De Sanguinose BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden mededeeling. Kerknieuws. OVERZICHT. tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. ISBGEZOHDEN. De Italianen bar geren zich op de eilanden der Egeïsche Zee, Üie zij genomen hebben, met name op het groot© eiland RHODES, geheel en definitief in. D|a „Temps" ont vangt al van een correspondent op Rhodes de mededeeling, da.t, volgens wa,t men op het eiland kan waarnemen, de Italiaanse!) r rege. ring de bezetting van Rhodes blijkbaar els definitief beschouwt. Er is in den laatsten tijd allerlei mate rieel aangebracht voor den aanleg en het herstellen van wegen, machines, hout, twee inrichtingen voer dradelooze telegrafie, vee, enz. Uit Brindisi zijn ingenieurs gekomen, metselaars, enz. De blauwe vlag met liet witte kruis waait nog wel van tsommige Scholen en Grieksche instellingen, maai' de vlag met het kruis van Savoye is op alle bezette eilanden gehesehen naast de vlag der autonomie. f Er zijn belastingen geheven op alcohol houdende dranken, waarvan de opbrengst dit jaar de gemeente Rhodes ten geelde! komt. Italië heeft de quarantaine rechten, die zij sedert de bezetting .opgelegd hald alan de stoomschepen der geregelde lijnen, die Rho des bezochten nadat en vóór ze Turksche ha vens aandeden, opgeheven. De eilandbewo ners esn de handel leden schade door die rech ten en tal van maatschappijen 'lieten hun schepen Rhodes voorbij varen. 'Alle koop lieden^ hebben dus met groote instemming het. afschaffen der rechten begroet. Reeds zijn er op het eiland, zoo meldt de berichtgever vian de Temps verder, wer ken tot verfraaiing en nut in uitvoering. Ita- liaansche troepen van het wapen der ge nie zijn daarmee belast. Verder denkt men over het restanreeren der geschiedkundig© monumenten en zoo Rhodes Italiaahsoh blijft .zal het weldra een gezocht oord wor den niet slechts om zijn klimaat en Zon, maar ook om zijn kunst- en archeologische schatten. En een toevloed van vreemdelingen zou voor het overigens arme eiland een bron van rijkdom be teekenen. Nog meldt de oorrespondent der Temps, da t een der wenschen van den' handel op Rhodes, waarvan de inwilliging tevens een groot voordeel voor den internationalen han del zou beteekenen, is de erkenning van Rhodes als vrij-ha|ven. Minister Churchill's opzienbarende rede voering in het ENGELSCHE Lagerhuis gaat nog steeds voort met de openbare belang stelling in beslag te nemen; in *Eng©la,nd Zoowel als elders. In het Britsche parlement heeft de minis ter zich nog eens genoodzaakt gezien om het Jmbliek naar twee richtingen gerust te stel en: ten eerste hen, die hang zijn dat En geland nog niet voldoende doet met de sche nen tie bouwen en 'de maatregelen te nemen die gelooven dat er te véél geld wordt uit gegeven voor schepen. Deze laatisten kregen te hooren dat elke penny, Üie gevraagd Wordt, noodig .is voor het behoud der onaf hankelijkheid van het Vereenigid Konink- ïtijk, terwijl dengenen, die nog verder willen gaan dan de minister, werd toegevoegd dat zij spoken zien, omdat door wat Churchill hu voorstelt Engeland volkomen' vbilig is .voor het tijdsbestek tot 1914, terwijl voor ,wa,t daarna komt altijd nog nieuwe maatre gelen genomen kunnen worden. Sloeg .misschien dat laatste op tie mo gelijkheid dat inderdaad Italië en Oosten- tijk «amen negen nieuwe ,,D|readnoughts" gaan bouwen Blijkbaar wil Churchill dan Zeggen, dat die toch niet gereed kunnen zijn (yóór 1914, terwijl indien het bericht beves tigd wordt, Engeland altijd nóg. kalt be sluiten tot méér bouwen. Dezelfde taak die Churchill in het parle- taent volbracht, neemt in de pers de „"Wiest- jninster Gazette" op zich, die Üe al te yreesr ïichtigen, als de „Times", bestrijdt en be toogt, dat wat nu gebeurt, voldoende is. Dat Churchill's rede ook in Dudteehlanld grooten indruk heeft gewekt, laat zich hoo ien. Toch is het aantal belangrijke artikelen; dat erover verscheen, nog maar* zeer klein, een verschijnsel, dat ongetwijfeld toe te Schrijven valt aan de afwezigheid .der ver antwoordelijke redacteuren .van hun bu reaux. Over het geheel kap men echter zeg gen, da.t men in Duitsohlainti niet van Chur chill's nieuwe plannen geschrokken is, ver moedelijk omdat zij verwacht werden. - - „Spanje heelt Go<te hulp niet noodig!" De Spaansche minister-president CanaLejas üeeft zich de verontwaardiging van de bevolking van Tuy op den hals gehaald en wel om d© volgende heel begrijpelijke reden. De inwoners van deze stad hadden den premier een tele gram gezondeln, waarin zij hulp vroegen voor ie Porlugeesche uitgewekenen en ook de uitdruk king „Gods bijstand", gebruikt werd. De radicale Janalejas was daar woedend over en seinde terug, dat Spanje Gods hulp niet noodig had tm het zelf wel afkon!1 Men begrijpt en voelt dal ie bewoners van Tuy vertoornd zijn over zulk Todtergend antwoord. Be prie-tennoord te Brussel. .We hebben gisteren in een deeL onzer oplage medegedeeld, hoe in het park te Brussel ©en (ociaüstische misleide en opgestookte ongeluk kige een- priester heeft vermoord. Het „H. v. A." meldt omtrent dezen gruwe- ajken moord het volgende: „Donderdagmorgen, circa 9 uur, zal een pries ter in het Park rustig zijn brevier te lezen op ten bank tegenover het Paleis der Natie. Eensklaps kwam een man, van circa 50 jaar pud, op hem toegesprongen en plofte hem een dolk in de borst onder den uitroep: „Leve Ide revolutie. Leve het algemeen stemrecht." De moordenaar wierp zijn wapen weg en trachtte de vlucht te nemen, toen een o.pzichh©r, iie van verre den moord zag gebeuren, kwam toegesneld en hem bij den kraag pakte. To-ege- meldje personen en politiemannen brachten den tchurk in verzekerde bewaring. Het slachtoffer is een Fransch priester, nb'bé fleury, sedert eenigen tijd te Brussel verblijvend, lij was op de bank neergezakt, Stervend werd jij naar het St. Jansgaslhuis vervoerd waar hij Anrt na zijn aankomst den geest gaf. De moordenaar, naar het politiebureau ge tracht, verklaarde te hcelen Antoon Peyl, ge- poren te Gent, 12 ADril 1857. Hij zeide, de zitting van Woensdag in dé Kamer bijgewoond en zijn besluit genomen te hebben na de rede voering van Deolrée (sociaListl). „Deze, zeide 1 heeft in mij de gedacht© doen oprijzen d.- nu de tijd gekomen was om van woorden tot daden over te gaan. „Had ik, vervolgde hij, in de Kamer een re volver op zak gehad, dan zou ik gescholen heb ben op minister de Broqueville, op minister Car ton de Wiart, of op den voorzitter." De kerel schijnt hoegenaamd niet in de her sens verward te zijn en legde zijn verklaringen af mei vaste stern. Deze misdaad verwekte te Brussel een onge hoorde opschudding. Uil dit droeve Teil blijkt weer eens, welke noodlottige gevolgen de ophiisende redevoeringen van socialistische leiders hebben, maar tevens ook, dal het huichelaars zijn die beweren dat de Eoc'alislen niets legen priesters of gods-, diensth ebben! Typhus in een kazerne. Volgens een bericht van de Liberté zijn in eene kazerne der repubiikeinsche garde ie Parijs zestig soldalen ziek geworden. Men dacht eerst dal men met een vergiftiging op groote schaal te doen had, maar nu is men geneigd aan te ne-; men, dal het typhus is. Do toestand in Turkije. De opstand in Albanië breidt zich voortdu rend uit en wordt hoe langer zoo leeljjker voor de Turken. Ernstige geruchten over gebeurte nissen te Prischtina bevestigen, dat bet garni zoen capituleerde en de stad Zondag oveïgaf in handen der Albaneezen, die de ontbinding der Kamer eischten. Wat het nieuwe ministerie betreft, lezen we de volgende berichten: Ferid pasja weigerde de portefeuille van bin- nenlandsehe zaken. De Grootvizier vroeg hem op zijn besluit terug te komen en een andere portefeuille to aanvaarden. De ministerraad hield zich uitsluitend bezig met de gebeurtenissen in Albanië en de taak, die de naar Albanië gezonden commissie zal te vervullen hebben. Men verzekert uit goede bron, dat de regee ring haar program aan de Kamer zal voorleg gen in den loop der week. Tevens zal de regee ring spoedig een amnestie-ontwerp voorleggen voor de Albaneezen en de politieke veroordeel den. Misdadige opruierfj, Ben Tillett, de socialistische leider der trans portarbeidersstaking in Londen, is nu zoover, dat hij bij een meeting op Trafalgar Square het volgende uithaalde: Hij betoogde, dat lord Dovonport, de president der Londensche haven commissie, hielp de vrouwen en kinderen door honger om te brengen en daarom zelf den dood verdiende. Hij wou niemand opwekken, dat te doen, doch vroeg, of de stakers met hem wilden bidden om zijn dood! Een menigte hamLn ging daarop in de hoogte en woord voor woord her haalde de massa deze woorden van hun leider: „O, Heer, sla lord Devonport dood!" Daarop werd gezongen: „Hij zjal sterven, liij zal sterven.". Zulke misdadige opruierij, die bij de reeds opgewonden stakers wel tot misdaden leiden moet, schijnt verwonderlijk genoeg in Enge land ongestraft te blijven Noodweer in de Yerecnigde Staten. Hevige stortregens veroorzaakten gisteren onmetelijke verwoestingen in Westelijk Penu- sylvanië, Oostelijk Ohio en Westelijk Virginië. Van alle kanten komen berichten van talrijke beschadigingen aan huizen en bruggen, tele graafdraden, oponthoud van treinen en ver woesting van den oogst. Vele personen zijn ver dronken, straten overstroomd en weggeslagen; talrijke huisgezinnen zijn zonder dak. Het Ilay-Pauncefote-verdrag. In den Amerikaanschen senaat heeft senator Percy uit Mississipi betoogd, dat het niet aan gaat het verdrag met Engeland zoo maar te schenden en de Amerikaansche schepen vrjj te stellen van kanaaltollen. Dat verdrag, zei hij, is voor de Vereenigde Staten nu eenmaal een slecht zaakje geweest, maar wij hebben er de voordeelen van opgestreken en moeten nu ons ook neerleggen bij wat er nadeelig in is. „Welke voordeelen hebben we opgestreken?" vroeg een ander, en de heer Percy legde uit, dat Engeland bepaalde rechten uit vroegere trae- taten had prijsgegeven. Het is evenwel zeer de vraag, of deze eerlijke senator bij zijn collega's veel instemming zal vinden. De toestand in China. Men meldt uit Peking dat Joean Sji Kai een nieuwe lijst met ministers aan de nationale vergadering heeft gezonden. Men verwacht dat deze thans zal toestemmen in de door Joean uit gezochte schaar. Tevens wordt er geseind dat Joean dagelijks aan populariteit bij adle par tijen wint, uitgezonderd één partij de Toeng- Men-Hoei geheeten die Soen Jat Sen presi dent der republiek en Tang Sjao Ji len minister zou willen maken. Men denkt echter dat de vooruitzichten voor Joean's definitieve verkie zing in October a.s. uitstekend zijn. Do oneenighcid in het Britsche kabinet. In den loop der vorige week tegengesproken geruchten betreffende Lloyd George's aftreden doen thans opnieuw in Engelsche politieke kringen de ronde. Het heet dat Lloyd George uit het ministe rie wil treden, evenals Chamberlain in 1903 ten behoeve van diens finaneiëele politiek, om met grootere vrijheid vau handelen eene beweging in te leiden voor eene groote hervorming in de grond-politiek. Ongetwijfeld is de positie van Lloyd George in het ministerie niet zoo heel aangenaam en moet de eenheid in het kabinet niet zoo groot zijn, als Churchill en lord CTewe in de beide huizen van het Engelsch parlement betoogden. Muiterij in het Turksche leger. De voorzitter van de Turksche Kamer heeft een brief ontvangen van een aantal officieren, waarin dezen sommeeren binnen 48 uur de Kamer te sluiten. De Kamer besloot over de zaak te beraadslagen in tegenwoordigheid van den grootvizier en den minister van Oor log. Na het voorlezen van den brief der officie ren heeft de voorzitter der Kamer verklaard, dat hij zou voortgaan zijn plicht te doen. Said, de voorzitter van de partij Vereeniging en Vooruitgang, verklaarde dat de officieren, die den brief hebben gezonden, niet. tot het leger konden behoor en. Wij moeïen de regie ring verzoeken haar plicht te doen; nooit zal het leger de volksvertegenwoordigers aan vallen. Verscheiden afgevaardigden laakten daarop den brief en zeiden dat dreigementen hun geen vrees aanjoegen. Nadat de Kamerzitting was hervat, heeft de minister van Oorlog zijn leedwezen over het voorval uitgedrukt. Hij merkte echter op, dat sedert de invoering van de grondwet der gelijke grootsprekerij meermalen was voor gekomen. Men zoekt den officier, die den brief heeft afgegeven. Hij zal worden gestraft. Wat betreft de officieren, die in naam van het reddingsverbond van officieren procla maties in de dagbladen hebben openbaar ge maakt, verklaart de minister dat hij tracht uit te vinden, wie die officieren zijn: zij zul len worden gestraft. „Ik ben nog slechts kort minister, er is tijd noodig om de tucht in het leger te ver zekeren". De grootvizier heeft besloten om de bladen te laten vervolgen, die de proclamatie heb ben opgenomen. De Kamer nam met de ver klaring van den minister genoegen. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woensdag het noenmaal gebruikt op het kasteel van graaf R. J. M. M. A. de Geloes, te Eysden, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Tot de andere gasten be hoorde ook jbr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Limburg. Na het bezoek deed graaf de Geloes den Prins uitgeleide tot de Belgische grens. Te Spa heeft het college van burgemeester en schepenen Z. K. H. begroet. De burgemees ter, baron de Crawhez, liad rozen gezonden, gebonden met linten in de Nederlandsche en Belgische kleuren. Woensdagavond werd er ter eere van den Prins een concert gegeven. Gistermorgen is de Prins, die op zijn reis wordt vergezeld door zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare en den opperhout vester, den heer Tutein Nolthenius, van Spa naar het Hertogenwald vertrokken. Z. K. EI. zou gisteren het middagmaal gebruiken bij den koning der Belgen, op diens buitenver blijf Ciergnon, bij Rochefort. Zaterdag zal, zoo mfeldt de L. K„ Z. K. H. Prins Hendrik het iroenmaal gebruiken op huize Kruisdonk, nabij Rothem-Meerssen, het buitenverblijf van den Minister van Water staat, mr. L. Regout. D© bladen melden, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op het kasteel Ciergnon is aangekomen. Hij bracht den avond door in gezelschap van den Koning en de Koningin van België. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats Haren, jhr. J. B. van Andringa de Kempenaer, cand.-notaris te Groningen; en is de Weleerw. Zuster R. J. M. van den Dries (Mère Marie Augustine) lid van de Congregatie van Jezus, Maria en Joseph en overste van het pensionaat St. Louis, te Nij megen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de prov. Noord.-Holland is benoemd: tot dijkgraaf van den polder Heer Hugo- waard, de heer J. Buren, te Heer Hugowaard; tot heemraad van den polder Westzaan, J. Frieling Schortinghuis Jr. te Zaandam. BELASTINGKWESTIE. Te Wormerveer zijn in den laatsten tijd weer veel gesprekken gewijd aan een belas"- tingkwestie, waarin ook de gemeente Wor- mer betrokken is. Het heeft veel weg van de belastingkwestie tusschen Haarlem en de na burige gemeenten. De fabrieken der groote industrieele firma's te Wormerveer staan grootendeels op grondgebied van de gemeen te Wormer. Nu bepaalt de gemeentewet, dat in de directe belasting naar bet inkomen ook kunnen worden aangeslagen zij, die in het belastingjaar op meer dan 90 dagen aanwe zig zijn in de gemeente tot uitoefening van een beroep of bedrijf in een kantoor, winkel, werkplaats of andere inrichting, of ter ver vulling eener dienstbetrekking, enz. Op grond daarvan zijn alle fabrieksarbei ders, werkende in bovengenoemde fabrieken en woonachtig te Wormerveer, aangeslagen in do forensenbelasting te Wormer. Dit is voor hen, die te Wormerveer ook schot en lot betalen en meerendeels hun verdiensten voor hun huisgezin boog noodig hebben, een groote tegenvaller. De zaak is met den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, die dezer dagen Wormerveer bezocht, besproken. Resultaat is daarvan vermoedelijk niet te wachten, want reeds hebben enkele aangeslagenen bij Gede puteerde Staten geprotesteerd en ten ant woord ontvangen dat hun aanslagen gehand haafd bleven, wijl de belasting-verordening der gemeente Wormer geheel in overeen stemming is met de gemeentewet. VEREENIGING VAN HANDELAREN IN BOUWMATERIALEN. In aansluiting op het verslag elders in dit blad nog bet volgende: Het bestuur zal aan het verzoek gevolg geven. Een schrijven van den Bond voor Staats- pensionneering, om adhaesie te betuigen met een motie, strekkende de premie niet te doen betalen door patroon en werkman, maar door allen naar draagkracht, werd voor kennisge ving aangenomen. Een voorstel van den Bond van Handels- vereenigingen in de Bouwbedrijven, om zich bij dezen aan te sluiten, werd na grondig on derzoek van twee bestuursleden aangenomen. De collectieve aankoop van tegelkasten zal nog eenigen tijd worden afgewacht. De gezamenlijke aankoop van drijfsteenen bad in het eerste halfjaar 2,400,000 stuks be dragen, hetgeen voor de leden een provisie van 1400 bad opgeleverd. In zake de Nat. Vaktentoonstelling van den Ned. Stucadoorspatroonsbond, te Rotter dam, werd besloten aan dat bestuur een gou den medaille voor den patroon-inzender en een verg. zilv. medaille voor den gezel-inzen der beschikbaar te stellen. Over het provisie-systeem was een enquête ingesteld, die tot resultaat had, dat van de rondgezonden circulaires er 27 waren beant woord. Deze verklaarden zich tegen het ver- leenen van provisie. De beer Wernink stelde bij de rondvraag de vraag, of het beter was de schelpkalk te leveren bij inhoudsmaat of bij gewicht. Het Destnur zegde in deze een onderzoek too. Met een woorcT van oahk wero CTe vergane- ring gesloten. Allen vereenigden zich daarna aan een ge- rueenschappelijken maaltijd in „De Rustende Jager" te Bergen. Neem des morgens, na uw ontbijt, en 's mid dags één uur voor den hoofdmaaltijd één eetlepel Sanguinose; en gij zult heel spoedig de goede gevolgen daarvan ondervinden. De Sanguinose wordt door de zwakste gestellen verdragen. Zij vermeerdert de roode bloed lichaampjes en voedt daardoor uw zwakke zenuwstelsel; verschaft U eene algemeene levensopgewektheid en neemt met vaste band de oorzaak weg van vele kwalen, die alle samenhangen met zwakke zenuwen en arm bloed. SANGIHNOSE kost per flacon ƒ1.50, 6 flac. 8.—, 12 flac. 15.—. Wacht u voor namaak. VAN DAM Co. de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Te Haarlem J. J. Göppinger Gr. TTr>u+- straat 147a. De moordenaar van Murad Bey. Nu de vermoedelijke moordenaar van den Pers Murad Bey in Griekenland is aangehouden, is de vraag gerezen, hoe het nu verder zal gaan met name of hij uitgeleverd zal kunnen worden. Hieromtrent wordt vernomen, dat Grieken land, zooals bekend, personen van de Grieksche nationaliteit niet uitlevert. Alleen zou dus de uitlevering wellicht kunnen verwacht worden, indien in den loop van het onderzoek mocht blijken, dat de gearresteerde Andreolos, die tot op dit oogenblik steeds gehouden wordt voor Grieksche onderdaan, mocht blijken eeu andere nationaliteit te bezitten, b.v. de Turksche. Is dit niet het geval, dan zou de loop van zaken deze kunnen zijn, dat het strafgeding, als daar toe althans voldoende termen zouden worden gevonden, in Griekenland zou worden gevolgd, en zouden dientengevolge de personen uit 's-Gnavenhage of elders, diie, door het onderzoek dat de justitie hier te laude in verband met den moord lieeft ingesteld, als getuigen zouden kun nen dienen, de reis naar Griekenland hebben te maken. Vooralsnog is echter met zekerheid nog niets anders bekend dan het feit der gevangenne ming. De staking te Delft. Aan de flesschenfa- briek te Delft werd gistermiddag door aanplak king aan het niet-stakende deel van het perso neel kennis gegeven, dat hen. eerlang de dienst betrekking zal worden opgezegd, zoodat zij naar ander werk kunnen omzien. Dit niet stakende deel omvat nog ongeveer 400 man, bestaande uit mandenmakers, inpakkers, kolenrijders, plaatswerkers enz. De arbeid voor deze men- schen is gedaan, zoodra de voorraad flesschen op is en dit is zeer aanstaande. Reeds werden 90 menschen met dagcontract ontslagen en de directie deed order geven voorloopig geen ko len te verschepen, zoodat ook al zou morgen besloten worden den arbeid op te nemen, de blazers geruimen tijd zullen moeten wachten, eer zij werkelijk arbeiden kunnen. Men ver wacht dat het gansche bedrijf Zaterdag over een week zal stop staan. De beteekenis daarvan in cijfers is, dat wekelijks geen 7200 loon zal worden uitgekeerd, zooals gewoonlijk geschiedt. De arbeiders-organisatie zal deze week nog geen besluit nemen omtrent de z.g. besmette vormen, waaruit aan andere fabrieken gewenkt wordt. Men verwacht dat deze staking van lan gen duur zal zijn. Zou dat waar zjjn? Het hoofd van de R. K. Jongensschool op den Nieuwen Langendajk te Delft, heeft, naar men aan de Res. bode meldt, aan de commissie van toezicht op het lager on derwijs aldaar een brief gezonden, waarin hij ten sterkste protesteert tegen een der commis sieleden, den heer Beekman, die ouders van kinderen zou hebben aangeraden, hun zoon van de Roomsehe school af te nemen, omdat ze daar niet ver genoeg zouden komen. Een weddenschap. Op een der steenovens langs de Waal werd dezer diagen een zonder linge weddenschap gehouden. Een steenovens- gast verorberde zonder brood of mik dertien zoute haringen, mocht den geheelen da,g maar ééns drinken, en als hij het er goed afbracht, zou hij de weddenschap winnen. De man be dwong zijn gruwelijken dorst in de barre zon en 's nachts twaalf uur was hij de gelukkige winner van.... een liter jenever! Geen arsenicum-vergiftiging. Men herin nert zich het sterfgeval van den chef-kok van een hotel-restaurant te Amsterdam, waarvan aanvankelijk gedacht werd aan de mogelijkheid van misdrijf, omdat de ziekteverschijnselen eenige overeenkomst hadden mot vergiftigings symptomen en wel bepaaldelijk, vergiftiging door arsenicum. Een onderzoek door scheikundigen moest ech ter dit vage vermoeden nog bevestigen. Zulk een onderzoek is geschied en het resultaat Is geweest dat het vermoeden onjuist is gebleken. Zooals reeds bericht is, is de justitie er dan ook niet toe overgegaan om den door het ge rucht als den vermoedelijken „dader" aange wezene ook maar een oogenblik in hechtenis te nemen. Schip middendoor gebroken. Toen men Woensdagmiddag in de Waalhaven te Rotter dam bezig was steenkolen te lossen uit het Rijn schip „Rotterdam V," schipper A. de Graaf, in 't Spaansche stoomschip „Fernandez," brak het Rijnschip eensklaps midden door. Met stoom pompen werd getracht het Rijnschip drijvende te houden Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 't Droevig einde. Ter bespreking van een bepaalde kwestie had een Leidsch burger, P. reuflamd. Dinsdagavond ia de sleutelstad een ■wtr-gaocring ueiega, waavraii nij geen ar te goor de verwachtingen scheen te koesteren. In zijn openingswoord verklaarde hij ten minste, dal hij voor zijn persoonlijke veiligheid een revolves: bij zich had, schrijft de „Tel." Het schijnt dat eenige aanwezigen het noodig vonden, deze mededeelin^in ruimeren kring be kend te maken, tenminste juist op het oogen blik dat P. de bijeenkomst wilde sluiten, kwam een inspecteur van politie de zaal binnen en gelastte den voorzitter zijn revolver voor den dag te halen. Dit geschiedde na eenig tegen stribbelen. Het wapen werd in beslag genoin.en en tegen den heer P. wegens overtreding van de wapenwet proces-verbaal opgemaakt. Verdronken. In de Noordvestgracht te Schiedam waren eenige jongens bezig zich te vermaken in een klein roeibootje, door dit heen en weer te doen schommelen. Een van hen, Ger- rit B„ viel daarbij in het water, en verdween terstond in de diepte. Eerst na enkele minuten werd hij opgedregd» geheel bewusteloos; de pogingen om de levens- geesten op te wekken bleven echter vruchteloos* Onweer en brand. Bij het onweer van gis teravond sloeg de bliksem in den toren der Hervormde kerk te Wamel waardoor de spits vernield werd. Gisteren is de heer J. Wijnenberg, kom mies dienstgeleider d'er rijksambtenaren te Bab- berik door den bliksem gedood. Zijn buurman, iemessen, die bij hem onder een boom stond, bekwam eenige onbeduidende kneuzingen. De ongelukkige laat een vrouw met twee kinde ren achter. Een hevig onweer, gepaard gaande met een vreeselijken hagelslag, bracht gistermiddag te Oudenbosch enorme schade aan. De serres m de boomkweekerijen zijn totaal vernield, evenals de ruiten der woonhuizen aan de regen- zijde. Het glazen dak der drukkerij van d© „Oudembossche Courant" was in een oogwenk tot gruis geslagen, zoodat het aanwezig© perso neel door vlucht ijlings een goed heenkomen zocht. De hagelslag hield ongeveer een kwar tier aan en verwoestte den geheelen buiten- staanden oogst. In een stuk land in het Land van Stein, bij Gouda, zijn drie koeien door den bliksem doodgeslagen. Ze waren het eigendom van de wed. De Kruif. Het onweer, dat zich gistermiddag boven Amsterdam ontlastte, heeft een slachtoffer geeiseht. Een duivenhouder in de Quellijnstraat die op zijn plat geklommen was om de duiven binnen te halen, werd er door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Voor_ den inbond deier rubriek «lelt d' Redactie zicb niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nie( geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. De Broodfabriek en de (socialistische) Bont» van Sakker|jpersoneel. Wij ontvingen op 19 Juli jl. van het Hoofd bestuur en de afdeeling Haarlem van den Al- gemeenen Nederlandschen Bond van Arbei derspers) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf een verzoek om vóór den 24sten Juli j.l., dus binnen vijf dagen te berichten dat nog in deze maand met deu verkoop van verseh brood op Zondag zou worden gebroken, met de bedreiging, dat in dien dat niet geschiedde, er voor dien Bond maar één weg te bewandelen is en wel dat het publiek op behoorlijke wijze zal worden ingelicht omtrent datgene wat zij (de Bond) wenschen en dat zij zullen verzoeken zoolang het bakken op Zondag niet wordt gestaakt, geen brood van de zaak te betrekken. Door een vereeniging, die met onze fabriek niets te maken heeft, waarvan het zelfs twijfelachtig is of onder ons personeel zich leden van dien Bond bevinden, wordt onr eenvoudig gedecreteerd: „Gij zult in uwe fabriek laten arbeiden op de wijze en gedurende de uren welke wij (de Bond), die niets met uwe fabriek uitstaande hebben, zullen goedvinden". Bovengenoemd schrijven is door ons ter zijde gelegd. Wij weigeren pertinent ons om trent den arbeidstijd in de fabriek eischen te laten stellen door een geheel buiten het eigen personeel staande vereeniging. Steeds bedacht op verbetering van ons be drijf en van de positie der arbeiders, zijn wij ten allen tijde bereid kennis te nemen van eventueele wenschen van ons personeel, daar mede rekening te houden en daaraan zoo mo gelijk tegemoet te komen; zulks is trouwens nog onlangs gebleken bij eene door ons in gevoerde verkorting van arbeidsduur. Of de verkoop van versch brood op Zon dagmorgen door de depothouders, die plaats heeft gehad zoolang de fabriek bestaat, dus gedurende 46 jaren, voortaan zal kunnen stop gezet worden, dient in verband met de veel zijdige belangen, ernstig te worden overwo- gen. In elk geval zal die verkoop niet plotseling op korten termijn kunnen worden gestaakt, maar zal een en ander eenige voorbereiding eischen. Die voorbereiding zal, indien geheel bui ten de fabriek staande personen zich er in trachten te mengen, slechts worden bemoei lijkt en vertraagd. MIJ. DE HAARL. BROOD- EN MEELFABRIEK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (O. L Vr. van den Allerh. Rozenkrans) den Wel eerw. Pater fr. A. C. Baars O.P. en tot kap. te Rotterdam (H. Dominions) den Weleerw. Pater fr. J. M. P. v. Campen, O.P. Z. D. H. van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater fr. B. Ver- hey O.P., die kapelaan was te Schiedam aan de kerk van O. L. Vr. Rozenkrans en aan den Weleerw. Pater fr. J. Th. J. Welter O.P., die kapelaan was te Rotterdam aan de S*- Dominicuskerlc Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Wel eerw. Pater A. C. Baars O.P., die kapelaan was te Tie] en benoemd tot kanelaan te 1lCt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2