Opruiming Schoenen. Sociale Berichten. arteljoriasiraat 27 BINNENLAND. Lettereo en Kunst. Le^er en Vloot Scheepvaartberichten. MINISTER HEEMSKERK. De Minister van Binnenlandsehe Zaken, ]Hr. Heemskerk, heeft met verlof Den Haag verlaten. Hij zal zijn verlof in Zwitserland doorbrengen. DE BAKKERSWET, Aan de Tweede Kamer is door het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den een schrijven gericht, waarin, met het oog 'jp de verwerping van de voorgestelde „Bak kerswet" van ernstige bezorgdheid gesproken wordt ten opzichte van de verdere arbeids wetgeving, die ook ten behoeve van Kantoor- en Handelsbedienden zoo noodig moet uitge breid worden. Met dankbare hulde wordt gewaagd van den goeden wil en den kloeken arbeid van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en dringend wordt de Kamer ver zocht, krachtig mede te werken aan de ophef fing van zoo velerlei misstand op het terrein van den arbeid. R. K. WERKLIEDEN. In eenige bladen verscheen het volgende bericht, schrijft het „Centrum": „De R. K. Werkliedenvereenigingen en Volksbonden in het Aartsbisdom zullen in October a.s. een groote diocesane Bondsver gadering te Utrecht houden, ter gelegenheid van het vierde lustrum. Z. D. H. de Aarts bisschop zal dan vermoedelijk tegenwoordig iijn". Omtrent de juistheid van bovenstaand be licht informeerden wij ter bevoegder plaatse, waar men het ons evenwel niet kon beves tigen en absoluut niets bekend was van een zoodanige vergadering. PLAN 1913. Men schrijft on®: Hoewel de thans in aanleg zijnde vluclit- Jbaven te 'Hoorn vermoedelijk reeds in het jBajaar van 1912, oif in Januari Van 1913 in 'jgebruik zal worden genomen, rijpte bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken al- ilaar, in welk ooilege in 1889 vloer het eerst het plan tot aanleg van een Vluchthaven Werd geopperd, het denkbeeld, de officieels apening te doen uitstellen tot Mei 1913. Dan toch komen de jachten uit en kan ge rekend worden op een druk .bezoek Van .vreemdelingen aan Ide haven. Omda t de afdoeling Hoorn der Schippcrs- yereeniging .„Sohuttovaer" steeds met de Ka mer heeft samengewerkt om den aianleg dei- haven te bevorderen, werd het denkbeeld Ier sprake gebracht in een vergadering van de leiden der Kamer en de bestuursleden van „Schuttevaer", afd. Hoorn. De ontwerper van het plan. de heer J. O. T. Otermöhlen, voorzitter der Kamer van Koophandel, achtte die offioieele opening bij uitstek geschikt om er een waterfeest aan te verhinden. D'it feest kan dan geopend wor den met een grootten zeilwedstrijd, waar bij de Kon. Roei- en Zeilvereenj.ging hem, voorloopig medewerking had toegezegd. Te vens kan dan een vlootrevue worden gehou den van vsschersvalairtuigep uit alle plaat sen aan de Zuiderzee gelegen- Uiteengezet werd, da,t een schepen vertooning zou ver kregen worden als nooit .te voren'. Mede zal dan aan de Regeering liet- ver zoek worden gericht, bij de offioieele ope ning eenige oorlogsschepen On t orpedob:,o! en naar Hoorn te zonden, omdat de belangen van het Rij k door den aanleg' der haven zeer gehaat zijn. ^Deze plannen werden èn door de leden der Kamer van Koophandel en door 't bestuur der a,fd. Iloorn van „Schuttevaer" krach tig ondersteund. De burgemeester der gemeente Hoorn ont ving- liet plan zoor sympathiek en gaf in overweging, dit te maken tot „liet plan 1913". Thans is ook in de commissie van voor bereiding liet plan sympathiek ontvangen. VEREENIGING VAN HANDELAREN IN BOUWMATERIALEN. Gisteren werd in hotel „Proot" te Alkmaar- de 16e jaarvergadering gehouden der Veree niging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, ouder voorzitterschap van den heer W. A. Lensink uit Arnhem. De verga dering werd bijgewoond door ruim 60 leden, onder wie eenigen uit het buitenland. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontlee- neu wij, dat het ledental is gestegen tot 116 en dat verschillende overeenkomsten tot stand zijn gekomen, die voor de vereeniging van groot belang waren. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren H. Wijers te Nijmegen, J. A. van Wijn gaarden te Rotterdam en C. Stolle te Olden- «aal. Tot scheidslieden werden benoemd de heeren H. H. de Haan te Nijmegen, J. Sen- uef te Katwijk, H. Boomert te 's Gravenhage, C. H. van Duysen te Leeuwarden en als toe gevoegd lid mr. J. J. Heerma van Voss te Rotterdam; lot plaatsvervangende leden wer den gekozen de lieeren A. C. Beyer te Rotter dam, P. A. Wernink te Leiden, M. van Al- plieu te Venlo en M. vau den Biggelaar te Roosendaal. DE NIEUWE POLITIEPET TE AMSTERDAM. De politie-agenten te Amsterdam, ookJte bereden agenten, droegen gisteren voor het eerst de nieuwe politie-pet, welke in vorm wel verschilt met de vroegere pet, Geleek de vroegere pet eenigszins op die der postbe ambten, het nieuwe hoofddeksel heeft recht opstaande kanten. De pet is met roode biezen afgezet en draagt een koperen Amsterdamsck wapen; zij gelijkt op de politiepetten te Arn hem. De pet wordt tot 1 October gedragen, ook op Zondagen. De politie-agenten zijn met dit lichte hoofd deksel wel tevreden; alleen zal de politiebond blijven aandringen op geheele afschaffing van den helm, behalve hij feestelijke gelegon- heden. Brutale berooving. Gisternacht om half 12 kwam op de Prinsengracht te Amsterdam van de richting Wasterniarkt fe Amsterdam een rij tuig aanrijden, waarin zicli vier personen be vonden; onder deze was ook een graanhande laar uit Abcoude. Ter hoogte van de Beerenslraat aldaar Werd de graanhandelaar door het andere drietal uit liet l'ijtuijg geworpen. Opstaande bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille miste, waarin zich een bedrag van f 643 aan contanten en een spaar bankboekje, met een ingeschreven bedrag van f 4000 bevonden. De beroofde riep olm politie en op dit ge roep schoot een bewoner van de Prinsengracht met zijn hond toe. Deze .spoorde zijn hond aan om het rijtuig, dal inmiddeLs doorgereden 'wias, te achtervolgen. Een der inzittenden wierp daar op de portefeuille van den graanhandelaar uit hei .rijtuig. Het mocht den bewoner van de Prinsengracht met behulp van zijn hond 'en een inmiddels toegeschoten politie agent gelukken, de zen man aan te honden en over te brengen tnaar hel politiebureau Lauriergracht. De aangehoudene had nog ongeveer f 200 in zijn (bezit De Ainei-ikaauselie oplichters. De twee in dividuen, die te Amsterdam aan een Amerikaan, door middel van de bekende truc, een porte feuille met geld hadden weten afhandig te ma ken, zijn gistermorgen ter beschikking van de justitie goslekl. Bij hel verhoor door de politie ontkenden zij kwade bedoelingen gehad te hebben. Op één hunner werd ochler, naar we reeds mekklen, de por! tóeuille met eenig geld, aan den Ameri kaan foebehoorende, gevonden. Het bleken een Amerikaan en een Ier te zijn. Wraakneming? De venter Adam Schröder, verblijf houdende in iiel logement van Karssen in de Polsbroek te Zutfen heeft zich gisteren morgen door inklimming toegang weten te ver schaffen tot de woning van de hem bekende weduwe Akkerman, geboren Bos en bare dochter, belden koopvrouw, wonende In de Lievenheer- Stec'H- Nauw was Schröder binnen,-of fiij viel heide vrouwen met een tafelmes aan en verwondde ze ernstig aan hoofd en hals. De politie, tijdig gewaarschuwd; arresteerde Schröder, Beide vrouwen werden door dokter Siemens verbonden en op diens last naar het Ziekenhuis vervoerd. De wonden bleken niet levensgevaarlijk. Schröder heeft bekend. r- Demonstratie van politiehonden. In de bos- s elven van jhr. mr. P. van Foreesl te Ileilo beeft Woensdagmiddag eene demonstratie plaats ge had van politiehonden. Het initiatief hierloe "wast genomen door hel bestuur der dresseerelub Alk maar en Omstreken der Kon. Ned. P.olitlehon-i den Vereeniging. Verschillende belangstellenden, onder wie de burgemeesters van omliggende ge meenten, bet lid der Tweede Kamer jhr. Van Foreesl, de commissaris-vau politie te Alkmaar en dienaren van rijks- en gemeentepolitie Van elders, woonden doze demonstratie, die van 2 tot ruim 5 uur duurde, bij. Er ivaren verschillende kunst voorwerpen en geldprijzen "uitgeloofd. Aan de demonstraties namen deel „Cora" van den lieer K. Molénaar, politieagent .la Hoorn (een herdershond); „Nora" (herdershond) van den E. F. v. cl. Lugl, commissaris van politie te Hoorn; „Juliana" van de Kon. Ned. Politiehond-I Vereeniging (dobermann pincher) en „Mela" (herdershond) van den hoer Damen, inspecteur van politie te Wormerveer. Het wedden nog toegelaten? Men schrijft aan „De Ned.": Wie moehl wanen, dat na de inwerkingtreding van de Zedelijkheidswei ten, spet en wedden schap tot hel verleden behooren, heeft bel mis. Nog sleeds wordt door vele personen gewed ojp verschillende courses te Parijs. 1 Een bekende bookmaker te Soheveningen, bij gestaan |door verschillende tourniers, zorgt dat de liefhebbers dagelijks gelegenheid hebben, aan hel spel der weddenschap te kunnen deelnemen. In de morgenuren bezoeken deze tourniers iele bij hen bekende spelers, en nemen de com mis-" sies voor dien dag op. Om twee uur des middags is in een koffie huis in de Wagenstraat de uilslag bekend en wordt het verlies in ontvangst genomen. Nu zou men mogen verwachten, dat ook' de Winst wordt uitbetaald. Doch dat gaat niet zoo grif. Kleine sommen van (f 40, f 50, f 60, dal gaal, doch als hel groolere bedragen geldt, worden allerlei uit vluchten gezocht. Zoo is hel dezer dagen gebeurd, dal iemand had gewonnen een bedrag van if 1177, dal biet is betaald. Nog een tweetal personen, die respectievelijk f 1400 en f 100 hadden te ontvangen, kregen niesls.' Door een van de gedupeerden is een klacht ingediend bij de politie, en in de kringen der spelers, wordt met eenige spanning het resul taat van die klacht tegemoet gezien. Bij de laatste courses op Duindigi had de weddenschap in het openbaar pLaats. De tourniers, gewapend met portefeuille, wa ren ijverig in de weer tot opueming van de versch i 11 ende commissies Na afloop deed zich buiten het terrein een incident voor tusschen den bovenbedoelden book maker en iemand, die een aanzienlijke som van hem heeft le vorderen. Do bedrogene betitjekiie dezen zakenman met een epitheton, waarover de rechter zal hebben te oordeelen, of het van béleedigenden aard is. Staat de justitie nu tegenover de bovenom schreven feiten machteloos? Van een muur gevallen. Hubert van Iersel, 85 jaar, opperman (e TiLb'urg, had het ongeluk vau een muur te vallen bij den. bouw (van het; Ziekenhuis der Broeders de Deo (e rs Hertogen bosch. Hij overleed een uur laler. Verdronken. Bij het baden in een tocht is een 11-jarige zoon van den landman P. Vlug, te Nes, verdronken, Te Sappemeer is het elfjarig zoontje van W. Deen in de Spoorkolk bij het baden ver dronken. Een taaie! Eenige dagen geleden werd uit Barneveld aan het „Handelsbl," bericht, dat daar een slang was gedood, in welker maag zich nog een levende kikvorsch be vond. Toen men dit beest uit zijn gevangen schap verlost had, sprong het weldra weer weg, alsof er niets gebeurd was. De heer Z. schrijft nu aan de „Zutph. Ct.": Er is alle reden voor om te twijfelen aan de levensconserveerende slangenmaag .rnaar tochik heb eens drie maanden lang een ringslang in mijn kamer vrij laten rondkrui pen. Haar woning was eigenlijk een groote stopflesch op mijn tafel. Overdag bleef zij stilletjes in de flesch, maar 'savonds schoof ze altijd over den vloer om alle hoeken na te snuffelen. Daar er klaarblijkel/ijk niets te halen viel, liet ze weldra die tochten achter wege; na een paar weken was ze volkomen op haar gemak en vond ik haar opgerold om den bovenkant der flesch. Toen kon de voeding beginnen, waarvan in deu beginne geen sprake was. Het mooie dier nam weldra beel gemakkelijk salaman ders aan. Toen is mij gebleken, dat deze nog vrij lang leven, nadat ze ingeslikt zijn. Een uur nadat ik de slang met een salamander had gevoed, nam ik liet verzadigde dier op en bracht met 'n zachten duw tegen de maagj liet slachtoffer door de keel weer te voor schijn; dit vertoonde nog duidelijke doch zwakke teekeuen van leven: het gaapte een naar malen, spreidde de teenen, en was dood. 3 •ss DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende PLATEN: Dorus Hermsen. Werk van Do- rus Hei-meen. (3) Dr. F. W. B. baron Sloet' lot Everlo. Zomeravond. Kijkjes van „Kapel", de bekende bedevaartplaats te Heilo. (3) De nieuwsgierige. De Engelbewaarder. In de bergen. (2) Dr. Woodrow Wilson. De vier kante stuiver. Hoe men ïn België zijn groote mannen eert. De groote H. Sacramentspro cessie van de Kathedraal van St. Gudule te Brussel. De Riviera (4) Twee jubilarissen. Dr. A. C. M. van Moorsel. 't Nieuwste op liet gebied der snelheidsmanie. Een nieuw veilig- beidstoestel voor eleetriscbe trams. Rebus. TEKST: „Ziezoo!" Dorus Hermsen. En leid ons niet in bekoring! Bij onze platen. De be kende bedevaartplaats van O. L. Vrouwe ter Nood te Heilo. Een Oase (vervolg). Woodrow Wilson. De nieuwsgierige. De Engelbewaar der. In de bergen (vervolg)- IF Riviera. Dr. A. C. M. van Moorsel. Inhoudsopgave. Re busoplossing. Hoe Frankrjjk zjju groote mannen verzorgt! De bekende Fransche natuuronderzoeker Henri Fabre, die thans den leeftijd van 90 jaar heeft bereikt, leeft in zijn geboorteplaats, het dorp Serignau, in zeer armoedige omstandig heden. Het boek van Fabre over het leven der insecten wordt algemeen geprezen en gebruikt, dioch zijn roem heeft den geleerde niet voor de armoede kunnen redden. Belasting wordt van den grijsaard maar niet gevorderd, omdat daii zijn kostbare insecten-verzameling zou moeten worden in beslag genomen, doch do „Matin" beschuldigt d© regecring openlijk, dat zij een zoo groot man van honger laat omkomen! Een medewerker van de „Matin" heeft zich persoon lijk overtuigd van den ellendigen toestand, waarin Fabre verkeert. >R. CUYPERS EN BERLAGE. De Katholieke architect A. J, Kropholler, heeft een stuk ingezonden bij „de Tijd" tegen Dr; Cuypers' beschouwingen over Berlage. „De Tijd", plaatst hel, ïnet het verstag van De Bazefsj meeningen (zie 2de Blad van gisteren), eronder. „Hel is niet te ontkennen," zegt Kropholler, „dat in onze Katholieke samenleving de neo- golhiek niet meer die bewondering vindt van, een 25 jaar geleden. Dit uit zich ook in de; onderdeelen, de inrichting der kerken. Men wil, meer oorspronkelijkheid, men zoekt meer naar, eenvoud, zonder nog daarom juist alle vormen nieuw to willen maken. Op 't gebied van dacoi-i ratieva kunst zijn b'.v. Toorop's Apostelkoppen- meer besproken en bewonderd, dan eenige reli-, gieuse voorstelling van katholieke zijde uil da afgeloopen eeuw. Er is dus wal leven in da brouwerij, heigeen niet wegneemt, clat onze groo te Cuypers, zijn leeftijd brengt het mede, nog rondwandell in een gevoel, alsof over onze kerk-, inriohling en kerkebouw niets meer to zeggen- viel. Al is hij dan zelf ook de aanleiding ge-i weest toim, "wat men zou kunnen noemen de „rich ting Berlage", mogelijk te maken. „We hebben geaarzeld om de pen op te net men. Persoonlijk hebben wij het grootste respect! voor architect Cuypers, maar wij hebben ook eenzelfdtoi gevoel van eerbied voor den boujW-; meester van de Beurs. Meer dan eens hebben, wij belangstellenden in bouwkunst uilgenoodigd, om hel beursgebouw le bezicihligen, welk gebouw wij achten 'een wereldgebeurtenis in de gesciai-a- denis der bouykunst en aan welks versiering onze eerste kunstenaars medewerkten, als Men- des da Cosla, Toorop, Zijl e.a. Mogen wij nu,, omdat Berlage niet met ons deelt, wat het mëesf) vereenigi, n.L. dezelfde godsdienstige gevoelens, in hel openhaar verzwijgen, hetgeen wij zoo dik wijls in hel privé gozegd hebben als onze over tuiging? Het komt ons voor, dat men hel breedst slaaf, als men de eer geeft, wien de eer toekomt, zeLfs wanneer hoi in sommige opzichten onza tegenstanders zijn." Het vraagstuk van den Intens. Handel. No. 50 der „Uitgaven van do Tariefveree- nifging:" bespreekt dit vraagstuk, vau oen za- lcelijk standpunt beschouwd. In do inleiding tot deze beschouwiug heet het: „Het vrijhaudelsstelsel in Engeland stamt uit den tijd, toen de gepensioneerde werkman van lieden nog als halfwasje aan een of an dere fabriek zijn eerste weekloon verdiende. De ontwerpers verklaarden indertijd, dat dit stelsel Engelands oppergezag op handels gebied nog meer zou bevestigen en de prijs der levensmiddelen zou doen dalen, hierbij de bewering uitsprekend, dat alle andere lau den binnen afzienbaren tijd genoodzaakt zou- tarwe, nu brengt het slechts voldoende op voor 9 millioen. Sedert dien tijd zijn 10 millien Britten ge- emigreerd, waarvan 't meerendeel naar land streken, die huiten het rijk en zijne koloniën liggen, en in weerwil van deze ontzettend© emigratie is de werkloosheid in het eilanden rijk zoo toegenomen, dat de trade-unions in het afgeloopen jaar niet minder dan 1,000,000 pond onder hare werklooze leden verdeeld hebben en de pas opgerichte -arbeidsbeurzen slechts een vierde deel der zich aanmeldende werkloozen kunnen plaatsen. Dit was niet hetgeen Cobden voorspelde, toen hij zijn landgenooten aanried van de be schermende rechten af te stappen of, gelijk Bismarck het uitdrukte, ongewapend het strijdperk van den handel te betreden en de wereld tot een ongelijken strijd uit te dagen". Een reeks van tabellen, waarvan de cijfers ontleend zijn aan de officeele opgaven van den Board of Trade volgt op deze inleiding. Uit deze opgaven, die door noten van deu samensteller van dit deel der Uitgaven nadei worden verklaard, blijkt ten duidelijkste, dat Duitschland onder gematigde bescherming op weg is, Engeland steeds meer op de we reldmarkt te verdringen. IJMUIDEN, 25 Juli Z.W. Gearriveerd 25 Juli Mascotte, s., Leith. Amslelstroom, e., Hulk NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok' 24 Juli vau Algiers. Nias, van Bat avia- naar Amsterdam, vort rok 24 Juli van Perim. Glaucus, van Batavia naar Amsterdam, pass. 23 Juli Gbraltari. Tantalus, van Rotterdam naar Batavia, verte. 23 Juli van Port Said. Besoeki, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 25 Juli te Triest. Oranje Nassau arriveerde 24 Juli (e Cu ra-cao van Paramaribo. Ceres, vertrok 24 Juli van Syracuse naar Maz- zarelli. - Clio, arriveerde 24 Juli te Varna van BourgaiS, Helena, verte. 24 Juli van Stettin naar Am sterdam. Nereu,s vertrok 25 Juli van Pillau naar Nau- failMvasser. Themis vertrok 25 Juli van Pillau naar Rot terdam Titan arriv. 24 Juli to Stettin van Amster dam. Eenheidsprojectiel, In ons blad van gisteren hebben wij uit het „Nieuws van den Dag" een berichtje overgeno men volgens hetwelk do invoering van eenheids- projectielen Ehrhardt-van Essen bij onze veld artillerie aanstaande zou zijn; de invoering zou, volgens het N. v. d. D. geschieden in strijd met het advies van luitenant-generaal van Ermel Scherer. „Leze zaak, eindigde bet bericht, die geheim schijnt gehouden te worden, zal wel op zien wekken in militaire kringen." Men meldt thans van deskundige zijde, dat reeds „sinds verscheidene jaren kapitein van Essen met taaie volharding doende is geweest, om een eenheidsprojectiel voor de veld-artillerie to construeeren, in samenwerking met de firma Ehr hardt. „Ten slotte is het dezen bekwamen officier mogen gelukken, een in alle opzichten bruik baar projectiel te verkrijgen, hetwelk in Octo- deu zijn, het voorbeeld der Britsehe natie te v, 1Q11 volgen. De tusschenliggende jaren zijn echter ber 1911 op groote 8chaal ln de ,egerp,aata getuige geweest van de totstandkoming en uitbreiding van een zoo groot aantal bescher mende tariefwetten dat bet eertijd» door de voorstanders van deu vrijhandel voorspelde internationale ruilverkeer verder dan ooit van zijne verwezenlijking afstaat. Toen de vrijhandel werd geproclameerd, had Engeland zich reeds den trotschen titel van „Werkshop of the World", wereldwerk- plaats, weten toe te eigenen, en het was zoo weinig afhankelijk van buitenlan-dseke fa brieken, dat zijn jaarlijksche invoer van fa brikaten niet meer dan 12 S. 6 d. per hoofd beliep, terwijl deze thans tot het vijfvoudige van die som gestegen is. Toen bestond de Britsehe uitvoer uitslui tend uit faht-ieksgoederen, en -de Brit behield zijn ruwe grondstoffen voor eig-en gebruik. Nu echter is de uitvoer van ruwe grondstof fen en onafgewerkte goederen gestegen tot niet minder dan 80 millioen pond sterling per jaar, waarvau de helft door steenkool wordt vertegenwoordigd (een niet te vervangen product). Toen was Engeland in staat 24 millioen van zijn bevolking te voeden met iulandseho Oklebroek is beproefd en daarbij uitatekeud heeft voldaan, wat alle officieren der bereden artillerie uit het desbetreffende, op ruim« schaal verspreide rapport hebben kunuen een- stateeren. „Dat dus tot invoering van dit projectiel hetwelk onze bereden artillerie in het gevecht zeer vele voordeden zal verschaffen, wordt be- sLoteu, zal vermoedelijk geen enkel officier, die gemeld verslag heeft gelezen of het vuren met eenheidsprojectielen heeft bijgewoond, verwon, deren. „Van geheimhouding is dus geen 3prake. In hoeverre luit.-gen. vau Ermel Scherer indertijd tegen de invoering van deze projectielen heeft geadviseerd, i8 mij niet bekend, doch opgemerkt zij, clat dit, advies zeker dateert van 2 of mcei jaren geleden, toen deze projectielen nog niet dien trap van volmaaktheid hadden bereikt, welken zij nu hebben verkregen. „Het komt m+j wenschelijk voor, hot voren, staande ter algemeene kennis te brengen, ten. einde mogelijk misverstand omtrent deze zaak' uit den weg te ruimen," ber dag, kwamen zij te Elsloo voorbij een huis,' tegen welks voorgevel de heerlijkste drui ventrossen als op de ranken gehageld waren. Martha, kind zijnde, gevoelde al den lust ha- rer kinderjaren ontwaken, bij het zien der bekoorlijke vrucht. Dit zag Herman, en zon der een oogenblik te aarzelen, trok hij binnen de woning en, ten koste zijner spaarpoortjes, beschonk hij Martha ruimschoots met drui ven. Den volgenden dag, met zijnen Vader op den akker zijnde, rolde geheel zijne weetgie righeid over de kunst om, op bekwamen tijd en plaats, wijnstokken te planten, te snoeien en te bevrijden van ojiweder en ongedierte. Zoodra bij genoegzame inlichtingen had ver zameld, begon hij met onvermoeibaren vlijt den voet des bergs aan te randen, ter plaatse waar hij het beste ter zonne lag. Vroeg hem Martha, tot wat einde hij zulk een vermoeiend en nutteloos werk verrichtte, dan was het antwoord telkens: Laat mii begaan, zusterken, ik oefen mij in den arbeid; later zult gij daarvan de gevolgen zien! En waarlijk, in de opvolgende lente, kocht j wijnstokken, die reeds wortels hadden ge schoten en bezette de geheele berghelling met de soorten, die het eerst tot rijpheid komen. Jp het einde van den tuin, zag men weldra t e weelderige ranken langs kunstig getim merd latwerk loopen en zich van boven toe sluitend om een zomerhuisje te vormen, .(waarbinnen, te rekenen van den eerstkomen- <len zomer, geen zonnestraal meer drong. In het volgende najaar smaakt hij reeds het ©mutsnrekeliik genoegen van druiven te mo gen snijden in overvloed. Telkens bood hij den eersten tros aan de kleine zuster, met eenige lieftallige woorden, als: Ziedaar, zustertje, van die druiven, waar naar gij zoo watertandet! Of: ziet gij nu, waarom ik zoo naarstig heb gearbeid? De zuster bad nauwelijks de wijnstokken zien planten, of zij begreep 's broeders bedoe ling; daar zij Herman's genegenheid voor de bloemen kende, begon zij aan den ingang van het looverhuisje den grond te bewerken met spade en hark; perken af te trekken met de koorde; de zeldzaamste kronkelweegjes aan te leggen; de perkjes te bezetten met al de bloemen juist, welke het meest aan den broeder bevielen. Zij wist, op de keurigste wijze, de madelieven, de bal- en mosrozen, de seringen, de klok- en sleutelbloemen met de reukvolle reseda, het nederige, vergeet-mij- niet, het teedere roer-mij-niet-aan en de be vallige violetten te paren en af te wisselen. En zie wat de zucht tot bevallen niet ver mag? Onder liet opzicht van aanlegging en verdeeling der verschillende plantensoorteu, zou de tienjarige Martha aan menigen bloemkweeker ,eeue les hebben kunnen ge ven. De ouders smaakten al het geluk, waarvoor deze toestand vatbaar was, hij 't zien, hoe hunne kinderen elkander blijken van ver kleefdheid gaven, hoe hunne deugden met hunne jaren aangroeiden. Ze wisten op eene gepaste wijze deze schatten te doen aanwoe- keren, niet door vleiende woorden, die door gaans het doel missen; maar door stilzwijgen de nnnmnediirtue:. 7.oo waren bet loofhuiaia en de bloemenhof nauwelijks voltooid, of de ouders besloten dat gedurende de schoone lente- en zomerdagen 's Zondags het mid dagmaal zou gegeten worden onder de scha- duwe der druivenranken. Deze aartsvader lijke leefwijze baarde een onuitspreekbaar genoegen aan de kleinen en spoorde hen aan tot nieuwe verbeteringen. Het was onder dit loofhuisje, nabij de geurige bloemen van Martha, dat later al de ledige stonden werden doorgebracht. Daar onderwees de moeder de dochter in vrouwenhandwerken en in de kunst van het huishouden te bestieren. Daar leerde de zoon van zijnen vader de manier om de boerennering te doen winst geven en bloeien. Daar leerden beide kinderen, hoofd zakelijk van de moeder, wat plichten zij te vervullen hadden jegens God, jegen den evenmensch en jegens ziclizelven. Onder deze en soortgelijke bezigheden, wa ren meer dan drie jaren verloopen. Monica besefte al te wel hare moederlijke plichten dan dat zij hare kinderen aan eenig godsdien stig plichtverzuim zou hebben blootgesteld. Dien ten gevolge maakte zij aan de kinderen bekend, dat zij den volgenden dag, zijnde pas siezondag, haar moesten vergezellen naar den pastoor van Geulle, ten einde te worden on derzocht of zij de vereischte hoedanigheden bezaten om hunne eerste communie te doen. De kinderen brachten den nacht schier slaaploos door van verlangen naar den beslis- senden oogenblikVan 's morgends vroeg waren zij reeds te been, en vooraleer het tijd was yan ter hoogmisse te gaan, stonden zij J»lfifth on him JUS••itauwLoaAhi. ,Mo». nica zelve had hare hoogmiskleederen voor den dag gehaald, zoodat de klaptongen de ooren hij elkander staken, als zij met de kin deren in de kerlc trad op hare blokjesschoe- nen, met zwarte wollen kousen, damasten 1-olc, sitsen jakje, voorzien van af zetsels tot hoven de knieën, geprinten voorschoot met boezem. Om den hals droeg zij een fluweelen lint, waaraan eeu plat gouden kruis hing op do borst. Over het eenvoudig hoofdhaar- stel droeg zij een puntmuts. Over hare schou ders had zij het in zwang zijnde violette man telken geslagen, welks hoofdkap, in schoon weder, op den rug hing, en in guur of regen achtig weder, diende als dekkleed ol' als re genscherm. Op deze wijze, eenvoudig doch krakend zindelijk uitgedoscht, nam zij de kin deren hij de hand en trok ter hoogmisse. Toen zij in de kerk traden, waren als naar gewoonte, aller oogen op hen gevestigd. Zij bemerkten evenwel die algemeene niuwsgie- righeid niet, daar zij gewoon waren ter kerke niets te zien dan de kerkboeken en den pries ter. Wanneer de godsdienstplechtigheid teu einde geloopen was, bleef Monica nog eenige minuten in de kerk vertoeven, met liet voor uitzicht om den herder niet te storen in liet nemen van zijn laatstondig ontbijt. Toen zij zich eindelijk over het kerkhof ter pastorie begaf, stonden de achtergebleven al-bedillers verbaasd te kijken. Zij vertelden onder elkan der en gaven hunne verwondering te kennen, dat de vrouw van den weerwolf, volgens eeni gen, van den bokkenrijder, volgens andereu, tot den pastoor durfd» gaan, Ondfti-ruisr'b'eT! was 'I»i moeder met ÏTdi-e Vin- deren teu huize van den pastoor gekomen, waar zij op de minzaamste wijze onthaald^ werden. Dit zij ook'gezegd, ter stichting des lezers, dat de herder, op zijne lange loopbaan, onophoudelijk was ooggetuige geweest van liehaams- en zielesmarten, zoodat hij met juistheid op de uitwendige trekken las, wat er in het inwendige van deu meii3ch verbor gen lag.... Het is derhalve geen wonder, dab hij het zedelijke lijden in de edele, doch eenig® zins afgematte trekken der vrouw gelezen liad en, op het eerste zicht, eene ouweder- staanbare samenneiging met de lijdster ge voeld, zonder te gissen van wat aard de kwel, lingen konden zijn die haai- hadden gefol terd. Bij het binnentreden, had zij zich met hars kinderen op de knieën gezet, en gezamenlijk smeekten zij den zegen des grijsaards af. Deza sloeg driemaal een kruis op de drie hoofden, met bijvoeging telkens van de woorden: d4 vrede des Heeren zij met. n! Dan heette hij de vrouw welkom in zijne woning eïi vroeg met goedheid, aan wat oorzaak hij het genoe gen van haar bezoek te danken had. Monica was nog al verbaasd én over de eer, biedwekkende figuur van den herder én vootr dit gulhartig onthaal, dan dat zij zoo korta.' de oorzaak barer komst durfde aanranden. Dien ten gevolge nam zij eenen omweg en zegde: Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6