De Jubilaris als Student, Priester en Bisschop. «oovele, zoowel gleestelijhe als lichamelijke, gevaren worden gevrijwaard. De voorzitter van het Centraal Bestuur er B. K. Militairen-vereeniging in het Bis- om van Haarlem, Kolonel VAN STEENHARDT CARRé. Zonderlinge tegenstelling: We dwingen de zon tot schilderen en den (bliksem tot spreken en schrijven; het stoom- iros werd getemd en de ijle lucht draagt ons •in schepen voort; de natuur wordt in 't gareel 'gespannen en hare krachten langs vooraf nauwkeurig afgeteekende hanen geleid of ge stuwd. Alleen de mensckelijke geest-zelf is zich naar doel niet meer bewust, zoekt en dwaalt af. Immers: Gelooven op gezag Dat mag Niet meer in onze dagen! Maar ach 't Schijnt, n i e t-gelooven op gezag Komt nu aau de orde van den dag Bij zeker slag- Is 't beter? zou ik vragen. Een zware taak is hem beschoren, die in den maalstroom het roer moet houden en richting geven aan het admiraalschip; die zorgen moet, dat de onderdeden der vloot niet in botsing komen, noch de vijand haar ontreddert. Een Napoleon, een Bismarck verstonden die kunst met vertrapping van het recht. Zwaarder wellicht is de taak van hem, die zij 't ook op bescheidener schaal, als leider moet optreden en teveus de wetten der moraal niet mag schenden. Hij verdient inderdaad de hul de, door Vondel aan burgemeester Huydeco- per gebracht in zijn bekende versregelen: ,Het lust de burgers hem in marmersteen te aanschouwen Schooner staat zijn beeld in 't hart des volks gehouwen." Dr. E. A. M. DROOG. Heemstede, 11 Aug 1912. Toen in 1893 door de Hooge Geestelijkheid besloten was tot stichting in Haarlem van eene nieuwe fraaie Bisschopskerk, gehikte het na vele en moeilijke pogingen aan Mgr. Gallier, destijds Vicaris-Generaal, de daartoe benoodigde gronden in eigendom te verkrij gen. Dat zulks met allerlei bezwaren gepaard ging, kan men nagaan uit het feit, dat b.v. de geheele streek belast was met een recht van windvang ten behoeve van een molen, die de aanliggende poldergronden bemaalde. Z. D. H. wist echter alle bezwaren uit den weg te ruimen en den 1 October 1894 werd de grond in vollen eigendom overgedragen. Mgr. Gallier had met vooruitzienden blik, reeds toen voorziende dat de stad Haarlem zich aan die zijde belangrijk zou uitbreiden, zooals thans volkomen bevestigd is, die plaats uitgekozen! En die vooruitziende blik, die méér ziet en méér door-ziet dan de groote menigte, die den geboren leider maakt, is op alle gebied eigen aan Mgr. Callier, zooals wie hem kent, vaak heeft gezien en ondervonden. Blijve ten heil van Haarlem's Bisdom deze verstandige leider nog jaren lang gespaard! SEIGNETTE. Monseigneur Callier, wij allen kennen dien beminnenswaardigen, goedhartigen man. Op allerlei gebied hebben wij met hem ken nis gemaakt, zijne goede eigenschappen lee- ren waardeeren, van zijn vriendsehappelijken omgang genoten. De artikelen in dit blad zullen dan ook alle getuigen van groote waardeering voor onzen algemeen hooggeaehten Bisschop; ze zullen zijn groote gaven van hoofd en hart in het ware licht doen stellen. En ook schrijver de zes wil dit doen, wil Monseigneur schetsen, maar naar.... zijn lach. Niet zelden toch wordt een lach van iemand gecritiseerd, ja gaat men zelfs zoover naar iemand's lach zijn karakter af te leiden. Er zijn dan ook lachers, die lachen om van te huilen, er zijn er om kippevel van te krijgen. Brrr, wat heb ik van mijn leven al ndar hooren lachen! Doch in de meeste gevallen doet een lach aangenaam aan, er zijn zelfs lachers, die een geheel gezelschap, ja een geheele vergade ring aan den lach kunnen brengen. Zoo echt smakelijk, zoo echt gul kunnen ze lachen. Ja, een gulle lach, dien bezit Monseig neur Callier! Op den eersten Katholiekendag te Alk maar, toen een der sprekers iets geestigs zei- de, heb ik Monseigneur zien lachen, zóó gul, zóó openhartig, zóó echt hartelijk, dat het me goed deed! l En als het dan immer waar is dat de lach den persoon kenmerkt, welnu, dan is onze Bisschop een gulle openhartige rechtscha pen man. Dat wilde ik hier even doen uitkomen, om te besluiten met den wensch, dat onze goede Bisschop met zijn gullen lach, nog vele ja ren aan het Hoofd van dit Bisdom moge staan. Zoo zij het! W. A. J. VAN DE KAMP. Gaarne sluit ook ik mij aau bij de velen, die Mgr. onzen Bisschop huldigen, en ik vraag dan ook: Wie zou morgen niet feestvieren? G. C. VAN MEEUWEN. Het Bisschopsfeest der werklieden. Als wij, werklieden, met enkele woorden uitdrukking geven aan het gevoel van blijd schap dat ons bezielt, als wij mede onze hulde brengen bij het veertigjarig Priester feest van onzen beminden Bisschop, dan is dat, afgescheiden van de hoogachting en waardeering welke wij voor eiken priester, als gezant des Heeren koesteren, voor een niet gering deel het gevolg van de hartelijke, in nemende wijze, waarmede ook „de kleine luy- den", door Mgr. Callier bejegend worden. Diegenen, welken de eer te beurt viel, per soonlijk met Mgr. kennis te mogen maken, zullen het getuigen dat steeds met belang stelling werd kennis genomen van de wen- schen en verlangens, welke aan Mgr. werden voorgelegd; een belangstellirg, welke zich uitte in een opmerking of vraag, welke ge tuigde van een „doorzien" van de voorgedra gen zaak. Nog een andere, gansch bijzondere reden is er voor ons werklieden om hartelijk deel te nemen aan de huldiging van onzen Bisschop. Voor ons vooral, is het noodig, dat een er kenning van „Gezag" uiting vindt, in het huldigen van hèm, die voor ons, Roomsehe werklieden, op de eerste plaats, als drager van het „gezag" kan worden aangemerkt. Van het „Gezag" dat geen rangen of stan den kent, geen hoogere of lagere klasse, doch zich toont in een begrijpen, dat het „gezag" God als bron heeft, van Hem, die voor alle menschen dezelfde liefdevolle Vader en recht vaardige Rechter is. Als onze Zaligmaker het noodig heeft ge oordeeld, dat voor de leiding en besturing van Zijne Kerk, de Apostelen zouden voort leven, om die Kerk voor dwalingen te behoe den, dan aanvaarden wij die leiding, omdat zij ons is geschonken tot eigen heil en welzijn. Indien wij dan ook, als Roomsehe werklie den, uiting willen geven aan onze liefde voor den Bisschop, dan mag het niet blijven bij een gelukweuseh op den dag van Mgr.'s veer tigjarig Priesterfeest, maar moet zich onze liefde blijven toonen in een vervullen der uitgesproken wenschen, in een opvolgen van gegeven raad. Zeker, wij weten het, men poogt bij vele Roomsehe werklieden den indruk te wekken, dat het „Gezag" niet meer is van onzen tijd, dat het aanvaarden van Kerkelijke leiding, ook op maatschappelijk terrein, den mensch onwaardig zou zijn. Doch wij bedenken daarbij, dat zij, die zoo spreken, de Bron van het „gezag" verwerpen; dat zij, die aan ons deze gedachte willen bij brengen, niet gelooven in een liefdevollen God en Vader. Onze hulde aan den beminden Bisschop drage dan ook een blijvend karakter, zich uitend in een pogen tot verlevendiging van geloof in Christus en Zijn Kerk; een geloof dat ons tot richtsnoer zij voor ons handelen zoowel op maatschappelijk als godsdienstig terrein en als wij dit richtsnoer aanvaarden, dan kan liet niet anders of wij nemen de lei ding aan van onzen beminden Bisschop, omdat ook hij, als Prins der Kerk, als opvolger dei- Apostelen, tot de door God uitverkorenen kan worden gerekend, om Zijn Kerk te leiden en te besturen. A. H. SMULDERS. De Bisschop en het Lager Onderwijs. Het zal steeds een der gloriën van het Bis dom Haarlem blijven, dat onder het Episco paat van Mgr. Callier het onderwijs geheel bijzonder is bevorderd geworden. De school school bevat de kiem van de Kerk. Wordt zij verwaarloosd, binnen een halve eeuw zal de godsdienst merkbaar verminderen en de ontwikkeling en beschaving spoedig achter uitgaan. Haarlem's Bisschop bewijst van deze waar heid overtuigd te zijn door niet slechts overal in zijn Bisdom de stichting van goed ge bouwde scholen met degelijk godsdienstig en maatschappelijk onderwijs te bevorderen, ja, door vaak de inwijding persoonlijk te ver richten; maar zijn vooruitziende geest heeft begrepen, dat, wil er een goede school zijn, in de eerste plaats gezorgd moet worden voor degelijke katholieke onderwijzers voor die scholen. Aan dit juiste inzicht van den Bisschop dankt het Bisdom twee belangrijke instellin gen, onder zijn bestuur tot stand gekomen: de Bisschoppelijke Kweekschool voor Onderwij zers te Beverwijk en den Cursus voor de Hoofdakte te Amsterdam. Op 27 September 1905 werd het grootsche gebouw van de Kweekschool door Mgr. in gewijd en de hernieuwe inrichting, die op 31 Maart 1897 in een eenvoudig woonhuis te Hoorn begonnen was, tot groot belang van de toekomstige onderwijzers geopend. Tevens werd toen de bijbehoorende nieuwe Leer school in gebruik genomen. Met trots mogen de katholieken deze groot sche stichting beschouwen, die met baar 52 meter breed en gevel en haar sierlijk torentje een pronk voor Beverwijk is. Onder Gods ze gen werden de studiën met goeden uitslag be kroond, in 1910 (om slechts de laatste jaren te noemen) slaagden 10 van de 11 candidaten en in 1911 20 van de 21 en in 1912 18. van de 20. Een noodzakelijke aanvulling tot de Kweek school vormt de cursus voor de Hoofdakte, waardoor de onderwijzers (en onderwijzeres sen) gelegenheid vinden om hunne studiën op denzelfden godsdienstigen grondslag te vol tooien als zij zijn aangevangen. Ook deze in stelling dankt haar ontstaan aan den reclit- streek6chen invloed van Mgr. Callier, op wiens verlangen de cursus op 28 September 1904 te Amsterdam werd geopend door het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van Katholiek Bijzonder Onderwijs, in wiel werk de Bisschop ook in hoogen mate belang stelt. In 1911 behaalden 9 cursisten de hoofd- acte en 1912 heeft ook reeds succes gehad, al is de uitspraak nog niet bekend. Van groote beteekenis voor liet Katholiek onderwijs is ook de Bisschoppelijke Inspectie, over de scholen, die door Z. D. H. belangrijk is uitgebreid, en wier leden, geestelijken van ervaring en praktischen blik op het onder wijs, geregeld de scholen bezoeken en con troleeren. En in het jaar van Zijn heugelijk Priester jubileum heeft Z. D. II. nog een bewijs willen geven van Zijn voorbeeldige zorg voor den bloei van het lager onderwijs in Zijn Diocees, door een nieuwe Vereeniging in het leven te roepen, die nog in geen ander Bisdom be staat, maar voor het schoolwezen toch onmis baar zal blijken. Mgr. Callier heeft het goede inzicht gehad, aan al de katholieke schoolbesturen de gele genheid te geven zich in één Bond te veree nigen, en een Commissie benoemd, die tot taak heeft de stichting voor te bereiden van de Vereeniging der Besturen van R. K. Bij zondere Sccholen, genaamd St. Bavobond. Waar zulke hooge, gemeenschappelijke be langen, die besturen reeds lang tot samen werking hadden moeten brengen, behoort een eerbiedige hulde gebracht te worden aan den Doorluchtigen Kerkvoogd, wiens heldere blik ook hier wederom voorzien heeft wat noodig en nuttig kan zijn voor de scholen en hunne besturen, en het initiatief heeft ge nomen om daarin krachtig te voorzien. Moge God al deze zorgen en bemoeiingen van den Doorluchtigen Jubilaris met een gezegenden uitslag bekronen en Hem de vol doening schenken dat het onderwijs aan alle eischen zal blijven beantwoorden. Heemstede, 12 Aug. '12. J. F. M. STERCK. Z. D. H. Mgr. Callier en het Bijz. Onderwijs. Dat het R. K. Bijzonder Onderwijs zich zeer krachtig zou ontwikkelen onder de geluk kige leiding van Z. D. H. wist ieder, die Mgr. had gekend als vicaris-generaal. Toen reeds toonde hij met bijzondere warmte zijn liefde voor het onderwijs en de onderwijzers. De verwachtingen zijn eohter verre overtroffen. Onze stad is een sprekend bewijs van die reusachtige ontwikkeling. Wat hier in den laatsten tijd is tot stand gekomen, had niemand een tiental jaren ge leden durven verwachten. De onderwijzers vooral hebben hem als een vader leeren kennen en hoogachten. De bis schoppelijke salarisregeling en verleden jaar de gewijzigde en tevens verbeterde regeling hebben bewezen, dat zij niet te vergeefs hooge verwachtingen koesterden van zijn krachtda dige liefde voor het Bijz. Onderwijs en voor de onderwijzers. Hun vooral past op dezen dag een woord van bijzondere hulde voor al les wat Mgr. voor hen heeft gedaan. De enorme uitbreiding van het R. K. Bijz. Onderwijs, waar schatten aan opgeofferd worden, legt zware verplichtingen op hun schouders tegenover de Kerk en de Maat schappij, maar zij hopen met Gods hulp aan de Kerk te geven echte katholieken in merg en heen en aan de maatschappij burgers, waarop zij kan vertrouwen. De hulde en dank, gebracht op deze wijze, zal het hart van Mgr. het meest verblijden. EEN HOOFD DER SCHOOL. Zoo iemand, dan voorzeker heeft, Monseig neur Gallier ook ter zake van Zi. D|. Hi.'s verrichtingen op 't gebied van het onder wijs in hooge mate aanspraak op buitengewoi- ne dankbaarheid van Haarlem's Katholie ken. Immens in een korte spanne tijlcU wer den in Üe bisschopsstad, vier nieuwe scho len gesticht, ja, door den lofwaiardigen ijver en de onuitputtelijke offervaardigheid van Herders en Leeken, maar ook vooral (door den vaderlijken aandrang' van Monseigneur, die in de zaken van het Katholieke .Ónderwijs het hoogste belang stelt en steed* met raad en daad opire dt in de aangelegenhed.n dei- opvoeding en der intellectueeie verzorging van het Katholieke kind. Monseigneur'a veelzijdig- talent in z:oo me nige organisatie gebleken, Zijn onbegrens de ijver voor het onderwijs rechtvaardigen der verwachting, dat Z. D'. H.'s lang- gë- koesteido wensch: „een school in elke pa,- rochie", binnen niet al te langen tijd ver vuld zal worden. Wat nog1 te wijzigen en te verbeteren valt op onderwijsgebied blijven aan Monseig neurs ijver en toewijding aanbevolen. Veel kan en zal dan zeker verwezenlijkt -wor den, wat nu nog' ideaal blijkt te zijn. De Almachtig© schenk e daarom aan dezen Ju bileerenden Prins der Kerk een langdurig' leven opdat bereikt werde wat te bereiken is in het geestelijk belang van de Kalhor lieke jeugd. Een eerbiedig' en hartelijk cerc-a'uu.t a.an dezen Bissch.op-bev'order.aar van het Katho lieke onderwijs in stad en diocees. L. A. LAUREY. Mgr. Callier en de Ned. R. K. Volksbond. Een herinnering: De Ned. R. K. Volksbond was vergaderd in den Stad»seh.oui'wT3urg te Am ster dam, ter huldiging van den nieuwen beschermheer Mgr. Cailier. De Schouwburg was letterlijk tot in den nok gehuld met afgevaardigden van alle af- deelingen. Op het prachtig gedecoreerde too- neel, het interieur van een kerk voorstellen de, zat het bestuur met Monseigneur in het midden. De voorzitter, de heer W. A. J. Passtoors, sprak Monseigneur namens den Volksbond toe; en op het einde der vergadering sprak Monseigneur zijn hooge goedkeuring uit over het zuiver katholiek standpunt, dat onze Bond steeds had ingenomen en noemde den Ned. R. K. Volkshond „mijn Volksbond!" Toen, met breed armgebaar zijn band ze genend opheffend, smeekte Mgr. op zieltref fende wijze den zegen des Allerhoogsten af voor hen die voor hem geknield lagen en bun huisgezinnen Den stoeren en robusten Volbsboiiders scho ten toen de tranen in de oogeu! De booge beteekenis van dit plechtig moment maakte een indruk, die bij wie er waren nooit, nooit weer wordt uitgewricht! Monseigneur won hier in één oogenblik den ganschen Ned. R. K. Volksbond!.... TH. G. HOOIJ, Lid van den Ned. R- K. Volksbond. Monseigneur en de Ned. K- K- Volksbond Afd. Haarlem. Bij gelegenheid der eerste plechtige au diëntie van Z. D. H. als Bisschop, sprak Mgr. onder meer bet volgende tot het dagelijksch bestuur der Afd. Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond: „Mijn voorganger beeft véél pleizier, maar ook veel verdriet van de Haarlemscbe Bonds- afdeeling beleefd. Ook ik hoop veel pleizier van uwe afdee- ling te ondervinden, doch van het verdriet verschoond te blijven". Thans, na jaren, denkt men aan deze woor den terug, en vraagt zich af in hoeverre deze uitgesproken wensch vervuld is. Afgaande op de werkelijk zeer groote be langstelling die wij steeds bij belangrijke on derwerpen onze Haarl. afdeeling betreffen de, (wij denken in hoofdzaak aan het koopen en verhouwen van ons huis St. Bavo, den groei en bloei onzer teekenschool St. Jozef enz.), van Monseigneur mochten ondervinden, ter wijl wij tevens weten, dat wij er steeds vol gens beste weten naar gestreefd hebben, de richting ons aangegeven, te volgen, daar meenen wij met alle bescheidenheid te mo gen vertrouwen, dat al is het pleizier dan ook niet toegenomen, het verdriet althans ver minderd zal zijn. EEN LID VAN HET BESTUUR. De Roomscli-Katholieke Middenstandsver- eeniging te Haarlem sluit zich gaarne aan hij allen die onzen beminden Bisschop geluk- wenschen met zijn veertigjarig Priester- jubilé. Moge het voorrecht door de R. K. Midden standers op 10 Juni genoteni, Monseigneur Callier in hun midden te zien, zich nog me nigmaal herhalen en het Hem gegeven zijn ons ledental tot 20,000 te zien stijgen. Wanneer Monseigneur Callier ons blijft zegenen en ons met zijn gebeden bijstaat, kan het niet uitblijven, of onze pogingen tot verheffing en instandhouding van den Mid denstand moeten slagen. ANTON BOSSE, (Voorzitter van de R. K Middenstandsver. „St. Jozef'. Krachtig© (uit-ing vian geloof onder de Ka tholieken, ook in het openbaar leven, .was altijd het heerlijk ideaal vian Z Dl. HL on zen beminden feestvierenden Biesohopj Bevordering1 vla© de wetenschiaippelijke ont wikkeling der Katholieken is altijd cLe har- tewensdi geweest van dén hoogen Jubilaris Verbetering- vjan onderwijs en steun aaia vereeniging en, die de wetensch ap willen die nen in Katholieken geest; zie zijn daarvan de bewijzen, Hlaarom past; het de Vereeniging „Geloiof en Wetenschap" te Haarlem, eerbiedige hul de te brengen aan Z. I>. Hl-, hij1 de her denking van Zijn 40-jiarig priesterschap. Moge het Z. D|. Hj. gegeven zijn, onjdeïi Golds zegen nog lange japen op deze wijze tö arbeiden Yoon Ziijin Bisdom. J. ROODNAT, Voorzitter van G. en Wl: te Haarlemi Het veertig-jarig Priesterjubileum van onzen beminden Bisschop Z. D. H. Mgr. A. J. Callier Veertig jaar Priester Gods, veertig jaar van Priesterlijken arbeid! Wat ligt hierin een groot© som van jeug dig hopen op rijken oogst, van vreugdevol succes! Wat veel teleurstelling ook, wat veel vreeze! Maar óók van zien opbloeien van wat vertreden scheen. Opbloeien vooral in het Kath. Vereeni- gingsleven onder Zijn hoog Bisschoppelijk goedkeuringswoord. Laat dan groot en krachtig worden het Katholiek verenigingsleven, en laat die kracht tot steun zijn voor het groote werk van onzen Hoogwaardigen jubilaris, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. N. KRUIJSMAN. President Maria-Vereeniging Haarlem. Bij de herdenking van het 40-jarig pries terfeest van Z. D. H. Mgr. Callier veroorloof ik mij het volgende te schrijven: De R. K. vakorganisaties hebben in Mgr. Callier een Geestelijk leider, Die al Zijn gaven van kart en geest ter hunner beschikking stelt en aan Wien een ieder zijn belangen kan toevertrouwen. Zijn wijs beleid treedt bij elk optreden duidelijk aan het licht. Als bevorderaar der R. K. Jeugdorganisa ties toont Z. D. H. doordrongen te zijn van het spreekwoord „de jeugd is de toekomst-" en geeft ons daardoor de gelegenheid te zor gen dat wij kunnen zeggen „de toekomst is aan ons." Bij het overwegen van deze groote eigen schappen van onzen beminden Herder, zij het daarom geoorloofd Z. D. H. als Bisschop te beschouwen, terwijl Z. D. H. eeu feest als Priester viert. C. A. P. DAMMERS. Aan onzen Doorluchtigen Beschermheer Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Gezien Zijn onverpoosd werken tot verbrei ding van de echt-degelijk-katholieke lectuur, mogen wij met alle recht als de diep-gewor- telde overtuiging van den Jubilaris uitspre ken deze heerlijke woorden van Z. H. Paus Pins X: „Tevergeefs zal men kerken bouwen, pre diken, missies houden, scholen stichten, want dat alles zal vernietigd worden, als men niet tegelijkertijd het defensief-offensief wapen weet te banteeren van een eerlijke en op rechte Katholieke pers". Moge het Mgr. gegeven zijn spoedig den tijd te beleven, dat elk huisgezin zijn Katho lieke courant beeft en alléén die, dat in geen enkel huisgezin meer gevonden worde de ongodsdienstige of onzedelijke lectuurl Haarlem, 14 Augustus 1912. Namens bet Bestuur van de R. K. PropagandacMb „Pius X" voor verspreiding van Katholieke lec tuur in Haarlem en Omstreken, TH. J. F. CORSTENS, Voorz. ALPH. M. VOORTING, Secret. Z. D. H. Mgr. Callier en de drankbestrijding. Onder de zeer voorzichtige leiding van on zen hoogbeminden Bisschop beeft de R. K. drankbestrijding zich verbazend ontwikkeld en juist door die leiding is zij bevrijd geble ven van die exorbitante neigingen, die eerder terugstooten dan innemen, die meer kwaad dan goed doen. Menig drankbestrijder loopt zoo vlug warm van stal en schaadt daardoor eigen zaak. Dat de beweging er goed voor staat en reusachtig toeneemt, bewijst jaar op jaar het verslag van Sobriëtas. De woorden van Z. D. H. verleden jaar op bet Internationaal Congres te Scheveningen als vertegenwoordiger van Z. H. den Paus gesproken, zullen hun uitwerking niet mis sen. Zij steunen zeer krachtig de beweging en zullen dat krachtig blijven doen door de zorgen der drankbestrijders. Zij danken Mgr. voor die aanbeveling en brengen hem op de zen dag hun eerbiedige hulde. EEN DRANKBESTRIJDER. Op het devies van Mgr.'s wapenschild IN FIDE NIHIL HAESITANS. nnig blijde jubelt Haarlem, 2! êerlaud, Zeeland, juichen luid, "ij eestgezangen, vrome wenschen, n de vuurge bêe geuit. O ienaar Gods en Hoogepriester, ra er en dank en lof den Heer, 52 u Hij onze Bisschop sierde n den hoogsten glans der eer. CC aarlem's Bisschop! Veertig j ar en s Uw deel: de priestermacht, ra of en roem zij U geboden, 2 ulde en eerbied U gebracht. ls 't devies bij Uw verheffing CU ens zoo krachtig werd gezegd, cpraakt gij slechts Uw Prie-sterleuz® n Uw woord en daad gelegd. H rouw in Deugd, Geloof en IJver, rbeid, onverpoosde kracht, 2 immer rustend, voor het einde, V* lechts als alles is volbracht. Heemstede. F. V. Mijnheer de Hoofdivd;ieb.u.r! Mag! ik even een paia® regels eohrijV)en fn lUwi geacht blald. Velen hebben bijgedragen tot een hulde aiain 2. Dj. H. op Zijn a.s. Feest. Ik geloof, dat we A Dl. H. geen groot er geschenk kunnen aanbieden dan een hartelijk gebed en ter Zijner Intentie morgen ter H. Com munie te gaan, Dioel van dit schrijven is dan ook velen1 aia|n ta moedigen dit te doen. Geldelijke ga- yen - prachtig als man geven kan, d© vlag' uitsteken een acte vian het Geloof, als men een Vlalg heeft en gelegenheid en plaats om 'n vlag uit te hangen, maar wat ieiiereen kan doen, groot en klein, ook rij zonder geld en vlag, da(t is bidd en voor Mgr., dat de Goede God Hem nog lang' sparen moge en krachten geven om Zijn zwaar ambt tot ons allerheil te vervullen. Met dank voor (de plaatsing Hoogachtend, Uw Abonné, Cl Een enkel woord bij het jubilé van Z. D. H. den Bisschop bij Zijn 40-jarig Priesterjubilé? Goed, maar dan na alle andere inzenders, cm de betrekking waarin ik tot U, waarde Re dactie, sta, maar toch ook omdat, wat ik te zeggen zou hebben, eigenlijk aan heel bet Katholieke Haarlem voluit bekend moet zijn. Dat Mgr. bij iedere gelegenheid die zich clcHibiGut} ciG Katholieke pers in het alöje- meen en de Katholieke courant van Haarlem in het bijzonder steunt met de volle kracht en het groote gezag van zijn hoogpriesterlijk woord, haar voortdurend helpt in den moeilijken strijd tegen vooroordeel tn laksch- heid in eigen kring ook, dat weet toch waar lijk ièdereen, die het Katholieke leven van Haarlem ook maar eenigszins meeleeft. Laat mij daarom slechts dit eene zeggen: de Nieuwe Haarlemscbe Courant beeft voor haar groei en baar liaast algemeene versprei ding onder de katholieken van omtrek en stad velen te danken, maar op de eerste plaats Haarlem's Bisschop, van Wien voort durend zulk een groote stuwkracht ten gun ste der Roomsehe pers uitgaat. Dat zij bier met groote dankbaarheid eer biedig erkend. F. H. M. v. d. GRIENDT. Wij hebben gemeend, dat het onzen lezers aangenaam en welkom zou wezen, in dit num mer der „Nieuwe Haarl. Crt.", op den voor avond van 's Bisechops Jubelfeest, een beknopt en sober levensverbaal te vinden van dezen hóógs-taanden Priester, Die door Gods Genade j was voorbestemd om in 'n mooi deel van Neder land den ons meest dierbaren grond op aarde, de kinderen Gods te leiden en ben den doomigen, doch veiligen weg naar bet Hemelseh Vader land te wijeen. Z. D. H. werd dèn 29en. Ujei 1849 gefoor-en. "fco Vlissingen. Zijn vader was een Belgische loods, van Blankenbergbe aan bet Belgische Noord zeestrand afkomstig. De betrekking van den beer Gallier vorderde, diat hij te VBssingen woonde. Hoewel dus do beer Callier Sr. een Belg was, is onze Bisschop toch een geboren Nederlander. Zijn moeder heette Krak©. Wij vermelden deze bijzonderheid omdat in bet bisschoppelijk wapen van Mgr. een zoogenaamde kraak (bin nenvaartuig met één mast) is afgebeeld. Op het oogenblik heeft Mgr. nog twee broe ders in leven. Een is Franciscaner pater in België; de andier is inspecteur bij het Belgisch Loodswezen en woont te Nieuwpoort in België. Een zuster van Mgr .woont te Oegstgeeet. Vooir zijn geboortestad beeft Z. D. H. aldoor zeer veel sympathie gehad. Een groot gedeelte van zijn vaoantie tijdens de voorbereidende studiën tot het Priesterschap, bracht Mgr. in de Hollandsche Scheldestad door en vele bejaarde Vlissingers berinneren zich nog den jongen student. Oolk toen Mgr. reeds professor was te Hage- veld, sleet hij gaarne een gedeelte zijner vaoan- tiedagen te Vlissingen. Wanneer dan bekend was dat „professor" Callier zou preeken in de Parochiekerk, stroomde steeds een breed© schare tei kerke, want als kanselredenaar had Mgr. terecht een zeer goeden naam. Een geliefkoosd onderwerp bij deze preeken was voor Mgr. het maar steeds weer aandringen op medewerking der geloovigen om het Huk Gods meer te verfraaien en te wijzen op den plicht- der geloovigen om hun geestelijke her ders te onderhouden. Dit laatste lijkt ons, Noordelijken, wat nuch ter, doch begrijpelijk wordt het, wanneer men overweegt dat te Vlissingen zeer veel Katho lieke Belgen zich vestigden, voor wie het onder houden der priesters nieuw was, daar in Bel gië de priesters van Gouvernementswege over het algemeen een voldoende toelage genieten. Met voldoening dénkt men te Vlissingen te rug aan den tijd, dat in de parochiekerk de pakkende preeken van prof. Gallier, met sympa thieken stemklank en sierlijk gebaar uitgespro ken, weerklonken. Voor Mgr. moet 'het wol eene groote voldoe ning zijn geweest dat kort na Z. D. H.'s ver heffing op den Bisschopsstoel, te Vlissingen, naast de oude eon tweede kerk verrees, die in een lang gevoeld© behoefte voorzag. Was Mgr.'s genegenheid voor Vlissingen im mer groot, ook de VlissingenaaTs gaan groot op den zoon der Scheldestad. Toen Z. D. H. voor het eerst te Vlissingen kwam vormen, was Hem daar een wiar© triomftocht bereid. Op jeugdigen leeftijd kwam Augustinus Jo- eephus Gallier naar het Seminarie Hageveld, waar de jonge student aldra een knap leerling en vriendelijk kameraad bleek te zijn, ovenals op het groote seminarie te Warmond. Over dezen studietijd valt uit den aard der zaak weinig te vermelden. Mgr. was een uitmuntend student en legde zich met de borst toe op alle takken der wetenschap. Ruim drie-en-twintig jaar oud, ontving Mgr. den 15den Aug-ustus 1872 de H. Priesterwijding Op dezen datum begon een priesterloopbaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2