanalisatie al dan niet juist zijn, kan ik U slechts mededeelen, dat inderdaad op de ontwerp-begrooting voor 1913 een bedrag zal worden uitgetrokken, doch dat, door de wijze, waarop deze post zal worden toegelicht, bij zonderheden, als de plaats van aanleg van havens, enz. nog geheel ongepraejudicieerd blijven. DE PALEIS-RAADHUIS-KWESTIE. Naar de Tel. verneemt, overwegen B. en W. van Amsterdam het plan om, nu het histo risch onderzoek van prof. dr. Brugmans, aan gaande de vraag, of het Paleis op den Dam als het eigendom van den staat dan wel als dat' van de gemeente moet worden be schouwd, geëindigd is, drie bekende juristen, onafhankelijk van elkaar, de kwestie van uit een rechtskundig oogpunt te laten onderzoe ken. DE ZEDELIJKHEID IN SCHIEDAM. In een gistermiddag door de gemeente Schiedam gehouden raadsvergadering werd o.m. aangenomen het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie, met betrekking tot het zitten .en liggen op wegen en dijken en hun glooi ingen, bermen en onderkant. Het ging rechts tegen links. WISSELRECHTCONFERENTIE. Gisteravond is de Internationale Confe rentie voor de eenvormigheid van het wissel recht, die van 15 Juni j.l. af te 's-Gravenhage in de Grafelijke Zalen bijeenkwam, gesloten, na onderteekening van de Conventie ter be krachtiging van de in 80 artikelen vervatte algemeene wisselwet. Op de handelingen der Conferentie wordt waarschijnlijk nader teruggekomen. Reeds thans kan worden gemeld, dat de Staten, wier wetgeving op het wisselzegel nog van invloed is op de rechten uit den wissel voortvloeien de, zich verhonden hebben de hiertoe strek kende bepalingen af te schaffen. De Conventie is geteekend door de volgende 20 landen: Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, België, Brazilië, Bulgarije, Chili, Denemar ken, Frankrijk, Luxemburg, Mexico, Monte negro, Noorwegen, Nicaragua, Paraguay, Ne derland, Rusland, Zweden, Zwitserland, Tur kije. In Italië en verschillende andere landen be loofden spoedig te zullen teekenen. De gele genheid tot onderteekening blijft nog gedu rende een jaar open. Alvorens de conferentie te sluiten, heeft 'de voorzitter, Minister van Staat rar. T. M. C. Asser, een sluitingsrede gehouden. De heer Carlin, gezant van Zwitserland, deken van het corps diplomatique en afge vaardigde ter Conferentie, heeft die rede be antwoord en bracht hulde aan den president, mr. Asser, waarbij spr. deed uitkomen dat de gewichtige uitkomsten, waartoe de Conferen tie is gekomen, voornamelijk te danken wa ren aan de leiding van den eminenteu voor zitter. Van alle zijden werd voorts in deze slui tingszitting dank en buide gebracht aan het secretariaat der Conferentie en aan de Lands drukkerij voor den betoonden grooten ijver en nauwgezetheid. DE RIJN-TOL. Men weet, dat Pruisen indertijd de toestem ming van de Znidduitsche staten op het plan tot heffing van een riviertol heeft verkregen, door de belofte, dat het een evenredig deel van de kosten van de normalisatie van den Main voor zijn rekening zou nemen. Uit Hanau, in het Pruisische regeerings- district Kassei, wordt nu aan de Köln. Ztg. gemeld: „Naar hier in welingelichte kringen stellig verluidt, is door de houding van Nederland in de kwestie van den riviertol het begin van het werk tot voortzetting van de nor malisatie van den Main van Offenbach tot Asehaffenburg uitgesteld, wat belanghebben de kringen levendig betreuren. DEFILé. Gistermorgen heeft de eerste afdeejing van het 4de regiment veldartillerie uit 's Herto genbosch, op weg naar de legerplaats hij 01- debroek, voor H. M. de Koningin gedefileerd. De troep, onder commando van majoor J. A. de Bruijn, bestond uit 140 manschappen, 32 onderofficieren en 16 officieren. Om half elf ongeveer werd de troep halverwege de Loo- laan tegemoet gereden door een ordonnans officier, van de Koningin. Onderwijl begaf zicb H. M. met de Prinses in een open rijtuig naar den ingang van het cour, te voet ge volgd door den Prins en klein gevolg. Toen de troep voorbij trok, sloeg de Prinses, staan de in het rijtuig, de beweging van de militai ren gade. Na afloop van de défilé begaven de Koningin en de Prinses zicb naar de ma nege, waar de manschappen werden onthaald, terwijl den officieren ververschingen werden aangeboden. DE „VICTORIA LUISE" BOVEN AMSTERDAM. Over den tocht van de „Victoria Luise" bo ven Nederland en omtrent de reden van de be zorgdheid, daardoor verwekt, schreef het „Hbl." 9 Juli het volgende: „Het departement van Oorlog stelt zich in '<t algemeen op het standpunt, dat, zoo lang het Luchtvaartontwerp nog geen wet is geworden, tegen het trekken van ballons en luchtschepen over ons land niets is te doen tenzij dan langs diplomatieken weg." Naar aanleiding daarvan schrijft de „Lucht vaart" van 20 Juli: Of het Departement van Oorlog al dan niet dc totstandkoming der Luchtvaartwet afwacht, alvorens maatregelen te nemen tegen het trek ken van buitenlandseLe luchtschepen enz. over onze verdedigingswerken, doet eveneens niets ter zake. Ook nu was het den Duitschen lueht- vaartondernemers bekend, dat zij deze vaart zoo zonder meer niet mochten doen en zij hebben zich daaraan niet gestoord. Al is er een Lucht vaartwet, dan zal bij vaarten als deze, toch ook langs diplomatieken weg moeten worden opge treden. Laten wij toeh vooral niet trachten ons eene beleediging, die ons als natie is toege voegd, te vergelijken met de bewering, dat dte voorwaarden, die gesteld moeten worden, o zoo lastig zijn. Die voorwaarden zijn niet gesteld, omdat er militaire hulp wordt gevraagd, of om iemand onnoodig overlast to bezorgen, maar omdat wij de inrichting onzer defensiewerken, evenals elk ander land zooveel mogelijk geheim willen houden. Dat er in 't buitenland wel iets van die inrichting bekend zal zijn, doet er niet toe. Het is plicht om te zorgen, dat er daar althans zoo min mogelijk van bekend is. Of er tegen wezenlijke 6pionnagetochten in de lucht bitter weinig te doen valt, is niet zoo heel zeker. Bij een behoorlijke regeling van het luchtverkeer kunnen wij er wel degelijk voor zorgen, dat ongewensohte gasten op de voor te schrijven hoogte blijven bij het passeeren van verdedigingswerken. Daarvoor bestaan neg wel middelen, die wij maar niet zullen noemen en die wij natuurlijk eerst zouden willen toepassen, wanneer er willens en wetens gespot wordt met d© rechten onzer natie. Gelukkig is ons volk nog onafhankelijk, maar het wil ons voorkomen, dat het daaronder voornamelijk verstaat een te groote indiividueele vrijheid, welke ,zich niet aan voorwaarden behoeft te storen. Het zit er nog niet genoeg in, dat men zich ter wille van die onafhankelijkheid wel eenige lastigheden, om nog maar niet te spreken van offers, moet ge troosten. 't Is maar te hopen, dat dit besef meer en meer levendig zal worden. De jongste vaart vian den Zeppelin boven Amsterdam was eene beleediging voor het ge- heele Nederlandsche volk. Dienaangaande moet opheldering worden gegeven. Naar wij vernemen is de zaak reeds in dien R.aad van Ministers ter spT,ake gebracht, zoodat wij vertrouwen, dat langs diplomatieken weg wel het noodige aal worden verricht- De moordenaar van Murad Bay gear resteerd. Men zal zich den afschuwelijken moord herinneren, ruim een jaar geleden ge pleegd op den Pers Murrad Bay, die te 's Gra- venhage in de Eerste Wagenstraat een fa briekje en een winkel van Perzische suiker werken had. Onmiddellijk viel de verdenking op een Griekschen bediende van het Slachtoffer, ga- naamd Andrelos, die voortvluchtig was en l die ijverig nagespoord werd door de justitie onder leiding van mr. Van Kleffens, substi tuut-officier van justitie hij de Haagsche rechtbank en door de Haagsche recherche, welker chef, de heer Aaltz, zich in verhand met dezen moord voor het onderzoek naar Berlijn'had hegeven. Telkens raakte men het spoor bijster; geruchten, indertijd verspreid, dat de verdachte in een kleine garnizoens plaats in het gebergte van Griekenland zou zijn gearresteerd, bleken spoedig ongegrond. Intusschen zat de justitie niet stil en ging mr. Van Kleffens voort met stappen te laten doen in het buitenland, inzonderheid in Grie kenland, om tot de ontdekking van den steeds onvindbaar blijvenden Andrelos te komen. Dit is nu eindelijk gelukt: de justitie heeft thans van officieele zijde het bericht ontvan gen, dat de vermoedelijke moordenaar van Murad Bay gearresteerd is. Nadere bijzon- dérheden ontbreken tot op dit oogenhlik. Dievegge. Een 16-jarige dienstbode uit Sliedrecbt heeft Zondagavond den arbeider D, v. P., ook van Sliedrecbt met wien zij eenige tapperijen te Dordrecht had bezocht, op den Rietdijk aldaar een portemonnaie met ongeveer j )0 ontstolen. Gist erna middag is bet. meisje aangehouden. Inbraak in een klooster. Gisternacht is er, naar de 's-H. Ct. meldt ingebroken in het kloos ter der Urselinen te Boxtel. De inbrekers zijn achter over de speelplaats binnengekomen en hebben daarna een glazen deur ingedrukt. Zij liebben bet heele klooster* doorzocht en een be drag van 90 meegenomen. Vaa de daders geeu spoor. Diefstal. Een 18-jarige bediende van de Nderlandsch-Duitsche Transportmaatschappij is dezer dagen verdwenen met medeneming van 4600 en een rijwiel Re uitlevering der gebroeders Van Eycfc. Allerlei tegenstrijdige geruef lm doen de ronde naar aanleiding van let feit, dat Zalerdag alleen Dirk van Eyck voor den officier van justitie kon worden geleid, wijl let Amerikaanscttrego-u- vernement de uitlevering van Chris, van Eyck 'bad geweigerd en deze laatste dus te Boston' moest acéiterbüjven. Nu eens vertelt men, dal Dirk uit eigen be weging terug is gekomen, en Orris, weigerde ie vertrekken, dan weer doet men lel voor komen, alsof de Nederlandse'*© regeering terug- ges, oi rok ken was voor de hiooge kosten, die ver bonden zijn aan een uitleveringsprocedure. Al deze geruchten zijn echtter onjuist. Blijkens informatie van de „Tel." is de toe-i dracht der zaak als volgt): Toen de woonplaats der gebroeders Van Eyck te Boston werd ontdekt, zijn zij door de Ame rikaanse' e politie op verzoek der Nederland se" e regeering onmiddellijk gearresteerd. En met de .uitleveringsiformaliteiien werd terstond eep aanvang gemaakt. De raa'itercoimmissaris alhier hoorde verschil lende getuigen, liet deze verklaringen met zijn eigen bevindingen in het Engelscli vertalen, im zona deze stukken langs deu diplomatieken weg naar ide -autoriteiten te Boston. Volgens de Amerikaanse'!© uitleveringswet moei bet begin van scfiuJid bewezen zijn idoor getuigen. Wanneer nu een, zoodanig bewijs ,van strafbaarheid is geleverd, dat er voldoende grond is oim, indien daar Ier plaatse hel misdrijf ge- pleegd ware, men tot veroordeeling over zou gaatn, dan eerst wordt uitgeleverd. Vandaar, dat in de stukken opgenomen werd de verklaringen van getuigen. Toen deze stukken bij de justilieele au tori teilen van Boston waren gekomen, ontdekte men, dat Dirk beschuldigd was van oplichting, Chris, daarentegen van verduistering. De Amerikaan' sa© wet kent dit laapstte delicti ecfhteai niet. Ware dit misdrijf te Bjoston gepleegd, dan zou geen vervolging plaats vinden, zoodat mere volgens de wet niet loit uitlevering over kon. gaan van Chris. Deze werd dan ook na ontvangst der stukken in vrijheid gesteld terwijl (men Dirk! ter beschikking der Nederlandtscjhe regeering stelde. - i;[}j De inspecteur der Amsterdamsen© recherche^ de heer Marcus, nam den gevangene te Boulogne sur* Mer, van de Amerikaanse'; e politie over en bracht zijn gevangene Zaterdag naar Amsterdam^ waar Dij terstond (er beschikking van desn offi cier van justitie werd gesteld. In andere Landen wordt over uitlevering alleen tusscihen de justilie-ambtengren onderhandeld en kent men de bezwarende bepalingen der Ameri- kaansclhe uitleveringswetten niet. Vermist. Sedert Vrijdag wordt de make laar in diamant E., te Amsterdam, vermist. Hij heeft een partijtje diamant van eenige personen bij ziicb. De Roerdinkholders. Kort na het strafgeding tegen zijn vrouw (zie elders in diit blad) werd gisteren de ex-tnamconcïerge Roerdinkhohier te 's-Gravenhage zelf gearresteerd wegens het ver wekken van opstootjes op straat, en het, in strijd met de verordening, luidkeels venten met brochures. Door den trein aangereden. Bij een over' weg te Stedum kwam Maandagnamiddag een houtwagen van den heer Nanninga te Winnen weer in botsing met den trein uit Delfzijl. De wagen werd vernield en een der paarden go- dood; het andere kwam in de sloot terecht. De voerman kwam er goed af. Branden. Terwijl de bewoners naar de kerb waren is Zondag nabij Bourtange de groote boerenplaats van den heer B. Haokman een prooi der vlammen geworden. Behalve de hoo!-\ voorraad, verbrandden ook eenige varkens. Niets kon wotrden gered. Te Gemert brandde Maandag de boerderij af van de wed. Wassenberg, bewoond door M. v. d. Broek, 1 paard, 1 maal, 1 kalf, 1 schaap en 3 varkens vonden den dood in de vlammen, het overige vee werd met groote moeite gered. Allea is verzekerd, doch zeer laag. Gisternamiddag ontstond een uitslaande brand in een stal van den heer A. Ossen, staan- de aan het West te Hoorn en in huur bij den hotelhouder M. Nooy. Do stal diende tot berg* plaats van touwwerk, een automobiel, een ver huiswagen, rijtuigen, enz. Gebouw en inboedel verbrandden geheel. Het eerste was verzekerd', de inventaris grootendeels, o. a. de automobiel.' Gisterennacht is té Huilerwijik een wo- ning afgebrand, welke binnenkort zou worden j betrokken. j Een dure tramrit. De Amsterdamsche cor respondent van het Utr. Da.gbl. vertelt Het tooneel stelt voor: het achterbalkon van een tram, Leidscheplein. De conducteur gaat rond om de kaartjes. Een Engelschman is aan_

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2