BUITENLAND. BINNENLAND. OVERZICHT. de twee vacatures werd voorzien door de ver- Poincaré is in RUSLAND op hoffelijke tfrijze begroet door het Duitsche eskader in de Oostzee, zooals men gisteren heeft kunnen lezen. Deze begroeting heeft den Fransehen Staatsman echter blijkbaar niet Teel afschrik ingeboezemd, want op hartelijke wijze wordt de verbroedering gevierd tnssehen Frankrijk en Rusland. Het Keizerlijk echtpaar ontving Zondag middag Poincaré. Na de ontvangst werd het ontbijt genuttigd, waaraan deelnamen de Fransc-he gezant, Kokoftsof, Sasonef en Is- wolski. Poincaré ontving de Alexander News- ki-orde. Te Krasnoje Selo werd Zondagmiddag in tegenwoordigheid van den Czaar, de groot vorsten en de ministers een taptoe gehou den, welke werd bijgewoond door Poincaré en de Fransehe officieren. Gedurende de taptoe werden de commandanten van 3 Pruisische regimenten, welker chef de Czaar is, den Czaar voorgesteld. Na de taptoe nam Poin caré deel aan een feestmaal bij grootvorst Nikolai Nikolajewitsj, waartoe baron Frede- riks, Kokoftsef, Sasonof, Soechomlizof en Is- wolski waren uitgenoodigd. 's Avonds had in den schouwburg een gala-voorstelling plaats, welke werd bijgewoond door Poincaré, diens gevolg, de Fransehe officieren van de Con- dé en de commandanten van drie Pruisische regimenten. En omtrent de praetische resultaten van de bijeenkomst wordt uit Weenen aan de ,Vossische Zeitung" geseind: Van meestal goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat Poincaré Rusland 1500 millioen francs heeft aangeboden voor de uitbreiding van de Rus sische marine, voor den Trans-Perzischen spoorweg en het aanleggen van strategische spoorwegen in W. en Z.W. Rusland. Frank rijk eisckt daarvoor, dat Rusland weer het vijfde legercorps aan de Pruisische grens in garnizoen zal brengen en een nieuw te vor men legercorps in West-Rusland. De Russi sche regeering schijnt niet ingegaan te zijn op dit Fransehe voorstel. Zij verklaarde, dat zij thans geen leening noodig heeft om een oorlogsvloot te bouwen en strategische spoor wegen aan te leggen, daar zij sedert twee jaar een jaaidijksch saldo van 500 millioen roebels heeft. Rusland zou echter de aangeboden lee ning aannemen, voor het geval dat deze lee ning toegestaan werd op zeer gunstige voor waarden De 59ste DUITSCHE KATHOLIEKEN DAG wordt op waarlijk grootsche wijze ge vierd in Aken. Jammer dat het slechte weer de feesten wat in de war kwam sturen op Zondag. Niettemin bleef het een echt Duit sche vertooning van de kracht, die van de Katholieken uitgaat. Zaterdag werden meer dan honderd journalisten door het gemeente bestuur van Aken ontvangen. Zondag wTas de groote dag der feesten. Een woelige drukte 's morgens vroeg al in de straten. Groepen mannen, die met om wikkelde vanen en de Windthorstmedailles op de borst al optrekken naar de plaatsen, Vanwaar ze deel zullen gaan nemen aan den stoet, muziekkorpsen opmarcheerend met dof gerommel op de trommen, mat tusschen de huizen klinkend, ernstige groepen arbeiders op hun Zondagsch, onder leiding van hun voormannen, telkens in aaneengesloten drom men door het publiek stappend. In de groote Festhalle werd aan een altaar, dat beneden was opgericht, om het uur een H. Mis gelezen voor de honderden werklie den die hier hun dag kwamen heiligen. In tegenstelling met de vorige Katholie kendagen werd dit jaar de eerste gesloten vergadering reeds Zondagmorgen om 11 uur gehouden, tot het verkiezen vau het bestuur van den Katholiekendag, zeer waarschijnlijk om aan dat bestuur gelegenheid te geven zelfs reeds (Te arbeidersvergaderingen na het h' oden van den grooten optocht te geven, hetgeen vroeger gedaan werd door de leden van het lokaal comité. De vergadering werd gehouden in de kolos sale zaal van het Badhuis in de Comphaus- badstrasze. Reeds dadelijk gaf deze vergade ring een beeld van wat de komende dageu brengen zullen. Dicht opeengehoopt drongen duizenden deelnemers de zaal in, zoodat deze 6tampvol gevuld werd met een aaneengeslo ten menigte opgewekte, geestdriftige men- schen. Het podium, waar het lokaal comité plaats nam en de verschillende andere auto riteiten, met onder hen kardinaal Mercier van Meclielen, wijbisschop Miiller van Keu len, aartsbisschop Geyer van Khartum, bis schop Fallize van Noorwegen, de Trappisten- abt Wimmer van Mariawald, de bisschop van Milwaukee, bisschop Jürgens van Bom bay enz. De voorzitter van het lokaal comité, dr. Winands, opende de vergadering met het voorlezen van de Pauselijke breve aan het lokaal comité. Als voorzitter van den Katho liekendag werd daarop aangewezen Justizrat dr. Schmidt van Mainz, geprezen als een „tuchtig Parlementariër" en een krachtig ar- Deidersvriend. Tot eere-presidenten werden benoemd de bekende d. P. Spahn (senior), de fabrikant Brantz en een familielid van Wind- horst, Engel uit Aachen. Telkens lokte het noemen der namen een hartelijk applaus uit, evenals de namen der andere personen, die voor vice-presidenten, secretarissen gekozen werden. Kardinaal Fischer werd natuurlijk ook her dacht. De prachtige demonstratie des middags viel letterlijk in het water. De regen her vormde de straten in rivieren. Om kwart over twee niettemin begon de groote stoet. In twee linies, elk vijf man breed, trokken de werklieden op. Vier herauten reden voor op met bazuinen, daarachter volgden de or- ganisatiren te paard met groene linten om en daarachter kwamen de onafzienbare drom men van vereenigingen. De stoet was in vier groote deel en verdeeld Jongelingsvereenigingen, gezellenvereenigin- gen, sociale vereenigingen en arbeidersvere nigingen, die in twee lange groepen door de stad trokken, maar bij de Capucinergrafen hijeen kwamen, om in gesloten colonnes langs de bisschoppelijke tribune te marcheeren. Uit tal van landen, uit België en Frank rijk en uit alle deelen van Duitschland wa ren groepen en vertegenwoordigers. Ook uit ons land marcheerde kranig, door een rood- wit-hlauw bord voorafgegaan een lange stoet van mannen, van de Nederlandsehe St. Jo- jefvereeniging, de Hollanders in Duitsch land, van de Limburgsche R. K. Werklieden verenigingen van den Limburgschen R. K. Propaganda-bond, van de R. K. Vereniging van Tram- en Spoorwegpersoneel enz. In het geheel moet de optocht een kleine 80,000 man bedragen hebben (28,150 precies), kleiner dan in vorige jaren. De Nederlanders vergaderden in de feest zaal van het prachtige nicuw-gebouwde St. Jozefhuis in de Richardstrasze, een waarlijk grootsche stichting. De feestzaal was luister rijk versierd met guirlandes en vlaggedoek, het podium met de borstbeelden van H. M. de Koningin, van Widthorst, den Paus en den Keizer. Op het podium hadden plaats genomen de verschillende adviseurs van de St. Jozef-ver- eeniging der Hollanders in Duitschland, het hoofdbestuur van den Limburgschen Bond van R. K. Werklieden, de sprekers baron van Wijnbergen, Mgr. Dr. Menten, de Weleerw. heer Kitslaar, de heer Vliegen, de secretaris van Mgr. Drehmans als diens vertegenwoor diger en Dr. Poels. Pater Pozze opende de vergadering en her dacht wijlen Kardinaal Fischer als vriend van de Nederlandsehe werklieden in Duitsch land. Prelaat dr. Menten, de tachtigjarige Deken van Maastricht, hield de eerste rede over godsdienst en arbeid. Hij betoogde dat de godsdienst het licht, de kracht en de troost van 't leven, het geluk van den mensch was. Na hem sprak baron van Wijnbergen over de arbeiders en het gezag. Het gezag van den Staat en van de Kenk was volgens spr. de grondslag van alle orde. Derde spreker was kapelaan Kitselaar, se cretaris van het St. Jozefscomité. Zijn onder werp was: de arbeiders en de pers. De heer Vliegen, de voorzitter van den Limburgschen arbeidersbond, en de vooi'zit- ter van den Katholieken Volksbond vermaan den de arbeiders, om hun godsdienstige en staatkundige idealen trouw te blijven. De bijeenkomst ging uiteen onder het zin gen van de Duitselie en Nederlandsehe volks liederen. 's Avonds had de feestelijke begroeting van het congres plaats. Dr. Winands, de voorzit ter van het plaatselijk comité, hield een zeer toegejuichte rede, in welke hij ook de gasten uit België, Nederland, Zwitserland, Amerika, Spanje, Engeland, Frankrijk en de andere vreemde landen welkom heette. De afgevaar digden van de verschillende landen antwoord den. Voor Nederland sprak dr. Poels, die ver klaarde, dat ook de Nederlanders aan den kant van de Duitsche katholieken stonden. Troonafstand van Monlay Hafid. De ministerraad heelt de overeenkomst tus schen generaal Lyauley en Moulay Hafid be krachtigd. De .sultan zal voor zijn vertrek naar Frankrijk afstand doen. De voorwaarden voor den afstand zijn geregeld, zooals in vorige over eenkomsten was vastgesteld. De keuze van een nieuwen sullan zal volgens de traditie van het Sjerifijnsche rijk gesdhieden. Zij zal waarschijnlijk vallen op een broeder van Moulay Hafid n.l. Moulay Jussef. Valsche munteivs in liet groot. In hel jaar 1910 gaf de Russische regeering 20.000 bankbiljetten van 100 Rbl. uit, die wei dra over hel geheele rijk wenden versprekl. Kvui ge maanden daarna bemerkte de administratie van financiën tot hare groote verbazing, dat haar veel meer van die biljetten toestroomden, dan gewoonlijk na een uitgifte hej geval was. Men begon wantrouwen te koesleren, onder zocht de ingekomen biljetten en bemerkte, dat zij valsch waren, rna^r prachtig nagemaakt. De regeering trok nu de biljetten in; het aan tal valsche was intussehen reeds tot 20.000 ge- Stegen. Er werd een'onderzoek op uitgebreide schaal ingesteld, dat in de laatste maanden van 1911 leidde tot de inhechlenisnemingwan 70 perso nen, die de valsche stukken halmen uitgegeven. Wie de vervaardigers echter waren, bleef on bekend. In Februari werden twee verdachte Russen te Sarama gearresteerd en deze deelden medle, dat de valsche muntbiljetten gefabriceerd wor den te Nice in Frankrijk. In Parijs zijn nu de valsche munters gepres teerd. Zij maakten er hun beroep vair viRsche honderdrpebel-biljeltien in omloop Ie brengen. Voor leeken was het bijna onmogelijk de al of niet (echtheid van een biljet te bepalen, zoo zorgvuldig was de vcrvalsching uitgevoerd. De Russische regeering ach 1 te het daarom nood zakelijk de teekening van de biljetten te wij zigen. 1 Do inval in do Tardanelli n. We hebben indertijd het Ilaliaansdhe rapport medegedeeld, zoo zeggen wij hel de „N. R. Cf." na, over den inval der Ilaliaansche torpedobco- ten in de Dardanellen. Do Times van 9 dezer bevalte een verslag over die krijgsverrichting., van d© band van Godfrey Whiltall en waaraan we het volgende ontlcenen. De schrijver zegt, dat hij zelf en de Engelsche vice-consul tot de ooggetuigen behoorden en dat het volgende met zekerheid kan worden vastgesteld. 1. Dat de vijandelijke schepen niet dichter lot de Tsjanak- en Kilid Bahr-forten genaderd zijn dan Kcias en Soean Dere en dat zij wiaar- schijnl'ijk ergens voorbij; die punten gestopt heb ben. Als zij naderbij gekomen waren, dan zouden de zoeklichten van Tsjanak en. Kilid Bahr hen ontdekt hebben. 2. Dat zij dientengevolge nimmer het gebied der onderzeesehc mijnen tusschen Kefes en Kilid Bahr zijn binnengedrongen. 3. Dat het voor hen nog minder mogelijk' was in zicht te komen van de Turksche scihepen, die geankerd lagen ter hoogte van Nagara, 3 mijlen verder dan Kilid Bahr. 4. Te po rd eel en naar het geluid kwamen al de tschoten van de forten van Baikoesj Tepe en Soean Dere, beide beneden Kefes, Het Italiaan- sche officieele rapport, dat de torpedobooten de Tsjanak- en de Kilid Bahr-forten passeerden, is onhoudbaar en nog ongerijmder is de bewe ring dat zij het vuur der Turksche scihepen bij Nagara trotseerden. No oh de Tsjanak- en Kilid Bahr-forten, noch de Turksdhe scihepen losten een enkel schot, want zij hadden niets om pp te schieten. Het was dat moet gezegd worden een onderneming welke gewaagd genoeg was om de sterksfa zenuwen van .streek te brengen en de dappersten in de war te brengen. Wat aangaat de vernieling van twee der aan vallende booten (door de Turken bewe|erd, door de Italianen ontkend), kan thans niets me,er met zekerheid worden vastgesteld dan d'at een reddingsboei, een malrozenpet en een vat een pa,ar dagen na het gevocht aan land gespoeld1 zijn en door mij gezien zijn. Ook werd een em mer waarop de naam Calypso zou hebben ge staan 1— Opgevischt, maar daar geen vaartuig van dien naam voorkomt op de Italiaansche lijst van het aanvallend smaldeel, mag worden ver- Ondersteld dat het met dat schip verkeerd! is afgeloopeai en dat het daarom mei opzet niet' door de Italianen genoemd is. 1 j Misdadige jeugd. De nauwelijks 17-jarige Marcel Rouchès stond Zaterdag voor de Sélne-jury terecht, beschuldigd van moord. 2 Maart jl., tegen 5 uur 's avonds, ging hij een bezoek afleggen hij zijn tante, een wedu we op leeftijd, die, geheel verlamd aan heide boenen, in haar onderhoud voorziet met, naai werk en verder door armenzorg wordt be deeld. Hij vroeg tante om geld op baai- weigering trachtte hij 'zich meester te maken van haar portemonnaie, welke op den schoor steen lag. De verlamde vrouw zag dit en trachtte hem tegen te honden de knaap greep haar aan, wierp haar op den grond en sloeg haar met den pook op het hoofd. Ver volgens greep hij de ongelukkige hij de keel en trachtte haar te worgen. De arme vrouw overleed 's avonds aan de gevolgen der mishandeling, na nog haar neef als haar moordenaar te hebben aangewezen. Deze heeft bekend, doch hield vol niet met voorbedachten rade gehandeld te hebben. De knaap is ter dood veroordeeld. Een geregelde veldslag. Zondag is in het bosch van Duisburg een geregelde slag geleverd tusschen Duitschers, de Bond der R. K. Militairen-Vereeniglngen ter algemeene kennis, dat de verkoop van het Oranjebloempje op 81 Augustus e.k. zal geschieden ten behoeve der Protestantsche Militairen-Tehuizen, niet van de Roomscli- Katholieke Militairen-Vereenigingen. ENQUETE NAAR DE ARBEIDSVOOR. WAARDEN VAN KANTOORBEDIENDEN, In „Mercurius", het orgaan van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden van dien naam, wordt meegedeeld, dat Zater dag 3 Augustus te 's Gravenhage op uitnoodi ging van den directeur-generaal van den Ar beid, een samenkomst plaats had met de ver tegenwoordigers van vakbonden van ban dels- en kantoorbedienden in Nederland, met het doel den directeur-generaal van advies te dienen ten opzichte van een, ingevolge op dracht van den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, vanwege de directie van den Arbeid in te stellen onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden der kantoorbedienden. Behalve de genoemde punten zal het on derzoek ook nog omvatten andëre onderwer pen, als vacantie en Zaterdagmiddagrust. R. K. WERKLIEDENVEREENIGINGEN. Te Utrecht is Zondag een Bondsbestuurs- vergadering gehouden van den Bond van R. K. Werklieden vereenigingen iu het Aarts bisdom Utrecht. Een zestal nieuwe af deelin gen werden tot den Bond toegelaten. Besloten werd aan den R. K. Bakkersbond finantieelen steun te verleenen, ten einde den Bond in de gelegenheid te stellen actie Polen en Kroaten. Een herberg waarheen dewperen voor afschaffing van den naeht- Duitschers de wijk hadden genomen werdal'beid. uren lang door Kroaten belegerd en bescho-TTf werd dat de Bondsdag dit jaar in ten. Pas toen de marechaussee met een sterke Utrecht gehouc.en zal worden en met liet oog afdeeling politie op kwam dagen en met de °P viei'de lustrum een feestelijk karakter blanke sabel van leer trok, waarbij tal van za' dragen. Kroaten gekwetst werden, vluchtten dezen onder dekking van de duisternis, terwijl zij bun gewonden meenamen. Een Nederlandseh onderdaan, Frederik Baars, is doodelijk ge wond. Van de Duitschers werden twee zwaar, een aantal anderen licht gekwetst. Gisterochtend heeft men de vervolging van De heer A. C. van der Linden werd als se cretaris herkozen. NED. R. K. GEM.-WERKLIEDENVER BOND „ST. PAULUS". Te Nijmegen vergaderde Zaterdag hoven- genoemde Bond. Nadat de afgevaardigden de Kroaten in de omliggende bosschen voort- \>ezof hadd«n ^Wht aan de Gemeente gezet. De politie kijkt tegelijk naar gewonden Electrische Centrale, het Stadhuis en de ten- toonstelling, werd de vergadering te half ze- llet mijnongeluk bij Boehnnr. ven door den voorzitter Tuuns geopend. Uit het jKöwdag bleek, dat de Bond in bet Reeds Zondag werden de noodige voorbereid- afgeloopen jaar gegroeid was van 700 tot selen in het mijnwerkersdorp Geit'ie getroffen voor de begrafenis der slachtoffers van de jong ste mijnramp, die gisteren zon plaals hebben. ruim 1100 leden. Nieuwe afdeelingen werden opgericht te Delft, Den Haag, Alkmaar, En schedé en Helmond. De afdeeling Tilburg Overal woeien zwarte vlaggen en uit alle oorden werd opgeheven. waren mijnwerkers met hunne vrouwen naar j Op verschillende plaatsen werd met succes Gerthe gekomen om hun kameraden een laat- geijverd voor toeslag op het loon in verband sten groet te brengen. Velen konden immers Maandag nieL de begrafenis bijwonen, daar het dan werkdag voor hen was. Den geheeien Zondag trok een zwijgende, droe ve menigte door de poort, die toegang geeft tot de mijn. Op allo lijnen waren de spoorwagens tot in den lal en avond dicht bezet. Dit ten bewijze van de groote belangstelling, die viel waar te nemen. Maar grootier was de smart ran die talrijken, die daar weeneaidi toezagen, hoe op het kerkhof de doodgravers bezig waren twee reuzenkuilen te delven, diepe- groeven van twintig tot dertig meter lengte en een overeenkomstige breedte. Hel aantal dooden, die geborgen zijn, is Zater dag met drie vermeerderd. Zondagmiddag ston- met duurte-acties voor werkliedenreglemen ten werden gevoerd te Amersfoort, Utrecht en Den Bosch. De afd. Hilversum voerde een succesvolle actie voor hooger loon. In Rotter dam -waren ondanks hard werken, nog niet veel belangrijke resultaten verkregen. Het verslag van den penningmeester (den heer van Doorn, Hilversum) sluitende in ont vangsten met ƒ2711.78 en. in uitgaven met 2498.93, zoodat het batig 6aldo 212.85 be draagt, werd goedgekeurd. Aan de afd. Amsterdam -werd een subsidie toegekend. Ingetrokken werd een voorstel tot uitbrei ding van het bestuur van 7 tot 9 leden. De aftr. bestuursleden L. H. van Rooijeu, J Veen en Tb. Benne werden berbovwn. In den 109 lijken boiven aarde. De lijkemloods bij de mijn „Lollmngen" werd ^ezing van N. Nuyen van Amsterdam en A natuurlijk Zondag druk bezocht door de bloed verwanten der slachtoffers. Mannen, vrouwen W. J. Nny van Rotterdam. Hierna werd de vergadering, die ook bijge woond werd door den Ceutr. Adviseur Rec- en kinderen in rouwkleeding, brachten bloemen p stroomer uit Amsterdam, verdaagd en kransen, waarmee ze de kisten versierden. tot Zondagmorgen In den eenen grafkuil, die voor de slachtoffers gedolven is, zullen de Katholieken, ongieveer veertig in getal, begraven worden, in dien ande ren de Pro les tan ten. Het gemeenschappelijk graf zal laler met een waardig gedenkleekcn gesierd worden. De Koning van Bulgarije jubilaris. Koning Ferdinand van Bulgarije viert den Te ongeveer 10 uur Zondagmorgen heropen de de voorzitter op de gewone wijze de ver gadering, om daarna bet woord te geveu aan den heer J. Engels, ambtenaar bij liet Centr. Bureau der K. S. A. die bet onderwerp be handelde: „Wettelijke Pensioenregeling van Gemeente-ambtenaren en Werklieden", In tal van gemeenten, zoo zeide o.m. de Aan het hoofdbestuur werd opgedragen «ei* drietal commissieleden te benoemen tot l-e-\ spreking van een federatieve samenwerking' met den Bond van Christelijke Gemeente* werklieden in Nederland. Aangenomen werd daarna t concept-regie-, ment voor een federatieve samenwerking tus schen den Ned. R. K. Gem. WerkL Bond „Stè Paulus" en den Bond van Christelijke Gem, Werklieden in Nederland. Vervolgens werd aangenomen de volgende motie van het Hoofdbestuur: „De R. K. Bond van G. W„ in vergadering bijeen te Nijmegen op Zondag 11 Aug. 1912, betreurt dat nog zoovele Kath. en Christ, af gevaardigden in de Tweede Kamer en Ge meenteraden gevonden worden, die nog zoo weinig doen en gevoelen om de positie der gemeentewerklieden een menschwaardige te doen zijn, verzoekt die heeren dringend zich meer dan tot nu toe door hen is gedaan, het lot der gemeentewerklieden aan te trekken, opdat spoedige verbetering verkregen worde, besluit deze motie in de bladen te publieee- ren". De voorzitter sloot vervolgens met een dankwoord aan de aanwezigen, aan de afd. Nijmegen, aan den Eerw. geestelijken advi seur en de pers deze vergadering. TRAMLIJN ARNHEM—OOSTERBEEK. Gistermiddag drie uur had de officieele opening plaats van de electrische tramlijn ArnhemOosterheek. Heden is de lijn voor •het verkeer opengesteld. 14den dezer zijn 25-jarig regeeringsjubileum. In spreker, wordt echter in het geheel niet aan April 1887 knoopte de Bulgaarsehe postdirec teur Mathejev onderhandelingen aan met den toenmaligen prins van Saksen-Koburg-Gotha, die, onder den naam van graaf Muranny in Cannes vertoefde; 7 Juni van dat zelfde jaar koos de pensioenregeling gedacht en daarom is een rijksregeling daarvan van het grootste be lang. Door minister Heemskerk is een zooda nige regeling toegezegd en daarom is het goed dat in deze vergadering nog eens aan Sobranje,' in Tirnovo bijeen, hem tot landsvorst. 1 deze toezegging herinnerd wordt. Spr. meent r\.. i t ai.:«u dan ook flit in ppii ïrmtip. to moeten "vaststel- Op 14 Augustus hield Ferdinand zijn intocht in de oude hoofdstad Tirnovo en legde den eed op de constitutie af. Weinige (lagen later begaf hij zich naar Sofia, de nieuwe hoofdstad. Men weet dat Rusland en de andere Euro pee,sche mogendheden in het beginden jeug digen vorst tegenwerkten en dat menigeen dacht! langen duur zou zijn. 8'eznnclen, om oaama te worden gevolgd door clan ook dit in een motie te moeten len. De betrekkelijke uitvoerige motie wordt, zoo meldt de Msb., waaraan wij gedeeltelijk dit verslag ontlcenen, met algemeene stem men aangenomen en zal aan de Regeering en de leden der Tweede Kamer worden op dat de „comedio" niet van Met krachtige band echter regeerde hij zijn land, dat van vorstendom koninkrijk geworden is. Belooningejn. Naai- aanleiding van den tocht in de Darda nellen is de Ilaliaansche kapitein ter zee Miio bevorderd tot schout-bij-nacht, en voorgedragen voor het ridderkruis van de orde van Savoye. De bevelhebbers en de eerst© machinisten van de vijf torpedobooten zijn bevorderd en voor gedragen voor de medaille voor militaire dap perheid, de andere .officieren en alle leden van de bemanning die zullen worden bevorderd! of beloond, zijn voor dezelfde orde voorgedragen. ecu uitvoerige memorie van toelichting, De Centrale Adviseur, Reetor Stroomer, uit Amsterdam, drong er in een geestdriftig be toog op aan, dat de arbeiders zicb toch vooral zouden doordringen van de Katholieke be ginselen, dat zij niet alleen voor materieele zijde van hun vereeniging oog zonden heb ben, maar vooral ook op den zedelijken kant zouden letten. Met algemeene stemmen werd beslot#n dat de bond zich zal aansluiten bij bet R. K. Vak bureau, ingaande 1 Januari 1913. Wat het orgaan betreft, werd besloten, het als pro-ef uitgegeven formaat voorloopig te handhaven. Een drietal voorstellen van de afdeelingen 's Hertogenboscih, Haarlem en Bussum voor steun aan nagelaten betrekkingen van leden van den Bond, of vrijstelling van contribn- KONINKEÏJK BEZOEK AAN ZUTPHEN. tiebetaling bij ziekte werden ingetrokken, na- Het bezoek van H. M. de Koningin zal niet dat de voorzitter had voorgesteld deze aan- Woensdag, maar Donderdag 15 Augustus a.s. j gelegenheid tot de reorganisatie van den plaats hebben. H. M. zal met klein gevolg Bond en de Bondsfinnnciën te lateii rusten. omstreeks 10 uur per extra-trein aan de halte Nieuws tad aankomen, waar Zij door den bur gemeester wordt ontvangen. Te voet zal H.M. zieh dan naar de tentoonstelling begeven en omstreeks half twaalf heeft het vertrejf van de halte Nieuwstad plaats. BUITENGEWONE ZENDING. H. M. de Koningin heeft een buitengewone zending belast om het Belgisch Koningspaar tijdens het vorstelijk verblijf te Antwerpen namens H. M. te begroeten, samengesteld uit de heeren: H. W. J. E. baron Taets van Ame- rongen, opperkamerheer van Hr. Ms. Huis, Idem een voorstel van de afd. Nijmegen om zoo spoedig mogelijk een bezoldigd pro pagandist aan te stellen. De heer Bekkering stelde zich onder dave rend applaus op verzoek van den voorzitter beschikbaar om eventueel als propagandist op te treden, Een voorstel van de afd. Rotterdam om eenige malen per jaar een propaganda-bro chure uit te geven, zal ook na de financieele reorganisatie zijn beslag krijgen. Een voorstel van d© afd. Hilversum om te werken aan het opheffen van alle vakbladen en deze te doen vervangen door een R. K. generaal-majoor J. Bruce, commandant der( Volksdagblad, werd door de betrokken afdee 3de divisie te Breda en jbr. mr. F. van ]ing ingetrokken. Ryckevorsel, kamerheer in buitengewonen dienst te 's Hertogenbosch. Tevens zal hij deze gelegenheid het pant serschip „Jacob van Heemskerck" ter reede van Antwerpen aanwezig zijn, HET ORANJER'ULÏPJE OP 31 AUG. Met algemeene stemmen werd daarop aan genomen een motie van de afdeelingen Rot terdam en Den Haag, luidende: „De vergadering enz., draagt het bestuur op de volgende vergadering te komen met een uitgewerkt plan tot reorganisatie van onzen Bond met inbegrip van een progres- Om alle misverstand te voorkomen brengt sieve contributieheffing. Onvoorzichtigheid niet vuurwapens. Bij een bewoonster van de Trooststraat te 's Gra venhage vervoegde zich de zoon van den huiseigenaar. Tusschen den jongeling en de juffrouw ontstond een gesprek, waarbij zij hem een revolver, aan haar man toebehoo- rende, te koop aanbood, omdat zij liever geen vuurwapen in buis bad. Zij verzekerde, dat de revolver ongewapend was; hij keek het wa pen na en meende eveneens, dat er geen ko gel op het wapen was. Dit was echter wel het geval en toen hij even met den vinger aan den trekker raakte, ging het schot af, dat de juffrouw in het onderlijf trof. Door den gemeentelijken eerste-hulpdienst, werd haar hulp verleend, waarna zij in hoogst ernstigeu toestand naar het gemeentezieken huis werd vervoerd. Do politie heeft tegen den jongeman pro ces-verhaal opgemaakt ter zake van bet schuldmisdrijf van de artt. 307 of 308 Wet boek van Strafrecht. Gelukkige gemeenten! In de Gelderscbe gemeenten Bensickem, Brammen, Buurmal- sen, Dreumel, IJzendoorn, Kerkwijk, Lienden, Loekem, Oldebroek en Zoelen worden geen opcenten op de personeele belasting' geheven en in de gemeenten Hemmen, Heumen, Ro- sendaal en Wijeben geen hoofdelijke omslag. Een slachtoffer van zijn plicht. Te Schoon oord (Dr.) kwamen Zaterdagmiddag twee personen uit Duitschland terug, die nog een week gevangenisstraf te goed hadden. Zij lokten den rijksveldwachter Overdijk nit zijn woning en vluchtten toen het bosch in; deze achtervolgde hen, greep den eenen en boeide deze; onderwijl kwam de andere en gaf Over- dijk met een dolkmes een steek in de horst; de geboeide sloeg met de boei en op den revol ver, waardoor het schot in den grond en het wapen op deri gTo'nd viel. Hierna bracht de andere Overdijk nog twee steken in de borst toe, waardoor de ongelukkige ter aarde viel en verder nog met zijn sabel door de laag hartige aanranders werd mishandeld. De on verlaten wisten daarop een paar rijwielen te bemachtigen, waarop zij de vlucht naar Duitschland namen. De toestand van Over dijk is hoogst gevaarlijk; de daders zijn be- kend. Dieven. Zondagavond hebben zich bij de politie t© Amsterdam twee jongens aangesneld, die in de maand Juli uit een kantoor aan de Lauriergracht aldaar een ijzeren geldkistje met ruim f 500 door middel van braak hadden ge stolen. Goede vangst. De inspecteur der Haag sche recherche de heer Luicas heeft in een wo ning aan do v. Mierevellstraat te s Graven hage een Diuitscher gearresteerd, die zicrn ten nadeele van zijn patroon te Brunswijk had schul dig gemaakt aan verduistering van 10.000 Mark. De man, die, toen hij Werd aangehouden, juist van plan was Den Haag te verlaten, is in af wachting van zijn uitlevering naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een fantastisch.© mededoeling. In de ver gadering van den Veenendaalschen gemeenteraad, deelde een der leden, de heer G. J. van den Bovenkamp mede, gehoord ie hebben, dat door d© voors landers van den geschorsten gasdirecteur; een hond van anarchisten is opgericht, om bom men naar de tegenstanders te gooien en verzoekt daarom om meer politic. Op de vraag van den voorzitter, of dit ernrt was, antwoordde de heer v. d. B. nadrukkelijk bevestigend. De voorzitter zeide, het voor dorps- praatjes te houden, die niet in de raadszaal thuis behoorefn en gaat er niet verder op in. De heer Heij deed niettiemin nog het verzoek ojm het door v. d. B. medegedeelde ook aap Ged. Staten te berichten, waarvoor de voorzitter echter (bedankte. Het stoomschip „Barmen." Hot stoom schip „Barmen", Zaterdag uit Rotterdam vertrokken, kwam bij het lichtschip Zondag morgen in aanvaring met de „Frankfort", van den Nordd. Lloyd, komende met landver huizers van Hamburg naar Botterdam. De „Barmen" had don steven gebroken en de boegen ingedrukt. Het voorschip zit vol wa ter. De „Frankfort" werd in kolenbunkers getroffen en kreeg water in de machineka mer. Hot wendde den steven naar den Wa terweg. Later werd van het vuurschip „Haaks een draadloos bericht ontvangen, meldende, dat de „Frankfort" zeven mijlen ten noordoosten van het vuurschip assistentie vroog. De sleepboot „Hercules" ging daarheen, doch la ter werd bericht, dat de „Frankfort met eigen kracht doorstoomde. t De „Barmen" kwam reede gisteren te Bot terdam terug. De „Frankfort" was gistermorgen in den Nieuwen Waterweg en werd door vier sleep- booten naar Botterdam gebracht met de 460 passagiers. Een deel van dezen werd overge nomen door de „Juno", die assistentie ver- 1 eöncLe. Nader meldt men nog uit Rotterdam d.d. 12 Augustus: Hedenmiddag te half twee arriveerde de „Frankfort", gesleept door vier sleepbooten, voor Rotterdam en lag een kwartier later aan het terrein der Holland-Amerikalijn aan de Wilhelminakade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2