BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. OVERZICHT. ONTHULLING MONUMENT TE GARDEREN. Keizer Moetsoehito van JAPAN wa,? Ide 121e Tenuo (Keizier) dien Jaipain gukenld heeft volgens de overlevering, welke wil, ida|t de eerste Tenno, Dsjimmoe. in het jaar 660 vóór Christus het eiland Nippon veroverd heeft. Hij was den 3en November 1850 ge boren, als zoon van Keizer Komei. Bij zijn geboorte bestond in Ja.pan nog de toestand dat de eigenlijke Keizer, de Termo," fei telijk slechts geestelijke macht uitoefende, terwijl de wereldlijke macht geheel was ovei"- gelaten aan den zongen aamden „.Sjogoen", die in naaim onder den Keizer was gesteld.., Dit Sjogoenaalt was, evenals het keizer schap, erfelijk in een ander g slacht dan dat van de Keizers en zoo was do toestand ge schapen, dat er twee keizerlijke dynastieën bestonden, een wereldlijke van de Sjogoens en ben geestelijke van de Tennos. Deze laatsten verkregen nu in de tijden van het Sjogcenaat den na,am van Mikado, onder welken titel de westersche wereld ken nis heeft gemaakt toet het .Japansch© kei zerlijk geslacht. In 1867 heeft de jonge Mikado Moetsoe hito den troon bestegen, maatr juist bij die gelegenheid kwam ex- een einde aan het Sjo- goenaat. Sinds een veertigtal jaren waren Japap- sche havens gedwongen voor den Euro- pceschen handel geopend en jonge Japan ners waren, niettegenstaande het verbod, naar Europa gegaan om de beschaving daar te leeren (onder wie de eenige jaren gele den overleden Markies Ito). Dezen zagen de noodzakelijkheid eener hervorming in en aan hen was het te danken, dat de Sjogren! afstand deed v,a,n zijn bevoegdheden ten bat© van den Mikado. Ongetwijfeld hoopte de Sjogoen, dat de jonge Moetsoehito hem hooge ambten zou laten, maar dat deed de vijftien jarige Mikado niet. Daarom begon de Sjo goen den burgeroorlog tegen den Mikado, maar werd door dezen laatste bij Foesjimi verslagen. Kort daarop, in 1868, weid de nieuwe tijd, de „Meidzji", ingeluid. D|e keizer bracht den zetel der regeering over vian Kioto naar Jed- do, dat sindsdien Tokio, d.w.z! hoofdstad van het oosten, gebeeten werd, en langzaam aan werd het oude Aziatische stelsel vervan gen door een oonstitutionneele rageeringlsl- wijze. Sinds 1887 verheugt Japan zich in het "bezit van een grondwet. Geheel constitutioneel in den zin dien wij daaraan hechten wordt er in Japan overi gens niet geregeerd: er is een parlement en er zijn ministers; maar de-ze laatsten zijin dienaars van de Kroon, en de Keizer is het die regeert, niet het volk bij monde van het parlement. Ook is de Keizmvereeling nog ontzaglijk sterk in Japan, en niette genstaande de Keizier Europeesohe kleeding draagt, wordt hij door het volk nog a's een »/0ort, van godheid geacht. Z.EM. KARDINAAL FISCHER, t Kardinaal Fischer, de Kardinaal-Aartsbis schop van Keulen, is gistermiddag na een betrekkelijk korte, doch hevige ziekte over leden. Met hem gaat heen een kerkvorst, die vooi*- al op de religieus-sociale toestanden in Duitschland grooten invloed heeftgehad.Z.Em. was ook meermalen in Nederland bij plech tigheden te gast, o.m. te Rolduc, waar de kar dinaal vrij vaak kwam. Antonius Fischer was geboren 80 Mei 1840 te Jilisch, en werd priester gewijd in 1863. In 1889 werd hij tot wijbisschop van Keulen ver heven en 6 November 1902 tot Aai-tsbisschop. Zijn intronisatie als zoodanig volgde op 19 Maart 1903, terwijl Z.H. den Paus hem op 22 Juni van hetzelfde jaar in den Raad der Kar dinalen riep. R. I. P. Een curieus© ontploffing. Gistermorgen om 6 uur werd aan het station "Friedrichslrasse te Berlijn een geweldige ont ploffing vernomen. Alle lampen gingen uit en tegelijk liep het Valer in de waterleiding niet meer. Het bleek dat in een Opslagplaats naast de politiepost de ontploffing had plaats gehad. Ze was zoo hevig geweest, dat eenige agenten tegen den grond waren geslagen. Toen de brandweer het vuur gebhischt had en een on derzoek ging instellen, bleek dat de hoofdbuis van de gasleiding lek was. Hel opgehoopte gas was tenslotte door onverklaarbare oorzaak ont ploft .De materieel© schade was niet groot, doch drie personen waren vrij ernstig giewond. De toekomst van het 'eiland Rhodes. De toekomst van het eiland Rhodes, nu be zet door de Italianen, is hel voorwerp der bet- langs lel ling van de Katholieken in de wereldi, zoo lezen wij. Het was eenmaal de zetel der Ridders van St. Jan van Jerusalem, die naar. Malta verhuisden, toen de Turken het eiland innamen. De Duitsche keizer, ofschoon een an- der geloof belijdend, draagt nog het kruis van St. Jan boven al zijn andere eereteekens ein onderhoudt gemeenschap met de waardigheids - bekieeders in Oostenrijk, waar de Orde nog bloeit. Er is een algemeen verlangen levendig, dat de Ridders van Malta Weer hun zetel vesti gen op Rhodes. In ieder geval moet het eiland niet meer in handen der Turken komen, al was het alleen maar, omdat het driemaal meer Chris tenen dan Moslems telt. De toestand in Turkije. Het nieuwe Turksche kabinet stuurt hel er lap aan, de Kamer te ontbinden. KiaxniL pasja 'dreigde den grootvizier zijn ontslag te nemen, indien de Kamer niet onmiddellijk ontbonden werd en Halid Zia en Lutfi bey uit Juin betrek kingen als secretaris en kamerheer van den full an werden ontslagen. Met andere woorden: iKiamil pasja wenscht, dat de sultan elke re latie met het Jong-Turksche comité afbreekt. Ge beurt dit niet, dan legt hij zijn portefeuille neer. Een telegram uit Conslantinopel zegt nog dat ide dag van gisteren rustig verloopen is en hei kabinet in beginsel tot ontbinding der Kalmer besloten heelt. De vier ministers, die eerst te gen de ontbinding waren, hébben er zich thans bij neergelegd. De voorstelling van het kabinet jfean de Kamer, die gisteren zou plaats hebben, is tot heden verdaagd. Onder de „vrijen." t In een te Dusseldorf gehouden algemeene '^vergadering der sociaal-democratische kies- i.vereeniging aldaar, werd besloten twaalf par- jtijgenooten, in verschillende betrekkingen «an het partijblad verbonden, uit te sluiten. Deze beeren hadden n.l. geweigerd het loon, dat ze den lsten Mei ontvangen hadden, in het Meifonds te storten. Socialistische vrij heid! De vakvereenlging in Duitschland en de H. Stoel. De Köln. Volkszeitung" hevat het volgende telegram uit Rome dato 29 Juli: „De Paus ontving heden den auditeur der Rota Mgr. Heinor in particuliere audiëntie en gaf hein opnieuw de verzekering, dat de H. Stoel de chi-istelijke vakvereenigingen evenals tot dusverre ongestoord met hare werkzaam heid zal laten voortgaan; tegelijkertijd ver klaarde de H. Vader, dat hij alle vei*trouwen stelt in de katholieke arbeidiersvereeni- gingen." Wfj laten natuurlijk de verantwoor ding voor dit nogal tententieuze schrijven ge heel aan de hron waaraan het is ontleend. Mooie toestanden! De politie-lixitenant Becker te New-York heeft, nadat een der in hechtenis genomen apachen op aandringen van zijn advocaat toe gegeven had, in opdracht van Becker te heb ben gehandeld, hekend dat op zijn hevel de moord op Rosenthal is gepleegd. De moorde- i naars ontvingen voor hun daad 5000 dollar, die zij den eersten nacht den besten reeds weer verspeeld hadden. De Titanic-ramp. Het rapport van Lord Mersby over de Titanic-ramp is verschenen. De voorzitter der onderzoekcommissie zegt daarin dat de om standigheden hem de overtuiging hadden hijgebi-acht, dat het schip, hetwelk door de „Californian" werd opgemerkt, de „Titanic" was. De nacht was helder en de zee kalm, toen het ongeluk gebeui-de. Als de „Califor nian," toen ze de vuurpijlsignalen zag met volle kracht dwars door het ijs was gestoomd', zooals ze had kunnen doen zonder ernstig gevaar te loopen, zouden velen, zoo niet alle levens gered kunnen zijn. Het rapport raadt vei-hetering van de scheepsschotten aan en dringt erop aan, dat de Board of Trade ge machtigd zal worden inzage te nemen van de plannen en inlichtingen in te winnen om trent alle schepen, die op stapel gezet zijn. De voorziening van reddingbooten en vlotten moet gehaseei-d zijn op het aantal personen, dat zich aan boord bevindt, en niet op den tonneninhoud. HOFBERICHTEN. H. M- de Koningin en H. K. H. Prinses Juliaha, zijn gistermorgen om vijf minu,ten ovter achten Jvja,n het Lbo per extra,-trein najar Soes (dijk vertrokken, vergezeld van de freu les Rengers en Van do P;oll, bemlevjëns v|ain ide heeren Van Tets, Dumonceaiu, HardeU- broek en Van Lookhorst, De Koninklijke fa milie begaf zich te vloeit van het paleis naar den trein. Een talrijk publiek, waaronder Veel yreemddingen, juichte de Koninklijke familie t'oe, toen Zij over het perron wandel de. H. M. onderhield zich, vpor de .tireiU afreed, door het opens taianjd'e ra,am Uag ©eni gen tijd met den Prins, terwijl Primjses Juliaf na, met- haiar h'ahldje wuivenid het publiek herhaaldelijk begroette. Onder gejuich van de toeaslinuwers vertrok 1de trein, waarna de Prins zich te Voet. met Zijn adjudant .weer naar het paleis begaf, om 's middags tegen woordig te zijn bij de onthulling va|n het' monument Van Anastasdus Vcluanus. Om vier minuten voor negenen kwam de Koninklijke tiredn alajn het station Baairn aan. Die Koningin-Moeder kwatrn de Koningin én prinses Juliana afhalen. Ter verwelkoming op het perron waren aanwezig de dommiss,aris der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Baiarn. i Toen naar het, paleis werd gereden ging jer een gejuich op uit de dichte menigte öp het Stationsplein en langs dien weg. DE DOOD VAN DEN MIKADO. Gisterochtend ten 7 ure ontving de gezant van het Japansche Keizerrijk te den Haag, de heer Aimaro Sato, van zijn regeering het bericht van den dood van keizer Moetsoehito. Dadelijk werden ten teeken van rouw alle venstergordijnen aan het gebouw der legatie in de Rijnstraat neergelaten en werd de Ja pansche vlag, de roode zou op wit veld, voor zien van den stok van rouwcrêpe, lialfstoks geheschen. Vanwege het departement van buitenland- sche zaken, dat officieel bericht ontvangen heeft van het overlijden van den Keizer van Japan, is deelneming betuigd aan den diplo- matieken vertegenwoordiger van Japan hij Harer Majesteit's hof. De gezant ontving vele blijken van deelne ming van de zijde van zijn ambtgenooten en de autoriteiten te 's-Gravenhage, die tee kenden op het register voor rouwbeklag, dat in het legatiegebouw voor dat doel gereed lag. Te Garderen op de Veluwe had gistermid dag de onthulling plaats van het monument, in de Ned. Herv. kerk aldaar aangebracht ter herinnering aan Joannes Anastasius Ve- luanus (Joannes Gerritz Versteghe), vaak genoemd de hervormer van Gelderland. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden had zich bereid verkleurd deze plechtigheid hij te wonen. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSVER- ZEKERING. De werkzaamheden van de Voorberoidings- commissie voor de invaliditeits- en ouder- domsverzekering zijn hedenochtend gevor derd tot artikel 68. Dit bepaalt, dat recht op weezenrente heb ben, ook na het overlijden van de verzekerde moeder, wettige of natuurlijke, wettelijk er kende kinderen beneden 13 jaar, die vader loos zijn, mits de verzekerde den wachttijd voor invaliditeitsrente heeft vervuld en niet in het genot van invaliditeitsrente was. Naar men verneemt is bij de behandeling van dit artikel door eenige leden bepleit om het mogelijk te maken, dat die weezenx-ente ook worde uitgekeerd als de moeder sterft, maar de vader nog in leven is. Minister Talma verklaarde, dat dit denk beeld hem niet onsympathiek is, mits in zulk een geval kan worden aangetoond, dat de overleden moeder de kostwinster van het ge zin was. HET INTERNATIONAAL KOLONIAAL INSTITUUT. Maandag is te Brussel geopend de zitting van fiet Inetitut Colonial international onder voorzitterschap van kolonel Thye, directeui"- generaal van den Oongospoorweg. Van Ne derland zijn aanwezig de heeren mr. O. Fock en R. A van Sandick, mr. J. H. Abendanon, C. Esehauzier, prof. dir. A. A. W. Hubrecht, J. M. Pijn acker Hordijk en dr. E. B. Kiel- stra. Tot de Engelsche aanwezige ledten be hoort Lord Reay (mr. A. E. baron Mackayl.) ST. RADBOUDSTICHTING. In plaats van den heer R. S. H. Visser te Sneek, die als zoodanig had bedankt, ie tot lid van het ddooesaan-oomité der St. Rad boud stichting in het aartsbisdom Utreéht door Mgr. den Aartsbisschop benoemd de heer F. W. Swane, notarie te Utrecht. DIE ARME, GETEISTERDE „ARBEIDERS." „Het Volk" van Zaterdag hevat op de eerste pagina een manifest van het partijbestuur, waarin wordt opgewekt tot het deelnemen aan een betooging ten gunste van het alge meen kiesrecht op 17 September den dag van de opening der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. We lezen er o.a. in: De Invaliditeitswet van Talma, die men vóór de verkiezingen nog zal trachten bin nen te halen, is een brutale aanslag op den nood der door de dure levensmiddelen zoo geteisterde arbeidersklasse, die men dwin gen zal, van haar armoede ook nog te spa- ren voor den ouden dag dien velen niet zul len beleven. En op de derde Pagina staat te lezen: Hedenochtend acht uur verlieten een 100- tal onzer ahonné's vroolijk en wel Amster dam voor de zes-daagsche reis naar Parijs. In drie fraaie, speciaal voor onze reizigers gereserveerde wagens, werd dte reis aan vaard. Er heerschte reeds nu een prettige, opgewekte stemming t en een echt kame raadschappelijke geest. Och, och, die arme, geteisterde „arbeiders" van de „ai-heiderspartij"!... Het conflict ln de Rijnvaart Rofier-i daim' geëindigd. De firma Karl Schroers en dé West-Deutséher Lloyd heibibein de sleepbooten Karl Schroers 14 en 15 en West-Deutscher Lloydi 5 em 14 in de vaart gebracht. Nadat den Bond van machinisten en stokers, gebleken was, dat de firma Sdh'roers hare boo ten met vreemd personeel bemande, heeft de bond bedfen medegedeeld, dat hij den boycot en de staking opheft, m. a. w. dat de ledeni bereid zijn, op; d.e voorwaarden en tegen de loon en, door de firma vastgesteld, weder te gaan varen. Hiermede is het confict dus geëindig.d De botsingen van twee treinen. Omtrent de botsing tusschen een goederen- en een perso nentrein Maandagnfflmiddag aan den KJrajnenburg- weg te 's' Gravenhage wordt nog vernomen, dat de machinist van den personentrein erkend heeft, door een onveilig signaal te zijn gereden. Hij was bezig de machine op te stoken en bemerk te daardoor het signaal eerst, toen hij het reeds gepasseerd Was. De staking hel Veenondaal opgeheven. Men meldt: (Ofschoon de arbeiders in strijd met de ax-beidsovereenkomst het werk hadden neerge legd, zullen bed envoorm iddag 10 uur allen, zon der uilzondering, weer aan den arbeid gaan. Een schot door Can liond godlost. Twee jongelui gingen ftis-t er en. te Hoogeer spel per schuitje op de' jacht. Daar hef hun nog wat vroeg was, slapten ze uit, terwijl de hond in het schuitje de wacht bleef houden bij lief ge weer. Plotseling knalde een. schot, dat een der beide jongelui in den rug trof. De vermoedelijke oorzaak is, dat de hond op: den trekker van 't geweer getrapt heeft, waar door het schot afging. Door den geneesheer zijn veertien hagelkorrels verwijderd uit den rug van den getroffene, wiens toesland bedenkelijk is. Geen zonnesteek? Verleden jaar ie te Heerjansdam overleden een jonge man, K. ge naamd, naar gezegd wordt tengevolge van zon nesteek. Dezer dagen werd openlijk verteld', dat dit de doodsoorzaak niet zou zijn, doch dat de man zou zijn overleden tengevolge van een on geluk op de jacht. De justitie heeft nog geen termen gevonden, de opgraving van het lijk te gelasten, doch houdt zich met de zaak bezig. Zakkenrollers op de tram. De 25-jarige bakker J. P., uit de Crispijnlaan te Rotter dam, was in de St. Janstraat aldaar op lijn 5 gestapt. Toen hij bij de Chrispijnlaam af stapte, ontdekte hij tot zijn smart, dat hij van zijn horloge met ketting was beroofd. Hij heeft de politie van het feit in kennis gesteld1, die wel een goed oogje in het zeil zal houden, «laar vermoed wordt, dat do bende die in den laatsten tijd in Amsteram verschillende dief stallen op de trams pleegde, haar operatie basis naar Rotterdam heeft verlegd. Aanhouding. Te Arnhem zijn aangehouden twee slagersknechts, die zich ten nad eel e van hun patroon aan diefstal vaTl twee bankbil jetten van 10 hadden ecbnldig gemaakt. De eene had het door hem ontvreemde biljet reeds in een privaat weggeworpen en de an dere had het nog onder zijne berusting. Tegen heide is procesverbaal opgemaakt. Ontspoord. Gistermiddag reed een goe derentrein, bestaande uit 'n dertigtal wa gens, waarvan enkele geladen met ledige pe troleumvaten en enkele petroleumtankwa- gens, van het goederen station te Feijenoord naar Charlois. Gekomen ter hoogte van de Maashaven ZZ, trok een 8 jarige jongen plot seling een wissel om, toen eenige wagons dezen gepasseerd waren. Het gevolg was, dat een waggon dwars over den weg werd gewor pen, terwijl twee anderen ontspoorden. Daar de machine achter den trein stond en dezen dus voortduwde, werd het onheil niet zoo spoedig door den machinist bemerkt, met het gevolg dat eenige waggons op en in elkander gedrukt werden. Gelukkig hadden geen per soonlijke ongelukken plaats doch het goede renvervoer tusschen Feijenoord en Charlois was totaal gestremd. Dadelijk werd een ploeg arbeiders van de Staatsspoor aan 't werk gesteld om de ruine op te ruimen en gistermiddag te 5 nur was de haan weder vrij. De jongen, die het onheil gesticht had,heeft het hazenpad gekozen. Een locomotief door den bliksem getrof fen. Vaak hoort men de meening verkondi gen, schrijft de „Amh. Ct.", dat het hemel vuur nooit op een trein slaat. Die meening is Donderdag bij het hevige onweer gelogen straft. Een groote locomotief van den loeaal- trein, die te Worth Rheden een stopte, werd door den bliksem getroffen met zoo'n hevi- gen slag, dat de machinist meende, dat alle ruiten van zijn machine braken. Over een heele oppervlakte was de groene verf van de machine afgeslagen. Niemand werd gekwetst. Brand. Maan,dagnami iddag zijn te Stokkiun (gem. Bergh) de boerderijen vaxi H. Dam en en A. (Ment nik afgebrand. De geheele oogst werd vernield. Vijftien varkens kwamen in de vlam men om. D« brand te Wonnerveer. Omtrent de aan gerichte schade bij dezen ontzettenden brand valt nog niets met zekerheid te zeggen, doch deze loopt in de honderdduizenden. Een zeer glo bale gebade ramen spreekt van tusschen 500.000 en 1 millioem gulden. Alles was op beurspolis verzekerd. De meelfabrieken hebben vooral enor me waterschade geleden, doch de gebouwen en dé machineis zijn in ieder geval behouden. Van het geheele gebouwencomplex heeft alleen die ollefabriek De Tijd, die iets verder noordwaarts stond, weinig schalde gekregen. Vnnnwerkfa.briejkje in de lucht gevlogen! Majandagavond om balfacht ontlastte zich bo ven Sloten (bij Amsterdam) een klein onweer. Even een paar donderslagen en een felle blik semstraali.en de heer Kram, die op het boerderijtje „MeeroeVar" aan 't Sloterjaagpad woont, zag de bliksem bij zich' op het erf slaan. Op dit erf staat een klein houten schuurtje, waarin de vuurwerkmaker H. Horsten, wonend aan den Sioterweg, zijn bedrijf uitoefent. En toen de bliksemstraal op het erf van den Keer Kram sloeg vloog meteen het vuurwerk fabriek je Ide lucht in, zoodat men moet aan nemen, dat de bliksem in het gebouwtje gesla gen 'is. In de werkplaats waren op het óogenhlik' van de ramp aan het werk de heer Horsten zelf en diens ongeveer 15-jarig zoontje. Hoewei de loods zelfs door den slag geheel uit eLkaar vloog, kwamen vader en zoon er als. jdoor een wonder goed af. De vader kwam geheel (met den schrik vrij, doch de zoon kreeg brandwonden aan handen en hoofd, die voorloo- pig verbonden werden in het huis van 'den heer Krata, later bi het Willielminagastliuis. In het fabriekje had men op het oogenhlik een Ipariij vuurwerk voor de Nijmeegsche ten- toon(steiliug onder handen, dat bij het ontplof fen zulk een slag gaf, dat op pen kwartier af- S'tands jde ruiten der huizen rinkelden. Van het gebouwtje zeLf bleef niets staan en Het hout, waar het uit opgebouwd is, verbrandde tot den Laatsten spaan. Verdronken. Maandagnamiddag zijn op den Kralingschen Plas, te Rotterdam, drie jongens door het schommelen met hun boot té water geraakt. Twee konden zich redden, maar G. Sch. (verdronk. Zijn lijk is later opgehaald en naar de ouderlijke woning op de GedeniDte Slaak overgebracht, t SCHOTEN. Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den heer Führop, burgemeester. Afwezig wae de heer Louwerse. De notulen dor vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren twee goedkeuringen van Ged. Staten van vroegere raadsbesluiten. Zieken-brancard. Ingediend was een voorstel door de Moren A. Poth, Th. G. C. Hoioy en A. Verton, waarin zij B. en W. verzoeken om over te gaan tot het aanschaffen van een brancard met twee zieken- ramen: één voor zieken en één voor djoden. De kosten, bedragen 200.Zij ver',reken deze post te brengen op de begrootiug voor het jaar 1918. Zij achten dat het niet aangaat om eerst naar een andere gemeente te moeten gaan-om dooden of zieken te kunnen vervoeren, met de brancard dier gemeente. Het voorstel zal in een volgende vergadering behandeld worden, opdat ook B. en W. inzage knnnen nemen van de teekeningen. Kleingoed. Aan K. Leisterman, te Schoten, werd ver gund af te wjjken van het bepaalde bij de Bouw- en Woningverordening; eenzelfde ver zoek werd toegestaan aan den heer S. Stam. Aangeboden werd de rekening der gemeente en van het Burgeerlijk Armbestuur over 1911, waarvan de eindcijfers reeds in onze courant werden gepubliceerd. Voor het nazien der reke ningen weril eene commissie benoemd, bestaan de uit de heeren v. Steen, Box en Louweree. Opgemaakt werd een voordracht voor het Ooilege van Zetters voor die directe belastin- Er moesten vier leden worden benoegnd, wegens uitbreiding van het zielental. De voordracht bestaat uit de heeren: 1. W. v. Schie en 2. A. Poth; 1. Cobelene en 2. Box; i. Verkooy en 2. Poth; 1. de Braai en 2. van Steen. Het proces-verbaal van kasopname over heit tweede kwartaal werd den Raad aangeboden. In kas was een bedrag van 6262.40%. Naar aanleiding van aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt, werden eenige wijzigingen aangebracht in de verordening op de honden belasting: voor een trek- en werkhond zal 50 ct. belasting worden geheven, voor een waak hond 2. De concept Bouw- en Woningverordening werd in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Poth, Cobelene en Box. Deze zullen rapport uitbrengen en, zoo het gewenscht is, wijzigingen voorstellen. Gemeentereiniging en straatbelasting. Aan de orde was de behandeling der concept verordening inzake de gemeentereiniging en straatbelasting. B. en W. hebben uit verschil lende voorstellen deze concept-verordening sa mengesteld. B. en W. stellen als volgt voor: Buxg. en Weth. van Sahoten, gelezen de voor stellen van de heeren raadsleden S. Olie en N. Cobelens, en het verzoekschrift van het bestuur der vereeniging van huiseigenaren; in verband met de voorgestelde verordening tot wijziging der verordening tot heffen van rechten voor vergoeding van diensten dooT de gemeentereini ging bewezen; overwegende dat het gewenscht blijft dat de beerputten, die in middelijke of onmiddellijke verbinding staan met de gemeenteriolen, op tijd worden geledigd, en niet door een minder ge- wenschte handelwijze der bewoners of eigenaars der peroeelen, waartoe die béhooren, hun in houd in genoemde riolen en daardoor in dé openbare wateren uitstorten; Overwegende dat daarvoor een vast bedrag jaarlijks door de eigenaars te betalen, te heffen,, de gemeente voor een tijdige lediging kan zorg dragen Stellen Uwen Raad voor in de bestaande ver ordening op te nemen de bepaling voor een perceel, met één woning 2.— voor iedere woning meer in hetzelfde perceel daarenboven 1. voor scholen, fabrieken en dergelijke gebouwen met één put 2.voor iedere volgende put, daarenboven 1. Tegen eene vergoeding van 3.voor het ledigen v,an een niet middellijk, noch onmidel- lij'k aan liet gemeentcriool aangesloten beer put, met geen grootere inhoudsruimte dan 2 kub. M., en voot iedere halve kub. M. grootere inhoudsruimte meer 0.50 meer, voor iedere keer dat de lediging plaats heeft. Het openen en dichtmaken der put geschiedt niet door den reinigingsdienst. In het afgeloopen jaar zijn slechts geledigd 57 putten, naar 3 per stuk berekend, dus 171. Het aantal perceelen in het Schoterkwartier bedraagt ongeveer 1800, in Oud-Schoten onge veer 180, en Kleverparkkwartier ongeveer 80. De heer Hooy meent dat, alhoewel hij er mee mede kan gaan, dat de huiseigenaren wat meer betalen dan vroeger, er toch tegen is, dat de belasting zooveel verhoogd worde als thans wordt voorgesteld. Spr. berekent dat zij vroeger 60 ct. over het algemeen, en nu 6. per perceel betalen. Allicht zullen de huis eigenaren er toe overgaan om de huren te ver- lioogen. Ook begrijpt de heer Hooy niet, waar om voor een bovenhuis minder zou betaald wor den d,an voor twee naast elkaar staande huizen. De heer Hooy zou het bedrag voor liet ledigen der putten van elk huis op 1.-— willen zien gebracht. De Voorzitter zet uiteen dat_*w» ger voor het ledigen van een beerput 3.werd betaald. Dit gebeurt nu niet meer, maar er wordt een vast bedrag bepaald. Veel hooger zal de belasting dus niet worden. De heer Hooy meent dat de betaling van die gelden voor liet ledigen der putten niet de moeite waard is. Hoe dikwijls worden de put ten geledigd, als men de rekeningen nagaat over het afgeloopen jaar. De heer Olie meent dat het bedrag op 1 kan gesteld worden, zooals de heer Hooy dat voorstelt. De Voorzitter berekent dat men de diensten niet voor minder zal kunnen praestee- ren dan voor het voorgestelde bedrag. De heer Verton is er ook voor om slechts 1.te heffen per woning. Spr. meent dat er eene onbillijkheid zou geschapen worden tus schen de eigenaren, die een rij met enkele wo ningen hebben, en hen, die een rij woningen met dubbele huizen hebben. Het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt verworpen met 75 stemmen. De heer Hooy deed nu het voorstel om het bedrag op 1.te stellen. Dit voorstel Y.-fvrl aangenomen met algemeene stemmen. Straatbelasting. B. en W. van Schoten stellen den Raad voor in de kosten yan het onderhoud der straten en wegen en van hare verlichting, eene belasting te heffen, onder den naam van straatgeld, van de gebouwde eigendommen, die zelve of wier aanhoorigheden aan die straten gelegen zijn en wel als volgt De Raad der gemeente Schoten, gehoord het voorstel van Burg. en Weth., overwegende dat het gewenscht is dat eene belasting wordt gehe ven voor het onderhoud der straten en hare ver lichting, besluit: vast te stellen de navolgende verordening op de heffing van het straatgeld. De belasting bedraagt 1% pCt. der huur waarde. Bij deze berekening wordt het bedrag der huurwaarde, wanneer dit geen tienvoud van guldens is, naar beneden afgerond tot het dichtstbijstaande tienvoud. De héér Verton heeft principiëele bezwa ren tegen eene straatbelasting. Wel zou hij er voor te vinden zijn misschien om eene straat- belasting te heffen van bewoners van villa's, waarvoor een straat moet worden aangelegd* Echter acht hij dat eene straatbelasting eene zeer ondemocratische belasting is, eener belas ting die zeer ongelijk drukt op de financieel niet-draagkrachtigen. De heer Hooy is van een tegenovergestelde meening dan de heer Verton, in dit opzicht. Spr. juicht het ontwerp toe. Alleen acht hij het percentage te hoog. Ale men de huiseigenaren te hard treft, zullen zij waarschijnlijk deze belas ting op den huurder veerbalen. Blijft het laag, dan zullen zij niet zoo onbillijk zijn om het op de huurders te verhalen. Daarbij hebben zij er voordeel bij dat de hoofdei, omslag laag blijft. De heer Olie beveelt de aanneming der Verordening aan in het belang van betere be strating der wegen. Ook dit is in het voordeel der huiseigenaren. De heer v. Steen acht het percentage te hoog. Hij meent dat de huiseigenaren met de putbelasting en de straatbelasting niet meer moeten betalen, dan zij nu betaalden. Hij vreest, dat zij «nders de hooge belasting op de huur ders zullen verhalen. De heer Verton vreest dat de huiseigena ren ook den huur zullen verhoogen, ook al is de belasting niet zoo hoog. Daarin zit bet onde mocratische. Tegen de bewering dat de buiseigenaren den. huur zoo vlug zullen opslaan, komt de heer Hooy op. Daartoe hebben dte eigenaren in Schoten ten minste geen aanleiding gegeven. Persoonlijk aal hij den huur niet verhoogen en ook de aüdere raadsleden zullen het niet doen, zooals spr. hoorde. De Voorzitter merkt op dat men de verordening ondemocratisch noemt, terwijl ifien feitelijk in dit debat niet anders doet dan de huiseigenaren ondemocratisch noemen. De algemeene beschouwingen worden daarna gesloten. De Keer Olie stelt voor het percentage op 1 pet. te stellende heer van Steen stelde voor Liet percentage op 314 pet. te stellen. Het voorstel van B. en W. (1% pet.) wot®* verworpen met 2 stemmen vé6»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2