DERDE BLAD BINNENLAND. Een vak-kostschool voor boeren-dochiers. De a, s. gemeenteraadsverkiezing. Ja BUHCiER Co., Wapenmagazijn Bakenessergracht 6 en Ook op afbetaling. ZATERDAG 27 JULI 1912 J. P. H1ÜOGRAAF NIEUWE HAARLEmSCHE COURANT Oc Christ, partijen in Vel&en mogen inderdaad ttiet fierheid en vertrouwen hun candidaat aanbevelen voor de stembus van a.s. Maan dag. De heer J. P. Hand graaf is een man hit één stuk, een fier voorvechter van onze beginselen, die hij immer met woord en daad heieden heeft. Als burger, als katholiek, is hij geacht in ruimen kring, hij kent de ver- 'schillende behoeften en nooden ook van de minder gegoede standen en het is genoeg- ïaam van hem bekend, dat aan zijn oordeel Dok waar het betreft de toestanden onzer ge meente, groote waarde mag gehecht worden. Dit alles waarborgt hetgeen de besturen der Rechtsche Kiesvereenigingen in hunne circulaire aan de kiezers verzekeren, dat deze ïandidaat de belangen dezer gemeente in den Raad op uitstekende wijze zal behartigen. Door de vrijzinnig-democraten is de heer IV. F. J. Meijer, door de sociaal-democraten de heer K. L. G. Mollevanger gecandideerd. Eerstgenoemde treedt in de plaats van den heer Dr. Heslinga, die als candidaat voor die eer bedankt heeft. De afdeeling IJmuiden van de S.D.A.P. (de heer Mollevanger is al daar woonachtig) heeft in district I een strooibiljet verspreid, waarin een oud liedje op de bekende treurige wijze wordt voorge dragen. Wij bedoelen hiermede voornamelijk de beweringen der roode heeren, dat z ij het zijn, die den strijd voeren voor verheffing van den arbeidenden stand en... dat de S. D. A. P. de godsdienst niet aanrandt! Die heeren bestuursleden van de arbei derspartij in IJmuiden schijnen geen hoo- gen dunk van onze Christelijke mannen in district I te hebben, ten minste wat hun ken- bis op politiek en sociaal terrein betreft. De üeeren kunnen echter verzekerd zijn, dat ook de Rechtsche arbeiders in dit district niet onbekend zijn met hetgeen door de hoofd mannen der S.D.A.P. in vollen ernst ver klaard is! Wat aan de stellers der bewuste waarheid lievende circulaire ook onbekend schijnt is, dat wij in district I gelukkig nog wel in sL, zijn om de verslagen der Tweede Ka merzittingen te lezen en daaruit op te ma ken, dat men het aan de linksche oppositie zou te danken hebben, indien de goede sociale wetten der Rechtsche Regeering tot stand zouden komen. De progressie in den Hoofdelijken Omslag ïezer gemeente, vond, toen daarover in den Raad gestemd werd, geen voorstanders in de Rechtsche leden, niet omdat dezen tegen pro gressie waren, maar omdat zij in de gegeven Omstandigheden invoering daarvan niet nut tig oordeelden, vreezend dat alsdan de be middelden de gemeente zouden verlaten en daardoor de lasten der minder gegoeden on danks progressie beduidend zouden vermeer deren. Naar wij uit goede bron reeds thans vernemen, zal die vrees spoedig niet geheel ongegrond blijken te zijn. Waar over het stemmen der Rechtsche le den in zake progressie aldus in ons district geoordeeld -w-ordt, zal de roode hengelaar met dit lokaas niet spoedig heet krijgen. De verwerping der Bakkerswet betreuren we, maar deze font kan en zal hersteld wor den door Rechts! Van de candidatuur-Meijer ontvingen wy pog geen gedrukte aanbeveling. Wellicht is het opstellen daarvan aan de goede zorgen van een onzer Wethouders, vrijzinnig-demo craat, en aan den voorzitter der kiesvereeni- ging Burgerplicht tc Santpoort opgedragen, wat wenschelijk is, want dan mogen wij ze ker eene nadere verklaring verwachten, waar om de namen der beide genoemde heeren pok voorkomen onder de onderteekenaars der candidatenlijst voor den sociaal-democraat Mollevanger! Dat lijkt ons vreemd, om niets.ergers te teggen, en wij vermoeden dat een gevoel ven overgroote vriendschap voer de S. D. A. P., (omdat die partij niet den godsdienst aan randt, moet u weten!) aanleiding tot deze on- derteekening gegeven heeft. Katholieke mannen van district I! Beant woordt uwe tegenstanders op eene u waar dige wijze en dit kunt gij zoo uitstekend doen door allen weg te blijven op de vergaderin gen waar men u voorlicht als in de circulaire der S. D. A. P. en door allen uw stem uit te brengen op den candidaat der Rechtsche par tijen, den heer PRINS HENDRIK OP CIERGNON. Reuter seint uit Brussel, d.d. 26 Juli: De „Etoile Beige" deelt mede, dat de blik sem gisteren zesmaal is ingeslagen op het kas teel Ciergnon, waar de koninklijke Belgische familie verblijft en prins Hendrik der Neder landen logeert. De blikisem richtte eenige on- beteekenende schade aan. De vorstelijke perso nen behielden hun koelbloedigheid en stelden hun omgeving gerust. Prins Hendrik brengt den nacht nog door op het kasteel, om Zaterdag naar Het Loo terug te keeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan J. W. Huynen, op verzoek, met ingang van 1 Aug. eervol ontslag verleend als notaris te Valkenburg (L.) Bij K. B. is aan Ph. N. E. Bogaert, op ver zoek, eervol ontslag verleend als kanselier bij H. M. gezantschap te Bern en vice-consul der Nederlanden aldaar. Bij beschikking van den Min. van Water staat is aan den met ingang van 1 Oct. be noemden hoofdinsp.-gen. van den Rijkswater staat, E. R. van Nes van Meerkerk, als stand plaats aangewezen 's-Gravenhage, en is voorts bepaald: lo. dat de met ingang van 1 Oct. benoem de insp.-gen. van den Rijkswaterst. J. C. Ra- maer met dien datum zal worden belast met den dienst in de 2de inep., ter standpl. 's-Gra venhage 2o. dat met ing. van voorn, datum de na te noemenhoofd- en verdere ambtenaren van den Rijkswaterst. zullen dienst doen als volgt: de hoofding.-dir. 2de kl. H. van Oordt te Rotter dam, als hoofding.-dir. in de lie dir., ter stand plaats Middelburg; id. id. G. Rooseboom, te Amsterdam, als hoofding.-dir. in de 5de dir., ter standpl. Zwolle; de ing. Ie kl. A. Th. de Groot, thans dienst doende in het arr. Alk maar der 9de dir., ter standpl. aldaar, als arr.- ing. in het 6e arr. van de 2de en Se dir., ter standpl. Rotterdam; de id. id. W. G. O. Gelinck, thans dienst doende in het arr. Drente der 5de dir., ter standpl. Assen, als arr.-ing. in het arr. „Het Noordzeekanaal" van de 9e dir., standpl. Amsterdam; de ing. 3de kl. dr. L. R. Werut- hoLt, thans dienst doende onder de bevelen van den hoofding.-dir. in de 9de dir., ter standpl. Hoorn, als arr.-ing. in het arr. Drente van de 5de dir., standplaats Assen; de adj.-ing. N. vpn Spanje, thans dienst doende onder de bevelen van den hoofding.-dir. in de 4de dir., ter stand plaats Harlingen, te stellen onder de bevelen van den hoofding.-d.ir. in de 9de dir., ten einde te worden toegevoegd aan den ing. in het arr. Hoorn, standpl. aldaar. BOOTTOCHT VAN MINISTER COLIJN. Door ambtsbezigheden verhinderd, kon de Minister van Koloniën geen gevolg geven aan zijn voornemen om heden met Minister Colijn den tocht per torpedovaartuig „Jak hals", van Vlissingen naar IJmuiden mede te maken. Minister Colijn en zijn adjudant, luitenant ter zee le kl. mr. De Jager, vertrokken gis teravond omstreeks 8 uur naar Vlissingen uit Den Haag. STAATSCOMMISSIE VERDEDIGING INDlë Sedert de jongste bijeenkomst hebben de subcommissies uit de Staatscommissie be treffende de verdediging van Nederlandsch- Indië niet meer vergaderd en zullen zij ook vermoedelijk voor September e.k. niet meer bijeenkomen, ook met het oog op de aan staande verloven van de ministers, voorzit ter der subcommisies. Minister Colijn vertrekt 1 Augustus met verlof. Inmiddels houden de leden der com missies zich bezig met het verzamelen \an gegevens, met name meer de leden, die in opdracht hebben gekregen praeadviezen uit to brengen over speciale aangelegenheden eu die zich thans beijveren die adviezen ge reed te kunnen krijgen, om ze in de eerst volgende vergaderingen in September ter ta fel te kunnen brengen. DE INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Van „bijzonder welingelichte zijlde" wordt aan „Dë Tijd" uit 's Gxawenhaige geschre ven Dë Oiomlnissie vlaïi vioorbieFeildinig der Inva,- liditeits- en Ouderdomsverzekering1, die 5Voensdajg „was gereed gekomen met het over leg over de Algemeene Beschouwingen, heeft dit heiden heropend op .verzoek v|an een lid der linkerzijde, dat den votrigen dag de ver gadering niet h-a4 kunnten bijwonen. Dje Voor zitter der Commissie had in overweging ge geven, zich bij dat overleg ,te bepalen tot de punten waaromtrent toenadering' Van de Regeering mogelijk kon worden geacht, om dat overleg over ptelsels., tegenovergesteld aan da,t van het ontwerp, of over wemsohen, welke de Regeering. blijkens haar antwoord niet voor inwilliging vatbaar achtte, eente nnttelooze tijdsvenspillingi Zl011 zjjm. De ver- tegenw ourdigers der minderheid hebben zich hiermede niet kunnen vereenigen en ge meend, met de Regeering ook in gadaohten- wisseling te moeten traden over stelsels en Vraagstukken, waarbij Regeering en opposi tie principieel tegenover elkander staan. Zelfs meenden dezie leden Van de regeering te mogen vragen, dat zij de gegevens zou bijeenbrengen en de becijferingen zoude la ten maken, welke hen in de gelegenheid zou den moeten stellen, hun principieel door de Regeering ouaanneemlijk geachts denkbeel den tegenover het regeeringsointwerp in voor stellen of motiën te kunnen belichten. Zij. meenden daarbij ook enkele pogingen te moe ten doen, om den Minister af te voeren van zijn stelsel van verplichte verzekering, waar in geen andere Staats bijdrage past dan eeu tijdelijke en voorbijgaat®. De Minister, bereid om de Kamer van voor lichting te dienen, voor zooverre hem dit redelijkerwijze mogelijk zou blijken, bood, gesteund door de vertegenwoordigers der rechterzijde, krachtig weerstand aan elk po gen, om verandering te brengen in het ka rakter van het wetsontwerp, hetwelk mede brengt, dat de Staiat in geen geval een deel der premie voor zijn rekening neemt, noch dat hij blijvend bijdraagt. Zonder vierhoo- ging Van premie of verlaging van uitkeering kan hij dus niet eraan medewerken, aan de verzekerden meerdere rechten toe te kenneh tenzij hem mocht blijken hetgeen hij nader zou doen onderzoeken dat bij liet maken der berekeningen een te groiofe voorzichtig heid is betracht. Met name verklaarde hij zich bereid in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Financiën over de vraag, of een behoorlijk financieel beleid toelaat een 3 Va pot. rente als basis te nemen in pla,a,ta Van ee(n 3 pdfc. rente, zomaiLs in het regeeringls;- voorstel is aangenomen. Bleek, dat zonder verandering van karakter van het wetsont werp en zonder Verhooging' ,v|aW premie of verlaging van rente iets meer Jcom worden geda an, |dan behoorde z. i. allereerst in over weging- te worden genomen de toekenning van een weezenpetn'te aja;n hein, wier ouders een inwaliditeitsrento hebben getrokken. De Minister bleek ook geen principieel be zwaar te hebben tegen een wijziging in den geest van een doior den heer Aal kersie op (le Ziektewet ingediend amendement, om in de lagere loonklapsen een groofer deel dan de helft van de premie 'door den werkgever te doen betalen. Het overleg gaf den indruk, dat het voor stel der Regeering van den .steun en de mede werking der rechterzijde is Verzekerd. Aan „Het Volk" worlt bericht: Ten opzichte vian de wetMandsgrensin art. 3 is, na sterken aandrang v,an niet- rechtsehe leden, in Zooverre Wijziging ge bracht, dait wel in het algemeen de loongrens van f 1200 gehandhaafd blijft, mlaar dat iemand die, eenmaal verzekerd zijnde, bo ven het jaarloon Van f 1200 sitijgt, verzekerd blijft, met betaling van halvle premie door den werkgever. Pas wanneer hij op een sa laris van f 2000 komt, kan hij de verkla ring van art. 46 afleggen, dat hij 1de ver zekering vervallen verklaart DE IIAAGSCHE AMBTENAREN. ..Volgens het Jaarboekje waren op 1 Mei van dit jaar aan de departementen werkzaam 1582 ambtenaren, tegen 1518 in 1911 en 1496 in 1910. Financiën had er 159, Oorlog 151, Kolo niën 144, Justitie 97, LN. en H. 90, Water staat 74, Binnenl. Zaken 67, Marine 59 en Bui- tenJ. Zaken 34. Dit ambtenarenleger bestaat uit 218 schrij vers, 133 tweede- en 282 eerste-klerken, 320 adjunct-commiezen, 199 commiezen, 127 hoofd commiezen, 78 referendarissen en 225 ambte naren met andere dan de hier genoemde rangen. GEMEENTELIJKE WERKLOOSHEIDS FONDSEN. Den 21sten September zal er, waarschijn lijk te Amsterdam, een vergadering worden gehouden ter oprichting van de sectie der ge meentelijke werkloosheidsfondsen van de Na tionale Vereeniging tegen Werkloosheid. In het ontwerp-reglenient wordt het doel van deze op te richten sectie als volgt om schreven: De sectie beoogt, de tot haar behoorende fondsen door onderlinge voorlichting te steu nen en de eenheid van handelen der fondsen te bevorderen, in het bijzonder in zoover het betreft hun verhouding tot de toegelaten ver- eenigingen. Onder andere middelen zal zij daartoe aanwenden: a. het houden van vergaderingen, waar o.a. van gedachten gewisseld wordt over de taak en inrichting der gemeentelijke werkloos heidsfondsen; b. het behartigen van de belangen der werk loosheidsfondsen naar buiten; c. het onderling wisselen van gegevens tus- schen haar leden; d. het geven van adviezen aan haar leden; e. het bevorderen van de oprichting van gemeentelijke of intercommunale werkloos heidsfondsen. NED. VROEDVROUWENVEREENIGING. Onder leiding van de voorzitster mevr. A. J. W. SchoonhovenVetter is Woensdag te Amsterdam de derde algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vroedvrou- wenvereeniging. Het voorstel van het hoofdbestuur, om te trachten in plattelandsgemeenten vroedvrou wen gevestigd te krijgen, gesteund door rijks- en gemeentesubsidie, werd aangenome» Het voorstel van de afdeeling Alkmaar en om streken, dat vroedvrouwen die lid of voor standster zijn van den N. Malthusiaanschen Bond, geen lid kunnen zijn van de vereeni ging, werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Besloten werd deel te nemen aan de ten toonstelling 1913. Bij acclamatie werden de dames A. J. rle Graaf van den Eist, te Haarlem, en L. M. Barensv. d. Velde te Amsterdam als hoofd bestuursleden herbenoemd. Als bibliothecaris werd mevr. A. J. W. SchoonhovenVetter herkozen. Dr. Strank, kinderarts te Haarlem, hield vervolgens een voordracht. Geweldpleging. In het perceel Goud- scheweg no 3 Cl, op den hoek v.m de Groenen- laan to Rotterdam, is in het benedenhuis ge vestigd de winkel van O. Heinricb, de eerste verdieping is tijdelijk onbewoond, en op de twee de verdieping woont de blikslager E. O. Hein ricb, de vader van den winkelier. Dims winkel staat met het. bovenhuis niet in verbinding. Een dezer dagen, 'a middags om 5 uur, toen de blikslager niet thuis was, werd er aan 't hoven- huis gebeld. De 18-jarige dienstbode W. Zijder- veld trok de straatdeur open en zag daarop twee mannen naar binnen komen, die zich aanmeld den als ambtenaren van de belasting. Zij zeide toen, dat ze maar boven moesten komen. Terwijl de mannen vervolgens de trap op liepen, hebben zij ieder oen zwart masker voor gedaan. Boven gekomen, liep de eene kerel door het portaal regelrecht naar de keuken, waar de dien tsbode werkzaam wiae. Hij greep haar heet en trachtte haar te overmannen, j Toen dit niet spoedig gelukte, sleurde hij haar naar de achterkamer, waar hij hulp kreeg van J zijn medeplichtige,. Zij wierpen het d'ienstmeis- je op den vloer, bonden haar de handen met een touw op den rug, sloegen haar een stuk ra* een schort om den hals en stopten haar eei prop van papier en linnen in den. mond. Zog lieten zij het meisje liggen. Terwijl de eene man naar de keuken was ge loopen, was de andere gemaskerde dadelijk doo? de achterkamer naar een tusschenkamer ge gaan, waar de vrouw des huizes zwaar ziek tl bed lag. Hij greep de zieke vrouw beet, stapte, om haar beter meester te worden, in haar bed, bond haar een doek om den hals en een touw om de handen. De vrouw, ofschoon ernstig ziek, heeft zich zooveel mogelijk verzet; vlokken grijs, haar, later in bed gevonden, zijn haar van bet hoofd getrokken. Toen de vrouw en heit dienstmeisje beiden weerloos gemaakt waren, is een van de mannen weer naar het bed van de vrouw gegaan, om haar te vragen, waar het geld geborgen was. Hem'is geantwoord: boven. Na de deur van de kamer, waarin de tus- sclienkamer uitkomt, te hebben afgesloten, zijn de kerels daarop naar den zolder gegaan, om naar het geld te zoeken.. Terwij] zij hiermede bezig waren, heeft de zieke, vrouw gelegenheid gevonden, haar handen los te krijgen; zij is op gestaan, naar een raam aan de straat gelooper en heeft toen, na het raam te hebben geopend om hulp geroepen. De op zolder naar geld zoekende mannen er was een bedrag geld in huis, dat zij vermoe delijk hebben geweten hebben dit roepen om hulp gehoord, zijn snel de trap afgeloopen er de straat op gevlucht. Men heeft hen niet kul nen opsporen. Al wat de zieke vrouw en d dienstbode kunnen zeggen is, dat het een paai als heeren gekleede personen waren. De gele genheid om iets te stelen heeft hun ontbroken. De dienstbode was bijna het bewustzijn kwijt, toen men haar gebonden vond liggen, en ook de zieke vrouw was door den schrik zeer van streek. Notaris-inbreker. Een grappig geval heeft zich gisternacht bij het Grand Hotel te Mid delburg voorgedaan. Een der notarissen had het laat gemaakt, had zoolang in St. Joris geplakt, dat hij bij thuiskomst de deur ge sloten vond. Bellen hielp niet goede raad was duur. Toen vatte onze notaris een kloek besluit, speurde rechts, speurde links geen agent was er in 't gezicht en zonder opgepakt te worden slaagde hij er in over het hek en in de voorkamer te komen. Nauwelijks ech ter binnen, gromt een barsche stem hem toe: „Wat moet datï" Groote schrik hij den nota ris, die nu ziet dat dit vertrek in een slaap kamer is vernoodhulpt en angstig stamelt de pseudo-inbreker, dat hij hier in 't zelfde hotel logeert. De Rotterdamsche handelsman, dio zoo wreedelijk door een vermeenden inbrekei gewekt werd, toonde zich genadig en liet der plakker zijn kamer opzoeken. Ontslagen. De wevers op de groote ka toen fabriek te Veenendaal, die Maandagoch tend den arbeid hadden hervat om vervol gens over de gestelde eischen te onderbande* len, weigerden Donderdag 11a de tweede schaft het werk te hervatten. Hun eischen waren: betere regeling en toepassing van boeten, in trekking van de aangekondigde wijziging d< schafttijden, betere grondstoffen en 10 pc loonsverhooging. Omtrent het eerste pun werd de directie direct bereid bevondeu. He tweede heeft zij in overleg met de andere he trokken^ fabrieken ook kunnen toestaan, ter wijl zij in het derde punt de grondstof al bet mogelijke zal doen om daarin verbetering te brengen. 10 pet. loonsverhooging, wat naai haar meening hoven het gewone standaard- loon zou loopen, meende zij niet te kunnen toestaan; alleen voor zwaar gesterkt goed werd 2K—5 pet. toegezegd. Met het laatste namen de arbeiders, zooals gezegd, geen ge noegen en weigerden het werk te hervatten, waarop na eenigen tijd wachten en waar schuwen aan allen werd aangezegd, dat zij bij blijvende weigering zich als ontslagen moes ten beschouwen en slechts de gelegenheid zou worden gegeven om zich vóór 12 uur opnieuw weer aan te melden om op de gestelde voor waarden weer te beginnen. Daarna werd de machine stop gezet en het laatstvermelde aangeplakt, waarop de werklieden ten getale van ruim 400 de fabriek verlieten, later nog gevolgd door die van de windery. De spin nerij, weverij, enz. werkt door. I. „One meisjes uit den boerenstand krijgen >p de gewone kostscholen een juffertjes-op voeding, waaraan ze later, als ze (naar hun voorland is) huisvrouw worden op de boer derij, maar een bitter beetje hebben! Hun haiKleu staan verkeerd, van het bedrijf weten ze mets af of ze zijn er een beetje schuw van, jn zoo heeft de hoer aan een kostschool juffer geen vrouw naar zijn aard en bedrijf, al kiest hy ze naar zfja hart Zoo ongeveer 's't'el me voor moet Pastoor van Uss uit Vught gespreken heb ben in die vergadering van geestelijke advi seurs van den Emistehjken Boerenbond, die (n October 1906 te Boxtel werd gehouden, eu waar pastoor Offermans uit.Lierop z'n in- jpiratie kreeg, om een model-inrichting V001. boerenmeisjes te stichten, zooals die nü pas geheel is gereed gekomen n dat kleine dorpje ver in 't hartje van Oostelijk oord-Brabant... 't Denkbeeld van pastoor van Oss is zoo gezond en zoo aannemelijk mogelyk: de ver binding van kostschool onderwijs met het !andbouwbedrijf, als noodzakelijk voor boe rendochters eu a.s. boerinnen die straks een hoeve zullen besturen, is als vanzelf spre kend! Maar De verwezenlijking ervan tot een praetische inrichting, die levens-vatbaarheid niet alleen, doch ook volledige waarborgen voor deugde lijke, praetische uitvoerbaarheid geeft, zie daar een probleem dat weinigen zouden we ten op te lossen! Rn «foor Offer "nm, van Lierop, 'li oef 1 het ci-htrr opgelost, zco gelukkig en zoo mooi .en zoo practisch mogelijk, en van zijn vak- kostschool voor boerendochters, waarheen ik ook uit onzen omtrek, uit onze „Meer" b.v. en uit Kenuemerland, zoo graag tal van flin ke Roomsche meisjes uit. den boerenstand zou zien toestroomen, ga ik nu wat vertellen. We waren uitgenoodigd wij: een aantal Roomsche journalisten om deze week eens I naar Lierop te komen, nu de school dan af- gebouwd is en geheel in „bedrijf". I Lierop?... Vage denkbeelden uit m'n schooltijd over de geografie van ons vader- i land waarden rond in m'n hoofd, maar ze vermochten niet de situatie juist bepalen: de kaart moest eraan te pas komen, on zui delijk van Helmond, in de streek tusschen j die stad en Someren en Asten, naar den kant der Belgische grens, werd Lierop gevonden, i Een uurtje van Helmond af, had de pastoor geschreven, maar „er staat een rijtuig aan den trein". En werkelijk, toen ik na een moeizame spoorreis in de hitte van een broeiigen zomerochtend, na de merkwaardige bruggen- lijn van Haarlem en Amsterdam over Utrecht, Culemborg, Bommel, den Bosch nog j eens bewonderd te hebben, na de eentonige vaart van Boxtel door de Brahantsche hei, waar in de verte zooveel kerktorens spreken van 't Roomsche land, eindelijk in Helmond kwam, stonden er een paar oude vehikels met oude rossinanten klaar, en de koetsier even aan z'n pet: „voor Lierop zeker, heerenWant de collega's, uit het Bra- uantscne land vooral, en een paar vrienden uit Holland en Utrecht, waren al gearriveerd, of hadden in denzelfden langen trein geze ten, en aldia sukkelden dan ook de drie „hakjes" de spoorlijn over, langs de Zuid Willemsvaart, het ons onbekende Lierop te gemófl. I i schroeide de zomerzon, die brandend de dross sir.cek met lichtstroomcn overlaaide. terwijl we zoo heel langzaam, met horten en stooten, den smachtend-drogen, gtofopwol- ken grindweg afsukkelden van sluis tot sluis langs het kanaal. Maar aldra rees aan den horizon de silhouet van een reuzenkerk: een groote koepel en torens, als een dom van een groote stad, boven het landschap dat was Lierop, zei onze voerman. En we keken me kaar aan, en knikten eens veel verwachtend. De weg langs de Willemsvaart, hei-geel in het gloeiende zomerlicht, dat alleen getem perd werd door opwolkende stuiving van brandendheet stof, lag hl maar rechtuit voor ons, en den reuzenkoepel zagen we al dra rechts van ons, toen half achter: de rijweg naar Lierop gaat een heel eind „om." Doch eindelijk draaiden we af, het land in, en toen was 't kleine, nietige dorpje met z'n hier zoo geweldig lijkende kerk spoedig bereikt: de menschen, blijkbaar aan bezoek gewend in de laatste dagen, keken nauwelijks op, toen daar tegen 't middaguur langs de flinke pastorie onze wagens piepknarsend Afdraaiden tot voor een nieuw gebouwd huis, waar een groot opschrift hoven de deur ons leerde dat het was 't „S i n t H e n r i c u s-g e s t i c h t, met den krachtigen steun der parochianen opge richt door pastoor Offermans".... Hier wachtte pastoor Offermans-zelf ons, en dra was de vermoeienis der lange reis in die hitte vergeten hij de gastvrije ontvangst naar echt-Brabantsche zede, die ons weer eens trof door haar hartelijkheid, jovialiteit en oprechtheid. w' Wat pastoor Offermans ons vertelde, wat we zagen met eigen oogen, wat we naplozen en uitvischten, want de heele school hebben we, tot in de puntjes toe, gezien, dat wil ik nu hier samenvatten in een kort overzicht. 1 Zooals ik reeds in den aanvang zeide, is de stichting dezer school het gevolg van de over weging dat voor meisjes uit den boerenstand onze kostscholen, omdat ze practisch datgene missen wat juist een boerendochter, een vrouw op de boerenhoeve noodig heeft, onge schikt en ondeugdelijk. Onze hoeren vrouwen behoeven niet alleen niet naar het uiterlijk, maar ook minder nog naar het innerlijk, naar levens-opvatting, behoeften en werk, „juf fertjes" te worden. En het is volstrekt geen afbreken van onze kostscholen, geen afkeu ring van de opvoeding die dAAr wordt gege ven, als ik zeg dat onze kostscholen „stad- juffers" kweeken, die hoe werkzaam, gods dienstig en practisch, hoe huishoudelijk en ny'ver en handig ook, op de hoeve niet pas sen. Val voor mijn part niet te veel over dat woord „juffer", maar ontken dan toch ook niet, dat de boerinne-opvoeding tot dus verre, eu dat niet alleen voor onze Roomsche boerenbevolking, wat te veel werd verwaar loosd. Althans op de inrichtingen die Room sche meisjes opvoeden. Maar ziet nu hier, hoe de Kerk, zich aan passend aan den tijd en de omstandigheden, en wie geen enkel sociaal werk vreemd is, zich ook deze zaak aantrektl Pastoor van Oss sprak er over op de ver gadering die ik al noemde, en pastoor Offer mans bracht den uitgesproken wensch prac tisch tot werkelijkheid. Hij bouwde met zijn kerkbestuur schoollokalen en een model-boer derij, hij wist middelen te vinden om de meis jes uit den boerenstand die te Lierop voor een zéér matig bedrag op de „boerendochter- kostschool" die tevens vakschool is, komen, onder te brengen en te doen opvoeden ge heel naar den eiscb van het boerenbedrijf, hij wist in de Eerw. Zusters van de Godde lijke Voorzienigheid, een groote Congregatie die te Miinster in Westfalen haar Moeder huis 'heeft, de trouwe en bekwame helpsters te vinden voor dit geheel nieuwe en zoo echt praetische werk der Katholieke Sociale werk zaamheid, hij wist van de Regeering en van de Prov. Staten van Noord-Brabant sul sidie te krijgen, van de Boerenleenbank ef«_. leening van 85,000 voor den houw, hij wist ten slotte een zedelijk lichaam op t« richten: de „Vereeniging tot opvoeding van meisjes uit den boerenstand", die deze nieuwe stichting exploiteert en die zich voor het fi- nanciëele hoofdelijk aansprakelijk stelt En onder de namen van de leden der vere sin ging, die zoo krachtig door zich-zelf te ge ven, medewerken aan de nieuwe stichting, vind ik zoowaar tot mijn blijdschap ook 11a' men uit Kennemerland! Pastoor Offermans intusschen men ziet het is de ziel van dit werk, van heel deze voortreffelijke stichting. En als hy zijn mede werkers huldigt, de Christelijke regeering prijst, die zoo flink haar steun gaf voor dit mooie doel, de Brahantsche overheidsperso nen dankt die zooveel belangstelling toonden, dan mag reeds nu vóór die allen deze Bra hantsche pastoor worden gehuldigd en ge eerd, die met zijn doorzettingsvermogen, zijn kloeken wil, zijn energie en zijn practischen kfjk op het leven van den landbouwenden stand vooral, in enkele jaren tyds deze school wist op te richten, welke practisch en theore tisch de boerendochters opleiden zal tot de gelijke Roomsche huisvrouwen en boerinnen tevens, die weten wat ze te doen hebben en waarom ze dat moeten doen, die het boeren leven en alles wat het bedrijf aangaat, kun nen overzien en beoordeelen en leiden, dis tevens kloeke Roomsche vrouwen zullen wor den, en ook wat deugdelijke kennis en goedé vormen betreft, in alles zorgvuldig voor het leven van den modernen tijd worden voor bereid! Dat daarvoor een model-inrichting, zoo wat school als boerderij aangaat, noodig is, dat behoeft wel geen lang betoog! Waaruit dan die model-inrichting bestaat, en hoe dis werkt, dat vertel ik Maandag in het tweede artikel. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5