BUITENLAND. BINNENLAND. Verkoopingen, Koel huizen, enz. Aanbestedingen, OVERZICHT. De crisis' in TURKIJE, ofschoon nu zoo ïoed als opgelost, vraagt nochtans een groot Joel (der belangstelling op het Staatstooneel. Volgens een telegram uit Kon statuin op al wondt daar in wel ingelichte kringen verze kerd, da,t het nieuwe ministerie het karak ter heeft v;an een owergangskabinet en bin nenkort voor een ka,binet-Kia,mil Pasja alaa.ts zal^maken. Disjemal ed Djin pasja, tjeich ul Islam in het nieuwe ministerie jxad, evenals Hussein Hilmi pasja-, gezegd, slechte in een kabinet zitting ,te willen ne men, waarvan ook Kiamil pasja deel uilt,- naakte. Daardo-cr was "bij Kxamii's; aan vankelijke weigering om minister te wonden men veronderstelt .omdat hij zich, bij 'Moechtax's benoeming tot grootvizier, niet net een tweede plaats wil vergenoegen /le vorming van het kabinet weer op losse schroeven gezet en alleen om het tot stand komen van het .nieuwe ministerie mogelijk te maken zou Kiamil pasja zich teen be reid verklaard hebben het voorzitterschap van den ra,ad van state op zich te nemen. Kaar verder verluidt, zou Kiamil toege legd hebben binnenkort het greotvizieraat op zich te nemen. Voor liet oog.enblik wil hij zich eerst met iden huidigen toestand he iig houden. Te Konstantinc.pel wo:dt de ontbinding der Kamer als zeker beschouwd. De Se- aaat moet van plan zijn de wijziging der grondwet, waai. toe de Kamer besloten heeft, te verwerpen. Uit Uskub wordt aap het Berliner Tage- blatt geseind da,t de benoeming viau het nieuwe kabinet in de Tong-Turksche krin gen kwaad doen zal. Men moet voorbereid zijn op verrassende gebeurtenissen daar de comité-partij alles probeeren zal, om de ver loren positie te heroveren. In Pristina heb ben de Albaneezen "de gevangenis geopend en de gevangenen via,n wapens voorzien. Die militaire commandant Fadil-pasja werd ge dwongen Pristina. te verlaten, In heel Alba nië heerscht groote opwinding en verwarring Van het strijdtooneel in Tripolis, dat toch immers ook nog .deel moet 'uitmaken van Turkije's bemoeiingen, het volgende nieuws omtrent het gevecht bij Mistra [tal. Naar thans uit Miarata gemeld wordt, hebben de verliezen der Arabieren in den slag' op 20 dezer meer dan 300 d .eden be dragen. Aajn Jtalia-ansche zijde zouden1 er Één officier- en 18 soldaten gestne-uveld en 3 officieren en 84 soldaten gewond zijn. t Minister Churchill heeft Maandagavond ien opzienbarende rede gehouden ovter de uitbreiding der- BRITSOHE yloot. Na.tuur- lijk dat deze in de buiten lan'dscihe pers druk wordt besproken, vooral van de zijde van den eeuwigen vijandDuitsehland. Bij de discussie over den voorgestelden nieuwen vloot-aanbouw ontstond gisteren i,n het Dagerhuis een algemeen debat oyer de Verklaringen, Maandagavond door den mi nister van marine .afgelegd. Churchill zeide in antwoord dajarop: „Ik geloof, da.t iedere penny van deze supple- toire hegrootingen noodig zijn ^cox* de vei ligheid ,van den staat. „Toch is de toestand tot 1915 zeer be vredigend. [Wij hebben dien gcield in de hand, en er- is geen gevaalr voor paniek of on rust. Het is geheel onze eigen- schuld, als .wij niet in staat zijn op de verschillende tijdstippen in de eerstkomende jaren af te leveren, wat noodig is tot het behoud .van onzen voorsprong, in het belaing v)an onze Veiligheid. „Als onze voorstellen worden aiangenomen 'door het parlement, dan zullen we een vol doende voorsprong hebben in 1914 en, 1915. tn in 1916 zal er een kleine verbetering zijn in de verhouding der schepen, die wij dan zullen hebben." Een voorstel vian radicale zijde, om de begrooting voor nieuwen aanbouw te ver minderen, weid verworpen met 281 tegen 32 stemmen, waarop de begroeting .werd aan genomen. De Zweedsclie koning bij den Czaar. De Czaar die, zooals men weet, de Zweedsche koning op bezoek beeft in de Finsche Sche ren, bezocht gistermorgen de Zweedsche krui ser „Fylgia", waar de koning hem rondleid de. Beide vorsten begaven zich daarna naai de Russische kruiser „Rajan", waar zij door den minister van Marine werden verwel komd. De koning droeg de Russische admi raalsuniform. Te half één werd op de „Oskar II' een lunch aangericht, waaraan het keizerlijk echtpaar de grootvorstinnen en de minister deelnamen. Op de „Standart" vond te half acht een fa miliediner plaats. 's Avonds 10 uur verliét het Zweedsch eska der de reede. Een millioen gevonden. Twee arme boerenjongens in bet kleine dorp Mala ja Peres in bet gouvernement Pol- tawa zijn door een toeval rijk geworden. Zij stieten eenigen tijd geleden bij het werken op den akker op een kistje, dat kostbare gou den en zilveren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 50 zilveren munten van het Perzische en Byzantijnsche rijk, die uit de 4de tot de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oud heidkenners heeft de vondst bezichtigd en schat de waarde ervan op 1 millioen roebels. Daarvan zullen de vinders de helft ontvan gen. Auto-Bandieten in Vlaanderen. De „G. v. A." schrijft: ,.De brutale manier van stelen en rooven van Bonnot c.s., is Dins dag tusschen Brugge en St. Andries toegepast en wel onder de volgende omstandigheden. Boer van de Woestijne, van St. Andries had in de buitenwijk van Brugge een paard geleverd, en keerde welgemoed met 1100 fr. in zijn borstzak, naar huis toe. Toen hij zijn buis halfweg genaderd was, hoorde hij een auto achter hem komen, waaruit vier man sprongen, toen zij hem hadden bereikt. Twee bielden hem stevig vast terwijl de anderen in zijne zakken gingen, en zijn portefeuille met de 1100 fr. banknoten er uit baalden. Hij kreeg nog een goeden stomp op den koop toe. De mannen sprongen terug hun rijtuig in en waren welhaast aan den draai van den steen weg, uit 't gezicht verdwenen, in de richting naar Oostende toe. De plaatselijke politie, met die van Brugge, heeft een onderzoek ingesteld. Zij heeft de zekerheid gekregen, dat de daders tot dat slag van lieden moeten behooren, die door valsch spelen den buitenlieden die vee of paarden verkocht hebben, den prijs der gele verde dieren zien te bemachtigen. Denkelijk hebben de kwaaddoeners geweten dat Van de Woestijne zijn paard afleverde en met volle „beurs naar huis keerde." Engelsch bezoek in Berlijn. Naar de „Tagliche Rundschau" van heden verneemt, kan men bet thans zoo goed als zeker beschouwen, dat het Engelsche konings paar in het a.s. voorjaar zijn eerste bezoek aan het Duitsclie hof zal brengen. Ook zal naar alle waarschijnlijkheid de prins van Wales in het volgend jaar als gast van den Keizer naar Berlijn komen. Het juiste tijd stip is nog niet bepaald. Van den beginne af bestond hij het Engel sche koningspaar het voornemen om dit jaar geen officicele huitenlandsche reizen te maken. De staking te Londen. Te Wapping ontstond gisteren een oproer in verhand met de bootwerkersstaking. De stakers vielen de werven aan en staken een aantal wagons in brand. De politie maakte een charge, 25 stakers moesten naar het hos pitaal worden gebracht. Gisternamiddag trokken 30,000 stakers met hunne leiders aan het hoofd door de city. Daarna werd op Tower Hill een meeting ge houden, waarhij Ben Tillett den oorlog ver klaarde aan lord Devonport, den leider der werkgevers. Hij vroeg de stakers om te sa men met hem tot God te bidden, dat Hij lord Devonport met den dood zou treffen. De stakers antwoorden, zingend: „Hij zal sterven." Mijnongeluk. In een kolenmijn te Cuesmes (België) is de kabel van een liftkooi gebroken, terwijl deze werd opgehesehen. Vier mijnwerkers zijn ge dood. Kapitein Millo. Volgens de „Tribuna" zal kapitein Millo, die het Italiaansche torpedo-flotilje comman deerde, dat dezer dagen de Dardanellen bin nenvoer, tot vice-admiraal bevorderd worden. Het. diplomatiek incident. We zeiden onlangs bij het vermelden van het incident, dat zich don liden Juli, bij gelegenheid van het „nationale" feest op [het Franscih ge zantschap te Brussel afspeelde, dat dit wel een staartje hebben zou. Zooa'is men zich misschien herinner!, had de Frans olie gezant Klobukowsky het noodig geacht, om eens flink op de Bel gische scholen af te geven en ide Fransche gois- diensttoozo school als 't zuivere ideaal voor ta stellen. Tevens verzuimde hij te proiestleeren, (oen een van de personen, die bij hem op au diëntie kwamen, in zijn toespraak zicih laan grove opmerkingen en be'eedigingen te builen ging ten opzichte van de Belgische ministers. De „Palr'ole" meldt nu, dat Klobukowsky zeer waarschijnlijk naar Washing Ion gaan zal. Te Brussel zal hij in ieder geval vervangen won den door den Franschen gekant te Conslantf- nopel, Bapst. Voor de liberale bladen, die Klobukowsky door dik en dun maar bleven verontschuldigen, vrij pleiten, en steunen, een leelijke tegenvaller! Raak Een misschien wat sdierp-p.ersoon 1 ijke, ma,ar toch wei rake opmerking maakt het Brusselsche „N. tv. d. Dl":! „Zondag bij de paardenkoersen te Ostende, zoo schrijft 't blad, bemerkte men in de tri bunen (20 fr. per sportman, en 10 fr. voor de dameskaarl), citoyen Vander velde en zijn vrouw1, mad. Lala Vandervelde. Misschien waren zij daar om1 zich voor te bereiden tot de ontberingen der algemeene werkstaking. In alle geval, zij' ;elve zullen er niet door lijden^ tmaar het werk volk wel." Onaangename uren. Het politieonderzoek inzake den diefstal van 260.000 Mark door den wis se! loop er Bruniug ten nadeele van de Dresdener Bank te Berlijn, heeft versci'.ieidenen personen een allesbehalve aangenamen dag bezorgd. De polilie hield n.l'. gis lerenmiddag in het Noorden v,an Berlijn een „razzia", daar hel gerucht in omloop was ge bracht, dat Bruning zich daar in een café opL hielid. Driehonderd personen werden naar het politiebureau gebracht, dodh de gezochte was niet pnder hen. Wel vielen de politie bij Haar jacht een paar lang Igezodile individuen in handen. Onder vorsten. President Fallières en echtgenoote hebben gis- erent iden prins van Wales op het Elysée aan den lunch ontvangen. Een klein gezelschap au toriteiten, enkele ministers, de gastheer van 'den prins, markies de Breleuil en de gezant zaten mede aan. Na de luiich overhandigde de presi dent den prins het groot-kruis van het legioen van eer. Do viool van hef Drievoudig Verbond. De Malin verzekert, dat Oo.stenrijk-IIongarije en Italië op aandringen van Duitlschlancl nieuwe oorlogsschepen op stapel zullen zetten. Het program wordt streng geheim gehouden en om vat voor Italië den aanbouw van 6 dreadnoughts, waarvan er 2 legen het einde van het jaar op slapel gezet zullen worden. Ooslenrijk-Hongarije zat 3 nieuwe dreadnoughts bouwen. Hevige brand. De brand te Londen waarvan wij gisteren mel ding maaklen, brak Dinsdagavond uil in een werkplaats van cellu'oïd kaarten, op de vierde verdieping van een pand in de Moor Lane in de City. Twintig meisjes waren er aan liet werk in twee aan elkaar grenzende vertrekken. De brand kwam aan door een vlam uil den gas haard. Hel licht ontvlambare celluloid vatte aan stonds vuur. Tien meisjes wisten de trap ti be reiken, maar die in het aangrenzende vertrek zagen zich den weg afgesneden. Zij klommen door een luik op dak, sommigen met brandende kleeren en haren. Van het huis er naast legde men een plank tusschen twee daken. Een paar meisjes kwamen er over. Toen de derde er op was, kantelde de plank en zij slorltc in de diepte. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik is gistermorgen ie halfnegen per auto van Het Loo naar Spa vertrokken. Zaterdag tegen den avond wordt de Prins op Het Loo terugverwacht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Ben- ningbroek, gem. Sijbekarspel, J. W, H. Rees, cand.-not. te 's-Gravenhage. MINISTER HEEMSKERK. Ter gelegenheid van het feit, dat Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heems kerk, eenige dagen geleden zijn 60en ver jaardag vierde, boden zijn ambtgenooten hem gisteravond te Scheveningen een diner aan, waaraan ook de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Marees van Swinderen deelnam, die daartoe zijn verlof, dat hij in Engeland doorbrengt, voor een dag heeft on derbroken. EGMONDSCHE TENTOONSTELLING. Op de Egmondsche tentoonstelling heersch- te Zondag en Maandag een zeer opgewekte stemming. Dinsdag is deze expositie bezocht door de Vereeniging van Burgemeesters en Secrtarissen van Holland's Noorderkwartier. Morgen brengt de Vereeniging van Hande laren in Bouwmaterialen Egmond en bezoek, speciaal met het oog op de Reddings-demon- straties. Deze zijn aldus geregeld: 's middags 2—3 uur deskundige verklaring van de red dingboot en het vuurpijltoestel op het ten toonstellingsterrein, daarna verklaring van het drijfbare doek; 3 uur, uitrijden der red dingsboot en zee-kiezen. Half vier oefenin gen met het drijfbare doek; ten slotte beproe ving van een nieuw brandbluschmiddel. Behalve bovengenoemde vereenigingen ko men verscheidene schoolfeesten, terwijl een groote fietstocht van leden van den Bond van Staatspensioneering naar de tentoonstelling wordt voorbereid. ZANGFEEST. De Bond van Christelijke Zangvereenigin- gen in Nederland, waarbij 303 vereenigingen zijn aangesloten, en die ruim 14,000 leden telt, hield gisteren zijn zangersfeest in de dennen- hossclien van het domein-Soestdijk, daarvoor welwillen afgestaan door H.M. de Koningin- Moeder. Eenige extra-treinen voerden hon derden bezoekers aan. Om halftwaalf versoheen de Koningin-Moe der met gevolg op het feestterrein en werd aldaar ontvangen door den voorzitter en den burgemeester van Baarn. In de tribune ge zeten, volgde H. M. met veel aandacht de verschillende liederen, welke door ruim 500 zangers en een groot muziekkorps werden ten gekoore gebracht. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Gistermórgen is te Middelburg de algemeene vergadering geopend van de Broederschap der Notarissen in Nederland. De voorzitter, de heer Chr. Miseroy, notaris te Amsterdam, zegt, in zijn hartelijk welkom aan de aanwezigen, inzonderheid aan het hoofd van de gemeente, jhr. M. v. d. Brandeler, weder een inleidend woord te willen paren, hetgeen hij doet. liet jaarverslag van den algemeenen secreta ris notaris EI. Wertheim, te Amsterdam, ver meldt, dat de broederschap thans 672 leden telt. Do rekening over 1911 sluit met een voordeelig saldo van 1216. Het ondersteuningsfonds geeft een voordeelig slot van ruim 577. Het vérslag brengt nog eens de aangename algemeene ver gadering te Rotterdam in het vorig jaar. in her- innering en spreekt de hoop nit, dat het proto- collenregister spoedig zal verschijnen. Besloten werd de eerstvolgende algemeene vergadering te houden te Amsterdam. De voor zitter wijst er op, dat dan misschien tevens het 70-jarig bestaan van de Broederschap herdacht zal worden. De heer A. Knottenbelt, te Vlaardingen, werd tot eere-lid der Vereeniging benoemd. In de plaats van de heeren mr. E. Y. Kingma Boltjes, op verzoek eervol ontslagen als notaris, A. Knottenbelt en A. O. Roeloffs Valk, beiden aan de beurt van aftreding, en N. J. Verkoren, overleden, worden tot leden van het hoofdbe stuur gekozen de heeren J- F. Houwing, te G.or- redijk; G. Vlug, te Rotterdam; H. A. M. Im- mink, te Houten, en mr. G. A. P. Bax te 's-Gra venhage; allen namen de benoeming aan. WINKELSLUITING TE ROTTERDAM. De heer Spiekman heeft met zijn partij- gcnooten-raadsleden hij den Raad het voor stel ingediend, om een oommissie van 12 le den in te stellen, van wie 6 te benoemen dooi en uit den Raad, 3 door de daar bestaande winkeliers- of Middenstandsvereenigingen en 3 door de bestaande vereenigingen van win kelpersoneel, welke commissie tot taak zal hebben; lo. een enquête in te stellen naar den toestand van het sluitingsuur der winkels al daar op dit oogenblik en in verband hier mede naar den werkduur van het bedienden- personeel; 2o. zich op de hoogte te stellen van de meeuing der winkeliers, ingedeeld naar verschillende categorieën, omtrent de wen- schelijkheid van een bij verordening vast te stellen en dus voor allen geldend sluitings uur, en daarbij zoowel van de zakelijke voor- deelen als van de bezwaren kennis te nemen; 3o. zich omtrent de werking van een hij ge meenteverordening vastgesteld sluitingsuur elders op de hoogte te stellen; 4o. van haar bevinding rapport uit te brengen aan den Raad. R. K. BAKKERS EN SUIKER BEWERKERS. De 17 jaarvergadering van den R, K. Bond van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Suiker bewerkers is te 's Gravenhage gehouden en werd bijgewoond door, den geest, adviseur, den Weleerw. heer van der Berg. Het leden tal is met 100 pet. vooruitgegaan en 7 af dee lingen werden opgericht. Betreurd werd de verwerping der Bakkerswet en een eere-sa- luut bracht de voorzitter aan de kampioenen voor sociale wetgeving: de heeren mr. Aal- berse en Passtoors, door wier initiatief thans weder een nieuw o n t w e r p - B akkerswet inge diend werd. Besloten werd de volgende Bondsdag in Bussum te houden. De aftredende bestuurs leden de heeren H. J. Sprokop en S. van Tol werden zonder tegencandidaten herkozen ver klaard, zoomede de redacteur en administra teur van „Ons Vakblad". Voor de Vacature van secretaris werd de heer II. B. F. van Bossum gekozen. Na afhandeling van de voorstellen, waar onder die van Amsterdam en Rotterdam, be treffende het aanstellen van een vrijgestelde, werd het Bondsbestuur opgedragen om de mogelijkheid daarvan te onderzoeken, een kostenberekening te maken en in verhand hiermede een nieuwe contributieregeling te ontwerpen. Alvorens de vergadering te sluiten. snraV de Zeereerw. adviseur nog een enkel wToord tot bemoediging en voldoening tot grootma- king van de katholieke vakorganisatie. DE OPENBARE EN DE BIJZONDERE SCHOOL. In „Deutsche Zeitung" kwam een artikel voor over liet onderwijs in ons land, waarin beweerd wordt dat de geloovige protestanten in ons land op den verkeerden weg zijn, met aan het slot deze voorspelling: aan zijn bijzon dere school zal Nederland te gronde gaan. De schrijver betoogde, dat door het oprich ten van bijzondere scholen de openbare volks school aan de sociaal-democraten wordt prijs gegeven, en verder dat de katholieke scholen, natuurlijk, onvertrouwbare, eigenlijk staatsge vaarlijke staatsburgers voortbrengen. De christ,-historische „Nederlander" komt tegen betoog en conclusie op. Zij zegt Wij laten in het midden, of de Duitsclie Staatsschool op den duur in staat zal zijn een christelijke opvoeding van het Duitsche volk te waarborgen. Zekér is het, dat in ons land de kans daar voor ten e-enenmale verkeken is. Indien de „D. Z." inzag, dat juist bij ons anders dan in Duitsehland de kerk en de godsdienst van het openbare erf verjaagd zijn door het libera lisme; dat wij stelselmatig, krachtens de libe rale wetgeving, „neutrale" onderwijzers ge kweekt hebben, die nu reeds voor een deel bezig zijn met hun zoogenaamd neutrale leerstellin gen allen eerbied voor het koningschap, voor het gezag, voor onze staatsinstellingen te on dermijnen, altijd op staatskosten, zonder dat eenige overheid iets daartegen vermag dan zou het blad inzien, dat in ons land de strijd tegen Ongeloof en Revolutie gevoerd moet wor den door Overheid en Wet. De ontzettende vrees van dat blad voor Rome zou allicht ook wat verminderen, indien het blad, met ons, geloof de, dat tegen de Waarheid niets vermag, mits men de vrijheid handhave, maar dan ook vrij heid voor allen. Wij vreezen de leerstellingen van niemand, ook niet van de R.-K. of van de S. D., zoolang men de vrijheid late aan het volk om met Gods Woord de dwaling te bestrijden. Ook Rome moet daarvoor buigen, evengoed als ieder onzer. De geschiedenis ook van Nederland heeft dit trouwens genoegzaam geleerd. Allen, die ons zoo bang maken voor de coa litie, zonder aan te toonen, dat, sedert de coa litie werd aangegaan, ook maar in bet minst de vrijheid van belijdenis, of welke andere vrij heid des geestes wordt aangerand, verliezen het woord uit het oog, dat, rneenen wij, het eerst door von Bismarck is uitgesproken: Wij vreezen niemand dan God alleen! Amerikaansclie oplichters gearresteerd. Opnieuw hebben Amerikanen, of althans En gelsch sprekende personen getracht, goedge- loovige landslieden, die te Amsterdam als toerist verblijf houden, geld afhandig te ma ken. Evenals vroeger, werd ook gisteren de, reeds zoovele malen door oplichters in prak tijk gebrachte vertrouwens-kwestie gesteld en ongetwijfeld zou dit keer de Amerikaan de dupe er van geworden zijn, wanneer de bankier der firma Cook op liet Damrak, mr. Walker, niet argwaan had gekregen, toen de goedgeloovige Amerikaan met zijn landsman op het kantoor van Cook kwam. Hier wisselde de Amerikaan, Johnston ge- heeten, een aantal reis-chcques, een waarde van ongeveer 860 vertegenwoordigende. Ter wijl de Amerikaan dit geld in zijn porte feuille deed, nam de bankier het individu, dat zich in zijn gezelschap bevond, nauwkeu rig op. Hij vertrouwde de zaak in het geheel niet. Het tweetal wandelde over het Damrak, op een afstand in het oog gehouden door mr. Walker. Zoo belandde men in Krasnapolsky; daar voegden zich nog twee Amerikanen hij hen. Het gesprek van het viertal liep weer over een erfenis. En de Amerikaan zou een erfenis van zooveel duizend dollar ontvan gen. Mr. Johnston zou in de erfenis kunnen deelen, wanneer hij nu eenig geld gaf voor arme landgenooten. Toen werd de bekende vertrouwenskwestie gesteld en de Amerikaan, het volle vertrou wen in zijn landslieden, gaf hen zijn porte feuille met geld. De drie individuen verdwe nen daarmee, den goedgeloovigen Amerikaan achterlatend, die dacht, zij vertrouwen mij, waarom zou ik hen niet vertrouwen. Op aanstichting van mr. Walker was in middels de politie gewaarschuwd en spoedig verscheen in „Krasnapolsky" de inspecteur Pijper. Inmiddels had het drietal al de plaats ge poetst. Daar men eerst van den Amerikaan diende te weten, hoe het geval zich had voor gedaan, alvorens in te grijpen, kregen de in dividuen al een kleinen voorsprong. Juist wilden zij op den Dam in de tram stappen, om in de richting van het Centraal station te verdwijnen, toen inspecteur Pijper echter op de tram sprong. Toen de verdach ten hij de volgende halte de tram weer wil den verlaten, argwaan krijgende, werden zij door dezen inspecteur gearresteerd en naar het bureau St. Pietershal overgebracht. De portefeuille wTerd nog op hen bevonden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de aan gehoudenen leden van een bende, die er op uit zijn, om Amerikanen op bovengenoemde wijze op te lichten. Een oudje. Een oud-inwoner van Numans- dorp, reeds diep in de 90, is uit Amerika over gekomen om „jutteperen" op te koopen. Hij deelde mede, diat hij in California goed geld verdiende met de cultuur van appelen, maar met peren nog geen succes is verkregen, waar om nu proeven zullen genomen worden met jutte'. Voor goede soort wordt vijftien dollar per ILL. gegeven en hij wil daarmede 36 acres bezetten. Aardige vondst. De landbouwer M. S. te Amby (Limb.) lieeft langs den weg een koffer gevonden, waarin een klein jongetje. Geen diefstal. Men meldt aan de Prov. Gr. Ct., dat uit het door de justitie en de admini stratie der posterijen ingestelde onderzoek is gebleken, dat er niet de minste aanleiding be staat om naar aanleiding van het vinden van ledige postzakken op den spoorweg bij Bedien, aan misdaad of diefstal te denken. Ontvlucht. Dinsdag is, zoo meldt de Zw. Ct., uit het huis van bewaring te Harderwijk de militaire deserteur U. P., 25 jaar, ontvlucht. Hij wordt in alle richtingen gezocht. Hii ifi aekleèd in eevangemiskleeren. De Westerbouwing te koop. De Wester* houwing, de door geheel Nederland bekends uitspanning is te koop. De „Oosterbeeksche Courant", wijzende op de beteekenis van dit mooie plekje, zegt, dat de eigenaar, de heer Scbeffer, bereid is er afstand van te doen, indien hem eene in zijn oog aannemelijke som voor de schoone bezit ting wordt geboden. Zeker is het, dat zich wel een kooper zal voordoen, maar niet zeker is het, dat de nieuwe eigenaar bereid zal zijn er het publiek te blijven toelaten. Handig. De „N. Crt." schrijft We zitten thans midden in de periode, v/artr in de eene helft van de natie de andere helft examineert. Zoo poogden voor eenige dager in de zalen van den Dierentuin te 's Graven hage vierhonderd en zooveel onderwijzers de hcofdacte te halen. Een half uur pauze zot- gelegenheid geven om den inwendigen mensch weer wat aan te sterken. Een half uur is maar dertig minuten dacht de restaurateur van den tuin sn dan bijna 450 man bedienen, hoe lever k 'm dat? Alleen met het opnemen van hestellingen i? die tijd al verstreken... De kieswet bracht hem op een goed idee. Ieder examinandus voud op zijn tafeltje een papier, ongeveer bedrukt als een stembiljet. „Tafel No. zooveel" stond er bovenaan. En dan volgden de bekende zwarte blokjes met in het midden witte cirkeltjes. Achter die blokjes geen namen van candidaten, doch do woorden, bouillon, koffie, thee, spuitwater, broodje met dit of met dat, enz., alsmede do prijzen. Door het zwart maken van witte cir keltjes gaf ieder te kennen wat lii.i tijdens de pauze aan hartversterking hegeerde. Tijdens het examen werden de vierhonderd en zooveel biljetten opgehaald. En met de pauze was al het gewenschte gereed en ieder in een oogenblik bediend. Schadelijke dampen. Niet minder dan 13 werklieden zijn Dinsdag in de nieuwe fles- schenfabriek te Delft bewusteloos geworden, doordat in het lokaal waar zij werkten, zich vergiftige gassen hadden verzameld. Dr. de Vries, wiens hulp was ingeroepen, gelukte liet met toepassing van een apparaat drie mannen tot bewustzijn te brengen, waarbij „eerste hulp" faalde, de overigen herkregen door het laatste middel het bewustzijn. Een der werklieden is ernstig ongesteld naar huis gebracht. De vergiftiging te Breda. De heide des kundigen inzake de vermoedelijke vergift! ging vau mej. N. te Breda, de heeren van Wagening en Wetzelaar, hebben hun rap port uitgebracht aan de justitie. Het deskun dig onderzoek heeft de aanwezigheid aange toond van vergif in het lichaam van mej. N. Haar man, die zich nog steeds in voorarrest bevindt, blijft ontkennen zijn vrouw vergif tigd te hebben. Er zijn echter aanwijzingen die den verdachte ernstig bezwaren. Enkele dagen voor den dood van de vrouw aehttf* de behandelende geneesheer het niet uitge sloten met een vergiftigingsgeval te doen t& hebben. Hij gaf daarom order het braaksel van de vrouw te onderzoeken, wat gebeurde. Er werd echter geen vergif in het braaksel gevonden. Blijkbaar is de verdachte er toen in geslaagd in plaats van het braaksel zijner vrouw, ander braaksel den deskundigen ix handen te spelen. Vandaar dat de dokter na den dood vergunning tot begraven gaf. Eerst later hebben praatjes van de buren en ken nissen van de overleden vrouw nieuwe ver denking opgewekt. Het daarop gevolgde onderzoek beeft nu aangetoond, dat er werkelijk vergiftiging in het spel is. Slachtoffers van de warmte. Dinsdag zijn te Amsterdam twee jongens aangehouden, die op heeterdaad betrapt werden, terwijl zij uit een manufacturenwinkel in de Kinker straat ieder een zwembroekje stalen. Ontsporing. Door een ontsporing te Woensdrecht (N. B.) hebben de reizigers en de Engelsche post, welke gisteravond te 10.50 te Amsterdam moesten aankomen, de aansluiting te Roosendaal gemist Eene machine met mate riaal is uit Roosendaal naar de plaats der ont sporing vertrokken om den weg op te ruimen. Bij liet ontvangen van het bericht ontbraken nadere bijzonderheden. Verdronken. Te Oudewater is Dinsdag do 50-jarige G. H. in een sloot verdronken. TE VERKOOPEN. Notitie van perceelen, welke verkocht zul len worden in het Verkooplokaal „De Gou den Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 27 Juli 1912, des nam. ten 5 ure. Notaris C. A. JOEKES. No. 1. Een huis, erf en 2 schuren aan de Kennemerstraat. Get. no. 12. Notaris P. F. DE BORDES. No. 2. Een huis met erf en tuin aan de Oost- ves, get. no. 28. Nos. 3—6. Vier heerenhuizen met erven, voor- en achtertuin en schuren in het Wester- houtpark te Heemstede hij den Wagenweg, als: No. 3. Get. no. 13; no. 4, get. no. 15; no. 5, get. no. 17; no. 6, get. no. 19. De perceelen 3 en 4 gecombineerd. De perceelen nos. 5 en 6 gecombineerd. De perceelen nos. 3 tot en met 6 gecom bineerd-. No. 7. Een huis bestaande uit timmermans werkplaats met afzonderlijk verhuurd wor dende bovenwoning met erf en grond met loods aan de Berckhey destra at, get. no. 9 zwart en rood. V r ij d a g 2 6 J u 1 i- HALFWEG op het erf van van Rijn aan den Ringdijk 10 uur Deurw. M. J. Wa ning Afbraakveiling. LISSE Hotel „de Witte Zwaan" 2 uu» Not. W. E. van Berckel en J. Tuymelaar Het vanouds bekende heerenhuis, genaamd „Roozendaal", aan den Rijksstraatweg, in vier perceelen en combinatiën. AAN TE BESTEDEN. V rij d a g 2 6 Juli. HAARLEM Leidscheplein 34 8 uur - Het Schilder-, Glas- en Behangwerk van een nieuw gebouwd wonutnvs in de Haarlemmer', meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2